Het bezoek van de president van de Franse republiek De inwerkingtreding van het bestand Ik Gedetailleerde regelingen niet onbevredigend Opeens dacht ik: neem de proef op de som. HAMEA Eind Augustus conferentie over de opstelling van een verdedigingsverdrag WEERSVERWACHTING HOOGWATER. ZON- en MAANSTANDEN INDO-CHINA Zuid-Oost Azië VRIJDAG 22 JULI 1954- 9e Jaargang No. 3207. Op de tweede dag ontving Den Haag de Franse gasten Laatste beroep van Chessman verworpen Vietnamese minister van buitenlandse zaken treedt af Order „staakt het vuren" Eden over Indo-China in het Lagerhuis De Ned.-lndonesische Unie-besprekingen Oostenrijk stelt maatregelen voor ter* verlichting van bezetting Gevolgen van optieden van benden franke ring bi) Abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè. 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels L iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 aar. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10.30 nar. Donderdag ontving Den Haag de Franse gasten. De tweede dag van het vierdaagse bezoek, dat de Franse president en mevr. Coty brengen aan Koningin Juliana en Prins Bernhard, was geheel aan Den Haag gewijd, waar de bevolking weer even aan Den Haag-residentie werd her innerd. VERSIERINGEN. Ver van pompeus, doch met smaak en elegance tooide Den Haag zich met bloemen, vlaggen en andere versieringen ter ere van het hoge bezoek. De ont werpers pasten de versiering zo veel mogelijk aan het Haagse karakter als tuinstad aan. Zel den zullen de vele plantsoenen in een zo schone bloementooi heb ben gestoken als thans het ge val is. De gazons, frisgroen door de vele regens van de laat ste tijd, waren zorgvuldig ge schoren tot gave tapijten. Veel witte en rode bloemen werden gebruikt om, gecompleteerd door een blauwe hemel, de Franse en Nederlandse driekleu ren op een zo natuurlijk moge lijke manier tegen het frisse groen van bomen, heesters en gras als een eretapijt voor de hoge bezoekers te spreiden. DE AANKOMST. Om kwart over tien waren de Franse gasten, het koninklijke paar en de leden van het gevolg per auto uit Amsterdam vertrok ken, orp een uur later in Den Haag te arriveren, waar het eer ste bezoek het gemeentebestuur van Den Haag betrof, dat in het oude stadhuis aan de Groen markt de hoge gasten opwachtte. De stoet bestond uit twee ko ninklijke automobielen en zes volgauto's. In de eerste auto hadden de president en H. M. de Koningin plaats genomen en in de tweede mevrouw Coty en Z. K. H. Prins Bernhard. Aan de hoofdingang van het stadhuis werden de hoge gasten begroet door burgemeester mr. F M. A. Schokking. Rondom het stadhuis stonden ongeveer 2000 schoolkinderen op gesteld. Na de begroeting van de president, H. M. de Koningin, mevr. Coty en Prins Bernhard. werdén in de eerste zaal (de vierschaar) de wethouders voor gesteld en vervolgens de leden van de gemeenteraad, die zich hadden opgesteld in de grote hal van het stadhuis. De officiële verwelkoming door burgemeester Schokking ge schiedde daarna in de oude raad zaal, Deze welkomstrede werd door president Coty met een rede be antwoord. De president, Koningin Juliana, mevr. Coty en Prins Bernhard, begeleid door burgemeester Schokking, begaven zich hierna naar de aan de overzijde gelegen vroegere vergaderzaal van bur gemeester en wethouders. Daar verzamelden zich ook de leden van het gevolg, de wethouders en de leden van de Haagse ge meenteraad. De bezoekers tekenden hier het gastenboek. Burgemeester Schokking bood hierna symbolisch het