Tunesië, toneel van onrust LONDEN EN MALAKKA De besprekingen te Genève Het Perzische oliegeschil Engeland wenst steun van het Chinese proletariaat te winnen De Amerikaanse bases in Europa en Noord-Afrika BEROEP VAN GROTEWOHL In beginsel overeenstemming WEERSVERWACHTING HOOGWATER. ZON- en MAANSTANDEN De Ned.-Indonesische Unie-besprekingen DINSDAG 20 JULI 1954. 9e Jaargang No. 3204. De open grens met Libye biedt Tussen Suez en Ben-Gardane zijn Het laatste bataljon van Rommel slaapt niet I vele mogelijkheden de Duitsers actief De linkervleugel van de Britse Labourpartij Prins Bernhard en Prinsessen lunchen op Buckingham Palace India, Canada en Polen in commissie van toezicht in Indo-China De droogte in de Ver. Staten B irmaanse premier over de wereldsituatie Engeland beschuldigd Saoedi-Arabië van viagdiscriminatie Nederlandse immigranten moeten zich als gasten gedragen Prijsindexcijfers ge'zins- verbruik opnieuw hoger Fr ankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,—j iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of-: Adre» Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10.30 aar. Het Franse blad „La Tribune des Nations" schrijft: Het uitbreken van ernstige militaire operaties in Tunesië trekt de aandacht naar de wel zeer bijzondere politieke en geo- graphische situatie van dit pro tectoraat. Men kan zich erover verbazen, dat van de drie landen in Noord-Afrika, alleen Tunesië werkelijk het toneel biedt van een ware opstand van bepaalde elementen onder de bevolking. Marokko is bijvoorbeeld veel on stabieler van politiek standpunt uit bezien en de pacificatie is daar pas enkele jaren vóór 1939 bereikt. In Algiers is de oppo sitie tegen het Franse Ihewind het best georganiseerd van ïeel Noord-Afrika, dank zij de aan wezigheid van een communisti sche partij en machtige nationa listische partijen. Het eigen aardige van het Tunesische ge val houdt kennelijk verband met het bestaan van een open grens van enkele duizenden kilometers lengte met Libye. Van over deze grens wakkert een buitenlandse interventie de onrust in Tunesië aan. Deze in terventie is niet gering, omdat ze voorkomt uit een coalitie. Apart bezien zijn de promotors ervan niet zo dreigend. Maar thans wordt de Franse tegen woordigheid bedreigd van Bizerta tot Fezzan en wel niet zozeer door het Tunesische nationalis me dan wel door de onder grondse actie, die enkele „be vriende mogendheden hier tegen Frankrijk voeren. Het is zeer verleidelijk om hier in de eerste plaats Engeland te beschuldigen, dat immers voortgaat met het onderhands besturen van het onafhankelijke Libye. In feite moet men e ondergravende actie van Engel- Volgens conferentiekringen zijn se agenten in Tunesië zeer zeker deskundigen druk bezig met het niet onderschatten en deze actie opstellen van ontwerpen voor de vindt in Libye een natuurlijke bestandsdocumenten, basis. Maar de Engelse activiteit I Volgens de huidige plannen En dan zijn er de Italianen, c^ie al 15 jaar tegen de Fransen agi teren. De annexatie van Tunesië bij het Italiaanse rijk was óén der oorlogsdoelstellingen van Mussolini. De Italianen, die thans in Tunesië wonen, procla meren niet zozeer 'n „Anschluss" die toch onmogelijk is, maar ze wensen wel gemenezaak te ma ken met allen die vijanden zijn van de Franse aanwezigheid. De meesten zijn oud-fascisten cn staan klaar om bij de minste verzwakking van de Franse positie de kop op te steken. Met de Tunesische nationalisten heb ben ze alleen slechte betrekkin gen, want dezen zien in hen nog erger „uitbuiters" dan in de Fransen. Zo heeft zich een zeer heterogne coalitie verzamelt in de strijd in Tunesië, tegen de Franse autoriteit. Een coalitie, die zijn bestaan dankt aan de woelige historie van het protec toraat en vooral aan de huidige zwakte van Frankrijk door Bonn verloochend worden. Hitler-Duitsland beschouwde i- Byë als één van zijn leengoede ren. In de jaren 19401943 stonden de strategische bronnen der Duitsers hier ter beschik king.. Enkel^ honderden soldaten cn officieren van Rommel bevinden zich nog steeds in Afrika. Een deel van hen is gedemobiliseerd en wijdt