Eden over het Midden-Oosten De vliegincidenten bij Hainan Reacties op de affaire-John HET KASTEEL GRAASTEN India, WEERSVERWACHTING HOOGWATER. ZON- en MAANSTANDEN Grote overstromingen in Nepal en Tibet Rhee stelt aanval op China voor De Verenigde Staten en het Belgische uranium DONDERDAG 29 JULI 1954. 9e Jaargang No. 3212. Prins Bernhard met Fokker straaljager naar Parijs De ontruiming van de Suez-kanaalzone Persconferentie van Eisenhower De vooruitzichten voor het herstel der omwisselbaor- heid van het Pond Sterling De overeenkomst betref fende de Perzische olie Het Balkanverbond Bisschop Stefan Trochta veroordeeld VERMIST VLIEGTUIG TERECHT Opnieuw watersnood in Oostenrijk Nog meer overlevenden van vliegramp te Hainan Het incident met de Skymaster te Hainan Churchill wijst verzoek van Wyatt af Nog enkele buien franKering bü Abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Bedactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 N5 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maanH 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEU Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels L1 iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10.80 De Britse minister van Buiten landse Zaken, Anthony Eden, heeft in het Lagerhuis verklaard dat de Britse regering er van overtuigd is, dat de nieuwe over eenkomst met Egypte over het Suezkanaal „onze essentiële be langen in dit gebied zal bescher men in het kader der moderne instellingen". „Wij zijn er van overtuigd", zo ging de minister voort, „dat in het Midden-Oosten, evenals el ders, onze defensiemaatre gelen gebaseerd moeten zijn op de instemming en de medewer king van de betrokken volken". Engeland hoopt zijn betrekkin gen met Egypte op vriendschap en wederzijds begrip te grond vesten. Op deze wijze zal de over eenkomst er toe bijdragen, dat de spanning in het gehele Mid den-Oosten vermindert. Eden zeide van de gelegenheid gebruik te willen maken om we derom te bevestigen, dat de Brit se regering zich wenst te houden aan de drie-mogendhedenverkla- ring van 2 Mei 1950. Hij zeide hieromtrent met Amerika en Frankrijk overleg te hebben ge pleegd en tot de slotsom te zijn gekomen, dat beide mogendhe den eveneens vastbesloten zijn zich aan deze verklaring te hou den. Genoemde verklaring ga randeert de grenzen van Israël. De leider der Labouroppositie vroeg of de overeenkomst de goedkeuring kon wegdragen van premier Churchill, gezien diens vroegere verklaringen, dat het voor de verdediging van het Suezkanaal absoluut nodig was troepen in Egypte hebben en de „heftige taal die hij gebruikte, als vroeger door de oppositie te rugtrekking (van de troepen) werd voorgesteld". Onder gelach van de Labour- afgevaardigden verklaarde de premier absoluut overtuigt te zijn van de noodzaak van de overeenkomst. Ralph Assheton, één der con servatieve rebellen die zich te gen terugtrekking van de troe pen verzetten, verklaarde, dat het nieuws van de overeenkomst „een grote schok voor millioe- nen" Britse onderdanen in het gehele gemenebest zou zijn en „een zaak van zeer grote be zorgdheid...". De rest van zijn verklaring ging in kreten van afkeuring verloren. Prins Bernhard is Dinsdag met de Fokker-straaltrainer S 14 naar Parijs vertrokken, waar hem de Franse jager „Mystère de Nuit" is gedemonstreerd, 's Avonds heeft de prins gedineerd met de chef van de Franse luchtmacht en andere autoriteiten op lucht vaartgebied. Woensdagmorgen is de prins hier te lande terugge keerd. De grote snelheid van de S 14, die, zoals bekend, eventueel in aanmerking komt als straal- trainer voor de Navolanden, blijkt wel uit de reisduur, die niet meer dan 35 minuten heeft bedragen. Antony Head, de Britse minis ter van Oorlog, die Dinsdag de Brits-Egyptische overeenkomst in Cairo heeft geparafeerd, heeft het Britse kabinet verslag uitge bracht over de onderhandelingen te Cairo. Bij aankomst in Londen uit Cairo zei Head, dat de onderhan delingen zeer vriendschappelijk B.