geschenk van de gemeente Den Haag aan: een grote collectie bloembollen voor de tuin van het élysée. De symbolische overhandiging ge schiedde in de vorm van een zilveren schaal, waarop tulpen staan afgebeeld en waarin een in scriptie is aangebracht ter her innering aan het presidentiële bezoek. RIJTOER DOOR DE STAD. Kort voor het middaguur na men de hoge bezoekers afscheid. Zij namen plaats in de beide ko ninklijke auto's, waarbij zich de zes volgauto's aansloten. Luide toegejuicht maakten zij vervol gens een rijtoer door de stad, die een half uur duurde. De straten van de binnenstad, die door de stoet werd gevolgd, waren omzoomd door duizenden Hagenaars en vacantiegangers, hartelijk de Koningin en haar Franse gast en mevr. Coty en Prins Bernhard, toewuivend en toejuichend. Op het Binnenhof aangekomen splitste zich het gezelschap. Pre sident Coty bracht een bezoek aan het Mauritshuis, terwijl Ko ningin Juliana en mevr. Coty zich naar het Hospice Wallon aan de Zuid-Oost Buitensingel begaven. IN HET HOSPICE WALLON. In de grote zittingszaal werd door ds. Jean de Watteville, een van de Waalse predikanten te Den Haag, een kort welkomst rede gehouden. Daarna volgde de bezichtiging van het huis. Op de binnenplaats zongen kinderen van de Hospice Wallon" en de ,,Ecole Wallonne" de hoge be zoeksters toe. PRESIDENT COTY IN HET MAURITSHUIS. Vergezeld van Z. K. H* Prins Bernhard heeft president Coty 'n bezoek aan het Mauritshuis ge bracht. De hoge gasten werden op de stoep van het Mauritshuis welkom geheten door de direc teur van het „Koninklijk kabinet van schilderijen", dr A. B. de de Vries. Deze begroette even eens mevrouw Coty en H. M. de Koningin, die enkele ogenblik ken mee naar binnen gingen om te wachten op het verwisselen van de auto's. De president en de Prins wer den rondgeleid door dr De Vries zelf en het gevolg door dr H. Gerson en dr S. J. Gudlaugsson, resp. directeur en hoofd-conser- vator van het rijksbureau voor kunsthistorische documentatie. In het museum werden van het bezoek film- en televisie opnamen gemaakt. NOENMAAL IN DE FRANSE AMBASSADE. Na de rondgang door het Hos pice Wallon door de Koningin en mevrouw Coty en de bezichtiging van het Mauritshuis door presi dent Coty en Prins Bernhard reden de hoge bezoekers naar het paleis aan het Voorhout, waar de Franse president en mevrouw Coty afscheid namen van Konin gin en Prins, die in het paleis de lunch gebruikten. President en mevrouw Coty begaven zich voor het noenmaal naar de residentie van de Fran se ambassadeur bij het Neder landse hof, de heer Jean Paul Garnier, het Haagse patriciërs huis aan de Prinsessegracht. PRESIDENT ONTVING DE JOURNALISTEN. Na zich even te hebben terug getrokken en verpoosd, ver scheen president Coty en me vrouw in de salons van de resi dentie, waar zij de leden van de binnen- en buitenlandse pers ontvingen. Zij onderhielden zich ongeveer een half uur met de vele journalisten op een zeer hartelijke, ongedwongen wijze. Hierop volgde de ontvangst van de Franse kolonie. De deuren werden geopend, waarna de leden van de Franse kolonie groepsgewijze aan de president en mevrouw Coty wer den voorgesteld. De besturen van het genootschap Nederland- Frankrijk. Alliance Francaise en de Amities Catholiques waren daarbij eveneens aanwezig. De heer H. Souiet, de ver tegenwoordiger in ons land van de Fransen in het buitenland, sprak het Franse staatshoofd toe. Hem werd een zilveren siga rendoos aangeboden, met de Franse en Nederlandse wapens daarop in goud aangebracht. Aan