BICABPANii-v De Sowjet-Unie stelt Europese conferentie voor Werd Britse Skymaster neergeschoten? Laatste dag van het staatsiebezoek president Coty van de Slotbijeenkomst Uniebesprekingen van uitgesteld Tobt U met Uw maag? De verdwijning van Dr John Gevechtshandelingen hervat WEERSVERWACHTING HOOGWATER. ZON- en MAANSTANDEN MAANDAG 26 JULI 1954. 9e Jaargang No. 3209. Het hoofd van de lijfwacht van de Bey neergeschoten salons „robert" De maatregelen tegen het communisme in Pakistan Toekomstige oorlog onvermijdelijk „atoomoorlog" Sleep van Konigin bleef haken onder autoband PRESIDENT EN MEVROUW COTY TE PARIJS TERUGGE KEERD. INDO-CHINA Frankerlng bti Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. ZEEUW Versctiqnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimam psr advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1»j iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adxea Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 «Wff, Voor het Maandagriummer: Zaterdags 10.30 u«r. De Sowjet-Unie heeft Zaterdag voorgesteld „in de komende maanden" een conferentie, waar aan alle Europese staten, alsme de de Verenigde Staten kunnen deelnemen, te houden om te spre ken over het oprichten van een stelsel van collectieve veiligheid in Europa. Het Sowjet-voorstel was vervat in nota's, welke door minister Molotof aan de diplomatieke ver tegenwoordigers van de Verenig de Staten, Engeland en Frankrijk te Moskou werden overhandigd. Volgens de nota's is het wen selijk, dat communistisch China door een waarnemer wordt ver tegenwoordigd. „Het spreekt vanzelf, dat de deelnemers aan een dergelijke conferentie niet alleen de gele genheid zullen hebben hun me ning over de voorstellen van de Sowjet-Unie te geven, doch ook zelf voorstellen kunnen doen in zake het vraagstuk van het vor-1 men van een collectief veilig heidsstelsel in Europa", aldus de Sowjet-regering. Minister Molotof ontbood de Westelijke vertegenwoordigers naar zijn ministerie slechts twee dagen na zijn terugkeer uit Ge neve. „De conferentie van Genève heeft aangetoond, dat het over leg tussen belanghebbende sta ten onder duidelijk omschreven voorwaarden kan leiden tot over eenkomsten, welke beantwoorden naar vrede en veiligheid stre ven", aldus de nota's. Het nieuwe voorstel heeft de Westeljjke diplomaten in Mos kou niet verrast, omdat zij een dergelijke stap na het bereiken hadden verwacht. De Sowjet-nota's vormden een antwoord op de Westelijke nota's van 7 "Mei, waarin eerder gedane Russische voorstellen inzake een Europese veiligheidsverdrag wa- Kolonel de la Paillonne, het hoofd van de lijfwacht van de bey van Tunis, is Zaterdag door een aanvaller neergeschoten. De aanslag geschiedde Zater dagmiddag te Tunis. Kolonel de la Paillonne verliet zijn bureau en was juist in zijn auto gestapt, toen een Tunesiër naderbij kwam en verscheidene schoten uit een revolver loste door één der ach terruiten. Ernstig gewond werd de kolonel naar het ziekenhuis vervoerd waar hij bij aankomst overleed. De dader wist te ontko men. Van Franse zijde is bekend ge maakt, dat in de periode van 19 Maart tot 23 Juli 74 Fransen en Tunesiërs zijn vermoord en 87 gewond. In hetzelfde tijdvak wa ren 21 leden van de veiligheids troepen gedood en 52 gewond. Het aantal vermisten bedroeg 5. De verliezen van de Tunesische verzetslieden bedroegen 60 do den en twee gewonden. ren verworpen. In deze voorstellen van 31 Maart had de Sowjet-Unie zich ook bereid verklaard tot toetre ding tot het Noord-Atlantische verdrag. Een Russisch plan voor een een collectief veiligheidsverdrag, te tekenen door 32 Europese staten, werd het eerst in Februa ri door