Mendès-France over Tunesië 4 "weersverwachting Spanning tussen Nicaragua Costa Rica en HOOGWATER. Oost-Europese mededelingen over Westelijke spionnage ZON- en MAANSTANDEN Dreigend conflict in de radiowereld Treinbotsing bij Innsbrück Dorp in Portugees enclave Nagar Haveli bezet salons PRESIDENT COTY DANKT VOOR HAAGS GESCHENK. De barre maand Juli COMMENTAAR VAN BOERGUIBA. Ontploffing in Parijs INDO CHINA De onrust in Marokko De zaak-John Aanslag op vroegere Duitse spoorwegdirecteur Zuster van de Groot-Hertogin van Luxemburg overleden Bemanningslid van de vermiste Honkongse politieboot gevonden. Radio-Pjongjang maakt melding van incident in neutrale zóne Canadese padvindster de wereld rond Het economisch en financieel herstel van Frankrijk De toestand in Noord-Vietnam rrankering O tl Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 - Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Ni 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. VRIJE MAANDAG 2 AUGUSTUS 1954. 9e Jaargang No. 3215. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels U—1 iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 «ax. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10.39 bssj, Premier Mendès-France heeft voor het Franse kabinet een al gemene uiteenzetting over Tune sië gegeven. Na een overzicht te hebben gegeven van de moeilijk heden, die zich in de afgelopen jaren daar hebben voorgedaan, zette de premier uiteen, hoe hij de betrekkingen tussen Frankrijk en Tunesië wil verbeteren, reke ning houdend met de Franse be langen en beantwoordend aan de nationale verlangens van het Tunesische volk door verwezen lijking van zelfstandigheid op binnenlands gebied. De ministerraad zegde de pre mier zijn volle steun toe, aldus meldt A.F.P. Het program van Mendes- France kan niet zonder goedkeu ring van de bey van Tunis in werking treden. Er gingen geruchten, dat de premier wellicht zelf naar Tune sië zou vliegen om goedkeuring van zijn voorstellen door de bey te verkrijgen, doch na de kabi netsvergadering gelooft men, dat onwaarschijnlijk is dat hij za! gaan. De regeringsplannen behoeven geen goedkeuring van de natio nale vergadering, tenzij bepalin gen van bestaande verdragen worden gewijzigd. Mendès-France wil de Tune- siërs tenminste binnenlandse autonomie geven, doch Frankrijk de controle over defensie en fi nanciën laten behouden. Voor gaande regeringen hadden in be ginsel het denkbeeld van binnen landse autonomie voor Tunesië erkend, doch weinig gedaan om dit denkbeeld te verwezenlijken. MENDES-FRANCE NAAR TUNESIE. Premier Pierre Mendès-France van Frankrijk is Zaterdagmor gen uit Parijs per vliegtuig naar Tunis vertrokken om de Bey zijn hervormingsplan voor het pro tectoraat aan te bieden. Mendès-France wordt verge zeld door maarschalk Alphonse Juin, de geallieerde opperbevel hebber voor de Midden-Europese sector, en door Christian Fou- chet, minister ivoor Tunesië en Marokko. Maarschalk Juin is vertrouwd met aangelegenheden, die Frans-Noord-Afrika betref fen. Het besluit van Mendès-France m zijn nieuwe plan voor Tune sië persoonlijk aan de Bey te overhandigen, kwam tot stand aan het eind van een lange kabi netsvergadering Vrijdagavond, waarop het plan van de premier voor het protectoraat Tunesië dioor de regering werd goedge keurd. Hoewel volledige bijzonderhe den van het nieuwe plan voor Tunesië nog niet bekend ge maakt zijn, meent men, dat een homogene Tunesische regering gevormd zal worden met zowel vertegenwoordigers van de na tionalistische neo-destour als van andere groepen. Er aou een Tunesische nationa le