Uit de Provincie In De Drie Ankers" Mendes-France in de Nationale Vergadering Kantongerecht Oostburg WRICLEY v°°' Overweldigende belangstelling van het parlement Opdracht uitgevoerd TERNEUZEN. Vooraanstaand West duitser te Berlijn vermist Agenda AARDENBURG. BOSCHKAPELLE. HULST. KRABBENDIJKE. t Loopt gesmeerd V"'°«fv„„0eldh STOPPELDIJK. VLISSINGEN. ZAAMSLAG. Premier Mendes-France heeft Donderdag in de Franse natio nale vergadering 'n uiteenzetting gegeven 'over de onderhande lingen, die hij in Genève heeft gevoerd. Er bestond een over weldigende belangstelling voor deze vergadering van het parle ment; de publieke tribune was overvol. De premier, die na een kort Woord van de voorzitter der ver gadering, Le Troquer, zijn rede begon, werd hartelijk begroet door bijna alle afgevaardigden. Slechts enkele conservatieven en volksrepublikeinen onthielden zich van applaus. Mendes-France begon met zijn grote dank te betuigen voor de hulp, die hij van zijn Britse col lega, Eden, had ontvangen. Hij bracht voorts hulde aan de ge vallen soldaten en hun verwan ten. „Ik koester geen illusies en ik vraag u allen ook geen illusies te koesteren over de voorwaarden van de bestandsovereenkomst. Zij zijn wreed, doch dat komt, omdat zij een wrede toestand weerspiegelen", zo zei hij. Bij mijn besprekingen ben ik tot de slotsom gekomen, dat de Franse troepen in Indo-China aan groot gevaar zouden bloot staan, als geen bestand werd be sloten, zelfs als dienstplichtigen naar Indo-China zouden worden gebonden. Hij zei enige uren voor de door hemzelf bepaalde tijdslimiet geslaagd te zijn. Sommigen had den het een waagstuk genoemd, doch in feite was deze tijdslimiet een waarschuwing aan de tegen stander geweest. Als de overeen komst geschonden zou worden, iets wat hij niet geloofde, waren nu maatregelen voor een doel matige inmenging getroffen. Toen hij premier werd, moest hij het stilzwijgen over de pre caire toestand van het Franse expeditionnaire leger bewaren, omdat hij anders de Franse on derhandelingspositie zou hebben verzwakt. Begin Juni (toen Laniel nog aan het bewind was) was uit be sprekingen tussen militaire des kundigen van de opstandelingen en de Vietnamese regering ge bleken, dat de tegenstander tot een algemene regeling bereid was. Op 8 Juni bleek die bereidheid voor het eerst, doch toen was nog niet precies bekend, hoever de tegenstander wilde gaan. Van 20 Juni af was de uitwisseling van standpunten met de Chine zen en de Vietminh versterkt. Pas op 11 Juli, toen Mendes- France voor de eerste maal de Vietminh-minister van buiten landse zaken ontmoette, begon nen de besprekingen een duide lijke vorm aan te nemen. In het begin eiste de Vietminh een demarcatielijn langs de 13e breedtegraad en communistische Zones in alle drie de Indo-Chinese staten. Voorts wilden de com munisten terugtrekking van alle Franse troepen uit de commu nistische zone binnen drie maan den en algemene verkiezingen binnen zes maanden. Ook wilden de communisten een controle commissie van vier leden, van wie er twee het recht van veto zouden hebben. Mendes-France bevestigde, dat volgens de gesloten overeen komst de troepen van beide par tijen in een periode van 300 dagen zouden worden terugge trokken. De verdeling van het land is slechts tijdelijk. De een heid van de republiek Vietnam zal onmiddellijk na de algemene verkiezingen, die over twee jaar gehouden zullen worden, worden hersteld. De overeenkomst verbiedt Viet nam deelneming aan militaire bondgenootschappen, doch dit verbod slaat