de Uit de Provincie Amerika's negers gelijkheid! op mars naar Democratie van heden en Democratie van morgen Mijn baby is vier maanden... De molen ,De Noord te Rotterdam zal worden herbouwd RECHTSZAKEN Gemeenteraad van Schoondijke EILAND IN DE SCHOOT DER WINDEN domburg. Tunesië Muskietenplaag in Hongarije (Advertentie). TERNEUZEN. KOEWACHT. SLUISKIL. WESTDORPE. ZAAMSLAG. AXEL. Gelegenheidsstempel Veldpostregeling voor Nederlandse militairen in West-Duitsland De Amerikaanse democratie van heden bevindt zich op weg naar de betere democratie van morgen. Een bewijs daarvan is onlangs weer geleverd door het „Supreme Court", de hoogste rechterlijke instantie in de Ver enigde Staten, die besliste, dat de scheiding, die bij het onder wijs in 17 van de 48 staten wordt gemaakt tussen blanken en ne gers ongrondwettig is, omdat „een geseheiden opvoeding in wezen een ongelijke opvoeding is". Inmiddels heeft men kunnen lezen, dat deze beslissing vooral in de zuidelijke staten heftige reacties heeft gewekt en dat sommige autoriteiten zelfs open lijk hebben gedreigd, maatrege len tot uitvoering van de uit spraak van 't opperste gerechts hof, die overigens pas in de herfst zullen worden bekend gemaakt, te zullen boycotten. Maar dat kan 'het woord, dat thans is gesproken, niet onge daan maken, want dat woord is wet. Het Amerikaanse neger- vraagstuk is opnieuw en dit maal een flink stuk dichter bij de oplossing gekomen en daarbij moet worden bedacht dat de overige vorderingen, die hierbij in de laatste jaren zijn gemaakt, over het algemeen gro ter zijn, dan bekend is. Enige tijd geleden heeft het Amerikaanse ministerie van De fensie bevolen dat vóór 1 Sep tember 1955 de scheiding tussen blank en zwart bij de strijd krachten der Verenigde Staten geëindigd moet zijn. Dit beVel vormt het sluitstuk van een ont wikkeling, die reeds onder de democratische presidenten Roo sevelt en Truman is begonnen en door president Eisenhower is voortgezet. Zo zijn reeds op het ogenblik van de 66.000 negers, die bij de luchtmacht dienen, de meesten, van de eenvoudige soldaat tot de overste, over de Verschillende eenheden verdeeld. Hetzelfde geldt voor de ongeveer 23.000 negers bij de marine. Van de 200.000 negers in het leger zijn er nog slechts 10.000 in onge mengde eenheden opgenomen. Het corps mariniers heeft al in het begin van 1952 zijn beide ne gereenhed-en ontbonden. Een dergelijke verandering, die voor al voor de zuidelijke staten een enorme stap voorwaarts bete kent, zou nog niet zo heel lang geleden als onmogelijk zijn be schouwd. HOGERE INKOMENS. De vooruitgang der Amerikaan se negers is ook op andere gebie den waarneembaar. Men moet bijvoorbeeld eens de reclame budgets der grote verkooponder nemingen bestuderen. Daaruit blijkt, dat steeds grotere bedra gen worden uitgegeven voor re clame in de voor de negenbevol king bestemde kranten en via de radiostations, die zich in het bij zonder tot de negers richten. En geen wonder ook: het bedrag, dat de negers in de Verenigde Staten op het ogenblik per jaar uitgeven, wordt op 15 milliard dollar geraamd. Dat betekent, dat het inkomen der negerbe volking aanzienlijk moet zijn ge stegen. ongegrond zijn, volledig te be vestigen. De premier voegde hier aan toe, dat er geen sprake is van een dergelijke stap. Natuurlijk is met de maatrege len in de militaire sector en de sociale verheffing van brede la gen der negerbevolking het ne- gervraagstuk nog niet opgelost. De segregatie bestaat op de meeste gebieden nog steeds en kan niet van vandaag of morgen geheel worden afgeschaft. Ook is het inkomen van de negers geen zins gelijkmatig gestegen. Voor al in het zuiden ligt hun inko men nog aanzienlijk onder dat van de blanken. -Een andere factor, die de fei telijke gelijkstelling van negers en blanken verhindert, is het feit van het gescheiden wonen. Juist deze vorm van segregatie is de grootste hindernis op de weg naar de volledige, gelijkgerech tigde opneming