De Nederlands-Indonesische besprekingen Indonesië Ontmoeting tussen minister Luns en minister Sunarjo WEERSVERWACHTING HOOGWATER. ZON- en MAANSTANDEN België herdenkt eerste wereldoorlog Prinses Irene 15 jaar Razzia s in Brits-Guyana Na de gevechten te Guata ma la DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1954. 9e Jaargang No. 3218. Informele bijeenkomst in de Lairessezaal Amerikaanse geleide projectielen naar Europa Wisselvallig zomerweer DE KWESTIE-JOHN Verzet van Franse kolonisten WmÈ Poliiieke kringen in Indonesië over de Uniebesprekingen v.m. n.m. op onder op onder De nieuwe Tunesische regering rrankerlng bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 N&. 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct., minimum p-s? advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties. 5 r. ye|«< L iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: *dre» Bureau van dit Blad 20 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags uil Voor het Maandagnummer: Zaterdags Ift.k# ur„ De Nederlandse en Indonesi- delegatie vóór 17 Augustus a.s., sche delegaties zijn gistermiddag in informele vergadering bijeen geweest in de Lairessezaal in Den Haag. De vergadering duurde ruim een uur. De woordvoerder van de Ne derlandse delegatie heeft na af loop van de vergadering medege deeld dat deze bijeenkomst dien de ter uitwisseling van gedach ten en ter eerste bestudering van de door minister Yamin uit Dja karta meegebrachte suggesties. Op Working Level" zal de eerstvolgende dagen contact plaats vinden tussen diverse le den van de delegatie en deskun digen. Gestreefd zal worden naar de grootst mogelijke spoed. Naar wij nader vernemen zal het afzonderlijke overleg tussen de diverse delegatieleden en hun adviseurs de volgende drie dagen duren. „Maandag zullen wij wat meer weten", aldus werd in krin gen van de Nederlandse delegatie gezegd. Geen antwoord kon ech ter worden gegeven op de vraag, of het formele overleg dan zal worden hervat. De mededeling van de woordvoerder van de Ne derlandse delegatie, dat „de grootst mogelijke spoed zal wor den betracht" met de in de ko mende dagen volgende besprekin gen wordt in verband gebracht met de wens van de Indonesische Het Amerikaanse leger deelt mede dat zijn eerste bataljon dat is uitgerust met geleide projectie len van het type „Corporal" spoedig naar Europa zal worden gezonden. Het bataljon heeft tien lanceer- toestellen voor de zware projec tielen, die zowel van atomische als van andere springladingen kunnen worden voorzien. De „Corporal" heeft een actieradius van minstens 160 km en kan tot zijn doel worden geleid met een snelheid die verscheidene malen groter is dan die van het geluid. Het bataljon wordt toegevoegd aan de Amerikaanse strijdkrach ten in Europa en zal oefenen met troepen van de N.A.V.O. Het „CorporaP'-projectiel is ongeveer 90 cm in middellijn en heeft een lengte van 9 tot 15 m. Het K.N.M.I. deelt mede: De tropische hitte in Frank- de dag waarop negen jaar gele den de republiek Indonesië werd geproclameerd, tot resultaten te komen. In Nederlandse delega tiekringen was men niet bereid te zeggen, of deze wens van de Indonesische delegatie zal kun nen worden vervuld. „Er is een geheel nieuwe situatie ontstaan", aldus werd gezegd, er aan herin nerend, dat Zaterdag 24 Juli j.l. het protocol van een Nederlands- Indonesische overeenkomst ter tekening gereed lag. Inmiddels heeft na de bespre king tussen minister Luns en mi nister Sunarjo gistermiddag vóór de aanvang van het informele overleg tussen beide delegaties de voorzitter van de Nederlandse delegatie nog een oderhoud ge had met minister Yamin. Ia dit gesprek heeft minister Yamin, op wiens verzoek deze ontmoe ting plaats had, minister Luns een persoonlijke toelichting gege ven op de door Indonesië ge wenste wijzigingen in het ont- werp-protocol. Deze wijzigingen zouden overigens betrekking heb ben op een verandering in de re dactie van de financieel-economi- sche