niet op de betrek kingen tussen Vietnam en Frankrijk. Als gevolg van het bestand zal de Franse industrie, die groten deels was gericht op de Indochi- nese oorlog, moeten worden aan gepast. Voorts zal het einde van de oorlog de hulp in dollars, die Frankrijk van de Verenigde Sta ten ontving, verminderen. In de toekomst zullen de Franse dol larbehoeften moeten worden vol daan door vergroting van de uit voer en dat maakt hervorming van de economie nog dringender. De premier bracht in herinne ring, dat Frankrijk niet aanwe zig is geweest bij de Brits-Ame rikaanse besprekingen over de veiligheid in Zuid-Oost-Azië. Frankrijk heeft echter niet min der belang bij de veiligheid in dat gebied dan zijn geallieerden. De Franse regering juichte in het bijzonder de verklaring van Bedell-Smith, de Amerikaanse delegatieleider, op de slotzitting in Genève toe. Mendes-France meende, dat de Frans-Ameri kaanse vriendschap in de loop van de Geneefse conferentie was versterkt. „Ik geloof te mo gen zeggen, dat de Amerikaanse regering er geen spijt van heeft, dat zij zich heeft laten overhalen naar Genève terug te keren", al dus de premier. Toen Mendes-France aan mi nister Eden dank bracht voor diens hulp, klonk van alle ban ken, ook van de communistische, applaus. Hij voegde hieraan toe, dat het onjuist zou zijn in dit verband niet Molotof te noemen, die vooral in de laatste uren van onderhandelingen al zijn overre dingskracht had gebruikt om tot overeenstemming te komen. Tot besluit van zijn rede ver klaarde de premier: „Ziet u 1- len nu welke grote dingen dit land kan bereiken, als slechts 'n gemeenschappelijke vastberaden heid al zijn kinderen bezielt". Toen twee Britse soldaten, de 19-jarige Peter Berry en de 20- jarige Martin Groen, zich bij de Sow jet-ambassade te Londen ver voegden met het verzoek om de handtekening van de ambasa- deur, Jacob Malik, werd hun ge zegd later terug te komen. Toen zij later op de dag terug keerden werden zij op de thee genodigd en 'n ambassade-secre taris overhandigde hun hel ge vraagde. Na de thee gingen de twee soldaten naar de B.B.C. Van een functionaris eisten zij het nakomen van de belofte, dat zij voor de televisie zouden Ver schijnen „als wij de handteke ning van Malik konden tonen. Hier is zij". De uitzending werd georganiseerd en de twee solda ten meldden zich weer bij hun eenheid met een „opdracfift uitge voerd". Bij een beproeving van het ini tiatief hadden zij tot opdracht gekregen de handtekening van Malik te verkrijgen en Voor de televisie te verschijnen. M.U.L.O. EXAMENS. Bij de te Goes gehouden Mulo examens slaagden voor het di ploma o.m. de jongedames F. de Kraker en E. C. Ortelee, beiden te Axel, en Coby van den Brink en Tonny de Bruijn, beiden te Terneuzen. Gunning bouw boerderijen in de Braakmanpolder. Het bouwen van de eerste 8 boerderijen in de Braakmanpol der, waarvoor op 14 Juni j.l. door de architect W. Voogt alhier een aanbesteding te Breda is gehou den, is dezer dagen door de rent meester der domeinen te Breda gegund aan de firma Gebr. Van der Poel alhier voor de som van 547.780. Met de kleuters op stap. Dinsdag was het voor de kleu ters van de openbare kleuter school aan de Molendijk een bij zondere dag. Na veel regendagen scheen de zon vrolijk en gingen de leidsters met de kleuters een dagje uit. Omstreeks half tien werd van de school gestart en ging het per autobus naar een speelweide van de boerderij van de heer Hermon in de omgeving van Rode Sluis. Dat de kinderen er plezier in hadden bleek wel uit