Hevige gevechten in de Guatemalaanse hoofdstad TUNESIË ONRUST IN FEZ Aanval Malan opNehroe WARMERE WEER KRIJGT DE OVERHAND WEERSVERWACHTING HOOGWATER. ZON- en MAANSTANDEN Wil Wohlgemuth naar het Westen terug? De bijdrage voor de in de oorlog verwoeste woningen DINSDAG 3 AUGUSTUS 1954. 9e Jaargang No. 3216. Communisten in de V. S. gearresteerd Koningin en jongste prinsessen op terugreis De raad van de N.A.V.O. keurt BalkanverdJag goed Overstromingen in Azië Prins Bernhard naar Zuid-Frankrijk Portugese versterkingen naar Damao Zeegevecht voor de kust van Tsjeklang Geruchten over samenzwering in Thailand De V N. wijzen commu nistische beschuldiging af ZEEPOST De Nederlandsche defensie-inspanning De strijd om de Portugese enclaves Minister Sunarjo verzocht hervatting besprekingen De overstromingen in Perzië Amerikaan stak kletne kotter alleen de Atlantische Oceaan over rrankering bij Abonnement1: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sanae Noordstraat 55-57 - Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels L—I iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags t Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10.30 rar. Er zijn Maandagochtend hevige gevechten uitgebroken in de Guatemalaanse hoofdstad. Er werd geschoten met geweren, machinegeweren en mortieren. De strijd is het hevigste in het centrum Vliegtuigen van het type P-47 hebben het Zuidelijke deel van de stad gebombardeerd. Volgens niet bevestigde berich ten zijn afdelingen van het be vrijdingsleger slaags geraakt met eenheden van het geregelde leger, die trouw zijn gebleven aan het onlangs verdreven re giem. Er zoudèn talrijke militairen en burgers zijn gedood, Amerikaanse radiozenders be richten, dat de opstand is ont ketend door officieren en kadet- ten van de militaire academie. Van verschillende zijden is ver nomen, dat de communisten zich bewapenen en dat in een garni zoen soldaten zich bij de bewe ging hebben aangesloten. Guatemalaanse ambtenaren te Washington hebben verklaard, dat de regeringsstrijdkrachten het oproer, dat volgens hen ont ketend was door een zestigtal officieren en kadetten van de militaire academie, onder con tröle hebben gebracht. Eén van de ambtenaren zeide, dat er en kele gewonden zijn. Hij wist niet of er personen bij de ongeregeld heden zijn omgekomen. Volgens een woordvoerder heb ben de communisten met deze opstand niets te maken. Het is louter een militaire aangelegen heid. Ook een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft een be richt aangehaald van de Ameri kaanse ambassade in de stad Guatemala volgens hetwelk de strijdkrachten die de regering steunen blijkbaar de toestand meester zijn. Het gebeurde scheen een plaat selijke interne aangelegenheid te zijn en slechts een kwestie te zijn tussen de kadetten en enke le leden van het „bevrijdings leger". Het leger stond er buiten. Volgens het bericht van de Amerikaanse ambassade heeft zich Zondagavond een „ongere geldheid" voorgedaan. Een offi cier zou bij een schietpartij op Maandagochtend gedood zijn. Er waren ook enkele gewon den. Het aantal was niet bekend. De Amerikaanse ambassadeur in Guatemala, John Peurifov die een .bezoek aan Washington had willen brengen, zal thans in Gua temala blijven totdat de rust is teruggekeerd. Een nader bericht van A.F.P. zegt, dat het bombardement van het zuidelijke deel van de stad Guatemala door vliegtuigen is gestaakt. Het vuur van mortieren en mitrailleurs is minder inten sief. In het centrum1 van de stad zou het