minister Molotof op de vier-mogendhedenconferentie van Berlijn ingediend. Hierbij was aan de Verenigde Staten, evenals aan communistisch-China, de rol van waarnemer" toebedeeld. Volgens het nieuwe Russische voorstel zal Amerika als volle dig lid aan het verdrag kunnen deelnemen. De Westelijke mo gendheden hebben echter reeds eerder in een nota van 8 Mei - laten weten, dat zelfs met Amerikaanse deelneming de voorgestelde Europese verdrags organisatie niet nodig is naast de Verenigde Naties, waarvan het gezag door een dergelijke or ganisatie zou worden onder mijnd. Evenals in vroegere Sowjet- nota's over deze kwestie, wijst Moskou ook nu weer op de „bij zondere gevaren" welke aan het oprichten van de Europese ver- dedigingsgemeeschap (E.V.G.) zijn verbonden, met name het gevaar van herleving van het Duitse militarisme. De E.V.G., kan evenals de Noordatlantische verdragsorga nisatie, naar de mening van de Russische regering, niet bijdra gen tot het versterken van de vrede, aangezien dergelijke groeperingen „onvermijdelijk 'n bewapeningswedloop en 'n slech ter worden van de internationale betrekkingen met zich mee bren gen". In dit verband acht Moskou het „een uiterst belangrijke taak om tot een internationale overeen komst inzake een onvoorwaarde lijk verbod van atoom- en water stofwapens en de vermindering van de bewapening en de strijd krachten van alle landen onder strikt internationaal toezicht te komen. Aan de oprichting van een or ganisatie voor collectieve veilig heid in Europa worden terug trekken van de bezettingstroe pen uit Duitsland en een nader overeen te komen beperking van de omvang der Duitse politie vóór het sluiten van een vredes verdrag met Duitsland gekop peld. In het voorgestelde Europese verdrag moet ook de samenwer king op economisch gebied tus sen de deelnemende landen wor den geregeld, aldus de Sowjet- regering, die van mening is, dat „het handhaven en verzekeren van de vrede in Europa ongetwij feld van grote betekenis zal zijn voor het wegnemen van de drei ging van een nieuwe wereldoor log". de kapper met lief aporte caclwf markt 16 brouwerijstraat 9 terneuzen 4 een modern kapsel, wil zeggen in de eerste plaats goed verzorgd (wij verzórgen u) depositaire „lancome" en „dr. payot", beroemde parijse huizen voor schoonheids- en huidverzor ging. wij hopen met vacantie te gaan Van 30 augustus t/m 6 sept. Men beschikt thans over be wijsmateriaal, volgens -hetwelk de Skymaster van de „Cathay Pacific Airways" die Vrijdag bij het Chinese eiland Hainna in zee stortte, door niet geïdentificeerde jachtvliegtuigen is neergeschoten, aldus maakte de regering van Hongkong Zaterdag bekend. Van de achttien inzittenden van het Britse verkeersvliegtuig, dat onderweg was van Singapore naar Hongkong, zijn volgens de laatste berichten acht gered. Ook werd een lijk opgevist. De andere negen inzittenden worden ver mist. De gezagvoerder van het toestel, Blown, die met de zeven andere overlevenden naar Hong kong is overgebracht, zeide, dat de overige inzittenden zijn om gekomen, toen het vliegtuig in zee stortte, aldus zijn echtgenote. Hij had zich niet uitgelaten over de oorzaak van het ongeluk. Verslaggevers hebben geen toe stemming gekregen de geredden vragen te stellen. Van betrouwbare zijde te Hong kong is vernomen, dat de Sky master zonder waarschuwing door twee vliegtuigen met een rode neus is beschoten. olgens het hoofdkwartier van waar Vrijijdag een Brits vliegtuig de Amerikaanse luchtmacht te wpo- naar Rantrknli naar zag-woefder van de Skymaster, aan de piloot van een Ameri kaans reddingsvliegtuig medege deeld, dat zijn toestel werd aan gevallen door twee