De overeenkomst met Egypte in het Lagerhuis John naar Moskou vertrokken? Koningin met jongste twee Prinsessen naar Denemarken vertrokken Reacties op het voorstel van Singman Rhee China verwerpt Amerikaanse protesten WEERSVERWACHTING HOOGWATER. ZON- en MAANSTANDEN a Yamin weernaar ons land De Amerikaanse vliegdekschepen de Zuidchinese Zee m Militaire orders bijna 20 millioen ter waarde van gulden geplaatst VRIJDAG 30 JULI 1954. 9e Jaargang No. 3213. De Uniebesprekingen Vliegtuig neergestort bij onthulling Vrijheidsmedaille voor Genevieve de Gallard- Terraube Het Franse Kabinet keurt 't economisch programma .van Mendes-France goed Russische Noordpool-expeditie China aanvaardt Britse nota Chinees protest bij Verenigde Naties franke ring bij Abonnement: Ter neuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè. 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJ Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum jsw advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,5 iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrso Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags MX. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10.38 r De Britse minister van Oorlog, Anthoy Haed, die deze week na mens Groot-Brittannië de over eenkomst met Egypte over het Suez-kanaal tekende, heeft Don derdag in het Lagerhuis het de bat geopend over een regerings motie, waarin goedkeuring wordt gevraagd van het besluit om de_ Britse troepen uit Egypte terug te trekken. Hij verklaarde, dat de kans op toekomstige grootscheepse mili taire campagnes te land in het Midden-Oosten aanzienlijk is ver- De Indonesische ministerraad heeft in de nacht van Woens dag op Donderdag besloten de onderhandelingen met Nederland over opheffing van de unie voort te zetten. Minister Yamin zal heden naar 's-Gravenhage ver trekken. In de officiële bekendmaking van het besluit wordt gezegd, dat men hoopt, dat de onderhan delingen te 's-Gravenhage vóór 17 Augustus, de Indonesische na tionale feestdag, tot een bevre digend resultaat zullen leiden. Donderdag zijn in de Israëli sche nederzetting Maagan, tien personen om het leven gekomen en tientallen gewond toen een burgervliegtuig neerstortte op een gebouw, waarin een gedenk teken voor parachutisten in de tweede wereldoorlog werd ont huld. De Israëlische premier, Mosje Sjaret, die de plechtigheid bij woonde werd volgens de eerste berichten niet gewond. Volgens latere berichten stort te het vliegtuig neer korte tijd vóórdat de premier de herden kingsbijeenkomst zou openen. De bijeenkomst werd afgelast en de premier hield in eigen per soon toezicht op de reddings werkzaamheden. Met het gedenkteken wordt eer bewezen aan de Palestijnse Jood Peretz Goldstein, die als Britse parachutist achter de Duitse linies werd neergelaten. Hij werd gevangen genomen en ter dood gebracht wegens spionnage. De nederzetting Maagan ligt in Opper-Galilea. Het aantal slachtoffers is ge stegen tot 13 doden en 25 gewon den. Het vliegtuig, een Pipercup, stortte neer, toen de piloot rond cirkelde om een boodschap van president Ben Zwi neer te laten. kleind door de waterstofbom. Wij kunnen niet anders verwachten, zo zei hij, dan dat in een toekom stige oorlog atoomwapens tegen Groot-Brittannië zullen worden gebruikt, waardoor de mogelijk heid om in Engeland troepen in groten getale te mobiliseren, uit te rusten, op te leiden en naar overzeese gebieden te zenden be perkt zal zijn. Deze overwegingen gelden ook voor Rusland. Door de huidige toestand in het Midden-Oosten zal de basis in Egypte meer verwijderd ko men te liggen van het gebied waar wij, in geval van een nieu