DE ZAAK-JOHN 2 vliegtuigen van communistisch China door de Amerikanen neergeschoten INDO-CHINA Britse protestnota Spijtbetuigingen van Peking De handel met het Sowjetblok Mohamed Yamin in Djakarta aangekomen De jongste Russische nota WEERSVERWACHTING HOOGWATER. ZON- en MAANSTANDEN President Coty bedankt Koningin Juliana Patriarch van de Koptische Kerk in Egypte ontvoerd DINSDAG 27 JULI 1954. 9e Jaargang No- 3210. Het neergeschoten Britse lijnvliegtuig Indonesië Proclamaties van regering van Cambodja Overstromingen in Zuid- Korea eisen slachtoffers Juli. op onder op onder 27 4.52 20.39 1.43 19.08 28 4.54 20.38 2.56 19.45 29 4.56 20.36 4.15 20.12 Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; pet maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum pet: advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels Lt iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 u*t. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10.30 nuf, Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren bekend gemaakt, dat 2 vliegtuigen van een Amerikaans vliegdekschip twee vliegtuigen van communistisch China hebben neergeschoten, die de Ameri kaanse vliegtuigen aanvielen toen deze zochten naar overleven den van een Brits passagiers vliegtuig. Volgens de bekendmaking van het State Department zijn aan Amerikaanse zijde geen verliezen geleden. Er wordt de nadruk op gelegd, dat de Chinese aanval boven volle zee plaats had. „De Verenigde Staten nemen zich voor, zeer krachtig te pro testeren tegen dit nieuwe bewijs van onmenselijkheid der Chinese communisten en hun oorlogs zuchtige inmenging in humani tair reddingswerk, die boven vol le zee plaats greep", aldus de be kendmaking. De Amerikaanse jachtvliegtui gen waren opgestegen van de 2 Amerikaanse vliegdekschepen, die Zaterdag bevel kregen naar het gebied te gaan waar 'n Brits passagiersvliegtuig op weg van Bangkok naar Hongkong, door jagers van communistisch China was neergeschoten. De vliegdek schepen hadden tot taak eventu ele verstoring van het reddings- en opsporingswerk te voorko men. De Amerikaanse bekendma king volgt slechts weinige uren op de uitzending door radio-Pe king van een verontschuldiging der Chinese communistische re gering aan het adres van Enge land wegens het omlaag schieten van het Britse passagiersvlieg tuig. In de Chinese verklaring werd beloofd, dat het betalen van een schadevergoeding overwogen zal worden en dat de Chinese re gering haar spijt betuigt over 't ongelukkige incident, dat zij aan een misverstand toeschrijft. De Chinese regering zou de nodige maatregelen nemen in deze zaak. Volgens de verklaring van het State Department van gisteren zijn de twee neergehaalde com munistische vliegtuigen naar het schijnt van hetzelfde type als die welke het Britse vliegtuig hebben aangevallen. In de Amerikaanse verklaring wordt over het treffen met de communistische vliegtuigen ge zegd, dat de betrokken Ameri kaanse vliegtuigen, die- boven volle zee met opsporingswerk be zig waren, door twee jjagers van communistisch China werden aangevallen. De Amerikanen be antwoordden het vuur en schoten de communistische toestellen om laag. Plaats en tijd van het tref fen zijn niet aangeduid. De korte, dramatische medede ling, die uit naam van minister Foster Dulles werd gedaan, heeft opwinding verwekt in Washing ton en speculaties ontlokt over de gevolgen van het incident. De Amerikaanse minister van Defensie, Wilson, verklaarde la ter, dat het gevecht tussen Ame rikaanse en Chinese vliegtuigen Maandag werd geleverd „buiten het gebied van twaalf mijl rond om Hainan". De vliegers van de Amerikaan se toestellen hebben