rustig zijn. Volgens de laatste berichten zijn Maandag hevige gevechten uitgebroken in de stad Guatema la, na een militaire opstand tegen de nieuwe junta van kolonel Cas tillo Armas, die zich van de macht meester maakte nadat de linkse regering van oud-presi dent Arbenz een maand geleden was omvergeworpen. Naar verluidt zijn de bevrij dingstroepen" van kolonel Armas ingesloten in het Roosevelt-zie- kenhuis. Er zouden veie doden onder hen zijn. Een deel van het leger is nog trouw aan Castillo, doch het op standige deel er van is veel beter bewapend en numeriek sterker dan de 700 man „bevrijdingstroe pen" in de stad Guatemala. Kolonel Armas beschikt over ongeveer 3.000 man in het oosten van het land. Zij kunnen evenwel niet snel naar de hoofdstad ge bracht worden. In een ultimatum aan de op standelingen heeft kolonel Ar mas gezegd, dat zijn vliegtuigen buiten de stad zullen ingrijpen als de opstand niet wordt ge staakt. Hoewel het vliegveld van de stad Guatemala door loyale troe pen bezet is, wordt het beheerst door de opstandelingen. De Amerikaanse federale re cherche heeft vier communisti sche leiders te Denver in hechte nis genomen, aldus maakte de recherche Maandag bekend. Het viertal wordt beschuldigd van het propageren van een geweld dadige omverwerping van de Amerikaanse regering. De gear resteerden zijn: Bary (voorzitter van de partij in Colorado en or ganisator van de partij in vijf staten in het Midden-Westen), Anna Bary (zijn vrouw), Zepelin organisator van de partij in Co lorado) en Johnson (leider van de partij in Utah). Later werden in Colorado nog twee personen gearresteerd, die er van beschuldigd worden com munistische leiders te zijn. Hier mede zijn in het geheel zeven per sonen gearresteerd. Zij zijn be schuldigd volgens de wet-Smith van het leren en propageren van een omverwerping van de Ame rikaanse regering door geweld. Het K.N.M.I. deelt mede: Tijdens het weekeinde hebben zich boven Europa en de oce aan ingrijpende wijzigingen in de luchtdrukverdeling voorge daan, die er op duiden, dat aan de langdurige periode van koud weer thans een einde is geko men. Bij de Azoren is de baro meter aanzienlijk gedaald en 't Azorenhogedrukgebied, dat zich weken lang wist te handhaven is verdwenen. Daarentegen is in Midden Europa de barometer flink ge stegen ook boven Scandinavië werd de luchtdruk hoger. Deze ontwikkelingen hadden tot gevolg, dat warmere lucht uit de Golf van Biscaye tot ons land is kunnen doordringen. Boven Engeland en de Noord- aee handhaaft zich echter nog koudere lucht. De scheidingslijn tussen de warmere en de kou de lucht zal in het Noorden van het land aanvankelijk nog veel bewolking veroorzaken waaruit af en toe nog wat regen kan vallen. In het Zuiden van het land echter zal het weer vrij zonnig en warm zijn. Bij de draaiing van de wind naar zuidwest en naar zuid zal morgen het zomerweer zich verder naar het Nborden uit breiden. Het bezoek van Koningin Ju liana, Prins Bernhard en de prin sessen aan Denemarken is Maan dag besloten. Nadat Prins Bernhard en de 2 oudste prinsessen des ochtends per vliegtuig naar Nederland wa ren vertrokken, zijn de Koningin en de jongste twee prinsessen te gen de avond per trein uit Pad- borg vertrokken. Het Deense ko ningspaar en prinses Margretha vergezelden de Koningin en haar dochters naar Padborg, waar en kele honderden mensen zich ver zameld hadden. Vóór haar vertrek heeft Hare Majesteit met Koningin Ingrid en haar tante, lady Patricia Ramsay, des middags een bezoek aan