De overwinning van het Oosten De zaak-John Amerikaanse professor krijgt asyl in Tsjecho-Slowakije De berichten uit Djakarta over de Unie-besprekingen Terechtstelling van Chessman weer u itgesteld HetPortugees-Indische geschi WEERSVERWACHTING NIEUWS IN HET KORT HOOGWATER. ZON- en MAANSTANDEN Rode opmars gaai voori Rapport van de Amerikaanse commissie voor atoom-energie Vermiste Britse straaljager in Oost-Duitsland geland Wrijving tussen Nicaragua en Costa Rica WEKELIJKSE WERELDSCHOUW Prins Bernhard met oudste twee prinsessen in Dene marken Tegenspraak van Nederlandse zijde Vergoeding voor Japanse vissers De vermiste Hongkongse politieboot Nogmaals de vliegincidenten bij Hainan John over zelfmoord van Hoever op onder op onder Juli. 31 4.59 20.33 6.53 20.50 Aug. 1 5.00 20.31 8.07 21.05 2 5.02 20.30 9.20 21.19 3 5.03 20.38 10.30 21.33 4 5.05 20.26 11.40 21.49 frankering bij Abonnement: lerneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nèi 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. ZEEUW ZATERDAG 31 JULI 1954. 9e Jaargang No. 3214. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen De bijzonderheden over de te Genève gesloten wapenstilstand doen zien, dat het niet een enkel verdrag is, maar een complex van verdragen, verklaringen en schriftelijke afspraken, waardoor de vrede in Indo-China heeft her steld. Daar is in de eerste plaats het militair verdrag, waarbij de Viet- minhse en Franse strijdkrachten het staken van het vuren over eenkomen. Daarnaast afzonder lijke verdragen met Vietnam, welks deling wordt geregeld en met Laos en Cambodja, welker onafhankelijkheid wordt erkend, maar aan welke drie zekere neu trale verplichtingen worden op gelegd. Daar zijn de verklarin gen, in de slotzitting der Indo- Chinese conferentie op Woensdag 21 Juli afgelegd, ook die van Amerika, waaruit de houding dezer staten blijkt. Dan is er het protest van de nieuw opgetreden regering van Vietnam, onder leiding nog wel van de Tonkinees Ngo die dus zijn eigen land door de Vietminh bezet ziet waaruit nog wel eens moeilijkheden kunnen voort vloeien. En daar is dan ten slotte de briefwisseling tussen Mendès-France en de minister van Buitenlandse Zaken van de Vietminh, krachtens welke niet slechts culturele en wetenschap pelijke instellingen van Frankrijk in het Noordelijk deel van Viet nam bescherming wordt toege zegd, maar waaruit ook blijkt, dat op Franse economische en technische hulp in Noordelijk Vietnam wordt gerekend. Inderdaad, men kan wel een gebied in twee stukken splitsen, maar economische factoren in de meest uitgebreide zin dienen geregeld te worden, wanneer het ene deel van 't land de industrie, het andere de landbouw omvat. NOG VEEL TE REGELEN. enhousiasme ontvangen, heeft een objectieve uiteenzetting ge geven: er kon niet meer bereidt worden dan bereikt is. Dat er kent ook de leider der oppositie Morrison. Het State Department te Washington beperkte zich tot een uiting van vreugde, dat aan het bloedvergieten een einde was gekomen, maar legt er nadruk op, dat nu ook spoedig de hand aan het werk moet worden ge slagen voor het Aziatisch defen siepact. Londen toonde zich wat verbaasd over de spoed, die Ame rika met deze SEATO betracht, hoewel dit in alle voorafgaande verklaringen van Eisenhower en Dulles op de voorgrond is getre den. GEVAARLIJK AANBOD. zeggen, doch juist niet Bidault. Zijn optreden was weinig geluk kig. Toen hij Mendès-France verweet, dat hij tot de blijvende neutralisering van Zuid Viet nam, Laos en Cambodja had medegewerkt, interrumpeerde deze, dat dit onjuist was. Bi dault sprak