mevrouw Coty werd een vaas van Delfs blauw geschonken. De Alliance Frangaice bood een oude gravure aan van het Lange Voorhout. President Coty bracht met een hartelijk woord dank. Om half zeven namen de pre sident en mevrouw Coty af scheid van hun vele landgenoten en de overige gasten, waarop zij zich in hun kamers terugtrok ken. HET DINER IN DE FRAN SE AMBASSADE. Kort vóór acht uur begaven Koningin Juliana en Prins Bern hard zich naar de Franse am bassade, waar hun een diner werd aangeboden door de Franse president. Om kwart vóór tien vertrok ken de aanzittenden aan het diaaurjvan president René Coty naar net Kurhaus. Daar woonden zij het concert bij, dat door het gemeentebestuur werd aange boden. HET GALACONCERT. Voor dit galaconcert was in de Kurzaal een speciale versie ring aangebracht onder leiding van de hoofdarchitect der ge meente 's-Gravenhage. Nadat de hoge gasten hun plaatsen in de koninklijke loge hadden ingenomen, bracht het residentie-orkest onder directie van Willem van Otterloo eerst de „Marseillaise" ten gehore, ge volgd door het „Wilhelmus". Daarna ving het concert aan, dat een Frans karakter droeg. Gespeeld werden de „Ouverture Cyrano de Bergarac", gevolgd door de „Symphonie Fantastique opus 14" van Hector Berlioz. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m. leden van het corps diplomatique, ministers en staatssecretarissen, leden van de Eerste en Tweede Kamer voor zover zij. in Den Haag wonen, leden van de Raad van State, militaire autoriteiten, vertegen woordigers van de rechterlijke macht en van het internationaal gerechtshof. HET VUURWERK. Na het concert werd op het strand een vuurwerk aangesto ken, waarvoor duizenden en nog eens duizenden mensen naar Scheveningen waren gestroomd. Het hoogtepunt van dit vuur werk was de uitbeelding van de „Are de Triomphe", die de me nigte vele uitingen van bewonde ring ontlokte. Na het vuurwerk begaf de president zich weer naar de Franse ambassade. Caryl Chessman, de Ameri kaan, die wegens een aantal moorden ter dood veroordeeld is en in zijn cel beroemd is gewor den met het boek „Cell 2455, Death Row" heeft zijn laatste beroep door het Californische op- pergerecht zien verwerpen. Zijn terechtstelling is op 30 Juli gezet. Zijn boek zal na zijn dood verfilmd worden. Op 27 Juil zal voor het eerste officieel een einde worden ge maakt aan gevechthandelingen in Indo-China. Op die datum treedt het besAand in een aantal gebieden in Noord-Vietnam in werking. Verdere gegevens over het tijd schema zijn nog onbekend, aldus is van Franse zijde te Genève vernomen. In enkele delen van Vietnam, waar de verbindingen slecht zijn, zou de bestandsover eenkomst twee weken na 27 Juli of nog later in werking treden. In Laos en Cambodja eindigen de gevechtshandelingen officieel op 7 Augustus. De opperbevelen van de twee partijen in Cambodja zullen hedenmorgen order geven de vijandelijkheden stop te zetten, aldus heeft het communistische (Advertentie) flfl ijn zoontje van zeven jaar ■"1 vjej in een modderige sloot. Gelukkig liep het goed af, maar ik dacht: die kleren krijg ik met twee soppen geven nog lang niet schoon. Maar op eens dacht ik: nu neem ik eens met Castella Parels de proef op de som. Ik heb de kleren uit het eerste sop gehaald en het ïesultaat was geweldig. Ik kon mij echt de moeite besparen te geven. Ik U vliegt nu door de was heen! sop wil nog een U zeker eert woord van dank schrijven. Zo schrijft ons één van de vele tienduizenden huisvrouwen, die opgetogen zijn over de snelle en fantastische resultaten die zij bereiken met Castella Pa rels, het wasmiddel van de nieuwe tijd. Castella Parels strooit men zó in het water en direct ontstaat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf te maken! Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluchten de vuilste vlekken. Eén maal spoe len is genoeg. Door de veel kortere behan- ling gaat het goed veel lan ger mee: hier is nu ein delijk eens een 100 #/o veilig wasmiddel. En U staat versteld van de blankheid, de helderheid en de zachtheid van alle goed, dat U behandelt met Castella Pa rels. Volg de beste raad, die U ooit werd gegeven: haal nog van daag Castella Parels (47 ct. per pak) in huis! 4 1 DE LOSGEBROKENJpONAl) RAAST DOOR EUROPA Duitsland Tsjecho Polen JiowakijV Sowjet Unie Frank Bedreigde ROSEN- gcbicdcn BURG ÜUDA- °0EBR£CEN CLUJ Zwitser! Oostenrijk Roeme EMAIL Getroffen gebieden BOEKAR|ST J^UZEREN Hongarije ZWARTE ZEE °OA/AU Bulgarije itaite Joego Slavli Tengevolge van de hevige regenval is de stand van de Donau ontrustbarend gestegen. In deze kaart is de opvolging te zien van de verschillende getrolfen gebieden langs de oevers van de Donau. Na het gebied rond Passau volgden de overstromingen in We nen en kort daarop bereikte de vloedgolf Boedapest de hoofd stad van Hongarije. Men vreest het ergste wanneer deze watermassa de IJzeren Poort bereikt. Deze vernauwing in de rotsen waar het Donauwa- ter in normale omstandigheden al met geweld doorheen geperst wordt kan thans rampzalige gevolgen hebben voor het vlakke land tussen Belgrado en de grens. Ook het laag gelegen gebied bij de Donaumonding aan de Zwarte Zee kan, zij het in minde re mate in de komende dagen overlast ondervinden van deze abnormale waterstand. De Britse minister van Buiten landse Zaken, Anthony Eden, heeft Donderdag in het Lager huis verklaard, dat naar zijn mening de gedétailleerde rege lingen aangaande Indo-China niet onbevredigend bevonden zullen worden, waneer zij gepu bliceerd zijn. „Het feit, dat wij dezer dagen een overeenkomst tot stand heb ben kunnen brengen, is bovenal te danken aan de moed en vast houdendheid van de Franse pre mier, Mendès-France. „Wij in dit land gevoelen een groot medeleven met de beproe vingen, die het Franse volk in de afgelopen acht jaar heeft moe ten ondergaan. Aan het eind er van moet geheel Frankrijk thans zware offers brengen". De bedoeling van de verdragen is, dat geen van de drie Indo- Chinese staten nieuwe buiten landse militaire bases mag toe laten of lid mag worden van 'n militair bondgenootschap. Het doel hiervan is te verzekeren, dat elk van deze landen in staat zal zijn in vrede zijn eigen leven te leiden. Ik ben er van overtuigd, dat de getroffen regelingen de beste zijn, die onder de omstandigheden konden worden bereikt Het enige alternatief wais voortzet ting van de strijd, nog meer el lende en lijden en de zekerheid, van nog grotere opofferingen aan het eind aldus de Britse minister. Bij het vaststellen van de data, waarop de strijd gestaakt moet worden, was rekening ge houden met de omstandigheden in elk der verschillende delen van Indo-China. Publicatie van deze data moet enige tijd worden uitgesteld om gelegenheid te scheppen voor het overbrengen van de nodige bevelen aan de in verscheidene gebieden versprei de troepen. Eden zei voorts, dat de Franse troepen het belangrijke gebied dat zij nog bezetten in Noord- Vietnam, zullen moeten ontrui men, doch dat de Vietminh zeer grote gebieden in Mid den- en Zuid-Vietnam, waarvan zij er