we oorlog, hoogstwaarschijnlijk zullen strijden. De Britse strijdkrachten zijn te veel verspreid en te zwaar belast en er zijn geen strategische re serves. Deze reserves kunnen in Engeland slechts gevormd wor den door ruim twee divisies uit de kanaalzone vrij te maken. Overigens achtte minister Head het volmaakt mogelijk de basis van het Suezkanaal door burgers in stand te laten houden. Samenvattend komt het er op neer, aldus Head, dat wij met een kleinere basis kunnen volstaan en moeten streven naar betere samenwerking met Egypte en naar strategische reserves. De oppositieleider Attlee bracht in herinnering, dat in 1946 reeds de toenmalige labour regering be reid was de troepen uit de ka naalbasis terug te trekken en dat Churchill toen gesproken had van een „pijnlijke slag". Het la- bourvoorstel van 1946 had de steun van de militaire deskundi gen genoten. De huidige overeenkomst schijnt het resultaat te zijn van uiteindelijke aanvaarding van alles, wat maand na maand, bij na jaar na jaar, door de huidige regering was geweigerd. Het is volgens Attlee niet waar, dat het verschil tussen de water stof- en de atoombom helemaal voor de positieverandering van de huidige regering verantwoor delijk is. Naar de regeringsbanken kij kend zei hij, dat er een reusach tig verschil bestaat tussen de houding van Churchill, nu hij aan het bewind is en diens houding als oppositieleider enige jaren geleden. „Als hij aan het bewind is, staat hij tegenover de werke lijkheid geplaatst en moet hij de verantwoordelijkheid nemen in plaats van louter dwaze aanval len te doen op hen die de verant woordelijkheid dragen". Attlee hoopte, dat de huidige overeenkomst uitgevoerd zou worden, doch de voorwaarden noemde hij „de slechtste die ik ooit heb gezien". Op een bepaald ogenblik meng de Churchill zich op dramatische wijze in het debat. Hij was juist het Lagerhuis binnengekomen en had plaatsgenomen, toen hij de labourafgevaardigde Paget hoor de verklaren: „Wij moeten onder President Eisenhower heeft de vrijheidsmedaille met de bronzen palm verleend aan GenevieVe de Gallard-Terraube, de Franse ver pleegster van Dien Bien Phoe. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagoch tend tot Vrijdagavond. Zelfde weertype. Veranderlijke bewolking met zonnige perioden maar ook nog enkele verspreid optredende bui tjes. Matige, nu en dan vrij krachtige westelijke wind Wei nig verandering in temperatuur. ZATERDAG 31 JULI. v.m. n.m. Breskens 2.44 2.59 Terneuzen 3.19 3.34 Hansweert 3.59 4.14 Walsoorden 4.09 4.24 ZON MAAN op onder op onder Juli. 30 4.57 20.35 5.35 20.33 31 4.59 20.33 6.53 20.50 Aug. 1 5.00 20.31 8.07 21,05 2 5.02 20.30 9.20 21.19 miserabele voorwaarden terug trekken als gevolg van een kabi netsintrige in de conservatieve partij, die door de premier onder tafel is aangemoedigd". Grommend sprong de premier overeind en riep: „Dat is abso luut niet waar". Paget vroeg: „Wilt u zeggen, dat u geen obstructie in het ka binet hebt gevoerd tegen de wen sen van het ministerie van Bui tenlandse Zaken en dit hebt laten weten aan de conservatieve par tijleden?" Churchill antwoordde daarop, dat hij geheel correct tegenover zijn collega's was opgetreden. „Ik heb in openbare redevoeringen niet in het minst verhuld, hoe zeer ik de loop der gebeurtenis sen in Egypte betreur". Doch hij was zich bewust van de recente wijzigingen in de strategische po sitie, die de opvattingen van elke bevoegde militair die hij had ge sproken, had gewijzigd. ENGELAND EN EGYPTE. De groep uiterst rechtse Britse conservatieven, die gekant is te gen het regeringsbesluit ten aan zien van Egypte, heeft besloten tegen de