regelingen, de geschillenre geling en de moeilijkheid voor Indonesië internationale verdra gen te laten prevaleren boven de nationale wetgeving. In tegen stelling tot de Nederlandse grondwet, die sedert de herzie ning van de grondwet van 1953 een dergelijke mogelijkheid wel opent, staat de bestaande grond wet van de republiek Indonesië dit niet toe. De voorzitters van de Neder landse en Indonesische delegaties aan de uniebesprekingen, minis ter Luns, en minister Sunarjo, hebben Woensdagochtend op het ministerie van Buitenlandse Za ken een bespreking gevoerd die een uur duurde. Naar Minister Luns na afloop van deze bespre king mededeelde, heeft hij een lang en vertrouwelijk onderhoud gehad met de Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken. Als resultaat van dit overleg zou Woensdagmiddag om vier uur de Nederlandse en Indonesi sche delegaties in informele zit ting bijeenkomen in de Lairesse zaal in Den Haag. Op een vraag over de vooruitzichten van öe conferentie zeide minister Luns, dat het nog te vroeg is om hier over een oordeel te geven. Andere vragen beantwoordend zeide minister Luns dat het ge sprek persoonlijk aangenaam was geweest. De woordvoerder van de Ne derlandse delegatie heeft na het onderhoud tussen mr Luns en minister Sunarjo het volgende medegedeeld Mr Luns heeft een zeer open- Over de veroordeling van drie communisten door het West- Duitse hooggerechtshof te Karls ruhe tot gevangenisstraffen van drie jaar tot acht maanden zeide Grotewohl, dat de vonnissen on geldig zijn en dat Oost-Duitsland hartig en vertrouwelijk gesprek gevoerd met minster Sunarjo ge durende een uur, waarbij minis ter Sunarjo een toelichting heeft gegeven op de resultaten van het bezoek van minister Yamin aan Djakarta. Verder zijn door minister Sunarjo overhandigd de door Indonesië gewenste wijzi gingen op het ontwerp-protocol. De beide delegaties zouden Woensdagmiddag om vier uur in informele vergadering in de gra felijke zalen bijeenkomen. HET VOORZITTERSCHAP VAN DE 9e ALGEMENE VERGADE RING DER V.N. De in de pers de laatste dagen verschijnende berichten, dat de steun van de Verenigde Staten aan de candidatuur van prins Wan van Thailand voor het voor zitterschap van de 9e algemene vergadering der Verenigde Na ties automatisch de Zuid-Ameri kaanse en de Aziatische staten aan de zijde van prins Wan zou den brengen, zijn naar men in Haagse kringen verklaarde on gegrond. Voor de candidatuur van mr Van Kleffens voor dit voorzitter schap is reeds een aantal toezeg gingen ontvangen, óók van lan den buiten Europa. De Nederlandse regering hand haaft dan ook de candidatuur van mr Van Kleffens als Euro pese candidatuur. Premier Mendès-France heeft Woensdagochtend een delegatie van Fransen uit Tunesië ontvan gen, die hem op de hoogte bracht van de bezwaren der Fransen in Tunesië tegen de voorgestelde hervormingen. Na afloop van het onderhoud verklaarde een der delegatielei ders, de senator Colonna, tegen over de pers, dat de delegatie de indruk had gekregen, dat de pre mier niet van plan is de positie van de Fransen in Tunesië in ge vaar te brengen. De premier had de delegatieleden echter nog niet kunnen overtuigen van de waar de der verzekeringen ter bescher ming van de Franse belangen in het protectoraat, aldus Colonna. In de Arabische wijk van Sfax is Woensdag een uitgaansverbod afgekondigd. Voorts is het ver keer in de Djebel Samama, bij Kasserine, stilgelegd met het oog op operaties tegen benden ver zetslieden. rijk, België en het zuiden van ons de drie mannen zal helpen indien land heeft aanleiding gegeven tot zij om hulp vragen. De vonnis sen werden uitgesproken wegens lidmaatschap van een illegale or ganisatie. De vrije democratische partij heeft het ontslag geëist van de West-Duitse minister voor Zaken geheel Duitsland betreffende, Kaiser, wegens de verantwoor delijkheid die hij draagt in de kwestie-John. Vier jaar geleden heeft Kaiser zich garant gesteld voor dr John. de ontwikkeling van