DE RONDE VAN FRANKRIJK 2)e witte cftaaj m Uil Je Srooincic INDONESIË De strijd in !ndo-China de V, N. DUIVENSPORT Communistisch China en Wagtmans vocht voor behoudt van gele trui. Opmars van Jan Nolten. Ockers wint de 11e etappe. terneuzen. Indische voorwaarde nj voor aanvaaiding der Geneefse uitnodiging BRESKENS. SLUIS. Hel gebruik van atoomenergie OPPOSITIE TEGEN PLAN VAN DER GOES OVER SAARLAND. Het Balkanverbond. Enige adviseurs van McCarthy willen altreden De kwestie van de West-Duitse souvereiniteit SLUISKIL. Sommigen in Nederland ver wijten de republiek Indonesia, dat zij haar beloften niet houdt en dat men daarom met haar geen nieuwe overeenkomsten moet aangaan. Zij verwijzen daarbij naar de instemming van Indone sië op de ronde tafel-conferentie met de federale staatsvorm, met de unieband, enzovoorts. Maar in de eerste plaats hebben de Ne derlanders in het verleden zelf hun belofte niet gehouden", aldus president Soekarno tijdens een toespraak, die hij in Ternate voor de bevolking van de hoofd plaats der Molukken heeft ge houden. Soekarno zeide, dal dit reeds geschiedde in 1830, toen Diponegoro tegen de door de Nederlanders gedane belofte in gevangen genomen werd en an dermaal in 1918, toen de zoge naamde „November beloften niet werden nagekomen. Soekar no betoogde tenslotte, dat alleen door het bewaren en het verster ken van de eenheid, dat de natio nale eis van Indonesië vervulc kan worden. Hij legde er daarbi, de nadruk op, dat het opheffen van de Unie en het terugeisen van West-Irian niet slechts de wensen van Soekarno of enkele leiders zijn, doch van het hele In donesische volk. Namens 5000 papoea's, die in de Molukken wonen, bood een de legatie aan het staatshoofd een resolutie aan, waarin om ophef fing van de Unie en toevoeging van Irian aan Indonesië, werd gevraagd. Toen Soekarno in Tidore aan kwam, vormde de bevolking een spreekkoor, toevoeging van Irian vragend. Franse tanks en Vietnamese infanteristen sloegen een aanval af van 800 opstandelingen op een dorp bij Hoengjen, 50 km ten Z. van Hanoi aan de Rode Rivier Naar schatting werd een kwart van de aanvallers buiten gevecht geineodpdracht van de Franse re gering heeft de commissaris-ge neraal en opperbevelhebber in Indo-China, generaal Ely, de af gevaardigden van de Franse unie op de conferentie te Troeng Gia verzocht te protesteren tegen de De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, belast met aangelegenheden betreffende de V. N., David Key, heeft Zon dag in een radiorede verklaard, dat het juridisch mogelijk is, dat zowel nationalistisch als commu nistisch China in de volkerenor ganisatie is vertegenwoordigd. Hoewel de V. S. van hun recht van veto gebruik zouden maken om continentaal China buiten de Veiligheidsraad te houden, was het niet onmogelijk, dat de rege ring van Peking in de algemene vergadering de vereiste twee derde meerderheid voor haar toe lating zou weten te verkrijgen. Aangezien de Veiligheidsraad en de algemene vergadering afzon derlijke commissies voor de ge loofsbrieven hebben, zouden dan de beide China's in de V. N. zijn vertegenwoordigd, aldus Key. lichamelijke conditie van de on langs door