nieuwe overeenkomst te stemmen. Het Franse kabinet heeft het „New Deal" programma nbor economische en sociale hervor mingen van Mendes-France goedgekeurd. Het programma zal nu worden gezonden naar de financiële en economische com missies van de nationale verga dering en zal vermoedelijk aan het einde van de week door het parlement worden behandeld. Er is kans, dat de minister-president bijzondere bevoegdheden zal krij gen, om de hervormingen bij de creet uit te voeren. Enkele van de hoofdpunten van het plan van Mendes-France zijn 1. Verbetering van de positie van de arbeiders door vergro ting van de koopkracht, meer zekerheid van werk, productivi- teitspremies en verbetering van de sociale voorzieningen 2. Verlaging van de productie kosten door grotere efficiëncy en opruiming van verouderde en marginale ondernemingen. 3. Uitbreiding van de economie en de buitenlandse handel. 4. Reorganisatie van de land bouw, onder meer vermindering van de alcohol-productie. De voorzitter van de Ame rikaanse senaatscommissie voor Buitenlandse Zaken, Alexander Wiley, heeft na de toespraak van de Zuidkoreaanse president in 't congres, tot verslaggevers ge zegd, dat hij met belangstelling had geluisterd naar een groot man en een groot patriot die een grootse toespraak ten behoeve van zijn land had gehouden. Hij wilde echter niet zeggen of hij voorstander was van het voor stel van Rhee. De democratische senator Hen ry Jackson zei, dat Rhee een vorm van beperkte preventieve oorlog voorstelde. „Natuurlijk kunnen wij zoiets niet onder nemen. Senatoren, die reeds lange tijd de regering van Tsjang-Kai-Sjek steunen, wilden geen commen taar leveren. De leden van de Amerikaanse senaat en het Huis Van Afge vaardigden schenen over het al gemeen veel sympathie te voe len voor de persoon van dr Rhee en bewondering te koesteren voor de houding, die Zuid-Korea ten opzichte van het communis me had aangenomen, doch Rhee's voorstel schijnt weinig enthousiast ontvangen te zijn. Naar bericht werd, had presi dent Eisenhower met steun van Amerikaanse militaire en econo mische deskundigen getracht Rhee af te brengen van zijn op vatting, dat het conflict in Ko rea heropend moet worden. Rhee zou de Verenigde Sta ten hebben verzocht om bewape ning van nog 15 divisies, waar door het Koreaanse leger op veertig divisies zou worden ge bracht, aldus wordt bericht. Het commentaar op het hoofd kwartier van de yerenigde Na ties op de toespraak was, dat als het in de bedoeling van de Zuidkoreaanse president had ge legen de zaak van zijn land scha de te doen, hij het -niet anders had moeten aanleggen. NEDERLANDSE ZEELIEDEN NEMEN VLIEGENDE SCHOTELS WAAR. De kapitein van het Nederland se passagiersschip Groote Beer heeft Donderdag bij aankomst in New York verklaard, dat hij en vijf van zijn officieren Woens dagavond 130 km uit de Ameri kaanse kust een vliegende scho tel hebben waargenomen. De schotel scheen half zo groot als een volle maan, grijsachtig wit met lichte plekken. De gezagvoerder en zijn offi cieren konden de schotel, die met een snelheid van een halve graad per twee minuten omhoog steeg, waarnemen tot hij in de wolken op een hoogte van ongeveer 14.000 meter verdween, aldus de gezag'vóerder. Donderdagmorgen zijn Konin gin Juliana en de jongste twee prinsessen met de Scandinavië express van het station Amers foort naar Denemarken vertrok ken. Om kwart voor negen kwam een h'ofauto het eerste perron op rijden. De Koningin en de prin sessen Margriet en Marijke stap ten over in het gereedstaande koninklijke rijtuig, dat werd aan gekoppeld aan de Scandinavië express. Vijf minuten later ver trok de trein. Het