warmtesto- ringen, die reeds Dinsdagavond in het zuiden van het land on weer veroorzaakten. Sommige buien gingen gepaard met hagel en zware windstoten. Woensdagochtend vroeg wer den opnieuw onweersbuien ge- meid. Deze onweersbuienactivi teit had een daling van de tem peratuur tot gevolg,- omdat de storingen koelere lucht van de Noordzee aanzogen. Op de oceaan is inmiddels een nieuwe en actieve depressie ver schenen, die vóór zich uit een nieuwe hoeveelheid warme lucht in de richting van West-Europa stuwt. Het herfstachtige Juli- weer zal dan ook niet terugke ren, maar de zomer blijft nog wisselvallig. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. Overwegend droog. Veranderlijke bewolking maar bijna overal droog weer. Zwakke tot matige wind aanvankelijk uit uiteenlopende richtingen, later in hoofdzaak westelijk. In het oosten van het land minder warm. VRIJDAG 6 AUGUSTUS. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 6.20 6.37 6.55 7.12 7.35 7.52 7.45 8.02 ZON MAAN Aug. 5 5.06 20.25 12.50 22.07 6 5.08 20.23 13.59 22.30 7 5.10 20.21 15.07 22.58 8 5.11 20.19 16.11 23.36 9 5.13 20.17 17.09 De Oostduitse eerste-minister, Grotewohl, heeft Woensdag in de Oostduitse volkskamer medege deeld, dat dr. John, het uitgewe ken hoofd van de Westduitse ge heime dienst, hem schriftelijk dank heeft gezegd voor de toe kenning van asyl in Oost-Duits land. Grotewohl las de brief voor „om een einde te maken aan de veie sensaties en gissingen over dr. Jdhn in de gehele wereld". De brief luidde: „Hierbij wil ik de regering van de Oostduitse democratische republiek en U persoonlijk oprecht dank zeggen voor het asyl dat U mij hebt verleend. Ik wil de gelegenheid niet voorbij laten gaan toe te zeggen, dat ik al mijn krachten zal gebruiken om van hier uit te strijden tegen het dreigende ge vaar van een oorlog en voor de hereniging van Duitsland". De door de Tunesische kabi netsformateur Ben Ammar aan de bey voorgestelde nieuwe rege ring zal uit tien ministers be staan: zes gematigde nationalis ten, o.w. premier Ben Ammar, en vier leden van de krachtig nationalistische „Neo-Destoer", aldus is Woensdag in Tunis be kendgemaakt. Men verwacht een krachtige reactie van rechtse politieke groepen in Parijs op de sterke „Neo-Destoer"-vertegenwoordi- ging in de Tunesische regering. De voorzitter van de sectie Buitenlandse Zaken van het In donesische parlement, Otto Ron donuwu, heeft aan de pers ver klaard, niet goed te kunnen be grijpen, „dat de voorzitter van de Nederlandse delegatie met vacantie kon zijn op een tijdstip, waarvan hem bekend moest zijn, dat de uniebesprekingen spoedig een beslissende wending zou kunnen nemen, namelijk met de terugkeer van Yamin, die het standpunt van de Indonesische regering meebracht, ter bespre king met de Nederlandse delega tie". Rondonuwu zei voorts het vertrouwen te hebben, dat indien de Nederlandse regering beseft, dat het standpunt van de Indo nesische regering weloverwogen zodanig bepaald is, dat het het uiterste inhoudt van wat Indone sië onder de omstandigheden kan goedkeuren, overeenstem ming zeer zeker bereikt zal wor den. Hij zeide er aan te herinne- ren, „dat de resultaten van het informeel overleg vóór 17 Juli de goedkeuring van de Indonesische regering wegdroegen, doch dat op die informeel bereikte over eenkomst door de Nederlandse regering amendementen werden ingediend, zodat het feit, dat thans Indonesië met amende menten komt, niet ais een ver rassing behoeft te worden ge zien". In politieke kringen toonde men zich over het algemeen veront waardigd over de houding van Nederland ten aanzien van de In donesische delegatie. Men noem de het feit, dat minister Luns met vacantie was, terwijl de be sprekingen in een belangrijk en vrijwel zeker definitief stadium waren, „ongepast" en „niet ge tuigend van goed begrip voor de situatie". Men bracht in dit verband in herinnering „de minder harte lijke ontvangst, die de Indonesi sche delegatie bij haar aankomst in Nederland te beurt