de Vietminh vrijgela ten Franse uniesoldaten. Met 5000 man Franse uniesol daten is Zondag een nieuwe aan val begonnen om de opstandelin gen die de Noordwestelijke ver dedigingswerken van Hanoi be dreigen, terug te drijven, aldus deelde het hoofdkwartier Maan dag mede. De aanvallende troe- pen worden krachtig onder- steund door pantserwagens en jachtvliegtuigen. Ruim 10.000 inwoners van Ha noi hebben Maandag een beto ging gehouden tegen een even tuele deling van Vietnam. De be toging had een rustig verloop. EVACUATIE VAN CHINEZEN UIT HANOI. De eerste groep Chinezen is Zondag met een C-46 van de „China Air Transport" uit Hanoi naar Haiphong overgebracht. Heden worden nog twee toestel len van deze maatschappij ver wacht voor de evacuatie van Chinezen naar Haiphong of Sai- g°Van de 10.000 Chniezen te Ha noi hebben ongeveer tweehon derd onmiddellijke evacuatie ver zocht, terwijl tweeduizend zich hebben aangemeld voor vertrek uit de stad in geval van een be zetting door de Vietminh. ONEERLIJKE a KUNSTSSCHILDER Een automobilist uit Winscho ten, die dezer dagen een liftende jongeman mee nam, kwam, na dat "zijn passagier de wagen weer had verlaten, tot de ontdekking, dat met de jongeman ook een electriseh scheerapparaat ver dwenen was. De lifter had ver teld, dat hij kunstschilder was, in Frankrijk werkte, zijn vacan- tie wilde doorbrengen in Fries land en eerst naar DokKum ging. Met deze gegevens gewapend stelde de politie een onderzoeK in en dat leidde er toe, dat te Dokkum werd aangehouden de 28-jarige kunstschilder H. P. S. Hij bleek voor te komen in het opsporingsregister, omdat hij in 1951 was ontvlucht uit de psy chopaten-inrichting te Avereerst. Hij had na zijn ontvluchting rond gezworven in Duitsland en Frankrijk om zich in de schilder kunst te bekwamen en leefde on der een Duitse naam. De man, die reeds enkele veroordelingen wegens diefstal achter de rug heeft, wordt ter beschikking ge steld van de officier Van Justitie. De Belg Ockers is winnaar ge worden van de eerste berg-etappe van de Ronde van Frankrijk, waarin de ruiim 1700 meter hoge Col d' Aubisque was opgenomen. DUIZEND ZEEUWSE KINDEREN MET VACANTIE. Door bemiddeling van het Ne derlands verbond der verenigin gen „Pro Juventute" zullen dui zend Zeeuwse kinderen ook deze zomer het troosteloze rampge bied voor drie weken verlaten. Wederom hebben meer dan 1000 Nederlandse ouderparen ge hoor gegeven aan de oproep van „Pro Juventute" en zich bereid verklaard van 22 Juli tot 12 Augustus a.s. aan één of meer Zeeuwse kinderen gastvrijheid te verlenen. Donderdag 22 Juli komen de 1000 kinderen in de loop van de morgen op station Roosendaal samen, vanwaar zij omstreeks half twaalf met een speciale kin- dertrein naar hun vacantiepleeg- ouders in alle delen des lands vertrekken. Mutatie rijksbelastingdienst. Bij besluit van de staatssecre taris van Financiën is de aüj- commies van 's rijksbelastingen de heer J. P. van Wijck, werk zaam ter inspectie der invoer rechten en accijnzen alhier, met ingang van 1 September a.s. te werk gesteld aan de afdeling personeel van het ministerie van Financiën te Den Haag. Geslaagd. Bij de gisteren te Goes gehou den