vertrek van de Koningin bleef vrijwel onopge merkt. Op reis naar Denemarken kwa men H.M. Koningin Juliana en de prinsessen Marijke en Margriet om 10.03 uur aan in het grens station Oldenzaal. Van het korte oponthoud van drie minuten maakte de Koningin met Prinses Marijke gebruik om een luchtje te scheppen. Zij wandelde in ge zelschap van mr. J. M. J. Corne- lissen, burgemeester van Olden zaal ,die ter begroeting aanwezig was, enige minuten op een vrij gehouden gedeelte van het per ron. Om 10.13 uur vertrok de trein in de richting Duitsland. De Koningin en Frinses Marijke werden bij het vertrek hartelijk nagewuifd door de vele belang stellenden, die inmiddels waren samengestroomd. Prinses Mar griet was in de salonwagen ge bleven. Op het station in Bremen, waar de trein ook stopte, hadden zich talrijke Nederlanders verzameld om de vorstin en haar twee doch ters te begroeten. Nadat de trein tot stilstand was gekomen ver drongen zij zich om het salonrij tuig, zwaaiend met rood-wit- blauwe vlaggetjes. De Koningin en haar dochters werden bij het vertrek luide toegejuicht. Na de ontvangst in Padborg reden Koningin Juliana, de twee prinsessen en de Deense konink lijke familie direct naar het kas teel te Graasten, waar zij de avond onder elkaar doorbrach ten. Naar het schijnt zijn voor de volgende dagen ook geen bijzon dere regelingen getroffen, behal ve de ontvangst van Prins Bern- hard, die Vrijdagochtend op het vliegveld Skrydstrup wordt ver wacht. Koningin Juliana en de prin sessen Margriet en Marijke zijn om 17.46 uur op het Deense grensstation Padborg aangeko men. Enige minuten tevoren wa ren Koning Frederik, Koningin Ingrid en de drie Deense prinses sen in auto's gearriveerd om de koninklijke bezoekers welkom te heten. Koningin Juliana en de prin sessen werden hartelijk ontvan gen, toen het salonrijtuig aan het perron stopte. De begroeting, die overigens kort was, werd gadegeslagen door honderden uit Padborg en omgeving alsmede passagiers van de internationale sneltrein. Het koninklijke gezelschap on- naar Graasten. De prinsessen en derhield zich korte tijd in het En- de hofdames volgden in een an gels dere auto. Daarna reed Koning Frederik Bij het vertrek wuifden de hon- Koningin Juliana en Koningin derden toeschouwers het komnk- Ingrid persoonlijk in zijn Bentley lijke gezelschap vrolijk na. Volgens het te Hamburg ver schijnende boulevardblad „Bild" is dr. Otto John Dinsdagochtend j.l. met een speciaal Russisch militair vliegtuig uit Oost-Berlijn naar Moskou vertrokken. Volgens „Bild" was de verkla ring van John, welke Woensdag avond door de Oostduitse radio werd uitgezonden, dan ook van tevoren op een band opgenomen. Verscheidene Westberlijnse bla den hebben de veronderstelling geuit, dat de Zweedse detectieve Soedermann, bijgenaamd „Revol ver Harry", op verzoek van een Westelijke commissie van onder zoek naar Berlijn is gekomen om een onderzoek in te stellen naar zowel de verdwijning van dr. John als naar de zelfmoord van Wolfgang Eduard Hoffer, een vriend van John die bij de Ame rikaanse geheime dienst werkte. Hoffer, die volgens de onafhan kelijke „Morgenpost" met John op school is geweest en in 1938 naar de V. S. emigreerde, had de opvatting verkondigd, dat John niet vrijwillig naar Oost-Duits- land was gegaan. Hij had John nog op 20 Juli gezien, kort voor dat deze West-Berlijn verliet. Hij vond, dat John toen in een „ta melijk verwarde gemoedstoe stand" verkeerde. De Oostduitse pers heeft de vol ledige tekst van de jongste ver klaring van John gepubliceerd. Het blad van de Russische hoge commissie „Taegliche Rundschau" gaf het bericht onder de kop „Er moeten