-- waren geweest. De minister uit- 'brengen naar aanleiding van de te zoeken tot^er geen hoop na eer te zijn tevredenheid over de re- j vliegincidenten bij Hainan, sultaten. Amerika was „impulsief noch President Eisenhower heeft op kweten op een plaats waar zij zijn wekelijkse persconferentiehet volste recht hadden te zijn. o m verklaard, dat de communis-1 Genoemde Amerikaanse mari- ten trachten verdeeldheid onder ne-eenheid had de opdracht zo de Westelijke geallieerden te I lang in het gebied van de ramp Naar in Londen is vernomen, zal Engeland in September een begin maken met het wegvoeren van Engelse militairen en hun gezinnen uit de zóne van het Suezkanaal. Een eerste groep van 10.000 man zal eind September naar Engeland terugkeren, gevolgd door even grote groepen in de drie maanden daarna. Volgens D. Heathcoat-Amory, staatssecretaris van handel, kan men hopen, dat misschien bin nen 12 maanden de vrije omwis- selbaarheid van het pond sterling tegen andere geldsoorten, inclu sief de Amerikaanse dollar, zal worden gesteld. Heathcoat-Amory, die dit ver klaarde tijdens een bijeenkomst van de Amerikaanse Kamer van Koophandel zeide, dat 't woord „misschien" als onderstreept moet worden beschouwd en hij voegde hieraan toe, dat hij niet verder kon gaan met zijn voor spellingen. De Perzische minister van Fi nanciën, dr. Ali Amini, (die te vens de leiding heeft gehad van de Perzische delegatie bij de on derhandelingen met het consor tium van acht oliemaatschappijen dat werd gevormd voor het aan de markt brengen van de Per zische olie) heeft medegedeeld, dat de basisvoorstellen, waarover men tot overeenstemming is ge komen, in de loop van deze week ter goedkeuring aan het Perzi sche parlement zullen worden voorgelegd. Dr. Amini voegde hieraan nog toe, dat een mededeling omtrent een regeling tussen Perzië en de Anglo-Iraanse oliemaatschappij voor de schadevergoedingseisen en tegenvorderingen eveneens deze week te verwachten is. In Noord-Oost-India, Nepal en Tibet zijn grote gebieden over stroomd. Gehele dorpen zijn door de rivieren, die tengevolge van moessonregens enhet smelten van sneeuw en ijs op de hellingen van de Himalaya sterk gezwollen zijn, meegesleurd. In Bihar staan driehonderd dorpen onder water. De rivier de Kosi heeft zich een weg gezocht door de stad Soepaul. In sommige gebieden staat het water tot de daken van de huizen. De bewo ners hebben hun toevlucht op heuvels en in boomtoppen ge zocht. In Assam zijn versoheidene spoorbruggen over de Bramapoe- tra beschadigd, waardoor het spoorwegverkeer is ontwricht. In Saichof, nabij de hoofdstad Sjil- long, zijn vele mensen door het water geïsoleerd. In het gebied aan de Indisch-Birmaanse grens is zware schade aan de oogst aangericht. In Nepal is de Vallie, waarin de hoofdstad Katmandoe ligt, sinds Zondag van de buitenwe reld afgesneden. Het enige vlieg veld is onbruikbaar. De nieuwe weg van Katmandoe naar India is door aardverschui vingen geblokkeerd. De rivier de Baghmati bij Katmandoe heeft zijn hoogste peil sinds vijftig jaar bereikt. In de afgelopen drie da gen is ruim 25 cm regen gevallen. Tot dusver is geen melding van slachtoffers gemaakt. De schade aan gebouwen en aan de oogst is groot. De rivier de Namtsjoeng in Ti bet is zover buiten haar oevers getreden, dat het paleis van de Pantsjen Lama te Koenchop Pho- tang, 