Aabenraa gebracht, waar de Koningin enige inkopen deed. Politieke waarnemers in Tunis verwachten, dat in de komende 24 uur een nieuwe Tunesische regering zal worden gevormd. De besprekingen van Tunesische politieke leiders met Franse functionarissen en met de bey zijn Maandagochtend voortgezet. Zodra de regering zal zijn ge vormd zullen in Parijs en Tunis onderhandelingen worden ge opend voor opstelling van een aantal conventies, waarin de nieuwe status van Tunis zal worden vastgelegd. Hoewel Mendes-France Zater dag bij zijn besprekingen geen tijdslimiet zou hebben bepaald voor overdracht van de binnen landse bevoegdheden, zou hij ge bruik willen maken van de bin nenlandse bevoegdheden, zou hij gebruik willen maken van de verbeterde stemming in het ge bied om de onderhandelingen binnen drie maanden te vol tooien. De leider van de Tunesische nationalistische „Neodestoer' Boerguida, die op een kasteel in midden-Frankrijk verblijft, heeft de Tunesiërs opgeroepen alle ac tiviteit te staken die de vriend schap tussen Frankrijk en Tune sië kan schaden. Volgens zijn verklaring in ,,France-Soir" dien den voorts de Franse strijdkrach ten de operaties tegen Tunesi sche verzetslieden te staken. A.F.P. meldt nog uit Tunis, dat de Neo-destoer-leiders die se dert Mei j.l. onder toezicht ston den, sedert Zondagavond vrij zijn. De Zuidafrikaanse eerste mi nister, dr. Malan heeft op een persconferentie te Pretoria ge waarschuwd voor het „gevaar van de zijde van zijn Indiase ambtgenoot Nehroe, die „zich op werpt als leider van de Arabi sche wereld, zoals hij dat ook doet ten aanzien van de gehele wereld van niet-blanken". In dit verband herinnerde dr. Malan aan Nehroe's oproep tot de Indiërs in de Unie om „zich met de inheemsen aldaar te ver enigen in de verzetsbeweging", en aan het feit, dat de Indiase premier „openlijke agressie" toe staat tegen de Portugese bezit tingen in Voor-Indië. De Zuid afrikaanse premier hoopte, dat deze „Indiase aanvalsdaden", Zuid-Afrika en Portugal dichter tot elkaar zullen brengen in „kwesties van gemeenschappelijk belang en gemeenschappelijke ge varen". Hoewel dr. Malan zijn voldoe ning uitsprak over het tussen Engeland en Egypte bereikte ac- coord over de Britse basis in de Suez-kanaalzóne, legde hij er de nadruk op, dat zijn land er grote waarde aan hecht, dat te allen tijde vrije doorvaart door het Suezkanaal wordt gewaarborgd. Deze kwestie zou moeten worden besproken bij de binnenkort te houden onderhandelingen over de verdediging van het Midden- Oosten, waarbij Zuid-Afrika door zijn minister van Defensie, Eras mus, zou worden vertegenwoor digd. Sprekend over Nehroe's „anti- koloniale politiek, zeide Malan, dat deze, wat Afrika betreft, be tekent, dat vier Europese mo gendheden met bezittingen in dit werelddeel Afrika moeten verla ten. Stappen in die richting zouden openlijk door Nehroe worden aangemoedigd. Ook had Nehroe, volgens Malan, gezegd dat slechts vier landen de toekomst van de wereld kunnen bepalen: India, China, Rusland en de Ver. Staten. Volgens deze opvatting telden geheel Midden- en West-Europa, met inbegrip van Groot-Brittan- nië, blijkbaar niet mee, hoewel deze gebieden „de bakermat van het blanke ras en de Westerse besohaving" waren, aldus de Zuidafrikaanse premier. De Griekse minister van Bui tenlandse Zaken, Stefanopoelos, heeft bekendgemaakt, dat de raad van de N.A.V.O. het voor gestelde militaire Balkanverdrag tussen Griekenland Turkije en Zuid-Slavië heeft goedgekeurd. De raad is van oordeel, dat het verdrag niet ingaat tegen de principes van de N.A.V.O. en dat het de verdediging van de Bal kan zal bevorderen. Duizenden mensen zijn Maan dag dakloos geworden door over stromingen in Perzië. Oost-Pa- klstan en Noord-West-India. Ook in China lopen landstreken in gevaar. In het gebied van Ghazvin, 100 km' ten N.