crême-kleu- rige, éénmotorige gevechtsvlieg tuigen met propelleraandrijving. De aanvallende toestellen zou den rode cirkelvormige herken ningstekens hebben gedragen. Verscheidene passagiers wer den gedood door kogels, die door de jagers werden afgevuurd. Door kogels werden voorts twee motoren van de Skymaster uitge schakeld. De linkervleugel en be- zinetanks raakten in brand. De jagers schoten naar het scheen ook een soort brandbommen af. Achtereenvolgens werden het richtings- en het hoogteroer uit geschakeld. Bij het in zee komen brak de romp van het toestel. Alle delen zonken binnen vijf mi nuten. Een aantal inzittenden kon zich redden door zwemvesten en een rubberbootje. Twee Amerikaanse vliegdek schepen naar Hainan. Twee Amerikaanse vliegdek schepen hebben order gekregen zich naar de plaats te begeven Tokio heeft Philip Blown, de ge- Zaterdagmiddag is van Indone sische zijde aan de voorzitter van de Nederlandse delegatie voor de uniebesprekingen, minister mr •I. HI. A. H. Luns, medegedeeld, dat de Indonesische delegatie nog niet in het bezit is gekomen van de machtiging tot ondertekening van het protocol van de op deze conferentie bereikte overeen komst. In verband hiermede is de voor Zaterdagmiddag om 4 uur aan gekondigde slotbijeenkomst uit gesteld. Naar van Indonesische zijde werd medegedeeld, heeft het In donesische kabinet geen beslis sing kunnen nemen in verband met de afwezigheid van minister president mr Ali Sastroamidjojo, die zich in Pontianak bevindt. Zaterdagmiddag om kwart over vier is het volgende gemeenschap pelijke communiqué verstrekt: „De formele bijeenkomst, waar op de ondertekening van de re sultaten van de conferentie tus sen de Nederlandse en Indonesi sche delegaties op 24 Juli 1954 zou plaats hebben, is uitgesteld, omdat de Indonesische delegatie nog geen volledig contact met de regering in Djakarta heeft kunnen verkrijgen." Van Nederlandse zijde kon geen commentaar op deze ontwikke ling worden verkregen. Men wees er op, dat ook voor de Ne derlandse delegatie deze mede deling als een verrassing kwam. Tot Zaterdagmiddag 2 uur is men nog bezig geweest de laatste voorbereidingen voor de onder tekening van de overeenkomsten te treffen. De gezamenlijke officiële me dedeling werd in de koffiekamer onder de Ridderzaal door de woordvoerder aan de tientallen wachtende journalisten, fotogra fen, cineasten en televisie-men sen gedaan, die even later be gonnen met het oprollen van de vele meters kabel, die in de loop van de ochtend al waren gelegd voor het opnemen van het mo ment, waarop de beide delegaties zouden overgaan tot het onder tekenen van de documenten. De camera's waren daartoe in de Lairessezaal opgesteld. Op vragen deelde de woord voerder nog mede niet te kunnen zeggen, tot wanneer de voor Za terdagmiddag aangekondigde for mele bijeenkomst is uitgesteld. Delegatielid Yamin vliegt naar Djakarta. Het lid der Indonesische delega tie Moh. Yamin is Zaterdagavond per vliegtuig naar Djakarta ver trokken in verband met de laat ste ontwikkelingen. Verwacht wordt, dat hij per soonlijk de situatie zal toelich ten. Óver een week wordt hij te rug verwacht. op weg naar Bangkok naar Hongkong, „opzettelijk door 2 in communistisch-China gesta tioneerde jachtvliegtuigen is neergeschoten", zo heeft minister Dulles in een verklaring voor de pers bekend gemaakt. De Amerikaanse regering, al dus Dulles, ziet in het gebeurde een nieuwe barbaarse daad, waarvoor het communistisch- Chinese bewind verantwoordelijk moet worden gesteld. De twee vliegdekschepen moe ten het reddingswerk bescher men. Hieraan nemen n.l. Ameri kaanse schepen en vliegtuigen deel. In de verklaring van Dulles