toen zijn verhouding uit over deze verklaring, maar bleek zozeer in de war, dat hij zijn rede kort daarop, eigenlijk zonder duidelijke conclusie, af brak. Toen had Mendès-France maar weinig tijd nodig om de ge maakte opmerkingen te weerleg gen en met overweldigende meer derheid werd de door hem uit gekozen motie van vetrouwen aangenomen. Men moet daarbij niet vergeten te bedenken, dat de communisten vóór stemden, en dat er 100 onthoudingen wa ren, die als even vele tegen stemmen mogen worden gere kend. Men vergete niet, dat welis waar de nieuwe politieke gren zen zijn uitgestippeld, maar dat de termijnen voor ontruiming nog moeten worden vastgesteld en dat ook, onder toezicht van 'n commissie van drie leden met India opnieuw als voorzitter, nog allerlei regelingen dienen te wor den getroffen. Het is zeker een verdienste van Mendès-France, dat hij erin geslaagd is de ter mijnen ten voordele van de Fran sen aanmerkelijk te verruimen, waardoor de afvoer van het kost baar oorlogsmateriaal voor de Fransen wordt verzekerd. Het spreekt vanzelf, dat de commentaren op de wapenstil stand in de verschillende poli tieke hoofdkwartieren uiteen lopen. China spreekt van een groot succes, dit vermoedelijk te meer, omdat noch de Vietminh noch China in staat waren de laatste krachtsinspanning lang voort te zetten en zij dus, in tegenstelling met Rusland, be lang hadden bij een spoedige wapenstilstand. Rusland doet het heel wat kalmer aan en aver- laadt de Westelijken, in het bij zonder Amerika, via radio-Mos kou natuurlijk met de gebruike lijke verwijten. Eden, in het Lagerhuis harte lijk, maar niet met overweldigend Er lopen geruchten, dat Tsjoe En Lai reeds tijdens Genève een Oostaziatisch diplomatiek offen sief ontwikkelde en dit zal Ame rika zeker tot spoed aanzetten, evenals de beide deelnemers in het Anzuspact. Tsjoe En Lai zou de staten van Oost- en Z.O. Azië, die nog niet communistisch zijn, een 20-jarig tractaat hebben aangeboden met verzekering van non-interventie en zelfs, wat Siam, Birma en Indonesië be treft, met verloochening van de in die landen waarlijk niet onbe langrijke Chinese minderheden. Indië vooral zal maar al te ge makkelijk geneigd zijn te ver geten, wat in de praktijk men denke aan Hitler en Stalin - dergelijke verzekeringen waard zijn. Dat Mendès-France een ge makkelijke taak had. om zijn hou ding in de Franse Nationale Vergadering te verdedigen, stond tevoren vast. Hij is met een ovatie ontvangen en met een ovatie uitgeleide gedaan. Debat was er alleen van de zijde van Bidault, die opmerkingen maak te, waaruit men kan conclude ren, dat een ministercrisis niet VEEL WERK WACHT. nodig was geweest om dit recul- taat in Genève te bereiken. Ieder ander had dit kunnen Mendès-France moet nu spoe dig aan het werk. Een regeling met Marokko en Tunis, waar het bedenkelijk spookt, moet worden getroffen; sociale en economi sche maatregelen dienen te wor den voorgesteld; een beslissing oiver de defensie-gemeenschap moet worden genomen. Heeft Mendès-France de hoop gekoesterd, dat deze nog wel even kon worden uitgesteld. Mo- lotow heeft 'ham dan voor een voldongen feit geplaatst. Deze wil nu een nieuwe conferentie der vier ministers ter regeling van de Europese veiligheid en baseert zich op het „succes" van Genève. Amerika heeft dit voor stel uiterst koel ontvangen; Lon den wantrouwt het! Parijs heeft nog geen beslissing genomen maar Mendès-France zal door af spraken met Dulles in de laatste samenkomst te Parijs wel gebon den zijn. De regering te Bonn, die van haar schrik over de naar haar mening gedwongen verdwijning