-W. van Teheran, zijn door overstromingen reeds 160 personen omgekomen. Som mige Perzische gezinnen hadden meer dan 48 uur geïsoleerd ge zeten, voordat reddingsbrigaden hen konden bereiken. De electri- citeitsvoorziening van Teheran werd gestoord. Zondagnacht was er in het grootste deel van de stad geen stroom. In het overstromingsgebied in Bihar in Noord-West-India is cholera en malaria uitgebroken. In dit gebied zijn ongeveer 50.000 daklozen. In het stroomgebied van de Brahmapoetra en haar zijrivie ren in Pakistan staan grote ge bieden blank. De fruitmarkt van de hoofdstad van Oost-Pakistan, Dacca, is door het water wegge spoeld. Vólgens het Pekingse Volks dagblad, het officiële blad van de communistische partij, is de toestand langs de Jangste en Hoeai „nog steeds zeer ernstig". medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagoch tend tot Dinsdagavond. Nog iets warmer. In het noorden van het land aanvankelijk vrij veel bewolking met mogelijk hier en daar enige lichte regen en een matige zuid westelijke wind. Later in het ge hele land droog en overwegend zonnig weer, met matige tot zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. Nog iets hogere tem peraturen. WOENSDAG 4 AUGUSTUS. Z.K.H. Prins Bernhard is Maandagmiddag per vliegtuig in Nice aangekomen. Hij zal gedu rende enkele dagen in Zuid- Frankrijk kennissen bezoeken. In de Portugese kolonie Da mao (India) is een troepentrans portschip met wapens o.a. ma chinegeweren en zware artillerie alsmede voorraden en 200 Portu gese en 500 Afrikaanse soldaten aangekomen. Men maakt hieruit op, dat Portugal het plan heeft zich tegen ieder optreden tegen de kolonie te verzetten. Nationalistisch-Chinese oorlogs schepen hebben Zondag een com- munistisch-Chinese kanonneer boot tot zinken gebracht en een andere beschadigd, aldus werd Maandag gemeld door het offi ciële nationalistische persbureau. De nationalisten hadden geen verliezen geleden. v.m. n.m. Breskens 5.05 5.21 Terneuzen 5.40 5.56 Hansweert 6.20 6.36 Walsoorden 6.30 6.46 ZON MAAN op onder op onder Aug. 3 5.03 20.38 10.30 21.33 4 5.05 20.26 11.40 21.49 5 5.06 20.25 12.50 22.07 6 5.08 20.23 13.59 22.30 7 5.10 20.21 15.07 22.58 Vier Marokkaanse vrouwen en een kind zijn Zondag bij demon straties in Fez i Frans-Marokko) om het leven gekomen. Zij wer den onder de voet gelopen, toen een menigte, die zich op het ge rucht over een terugkeer van de verbannen sultan voor het ko ninklijk paleis had verzameld, door de politie met behulp van traangasbommen uiteen gedre ven werd. Ook elders in de stad kwamen samenscholingen voor. Drie Marokkanen liepen verwon dingen op. Zoals bekend werd sultan Moh. Ben Joessef vorige zomer door de Fransen afgezet en met zijn 3 vrouwen en 22 bijvrouwen naar Madagascar verbannen. In April j.l. beloofde hij zich gedurende zijn ballingschap van alle politie ke activiteit te zullen onthouden. Te Parijs heeft een functiona ris van het bureau voor Marok kaanse zaken verklaard, dat er „absoluut geen sprake" van is, dat de sultan in zijn waardigheid wordt hersteld. Volgens deze woordvoerder was het gerucht hieromtrent door extremistische nationalisten verspreid. Voortduring ongeregeldheden. Maandag