wordt verder nog gezegd, dat „de maatregelen, welke de Verenigde Staten zullen nemen naar aanlei ding van deze moedwillige aan val op een passagiersvliegtuig" later bekend zullen worden ge maakt. In officiële kringen wei gerde men bijzonderheden over deze passage mee te delen. Onder de drie geredde Ameri kanen bevindt zich mevr. L. Pa rish, die een sleutelbeenfractuur heeft. Haar 6-jarig dochtertje bleef ongedeerd. De derde Ameri kaan, Peter Phacher, heeft ver wondingen aan een arm en een been. In de Amerikaanse senaat kreeg de republiekein eenstemmig toe stemming om het debat over de atoomwetgeving te onderbreken voor het voorlezen van Dulles' verklaring. Bedell Smith noem de de toestand „kritiek". De de mocraat Humphrey verklaarde te hopen, dat de Verenigde Staten een dergelijk optreden niet gedo gen". Het republikeinse lid van de Huiscommissie voor Buitenland se Zaken Judd zag in het inci dent een nieuwe reden om com munistisch-China niet tot de Verenigde Naties toe te laten. De Pakistaanse autoriteiten hebben Zaterdag de communisti sche partij in geheel West-Pakis tan verboden. De waarnemende algemene secretaris van de pra- tij, Ferozoeddin Mansoer, en 37 andere personen werden in hech tenis genomen. Westelijke deskundigen, onder leiding van de geallieerde opper bevelhebber in Europa, generaal Gruenther, hebben na een stu die van negen maanden decon clusie getrokken, dat 'n toekom stige oorlog „onvermijdelijk een atoomoorlog" zou zijn, aldus meldt de „New York Times" in een bericht uit Londen. Volgens de studie zou de toe komstige strategie eerder gericht zijn op onmiddellijke vernietiging van de vijandelijke strijdkrachten dan op het aanvallen van grote steden en havens, die de overwin naar later in handen zou krij gen. Het hoogtepunt der vernie tiging zou in een toekomstige oorlog in het begin liggen en niet na een geleidelijke ontwik keling, zoals in de vorige oorlog, bereikt worden. Toen Koning Juliana en presi dent Coty bij het rijksmuseum te Amsterdam voorreden en na het uitstappen de chauffeur snel de wagen wilde laten optrekken om plaats te maken voor de tweede auto met madame Coty en Prins Bernhard, klonk ineens de stem van H.M. „rijdt U even terug, U staat op mijn sleep". Onmiddel lijk schakelde de chauffeur ach teruit en een stuk van de sleep, dat onder het achterwiel was te rechtgekomen, kon zonder scha de door de Koningin worden op genomen. De landsvrouwe was gekleed in een zandkleurig avondtoilet, en madame Coty droeg een cam- pagnekleurige avondjapon. Pre sident Coty was in rok en Prins Bernhard droeg het admiraals uniform. Talrijke kijkers hadden zich voor het museum opgesteld om een glimp op te vangen van de aankomst der hoge gasten en de fraaie toiletten der dames. Dal vergeet U gauw mel ^—rtf^i Aan boord van het koninklijk jacht „Piet Hein" hebben de Pre sident van Frankrijk en mevr. Coty met het koninklijk paar Zaterdagmorgen een tocht van Amsterdam over het Amsterdam Rijn kanaal en de Vecht naar Loenen gemaakt. Na een korte rondvaart door het Westelijk en Oostelijk haven gebied werd koers gezet naar het kanaal en daar begon de vaart, die de hoge Franse gasten een indruk hebben gegeven van Hol lands waterland. Ondanks het druilerige weer kwam de President herhaalde malen aan het dek om zijn blik te laten glijden over het wijde polderlandschap. Overal langs het havengebied en de Vecht woeien de Nederlandse vlaggen op huizen, fabrieken, zeilboten, woonarken. Vele schepen in de haven waren gepavoiseerd en voerden de Franse vlag. Overal langs de waterkant van het AmsterdamRijnkanaal en de Vecht waren de mensen zó uit het werk gelopen om het voorbijvaren