65 km van Gyangtse, wordt bedreigd. De Chinese communis ten in Tibet hebben, naar ver luidt, opdracht gegeven het pa leis te ontruimen. De Pantsjen Lama verblijft op het ogenblik in communistisch China. Zuid-Slavië, Turkije en Grie kenland hebben overeenstem ming bereikt over de datum voor een bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken ter on dertekening van een militair Balkanverbond, aldus meldt het semi-officiële Zuidslavische pers bureau Joegopress. Een officiële gemeenschappelijk communiqué wordt spoedig verwacht. weerspannig" bij deze zaak, doch vast besloten zijn rechten te ver dedigen en op te komen voor zijn onderdanen, waar deze zich ook op legale wijze mochten bevin den. Amerika had een marine-onder deel opdracht gegeven te zoeken naar overlevenden van het neer geschoten Britse vliegtuig. Deze eenheid had de opdracht niet provocerend op te treden, doch zich te verdedigen terwijl zij met de reddingswerkzaamheden be zig was. Amerikaanse marine vliegtuigen, die opsporingswerk verrichten, waren aangevallen, met als gevolg, dat twee aanval lende Chinese vliegtuigen waren neergeschoten. Amerika had te gen de aanval geprotesteerd. De president sprak de Chinese verklaring tegen dat de Ameri kaanse vliegtuigen zich op een plaats hadden bevonden waar zij niet hoorden. Hij zeide er zeker van te zijn dat zij zich op legale wijze van hun taak hadden ge- De Zuidkoreaanse president, Syngman Rhee, heeft in een toe spraak, welke hij opgesteld heeft voor een gezamenlijke vergade ring van het Amerikaanse con gres, voorgesteld, dat een Azia tisch leger van meer dan twee millioen man, met behulp van Amerikaanse kanonnen, vlieg tuigen en schepen, een „tegen aanval" zal doen op communis tisch China. Duitse correspondenten in de Westelijke hoofdsteden berich ten, dat de affaire John daar reeds heeft geleid tot verscher ping der activiteit van de tegen standers van Duitslands opne ming in een Europees leger en van de verlenging van souverei- niteit aan de bondsrepubliek. De vrees voor onaangename uitwerkingen van de sensatie voor Duitslands buitenlandse po litieke crediet werd in tal van redevoeringen ook geuit in de parlements-commissie voor de bescherming der grondwet, die tot diep in de nacht achter streng bewaakte deuren vergaderd heeft. Uit de mededelingen, die de voorzitter der commissie, de so cialist Menzel, daarna deed bleek, dat de commissie zich niet heeft gesteld achter de door de rege ring gehuldigde these als zou John door een list naar het Oos ten gelokt zijn en daar tegen zijn wil verblijven. Veeleer moest volgens de commissie volstaan Dezer dagen meldde de New York Herald Tribune uit Wa. shington, dat de Belgische rege ring de Verenigde Staten heeft medegedeeld, dat zij het contract voor de levering van Kongolees uraniumerts niet zal verlengen. Zij heeft aangeboden te onder handelen over een nieuw con tract, waarvoor zij bepaalde ver langens heeft: zij wenst techni sche inlichtingen over het ge bruik van kernenergie voor vre desdoeleinden, zij wil op dit ge bied de positie van meest begun stigde natie (zoals Canada) en zij verlangt een deel van het erts voor zichzelf te houden. Boven dien vraagt zij een hogere prijs, aldus het Amerikaanse blad. De onderhandelingen moesten wor den geschorst, omdat de Ameri kaanse wet-McMahon de ver strekking van wetenschappelijke atoominformatie aan andere lan den verbiedt. Nog vóór het zo- merrecès moet de senaat der Verenigde Staten zich echter uit spreken over een voorstel tot wij ziging van deze wet. Het bestaande contract, dat in 1944 is gesloten, loopt in 1956 af. Volgens de New York Herald Tribune zou Amerika in het al