de liedjes, die werden ingezet. Omstreeks kwart over tien arriveerde men op de plaats van bestemming, waar een zeer vriendelijke ont vangst op de boerderij plaats vond. Nadat de peuters de omgeving eens hadden verkend, werden verschillende spelletjes gedaan, waarop een tractatie van koek en limonade volgde. Om half twee werd de meege brachte proviand aangesproken, die zich met de chocolademelk goed liet smaken. Onder leiding van het hoofd der kleuterschool, mej. De Ruijter, werden daarna verschillende kin derspelen gedaan, waarbij ieder Het hoofd van het Westduitse bureau voor bescherming van de grondwet, dr Otto Jotrn, wordt sedert Dinsdag te Berlijn ver mist, aldus maakte de Westduit se regering Donderdag bekend. De regeringspersdienst opperde de mogelijkheid, dat hij is ont voerd. John nam deel aan de her denkingsdienst van de slachtof fers van de 20 Juli 1944, de dag van de aanslag op Hitier. Nadat hij zijn hotel per taxi had ver laten, is niets meer van hem ver nomen. Ook de taxi is verdwe nen. W Later deelde het departement van ^innenlande Zaken mede, dat allé tekenen er op wijzen, dat John het slachtoffer is geworden van een ontvoering naar Oost- Duitsland. John trad in 1938 toe tot de anti-nationaal-socialistische ver zetsbeweging van admiraal Ca- naris. Hij maakte gebruik van zijn functie als juridisch adviseur van de „Lufthansa" bij het on derhouden van contact met het buitenland voor de verzetsbewe ging. Na de aanslag op Hitler in 1944 week hij uit naar Spanje. Later ging hij via Portugal naar Engeland, waar hij werd geïnter neerd. In 1949 keerde John naar Duitsland terug. Strafzitting met veie ver schillende zaken. Het was een bont allerlei, waarvoor de verdachten zich Donderdagmorgen voor het Oost- burgse kantongerecht moesten verantwoorden. Een feestje te Retranchement, ter ere van de verjaardag van onze Vorstin liep niet zo feeste lijk af, als het feestcomité zich wel voorgesteld had. Er zijn daar blijkbaar enkele families, die niet zo best met elkaar overweg kunnen, die de feestvreugde aan grepen om enkele oude veten op te diepen. P. H. S., een zeer nette altijd oppassende man, was hevig op gewarmd door enkele opgewon den standjes. S. had wel wat veel gedronken. Toen de politie hem, toen er herie kwam, naar huis wilde sturen, voegde hij de wachtmeester enkele opmerkin gen toe, die deze zich niet over de kant kon laten gaan. S. gaf dit alles toe, en nam de raad van de kantonrechter: zich niet door anderen te laten op draaien, goed ter harte. Eis en uitspraak 25 of 10 dagen. HEDEN: TERNEUZENLuxor-theater, 8 uur: „Sousa de marsen koning". MIDDELBRUG: Groenmarkt, 2 uur: Vergadering van deel hebbers der Onderl. Brand waarborg Mij. voor de Pro vincie Zeeland van 1829. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor-theater, 8 uur: „Sousa de marsen koning". AXEL: Het Centrum, 6.30 u.: „Het meisje van de voor pagina". J. W. H„ bankwerker te Re tranchement, was bij de rel be trokken geweest. Wachtmeester K., die hem in de gemoede aan raadde naar huis te gaan, kon een paar opstoppers krijgen. De kantonrechter noemde die bokshouding geweldig flink, maar enorm stom. Als er herie in een dorp is, en men krijgt het bevel naar huis te gaan, heeft men dat maar te doen. Eis luidde 25 subs 10 dagen. De kantonrechter deed er nog een schepje boven op en maakte er 35 of 18 dagen van. Mevr. J. M. van G.de V. uit Retranchement, die vervolgens voor de groene tafel verscheen, noemden de beide wachtmeesters de aanstookster van al deze