van Otto John nog niet is beko men, verwerpt de nieuwe confe rentie geheel en al. Duitsland weet, dat als er geen defensie gemeenschap komt tengevolge van gebrek aan Franse ratifica tie, de souvereiniteit binnenkort verzekerd is. Frankrijk kan op de bezettingstoestand alleen in de Franse zone niet blijlven staan. Het wordt dan geïsoleerd en op uitsluitend Russische steun aan gewezen, hetgeen een nog veel erger crisis in Frankrijk zou ver oorzaken. EEN TWEEDE MüNCHEN? Bidault heeft het woord Mün- chen genoemd. Ten opzichte van de wapenstilstand in Indo China lijkt dit niet juist. Maar, wil de oppositie in de Westelijke landen daaruit de gedachte put ten, dat nu ook alles langs de weg van vrede en overeenstem ming kan worden geregeld, dan is ongetwijfeld een nieuw Mün- chen in zicht. In Azië, dank zij de hulp van China, in Europa dank zij de onbestendigheid van Frankrijk. Tegenover al deze dingen val len de dagelijkse gebeurtenissen weg. Verheugend is echter de mogelijkheid van resultaat in de Engels-Egyptische betrekkingen. Verheugend de beslissing, die Perzië èn ten opzichte van het oliegeschil èn ten opzichte van Russische interventie heeft ge- nome.n Minder verheugend 't volkomen ontbreken van enig resulaat in de ontwapeningscom missie der Verenigde Naties, die zodoende ook geen opbouwend voorstel kan voorleggen aan de in September bijeenkomende as- semblée. VAN DER MANDERE. Prins Bernhard en de oudste twee prinsessen zijn Vrijdagmor gen op het vliegveld Skrydstrup in Zuid-Jutland geland. Zij wer den begroet door het Deense Vorstenpaar en zijn drie dochters en door Koningin Juliana en de jongste twee prinsessen. Het bezoek van de Koningin en de Prins draagt, zoals bekend, een strikt onofficieel karakter. Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum P«"* advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels L— I iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adre» Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags Z ht, Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10.80 uk. De Westduitse procureur-gene raal dr. Carl Wiechmann heeft Vrijdag medegedeeld een onder zoek geopend te hebben naar de „gehele achtergrond" van de ver dwijning van dr. Otto John, de voormalige leider van het West duitse bureau voor bescherming van de grondwet. Dr. Wiechmann zeide, dat hij voortaan zelf toezicht zou hou- Indonesische voorstellen tot wij- Naar aanleiding van de uitvoe rige berichten (van Aneta) uit Djakarta van Vrijdag over de ge rezen moeilijkheden in het Nederlands-Indonesische overleg heeft Vrijdagmiddag de woord voerder van de Nederlandse dele gatie verklaard, dat de in deze berichten gegeven voorstelling van zaken onjuist is. De woord voerder weigerde op nadere vra gen hierover in te gaan, daar de ziging van het tot dusver be reikte resultaat van de bespre kingen in Den Haag nog niet be kend zijn. De Nederlandse delegatie meent aldus de woordvoerder „dat het in dit stadium niet oppor tuum is in de pers een woorden strijd te ontketenen over de Ne derlands-Indonesische besprekin gen, zolang deze niet formeel zijn beëindigd en zolang nog tussen beide delegaties de afspraak be staat, dat niet eenzijdig tot het doen van publicaties zal worden overgegaan". De Amerikaanse commissie voor attoomenergie heeft Vrijdag officieel verklaard het te betreu ren, dat de bemanning van een Japanse vissersboot in Maart van dit jaar is gewond door een regen van radio-actief stof tijdens Ame rikaanse waterstofbomproeven. In het Vrijdag uitgegeven half jaarlijkse verslag van de com missie wordt gezegd, dat