viel" en het feit, dat de Nederlandse de legatie pas gevormd werd na de aankomst van de Indonesische delegatie. „Al deze kleinigheden kunne n er niet toe bijdragen, In donesië ervan te overtuigen, dat Nederland doordrongen is van de ernst, waarmee Indonesië te werk gaat in haar streven de op. heffing van de unie langs vriend schappelijke weg te bewerkstel lingen", aldus deze politieke kringen. Ofschoon men in poli tieke kringen over het algemeen nog niet bereid was nader in te gaan op het regeringsstandpunt, dat Yamin aan de Indonesische delegatie heeft overhandigd, helt men in het algemeen wel over naar de verwachting, dat de be sprekingen tot overeenstemming zullen leiden Mislukken van de besprekingen wordt met het oog op de gevolgen daarvan niet gaarne tegemoet gezien. Men was van mening, dat onder de huidige omstandigheden misluk king vrijwel onvermijdelijk naar unilaterale verbreking van Indo nesische zijde zal leiden. Men ziet in, dat eenzijdige verbreking de naam van Indonesië in de bui tenwereld geen goed zal doen, aldus deze kringen, die voorts van mening waren, dat het tijd is te tonen, dat Indonesië niet met zich wenst te laten spelen en reeds voldoende goede wil heeft getoond bij de besprekingen voor bilaterale opheffing. Andere politieke kringen zijn van mening, dat bij een mislukken van de besprekingen het beter zal zijn de unieband op papier te laten voortbestaan en de daar aan verbonden overeenkomsten zelfstandig te wijzigen in de geest van de nationale wetten en de Indonesische souvereiniteit, hetgeen dan een kwestie tussen Indonesië en Nederland blijft, aldus deze kringen. MINISTER TOBING OVER WEST-IRIAN. De Indonesische minister van voorlichting, dr Tobing, heeft Woensdagmiddag aan de pers verklaard, dat het kabinet „reeds een bepaald standpunt ten aan zien van de kwestie-Irian heeft ingenomen". Gevraagd, of Indo nesië de kwestie aan de Verenig de Naties zal voorleggen, zei hij: „Dat is een mogelijkheid". Ten aanzien van de vorming van een provincie West-Irian zei minister Tobing, dat het kabinet deze kwestie reeds aan het mi nisterie van Binnenlandse Zaken heeft opgedragen en dat voor een spoedige /verwezenlijking zal worden zorggedragen. Tobing zei, dat afhandeling van deze kwestie geheel los staat van de resultaten van de besprekingen in Den Haag over de opheffing van de unie. INDONESSISC HE PERS OVER HET ZUIDOOST AZIEVERDRAG. Vele ochtendbladen in Djakar ta hebben Woensdag een hoofd artikel gewijd aan het defensie verdrag voor Zuid-Oost Azië. Zowel de oppositie- als de re geringsbladen spraken zich una niem uit tegen een deelnemen van Indonesië aan zulk een ver drag. „Abadi" (Masjumi-oppositie) betoogt, dat de jonge Zuid-Oost Aziatische staten liever tractoren dan wapenen ontvangen om het communisme te bestrijden. Het regeringsgezinde „Merdeka" is van mening, dat een toetreden van Indonesië zou betekenen ge- Geheel Nederland staat weer opnieuw in 't teken van Oranje, want voor de vijftiende maal viert onze prinses Irene haar verjaardag. Haar geboorte op 5 Augustus 1939, vlak vóór het uitbreken van de tweede wereldoorlog, was niet alleen een „blijde gebeurte nis" voor het Huis van Oranje, maar voor het gehele Nederland se volk. Zoals men zich herin nert, bracht zij haar eerste le vensjaren door, ver verwijderd van haar geboorteland. In Cana- da groeide zij met haar zusje, prinses Beatrix, voorspoedig op en de terugkeer van het konink lijke gezin uit de ballingschap was voor ons allen een reden tot grote vreugde en dankbaarheid. Opgegroeid tot jonge dames, zier> wij nu onze twee oudste prin sessen zich in het publiek bewe gen met een vlotheid en een charme, die ook het koninklijk echtpaar eigen is. Dit is de grote verdienste van Koningin en Prins, die hun kinderen een op voeding geven zoals zovele ouders hun kinderen doen, terwijl deze opvoeding voor sommige ouders een inspirerend voorbeeld kan zijn. SPORTIEF EN GEZIEN. „Een koningskind heeft een gemakkelijk leventje" luidt