vergadering zonder Franse vertegenwoordiging door middel van algemene verkiezingen tot stand komen. Tunesische ambte naren zouden geleidelijk de door Fransen beklede functies overne men. De Franse economische belan gen zullen gewaarborgd worden door de vorming van ejr specia le kamer voor economische zaken waarin de kolonisten vertegen woordigd zullen zijn. Mendès-France heeft na zijn aankomst in Tunis een onder houd gehad met de nieuwe resi dent-generaal gen. Boyer de la Tour. Hierbij waren maarschalk Juin en Fouchet aanwezig. De telefoonverbindingen tussen Tunesië en Frankrijk, die Vrij dagavond werden verbroken, zijn Zaterdagmorgen te elf uur, kort na de aankomst van Mendès- France in Tunis .hersteld. week in de nationale vergade ring zullen worden besproken. „Ik hoop, dat ik begrepen ben", zo besloot hij. In Tunesische kringen gelooft men, dat de belofte van binnen landse onafhankelijkheid wellicht de meeste gematigde nationalis ten zal bevredigen, als die belofte snel genoeg wordt ingelost. Anderen vreesden, dat zich wellicht nog heviger uitbarstin gen van terrorisme zullen voor doen, als de nieuwe militaire re sident-generaal, generaal De la Tour du Moulin, krachtige me thoden zou gebruiken. Generaal De la Tour is een krachtige be roepssoldaat, die waarschijnlijk niet zachtmoedig zal optreden te gen verzetslieden. Bij zijn vertrek uit Tunesië verklaarde de premier Zaterdag avond, dat hij een goede en zeer I nuttige dag achter de rug had. Het woord is nu aan de Tune- siërs, zo zei hij. Het vormen van een Tunesische regering is niet onze zaak. Wij hopen, dat er een regering zal komen, die repre sentatief is voor de openbare mening in Tunesië en waarmee Frankrijk zal kunnen onderhan delen. Doch dit is een zaak, die de bey van Tunis moet behandelen, aldus de premier, die er zeer ver moeid uitzag. Hij voegde hieraan toe overal een goede geest en een verlangen om door een realistische oplos sing uit de crisis te komen, aan getroffen te hebben. De secretaris-generaal van het „Comité voor bevrijding van Noord-Afrika", de Tunesische na tionalist Boehafa, heeft Zaterdag in New York premier Mendès- France geprezen om diens „moe dige en realistische initiatief". De Franse premier verdient de steun van allen, die een werkelij ke verzoening tussen Tunesië en Frankrijk wensen, zo meende hij. d« kapper met het aparte catket markt 16 brouwerijstraat 9 terneuzen een modern kapsel, wil zeggen in de eerste plaats goed verzorgd (wij verzorgen u) depositaire „lancome" en dr. payot", beroemde parijse huizen voor schoonheids- en huidverzor ging. wij hopen met vacantie te gaan van 30 augustus t/m 6 sept. Ongeveer duizend man troe- ming in diplomatieke kringen te pen en 40 motorvoertuigen, Washington ontvangen Het K.N.M.I. deelt mede: Vergelijkingen met Juli-maan- den van vroegere jaren laten zien, dat de afgelopen maand tot de bijzonder slechte zomer maanden moet worden gerekend. In De Bilt was de temperatuur gemiddeld bijna drie graden n- der normaal, overdag bedroeg 't rverschil zelfs vier graden. De ge middelde dagelijkse maximum temperatuur was in De Bilt in Juli sedert het begin der waarne. mingen ruim honderd jaar gele den, nooit zó laag geweest. Zomerse dagen ontbraken dan ook geheel, maar dit is iets wat in de laatste honderd jaar enkele malen vaker in Juli is voorgeko men. Alle dagen op één na waren te De Bilt gemiddeld kouder dan 110: maal. Het aantal uren zonneschijn bednoeg te De Bilt 138 tegen 205 normaal. Een zó sombere maand Juli was sedert 1919, toen slechts 110 uren zon werden gemeten, niet meer voorgekomen. De hoe veelheid regen was in het gehele land boven normaal. De normale hoeveelheid varieert van 65 tot 80 mm, maar ditmaal is bijna overal meer dan 100 mm geval len, plaatselijk is zelfs meer dan 150 mm gemeten. In De Bilt viel op 24 dagen re gen, tegen op 16 dagen normaal. Ofschoon een zó natte maand Juli niet dikwijls voorkomt, was Juli 1942 toch nog vrij veel nat ter. Het landgemiddelde van de regenval bedroeg toen 151 mm terwijl dat van de afgelopen maand naar voorlopige ibereke. ning tussen 120 en 130 mm gele gen is. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandag ochtend tot Maandagavond. OPNIEUW IETS WARMER. Vrij veel -bewolking met plaat selijk enige lichte regen of mot regen. Dezelfde temperaturen els Zondag of iets hogere. Over wegend matige wind uit Zuide lijke richtingen. DINSDAG 3 AUGUSTUS. RADIOPRAATJE VAN MENDES-FRANCE. Vóór zijn vertrek naar Parijs heeft premier Mendès-France Zaterdag in Tunis zijn wekelijkse radiorede uitgesproken, waarin hij zei, dat het nodig was op te treden om een einde te maken aan de bloedige ongeregeldheden. Ook moest een einde worden ge maakt aan het gebrek aan we derzijds begrip en een grondslag worden gelegd voor vruchtbare samenwerking. Hij zei met geduld aan de her vormingsplannen, die hij Zater dag aan de bey van Tunis voor legde, gewerkt te hebben, terwijl hij bezig was aan het beëindigen van de oorlog in Indo-China en de voorbereiding van de plannen voor economische wederopbouw i sociale vooruitgang, die deze De leider van de nationalist! sche „Neo Destour", Boergüiba heeft Zaterdag verklaard, dat de voorstellen, die premier Mendès- France Zaterdag aan de bey van Tunis voorlegde, een aanzienlijke en beslissende stap op de weg naar herstel van de algehele on afhankelijkheid van het Tunesi sche volk inhouden. Onafhankelijkheid blijft het ideaal van het Tunesische volk doch de opmars naar dit ideaal zal niet meer het karakter van een worsteling tussen het Tune sische en het Franse volk behoe ven aan te nemen. Het zal be reikt worden door een nauwe sa menwerking tussen de twee vol ken, waaruit alle gedachten van overheersing verbannen zullen zijn, aldus Boergüiba. De burgemeester van 's-Gra- venhage, mr F. M. A. Schokking, heeft zoals bekend, bij het bezoek van president Coty aan het oude stadhuis aan de Groenmarkt als geschenk van de stad een tulpen versiering voor de tuinen van de ambtswoning van de president in Parijs aangeboden, aan te bren gen in het voorjaar van 1955. Dit geschenk werd aan de president symbolisch overhandigd in de vorm van een zilveren schaal, waarin een tulpenmötief was aangebracht. Burgemeester Schokking ontving Vrijdag de volgende brief van president Coty: Mijnheer de burgemeester, De zilveren schaal straalt op mijn tafel, lichtend getuigenis van de ontvangst, die u mij heeft bereid. Even fonkelend blijft de herin nering aan uw gastvrijheid in mijn geheugen en ik wil u en de leden van uw college daarvoor na mijn terugkeer in Frankrijk, opnieuw zeer hartelijk danken. Wanneer de levende bloemkro nen van uw tulpen onder mijn venster de kleurenweelde van uw tuinen voor mij zullen oproe pen, dan zullen mijn gedachten dank zij u weer met vreug de in Den Haag verwijlen. Aanvaard, mijnheer de burge meester, tegelijk met mijn diep gevoelde dank de verzekering van mijn bijzondere hoogachting. R. COTY. waaronder tanks, zijn Vrijdag avond, na een parade door de hoofdstraten van Managua, de hoofdstad van Nicaragua, naar het grensgebied van Nicaragua met Costa Rica vertrokken. Ook militaire vliegtuigen zijn naar dat gebied gezonden. President Somoza van Nicara gua gaf in een afscheidsrede de troepen als richtlijn mee: „Treedt niet uitdagend op, doch slaat el ke aanval af". Hij beschuldigde Costa Rica van grensschendingen en het verschaffen van wapens aan „huurlingen' om hem en zijn zo nen te vermoorden. Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft Zaterdag be kend gemaakt, dat 6 Amerikaan se militaire vliegtuigen voor een beleefdheidsbezoek van drie da gen naar San José, de hoofdstad van Costa Rica, zijn vertrokken. Waarnemers te Washington waren van oordeel, dat de Ame rikanen vliegtuigen naar Costa Rica zenden om Nicaragua te to nen, dat de regering te Washing ton geen wanorde in dit deel van Midden-Amerika duit. Het Ame rikaanse besluit is met instem- De minister van Buitenlandse Zaken van Nicaragua, Sevilla Saeasa, heeft Zaterdag een voor stel Van Costa Rica om het ge schil tussen beide landen voor 'n inter-Amerikaanse yredescom- missie te brengen, van de hand gewezen. De moeilijkheden kun nen door directe onderhandelin gen -worden opgelost, indien bei de regeringen van goede wille zijn, aldus de minister. HET KONINKLIJK BEZOEK. AAN HET DEENSE KONINKLIJK GEZIN. De Nederlandse koninklijke gasten van het Deense koninklij ke gezin hebben tezamen met hun gastheren een pleziervaart gemaakt op 't koninklijke jacht „Danneborg" en wel in het ge bied van het eiland Als. In Parijs is een huis aan de Seine gedeeltelijk ingestort ten gevolge van een gasontploffing. Toen medebewoners aan de deur van een oude dame belden kwam er door de electrische vonk van de bel een ontploffing in de met gas gevulde kamer. Er volgde een reeks ontploffingen. Tenmin ste vijf personen zijn om het le ven gekomen. Onder hen bevin den zich een vrouw en een meis je en twee brandweerlieden, die zich toegang tot het huis hadden weten te verschaffen kort voor een nieuwe ontploffing. Men neemt aan, dat de dame zelf moord heeft gepleegd. Er brak brand uit in de aangrenzende huizen waaronder een garage In Centraal-Vietnam is overeen komstig de besluiten van Genève Zondag het vuren gestaakt. In het Noorden eindigde het vuren 27 Juli en in Zuid-Vietnam zal 't 11 Augustus eindigen. De „storings-activiteit" van de Vietminh nam na het bekend worden der overeenkomst van Genève, 20 Juli toe, naar men aanneemt ter verhindering van evacuatie van mensen uit Noord- Vietnam en teneinde in het Zuj- den een voor de Vietminh gunsti ge indruk te maken. Alle Amerikaanse schepen in Vietnamese havens, die daar Amerikaans materiaal hebben ge bracht, hebben opdracht zich naar htfn thuishaven terug te begeven. Bij drie verschillende revol ver-aanslagen te Casablanca is Zaterdag een man gedood en zijn twee gewond. De daders \Visterr te ontkomen. Bij een bosbrand nabij Meknes is Vrijdag en Zaterdag 'n areaa; van 400 ha beplant met kurk eiken verbrand. Volgens 'n Voor lopig onderzoek is de brand aan gestoken. Volgens het Westberlijnse blad „Telegraf" is een vrouwelijke medewerker van dr Wolfgang Wohlgemuth, de Westberlijnse chirurg, die met dr John is ver dwenen, naar West-Berlijn terug gekeerd. Zij zou verhoord wor den door de politie en de enige getuige zijn, die licht zou kunnen werpen op de zaak. Haar naam. zou Annemarie Weyres zijn. De politie heeft het bericht niet wil len bevestigen. v.m. n.m. Breskens 4.31 4.45 Terneuzen 5.06 5.20 Hanswee rt 5.46 6.