Mulo-examens zijn o.m. ge slaagd Voor het diploma A. de dames: Sonja van Raalte, Mary van der Peijl en Getty de Jong allen te Terneuzen en Coby Le grand te Axel. Defect aanlegbrug veer dienst. Zondagavond tussen 8 en SV2 uur werd wegens een defect aan de brug de veerboot „Prins Bernhard" uit de vaart genomen en werd de dienst overgenomen door de „Koningin Wilhelmina welke boot zijlading heeft, zodat zij aan de ponton kon aanleggen. De dienst ondervond echter grote vertraging. 0 Maandagavond te ongeveer 8 uur was het defect aan de brug hersteld en is de „Prins Bern hard" weer in de vaart gekomen. Zelantricendag, In het parochiehuis vond de aarlijkse Zelantricendag plaats Ondanks 't slechte weer, waren vele dames uit geheel Zeeuws Vlaanderen naar Sluiskil geko men om deze dag mede te ma ken. De dag stond onder leiding van de Z. E. pater Florentius. De namiddag werd gevuld met een koffietafel en de vertoning van de indrukwekkende film ,,In vre de leven". Uitvoering. In schoolverband werd door de leerlingen der openbare school in het jeugdgebouw van de Ned. Herv. kerk een uitvoering gege ven, die door vele ouders werd bijgewoond. Nadat het hoofd der school, de heer G. J. van Oorschot, de aan wezigen had verwelkomd en in het bijzonder burgemeester P. F. van Hootegem en wethouder Wage, brachten de kinderen zo wel individueel als in klasse-ver band gedichten ten gehore. De leerling Johny Herrel gaf blijk van zijn bekwaamheid in het be spelen van de bugle, terwijl door een vijftal leerlingen de Middel eeuwse klucht „Hanneke Lekker tand" werd opgevoerd. De in de pauze gehouden ver loting bracht 57 op. Aan het slot van deze geslaag de uitvoering bracht de heer Van Oorschot aan de aanwezigen voor hun betoonde belangstelling. ONTIJDIG EINDE VAN KERSENOOGST. Uit gewoonlijk betrouwbare kringen te New Delhi wordt ver nomen, dat India waarschijnlijk wel een uitnodiging om zitting te nemen in een commissie van toezicht op een wapenstilstand in Indo-China zal aanvaarden. De aanvaarding zou echter af hangen van de volgende voor waarden: 1. De samenstelling van de commissie moet door beide zijden zijn goedgekeurd. 2. Beide partijen zijn het eens over de politieke toekomst van Indo-China, met inbegrip van de kwestie der verkiezingen. 3. India's aandeel als lid van de commissie moet worden ver duidelijkt, met name wil India weten, of zij troepen moet zen den. De slechte weersomstandighe den van de laatste dagen hebben de kersenoogst een ontijdig ein de bezorgd. Waren de kersen tot vorige week ondanks de vele re gens nog enigszins bruikbaar, de onafgebroken regen- en wind vlagen van dit weekeinde hebben de oogst practisch verwoest. De fabrieken blijken voor ge sprongen kersen geen belangstel ling te hebben. Men is er dan ook toe overgegaan de ladders te strijken en de kersen aan de spreeuwen te geverh Over het algemeen is het prijs verloop voor telers en pachters niet ongunstig geweest. De niet ongunstige prijzen zijn voorna melijk een gevolg van de belang rijke aankopen der fabrieken. Op de markten werd de prijs nogal eens nadelig beïnvloed door de import kersen uit België. Het wegvallen van deze laatste week betekent