van de neger in de Amerikaanse maatschappij- Men vindt op het ogenblik in New York grote nieuwe woonwij ken, waarin blank en zwart door elkaar wonen, maar dat zijn voorlopig nog slechts oasen der vooruitgang in de oceaan van gescheiden negerwijken, die door overbevolking maar al te gemak kelijk tot achterbuurten worden. GOED VOORTEKEN. Aan de andere kant wordt er door deskundigen in het neger- vraagstuk op gewezen, dat er 'n goed voorteken voor de gehele toekomstige ontwikkeling in de betrekkingen tussen blanken en negers is: namelijk d^,3u^s*- rechten, die de blanken het ge willigst willen toekennen ge lijke kansen bij het solliciteren naar betrekkingen, gelijke lonen en sociale garanties, gelijkheid vóór de wet precies die rechten zijn, die de negers als hun be langrijkste doeleinden beschou wen. Voor wat het zuiden betreft, heeft onlangs Chester Bowles, de vroegere Amerikaanse ambas sadeur in India, er op gewezen, dat het verkeerd is, „het Zuiden met mannen als Cordell Huil, Es- tes Kefauer en John Sparkman, reactionnair te noemen"! Wat 't Zuiden, relatief armer dan de overige staten, tot oplossing van het negervraagstuk nodig zou hebben, zou vooral financiële hulp van Washington zijn. Boven dien zou iemand, die uit de zui delijke staten naar New York kwam, waar op het ogenblik evenveel negers wonen als in de staat Mississippi, en daar de achterbuurten der negers zag, volkomen het recht hebben, het Noorden aan te manen, eerst maar eens orde op eigen zaken te stellen. DE TOEKOMST. Wie over het negerVraagstuk spreekt, mag zich niet blind sta ren op rechters, officieren, bur gemeesters en andere autoritei ten van het gekleurde ras en hun aanzien in het land als een bewijs van vooruitgang beschou wen. De vooruitgang kan men slechts aan de verheffing van de gehele negerbevolking afmeten. Deze bevolking echter behoeft zonder twijfel nop aanzienlijke hulp. Maar Vast staat in ieder geval, dat de Verenigde Staten zich van twee dingen bewust zijn: 1. Dat de 15 millioen (in 1964 ongeveer 20 millioen) negers in één of twee generaties de gelijk heid zullen hebben bereikt, aan welker rechtvaardigheid bijna niemand meer twijfelt. 2. Dat Amerika zijn positie in de wereld en vooral de betrekkin gen met Azië en Afrika slechts dan in positieve zin kan regelen indien het de eigen negers tot volwaardige burgers maakt. Opstandelingen hebben Woens dagnacht een aanval gedaan op een radarstation te El Zaib, 4 km ten Z. van de marine-basis Bizerta. Het gevecht tegen de le den van de Franse luchtmacht, die in de post zijn gelegerd, duur de een uur. De opstandelingen werden ver dreven door troepen uit Bizerta, die een achtervolging inzetten. Hongarije heeft te kampen met een muskietenplaag in de gebie den langs de Donau, die over stroomd zijn geweest, aldus heeft radio-Boedapest meegedeeld. De muggen vormden 'n gevaar voor de gezondheid. De muskie tenkilonies werden met insecten dodende middelen bestreden. Iedere dag doe ik met Castella Parels de was van mijn vier maanden oude baby. Zonder dat ik er enig werk aan heb, komen alle luiers brand schoon en spierwit uit het sop. Het is geweldig! Niets te doen, niet te boenen, niets! Iedere keer denk ik: dat goed krijg ik zomaar niet wit, en iedere kedr weer de zelfde verras- isüng. Trou wens komt U ook mijn bonte zien! U vliegt nu door de was heen! was maar eens Zo schrijft ons één van de vele tienduizenden huisvrouwen, die opgetogen zijn over dé snelle fantastische resultaten die zij bereiken met Castella Parels, het wasmiddel van de nieuwe tijd. Castella Parels strooit men zó in het water en direct ont staat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf te maken! Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluchten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg. Door de veel kortere behan deling gaat het goed veel lan ger mee: hier is nu eindelijk eens een 100 veilig wasmiddel. En U staat versteld van de blankheid, de helderheid en de zachtheid van alle goed, dat U behandelt met Castella Parels. Volg de beste raad, die U ooit werd gegeven: haal nog van daag Castella Parels (47 ct. per pak) in huis F. v. d. Broeke t Op de algemene begraafplaats werd het stoffelijk overschot ter aarde besteld van wijlen de heer F. v. d. Broeke, oud-onderwijzer aan de Openbare School C (Java- school) en sedert een twintigtal jaren als zodanig gepensioneerd. Aan de groeve werd het woord gevoerd door de heer A. C. de Pauw, die bijna veertig jaar met de overledene aan genoemde school heeft samengewerkt. Spreker memoreerde het aan deel, dat de overledene heeft ge had in de strijd voor een betere maatschappelijke positie van de onderwijzer. Ook stond hij op de bres als het gold de belangen van het openbaar onderwijs te die nen. Als onderwijzer heeft hij zijn beste krachten aan de op groeiende jeugd gegeven. Meer dere geslachten zag hij onder zijn leiding groot worden. Tal van oud-leerlingen waren bij de ter aardebestelling aan wezig. Een welbesteed leven in dienst van anderen werd door het heengaan van de overledene afgesloten. Het college van B. en W. heeft Donderdagmorgen opnieuw be raadslaagd over de situatie, ont staan door de brand van de mo len aan het Oostplein te Rotter dam. Het is tot het standpunt gekomen, dat dit typisch Rotter damse monument moet worden herbouwd. Een ton gevraagd voor het behoud van de molen „De Noord". Een comité, bestaande uit mr A C. W. Beerman, mr j. Dutilh, mr J. A. L. M. Loef, mr K. P. van der Mandele, W. H. de Mon- chy, mr H. Willemse en J. Wild schut, heeft zich in een oproep tot de burgerij gericht, waarin het o-m. heet: „De Noord" is verbrand. Her stel is niet mogelijk. Moet men op dezelfde plaats de molen her bouwen? Bij de beantwoording van dezen houdt een zuiver za- kelijke redenering op. Modern Rotterdam kan ook mooi wor den zonder de molen op het nieuwe Oostplein. De molen is echter het enige, dat ons nog aan oud-Rotterdam herinnerd, de mo len, die in 1940 met zijn wieken de vuurgolf van het Duitse ge weld wist te keren, is voor ons een symbool van verzet en we deropstanding. Wij willen de molen niet gaarne missen. De burgerij zal stellig een ton bij elkaar willen brengen voor het behoud van de molen". E. van Walsum. Op de stoep stond een klein meisje, dat van Hillegersberg naar Kralingen was komen wandelen om de bur gemeester een envelop, inhou dend een gulden, te geven, be stemd voor de herbouw van de verbrande molen aan het Hofplein. Het wondermiddel „GENTLEMAN-INBREKER" VEROORDEELD. Woensdag is de .gentleman in breker" Paul Falk veroordeeld Woensdag j.l. had de markt koopman die demonstraties hield met 't verwijderen van de meest onooglijk uitziende vlekken op jassen, vesten of hoeden een gro te kring belangstellenden om „De Noord", zich heen verzameld en terwijl hij de vlekken deed verdwijnen als sneeuw voor de zon hield hij vlot te toespraken tót zijn aandachtig auditorium, om daarna tot de verkoop van flesjes vlekkenwater over te gaan, die voor de prijs van 1 even vlot van de hand derlijke eigenschappen hebben verwacht. Zij, die een of meer flesjes van dit wondermiddel hebben ge kocht, worden verzocht deze bij de gemeentepolitie te willen be zorgen, waarna de inhoud aan een deskundig onderzoek zal worden onderworpen. Verkeersongeval. Gistermiddag te 2 uur had op het kruispunt Axelsestraat-Tram- straat een aanrijding plaats tus sen een auto bestuurd door mevr. De K. uit Zaamslag en een auto bestuurd door de heer J. K. E. uit Axel. Mevr. De K., die in de Axelse- straat stadwaarts kwam gereden, wijzigde, bij de Tramstraat ge komen, van richting om deze straat in te rijden. Op dat moment was echter de auto van de heer E., die in de richting Driewegen reed, slechts 10 meter van dit kruispunt ver wijderd en was een aanrijding onverrpijdelijk. Door scherp naar rechts uit te wijken trachtte de heer E. de botsing te voorkomen, maar zijn auto kwam klem