— Walsoorden 5.56 6.10 ZON MAAN op onder op onder Aug. 21.19 2 5.02 20.30 9.20 3 5.03 20.38 10.30 21.33 4 5.05 20.26 11.40 21.49 5 5.06 20.25 12.50 22.07 6 5.08 20.23 13.59 22.30 Het Oostduitse persbureau A.D.N. heeft Zaterdag verklaard, dat de Westduitse spionnage-or- ganisatie-Gehlen in Januari met opzet een aanval van haar agen ten in Oost-Duitsland heeft ver raden bij een poging om een an dere agent, 'n zekere Emil Bahr, het vertrouwen van het Oost duitse ministerie van Binnen landse Zaken te laten verwerven. Het persbureau gaf de namen en adressen van zeven mannen, die als gevolg van de mededelin gen van Bahr gearresteerd wa ren en die werkten voor de orga- nisatie-Gehlen en de Franse en Amerikaanse geheime diensten. Dit was bekendgemaakt door Gerhard Kapahnke, volgens A.D.N. waarnemend leider van de Westberlijnse afdeling der or ganisatie-Gehlen, die in Mei naar Oost-Duitsland uitweek. Bahr was inmiddels, uit vrees voor ontdekking door Oostduitse poli tie, weer naar West-Berlijn ver trokken. Kapahnke verklaarde met de groep-Gehlen gebroken te heb ben, omdat hij de activiteit van de organisatie „misdadig en nut teloos" achtte, aldus dit bericht van het Oostduitse persbureau. Radio-Praag gaf Zaterdag avond een verslag van een uur van een persconferentie, die in Praag was gehouden door een zekere Frantisek Zvolsky, die hoofd van de afdeling Hamburg van de Amerikaanse gëheime dienst geweest zou zijn. Zvolsky verklaarde in 1952 onder invloed van propaganda-uitzendingen van radio-Vrij Europa naar het Westen te zijn uitgeweken. Hij had in Hamburg spionnen gewor ven onder opvarenden van sche pen op de Elbe en ook in West- Berlijn gewerkt als „werktuig van de Amerikaanse imperialis ten". Dezer dagen was hij, ont goocheld, naar Praag terugge keerd, waar hij alles had bekend. Zvolsky zei o.m„ dat de organi saties van Tsjechoslowaakse uit gewekenen in West-Duitsland voornamelijk optraden als wer vingsdiensten van spionnen voor de Amerikaanse geheime dienst. Vluchtelingen zien, na een ver velend en hopeloos bestaan in de kampen, geen andere uitweg dan dienstnemen als Amerikaans agent, aldus radio-Praag. De Nederlandse Toonkunste- naarsbond heeft zich met een brief tot het bestuur van de Ne derlandse Radio Unie gewend, waarin per 1 September een ul timatum wordt gesteld over de medewerking van arrangeurs aan radioprogramma's. „Ruim twee jaar", zo wordt in deze brief medegedeeld, „wach ten de arrangeurs reeds <?p bete re tarieven. Op 1 Juni j.l. trad een nieuwe tariefregeling in wer. king, maar inmiddels is geble ken dat deze eerder een ver slechtering dan een verbetering betekent. In het bijzonder geldt dit voor de arrangeurs, die als musicus in vaste dienst van de omroep zijn en van wie 16 der nieuwe tarieven wordt afgetrok ken". Het schrijven van de N. T. B. sluit dan met de volgende pas sage: „Thans verzoeken wij u dringend dusdanige maatregelen te willen treffen, dat de verslech teringen in verbeteringen worden omgezet, daar de ontevredenheid zeer groot is en ons inziens te recht. Mochten wijzigingen niet mogelijk zijn, dan zullen wij helaas genoodzaakt zijn om de leden te adviseren met ingang van 1 September a.s. geen op drachten meer te aanvaarden van de Nederlandse Radio Unie en de diverse omroepverenigingen". Indien vóór 1 September a.s. geen oplossing zou worden be reikt en alle arrangeurs derhalve hun medewerking beëindigen, zou dit voor de radio een moei lijke situatie scheppen. Vrijwel ale radio-orkesten werken name lijk met speciale arrangementen en ook voor vele andere uitzen dingen worden steeds bijzondere arrangementen geschreven. Zaterdag is 'n aanslag gepleegd op Willi Besener, gewezen direc teur van de Oost-Berlijnse spoor wegen. De aanslag, die misluk te, werd in W.