voor velen een schadepost. Uit een groep van 12 man, bij wie zich de gele trui-drager Wout Wagtmans en Nolten bevonden, werkte hij zich op het circuit van Pau naar voren om als eerste over de eindstreep te gaan en hierbij de grootste concurrent van Wiagtmans, de Fransman Bauvin, met enkele centimeters naar (je tweede plaats te verwij zen. Van de start tot aan Argeles, ongeveer 160 km van Bayonne gelegen, is er niet veel gebeurd Daar nam Huot de benen, ge volgd door de Spanjaard Baha montes, die als eerste over de top van de Aubisque zou gaan en hiermee de eerste plaats in 't bergklassement zou veroveren Daarna kwam een - groep be staande uit Rodriguez, Wagt mans, Ockers, Bobet. Mallejac, Geminiani, Nolten. Schaer, Kü- bler. Kioblet, Clerici, Dotto, La zarides, Lauredi, Van Genechten, die halverwege de Col Huot in haalden. De top van de Aubisque werd het eerst bereikt door Ba- hamontes met 30 sec voorsprong op Van Genechten en op 1 min, 15 sec. volgden in deze Volgorde: Le Guilly, Bobet, Mallejac, Schaer, Ockers, Nolten, Dotto en Lazarides. Bij de afdaling deden zich door de zware mist enkele valpartijen voor. Bahamontes, die te veel van zijn krachten had gevergd, werd ingehaald door de gnoep, waarin Nolten en Wagtmans za ten. Tenslotte vormde zich een groep van 12 man, die gezamen lijk te Pau arriveerden en van wie zoals reeds vermeld Ockers de sprint won. Wagtmans had dank zij de overwinning van de Belg de gele trui behouden. Tridia zou niet bereid zijn mili taire verplichtingen op zich te nemen om een regeling te garan deren, waardoor het in gevech ten betrokken zou kunnen wor den. OPA SCHRAM HEDENAVOND WEER THUIS. BEROEP OP AMERIKAANSE REGERING. George Meany, voorzitter van het Amerikaanse vakverbond (A. F. L.) heeft Maandag op het jaarlijks congres der vakorgani satie een beroep op de Ameri kaanse regering gedaan om een politiek van vreedzaam samen leven met de Sow jet-Unie te ver werpen, zolang de Russen niet „de landen en de volkeren, waar van zij zich door middel van agressie hebben meester ge maakt, hun vrijheid hebben her geven." „De politiek van vergelding op grote schaal, die dit voorjaar door de Amerikaanse regering werd aangekondigd, is in rook opgegaan. Wij hopen, dat zij niet zal worden vervangen door een politiek van sussing op grote 9chaal," aldus Meany. Meer dan 800 atoomspecialis ten uit 28 landen kwamen Maan dag te Oxford bijeen Voor de grootste internationale conferen tie ter wereld over het vreed zaam gebruik van atoomenergie, Het congres, dat vijf dagen zal duren, is georganiseerd door het Britse departement voor atoom energie. Van de ruim 300 lezingen, die bij het congres zijn ingediend, zullen 70 worden voorgelezen, die handelen over de nieuwste me thoden in 'het industrieel en me disch gebruik van radio-isoto pen. Onder de 300 buitenlandse vertegenwoordigers zijn onder meer experts uit Japan, Brazi lië, Finland, Australië, Zuid-Sla- vië, doch Rusland en de andere communistische landen hebben geen afgevaardigden gezonden. Op de conferentie zal ook het Nederlandse kankerinstituut vertegenwoordigd zijn. Hedenavond om 7 uur zal „Opa Schram," de 67-jarige wandelaar uit Driebergen, bij