meegedeeld, dat tijdens het luchtgevecht een Chinese kanonneerboot op hen schoot, doch dat zij het vuur niet beantwoordden. De voorzitter van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden, Martin, verklaarde Maandag: Wij moeten de communisten laten weten, dat wij bereid zijn al onze rechten te beschermen. De voorzitter van de senaats commissie voor buitenlandse be trekkingen, Wiley, zei: Wij doen nu, wat wij deden bij het optre den van de piraten van Tripoli. Als op de wereldverkeerswegen piraten, in vliegtuigen of op schepen, de iviternationale wetten schenden, kunnen zij verwachten te worden neergeschoten. De bevelhebber van de Ameri kaanse vloot in de Stille Oceaan, admiraal Stump, die op het ogen blik in Washington verblijft, heeft Maandag op een persconfe rentie verklaard, dat de Ameri kaanse vliegers opdracht hebben gekregen „snel te schieten". „Als een Amerikaans toestel wordt aangevallen of met kennelijk vij andige qogmerken wordt bena derd, zal geschoten worden". Het incident met de vliegtui gen deed zich „buiten de territo riale grenzen" van China voor. Na enige discussie over de vraag, of deze grenzen drie of twaalf mijl uit de kust liggen, verklaar de admiraal Stump: „De drie- mijlszone is algemeen erkend, hoewel sommigen aanspraak ma ken op andere territoriale gren zen". De admiraal, wiens hoofdkwar tier in Pearl Harbour is, deelde voorts mede, dat zich in het ge bied van Zuid-Oost-Azië vier Amerikaanse vliegdekschepen, n.l. de „Philippine Sea", de „Hor net", de „Boxer" en de „Tarawa', bevinden. Zij maken een oefen- reis. Desgevraagd zei hij te geloven, dat de schepen sterk genoeg zijn om onder alle omstandigheden „voor zichzelf te zorgen'. Op de vraag, of de communis ten na de incidenten voorzichti ger zouden worden, antwoordde hij: „Ik hoop het, maar ik weet niet hoeveel moeilijkheden zij zoeken". ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Indonesië: m-s. „Willem Ruys" (2 Aug.); s.s. „Rondo" (5 Aug.); Ned. Nieuw-Guinea: m.s. „Wil lem Ruys" (2 Aug,); Ned. An tillen: s.s. „Watenman" (5 Aug.); Suriname: s.s. „Bacchus" (5 Aug.)Unie van Zuid-Afrika en Z. W. Afrika: m.s. „Carnarvon Castle" (31 Juli); Canada: m.s. „Prins Willem van Oranje" (5 Aug.)Zuid-Amerika: m.s. „Al berto Dodedro" (31 Juli); s.s. „Andes" (2 Aug.); Brazilië: s.s. „Andes" (2 Aug.) Australië en Nieuw Zeeland via Engeland 31 Juli). Inlichtingen betreffende de verzendingsdata van postpakket ten geven de postkantoren. Van de zijde van het Britse ministerie van Buitenlandse Za ken is vernomen, dat Engeland Zaterdag aan de Chinese rege ring te Peking een protestnota heeft doen overhandigen naar aanleiding van het vliegtuig incident bij Hainan. Communistisch-China heeft Engeland zijn verontschuldigin gen aangeboden voor het neer schieten van een Brits lijnvlieg tuig bij Hainan en beloofd het betalen van schadevergoeding voor het verlies aan mensen levens en eigendommen te zullen overwegen. Th schrijven van de Chinese onderminister van Buitenlandse De president van de Britse Board of Trade heeft Maandag in het Britse Lagerhuis medege deeld, dat Engeland en de Ver enigde Staten overeenstemming hebben toereikt over een beper king van de lijst van strategische goederen, waarvoor een uitvoer verbod geldt voor de landen van het Sowjetblok, exclusief China, met een derde met ingang van 16 Augustus a.s. Naar de minister verklaarde zal van 16 Augustus a.s. af het aantal artikelen op de embargo- lijst worden verminderd van on geveer 250 tot 170 en de lijst in zake kwantitatieve controle zal 20 in plaats van 90 artikelen om- Moh. Yamin, gekleed in demi- saison en een hoed dragend, werd bij zijn