zich aan strikt burger lijke arbeid, maar de anderen blijven hun militaire kennis ex ploiteren. Zij Verkopen deze aan de meest biedende. Enkelen van hen hebben de Egyptische nationaliteit gekregen en zijn raadgevers van het Egyptische leger geworden. Zo strekt zich een Duits net uit over het gebied tussen Suez en BenGardane... en verderop, tot in Tunesië roe, waar het mogelijk is zich onder velerlei dekmantels te verschui len. Hoewel uiterlijK niet veel van de Duitse huurlingen ge merkt wordt, moet men er op voorbereid zijn, dat deze heden bij een eventueel dreigend ver trek der Fransen, onmidddellijk opstaan. Het is momenteel niet Prins Bernhard, zijn moeder, eens met zekerheid bekend of ze prinses Armgard, en de prinses geen Duitse wapendepóts in sen Beatrix en Irene hebben Tunesië hebbenEn óf ze als Maandag als gasten van koningin huurlingen zullen optreden of Elisabeth en de Hertog van Edin- „voor eigen rekening" is ook niet burgh geluncht op Buckingham duidelijk. I Palace. De linkervleugel van de Britse Labourpartij heeft zich aange gord voor een hevige aanval op het voorgestelde Zuidoostaziati- sche verdedigingsverdrag en voor een zware strijd met de partijlei ders over de Westduitse herbe wapening. Een Zondag gepubliceerde voor lopige lijst van 433 resoluties voor het jaarlijkse partijcongres te Scarborough omvat ruim 50 re soluties tegen een herbewapend Duitsland. In aoht resoluties wordt het voorgestelde Zuidoost- aziatische verdedigingsverdrag veroordeeld en in ongeveer der tig wordt aangedrongen op het nemen van actie om atoom- en waterstofbommen te verbieden. Ook wordt in een aantal reso luties gepleit voor toelating van communistisch China tot de Ver enigde Naties. maskeert geenszins die van de Amerikanen, Duitsers en Italia nenom hier slechts Frank- rijk's voornaamste tegenstanders te noemen. Engeland oriënteert zich Tu nesische politiek volgens het schema, dat ook toegepast wordt in Suez, in Griekenland en rond de hele Middellandse Zee. Frank rijk heeft van deze bongenoot niets te vrezen als zijn aanwe zigheid in Tunesië maar krachtig voelbaar blijft. Maar de Engelsen geloven niet, dat Frankrijk zich hier op den duur kan handhaven cn de Britse experts trachten te voor zien wat er zal gebeuren na een eventueel Frans vertrek; Londen zou niet willen, dat het land een militaire kolonie van de Ver. Staten werd, evenmin, dat het 'n Russisch-gezinde Arabische re publiek werd, noch een staat van het onzekere Egytpische of Perzische type. Engeland pre fereert een onafhankelijk Tune sië op de manier van Libye of Irak, dat zich voegt bij de vrien den van Engeland in het Ara bisch blok. Om dit alles voor te bereiden, beschikt de regering te Londen over machtige agen ten in de boezem van de natio nalistische Tunesische beweging. En dan zijn er de Duitse agi tatoren, die niet geheel en al medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van dinsdag ochtend tot Dinsdagavond. Iets hogere temperaturen. Aanvankelijk flinke opklarin gen, later weer toenemende be wolking met in het N. en N.W. enige regen. Meest matige wind krimpend van N.W. naar Z.W. Dezelfde temperaturen als giste ren of iets hogere. WOENSDAG 21 JULI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 5.19 5.54 6.34 6.44 n.m. 5.36 6.11 6.51 7.01 Juli. 22 4.46 23 4.47 ZON op onder MAAN op onder 20.46 20.45 22.55 23.21 13.08 14.33 zullen, ingeval algehele overeen stemming wordt bereikt, te Ge nève vertegenwoordigers van de twee opperbevelhebbers in Indo- China overeenkomsten tekenen voor een gelijktijdig staken van het vuren in Vietnam, Laos en Cambodja. Aanvankelijk had men gedacht, dat de stukken in Indo- China zouden worden getekend. De vertegenwoordigers van Vietnam zullen worden benoemd door de Franse opperbevelhebber generaal Ely, terwijl de Viet- minh-afgevaardigden worden aangewezen door generaal Vo Nguyen Giap. Diplomaten van beide partijen zullen voor iedere staat regelin gen met betrekking tot het toe zicht op de naleving van het be stand ondertekenen, doch het is nog niet bekend, op welk niveau dit zal geschieden. Wat de kwesties der garanties