dorpsruzietjes. Ook zij had niet voldaan aan het verzoek naar huis te gaan, toen de ruzie aan de gang was. Mevr, van G. noemde de dag vaarding van A tot Z gelogen. Mr van Meerwijk wees haar zeer scherp terecht, doch zij bond niet in. Toen zij de wachtmeester der Rijkspolitie, de heer K., er dan ook van beschuldigde dat hij haar geslagen zou hebben, merkte de kantonrechter op, dat hij zich dat levendig voor kon stellen. De ambtenaar O.M. mr Lebret noemde deze dame degeen, die iedere keer het vuurtje opnieuw weer opstookt, en raadde haar in de gemoede aan, zich kalm te houden, zodat zij zelf en andere te goeder naam en faam bekend staande mensen niet met de poli tie in aanraking zouden komen. De eis luidde 35 of 18 dagen. De kantonrechter noemde mej. G. de meest schuldige. Met grote nadruk werd haar onder de aan dacht gebracht dat, bij herhaling van dergelijke zaken, niet geaar zeld zal worden gevangenisstraf op te leggen. Uitspraak luidde ƒ50 of 25 dagen. J H T„ landbouwer te Groe- de,'had bieten met zijn tractor vervoerd, zonder dat dit werk tuig voorzien was van de ver eiste kentekens. Hier ligt een moeilijke juridi sche zaak. De boeren behoeven voor hun tractoren geen km-snel- heidsplaten te hebben, als dit werktuig op het land werkt en voor werken gebruikt wordt ten behoeve van de landbouw. Wordt bietenvervoer daar ook onder gerekend? De ambtenaar O.M. meende van niet en eiste 11 of 6 dagen. De kantonrechter overwoog vrij spraak, doch om de gelegenheid open te stellen om in apèl te gaan, veroordeelde hij T. con form de eis. Er werd inderdaad apèl aan getekend. De kwestie der landbouwer R. H. B„ die bomen geplant zou hebben in de Wilhelminapolder te Biervliet, zonder de voorge schreven 2 meter afstand in acht te nemen, werd aangehouden voor getuigenverhoor. De hond van de heer H. van S. uit IJzendijke heeft nogal vecht- capaciteiten, die echter niet al tijd gewaardeerd wordt door an deren. Mej. J. M. van der B. liet haar foxterrier uit, toen de Duit se herder van Van S. zich op de terrier stortte. De kleine hond werd zwaar gewond. Men achtte het ten laste gelegde bewezen. De heer S„ die niet verschenen was, zal 15 boete subs 8 dagen moeten betalen, terwijl hem kind een prijsje in ontvangst mocht nemen. Na een hartelijk afscheid van de familie Hermon ging het met de autobussen, na een rondrit over Hulst, Terhole en Zaamslag weer huistoe, waar de kleuters in hun keurig versierde school te ongeveer kwart voor vier nog maals werden onthaald alvorens zij aan hun ouders werden over gegeven. Het was voor de kin deren een fijne dag. Geslaagde schoolreis. De leerlinge^ van de hoogste klassen der Zuidlandschool heb ben Woensdag een onderhouden de en leerzame reis naar Den Haag gemaakt. Hoewel de dag met enige fikse regenbuien in zette, klaarde het weer in de buurt van de Moerdijk geheel en al op. In de middaguren brachten de kinderen onder stralend zomer weer een bezoek aan Maduro- dam, de befaamde kinderstad, die bezoekers trekt uit vele Euro pese landen. In het Mauritshuis vond de berciemde „Stier van Potter" onverdeelde bewondering. Meer dan opgetogen toonde de jeugd zich ook voor het Panora ma van Mesdag, waar een des kundige onder volledige aandacht de techniek van dit geweldige schilderstuk uiteenzette. Een bezoek aan Scheveningen en aan de speeltuin „De Bataaf" besloten dit geslaagde uitstapje naar de residentie, waarover de jeugdige reizigers voorlopig stel lig niet uitgesproken zullen zijn. De geweldige drukte te Krui- ningen-haven was oorzaak, dat