is een Marokkaan ge dood en zijn er twee gewond bij ongeregeldheden. Hierdoor is het aantal dodelijke slachtoffers tot zeven gestegen (Zondag werden vier Marokkaanse vrouwen en een kind onder de voet gelopen, een vijfde vrouw stierf Zondag nacht). Veertig familieleden van Moh. Ben Joessef verzochten Maandag aan de Franse resident-generaal, Francis Lacoste, dat het de ex- sultan zou worden toegestaan te rug te keren. Zij zouden al het mogelijke doen om ongeregeldhe den te voorkomen, maar zij er kenden niemand anders als sou- verein, aldus het schrijven. Nationalisten in Casablanca gaven Maandag het parool in de Arabische wijken vanaf morgen de winkels voor onbepaalde tijd te sluiten en alle bedrijvigheid te staken. Later kwamen bij een scher mutseling een kantoorbediende en twee „opstandelingen" om het leven. In Bangkok doen geruchten de ronde, dat er een samenzwering wordt beraamd om de regering van maarschalk Phiboel Song gram omver te werpen en de voormalige premier Pridi Pha nomyong, die zich thans in com munistisch China bevindt, weer aan de macht te brengen. De ge ruchten berusten ten dele op de arrestatie van een minister van de vroegere regering-Pridi. Aan de andere kant wordt ge meld, dat aanhangers van Pridi zeer actief zijn in Bangkok. TAHAR BEN AMAR PREMIER. Tahar Ben Amar is benoemd tot eerste minister van Tunesië. De benoeming van de onafhan kelijke nationalistische president van 'de Tunesische kamer van landbouw geschiedde door de bey. Tahar Ben Amar heeft tot taak, een nieuwe regering te vormen, die met de Fransen moet onderhandelen over de bij zonderheden van het binnen landse zelfbestuur voor Tunesië. Verwacht wordt, dat de nieuw benoemde premier leden van de nationalistische neo destour in zijn kabinet zal opnemen. Het vorige kabinet onder Mo hammed M'zali trad op 16 J uni af. De bey vroeg de ministers echter aan te blijven in afwach ting van de vorming van een nieuwe regering. Verscheidene ministers bleven bij hun oesluit om af te treden. Op 5 Juli aan vaardde de bey het ontslag van de regering-M'zali. Tahar Ben Amar, die 08 jaar is, heeft een Franse opvoeding genoten. Hij is één van de groot ste grootgrondbezitters in Tune sië en staat bekend als vriend van Frankrijk. Verder is hij ge matigd nationalistisch. Hij was één van de veertig vooraanstaande Tunesiërs, die in 1952 de bey rieden, het toen tertijd door de Fransen voorge stelde hervormingsplan af te wijzen. Sindsdien is hij dikwijls opgetreden als nationalistisch woordvoerder en tekende hij ma nifesten, die aandrongen op er kenning van de Tunesische sou- vereiniteit en binnenlands zelf bestuur. Onlangs pleegde de Franse minister voor Tunesische en Ma rokkaanse zaken overleg met Tahar Ben Amar. Hij had ook een onderhoud in Frankrijk met de verbannen leider van de neo destour, Habib Bourguiba. Mongi Slim, hoofd van het po litieke bureau van de neo des tour, is Maandag uit Tunis naar Parijs gevlogen, enkele uren nadat hij en andere leden van het bureau, die maandenlang huisarrest hebben gehad, waren vrijgelaten. Politieke waarnemers geloven, dat Mongi Slim een bezoek zal brengen aan Habib Bourguiba, die op het ogenblik in Midden- Frankrijk verblijf houdt. Men denkt, dat hij de goedkeuring van Bourguiba zal vragen voor de deelneming van de neo des tour aan de nieuwe regering. Bourguiba heeft een beroep ge daan op de Tunesiërs geweldple ging te staken en aangedrongen op een „staakt het vuren" in het gehele land. Militaire autoriteiten van de Verenigde Naties