tegen de trot toirband, waarna zijn auto door :'.3 andere in de zijkant werd ge grepen. De schok was zó hevig, dat de auto van de heer E. kantelde en vrijwel op het midden van de straat terecht kwam. Persoonlijke ongelukken bleven gelukkig uit, doch beide auto s werden zwaar beschadigd. Daar de „Sibajak" zich thans in de Indische Oceaan bevindt, werden deze geschenken Donder dagmiddag in Domburg aange boden door enige vrouwen van de opvarenden van dit Lloyd- schip. Verkeersongeval. Woensdagmiddag omstreeks 2 uur had op de verkeersweg Koe- Wacht—St. Jansteen—Hulst een ongeval plaats, waarbij de 81- jarige D. de B. het slachtoffer werd. Ter hoogte van de garage- Visser werd De B. aangereden door een leswagen van de ga- rage-Kerckhaert uit Hulst. Het slachtoffer liep hierbij een her senschudding en een beenbreuk Na toediening van de eerste verzorging werd hij onverwijld per ziekenwagen naar het zie kenhuis te Hulst overgebracht. Dodelijk ongeval. Tijdens demontage-werkzaam- J de heden op het terrein van C.N.A. had Donderdagmorgen omstreeks 8 uur de 53-jarige ar beider P. de Klerk, wonende al hier, het ongeluk zodanig door een vallend voorwerp te worden getroffen, dat hij vrijwel op slag werd gedood. Het slachtoffer was gehuwd en vader van één kind. Geslaagd. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor medisch analyste mej. Veerle van Waes, alhier. Viering Bevrijdingsfeest. Aan de uitnodiging van het be stuur der Oranjevereniging tot bijwoning van een vergadering ter bespreking van plannen Voor de feestelijke herdenking van de bevrijding van onze gemeente door de Poolse troepen in 1944, hadden zeer velen gehoor gege ven. Behalve het bestuur der vereni ging waren aanwezig de wethou ders, de heren Koster en De Koeijer, leden van buurtcommis- sies, onderwijskrachten der di verse scholen, afgevaardigden van de L.J.G. en Z.P.M. en meer dere belangstellenden. In zijn openingswoord sprak de voorzitter der Oranjevereni ging, de heer C. A. de Kraker, er zijn voldoening over uit dat zo- velen gehoor hadden gegeven aan de tot hen gerichte uitnodiging, want om goed feest te kunnen vieren is het nodig dat de gehele bevolking zowel aan het organi seren Van het feest als aan de feestviering zelve deelneemt. Na behandeling van de notu len der voorgaande vergadering door de heer Kusee, werd over gegaan tot een algemene bespre king. Unaniem stemden de aanwezi gen in met het voorstel om de dag der bevrijding feestelijk te herdenken. Er werd een voorlo pig programma samengesteld dat de gehele dag in beslag zal nemen. Dit programma zal gewij zigd en uitgebreid worden naar gelang de bijdragen der ingeze tenen zullen vloeien, waarvoor volgende week een intekenlijst zal worden aangeboden. Als allen medewerken zal Zaamslag haar naam als Oranje dorp weer alle eer kunnen aan doen en zal het 10-jarig herden kingsfeest luisterrijk worden ge vierd. Een rectificatie. In 't verslag van de ingebruik neming van de nieuwe muziek tent vermeldden wij abusievelijk dat door de korfbalvereniging 'n bloemenmand was aangeboden. Deze attentie geschiedde n-1. door de voetbalveren. „Zaam slag". gingen. De gelukkige bezitters hadden tot zes jaren gevangenisstraf reeds bij het kopen van het vlek- wegens het stelen van de kroon- kenwater de voorwerpen in ge- juwelen van het geslacht Hohen- dachten, die zij thuisgekomen zollern uit een kasteel te Hechin- eens danig onder handen zouden gen. Ook zijn hem voor acht jaar nemen en terstond ving het rei de burgerrechten ontnomen. nigingsproces aan. Onder de juwelen, die een Hoe men ook wreef of poetste waarde van ongeveer 500.000 de vlekken, die op de markt zo mark vertegenwoordigen, bevin- razend snel verdwenen, bleven den zich enige persoonlijke eigen- echter thuis krachtig weerstand dommen van koning F?ederik de bieden en tenslotte gaf men er maar de brui aan. Daar ook aan Falk die twintig jaren van I de inhoud van het flesje niet c e ziin leven in