de kinderen eerst om 10 uur al hier terugkeerden. hadden betreden, konden de trouwe viervoeters helaas geen „lucht" te pakken krijgen, zodat dit zonder resultaat bleef. Door de politie wordt het onder zoek voortgezet. tevens de rekening van de vee arts voor de behandeling der fox gepresenteerd zal worden. W. B., aannemer te Noordwijk, had te Aardenburg wel wat erg hard gereden met zijn vracht wagen, en het verkeer danig in het nauw gebracht en een kleine aanrijding veroorzaakt. B. moest een straat vlug in orde gaan maken te Ede, die gereed moest zijn voor het bezoek van H. M. de Koningin. B. werd aangemaand wat voor zichtiger te rijden. Eis en uit spraak 20 of 10 dagen. H. L. F. S„ slager te Aarden burg, had te hard op zijn motor door Aardenburg gereden. Een snelheid van 65 km noemde deze heer zeer normaal dwars door het dorp. Hij had een aanrijding veroorzaakt met een bestelauto. Er werd een waarschuwingsboete gegeven van 15 subs 8 dagen. De eis luidde 25 of 10 dagen. De heer R. A. G. van H. uit Groede had een radiotoestel zon der luistervergunning. Voor dit parasiteren had de kantonrechter niet veel goede woorden. Eis en uitspraak 15 of 8 dagen. De 71-jarige heer R. de L. uit IJzendijke had aardappelen ge teeld op een perceel, waar hij dit ook al vorig jaar gedaan had. De eis voor deze overtreding was 35 of 18 dagen. De kantonrechter vond deze straf wat veel voor de oude man, die nog nooit met de politie in aanraking geweest was. Hij gaf een zeer ernstige waarschuwing en vonniste 15 of 8 dagen. Schoolsportdag. Gisteren vonden op de sport terreinen aan het Westelijk Bol werk school-sportwedstrijden plaats, die geopend werden door burgemeester mr Tellegen, die er o.m. zijn voldoening over uitsprak flat zoveel kinderen aan dit sportfestijn deelnamen. Naar schatting waren er n.l. 4 500 kinderen, w.o. ook uit Sluis kil en Hoek. De kinderen moesten ieder drie persoonlijke nummers afwerken, hoogspringen, balwerpen en hardlopen. Aan de hand van de bereikte resultaten worden hun opklimmende diploma's uitge reikt. De slagbalwedstrijdijen droegen meer het karakter van 'n kracht meting tussen de scholen onder ling. Hierbij ging, zowel bij de jongens als bij de meisjes, de Hervormde school alhier met de erepalm strijken. De 2e prijs jongens was voor de openbare school uit Hoek en de 2e prijs meisjes voor de open bare school A alhier. Het was voor de eerste maal dat zulk een schoolsportdag al hier werd georganiseerd. De or ganisatoren kunnen met voldoe ning op hun werk terugzien. De consulent voor de lichame lijke opvoeding, de heer Klompe uit Goes, toonde zich uiterst te vreden over het verloop dezer sportdagen in Zeeland, waaraan dit jaar in totaal circa 10.000 kinderen deelnemen. Onderzoek bevolking. Voor de tweede maal zal wor den overgegaan tot 'n onderzoek der bevolking, hetwelk alhier zal worden gehouden op 30 Juli en 2 Aug. in 't gebouw van het Groene Kruis. Te Eede zal dit onderzoek geschieden op 26 en 27 Juli in het parochiehuis, te St. Kruis op 23 Juli in de voor malige openbare school en te Draaibrug op 28 Juli in het café „Tramzicht." Oprichting hengelaarsclub. Donderdagavond vond in het café „De Roode Leeuw" een ver gadering plaats van liefhebbers van de hengelsport, teneinde te komen tot oprichting ener ver eniging, die deze sport in goede banen zal leiden en maandelijk se wedstrijden zal organiseren. Het bestuur werd als volgt sa mengesteld: J. Bakker, voorzit ter; J. C. de Groot, Eede, secre taris; J. Boutens, penningmees ter; leden: W. J. Jansen en M. Kegel. Geslaagd. Aan de R. K. M. T. S. „St. Vir- gilius" t«| Breda slaagde onze dorpsgenoot de heer G. van der Wielen voor het eindexamen afd. werktuigkunde. Inbraak op het gemeentehuis. Toen het gf?meentepersoneel Donderdagmorgen te half negen de werkzaamheden op de secre tarie zou aanvangen, bemerkte zij dat gedurende de nacht onge node gasten zich toegang op het stadhuis hadden verschaft. Direct werd hiervan mededeling gedaan bij de rijkspolitie, die direct het onderzoek ter hand nam. Gebleken is, dat de inbreker(s) door het met een beitel vernielen van een raam in de kamer van de gemeente-ontvanger het ge meentehuis zijn binnengedron gen. In de kamer van de ontvan ger werden alle kasten en laden opengetrokken en de inhoud aan een onderzoek onderworpen. Aan de kluis hebben de inbre kers hun krachten niet beproefd. Vervolgens probeerden zij met een beitel de deur van de burge meesterskamer te forceren, doch dit is niet gelukt. Hierop zijn zij langs de secretarie de kamer van de burgemeester binnenge drongen. Ook hier werden alle kasten en laden onderzocht, doch de inhoud werd niet door elkaar gegooid. Toen al hun duister werk te vergeefs bleek, er wordt althans niet vermist, verlieten de nach telijke bezoekers langs de ach terzijde het gemeentehuis om een bezoek te brengen aan de achter het stadhuis gelegen openbare school en ook hier heb ben zij tevergeefs in de kasten naar buit gezocht. Door de politie werd met speur honden getracht een spoor van de inbreker (s) te ontdekken, doch daar reeds teveel personen de diverse kamers op het ge meentehuis en het schoolgebouw De Chr. Kweekschool. Het bestuur van de Chr. Kweek school te Krabbendijke heeft ten behoeve van het internaat der sohool in Gouda twee flats aan gekocht. Zoals gemeld, zal de school binnekort van Krabben dijke naar Gouda worden overge plaatst. Het bestuur is thans nog bezig een geschikt onderkomen voor de school te zoeken. houdt U hls en monter. en zuivert Uv,adetn 'ond, en. door PIKE NORTON WILLS 62) Nadruk verboden. Peter stapte naar binnen. „Goedenmiddag, Peter, hoe staan de zaken?" Stom verbaasd keek Peter de spreker aan. „Verberne! Hoe kom jij zo gauw hier?" „Dat had je niet gedacht, hè? Ik ben eveneens per vliegtuig hierheen gekomen, maar dat is een heel verhaal. Heb jij nog nieuws?" „O, eigenlijk niets bijzonders." zei Peter gemaakt nonchalant, maar er dansten pretlichtjes in zijn ogen. „Als je even mee naar buiten komt, dan kun je een paar bendeleden inrekenen. Een tje heet er Stratos, geloof ik, maar de andere ken ik niet bij naam. Verder nog een jufrouw, Milly van Zanten, heet ze. Die heb ik ook even bevrijd. Zij be hoeft natuurlijk niet gearresteerd te worden" Inspecteur Verberne keek hem ongelovig aan. „Is dat werkelijk waar?" Peter knikte slechts. Verberne sprong overeind. „Kerel, dat is geweldig! Hoe is het mogelijk!" De derde in het vertrek aan wezige persoon had hen met ver hij kwam „Aha", zei „In alle bazing gadegeslagen; nu ook op Peter toe. Verberne plotseling, drukte ben ik vergeten jullie aan elkaar voor te stellen. Hoofdin specteur Dubois, dit is Peter Molderinlg, een Amsterdams journalist, die een voorname rol speelt in die zaak rond de han del in cocaïne. Peter, dit is hoofd inspecteur Dubois, een collega van de Surété Nationale." Zij schudden elkaar de hand, en insp. Verberne vertelde in het kort aan zijn Franse collega welke slag Peter zojuist had ge slagen. Zij renden nu naar de auto, waar Milly nog steeds met de revolver in de -hand