de Ver enigde Staten onderhandelen over betaling van schadevergoeding aan de vissers en hun gezinnen. De commissie waarschuwde er voor geen in de lagune van Biki ni of Eniwetok gevangen vis te eten alvorens zij grondig op radio-activiteit is onderzocht, in andere delen van de Stille Oceaan is de vis echter niet door de radio-activiteit aangetast. De gezondheidstoetand van 74 inwoners van het eiland Ronge lap gaat goed vooruit na de be- Portugal heeft besloten de In dische consul-generaal in Goa en de vice-consul inMormugoa niet langer te erkennen, aldus een in de nacht van Donderdag op Vrij dag gepubliceerde verklaring van het Portugese departement van buitenlandse zaken. De bei de consuls hebben tot Zaterdag middag de tijd gekregen de ge noemde Portugese bezittingen te verlaten. Hun activiteit betekent een ernstig gevaar voor de in wendige veiligheid van deze be zittingen, aldus de bekendma king. India eist terugroeping van Portugese consulaire ver tegenwoordigers. De Indiase regering heeft in een nota aan de Portugese zaak gelastigde te Nieuw Delhi ge- eischt, dat de consul-generaal en de consul van Portugal te Bom bay India voor Zondagmiddag verlaten, zulks als represaille voor de uitwijzing van de consul- generaal en de vice-consul van India te Goa door Portugal. In de Indiase nota wordt deze maat regel een „eerste stap" genoemd. De Portugese verklaring, dat opinie over de kwestie van de Portugese koloniën in India te verwarren. Volgens diplomatieke kringen te Nieuw Delhi zal India wel licht als verdere represaille de sluiting van het Portugese ge zantschap vragen. Zoals bekend sloot India in Juni van het vorige jaar zijn gezantschap te Lissabon als protest tegen de Portugese weigering om onderhandelingen over de Portugese bezittingen in India te openen. handeling van door straling ver oorzaakte verwondingen. (Deze 74 mensen behoren tot de 236 be woners van het eiland die naar andere eilanden van de Mars- hall-archipe zijn overgebracht.) De wonden aan hoofd en nek zijn bijna geheel genezen. Van 39 gewonden was het haar gedeel telijk uitgevallen, maar het haar groeit thans weer normaal, aldus de commissie. Artsen zijn van oordeel, dat er geen reden is blij vende gevolgen voor de algemene gezondheidstoestand van deze mensen te verwachten. De Japanse minister van Bui tenlandse Zaken Okazaki, heelt Vrijdag zijn verklaring van Dins dag dat de Verenigde Staten bereid zijn 800.000 dollar vergoe ding te betalen voor de schade als gevolg van de waterstofbom- proeven in de Stille Oceaan gewijzigd. Voor de visserijcommissie van de Japanse senaat zei hij Vrijdag dat geen bedrag was overeenge komen als schadevergoeding voor de 23 vissers, die op 20 Maart door radio-actieve as werden ge troffen. Te Brindisi is de leraar T. so Lavegas tot 16 maanden ge vangenisstraf veroordeeld, om dat hij 160.000 lire (ongefVeer 1.000 gulden had aangenomen van een eind-examen-candidaat. Caryl Chessman, de Ameri kaanse misdadiger die Vrijdag op beschuldiging van enige gevallen van beroving, ontvoering en aan randing zijn leven in de gas kamer zou eindigen, heeft te elf der ure voor de vierde maal uit stel van executie gekregen, dit maal op last van het lid van het Californisehe hooggerechtshof Jessie Carter. Chessman heeft nu gelegenheid in beroep te gaan bij het opperste gerechtshof te Washington. Chessman, die reeds in 1948 ter dood werd veroordeeld, is be kend geworden als schrijver van de „bestseller" „Dodengalerij cel 2455", die hij in de gevangenis heeft geschreven. Indirect heeft Chessman er toe bijgedragen, dat nu ook de te