het gezegde, maar in de praktijk blijkt hiervan niet veel waar te zijn. Koningin Juliana en Prins Bernhard laten niets achterwege wat de opvoeding van hun kin deren ten goede kan komen. Zij gaan gewoon op school, maar doen ook aan sport. Hoe dikwijls vernemen wij niet iets over de sportieve pres taties van onze prinsessen te paard, op de ski's en op de ten nisbaan. Haar gezamenlijke reis naar Canada ligt nog vers in het geheugen, de foto's van het jaar lijks verblijf van het koninklijk gezin in een wintersportplaats genieten grote belangstelling, terwijl de prestaties van de prinsessen in de concoursen hip- pique, waaraan zij deelnemen, meestal zeer behoorlijk zijn. Hieraan is het Nederlandse volk al gewend, maar een sim pel berichtje als: „de prinsessen zijn naar een hogere klas bevor derd" aan het eind van een schooljaar, bewijst wel, dat er in paleis Soestdijk ook, en misschien wel vaker dan men denkt, se rieus gewerkt wordt en dat woorden als huiswerk, blokken, straf en onvoldoende ook in het koninklijk gezin, evenals in elk ander gezin, wel degelijk voor komen. Daarnaast hebben de prinsessen ieder een schare van vriendinnen, waaruit blijkt, dat verwaandheid en ijdelheid vol komen vreemde eigenschappen zijn voor onze prinsessen en dat zij ook onder haar medeleerlin- I gen zeer gezien zijn om hun een voud en hartelijkheid, die hun van huis uit zijn bijgebracht. gezin gedenken en moge haar naam het symbool blijven van het grote ideaal, waarnaar bijna de gehele mensheid verlangt: vrede over de gehele wereld en een goede samenleving tussen alle volken. VREDE. Irene Emma Elisabeth viert thans haar verjaardag. Als jonge prinses heeft zij haar eerste offi ciële daden reeds verricht. Vier jaar geleden legde zij de eerste steen voor de herbouw van de in de oorlog totaal verwoeste Ned. Herv. Kerk in Londen en juist enkele weken geleden heeft zij deze kerk plechtig geopend. Haar naam het Griekse woord voor „vrede" is voor ons volk een begrip geworden. Moge zij deze heugelijke dag nog vele malen in goede gezondheid en temidden van het koninklijk VERJAARSGESCHENKEN VOOR PRINSES IRENE. Het traditionele verjaarsge schenk der zee-, land- en lucht strijdkrachten voor H. K. H. prin ses Irene bestaande uit oen aanvulling van de tafel-zilver- casette is gistermiddag op het paleis Soestdijk aangeboderf door een deputatie van de koninklijke marine. Namens de koninklijke marine werd tevens een taart aangebo den, waarop een model van Hr Ms Karei Doorman was aange bracht. Hierop aansluitend werd door een deputatie van het gar deregiment fuseliers prinses Ire ne een lederen schrijfmap over handigd als verjaarsgeschenk van dat regiment, van de vereni ging van oud-strijders van de voormalige konjtiklijke brigade Prinses Irene en van de vereni ging van officieren der garde Prinses Irene. UITSLAG LOTERIJ PRINSES IRENEFONDS. De hoofdprijs van de loterij van het Prinses Irenefonds, een auto of een woonark, is gevallen op lot 67580. De tweede prijs, een motor, is gevallen op lot 19474. De derde prijs, een koelkast, op lot 53074; de vierde prijs, een wasmachine, op lot 16115. Eenheden van de Britse veilig heidspolitie hebben Dinsdag op grote schaal razzia's uitgevoerd in Buxton Village, 20 km van Georgetown. In politiekringen wordt deze plaats „Klein Mos kou" genoemd. Hier woont o.m. de leider van de progressieve par tij Sydney King, die in de afge zette regering-Jagan minister van Openbare Werken was. De actie van de politie was de grootste sinds Jagan en de zijnen in October van het vorige jaar naar huis werden gestuurd. Er werd vooral naar springstoffen gezocht. Volgens een bekendmaking van de Guatemalaanse regering zijn bij de gevechten tussen ca detten van het leger en de „be vrijdingstroepen" van kolonel Armas 25 personen gedood en 70 gewond. Deze „ongelukkige bot sing" op Maandag was een ge volg geweest van „een onaange naam incident, dat tien dagen ge leden in een nachtclub tussen ca detten en een patrouille