van de „Piet Hein" met zijn hoge gezelschap gade te slaan en stonden klein en groot hartelijk te zwaaien als het jacht voorbijvoer. In Weesperkarspel stonden velen langs de waterkant bij de grote verkeersbrug en zo was het ook in Nigtevecht. Het bekende watersportcentrum Vreeland was uitgelopen om deze unieke ge beurtenis van nabij te aanschou wen. Overal waren de grote en klei ne bruggen opgehaald en het was daar, dat de kijkers zich vooral hadden opgesteld. Op tal rijke plaatsen lagen de zeilboot jes en motorboten met de water- liefhebbers langs de kanten ge meerd en stonden de mensen met kijkers en fototoestellen gewa pend om zich niets van dit be zoek te laten ontgaan. Het was een fraai gezicht het slanke witte hoge jacht door de zo talrijke grillige bochten der Vecht te zien glijden. Deze rus tige vaart door het zo karakteris tieke Hollandse polderlandschap heeft de hoge Franse "gasten een goede indruk gegeven van een der voor ons land zo typerende streken. Tegen kwart vóór een werd het einddoel, Loenen, bereikt. Ook hier was de bevolking uitgelo pen om het hoge gezelschap bij aankomst luide toe te juichen. Loenens burgervader, mr W. I. d' Oude van Troostwijk, stond op de aanlegsteiger ter begroeting. Zijn 6-jarig dochtertje Albertina bood mevrouw Coty een ruiker van gele rozen en blauwe scabi- osa de Loenense kleuren aan en de echtgenote van de burgemeester offreerde Konin gin Juliana eenzelfde bouquet. De President ontvfng een zil veren asbak met een inscriptie van het vorig jaar gevierde 1000- jarig bestaan van Loenen. Korte tijd onderhield het hoge gezelschap zich nog met de bur gemeester en diens vrouw. Daar na stapte men in de gereedstaan* de hofauto's, die in snelle vaart in de richting van Soestdijk ver trokken. HET VERTREK. Het vierdaagse bezoek van de Franse President met mevrouw Coty is ten einde. Zaterdagna middag om zes uur hebben de Franse gasten op het platform van Schiphol afscheid genomen van Koningin Juliana en Prins Bernhard. Onze landsvrouwe en mevrouw Coty kusten elkaar en Prins Bernhard schudde langdu rig de hand van de Franse Presi dent. Na een laatste groet boven aan de trap verdwenen de gasten in het gereedstaande toestel; de mo toren werden aangeslagen en on der te tonen van de Marseillaise, gespeeld door de luchtmachtka pel, trok het toestel in de dichte motregen de laaghangende grij ze wolken tegemoet. Het was al onder een grauwe wolkenhemel, dat de Franse Pre sident en mevrouw Coty in de calèches met het koninklijk paar van het paleis naar de stadsgrens reden. Op het Stadionplein stap ten de hoge gasten uit de rijtui gen en werd afscheid genomen van burgemeester d' Ailly en an dere autoriteiten. Het publiek, dat hier in het kil le weer geruime tijd had staan wachten, hief een gejuich aan, dat lachend door President Coty werd beantwoord. De Franse Pre sident stapte vervolgens naar het midden van de rijwijeg om de vóór de vlaggenmasten opgestel de pelotons der bereden rijkspo litie te danken. Hierna werd in de gereedstaande auto's gestapt om naar Schiphol te rijden. Inmiddels stond een dichte haag van belangstellenden op de over loop boven de Ica hall geduldig het moment van aankomst te ver beiden. Voorafgegaan door 17 motor rijders van de koninklijke mare chaussee draaide de stoet van auto's het platform op. Onze Ko ningin stapte met de Franse Pre sident uit de eerste, mevrouw Coty met Prins Bernhard uit de tweede auto. Hoewel de motregen bleef val len begaf het gezelschap zich niet onmiddellijk naar binnen, want vóór de hall stonden in een lan ge rij alle Franse journalisten opgesteld, die voor hun bladen in het voderland het officiële