aankomst in Dja karta Maandag om 18.00 uur (Java-tijd) op het vliegveld on middellijk omringd door journa listen in shorts en sporthemden. Moh. Yamin zei: „Ik breng goed nieuws over de Haagse bespre kingen. De ontwerp-overeen komst wacht noc slechts op de ondertekening door minister Su- narjo en minister Luns namens de resp. staatshoofden president Soekarno en Koningin Juliana. Het is om deze reden, dat ik per soonlijk volledig verslag kom uitbrengen aan de Indonesische regering over de bereikte resul taten". Moh. Yamin zei voorts, dat de besprekingen in Den Haag, even als die in Colombo en Genève Moh. Yamin zei, dat de datum van zijn terugkeer afhangt van de besprekingen der regering. Moh. Yamin bracht in kabi netszitting verslag uit over tie besprekingen in Den Haag. Moh. Yamin, heeft Maandag avond in een kabinetszitting ver slag uitgebracht over de Neder landsIndonesische uniebespre kingen in Den Haag. Moh. Yamin legde tevens de ontwerp-overeenkomst, zoals die door de Nederlandse en Indone sische delegaties is opgesteld, over. Voorshands zijn er nog geen mededelingen gedaan om trent het rapport en de beoorde ling ervan. Hedenmorgen za.l de katoinetszitting worden voortge zet. De kabinetszitting van gis teravond, die drie uren duurde, werd voorafgegaan door een be spreking fvan twee uur tussen het hoofdbestuur van de Partai nisters over de ontwikkeling van de besprekingen in Den Haag. De P.N.I, nam, in afwachting van Yamins rapport, nog geen besluiten. tot doel hadden te streven naar Nasional Indonesia en haar mi- wereldvrede en het verminderen van de spanningen tüssen Oost en West. Op de vraag, of hij goede hoop had, dat de ondertekening spoe dig zou kunnen geschieden, ant woordde Moh. Yamin: „Indien ik pessimistisch gestemd was, zou ik geen besprekingen voe ren". Moh. Yamin, die verwelkomd werd door de secretaris-generaal van het ministerie van Buiten landse Zaken, Ruslan Abdulgani, en de secretaris-generaal van het ministerie van Onderwijs, Hutasoid, begaf zioh vrijwel di rect na zijn aankomst naar de ambtswoning van minister-pre sident Ali Sastroamidjojo, waar om 7 uur (Javatijd) een bijzon dere kabinetszitting begon. vatten. Het gevolg van de door Engeland met de Verenigde Sta ten gevoerde besprekingen over een herziening van de uitvoer naar het Sowjet-blok zal volgens de minister een aanzienlijke stij ging zijn in het gebied van de toegestane handel, waarbij even wel ten volle rekening zal wor den gehouden met de behoeften der nationale veiligheid. De minister deelde voorts nog mede, dat 60 artikelen zouden gehandhaafd blijven op een bij zondere lijst van toezicht, ten einde het verloop van de uitvoer hiervan te kunnen volgen. Voorts is overeengekomen, dat die lan den, welke tot dusverre vrijelijk transito hadden toegestaan van goederen, maatregelen dienen te nemen voor het uitoefenen van toezicht in overeenstemming met het toezicht op overlading, zoals dit sedert 1951 in Engeland ge schiedt Het doel van de besprekingen, aldus de minister, is geweest het terrein van het toezicht aanzien lijk te verkleinen, altijd voorzo ver verenigbaar met de nationale veiligheid, en tevens de metho den van toezicht op de naleving der bepalingen te verbeteren. Enkele technische kwesties moe ten nog geregeld worden en er is nog geen overeenstemming be reikt over het toezicht op de ver koop van schepen. De besprekin gen zullen echter worden voort gezet. Diverse leden van de labour- partij stelden vragen over de ex port naar communistisch China. De minister antwoordde, dat de besprekingen uitsluitend betrek king hadden op de handel met het Sowjetblok, en niet op die met China. Dit waren