hebben Maan dag te Seoel verklaard, dat „zij geen enkele grond konden vin den voor de communistische be schuldiging", dat drie politieman nen van de Verenigde Naties de demarcatielijn Donderdag bij Panmoendjon overschreden en schoten afvuurden op een com munistische patrouille. De communisten eisten, dat de Koreaanse militaire wapenstil standscommissie vandaag een vergadering over het incident zou houden, waarbij twee V.N. poli tiemannen en een Noordkoreaan- se politieman zouden zijn gedood. Militaire V.N. autoriteiten zeg gen, dat er geen V.N. politieman nen worden vermist. Zij verzoch ten de communisten de mannen, die dood geschoten zouden zijn, te identificeren. Het communis tische antwoord was hierop dat de mannen al begraven en niet voor identificatie beschikbaar waren Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Indonesië: ss„ Laertes" (9 Aug.); s.s. „Ampenan" (12 Aug.). Ned. Nieuw-Guinea: s.s. „Laer- taes" (9 Aug.) Ned. Antillen: m.s. „Daphnis" (10 Aug.). Suriname: m.s. „Stentor" (11 Aug.). Unie van Zuid-Arika en Z.-W. Afrika: m.s. „Edinburgh Castle (7 Aug.). Canada: s.s. „Grote Beer" (10 Aug.).; m.s. „Prins Frederik Wil lem" (12 Aug.). Zuid-Amerika: s.s. „17e Octo- bre (17 Aug.); m.s. „Alhena" (11 Aug.). Australië: via Engeland (7 Aug.). Nieuw Zeeland: via Engeland (7 Aug.). Inlichtingen betrefende de ver. zendingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Volgens het West-Berlijnse blad „Berliner Zeitung" heeft de assistente van dr Wolfgang Wohlgemuth, de arts die dr Otto John op 20 Juli naar Oost-Berlijn vergezelde, verklaard, dat de arts naar West-Berlijn terug wil ko men De assistente, Annemane Weyers, is Donderdag terugge keerd. Verder schrijft de „Berliner Zeitung" in de editie van Maan dag, dat John zijn vriend Wohl gemuth had verzocht hem naar Oost-Berlijn te vergezellen. Wohlgemuth was later terug gekeerd om zijn assistente naar het Oostduitse ministerie van binnenlandse zaken te brengen. Annemarie Weyers zou als getui ge moeten optreden, omdat Wohlgemuth vreesde in een moeilijke situatie te komen. Volgens het blad wordt Wohl- Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Gortzak be treffende de Nederlandse defen sie-inspanning heeft de minister van Oorlog en van Marine schrif telijk het volgende geantwoord: Volgens niet officiële mededelin gen zou de Belgische regering het voornemen hebben het aan tal parate divisies van drie op twee terug te brengen. De mi nister is niet bekend met de overwegingen, welke de Belgi sche regering tot dit voornemei hebben geleid anders dan dat de verkorting van de diensttijd tot een gewijzigde parate sterkte zal leiden. De Nederlandse defensie inspanning zal worden gehand haafd volgens de in de nota in zake het defensiebeleid van 18 Mei 1954 ontwikkelde plannen. gemuth in een villa te Biesdorf in Oost-Berlijn vastgehouden. De West-Duitse procureur- generaal te Karlsruhe heeft de persberichten uit Berlijn tegen gesproken volgens welke Anne marie Weyers naar West-Berlijn is teruggekeerd en door leden (van de West-Duitse politie of de Amerikaanse contra-spionnage dienst is ondervraagd. Goanese nationalisten hebben de echtgenote van de administra teur van de Portugese enclave Nagar Haveli, ten Oosten van Daman, gevangen genomen, al dus Indische persberichten. De nationalisten, die uit India de enclave waren binnengeko men, brachten de auto, waarin zij reed, tot stilstand door op de banden te schieten. Zij houden haar nu. met een reisgenote, vast als gijzelaarster. De