gevangenissen door- minste reuk te bekennen was b?ae£veikllart/dat hi] inbra- vermoeden hen in kastelen pleegde uit wrok een poets tójetohkem en tegen de aristocraten Benoeming, Met ingang van 1 Sept. a.s. is onze oud-stadgenoot, de heer J. A. de Visser, benoemd tot onder wijzer aan de Chr. lagere Prinses Ireneschool te Goes, waar hij als tijdelijke leerkracht werkzaam Schepen-adoptie in de praetijk. De bemanning van het m.s. „Sibajak", dat via de Nederland se vereniging tot adoptie van schepen (Mevas) is geadopteerd door een school in Domburg, heeft alle leerlingen van de hoogste klasse, die per 1 Augus tus de school zullen verlaten, verrast met een wereldatlas. Bo vendien werd de schoolbiblio theek verrijkt met een exemplaar van het onlangs verschenen „Schepenboek". Onder voorzitterschap van bur gemeester F A. van Rosevelt kwam de raad Donderdagavond bijeen. Het verzoek van de classicale commissie bijzondere kerkelijke gezinszorg in W. Zeeuws Vlaan deren en het interparochieel so ciaal charitatief centrum in het dekenaat Aardenburg om een subsidie voor het maatschappe lijk werk in West Zeeuws-Vlaan deren werd ingewilligd. Voor het tijdvak 1 Jan.—l April zal een subsidie worden verleend van 21 cent per inwoner en voor het tijdvak 1 April- 31 Dec. 27 cent per inwoner, zulks in verband met het feit dat in de eerste periode drie sociale werk sters werkzaam waren en daarna PRINSES BEATRIX OPNIEUW BIJ „WIENER BLUT Donderdagavond heeft Prinses Beatrix, in gezelschap van een drietal vriendinnen, de voorstel ling van „Wiener Blut" door de hoofdstadoperette in de Amster damse stadsschouwburg bijge woond. „f. eemeester van Rotterdam, mr G. Al eerder in dit seizoen heeft j gemeeswi Voor de verbrande molen te Rotterdam. Woensdagmiddag werd er ge beld aan de woning van de bur- „„«nnctnr- mn RottPrHam mr O nieuwe de prinses haar belangstelling voor dit stuk getoond en wel in Maart j.l. in het Haagse gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen. Toen was zij in gezelschap van Prinses Irene. AANVULLENDE UITKERING VACANTIEWEEK BOUW BEDRIJF. De bedrijfsvereniging voor de bouwnijverheid te Amsterdam verzoekt ons het volgende mede te delen: ,,De werknemers in dienst van een werkgever, die is aangesloten bij de bedrijfsvereniging voor de bouwnijverheid, kunnen, indien zij voldoen aan de bepalingen van de werkloosheidswet, zo nodig 'n aanvraag indienen voor een aan vullende uitkering over de va- cantieweek voor het bouwbedrijf 12 tot en met 7 Augustus). Zij moeten hiertoe onder meer: 1. Niet werkloos zijn, maar door de verplichte vacantieweek niet kunnen doorwerken en over geen of te weinig vacantiegeld ter compensatie van de loonder ving kunnen beschikken. 2. Vóór 1 Augustus a.s. een aan vraag indienen bij dezelfde plaat selijke vertegenwoordiger, waar zij hun vacantiegeld van het va- cantiefondis hebben ontvangen Df zullen ontvangen. Eventueel zal deze termijn worden ver lengd tot en met 14 Augustus a.:--. Het spreekt vanzelf, dat de werknemers, die over vol ei ende vacantiegeld kunnen of hadden kunnen beschikken, niet voor een aanvulling in aanmer king komen". door ARVI KIVIMAA. 1) (Nadruk verboden). 1. De gemeente ligt in Oost-Ta- vastland. Ze is zeer uitgestrekt en dun bevolkt. Meren scheiden daar de kleine, ver uiteenliggen- de dorpsgemeenschappen, ver scholen tussen de grote wouden. Het beeld der weiden en grijze huizen is van stille weemoed, evenals de blik der mensen daar. In vergetelheid, ver buiten de wereld, leeft de gemeente haar eigen bestaan. Geen spoorbaan reikt nog tot haar domein, geen scheepvaartdienst heeft deze me ren in zijn route opgenomen. Soms in het voorjaar verschijnt er een sleepbootje, als een vreem de gast bij vergissing, en trans porteert over het grootste meer een partij boomstammen naar de zaagmolens; dan staan de bossen op de oever zo schuchter voor die voorbijvarende nieuwigheid te kijken. In het dorp, waar de ge meente-kerk staat, is nog