rechtstelling van andere misda digers in dezelfde gevangenis mogelijk zal worden uitgesteld. De Californisehe procureur- generaal Edmund Brouwn richt te hiertoe een verzoek aan gou verneur Knight, omdat er z.i. geen reden was om „een man die een boek kan schrijven te be voordelen boven twee mannen, die dit niet kunnen en blijkbaar geen vrienden hebben". Volgens Brown heeft gouverneur Knight beloofd zijn verzoek in overwe ging te nemen ten einde de twee betrokkenen in staat te stellen evenals Chessman te Washing- tin in beroep te gaan. Brown verklaarde voorts, dat hij pogingen zal doen om de maatregel van rechter Carter on gedaan te maken door een besluit van het hof als geheel. Aange zien het hooggerechtshof tot September op reces is, heeft Chessman waarschijnlijk nog minstens een maand om te leven Ook liet Brown doorschemeren dat hij mogelijk stappen zal doen om de doodstraf in Californië te laten afschaffen, op grond van het feit, dat jurirische manoeu vres van veroordeelden leiden tot een bespotting van de rechter lijke macht. De Britse zaakgelastigde in Pe king, Trevalyan, zal op verzoek van de Hongkongse regering de Chinese communisten vragen of zij over gegevens beschikken over de Hongkongse politieboot die met tien Chinezen aan boord wordt vermist, aldus is in ge woonlijk welingelichte kringen te Hongkong vernomen. Het communistische persbu reau „Nieuw China" heeft ver klaard, dat de 2 Chinese vlieg tuigen Maandag j.l. door twaalf Amerikaanse jachtvliegtuigen waren aangevallen die bij Joelin Harbour en Lohhoeei op het eiland Hainan vlogen. Niettemin laat de Amerikaan se regering de leugen de ronde doen, dat de Amerikaanse vlieg tuigen 13 mijl uit de kust van Hainan beschoten werden door Chinese toestellen en dat zij het vuur beantwoordden, aldus dit bericht. Voorts maakte de Amerikaanse regering niet bekend, zo voegde „Nieuw China" hieraan toe, dat „twee Amerikaanse vliegtuigen twee Poolse schepen en een Chi nees escortevaartuig beschoten en pas de vlucht namen, toen het escortevaartuig het vuur opende om zich te verdedigen. In Hereford (Engeland) staan hoenderexperts voor een raadsel. Een vier-jarige Wyandotte hen verandert bij iedere rui van kleur. De hen begon haar leven zuiver wit en na twee jaar was zij pikzwart. Thans verandert haar pluimage bij iedere rui. den op de publicatie van alle ge gevens over de zaak-John. Amerikaanse militaire kringen verklaren, dat de zelfmoord van de agent van de Amerikaanse geheime dienst Wolfgang Hoef er geen verband houdt met de ver dwijning van John. Wat de rede nen voor de zelfmoord zijn ge weest, was nog niet uit een on derzoek gebleken. Naar een woordvoerder van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft verklaard, is er „absoluut geen bewijs" voor de veronderstelling, dat John op of andere manier de hand zou hebben gehad in de verdwij ning van de Britse diplomaat Guy Burgess. Dr. Adenauer, de Westduitse bondskanselier, heeft een verga dering belegd van het bestuur van zijn christen-democratische partij voor Maandag ter bespre king van de jongste Russische nota en het geval John. Dr. Otto John, de naar Oost- Berlijn uitgeweken leider van de Westduitse geheime dienst, heeft Vrijdag verklaard, dat de 44-ja rige agent van de Amerikaanse contra-spionnagedienst Hoeier, die verleden week Vrijdag zelf moord pleegde, opdracht had hem, John, te bespionneren. Volgens de door het Oostduit- se persbureau A.D.N. uitgegeven verklaring had John deze Hoe- fer in Berlijn ontmoet op 16 Juli, vier dagen voor hij naar Oost- Berlijn verdween. Hoefer zei toen' dat hij