betreft, hoopt men, aldus confe rentiekringen, dat iedér land, dat op de conferentie vertegenwoor digd is, een verklaring zal afleg gen. Ook zal er een slotverklaring worden uitgegeven, waarin alle bestandsovereenkomsten, garan ties en politieke besluiten wor den opgenomen. Er moeten echter nog vele de tails worden geregeld. Volgens conferentiekringen zullen belang rijke beslissingen, zoals b.v. over de bestandslijn, wellicht pas op het laatste ogenblik worden ge nomen. Communistische kringen noem den als leden van de voorgestel de internationale commissie van toezicht op het bestand India, Canada en Polen. Alle „belang- rijke-besluiten" zouden eenstem mig moeten worden genomen. Bij andere kwesties zou evenwel een gewone meerderheid van stem men voldoende zijn. Men dacht te Genève, dat het verschil van mening over het tijdstip waarop verkiezingen voor een Vietnamese rgeering moeten worden gehouden, thans groter is dan over enig ander punt op de bespreknigen. Van bevoegde zijde is vernomen, dat de communisten een compromisvooorstel overwe gen, volgens hetwelk de verkie zingen 250 dagen na afloop van de periode van de hergroepering van de strijdkrachten dienen te worden gehouden. De laatstge noemde periode zal waarschijn lijk voor alle gebieden met uit zondering van Haiphong op zes maanden worden bepaald. India, Canada en Polen zijn Maandag telegrafisch gevraagd of zij zitting willen nemen in een internationale commissie van toezicht op een bestand in Indo-China, aldus is te Genève in conferentiekringen vernomen. Minister Eden heeft India en Canada de vraag gesteld, nadat de Oostelijke en Westelijke afge vaardigden Zondagavond het er zo goed als eens over waren ge worden, dat deze landen en Polen deel van de commissie dienen uit te (maken. In diplomatieke kringen werd aangenomen, dat Molotof zich met de Poolse regering in ver binding heeft gesteld. Indien deze drie landen ge hoor geven aan het verzoek, zal de Indische afgevaardigde in de commissie met het Voor zitterschap worden bekleed. De gedelegeerden te Genève hadden er reeds overeenstem ming over bereikt, dat er drie commissies zullen worden ge vormd, voor elk der Indo-Chinese staten een. De samenstelling wat de na tionaliteiten betreft, dient gelijk te zijn. „Le Monde" schrijft: Het resultaat van de militaire besprekingen, die afgelopen week in Singapore geopend werden, zal ongetwijfeld geheim blijven. Dit is trouwens het geval ge weest met alle besprekingen van hetzelfde soort tussen militaire vertegenwoordigers van Frank rijk, Engeland, Amerika en Aus tralië, die periodiek hebben plaatsgehad in Singapore en Sai gon. Hoe het ook zij, het onder werp van deze conferenties de gebeurtenissen in Indo China, de besprekingen in Genève en Trung-Gia maakt, dat zij van groot belang zijn. En vooral voor Engeland, die in de eerste plaats geïnteres seerd is in de komende ontwik kelingen op Malakka Sedert zes jaar strijdt Enge land al op Malakka. Een oorlog je, dat zich nooit zal ontplooien tot een strijd als in Indo-China uitgevochten wordt, maar die daarom niet minder zwaar weegt op de financiën van Londen en Kuala Lumpur. Hoewel de in de strijd toegepaste middelen, mili tair gezien, bescheiden zijn, zijn ze daarom niet minder spectacu lair. Het uitkammen van de jungle, waar men de bewoners in „nieuwe dorpen" heeft onderge bracht om ze te beschermen tegen de opstandelingen en tegen de verleiding om dezen van levensmiddelen en inlichtingen te voorzien", is georganiseerd door de generaal Briggs. Gene- De informele vergadering, die gisteravond tussen de Neder landse en Indonesische delega ties voor de Unie-besprekingen is gehouden, heeft geduurd van 21.00 uur tot ruim 23.15 uur. Hoewel na afloop geen offi ciële mededelingen zijn gedaan, wordt vernomen dat het informe le overleg hedenavond zal wpr- den voortgezet. raai Templer, die Hoge Commis saris werd na de eind 1951 ver moorde Sir Henry Gurney en die zijn functie tot 1 Juli j.l. heeft waargenomen, is verder ge gaan dan zijn voorganger: hij heeft dorpen plat laten branden als collectieve straf; hij heeft dorpen levensmiddelen onthou