het duidelijkst te zien, dat hier men senhanden gewrocht hebben. Op zioh zelf is het dorp nietig, al is het uitgestrekt. Dicht naaldbos strekt zich uit tot aan de huizen, het eindigt evenwel onverwacht aan de zuidzijde van het dorp. Daar ziet men een zonnige hel ling; aan deze zijde er van ligt het kerkhof, aan de andere kant staat de dorpsschool met witte muren. Op de heuvel, waar het vlakke akkerland begint, wijst fier een machtige boom naar de hemel ,als laatste post van het woud. Door de wijde grasvlakte slin gert glanzend een smalle rivier Bij één van haar bochten staat de donker-grijze houten kerk met haar klokketoren. Er naast, als vertrouwde buren, staan twee grote woningen, de ene op een dertig, veertig meter van de kerk de andere, wat verder op de heu vel, verdoken onder treurberken En achter de rivier is de weide oneindig tot aan de blauwige ne vel der heuvels aan de horizon. Dit lijkt echter zo, het werke lijke akker- en grasland is niet zo groot, want aan de overkant van het stroompje ligt een onme telijk bruinig -moeras, waarin wilde rosmarijn en bramen bloei- fie zware reuk van het moe- as drijft met de zuidenwind over het dorp, dat is de eerste zomer- bode; énige weken later is het dorp vol zoete reuk van boks baard en klaver en zingen de spreeuwen en leeuweriken in de klare blauwigheid boven. De zomer wekt de gemeente tot leven: Alles bloeit weelderig op uit de klein-achtige aarde, de zonbestraalde wegen doorsnijden de sparrenbossen, het fijne grint knistert onder de, karrewielen. En dan is er een glimlach op het gelaat van den stillen mens der wildernis. is, dere Zijn Van het Noorden nadert een man het kerkhof. Het laatste bostraject heeft hij langzaam al- gelegd, ja, hij talmt bewust, want hij wil een slapend dorp binnen komen. Er is niemand, die hem verwacht, hij wenst ook niet ge zien te worden. Na veel jaren komt hij hierheen, de streek is hem bekend ,toch is hij hier een gast zonder boodschap. Hij is ge wend, zich alleen te bewegen en mensen te mijden. Van ver komt hij, aan zijn eenzaam pelgrims leven is hij gewoon geraakt. Zijn tocht voerde door vreemde ge meenten, hij liep zorgeloos, zon der verlangen. De zon van de vroege zomer heeft zijn gelaat gebruind, de regen heeft hem ge striemd. In schuren en schelven bij vreemden heeft hij over nacht. Op de vragen der nieuws heeft hii kortaf, sober geantwoord. Als in droomtoestand is hij stil voortgegaan, ziende hoe de dag vergleed naar de avond, de nacht naar de ochtend. Hij is op weg naar de streek, waar hij geboren is en waar hij eigenlijk niet meer thuishoort dat is al. Maar nu hij het doel der reis nadert, het bekende kerkdorp het ineens met zijn rust gedaan Diepe bewogenheid bevangt hern Traagzamer treedt hij voort, de reis is hem te snel gevorderd, het of de stem van zijn bloed an- taal spreekt dan weleer, slapen kloppen, het hart slaat-, hij beeft over zijn leden, en wordt warm: hij heeft nog met alles vergeten. Zo gaat hij, de wandelaar, lang zamer, beklemd door onrust, spie dend van verre naar het einde van het bos, zijn gemoed gespan nen door die ene vraag: is daar achter de vlakte nog het zo als voorheen? En ineens schijnt de er heen hem nog zo lang, de laatste kilometer komt eind. Tooh kent hij deze zeer wel, iedere kromming herinnert hij zich, er is niets aan veranderd, er is niets nieuws aan. In de kronen der bomen is het zelfde stille gerucht als weleer, ergens klopt een zwarte specht tegen een boom, een kraai krast De wegkanten staan vol witte aardbeibloemen en verder, onder de sparren, bloeien mosklokjes en lelietjes van dalen. weg aan geen weg (Wordt vervolgd). vier De heer J. C. den Hollander kreeg een perceel bouwgrond in de Lange Herenstraat toegewe zen. Over het verzoek van de weegbrugver. „Janna Cornelia om haar weegbrug te mogen verplaatsen naar de Weststraat vóór het café De Dobbelaere ont stond breedvoerige discussie. B. en W. meenden dat deze plaats hiervoor niet