-Berlijn gepleegd. Toen Besener de achterdeur van zijn woning uitkwam werd er op hem geschoten. De kogel sloeg dicht bij zijn hoofd in een muur. De aanvaller is ontkomen, waarschijnlijk door over de tuin muur te klimmen, zo heeft de WestrBerlijnse politie medege deeld. Besener staat onder politiebe waking daar volgens de West- Berijnse politie de Oostduitse veiligheidsdienst reeds geruime tijd plannen heeft hem te ontvoe ren of te doden. Reeds eerder zijn verdachte personen in zijn nabij heid waargenomen. Besener werd in 1949 ontslagen, omdat hij weigerde met de Sow- jet-autoriteiten samen te wer ken bij de versterking (van de blokkade van Berlijn. Hij weiger de tot de communistische partij toe te treden. Hij iis sinds December onder j politiebewaking, nadat een Oost- j duitser vrijwillig aan de politie had medegedeeld, dat hij op dracht had om de persoonlijke gewoonten van Besener na te gaan. Naar te Luxemburg wordt ver nomen is te Rome na een langdu rige ziekte prinses Antoinette van Beieren, zuster van de groot hertogin rvan Luxemburg, overle den. De groot-hertogin was bij haar. In 1920 huwde de overledene met een prins van Beieren. In- 1943 werd zij door de gestapo ge arresteerd en in 'n concentratie" kamp opgesloten. Haar gezond heid werd daar zodanig geruï neerd, dat zij nooit geheel her stelde. Het lijk van een Chinese korpo raal, die belast was met het com mando over de vermiste Hong- kongse politieboot, is dertig km ten N.O. van Hongkong gevon den, aldus maakte een woord voerder van de Hongkongse re gering Zondag bekend. In het achterhoofd van het lijk van de politieman zaten drie kogelwon- den. Het lijk werd door een groep buitenlandse Zeilers gevonden. Het werd overgebracht naar het politiebureau te Saikoeng. De dieselexpress van Innsbrück naar München is Zaterdagmid dag bij dé Martinswandtuanel bij Innsbrück in volle vaart op een passagierstrein, die van See- feld naar Innsbrück onderweg was, ingereden. Twintig perso nen werden gewond, van wie vijf zwaar. De gewonden zijn naar 'n ziekenhuis in Innsbrück over gebracht. Volgens ambtenaren van de Oostenrijkse spoorwegen mag het een wonder heten," dat de 2 treinen niet in het 300 meter die pe ravijn, dat langs de spoorlijn loopt, zijn gestort. De wagons, die door de kracht van de botsing over elkaar kwamen te liggen, bleven hangen tegen ijzeren bal ken van de hekken, die de spoor lijn beschermen tegen lawines. Het verkeer over de lijn werd versperd, doch is inmiddels weer vrij gemaakt. Onder de gewonden zijn drie Nederlanders, de heer en mevr. Saat uit Tilburg en dr Nakken. Geen van hen verkeert in levens gevaar, aldus werd van de zijde van een ziekenhuis te Innsbruck vernomen. Naar Reuter verneemt zullen de heer en mevr. Saat ongeveer twee weken in het ziekenhuis moeten blijven. Dr Nakken zal het ziekenhuis na ongeveer 2 dagen kunnen verlaten. Later is gemeld, dat de machi nist en de conducteur van de trein uit München gearresteerd zijn. Zij zouden een schriftelijke opdracht om op een bepaalde plaats te wachten tot de andere trein gepasseerd was niet hebben opgevolgd. Volgens de autoriteiten gaat 't met alle gewonden behalve een Engelsman goed. Meer dan 55 personen werden gewond. De twee ernstigste ge wonden waren twee Australiërs en een Amerikaan. Dertig perso nen zijn in het ziekenhuis opge nomen doch hun verwondingen zijn niet van ernstige aard. Ver der waren 24 personen behan deld doch zij konden het zieken huis verlaten. In het geheel wer den 57 personen in het ziekenhuis behandeld. Volgens radio-Pjongjang is Donderdag een Amerikaanse sol daat gedood en een Noordkore- aanse politieman gewond bij een incident in de neutrale zóne tus sen