de „finish' van zijn voetreis Rome v.v„ het gemeentehuis in Driebergen, ar riveren Door de vele huldigin gen is 'het laatste stuk va:i zijn reis, dat door Nederland, in veel langzamer tempo gegaan dan het vorige deel. Tussen Helmond en Eindhoven moest hem zelfs een escorte van motor-politie worden meegege ven om er voor te zorgen, dat hij ongehinderd door de mensen heen kon komen. Gisteravond arriveerde hij Culemborg, waar hij hedenmor gen start voor het laatste tra ject dat leidt over Werkhoven Odijk langs station Driebergen Zeist. In zijn woonplaats zal hij met muziek worden ingehaald. Vóórdat hij op 26 Juli opnieuw de wandelschoenen aantrekt voor het lopen van de vierdaagse voor de veertiende keer komt er eerst nog een huldiging in Den Haag. waar zich daartoe een comité heeft gevormd. In ZOMERFEEST IN DE LH HTSTAD NIJMEGEN. Avond op avond baden de par ken en de singels van Nijmegen in de glans van witte en oranje lampjes. Ondanks het minder gunstige weer komen toch al duizenden vacantiegangers in Nijmegen de illuminatie bewonderen. In de lichtstad wordt een feest program afgewerkt, vooral tij dens de vierdaagse. Elke avond worden concerten gegeven op de pleinen der binnenstad. De ontspanningscommissie van het campagnecomité 1954 van het Nederlandse Rode Kruis bouwt een grote feesttent op de hoek Kronenburgersingel-Spoorstraat, waar avond op avond nonstop ca baret wordt gegeven ten bate van het Rode Kruis. De Zwanen- ridder-phantasiën, aangebracht in een der bastions van het Kro nenbergerpark trékken steeds talrijke toeschouwers. DE ELFDE ETAPPE. De uitslag luidt: 1. Ockers (B. 2. Bauvin (Fr. N.O.) 3. Kübler (Zw.) 4. Bobet (Fr.) 5.Schaer (Zw.) 6. Nolten 7. Wagtmans 8. Gaul (Lux./Oostenrijk 9. Mallejac (Fr. W.) 10. Van Genechten (B.) 11. Geminiani (Fr.) 12. Lauredi Fr. 13. Varnajo (Fr. W.) 14. Vivier (Fr. Z.W.) 15. Wim van Est 16. Bergaud (Fr. N.O.) 17. Vietta (Fr. Z.O.) 18. Clerici (Zw.) 19. Koblet (Zw.) 20. Voorting 21. Mahé Fr. W.) 22. Dotto Fr. Z.O.) 23. Ruiz (Sp.) 28. Van Breenen 29. Suykerbuyk 58. Faanhof 18. Ruiz (Spanje) 6o.48.13 19. De Bruyne (Belg.) 65.48.59 20. Brankart (Belg.) 65.50.19 22. Voorting (Ned.) 65.53.29 33. Van Breenen (Ned.) 66.02.24 58. Faanhof (Ned.) 66.26.49 79. Suykerbuyk (Ned.) 67.03.06 Het ploegenklassement. I. Frankrijk (Bobet, Geminiani, Lauredi) 20.43.12 2 en 3. Zwitserland (Kübler, Schaer, Clerici) en Nederland (Nolten, Wagt mans, Van Est) 20.45.06 4. Frankrijk West (Mallejac, Varnajo, Mahé) 20.46.54 5. België (Ockers, Van Genech ten, Close) 20.48.52 6. Frankrijk Z.-O. (Vitetta, Dot to, Apo Lazarides) 20.50.54 7. Frankrijk Z.-W. (Vivier, Ber gaud, Privat) 20.53.40 8. Spanje (Ruiz, Botella, Ma- sip) 20.58.26 9. Lux./Oostenrijk (Gaul, Morn, Kemp) 20.59.04 10. Frankrijk N.-O.-C. (Bauvin, Cieleska, Dacquay) 21.01.06 II. Ile de France (Quentin, Bo- ber, Hoorelbeke) 21.10.48 Het algemeen ploegenklasse ment. 6.54.24 z. t. z. t. z. t. z. t. z. t. z. t, z. t. z. t. z. t. z. t. z. t. 6.56.12 6.56.18 z. t. z. t. z. t. z. t. z. t. z. t. z. t z. t. Z.J t. 7.01.04 z. t. 7.07.12 Algemeen klassement, 1. Wagtmans (Ned.) 65.28.38 2. Bauvin (Fr. N.O.C.) 65.28.47 3. Bobet (Fr.) 65.29.40 4. Schaer (Zw.) „0.39 5. Koblet (Zw.i 65.31.31 6. Kübler (Zwitserl.) 