gemeen welwillend tegenover de Belgische verlangens staan. De „Peuple" schrijft, dat de thans geschorste onderhandelin gen vaak moeilijk waren, door dat de Amerikaanse openbare mening onder de indruk van de spionnageprocessen was geko men. Dit vertraagde ook een stemming over de wijzigingen in de wet-McMahon, voorzover die betrekking hebben op het verbod tot „uitvoer" van kernenergie- gegevens naar het buitenland. De Rooms-Katholieke bisschop van Litomerice (Noord-Bohe- men) is tot 25 jaar gevangenis straf veroordeeld „wegens activi teit tegen de staat", zo heeft het Sowjetrussische persbureau „Tass" medegedeeld. Tezamen met hem zijn door het Tsjecho- slowaakse oppergerecht nog drie geestelijken veroordeeld, te we ten Frantisek Razny (20 jaar), Frantisek Vlcek (15 jaar) en Bo- humil Landsman (7 jaar). De 4 veroordeelden worden er van be schuldigd in 1947 begonnen te zijn met een samenzwering tegen de staat ter wederinvoering van het kapitalisme. Alle vier zouden bekend hebben. worden met te zeggen, dat nog geen overtuigende opheldering van het mysterie der verdwijning is gegeven. De commissie heeft urenlang fouten en gebreken van de hui dige inrichting van de in West- Duitsland en Berlijn werkende geheime diensten opgesomd. Daarbij werd van liberale kant een samenvoeging van de tien tallen inlichtingendiensten ver langd, een samenbundeling die overigens reeds door de regering in het oog is gevat. Intussen wikkelt de affaire zich steeds meer in een waas van geheimzinnigheid. Thans is be kend geworden, dat dr John van uit Oost-Berlijn twee brieven naar zijn vrouw in Keulen heeft weten te smokkelen, waarin hij de hoop uitspreekt, dat alles zal worden opgehelderd. Aan de echtheid der brieven schijnt geen twijfel te bestaan, doch zij zijn zo vaag gesteld, dat ook zij geen uitsluitsel kunnen geven. Niet temin neigt men er in Bonn toe, de brieven op te vatten als een nieuw argument voor de opvat ting der regering als zou John door een list zijn weggelokt. De Duitse bladen publiceren alleen een informatie uit Oost-Berlijnse politieke kringen, waarin wordt gezegd, dat de communistische autoriteiten zich van John meer hadden voorgesteld dan hij te bieden had. Hij zou namelijk betrekkelijk weinig inlichtingen hebben kun nen geven over de geheimen van zijn dienst en zich veeleer willen beperken tot een politieke rol als propagandist voor de Duitse één heid. Zijn plannen om vanuit Oost-Berlijn een campagne te be ginnen om te waarschuwen tegen de rol, die voormalige nazi's in West-Duitsland weer gaan spelen en waardoor de bondsrepubliek volgens hem geen betrouwbare partner in een Europese gemeenschap zou kun nen zijn, worden in Oost-Berlijn breed uitgemeten. Aangekondigd wordt, dat deze campagne zich voornamelijk zal gaan richten tegen dr Adenauer, die volgens John geen eerlijk makelaar voor de Duitse eenheid zou zijn. Veel ophef wordt in Oost-Ber lijn gemaakt van de publicaties, die dr John daarover heeft aan gekondigd. Nu worden in Bonn al deze in formaties uit de Sowjet-sector van Berlijn met een korrel zout genomen. Men merkt op, dat het Oostduitse regiem er alle belang bij heeft John voor te stellen als een politieke idealist in plaats van als een verrader van staats geheimen. Deze laatste kwalifi catie zou immers zijn waarde voor politieke propaganda aan merkelijk verminderen. Dr Otto .John, de leider van de Westduitse inlichtingendienst die verleden week naar Oost-Berlijn verdween, heeft Woensdagmid dag voor de tweede maal voor de Oostberlijnse radio een uiteenzet ting gegeven van de beweegrede nen voor zijn uitwijken naar het Oosten. John, die ditmaal veel levendi ger sprak dan bij zijn