sommige reeds acht jaar in bezit heeft, zal moeten verlaten. Laos en Cambodja zullen in staat gesteld worden strijdkrach ten op te bouwen voor een doel matige verdediging van eigen gebied. Er is voorzien in Franse hulp bij opleiding en uitrusting. Eden geloofde niet, dat de gede tailleerde bijzonderheden over deze punten, als zij gepubliceerd zullen worden, voor het Lager huis onbevredigend zudlen blij ken te zijn. De voormalige labour-minister van Buitenlandse Zaken Morri son juichte namens de oppositie Edens verklaring toe. Hij deelde Edens bewondering voor Men- des-Franee, doch waarschuwde, dat er zich nog vele complicaties kunnen voordoen. Men mag nog niet aannemen, dat alle vraag stukken zijn opgelost, zo meende hij. Het conservatieve Lagerhuis- lid Amery vroeg om de verzeke ring, dat de overeenkomst om trent buitenlandse bases in de drie IndoChinese staten niet van toepassing is op Franse troepen en bases. Eden antwoordde, dat er geen Franse bases of troepen in Cam- bodja zijn. Wat betreft Laos verzocht hij Amery de bestands- voorwaarden af te wachten. nieuwsbureau Nieuw China ge meld. Het haalde „betrouwbare bron nen" aan voor bijzonderheden over geheime clausules in de Woensdag te Genève getekende bestandsovereenkomsten voor de drie Indochinese staten. De order zou ingaan op 7 Augustus acht uur plaatselijke tijd, waarop het vuren tegelijker tijd in geheel Cambodja zou moe ten worden gestaakt. In Vietnam zou de order in het Noordelijk deel van het land vijf dagen, In midden-Vietnam Zuid-Vietnam deelnamen, sneuvelden dertig op standelingen en werd 57 gewond. VERKLARING VAN NGO DINH DIEM. De Vietnamese premier, Ngo Dinh Diem, heeft Donderdag verklaard dat zijn regering „niet kon aanvaarden dat millioenen landgenoten, die trouw zijn aan het nationale ideaal, tot slaver nij worden gebracht". VIETNAMESE MINISTER VAN BUITENLANDSE ZA KEN TREEDT AF. De Vietnamese minister van Buitenlandse Zaken, Tran Van Do, heeft zijn ontslag ingediend bij zijn eerste minister, Ngo Dinh Diem. Dit heeft de minister Woensdagavond in Genève mede gedeeld. Do verklaarde gefaald te heb ben in de opdracht, hem door z'n eerste minister verstrekt. Deze was, een staking van et tien dagen en in twintig dagen na het van kracht, verkriigen zonder ver worden van de overeenkomst "V11 lf; yeiniijgen zunuei uitvoer gebracht moeten deling of tenminste, ingeval van ten worden De order zou in Noord-, Zuid en midden-Laos van kracht wor den met dezelfde tussenpozen als in de drie gebieden van Vietnam. Het nieuwsbureau berichtte, dat de Fransen onder de over eenkomst was toegestaan niet meer dan 1500 man in Laos ach ter te laten voor africhting van het nationale leger van Laos. OP 6 AUGUSTUS WAPEN STILSTAND IN LAOS. Van officiële zijde te Vientiane is Donderdag vernomen, dat de wapenstilstand in Laos op 6 Au gustus van kracht zal worden. De laatste Vietminh-eenheden in het gebied van Bassac in Zuid- Laos trekken zich terug, aldus maakte het Frans-Laotiaanse op perbevel Donderdag bekend. Het laatste hevige gevecht in Laos werd op 12 Juli in het Zui den geleverd. Bij dit gevecht, waaraan vliegtuigen en geschut deling, demilitarisatie met inter nationaal toezicht op de Rooms- Katholieke gebieden van Noord- Vietnam. ,Wat is er gebeurd, is niet mijn fout, doch mijn doel werd niet bereikt. Ik zal spoedig in Viet nam terug zijn", aldus minister Do. Minister Do is een arts uit Ha noi. Zaterdag einde conferentie? De voorzitter van de Nederland se delegatie voor de Unie-bespre kingen, minister Luns, heeft me degedeeld, dat er gegronde hoop bestaat, dat de Ned.