zijn werk bij de Amerikaanse contra-spionnage dienst wilde opgeven en hij vroeg John, of deze hem ander werk kon geven. Hoefer had opdracht John te bespionneren, omdat deze door de Amerikanen werd beschouwd als een „Britse agent", aldus de verklaring. In Amerikaanse kringen in West-Duitsland wilde men niet direct commentaar leveren op deze nieuwe verklaring van John Eerder was bekend ge maakt, dat er geen verband be stond tussen Hoefer's zelfmoord en het geval-John. Hoefer was een oude school vriend van John. Hij pleegde twee dagen na John's verdwij ning zelfmoord. Een meteor-straaljager van de Britse luchtmacht, die sinds Dinsdag vermist wordt, is in Oost-Duitsland geland, aldus is door het Britse ministerie van luchtvaart medegedeeld. De be manning van twee koppen zou in veiligheid zijn. Het vliegtuig, dat gestation- neerd was op de basis Wunstorf, bij Hannover, beproefde een New Yorkse radiostations heb ben gemeld, dat de regering van Nicaragua Coctaricaanse grens wachten er van beschuldigd heeft, een patrouillevliegtuig van Nicaragua te hebben beschoten en beschadigd. In een protestnota aan Costa Rica werd gezegd, dat het be- wuste vliegtuig langs de rivier de Indiase consulaire vertegen de San Juan, de grens tussen woordigers in Goa een gevaar voor de veiligheid van dat ge bied betekenen, wordt een nieuwe poging van de Portugese rege- enoemd om de wereld- beide landen, vloog Donderdag zond president Ana- stasio Somoza van Nicaragua een groot aantal pantserwagens en vrachtauto's naar de grens om het gebied van Nicaragua te verdedigen, aldus luiden berich ten uit de hoofdstad, Managua. De Nicaraguaanse minister van Buitenlandse Zaken, Oscas Sevil- la Sacasa, zei tegenover de pers, dat indien Costa Rica oorlog wilde, dit zou kunnen gebeuren. „Het geduld van onze regering is niet onbegrensd", zou hij ge zegd hebben. Onlangs werd een Costaricaan- se opstandelingengroep, die de Nicaraguaanse grens overschre den hadden, door een Nicara guaanse grenspatrouille opge pakt. Volgens de regering van Nicaragua hadden Costaricaanse troepen de grens geschonden bij de achtervolging der rebellen. De 26-jarige Amerikaanse pro fessor dr. Joseph H. Cort, wiens verblijfsvergunning in Engeland niet is verlengd en die niet naar de Verenigde Staten wil terug keren, zal zich met zijn echtge note in Tsjecho-Slowakije, waar hem politiek asyl is verleend. Dr. Cort, die reeds jaar do ceerde aan de universiteit van Birmingham in Engeland, kon geen verlenging van zijn ver blijfsvergunning krijgen, omdat hij zijn Amerikaanse staatsbur gerschap zou verliezen, als hij niet naar de Ver. Staten terug keerde om zich te rechtvaardi gen tegenover beschuldigingen van ontduiking van de dienst plichtwet. Cort had de Britse autoritei ten politiek asyl gevraagd, om dat hij in de Ver. Staten vervol ging wegens zijn politieke over tuiging vreest. De Britse autori teiten meenden echter dat zijn leven en vrijheid niet in gevaar waren. De Britse pers heeft deze kwestie al heel wat stof doen opwaaien. De Labourafgevaardigde Wedg wood Benn bracht de zaak Vrij dag in het Lagerhuis. Hij deelde mede een brief ontvangen te hebben van Cort, waarin deze zegt, dat de Tsjechoslowaakse regering „het hem mogelijk maakt zijn medisch onderzoek voort te zetten". Benn verklaarde, dat een Ame rikaanse congres-commissie een onderzoek had ingesteld naar communisme op Amerikaanse universiteiten en dat vele van Corts vrienden hun betrekking verloren hadden. Ook Cort vrees de een slachtoffer te worden. Wedgwood Benn noemde het de ironie van het lot, dat dr. Corts vader