den, waar opstandelingen kenne lijk inlichtingen hadden gekre gen. Toch zijn de concrete resul taten van deze mehoden niet ge heel bewezen en de staat van be leg, die in Juni '48 afgekondigd werd, is pas in een zeer klein ge bied opgeheven. Trouwens, het probleem is voor Engeland min der militair dan politiek. Kort na de opstand van 1948 werd het probleem duidelijk omlijnd: Het is de emancipatie van Malakka die reeds zo lang geleden door Londen beloofd is. De oplossing is steeds maar uitgesteld van wege de demographische situatie op Malakka. De bevolking van het schiereiland bestaat immers voor de helft uit Maleiers en voor de helft uit Chinezen. De benoeming van een burger lijk ambtenaar, Mac Gillevray, als opvolger van generaal Tem pler, bewijst dat Londen een poli tiek stempel op het probleem wil drukken. Aan dit aspect is ook in het verleden aandacht besteed: er zijn immers pogingen gedaan om de Maleise en Chinese bevol king in de „smeltkroes" te wer pen door „Malakka-gemeenschap- pen" te stichten met een gemeen schappelijke vakbeweging en leger De resultaten zijn pover gebleven! De weigering van de jonge Chinezen om dienst te nemen in het leger, heeft het be wezen. In de huidige omstandigheden schijnt het wel verleidelijk voor Londen om de problemen te be perken door een vreedzame hou ding tegenover Peking te predi ken. Engeland zou zodoende de steun van het Chinese proleta riaat winnen, dat werkzaam is in de mijnen en op de plantages van Malakka en daardoor zou een einde aan de guerilla-oorlog kun nen komen. Bovendien hebben de rubber plantages niet zo bar genoten van de vraag naar grondstoffen, veroorzaakt door de Koreaanse oorlog, aangezien Amerika de synthetische rubber steunde. Het uitvoerverbod naar de Commu nistische landen heeft de planta ges in een deplorabele situatie gebracht en de grote maatschap pijen kijken niet zonder wrok naar de rubberleveringen, die Ceylon aan China verzorgt en naar de onderhandelingen tussen Rusland en Indonesië over de aankoop van Indonesische rub ber Dit zijn overwegingen, die van grote invloed zijn op de strategi sche gezichtspunten van Londen ten opzichte van Singapore, welks verdediging enigszins pa rallel loopt met de Indochinese situatie De Amerikaanse minister van Landbouw, E. Benson, heeft be kend gemaakt, dat er in delen van Wyoming, Colorado, New Mexico en Texas een vrij ernsti ge droogte heerst. Vooral in yo- ming en Colorado is de droogte zeer groot. Volgens een weersvoorspelling voor de komende dertig dagen zullen de temperaturen in de droogtegebieden hoger dan nor maal blijven en zal er minder regen vallen dan gewoonlijk in deze tijd van het jaar geschiedt. De Amerikaanse minister voor de Luchtmacht, Talbott, heeft zich bij zijn terugkeer van een inspectiereis naar Europa en Noord-Afrika uitgelaten over de versterking van de gordel van Amerikaanse luchtbases van De nemarken tot Marokko. Zo waren goede vorderingen gemaakt bij het verbeteren van de brandstofvoorziening voor de luchtmachteenheden in Duitsland. Ook over de verbetering van de bases in Marokko, die reeds door straalbommenwerpers worden ge bruikt, was de minister zeer te vreden. Hij deelde mee, dat de aanleg van nieuwe bases in Spanje was vertraagd, doordat het moeilijk was plaatsen te vinden waar vol doende water was. In September zou echter begonnen worden met de aanleg van een basis bij Ma drid en een bij Saragossa. Het werk aan twee andere vliegvel den zou pas volgend jaar begin nen. In het toestel van minister Tal botte keerde ook het hoofd van de organisatie voor werkzaamhe den in het buitenland, Harold Stassen, terug van besprekingen te Parijs en Londen. De Birmaanse premier Oe Noe heeft Maandag in een toe spraak tot een massa-bijeen komst op martelaarsdag de zevende verjaardag van de moord op Aung San en zes an dere Birmaanse leiders ge zegd, dat Amerika en China aansturen op een catastrophale oorlog". De kans op een nieuwe wereld oorlog was niet verminderd, maar integendeel aan het toe nemen. Oe Noe zei te menen, dat de vijandigheid tussen Ame rika en communistisch China groter was dan tussen de geal lieerden