65.35.38 7. Mahé (Fr. West) 65.40.27 8. Wim van Est (Ned.) 65.4038 9. Ockers (Belg.) 65.44.15 BRITSE LANDINGSTROEPEN TE ZEEBRUGGE. Zondagavond en Maandagoch tend zijn 5000 soldaten van de 264ste Schotse landingsbrigade die zullen deelnemen aan een grote geallieerde landingsoefe ning, te Zeebrugge aan land ge gaan. De oefening wordt gehou den van 22 tot 27 Juli. De verboden „Saarlandse de mocratische partij" heeft zich in een brochure, getiteld „Stemmen van de Duitse oppositie in het Saarland", gekeerd tegen het plan Van der Goes voor regeling van de Saarkwestie. De partij verwijt jhr. mr M van der Goes van Naters gebrek aan objectiviteit. Hij heeft slechts in verbinding gestaan met leiden de personen van de Frans-Saar landse politiek en zich niet on derhouden met vertegenwoordi gers van de oppositie, aldus de brochure. Stefanopoelos, de Griekse mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft Maandag verklaard, dat de conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken van Grieken land, Zuid-Slavië en Turkije voor de ondertekening van het verdrag van bondgenootschap in werke lijkheid niet uitgesteld was, daar Turkije de datum van 17 Juli nooit had aanvaard. De vriend schap en de band tussen Grieken land en Turkije waren „oud en beproefd." In diplomatieke kringen meent men, dcit Griekenland bemiddelt tussen Turkije en Zuid-Slavië voor het vaststellen van de da tum der volgende conferentie, die waarschijnlijk in het midden van de maand Augustus zou val len. Senator McCarthy heeft Maan dag verklaard, dat bepaalde raadslieden van zijn subcommis sie van onderzoek willen aftre den. Hij noemde niet de namen van deze raadslieden, doch ver klaarde, dat zij „zeer opvallend werk hebben verricht. Hun ver trek zou dan ook „een van de grootste overwinningen" voor het communisme zijn, zo meende hij. 10. Gaul (Lux./Oostenr.) 65.44.15 11. Nolten (Ned.) 12. Vitetta (Fr. Z.O.) 65-47-04 13. Lauredi (Frankrijk) 65.47.12 14. Geminiani (Frankr.) 65.47.29 15. Deledda (Frank.) 16. Mallejac (Fr. W.) ®;j.48.02 17. Forlini (Ile de Fr.) 65.48.04 1. Zwitserland 196.07.17 2. Nederland 196.16.01 3. Frankrijk 196.27.50 4. België 196.28.10 5. Frankrijk West 196.32.34 6. Frankrijk N.O.C. 196.33.38 7. Frankrijk Z.W. 197.14.21 8. Ile de France 197.16.00 9. Frankrijk Zuid-Oost 197.18.28 10. Spanje 11. Lux./Oostenrijk 197.37.55 Bergklassement. 1. Bahamontes (Spanje) 10 pnt.; 2 Van Genechten (B.) 9 pnt.; 3. Le Guilly (Ile de Fr.) 8 pnt.; 4. Bobet (Frankrijk) 7 pnt.; 5. Mallejac (Fr. West) 6 pnt.; 6. Schaer (Zwitserl.) 5 pnt.; 7. Ockers (België) 4 pnt.; 8. Nolten (Ned.) 3 pnt.; 9. Dotto (Fr. Z.O.) 2 pnt.; 10. Lazarides (Fr. Z.O.) 1 pnt. De prijs voor de grootste pech vogel werd toegekend aan Morn (Lux./Oostenrijk) en Huot (Fr. Z.W.) werd de suikerprijs toebe deeld. Het puntenklassement. 1 Kübler (Zw.) 97 pnt; 2. Schaer (Zw.) 128 pnt; 3. Ockers (B.) 148 pnt; 4. Forlini (Ile de Fr.). 189 pnt; 5. Van Est 230,5 pnt; 8. Wagtmans 237 pnt; 7. Koblet (Zw.) en Bauvin (F. N.