twee af zonderlijke vraagstukken. De mi nister was niet bereid in dit sta dium de handel met China in dis cussie te brengen. Zaken, Tsjan Tsjang-Foe, aan de Britse zaakgelastigde te Peking, Humphrey Trevalyan, waarvan de inhoud door radio-Peking werd bekendgemaakt, betuigt de Chinese regering haar leedwezen over „dit toevallige en ongeluk kige incident" en zij verklaart, dat zij „passende maatregelen" treft om deze kwestie te behan delen. Zoals bekend, had de Britse re gering te Peking geprotesteerd tegen het neerschieten van een Brits passagiersvliegtuig op Vrij dag j.l. door twee jachtvliegtui gen, die naar men aannam, van het communistisch-Chinese eiland Hainan afkomstig waren. Van de achttien inzittenden zijn er tien, onder wie drie Amerikanen, om het leven gekomen. Ter verklaring van het ge beurde zegt de Chinese regering dat „de bende van Tsjang Kai Sjek" op Formosa boven het Chi nese vasteland geheime agenten heeft neergelaten en dat er ge vochten wordt boven de kustge bieden en eilanden van China. Communistische verkennings toestellen hadden het Britse vliegtuig aangezien voor „een toestel van de bende van de Kwo- min-Tang (de Chinese nationalis ten) die op weg was voor een aanval op de militaire basis te Port J'oelin (in het zuidelijk deel van het eiland Hainan)". Verklaring in het Engelse Lagerhuis. De Britse minister van Buiten landse Zaken, Anthony Eden, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat Groot-Brittannië het snelle aanbieden van verontschuldigin gen wegens het neerschieten van het Britse passagiersvliegtuig door de Chinese autoriteiten ten zeerste waardeert. Hij noemde het gebeurde ove rigens een „woeste en onvergeef lijke aanval op een ongewapend vliegtuig". De Britse regering, zo vervolg de hij, is van mening, dat disci plinaire maatregelen getroffen dienen te worden teneinde een herhaling van dergelijke inciden ten te voorkomen. „Wij moeten van de Chinese regering verzoe ken er op toe te zien, dat zoiets niet weer gebeurt". Attlee, de leider van de opposi tie in Augustus een bezoek aan China zal brengen, noemde het gebeurde „niet te verontschuldi gen". Er dienden krachtige inter nationale stappen gedaan te wor den om dergelijke incidenten te vermijden. De Britse minister van Buiten landse Zaken, Anthony Eden, heeft medegedeeld, dat de West- duitse autoriteiten met de geal lieerde hoge commissie voeling houden over de kwestie van de verdwijning van dr Otto John, een hoge functionaris van de Westduitse veiligheidsdienst. Een labour-lid van het Lager huis stelde de vraag, of het juist was, dat John indertijd op aanbe veling van de Britse autoriteiten was benoemd. Eden antwoordde, dat de be noeming onder de competentie van de Duitse autoriteiten viel doch dat de geallieerden in 1950, toen John benoemd werd, uiter aard geraadpleegd waren. De ge allieerden hadden geen bezwaar gehad, zulks met het oog op Johns uitstekende verleden als anti-nazi. Minister Eden antwoordde op een desbetreffende vraag dat hij met de weinige gegevens, die hem tot nu toe ter beschikking stonden, niet kon zeggen of Johns uitwijken verband hield met „het opleven van het nationalisme in Duitsland". Hij verzocht het Huis nog enig geduld te betrachten. De Westduitse minister van Binnenlandse Zaken, dr Gerhard Schroder, heeft gezegd, dat alle tekenen er op wijzen, dat John naar Oost-Berlijn is gelokt en daar gearresteerd is. Schroder zeide dit in een „voor lopige verklaring" tegenover de pers. Schroder zeide het niet onmo gelijk te achten, dat dr Wohlge muth, met wie John naar Oost- Berlijn was vertrokken, „medi sche en psychologische midde len" had gebruikt om John te be