eerste ra diorede van verleden week Vrij dag, zei geen antwoord te willen geven op de „smerige" beschuldi gingen die tegen hem in West- Duitsland zijn uitgebracht, doch de Duitsers te willen waarschu wen. „Waarschuwingen zijn niet meer voldoende", zo zei hij, „da den zijn nu nodig". Hijzelf had „in het volledige besef" van zijn verantwoordelijkheid de stem van zijn geweten gevolgd. „Als een zo ervaren politicus als oud-kanselier dr Brüning zich gedrongen voelt" de aan dacht van het volk te vestigen op de ernstige gevaren die het be dreigen, moet men eindelijk gaan beseffen, dat de Westduitse rege ring op het verkeerde pad is, al dus John. Brüning, die vóór Hitier kanse lier was, leverde onlangs critiek op Adenauer, omdat deze volgens hem zich teveel aan het Westen bindt. „De eenzijdige banden met de Amerikaanse politiek" van Ade nauer en de „hermilitarisatie en herleving van het nazisme... moeten ons onvermijdelijk naar een nieuwe oorlog leiden". „Ik zag dit in het volledige be sef van mijn verantwoordelijk heid, gegrond op mijn eigen erva ringen en op mijn kennis van de werkelijk beslissende feiten, die de leidende personen, met wie ik in Bonn heb gewerkt, ook niet onbekend zijn", aldus John. Het vliegtuig yan de „Flying Tiger Line' dat Maandag vermist werd en waarvan men vermoed de, dat het in zee was gestort, is terecht. De radio van het toestel bleek niet te functionneren, o- dat er geen contact met de bui tenwereld mogelijk was. Het blijkt dat het toestel op zijn normale route op IJsland is geland, nadat Schiphol het ra diocontact met het vliegtuig had verloren, werd een waarschu wing gegeven. Later werd het radiocontact echter hersteld. Laat ons niet vergeten, zo zei de hij, dat de vrede niet hersteld kan worden in een wereld, die half communistisch en half de mocratisch is. Uw gewichtig be sluit is nodig om de vrijheid van Azië te verzekeren. Dat zal auto matisch het vraagstuk van het wereld-communisme in Europa, Afrika en Amerika regelen. De kern van de communisti sche strategie voor de wereld overheersing is er in gelegen Amerika in een „dodenslaap te sussen" totdat de Sowjet-Unie voldoende waterstofbommen en intercontinentale bommenwer pers heeft om de Amerikaanse industrie en zijn vliegvelden in een „sluipaanval" te vernietigen aldus Rhee. Rhee drong er bij de Verenigde Staten op aan om de „onwijze wapenstilstand in Korea" te be ëindigen. Indien Amerika hem zou helpen om zijn leger op te bouwen zou hij de verzekering kunnen geven, dat geen enkele Amerikaanse landsoldaat in het gevechtsgebied nodig zou zijn. Wel zou de Amerikaanse lucht macht en de Amerikaanse vloot van node zijn om een aanval op communistisch China tot 'n suc ces te maken. Bovendien hadden de Chinese nationalisten 630.000 man reservetroepen aangeboden. Communistisch China was een „monster met voeten van leem"'. Zijn leger telde 2.500.000 man, doch het was onbetrouwbaar en de Chinese economie was uiterst kwetsbaar. Een blokkade zou chaos veroorzaken. „Terugkeer van communistisch China tot de partij van de vrije wereld zou een overwinning in Indo-China en Korea betekenen en zou de machtsbalans zo sterk tegen de Sowjet-Unie doen doorslaan, dat de Sowjet-Unie geen oorlog tegen Amerika zou durven beginnen. Tenzij wij China terugwinnen is een uiteindelijke overwinning van de vrije wereld ondenkbaar". Het zou een goed ding zijn in dien de Sowjet-Unie grondstrijd krachten in de voorgestelde strijd om China zou werpen. Dit name lijk zou het vernietigen der Sow- jet-productiecentra door de Ame rikaanse luchtmacht rechtvaardi gen, nog vóór de Sowjet-Unie in staat zou zijn aanzienlijke hoe veelheden waterstofbommen