onderhandelingen worden gehouden". Volgens het te West-Berlijn verschijnende socialistische blad „Telegraf" hebben Woensdag agenten van Westelijke geheime diensten de derde echtgenote van dr. Wohlgemuth ondervraagd. Deze arts, die tegelijk met dr. John verdwenen is, zou bandop namen hebben gemaakt van uit spraken van John over regerings aangelegenheden en vooraan staande Westduitse politici. Deze opnamen zijn verdwenen en men nam aan, dat mevrouw Wohlge muth bij de opsporing er van zou kunnen helpen, aldus de „Tele graf". Een week na het bekend wor den van de verdwijning van dr Otto John weet het Duitse pu bliek over het mysterie nog altijd niets, wat als definitief geldt. Zeker is slechts, dat de chef van de geheime dienst niet alleen de bondsregering, doch ook zijn vrienden uit het verzet tegen Hitier een slechte dienst heeft bewezen. John heeft zichzelf tweemaal per radio gemeld en wel met thesen, die lijnrecht uit het propagandistische woorden boek der Oostduitse regering stammen. Over zijn verblijfplaats is verder, naar de Berlijnse poli tie Donderdag mededeelde, niets meer bekend geworden. Zolang de Oostduitse propa ganda echter John niet in eigen persoon aan de pers voorstelt blijft echter de twijfel voortbe staan over de vraag of hij geheel en al uit vrije beweging is heen gegaan. Dat de politie nog steeds de verdenking koestert, dat dit niet het geval is, blijkt uit het feit, dat Donderdag het openbaar ministerie een strafzaak heeft geopend tegen Johns vriend, dok ter Wohlgemuth, met wie hij over de grens is gegaan. De aanklacht luidt „Vrijheids- bëroving met staatsgevaarlijke bedoelingen" en zij richt zich niet alleen tegen de dokter, doch ook tegen „anderen". Wie die ande ren kunnen zijn is een nieuw raadsel. De enige derde, die tot dusver heette mede naar het Oosten verdwenen te zijn, is een assistente van de dokter, maar tot dusver scheen niets erop te wijzen, dat deze mede in een eventueel complot zou zijn. In het bondshuis in Bonn heeft gisteren voor het eerst sedert de verdwijning rust geheerst, nadat in de afgelopen dagen de ene ge heime bespreking op de andere volgde. Die politieke rust belooft echter niet lang te duren. Dr Adenauer heeft reeds de leiding van zijn fractie in de bondsdag voor Maandag naar Baden-Baden gesommeerd. Ook de bondsdag commissie voor de bescherming der grondwet zal volgende week opnieuw bijeenkomen. Een groep Russische deskundi gen is per vliegtuig overgebracht naar de Noordpool, waar een tij delijk kamp is ingericht. Zij zul len per vliegtuig van de Noord pool naar Nieuw-Siberië trekken, van tijd tot tijd tussenlandingen uitvoerend, om in bijzonderheden de onder water liggende Lemon- sofbergketen te bestuderen, al dus een bericht in de „Komso- molskaja Prawda", het blad van de Sowjet-jeugdliga. H. M. de Koningin heeft Dinsdagmiddag een onverwacht be zoek gebracht aan het internationale kinderkamp van de World Veterans Federation in villa Boswijck te Baarn. We zien de Koningin hier temidden van de kinderen tijdens het zingen van een aantal internationaal bekende liedjes. Achter H.M. de leider van 't kamp met een van de leidsters, mej. Smit. (Foto A. N. F.) De Chinese onderminister van Buitenlandse Zaken Tsjang Han- Foe heeft de Amerikaanse pro testnota's, die Woensdag door de Britse zaakgelastigde in Peking zijn overhandigd, „onmiddellijk en streng" verworpen, aldus heeft Donderdag radio-Peking gemeld. In de nota's protesteerden de Ver. Staten tegen het neerschie ten van de Britse Skymaster bij Hainan op Vrijdag j.l. dpor com munistische vliegtuigen en tegen belemmering van Amerikaanse reddingswerkzaamheden, als gfe- volg waarvan twee communisti sche toestellen door Amerikaan se werden neergeschoten. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken maakte Donderdag bekend, dat commu- nistisch-China de Amerikaanse nota's niet heeft willen aanvaar den. De Britse zaakgelastigde, die met het overhandigen van de no ta's was belast, heeft gemeld, dat De Amerikaanse vliegdeksche pen „Hornet" en „Philippines Sea", die naar het gebied van Hainan waren gezonden om hulp te verlenen bij het zoeken naar overlevenden van de neergescho ten Britse Skymaster, hebben het zoeken naar overlevenden van de neergeschoten Britse Skymaster, De aanschaffingsdiensten van de ministeries van Oorlog en Ma rine hebben met Nederlandse en buitenlandse ondernemingen contracten gesloten voor de leve ring van diensten of goederen tot een totale waarde van bijna 22 millioen gulden (nauwkeurig ƒ21.896.949.82). Enkele van de grootste con tracten zijn: de levering van werkkledingstof (ƒ1.171.000, de levering van zgn. „telephone terminal sets" (ƒ1.544.064.97), de levering van webdoek 1.479.568,en van voering (ƒ1.115.000,de bouw van een kazernement in Schaarsbergen 2.500.000,en het maken van een startbaan, parallelbaan, alarmplatforms en aansluitende rolbanen op het vliegveld „De Peel" (ƒ3.380.000,—). opgegeven, doch zij zullen in de Zuidchinese Zee blijven voor oefeningen, aldus het Ameri kaanse ministerie van marine. Er zal bovendien nog een vlieg- dekschip aan het eskader worden toegevoegd. De schepen zullen „gereed zijn voor alle eventualiteiten", aldus de officiële mededeling. Op het ogenblik varen negen Amerikaanse aanvalsvliegdek- schepen op de Stille Oceaan en zeven op de Atlantische Oceaan en in de Middellandse Zee. OVERSTROMINGEN IN ZUID-KOREA EISEN SLACHTOFFERS. Tengevolge van de zware re genval van de afgelopen tien da gen zijn in Zuid-Korea minstens 82 personen om het leven geko men. Bij Tsjilkok werd een dorp door aardverschuiving bedolven. Tot dusver zijn ongeveer 25 lijken geborgen. hij heeft getracht de nota's te be^ zorgen, doch dat Chinese func tionarissen weigerden ze in ont vangst te nemen, aldus een Ame rikaanse woordvoerder: Waarnemers zien in de wijze van verwerping een opzettelijke belediging. Normaal wordt een nota aangenomen, ook al ver werpt de ontvangende regering de inhoud ervan. De woordvoerder verklaarde, dat de Britse zaakgelastigde het Amerikaanse protest voorlas aan onderminister Tsjan Han Foe en het daarna overhandigde, doch dat later op de avond een lid van de Chinese staf de aide-me moire met het protest terugge bracht, zeggend, dat de zaakge lastigde vergeten had deze mee te nemen. De woordvoerder voegde aart zijn uiteenzetting toe: Alles wat op het ogenblik over de kwestie gezegd kan worden is, dat de Ver. Staten het hierbij niet zullen laten. Hij wilde echter niet uit weiden over mogelijke verdere Amerikaanse actie. Op het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken is Donder dagavond vernomen, dat commu nistisch China de twee jongste Britse protestnota's over het in cident bij Hainan heeft „aan vaard". Er is echter nog geen antwoord ontvangen op de Brit se eis, dat maatregelen zullen worden getroffen tegen de per sonen die verantwoordelijk zójn voor de aanval op de Britse Sky master. Op het hoofdkwartier van de Ver. Naties in New York is Don derdag een nota van communis tisch China ontvangen, waarin geprotesteerd wordt tegen het neerschieten van de twee Chine se vliegtuigen door Amerikaanse bij Hainan in de Zuidchinese Zee. V. N.-functionarissen hebben nog niet de tekst van het protest bekendgemaakt.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1