de wacht hield bij de twee gevangenen. Er had zich een groepje nieuwsgie rigen rond de auto gevonmd, maar het meisje trok zich daar niets van aan. Inspecteur Ver berne glimlachte even, toen hij haar zag zitten. „Ze maakten wel een zeer grote fout, door haar te ontvoe ren", zei hij, zich tot Peter wen dend. „Die is vast niet mis". Peter bromde iets en trok het portier open. De beide inspecteurs bogen zich nieuwgierig over de gevan genen. I „Geen bekenden van mij", zei hoofdinspecteur Dubois beslist. „Geen bekenden van mij", zei ook Verberne. „Nou",, zei Peter wat ongedul dig wordend. „Duw ze in een cel of laat ze vrij, maar ik heb er genoeg van." Inspecteur Dubois wenkte en kele agenten en gaf zijn bevelen. Dan vroeg hij de anderen hem te volgen en ze gingen weer ar binnen. Op zijn kamer moest Peter verslag uitbrengen. Daar na werd Milly uitgenodigd om haar verhaal te doen. Het meisje glimlachte tegen de beide inspecteurs, ging even verzitten en begon toen haar relaas. „Het is een lang verhaal, maar ik zal alleen de belangrijk ste punten opsommen. Ik was van plan een reportage te maken van hetgeen er zich in de Am sterdamse onderwereld afspeel de, speciaal over die dingen, waarbij de vrouw was betrok ken. Ik nam daarom met Peter contact op om mij in kennis te brengen met verschilende figu ren uit die omgeving." Ze bloos de even, maar terwijl haar hand je in die van Peter gleed, ver volgde ze: „Peter was zo ver standig te proberen mij er van af te brengen, maar ik was eigenwijs en wilde toch doorzet ten. Op een avond ging ik die achterbuurten in en ontmoette in „De Drie Ankers" een zekere Gerhard Verduynen, een roman schrijver, die mij beloofde te hel pen. Ik kwam vaker in dat café en ondekte, dat ed cocaïne ver handeld werd. Ik hield dit eerst voor me, maar later vertelde ik aan Gerhard wat ik ontdekt had. Hij schrok daar erg van en waar schuwde mij, dat deze kennis voor mij wel eens fataal zou kunnen zijn. Ik lachte hem toen uit, maar later bleek, dat hij het bij het rechte eind had. Ik had al eerder kennis gemaakt met een Griek, Perpagos. die naar Gerhard fluisterde erg goed op de hoogte was van hetgeen er zich in die obscure gelegenheden afspeelde. Ik meende, dat hij me wel verder zou kunnen helpen. Ik wist wel, dat hij niet te ver trouwen was, maar rekende op de steun van Gerhard, die al deze lieden goed scheen te ken nen. Op een avond waren We weer met een heel groepje en toen ge beurde het. Ik had koffie gedron ken en voelde me hoe langer hoe slaperiger worden. Wat er daar na gebeurde weet ik niet, maar ik werd wakker aan boord an een schip. Dat meende ik op te kunnen maken uit het schomme len. Mijn kajuit was verduisterd en ik verloor alle begrip van tijd. Af en toe kwam een matroos wat eten brengen, maar die was zo gesloten als een graf. Hoe lang de reis geduurd heeft, weet ik niet. Op een nacht ik zag na tuurlijk pas dat het nacht was toen ik buiten de kajuit kwam werd ik van het schip naar e wal geroeid. Ik werd toen naar het hotel gebracht en daar weer opgesloten. Enkele dagen later kwamen er twee mannen, mij gelastten hen te volgen. Toen kwam Peter naar boven en de rest is al bekend." (Wordt vervolgd. Aanrijding. Een dochtertje van de familie De Schepper liep tijdens het spel onverhoeds de straat over. Een juist passerende wielrijder kon het kind niet meer ontwijken en reed het kind aan. Het slacht offertje bleek door de botsing een beenbreuk te hebben opge lopen. Het meisje werd naar het ziekenhuis te Hulst overgebracht. Italiaans