wegen mede te gaan. Indien John naar Oost-Berlijn had willen gaan zou hij niet de hulp van Wohlgemuth nodig hebben ge had. John zou voor de communis ten nog veel waardevoller zijn geweest als hij op zijn post was gebleven en voor hen had ge werkt John verdween 20 Juli. Twee dagen later werd zijn verdwijning bekend gemaakt. Volgens de ver klaring van de politie moet hij ning ruilde hij zijn vliegbiljet van 21 Juli in voor een biljet van 22 Juli. Hij had ook afspraken ge maakt voor de tijd na zijn ver dwijning. Overigens had hij alles in goede orde achter gelaten. Als lid van de contra-spionna- gedienst moet John geweten heb ben, dat, indien hij naar Oost- Berlijn zou gaan, zijn daad propa gandistisch gebruikt zou worden en dat hij daarna uit het open bare leven zou verdwijnen en uit eindelijk mogelijk uit de weg ge ruimd zou worden, aldus Schro der. Schroder noemde Wohlgemuth de „sleutelfiguur" bij de verdwij ning van John. De vriendschap tussen beide mannen begon in 1942, toen Wohlgemuth Hans John behandelde in een zieken huis in het tegenwoordige Oost- Berlijn. Hans John, broer van de verdwenene, werd na het misluk te complot tegen Hitler in 1944, terecht gesteld. Otto John had de politieke denkbeelden van Wohl gemuth „intellectueel en idealis tisch communistisch" genoemd en had deze niet ernstig geno men. Een kennis van John, een da- had ten behoeve van haar BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 11 tot en met 17 Juli j.l. zijn twee gevallen van kinderverlamming aangegeven, n.l. één in Breda en één in Kerkrade. Voorts zijn o.m. aan gegeven 100 gevallen van rood vonk. me, pensioen een overlijdensacte no dig van haar man, die in eerder genoemd ziekenhuis in Oost-Ber lijn was behandeld. John nu trachtte dit met behulp van Wohlgemuth te krijgen. Beide mannen waren 20 Juli in de auto van Wohlgemuth naar Oost-Berlijn vertrokken. Een douanebeambte had hen gezien en zij hadden tegen hem gezegd, dat zij op weg waren naar eerder genoemd ziekenhuis. John, aldus de minister, had slechts wat geld bij zich en iden titeitspapieren op zijn eigen naam. Hij^had geen papieren, die betrekking hadden op zijn func tie. Schroder zeide dat het er niet naar uitzag, dat John verrader lijke bedoelingen had gehad. In dien hij, zoals in sommige persbe richten werd gezegd, ontslag had gevreesd, dan waren er nog an dere werkmogelijkheden voor John. Indien John vrijwillig naar Oost-Berlijn had willen gaan, dan was het niet nodig geweest, dat dr Wohlgemuth zijn artsenprak tijk in de steek had gelaten, want hij, Wohlgemuth, was sinds de verdwijning niet meer in West- Berlijn gezien. Minister Schroder deelde ver der mede, dat op het bureau van John in Keulen maatregelen wa ren getroffen om het belang van mogelijke onthullingen van John in Oost-Berlijn tot een minimum terug te brengen. De persberich ten, volgens welke Westduitse agenten in Öost-Duitsland zou den zijn gearresteerd, noemde minister Schroder onjuist. Hij noemde in dit verband ook de or ganisatie van de vroegere gene raal Reinhard Gehlen, een spion- nageorganisatie, die met de hulp van de Amerikaanse autoriteiten werkt. Na een reeks dringende vragen van de zijde der journalisten gaf minister Schroder toe, dat hij Johns „temperament" onge schikt achtte voor de post, die John bekleedde. Hij, de minister, had mutaties in het bureau ter bescherming van de grondwet overwogen. De minister was niets over het persoonlijke gedrag van John ter ore gekomen, dat disciplinaire maatregelen nodig had gemaakt Vermoedelijk werkte John nauw samen met Westerse agen ten. Er waren echter geen con crete inlichtingen, die er op zou den wijzen, dat John