nationalisten hebben de ad ministrateur laten weten, dat hij Selvassa, de voornaamste plaats van de enclave, moet overgeven om „onnodig bloedvergieten" te voorkomen. Zondag maakten Indische bla den melding van de verovering van Selvassa, doch Maandag ver klaarden zij, dat de stad „bijna veroverd was". De nationalisten hadden het dorp Piparia, onge veer anderhalve kilometer van Selvassa verwijderd, bereikt en de richting van Selvassa ge schoten zonder dat het vuur door de Portugese troepen in die stad werd beantwoord, aldus de be richten. Minister Sunarjo heeft Maan dag een bezoek gebracht aan minister Beijen en daarbij ver zocht de Nederlands-Indonesische besprekingen te hervatten. Minister Beijen heeft de voor zitter der Indonesische delegatie toegezegd hierover contact te zullen opnemen met minister Luns als voorzitter van de Ne derlandse delegatie, die thans met vacantie in het buitenland vertoeft. ERNSTIG TREINONGELUK IN SPANJE. Maandag is tussen Huelva en Zafra in Zuid-Spanje een trein verongelukt, doordat een brug instortte. Twaalf slachtoffers zouden spoorwegarbeiders zijn die met de trein reisden. Het dertiende slachtoffer was 'n her der, wiens kudde in de trein werd vervoerd. De trein stortte ongeveer 25 m naar beneden. Zoals bekend is kan de recht hebbende op een bijmage, be trekking hebbende op een door oorlogshandelingen vernield on roerend goed, financiële steun ontvangen voor de bouw of de aankoop van een woning met een maximum-inhoud als door de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting wordt bepaald. Op 28 April 1953 heeft de mi nister deze maximum inhoud op 325 kubieke meter bepaald. Thans heeft de minister be sloten dat van 2 Augustus 1954 af deze maximale inhoud 240 m-'1 zal zijn. Indien echter de oorspronke lijke rechthebbende op de bijdra ge of diens erfgenaam een wo ning voor eigen bewoning bouwt of aankoopt, zal de maximale in houd 240 m:i zijn, indien zijn ge zin bestaat uit niet meer dan 4 personen, 260 m:i bij 5 personen 280 m;i bij 6 personen, 300 m;i bij 7 personen en 320 m:! bij 8 of meer personen. Indien op grond van het vroe ger bepaalde reeds vóór 2 Aug. 1954 met de bouw van een wo ning met een inhoud tot 325 m:i is begonnen, of de aankoop daar van heeft plaatsgehad, zal uiter aard de financiële steun kunnen worden verleend volgens de vóór die datum geldende maximale inhoud. Volgens de tot dusver te Tehe ran ontvangen berichten zijn 180 personen om het leven gekomen bij de overstromingsramp in het gebied van Ghazvin, ongeveer 100 km ten N.-W. van de Perzi sche hoofdstad. Het aantal doden stijgt echter nog steeds. Duizen den mensen zijn dakloos. In Teheran was Zondagavond alleen voor ziekenhuizen de elec- triciteit beschikbaar, omdat de koelinstallaties van de genera tors door het overstromingswater onklaar waren geraakt. De 33-jarige Amerikaan Sven Joffs is Zondag met zijn zeven ton metende kotter „Atea" na een reis van 42 dagen uit New York te Cobh (Ierland) aange komen. Joffs, een matroos ter koopvaardij, maakte de reis alleen. Hij vertelde, dat hij drie maal met zware storm te kam pen had gehad. Hij is van plan met zijn vader, een gepensionneerde scheeps bouwkundig ingenieur uit Hel sinki, over een dag of tien zijn reis naar de Finse hoofdstad voort te zetten. Luitenant Y. Caric Ranislaf, piloot van een Zuid-Slavisch vlieg tuig. is op het vliegveld nabij Fog- gia geland en heeft de Italiaanse regering om politiek asyl gevraagd.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1