be zoek van hun President hebben verslagen. Zij werden allemaal aan ons koninklijk paar voorge steld. Opvallend was het daarbij dat de Franse President persoon lijk enkele hem bekende journa listen introduceerde. Deze onverwachte gebeurtenis was het gevolg van een geste van de Franse journalisten zelf. Zij hadden des ochtends een koste lijk boeket orchideeën laten be zorgen op het paleis te Soestdijk als waardering voor de Koningin. Het was hun bedoeling geweest, dat onze Landsvrouwe het boe ket pas des avonds zou zien - nadat de journalisten al vertrok ken zouden zijn. Maar de Konin gin ontving de b^iemen eerder en beloonde de journalisten door hen terstond op Schiphol te be danken. Na een verblijf van iets minder dan tien minuten in de hall, waar zich, juist als bij aankomst, tal loze autoriteiten bevonden, gin gen de deuren open en kwam het gezelschap het platform weer op lopen. De Marseillaise weerklonk gelijktijdig met 21 saluutschoten gelost door de 41ste afdeling der veldartillerie van de koninklijke landmacht. Met de President, inspecteerde Koningin Juliana de erewacht van luchtvaarttroepen. Tussen, de lange haag van leden der ma rechaussee, allen gestoken in het ceremoniële tenue, wandelden de Franse gasten met het konink lijk paar. Koningin Juliana was deux-pièces. Zij droeg een wit hoedje en een bontstola om de schouders. Mevrouw Coty droeg een blauw-grijze japon en even eens een bontstola. Op de trap staande wuifden de President en mevrouw Coty een laatste afscheidsgroet naar het publiek. Nadat het toestel was vertrok ken keerden de achtergeblevenen naar de Ica-hall terug. De auto's reden voor en onder gejuich aanvaardde de koninklij ke de terugtocht naar het paleis Soestdijk. PRESIDENT COTY SCHONK. DRIE CHEQUES. Bij zijn bezoek aan Rotterdam heeft president Coty burgemees ter mr G. E. van Walsum drie cheques ter hand gesteld, te we ten één ter waarde van duizend gulden voor de inrichting voor doofstommen-onderwijs, één ten bedrage van vijfhonderd gulden voor het ooglijdersziekenhuis en éen ter grootte van tweeduizend gulden voor nader door de burge meester te bepalen doeleinden FRANS GESCHENK AAS AMSTERDAM. De President van Frankrijk, de heer René Coty, heeft aan mr Arn. J. d' Ailly, burgemeester van Amsterdam, een belangrijk bedrag overhandigd met het ver zoek deze gelden te bestemmen voor liefdadige doeleinden. Namens de burgerij heeft de burgemeester de Franse Presi dent zijn hartelijke dank voor deze geste betuigd. De President en mevrouw Coty zijn Zaterdagavond om half acht na hun bezoek aan Nederland op het Parijse vliegveld Villacou- blay aangekomen. Het Franse opperbevel in In- do-China meldt, dat de Vietna mese post Linh, in de noordelijke zone van de delta van de Rode rivier, „door verraad is geval len". De vitale spoorwegverbinding tussen Hanoi en de zeehaven Haiphong is reeds drie dagen door Vietminh-patrouilles verbro ken. De lijn zal het voornaamste kanaal voor de evacuatie van burger uit Hanoi zijn. Tussen Hanoi en Saigon zal 'n luchtbrug worden ingesteld voor de evacuatie van Fransen en Viet, namezen, die naar de niet-com- munistische zone willen gaan. A.F.P., dat officiële Franse kringen aanhaalt, zegt in een be richt uit Saigon, dat de Fransen het gebied van Hanoi 11 October te middernacht zullen evacueren. Haidoeong, halfweg tussen Ha- werden aanvallen gedaan op In welingelichte kringen te Sai gon werd verklaard, dat in Mid den- en Zuid-Vietnam de strijd 31 Juli te middernacht gestaakt zal worden, is Laos 5 Augustus, Cambodja 6 Augustus en in de rest van Zuid-Vietnam op 10 Au gustus. Het presidium van de opperste Sowjet en de ministerraad