te produceren. „Ik ben mij er van bewust, dat dit een harde leer stelling is. Doch de communis ten hebben van deze wereld een harde wereld gemaakt, een ver schrikkelijke wereld, waarin men een slaaf wordt als men zacht is". Rhee drong er op aan snel te handelen, want binnen enkele jaren zou de Sowjet-Unie in staat zijn Amerika te overwinnen. Er zijn volgens Rhee 1.500.000 jonge Koreanen, die niets meer wensen dan te strijden voor de menselijke vrijheid. was op het vinden van over levenden van de Britse Skymas- ter. Eisenhower zeide niet pre cies te weten hoe lang dit duur de. Dit viel onder de competen tie van de bevelvoerende admi raal. China had tegenover Groot- Brittannië zijn verontschuldigin gen aangeboden, doch zou tegen over Amerika een andere hou ding aannemen. Eisenhower zei de niet met stelligheid een voor spelling te kunnen doen doch een dergelijke taktiek was gericht op het zaaien van tweedracht. De president zeide dat berichten uit Parijs een zekere ongerustheid bij de Fransen toonde dat Amerika „impulsief en weerbarstig" was. Hij ontkende dit en zeide. dat Amerika slechts voor zijn rechten en zijn burgers opkomt. President Eisenhower juichte het bereiken van overeenstem ming tussen Egypte en Groot- Brittannië toe. Hij noemde dit een resultaat van geduld en staatsmanschap van beide partij en De wettige nationale aspira ties van Egypte waren geëerbie digd en er was rekening gehou den met de behoeften van het Westen. Hij zeide te hopen, dat Egypte nu tezamen met zijn vrienden voort zou gaan met het verbeteren van zijn economie en zijn veiligheid. In antwoord op een vraag be treffende de verhouding van Egypte en Israël zeide de presi dent, dat de politiek van Ameri ka er op gericht was de vriend schap tussen alle landen van het Nabije Oosten te bevorderen. Geen enkel land daar zou enige toekomst hebben tenzij Amerika iets van deze vriendschap tot stand zou kunnen brengen. Eisenhower zeide het hartgron dig toe te juichen, dat de se naatscommissie voor buitenland se betrekkingen de resolutie heeft goedgekeurd, volgens wel ke hem verzocht wordt door rechtstreekse maatregelen souve- reiniteit aan West-Duitsland te doen toekomen, tenzij Frankrijk het E.V.G.-verdrag zou goedkeu ren. COMMENTAAR VAN RADIO-MOSKOU OP VLIEGTUIGINCIDENTEN, Radio-Moskou heeft Dinsdag in een eerste commentaar op de vliegtuigincidenten bil Hainan verklaard, dat „zonder twijfel de Amerikaanse militaire auto riteiten gebruik hebben gemaakt van het incident met het Britse transportvliegtuig om provoce rend op te treden, teneinde de spanning in het Verre Oosten, die als gevolg van de conferentie van Genève aanzienlijk was ver minderd, te handhaven." Zware regenval en wolkbreu ken in de nacht van Dinsdag op Woensdag hebben in Oostenrijk op vele plaatsen weer overstro mingen veroorzaakt. In het district Mattersburg van de provincie Burgenland worden overstromingen uit talloze dor pen gemeld. Vele mensen werden uit hun woningen geëvacueerd. Berichten uit alle delen van de provincies Burgenland, Neder- Oostenrijk en Stiermarken gewa gen van ontwortelde bomen, wa tersnood, vernielde telefoonver bindingen en ernstige schade aan te velde staande gewassen. De Amerikaan Perry B. Cut- burth is uit Saigon te Hongkong aangekomen waar hij de Chine se (communistische) autoritei ten via de „Cathay Pacific Air lines" het verzoek wil doen om hem op Hainan toe te laten. Hij is één van de overlevenden van het neergeschoten Britse vlieg tuig. Cutburth, die zelf burger piloot is, leeft in de overtuiging, dat er nog overlevenden var e ramp zijn, die gered zijn dooi'de bewoners van Hainan. Onder hen zou zich naar zijn mening een