-Indonesische Unie-besprekingen Zaterdagmid dag a_s. kunnen worden beslo ten met een formele vergadering tussen beide delegaties. De Ver. Staten, Groot-Brittan- nië en andere niet-communisti- sche landen hebben besloten aan bet einde van de volgende maand een internationale conferentie bijeen te roepen ter opstelling van een verdedigingsverdrag voor Zuid-Oost Azië, aldus is Donderdag door hooggeplaatste diplomatieke autoriteiten in Wa shington verklaard. Een officiële bekendmaking over de conferentie wordt bin nenkort verwacht. Overeenstemming over het bijeenroepen van de conferentie werd bereikt, aldus de woord voerders, nadat het zeker was geworden, dat te Genève een be standsovereenkomst voor Indo- China zou worden gesloten. De conferentie zal waarschijn lijk ergens in Azië worden ge houden. De Ver. Staten hadden oorspronkelijk voorgesteld tien landen voor het verdrag uit te nodigen, n.l. de Ver. Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk, Aus tralië, Nieuw-Zeeland, Thailand, de Philippijnen en de Indochi nese staten Vietnam, Laos en Cambodja. Groot-Brittannië wenste ook Aziatische' landen als India, Bir ma en Pakistan uit te nodigen. Officieel is medegedeeld, dat de diplomatieke vertegenwoordi gers van Oostenrijk in Parijs, Washington, Londen en Moskou Donderdag nota's hebben over handigd, waarin verzocht worct om oprichting, te Wenen, van een permanent orgaan, dat tot taak zou hebben besluiten te nemen aangaande verlichting van de bezettingslasten. Oostenrijkse vertegenwoordi gers zouden naast de vier hoge commissarissen der grote mo gendheden zitting moeten heb ben in het orgaan. In het gebied van Kawungan- ten in het westelijke gedeelte van de residentie Banjumas, waar twee jaar geleden benden hoogtij vierden, blijkt in sommige des sa's 99,9 proeent van de wonin gen door brand te zijn vernield. De bevolking heeft als gevolg daarvan geen vaste verblijfplaats meer en zoekt meestal onderdak in de omgeving van legerposten. Uitgestrekte velden liggen braak, omdat de bevolking de grond niet durft te bewerken. Militai ren zijn bezig huizen te bouwen, waar althans de ernstig zieken kunnen worden ondergebracht. Dit gebied was vroeger een wel varende coprastreek. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken verklaarde gis teren, dat een conferentie over Zuid-Oost Azië wordt voorbereid. Volgens diplomatieke kringen te Washington zal de conferentie wellicht op de Philippijnen wor den gehouden. Ambtenaren van het Ameri kaanse ministerie van Buiten landse Zaken zeiden, dat de Ver. Staten niet zullen voorstellen, dat Zuid-Korea en het regiem van Tsjang Kai-Sjek aan de con ferentie zullen deelneemen. Men verwacht, dat de ministers yan Buitenlandse Zaken of hun plaatsvervangers de besprekin gen zullen voeren. De conferentie wordt voorbe reid langs de diplomatieke weg. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Vrijdag ochtend tot Vrijdagavond. DROOG WEER. Droog weer met vooral aan de kust zonnige perioden. Zwakke tot matige Westelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. ZATERDAG 24 JULI. v.m. n.m. Breskens 7.44 8.08 Terneuzen 8.19 8.43 Hansweert 8.59 9.23 Walsoorden 9.09 9.33 ZON MAAN op onder op onder Juli. 22 4.46 20.46 22.55 13.08 23 4.47 20.45 23.21 14.33 24 4.48 20.44 23.56 15.56 25 4.50 20.42 17.13 26 4.51 20.41 0.43 18.18 27 4.52 20.39 1.43 19.08 28 4.54 20.38 2.56 19.45

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1