-O.) iedeir 248,5 pnt; 9. Bobet (Fr.) 287,5 pnt; 10. Derijcke (B.) 312 pnt. Engeland en de Verenigde Sta ten zijn voornemens hun bezet ting van West-Duitsland, tegen eind September te beëindigen, ongeacht of Frankrijk al dan niet hetzelfde doet, zo is van ge zaghebbende diplomatieke krin gen te Bonn vernomen. Als Frankrijk 'het E.V.G.-ver drag en de conventies van Bonn niet tegen 15 Augustus heeft be krachtigd, zijn de Verenigde Sta ten en Engeland van plan de Franse regering uit te nodigen de conventies van Bonn. zonder het E.V.G.-verdrag, van kracht te verklaren. Volgens de conventies krijgt West-Duitsland vrijwel algehele sou'vereiniteit, terwijl in het E.V.G.-verdrag de kwestie van 'n Westduitse bijdrage tot een Eu ropees leger wordt geregeld. Zoals bekend heeft premier Men-des-France verklaard bereid PRIJSVLUCHT QUIEVRAIN. „De Eendracht" - Terneuzen. Snelh. le oude duif 1365.8 m. 1 en 10. Jac. Hamelink; 2 en 5. Jac Dooms; 3 en 6. J. A. de Smidt; 4. L. Breepoel; 7. Chr. v. Driel; 8. C. Rouw; 9. H. F. Koch Zn. Snelh. le jonge duif 1335.8 m. 1 en 6. J. Vroegop; 2, 7 en 10. G Oppeneer; 3. D. v. d. Berge; 4 H. F. Koch Zn; 5 en 9. P. Visser; 8. F. Kegels. BELOFTE MAAKT SCHULD. „Als Duitsland wereldkam pioen wordt, dan zal ik naar Kai— serslautern wandelen om aan voerder Fritz Walter persoonlijk de hand te drukken". Dit zei Siegfried Helmhold. een vurige voetballiefhebber uit HCmstedt bij Berlijn, toen hij in de eerste dagen van het tournooi de Du l se kansen met zijn kameraden besprak. Duitsland i s wereldkampioen geworden en de vrienden van Siegfried hielden hem aan zijn woord. Zo is Helmhold één dezer dagen met een paar stevige schoenen en een rugzak op pad Vismijn. In de week van 1218 Juli werden aangevoerd 6945 kg ex port-garnalen 1,402,67, 40 kg binnenlandse garnalen 1.35 —ƒ2,13; 797 kg bot 16—32 ct, 214 kg schar 1974 ct.; 150 kg schol 55—58 ct.; 79 kg tong 1,05 ƒ2,80; 3 kg tarbot ƒ1,51; 34 kg rog 2637 ct. Vertrokken. Dezer dagen is het hoofd van de parochie, de Z. E. pater Gar diaan vertrokken naar het kapit tel in Den Bosch. Door het kapit tel zal hij benoemd worden Voor een ander klooster. Hij wordt vergezeld van de Z. E. pater Al- phonsus, die eveneens het 3-jaar lijks kapittel zal bijwonen. Schoolreisjes. De laatste dagen, hebben on danks het ongunstige weer ver schillende schoolreisjes plaats gehad. De leerlingen van de Chr. school trokken naar Hulst, waar de speeltuin in het middelpunt van de belangstelling stond. De laagste klassen van de openbare school toerden een stapje verder en kozen Middelburg als vacan- tietrip. Ook hier werd genoten van 't vele schone dat de Zeeuw se hoofdstad biedt. 85. Met een verbeten trek op z\jn gelaat keert de Noorman terug naar de onheils plaats. In hem knaagt een voortdurend zelf verwijt. „Ik had de schepen moeten halen, voor ik met de Witte Raaf terugging naar Lochlan HallOp de schepen had Rag nar zich misschien nog in veiligheid kun nen stellen Als Eric het onge lukkige gezicht van Aithan ziet zegt hij zacht: „Kwel U niet met verwijten heer Aithan. De zeerovers geven uw krijgers de schuld. Het heeft geen zin de aanstichters te zoeken. Het is gebeurd De grijsaard zucht. „Ruim hon derd van mijn krijgers en een zes tigtal piraten