gegevens aan niet-Duitse organisaties ver strekt had. vrijwillig weggegaan zijn. Dit President René Coty van heeft aanleiding gegeven tot cri- prankrijk heeft uit het vlieg- tiek van de pers op de benoeming (Ujg. waarmede mevrouw Coty van een ongeschikt persoon als en j1ijzeif naar Parijs terugreis- hoofd van het bureau ter be- den ^et navolgende telegram aan scherming van de grondwet. De ponjngin Juliana gezonden: politie houdt nog steeds vast aan haar verklaring. -• I »OP het moment, waarop het De minister, die zich nerveus grondgebied van Nederland zich toonde, zeide verder, dat het er niet naar uitzag, dat John met verraderlijke bedoelingen naar Oost-Berlijn was gegaan. Er ont braken geen papieren in zijn bu reau in Keulen, in zijn Berlijnse hotelkamer noch in zijn woning. Op de namiddag van zijn verdwij- aan mijn blik onttrekt, stel ik er prijs op om namens de regering van de republiek en mijzelf aan uwe Majesteit uitdrukking te geven aan mijn gevoelens van diepe erkentelijkheid voor de heerlijke dagen, die wij zojuist beleefd hebben. Het Franse opperbevel in Indo- China heeft verklaard, dat de Vietminh een intensieve propa- gandaactie zijn begonnen ten einde eenheden van de Franse unie-strijdkrachten in Noord- Vietnam te bewegen zich niet naar het Zuiden te bewegen. Voorts zijn drie posten „door verraad gevallen". Overigens wordt weinig militaire activiteit gemeld. Vele Franse zakenlieden in Hanoi, dat aan de Vietminh zal worden overgedragen, zijn tot de slotsom gekomen, dat het moge lijk is, dat zij hun werk aldaar onder communistisch regiem kunnen voortzetten. Volgens persberichten is er een commissie gevormd ter be scherming van Franse onder danen en hun belangen als de Vietminh het gezag over neemt. Deze commissie heeft ten doel dat ook de andere Europeanen zich tezamen met de Fransen aaneensluiten, voor zover zij niet naar het Zuiden zullen trek ken. Men neemt aan, dat de Vietna mese bankbiljetten, die gekop peld zijn aan de Franse frank, naast de biljetten der Vietminh hun waarde zullen behouden. De Vietminh laat haar bankbiljetten in Tsjecho-Slowaijke drukken. De buitengewoon charmante gastvrijheid, die mij betoond is door Uzelf en door uw familie n de zo warme ontvangst, die mij bereid is door het Nederlandse volk, zullen tot het hart van het Franse volk spreken en zullen een onvergetelijk getuigenis blij ven van de vriendschap, die onze beide landen verbindt. Ik verzoek uwe Majesteit en Z. K. H. Prins Bernhard de dank van mevrouw Coty en van mij te aanvaarden aan het einde van ons verblijf. De herinnering hieraan zullen wij steeds als iets kostbaars be waren". In antwoord op dit telegram deed Koningin Juliana het vol gende antwoord seinen: „Aanvaard, mede namens mijn echtgenoot, onze diep gevoelde dank voor uw hartelijke bood schap. Het heeft ons allen ver heugd om U uiting te kunnjn geven aan onze vriendschap voor Frankrijk, alsmede oor U en mevrouw Coty. Onze beste wensen zullen U steeds vergezellen". De regering van Cambodja heeft een proclamatie uitgevaar digd, waarin gewag wordt ge maakt van de „prijzenswaardige resultaten" van de conferentie van Genève. Na een opsomming van de ver schillende artikelen uit de be standsovereenkomst betreffende Cambodja terugtrekking van alle Vietminh-troepen, algemene verkiezingen in de loop van 1955, de mogelijkheid om een militair bondgenootschap aan te gaan en aan buitenlandse mogendheden toe te staan bases in het land te vestigen als de veiligheid van het land zulks vereist, en voortzet ting van het herstelprogram met buitenlandse hulp verklaart de regering, dat zij het enige wetti ge staatsgezag vertegenwoordigt. Voortaan zal een ieder, die zich niet aan dit gezag onderwerpt, beschouwd worden als een land verrader, aldus de proclamatie. Een groep van 200 gewapende mannen heeft Zondagochtend de I patriarch der Orthodox Kopti- sche kerk, de 85-jarige Anba Joe- sef, uit zijn woning ontvoerd en naar het klooster van St. George in oud-Caïro overgebracht. 