geschikt is het vorig jaar hadden op die hoek vier kleine verkeersonge vallen plaats). Het is dus niet verantwoord ter plaatse nog meer verkeer aan te trekken. Hierbij komt nog dat de weg aldaar te smal is. De heren De Badts en J. B. A. Risseeuw deelden deze mening niet en stelden voor in de West straat het éénrichtingsverkeer in te stellen en een verkeersspiegel aan te brengen. Tenslotte werd het voorstel van B. en W. aangenomen met de stemmen van de heren De Badts, J B A. Risseeuw en P. J. l- Siï,WSnj Huweg.se kreeg toestemming 'aan rijn de Dorpsstraat een uitweg naar de dr Huizingastraat te maken Gewijzigd werd de ziektekosten regeling voor het gemeenteperso neel en dit vastgesteld op J bb per jaar, zulks tot een nader te bepalen tijdstip tussen 1 Janua ri 1955 en 1960. Na besloten zitting werd in openbare vergadering besloten voor de bouw van een Gerefor meerde kerk het achterterrein aan te wijzen van de plaats waar in het herbouwplan deze kerk geprojecteerd was op de hoek Lange Herenstraat-Irenestraat. Mocht blijken dat door dit be sluit het herbouwplan wijziging behoeft, dan zal dit aanhangig gemaakt worden. Met betrekking van de bouw van het gemeentehuis deelde de voorzitter mede, dat de aanbeste ding op 18 Aug. zal plaats vin den, waarvoor acht aannemers waren aangezocht. Ged. Staten maakten bezwaar tegen het aanstellen van een spe dale dagelijkse opzichter voor deze bouw en waren van oordeel dat zulks het best kon geschie den door de gemeente-opzichter daarbij verwijzende naar de bouw van het gemeentehuis te Biervliet. De raad kon zich met deze zienswijze niet verenigen, daar bij wijzende dat de gemeente-op zichter van Schoondijke over drie gemeenten het toezicht uitoefent, terwijl die van Biervliet alleen nog over Hoofdplaat toezicht houdt. Besloten wordt tot het oproe pen van een opzichter voor de bouw van het raadhuis. De heer De Badts zou gaarne zien dat een verkeersspiegel werd geplaatst op de hoek West straat—Lange Herenstraat en vroeg de gemeentelijke subsidie aan de R.K. kleuterschool te Slijkplaat te willen aanpassen aan de subsidie die Hoofdplaat verleend. Tenslotte vestigde de heer De Badts de aandacht op de vervui- ling van het marktplein door het neerwerpen van frites-zakjes en ijscowikkels. Besloten werd hiervoor man den te plaatsen. De heer Neele vestigde er de aandacht op dat de bocht Konin gin Julianastraat hoek Irene- straat ruimer dient te worden gemaakt. De voorzitter zegt een onder zoek in deze toe. Hierna sluiting der vergade ring. MENDES-FRANCE SPREEKT DEVALUATIE GERUCHTEN TEGEN. Het blad „Les Echos" publi ceerde Donderdagmorgen 'n ver- klaring van de Franse minister- president Mendes-France, waar in deze zegt de mededeling van de minister van Financien en Frnnomische Zaken, E. r aure, dat de geruchten over een wijzi ging van dc koers van de franc Ter gelegenheid van de eerste dag van uitgifte van de bijzon dere postzegels met toeslag ten bate van het nationaal lucht vaartfonds, zullen bij de* postze- gelhandel z.g. „eerste-dag-om- slagen" verkrijgbaar zijn. De, op 23 Augustus aan het loket van een postinrichting af gegeven eerstedag-omslagen, uit sluitend voorzien van één of meer van deze luchtvaartfondszegels en uiteraard van een adres, zul len worden voorzien van een af druk van een bijzonder stempel. Post voor Nederlandse militai ren in de Britse zóne van West- Duitsland kan, mits geadresseerd aan een veldpostadres ingaande 2 Aug. tegen het binnenlands ta rief worden verzonden. Het veldpostadres moet de vol gende gegevens bevatten: Rang, naam voorletters, leger- nummer, onderdeel, B. A. O. R-, Brits veldpostnummer (dat de betrokken militair zelf aan zijn familieleden dient op te geven). Wanneer in het adres de naam van de plaats van bestemming in West-Duitsland is opgenomen, is het internationaal tarief ver schuldigd. Verdere inlichtingen worden op de postkantoren verstrekt.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2