indertijd wegens de revolutie Rusland verliet en dat zijn zoon nu naar een commu nistisch land terug gedreven wordt door laaggeestig optreden van mensen in de Westelijke we reld. Sir Hugh Lucas Tooth, de par lementaire secretaris van het ministerie van Binnenlandse Za ken, verdedigde het optreden van de regering en zei, dat het nodig nieuw radio-systeem, waarvan de aard nog geheim gehouden wordt. Het toestel zou in de cor ridor HannoverBerlijn tot lan den gedwongen zijn. Het Britse ministerie van luchtvaart heeft de Britse mili taire missie te Berlijn opdracht gegeven, zich in verbinding te stellen met de Sowjetrussische autoriteiten. De Sowjet-autoriteiten hebben aan de Britse autoriteiten mede gedeeld, dat de bemanning van de Britse Meteor, die in de Ooste lijke zóne was gedaald. Vrijdag avond uitgeleverd zou worden. De Russische autoriteiten heb ben voorts meegedeeld, dat de Britten Dinsdag a.s. het vlieg- is vast te houden aan de moge j j. usmieri JL^insuau a.s net viieg- ?/=,-, H«ituiS te Gardelegen bij Maagden burg, waar het is geland, kunnen komen ophalen. gezien de enige sanctie van de regering bij het controleren van vreemdelingen deportatie op be vel van de minister van Binnen landse Zaken was. Hij hield vast aan de opvatting, dat Corts aan spraak op asyl in Engeland niet aan de gestelde voorwaarden medegedeeld door voldeed. Prof Cort heeft zich Vrijdag middag te Londen ingescheept op het Poolse schip „Jaroslaw Dabrowski", dat Vrijdagnacht naar Gdynia is vertrokken. Van Gdynia zal de professor met zijn vrouw over land naar Tsjecho- Slowakije reizen. het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot Zaterdagavond. NU EN DAN ZON. Veranderlijke bewolking met vrijwel overal droog weer. Over wegend matige Westelijke wind. Dezelfde temperaturen als giste ren of iets hogere. Drie honderd arbeiders van een houtverwerkende fabriek bij Sarpoborg ten Z. van Oslo heb ben besloten na een staking van 153 dagen het werk Maandag te hervatten. Door dit besluit is 'n einde gemaakt aan Noorwegens ernstigste arbeidersconflict se dert de oorlog. Door de staking heeft het land naar schatting voor verscheidene millioenen kronen aan deviezen verloren. -De gerechtsdienaren van Sy rië zijn in staking gegaan. Zij verlangen hogere honoraria. De advocaten hebben zich uit solida riteit bij hen aangesloten. In Wenen is Peter Acher, een gewezen S.S.-er, tot levenslange dwangarbeid veroordeeld. Hij is schuldig bevonden aan de moord op 114 Joden, poging tot moord op twee en verder aan wreedheid en mishandeling. Hij was één der S.S.-ers, die een groep Joodse dwangarbeiders van de ene forti ficatie naar de andere dreven in een poging om stellingen tegen de oprukkende rode troepen te bouwen. Zijn kameraden zijn reeds eerder veroordeeld. Hij kreeg de zwaarste straf in Oos tenrijk. De 44-jarige Maria Luisa Gi- menez uit de Argentijnse stad General Paz zag haar gezin door de geboorte van een drieling uit gebreid tot twintig kinderen. Bij de geboorte van haar 17de kind een jaar geleden ontving zij ge lukwensen van president Peron. Uit erkentelijkheid hiervoor heeft zij haar jongste zoon naar de president Juan Comingo gte- noemd. De twee meisjes van de drieling kregen de namen Maria Eva, naar wijlen mevr. Peron, en „Argentijnse glorie". ZONDAG 1 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden AUGUSTUS v.m. 3.22 3.57 4.37 4.47 n.m. 3.35 4.10 4.50 5.— MAANDAG 2 AUGUSTUS. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.56 4.31 5.11 5.21 n.m. 4.10 4.45 5.25 5.35 ZON MAAN

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1