der Sowjet-Unie hebben 'n telegram aan de Vietminh-leider Ho Tsji Minh gezonden, waarin deze gefe liciteerd wordt wegens het berei ken van overeenstemming over Indo-China te Genève. De betrekkelijke rust, die Vrij dag aan alle fronten in Indo-Chi na heerste, werd Zaterdag ver broken, vooral in de delta van de Rode-rivier. Guerilla-eenheden van de Vietminh waren actief, er noi en Haiphong, zou 31 October geëvacueerd worden. De evacua tie van Noord-Vietnam zou 19 Mei van het volgende jaar, de datum vastgesteld voor de terug trekking van de troepen die nog in het gebied van Haiphong zijn, voltooid worden. kleine posten en pogingen om spoorwegen te vernielen. De Franse luchtmacht kwam ook in actie Bij het treffen te Vietri, 50 km ten N.W. van Hanoi sneuvelden 20 man van de Vietminh, aldus van Franse zijde medegedeeld, Een douane-ambtenaar, die Dinsdagavond de auto heeft on derzocht, waarmee het hoofd van de Westduitse geheime dienst, dr John, en de Westduitse arts dr Wohlgemuth naar Oost-Berli]n gingen heeft verklaard, dat niets er op wees, dat beide mannen tegen hun wil naar Oost-Berlijn gingen, aldus de Westberlijnse politie. Toen de ambtenaar de mannen er op attent maakte, dat zij op punt stonden de Oostelijke sector .binnen te gaan, hadden zij gelachen en gezegd, dat dat juist hun bedoeling was. Zij had den gezegd, dat zij naar het Oostberlijnse academische zie kenhuis gingen. Volgens andere getuigen was dr Wohlgemut Woensdagoch tend weer in West-Berlijn ge zien. In geallieerde kringen in Bonn bestaat nog geen zekerheid of de Otto John vrijwillig of gedwon gen naar Oost-Berlijn is gegaan, niettegenstaande biet feit, dat John voor de Oostduitse radio- omroep heeft gesproken. Vooral in Berlijn zijn geallieer de kringen er van overtuigd, dat John in een val gelopen is. Men legt er de nadruk op, dat er bij de geallieerden geen vrees bestaat, dat de geallieerde gehei me dienst door het verdwijnen van dr John in moeilijkheden kunnen komen. In Bonn hebben ambtenaren van het Westduitse bureau voor bescherming van de grondwet vastgesteld, dat dr John inder daad Vrijdag gesproken heeft voor de Oostduitse radio-omroep. Volgens gegevens van 'n West- Berlijnse inlichtingenbureau zou den in Oost-Duitsland, na de ver dwijning van dr John, talrijke ar restaties zijn verricht, ook onder leden van de Volkskamer. De Westberlijnse politie heeft verklaard, dat er geen enkele grond is voor een gerucht, dat dr John zelfmoord .gepleegd zou hebben door uit een raam van 'n Oostberlijns ziekenhuis te sprin gen. De Oostduitse premier, Grote- wohl, heeft te Oost-Berlijn ver klaard, dat met de vlucht va dr John de „gehele rotheid" van 't stelsel van Adenauer is aange toond. John had verklaard, dat de politiek van de Westduitse bondskanselier Duitsland ver deeld zou houden en hij sprak „met goede kennis van zaken", aldus Grotewohl. Volgens de Noord-Westduitse radio is dr John Zaterdagmiddag in het gebouw van de communis tische S.E.D. in Oost-Berlijn ge zien, waar hij besprekingen met partijfunctionarissen zou hebben gevoerd. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandag ochtend tot Maandagavond. REGENACHTIG. Veel bewolking met op de mees te plaatsen regen, maar later ook verspreide opklaringen. Ver anderlijke wind. Weing verande ring in temperatuur. DINSDAG 27 JULI. v.m. am. Breskens 11.25 11.43 Terneuzen 12.18 Hansweert 0.40 12.58 Walsoorden 0.50 1.08 ZON MAAN op onder op onder Juli. 26 4.51 20.41 0.43 18.18 27 4.52 20.39 1.43 19.08 28 4.54 20.38 2.56 19.45 29 4.56 20.36 4.15 20.12 30 4.57 20.35 5.35 20.33 31 4.59 20.33 6.53 20.50

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1