sneuvelden. Dat is het loon voor hun onbeheerste daden...." Zwijgend ziet de Noorman voor zich„Zouden de overige vijf tig zeerovers de dood hebben ge vonden in het hoogland, of mis- schien ontsnapt zijn? Is Ragnar de Rode wellicht nog in leven.... We zullen wachtvuren aanleg en. Patrouilles moeten onafge broken blijven zoeken. Als in de buurt niets gevonden wordt, trek dan het hoogland verder in." Na bevel gegeven te hebben de schepen terug te halen, gaat de Noorman met Aithan, Erwin, Axe en een klein aantal krijgers naar Lochlan Hall. Daar stelt hij de Witte Raaf van de gebeurtenissen op de hoogte. Deze luistert zwij gend toe... doch mijn belofte aan U om naar Morcar te gaan zal ik. houdenbesluit de Noorman. Aithan kucht. „Het zal U aan niets ontbreken, wendt hij zich tot Bryan. Als ge de zeereis niet be hoeft te maken kunt ge hier eerst op krachten komen." Dit is het be gin van een verbroedering tussen aartsvijanden, overpeinst de Noor man en neemt met een glimlach afscheid van Bryan of Ochshill de zoon van Scathwyn de Raaf -i Drie dagen en nachten branden vuren en zoeken krijgers onafge-1 broken, doch van Ragnar de Rode wordt geen levensteken meer ge vondenDan beseft Eric dat het geen zin heeft nog langer te wachten. In korte woorden deelt hij Aithan zijn plannen mede. Eric verzoekt de grijsaard, de twee schepen te laten bewaken en Rag nar de Rode, als deze mocht terug keren, zonder strijd te laten ver- te zijn om het zomerreces van de j gegaan 0m met een wandeling nationale vergadering tot 15 Au- van 500 kilometer van Helmstedt gustus uit te stellen. naar Kaiserslautern aan de Fran se grens zijn belofte gestand te doen. Twee van zijn kameraden begeleiden hemop de fiets. „WIE ZAL DAT BETALEN?" ZEI MOEDER. Een 10-jarige jongen liep Zon dagochtend door de wirwar van tenten en caravans te Great Hucklow, die de deelnemers aan de hier over enkele dagen begin nende wereldkampioenschappen zweefvliegen herbergen. „Kan ik uw schoenen poetsen?, het kost maar een dubbeltje", zei de jon gen tegen iedereen, die hij maar tegen kwam. „Het geld is voor papa's zweefvliegtuig". Het was de Zwitserse Constan- tine Gehringer, die op deze ma nier ijverig trachtte aan de nodi ge pecunia te komen. Zijn vader, Adolf Gheriger, de secretaris-ge neraal van de Zwitserse lucht vaartclub, was Zaterdag thuis gekomen met de mededeling, dat bij een trainingsvlucht zijn toestel' licht had beschadigd. Waarop zijn echtgenote onmiddel lijk repliceerde met de vraag: ,En wie zal de schade betalen?". De kleine Constantine had dit gehoord. En om een antwoord op zijn moeders vraag te geven deed hij Zondagmorgen in alle vroegte al het schoenpoetsmateriaal van de familie Gehringer in een doos en trok erop uit trekken. Met beide gevangenomen piraten hij en één van Bryans aanhangers aan boord zeilt de Noorman weg Terwijl hij nog lang naar de kleine, gebogen gestalte van Aithan of Glandannon ziet, toeven Eric's gedachten bij Ragnar de Rode, de reusachtige zeeschuimer die thans zo triest aan zijn einde kwam en wie de Noorman, on danks de talrijke fouten een warm hart heeft toegedragen

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 3