schip heeft ketelschade. Het onder Panamese vlag va rende Italiaanse stoomschip „Ga- vilan" is Donderdagochtend de haven binnengelopen. Het schip heeft ketelschade. De reparatie zal in Vlissingen geschieden. De „Gavilan" was met een lading suiker op weg van Nakskov naar Savona. De oefening „Haul" De oefening „Haul" speelt zich de laatste dagen niet alleen op zee af, maar ook te land. Dat bemerkt men de laatste dagen in Vlissingen, waar om en bij de havens en marineterreinen tot de tanden gewapende mari niers patrouilleren en op de uit kijk staan, om een eventuele vij andelijke aanval te Verhinderen. Dat geeft soms aanleiding tot opvallende tegenstellingen want juist langs de haven loopt de „toeristenweg" naar de ponten van het veer BreskensVlissin gen, waar thans in het rukke seizoen per dag honderden auto's en bussen worden overgezet. Het vervoersaanbod is wel eens zo groot dat de file auto's zich als een slang kronkelt langs de bin nenhavens waar o.a. de kruiser Jacob Van Heemskerck ligt, en het is te begrijpen dat de vele toeristen hun ogen uitkijken naar de drukke Activiteiten in en rond de oorlogsbodems in de haven, de schepen, waar van de mast een grote donkerblauwe vlag wappert, hun kleur tijdens deze oefening. Maar de zwaar bewapende ma riniers lopen niet tevergeefs wacht te kloppen rond de ha vens, want de laatste nachten heeft de „oranje vijand" een gro te activiteit aan de dag gelegd, en zelfs zijn er verschillende lan dingspogingen geweest van klei ne eenheden, opererend van Zeeuws-Vlaanderen uit. Enkele nachten gelee en slaag den kikkermannen er in om met kano's de buitenhaven te bena; deren en aan land te gaan. Zij werden echter opgevangen door „blauwe" eenheden, die tien krijgsgevangenen konden ma ken. Maar dit weerhield de oranje" lieden niet de volgende nacht opnieuw een poging te wa gen, waarbij zich echter 'n groep van tien man moest terugtrek ken. Tevens ondernam de vijand met snelle motorboten een aan val op schepen op de rede en in de buitenhaven, waarbij hij er in slaagde op de rede enkele tref fers te plaatsen. In de nacht Van Woensdag op Donderdag konden zeven saboteurs aan land ko men. Zij wisten daarbij enkele patrouillevaartuigen te vernieti gen. Een aanval op de torpedo- bootjager „Bankert" in de bin nenhaven mislukte. Geslaagd. Aan de middelbare technische school te Dordrecht slaagde voor het examen werktuigbouwkunde de heer P. W. van de Velde, alhier. Verkeersongeval. Donderdagmiddag reden twee dames op hun rijwiel door de Blikstraat, op weg naar het zie kenhuis te Sluiskil voor het be zoeken vdn een patiënt. Zoals bekend, ligt deze belang rijke verbindingsweg erbarmelijk slecht en toen uit de andere rich ting een wielrijder naderde, moes. ten de dames uitwijken, waar bij een hunner, mevr. Zegers wo nende te Zaamslag-Veer, zodanig kwam te vallen, dat doktershulp moest worden ingeroepen. Dokter Elenbaas uit Zaamslag, die spoedig ter plaatse was, con stateerde dat mevr. Z. een been breuk had opgelopen en, na eer ste hulp te hebben verleend, ver voerde hij haar naar het zieken huis te Terneuzen. Ingebruikneming muziektent. Zaterdag a.s. zal de nieuwe mu ziektent in gebruik worden ge nomen. Om half zeven maakt de muziekvereniging een muzikale wandeling door het dorp. Na aankomst bij de nieuwe kiosk geschiedt de ingebruikneming door burgemeester Trimpe Hierna zullen de muziek- en zangvereniging het volkslied ten gehore brengen. Vervolgens wordt door „De Vol-

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2