vriend bevinden, zekere Parrish, die hij zou willen zoeken. Zelf zegt hij weinig hoop te hebben om toestemming te ver krijgen. Hij zal echter een week in Hongkong wachten. Communistisch China heeft beloofd eventueel inlichtingen te verstrekken over overlevenden van de Vrijdag bij Hainan neer geschoten Britse Skymaster, al dus deelde een woordvoerder van de regering van Hongkong Woensdag mede. De regering te Peking had de Britse zaakgelas tigde in Continentaal China, Trevelyan, doen weten, dat zij hem inlichtingen zal geven, in dien nog overlevenden worden gevonden. Het kasteel Graasten, waar de Deense koninklijke familie het komende weekeinde Koningin Juliana, Prins Bernhard en de prinsessen te gast zal hebben, is het Deense koninklijke zomer verblijf. De oudste vleugel is in 1709 gebouwd, verscheidene malen herbouwd en in de jaren 1935- 1936 geheel gerestaureerd om als zomerverblijf van de Deense kroonprins en kroonprinses te dienen. Dezen zijn ook na de troonsbestijging elk jaar één of doet zelf, vergezeld door een hof dame, boodschappen in het stad je ,dat 2800 inwoners telt. Graas ten ligt aan 'n inham van Flens- borg-fjord in een mooie omge ving. De Deense prinsessen - Mar- grethe, Benedikte en Anne-Ma- rie - hebben een eigen huis om te spelen, waar zij dikwijls kin deren van hun eigen leeftijd ont vangen. Elke dag betrekt de lijfwacht om twaalf uur de wacht. Ter ge legenheid van het bezoek van de twee maanden op het kasteel ko- Nederlandse koninklijke familie Sir Winston Churchill heeft Dinsdag in het Lagerhuis een ne gatief antwoord gegeven op het verzoek van de Labourafgevaar- digde Wyatt om voor te stellen nog twee Britse divisies beschik baar te stellen voor samenwer king met het toekomstige Euro pese leger. men doorbrengen. 's Winters verblijft het konink lijk paar ook op het witte kas teel, de koning om te jagen, de koningin in verband met sociaal werk van het „hulpfonds voor Zuid-Jutland", dat kleren aan behoeftige families uitdeelt. De Deense koninklijke familie wil .zo onopvallend mogelijk te Graasten wonen. De koningin medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. Koud. Wisselend bewolkt met enkele buien. Harde tot krachtige wind tussen zuidwest en noordwest. Koud weer. VRIJDAG 30 JULI. zal het orkest van de lijfwacht uit Kopenhagen overkomen. v.m. n.m. Breskens 1.55 2.21 Terneuzen 2.30 2.56 Hansweert 3.10 3.36 Walsoorden 3.20 3.46 ZON MAAN op onder op onder Juli. 29 4.56 20.36 4.15 20.12 30 4.57 20.35 5.35 20.33 31 4.59 20.33 6.53 20.50 Het K.N.M.I. deelde Woensdag mede: Aan de zuidflank van een de pressie, waarvan het centrum aangetroffen werd tussen IJs land en Groenland kwamen en kele honderden kilometers ten W. van Ierland enkele storingen tot ontwikkeling, die vergezeld van regen in O.N.O.-richting koers zetten naar Zuid-Scandina- vië en in ons land tijdens het weekeinde het weer grondig be dierven. Hieraan kwam Maan dagavond een einde, toen de laat ste van de reeks storingen ons land passeerde. De storing werd gevolgd door een krachtige Z.W. luchtstroom, die betrekkelijk koude Oceaanlucht naar West- Europa transporteerde. Deze lucht is onstabiel van op bouw, zodat regelmatig buien tot ontwikkeling kwamen. Sommige buien gingen met onweer ge paard. De bovengenoemde de pressie bevindt zich nu boven Schotland en beweegt in activi teit afnemend, langzaam naar het Noordelijk deel van de Noordzee. Voor het weer in ons land heeft dit tot gevolg, dat de windsnel heden geleidelijk minder worden maar ook vandaag moet nog ge rekend worden op koel weer met nu en dan vrij veel bewolking en ook enkele buien.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1