30 van de aanvallers verschan sten zich in de woning van de patriach, toen de politie traan- gasbommen gebruikte om de groep uiteen te drijven. Het mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft bekendgemaakt dat er tegen deze 30 man geweld zal worden gebruikt, als zij zich niet over geven. In het gebouw, waarvan de water- en electriciteitsvoor- ziening is afgesneden, bevinden zich drie Koptische bissohoppen. De Koptische (Christelijke) kerk in Egypte telt ongeveer 700.000 aanhangers. Te Cairo is een spoedbijeenkomst van bisschop pen uit geheel Egypte belegd om het gebeurde te bespreken. De vijftig Koptische „rebellen" die zich na de ontvoering van pa triarch Anba Yussab in diens pa leis hadden verschanst hebben zich aan de politie overgegeven. De politie had de toevoer van wa ter en electriciteit afgesneden. De „rebellen" hielden drie bis schoppen vast en daarom wenste de politie het paleis niet te be stormen. De politie beschouwt de „op stand" als een protest tegen de hiërarchische indeling in de kerk zelf en bemoeit zich slechts met datgene wat de openbare orde zou kunnen verstoren. Men had de patriarch gedwon gen abdicatiedocumenten te on dertekenen ten behoeve van aartsbisschop Abna Moetran van Minua. De patriarch was naar het oude gedeelte van Cairo overge bracht. Naderhand gaf men hem echter zijn bewegingsvrijheid te rug. De Britse regering zal zonder verwijl besprekingen beginnen met de regeringen van Frankrijk en de Verenigde Staten over de Sowjet-Russische nota van 24 Juli j.l., waarin een conferentie wordt voorgesteld over een Euro pees veiligheidsstelsel, aldus is van officiële zijde verklaard. Een woordvoerder van het Brit se ministerie van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat het overleg tussen de Westelijke gro te mogendheden waarschijnlijk over drie of vier dagen zal be ginnen. Waar de besprekingen zullen worden gehouden, is nog niet ge regeld. Vóórdat de Westelijke mo gendheden hun antwoord zullen verzenden, zal ook met andere leden van de N. A. V. O. overleg worden gepleegd, evenals met Oostenrijk .en West-Duitsland. Uit goedingelichte kringen in Washington is vernomen, dat de Verenigde Staten spoedig het Russische voorstel voor een Euro- veiligheidsstelsel zullen verwer- werpen. Henry Suydam, een woordvoer der van het „State department", Zuid-Korea eisen slachtoffers. Volgens de politie van Seoel zijn bij overstromingen in Zuid- Korea, veroorzaakt door zware regenval, 35 personen om het leven gekomen. De schade wordt geschat op vijf miliioen gulden. verklaarde gisteravond, dat er nog geen besluit is genomen en dat functionarissen de kwestie nog bestuderen. De premier van communistisch- China, Tsjou En-lai, verklaarde Maandag bij aankomst in War schau, dat de overeenkomst in Genève nieuwe hoop geeft voor het opbouwen van een stelsel van collectieve veiligheid in Azië en Europa. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagoch tend tot Dinsdagavond. vrij veel wind. Enkele buien, maar ook opkla ringen. Matige tot krachtige wind tussen zuidwest en west. Zelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. WOENSDAG 28 JULI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.09 0.44 1.24 1.34 n.m. 122.44 1.19 1.59 2.09 ZON MAAN

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1