Noord, en Zuid-Korea. Acht tien km ten noordoosten van Panmoendjon hadden drie Ame rikaanse soldaten het vuur ge opend op een Noordkoreaanse politiepatrouille. Toen de Noord- koreanen het vuur beantwoor den, werd een Amerikaanse sol daat dodelijk getroffen, aldus de Noordkoreaanse radio. Een Zuidkoreaanse jongeman heeft Zaterdagavond schoten ge lost,in het verblijf van de Poolse en Tsjechoslowaakse leden van de commissie van toezicht op de nale.ving van het bestand. Er werd niemand gewond en de da der wist te ontkomen, aldus is uit Poesan vernomen. Vrijwilligers van de volkspartij van Goa hebben Vrijdagnacht het dorp Lahori in de Portugese en clave Nagar Haveli bezet, aldus een bericht van de Indische pers vereniging. Lahori (ongeveer 1000 inwo ners) is het derde dorp in Nagar Haveli, dat in een week is bezet. De groep die Lahori „bevrijdde", telde ongeveer honderd man. En kele politiemannen in het dorp werden ontwapend en in verze kerde bewaring gesteld, aldus de Indische persvereniging. De Portugese staatsraad, een De 13-jarige Canadese padvind ster Shokontla Mayer de Dun can, die in Brits Collumbia woont, is zaterdag in Montreal aangekomen na alleen een reis om de wereld gemaakt te heb ben. Het meisje vertrok verleden jaar Juli naar Hawaii en bezocht achtereenvolgens Japan, de Phi- lippijnen, Malakka, India, Egyp te. Italië en Frankrijk. Zij heeft tijdens haar reis tal rijke lezingen gehouden en een verslag in (vijf delen van haar belevenissen geschreven. De Franse regering heeft bij de nationale vergadering een wets voorstel ingediend, dat haar bij zondere volmachten geeft op het gebied van de economische en financiële politiek tot 1 April '55. Dit wetsvoorstel zal 5 Augustus a.s. in behandeling komen en het beoogt 'e Franse economie in 'n zodanige toestand te brengen dat deze zich kan meten met de buitenlandse concurrentie. In het voorstel wordt bepaald, dat de regering het totale be drag aan fiscale en sociale lasten niet zal verhogen, doch wel de de bevoegdheid krijgt wijzigingen hierin aan te brengen. Voorts bepaalt het wetsvoorstel dat geen wijziging zal worden gebracht in het Franse liberali satie-percentage. Het wordt even wel niet uitgesloten geacht, dat besloten wordt het liberatie-per- centage te brengen op 65 pro cent ivóór de gestelde datum van 1 November a.s. raadgevend orgaan, dat slechts zelden bijeenkomt, heeft Vrijdag een vergadering gehouden, waar op gesproken is over de gebeur tenissen in Voor-Indië. De staats raad werd door de Portugese president, generaal Francisco Craveiro Lopes, bijeengeroepen. De Spaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Aftajo. heeft Vrijdagavond medegedeeld, dat volk en regering van Spanje ach ter de verontwaardiging van bet- volk en de regering van Portu gal staan over de „agressie" tegen Portugese gebieden in Voor- Indië. - Het Portugese departement van Buitenlandse Zaken heeft Vrij dagavond bekendgemaakt, dat Indische burgers, die voortaan de Portugese bezittingen .willen bin nengaan, een paspoort of gelijk waardig document met een visum van een Portugese consul moeten bezitten. V - - -" Vietnamese vluchtelingen, die Vrijdag uit het zuiden van de del ta van de Rode Rivier in Hanoi zijn aangekomen, hebben gezegd, dat 200 Chinese communisten in Namdinh zijn gearriveerd om de Vietminh te helpen een bestuur voor Hanoi te vormen. De stad wordt in October dooi de Vietminh overgenomen. De troepen van de Franse unie hebben Zaterdag de laatste van de buitenposten ten noorden en westen van Hanoi ontruimd.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1