van het bevrijdingsleger plaats vond", al dus de regeringsverklaring. Aan hangers van de vorige, linksge oriënteerde regering van Arbenz Guzman worden er van verdacht Kanonschoten donderden gis- j terochtend over Brussel ter her denking van de Duitse inval in België op 4 Augustus 1914. De klokken van de St. Gedoele luidden en later op de dag werd hulde gebracht bij het graf van de onbekende soldaat en bij het monument voor koning Albert. De bladen herinneren in hoofd artikelen aan het uitbreken van lijk te geven aan Nederland. „Nederland zal zeker uitgenodigd worden zitting te nemen en een toetreden van Indonesië zou er kenning van de Nederlandse sou vereiniteit over West-Irian in houden", aldus „Merdeka". ZUIVERINGSACTIES BIJ TJAMBA. Bij zuiveringsacties, die de af gelopen vijf dagen zijn gehouden in de buurt van Tjamba, dat 65 km ten Noordoosten van Makas sar ligt, zijn 117 opstandelingen gedood. Deze actie is onderno men als represaille op een aan val van de opstandelingen op 'n convooi van het leger op 25 Juli, toen 19 soldaten en 2 burgers gedood, een leider ontvoerd en een student vermoord. de eerste wereldoorlog, aan de heldhaftige verdediging van de vesting Luik door generaal Le- man en zijn troepen, aan de vier jaar van bezetting en ellende en aan de uiteindelijke overwinning. De „Nieuwe Gids" memoreert ook de gastvrijheid, die honderd duizenden Belgische vluchtelin gen in Nederland vonden. Geen enkele periode in onze geschiede nis, zegt het blad, betekende zulk een revolutie als de veertig jaar, sedert die 4de Augustus verlo pen. Wij zijn een vrij volk geble ven, maar onze essentiële me ningsverschillen zijn niet opge lost of de wetten, die ze regelen, worden overtreden. Niettemin is er reden om aan te nemen, dat de samenhang en de eendracht der Belgen zal toenemen. De so ciale kloof is overbrugd door de politiek der verschillende rege ringen. Men heeft oog yoor de beginselen van onze buitenlandse politiek en voor de voordelen die vroeg of laat uit de Beneluxge- dachte zullen voortvloeien. Vla mingen en Walen beginnen te beseffen, dat de nasleep der Vlaamse grieven en sommige Wealse bezwaren het gevolg zijn van een te sterk centraliserende politiek van Brussel, dat zijn taak van hoofdstad niet vervult. de cadetten tot de actie te hebben aangezet. Inmiddels werd Dinsdagmiddag een grote demonstratie ten gun ste van kolonel Armas gehouden, waarbij het communisme en het optreden van de cadetten werden veroordeeld. Vooral de studenten van de universiteit van Guatemala lever den felle critiek op het nationale leger. Zij eisten de onmiddellijke invrijheidstelling van de leden der „bevrijdingstroepen" en kon digden aan, dat zij voorlopig het universiteitsgebouw bezet zullen houden. Intussen werden er nog op kleine schaal gevechten geleverd tussen troepen, die Armas trouw zijn gebleven, en cadetten en be roepsofficieren, die zich na de strijd tegen de „bevrijdingstroe pen" in de legerbasis Aurora en de militaire academie in de stad Guatemala hadden verschanst. OPNIEUW ONGEREGELD HEDEN? Volgens berichten van radio- Tegucigalpa (Honduras) doen geruchten de ronde, volgens wel ke kolonel Armas, voorzitter van de militaire junta van Guatema la, zou zijn afgetreden wegens meningsverschillen met kolonel Monzon, een lid van de militaire regering. Radio-San José de Costa Rica meldde, dat kolonel Armas Dins dag op een persconferentie heeft meegedeeld, dat de ontwapening van het bevrijdingsleger was op geschort. Uit Mexico wordt gemeld, dat Mexicaanse luchtvaartmaat schappijen de diensten op Guate mala hebben gestaakt wegens nieuwe ongeregeldheden in dat land. Een rebellie van Guatemallaan. se troepen tegen de „Bevrijdings strijdkrachten" van kolonel Ar mas, is geëindigd door de over gave van eerstgenoemde strijd- Krachten. Grote demonstraties ten gunste van Armas hebben weifelachtige legergroepen er van weerhouden de zijde der rebellen te kiezen.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1