en de asmogendheden in de laatste oorlog. ,,Als neu tralen in het machtsbeleid moe ten we iets doen om zowel Ame rika als China in staat te stellen hun doel te bereiken zonder dat zij overgaan tot oorlogvoeren", aldus de Birmaanse premier. De Perzische minister van Fi nanciën, dr. Ali Amini, heeft Zondag medegedeeld, dat er in beginsel overeenstemming is be reikt tussen Perzië en het con sortium van acht oliemaatschap pijen, dat gevormd is om de Per zische olie aan de markt te bren gen. Over een afzonderlijke regeling van de schadeloosstellingskwes tie tussen Perzië en de „Anglo- Irianian" moet nog overeenstem ming worden bereikt, doch dit zal, volgens minister Amini, maar twee dagen duren. De acht maatschappijen in het consortium zijn: De „Anglo-Ira- nian", de „Koninklijke Neder landse Shellgroep", de „Compag nie Franqaise der Petroles", de „Socony Vacuum", de Standard Oil Company of New Jersey", de „Standard Oil of California", de „Gulf Oil Company"en de „Texas Oil Company". Nu de onderhandelingsphase is geëindigd, zullen 12 deskundigen op het gebied van het volken recht en financiën de overeen komst opstellen. Dit zal niet meer dan vijf dagen nemen, aldus dr. Amini. Hij zeide, dat in het eerste jaar van de overeenkomst 13 millioen ton olie zal worden gewonnen. In de twee daaropvolgende jaren zal de productie stijgen tot resp. 20 en 27 millioen ton. Wat de afzonderlijke bespre kingen met de „Anglo-Iranian" betreft, verklaarde de minister, dat de schadeloosstelling ,,zéer gering veel minder dan ver wacht werd waarschijnlijk minder dan 30 millioen pond" zal zijn. De overeenkomst tussen Ferzië en het consortium zal een loop tijd van veertig jaar hebben, met een optie op verlenging na de eerste dertig jaar. Perzië ont vangt ruim twee pond (21 gulden) per ton olie. De acht oliemaatschappijen wa ren in April j.l. te Londen over eengekomen het consortium te vormen ten einde een middel te vinden om de Perzische olie weer op de markt te brengen, die vroe ger werd geproduceerd door de „Anglo-Iranian", totdat de rege- ring-Mossadek in 1951 de bezit tingen van deze maatschappij, waaronder de raffinaderij te Abadan, nationaliseerde. Op 11 April vertrok een uit drie leden bestaande missie naar Teheran om de onderhandelingen te be ginnen. Toen het overleg vastliep, keer de de missie in Mei naar Londen terug om nieuwe instructies te halen. Struikelpunten waren toen de eis van Perzië om de bedrijfs leiding over de olie-industrie in handen te houden en de kwestie, hieveel olie op de internationale markt moest worden gebracht. Er werd toen een hoeveelheid van 10 millioen ton per jaar genoemd. Op 20 Juni keerde de missie in Perzië terug. Gedurende de on derhandelingen bevond Herbert Hoover, adviseur van het Ameri kaanse ministerie van Buiten landse Zaken in oliekwesties, zich in Teheran. Dr. Amini verklaarde nog, dat het consortium om te beginnen 100 millioen dollar (ongeveer 375 millioen gulden) in de raffinade rij van Abadan zal beleggen om deze weer op gang te brengen. In tegenstelling tot andere oliepro ducerende landen aan de Perzi sche Golf zal Perzië aan de maat schappijen van het consortium eerst geen korting op de gewon nen en aan de markt gebrachte olie geven. Otto Grotewohl, de Oostduitse eerste-minister, heeft een beroep gedaan op de Westduitse socia listen om 2ich met de Oostduitse communisten te verenigen ten einde de regering-Adenauer om» ver te werpen. Dit beroep is vervat in een brief aan de Westduitse socialis tische leider Erich Ollenhauer. Volgens het Oostduitse pers bureau A.D.N. zeide Grotewohl, dat Oost-Duitsland bereid is, el ke mogelijkheid te onderzoeken om met „democratische" West duitse partijen te onderhandelen en met haar een kieswet vpor geheel Duitsland op te stellen. Inplaats van het Europese ver dedigingsverdrag stelde Grote wohl het door Molotof geopper de collectieve veiligheidsverdrag voor Europa voor. Het schrijven van Grotewohl valt samen met een communis tische campagne voor besprekin gen Oost- en West-Duitsland en eventueel voor een nieuwe vier- mogendhedenconferentie, met De Engelse minister van Bui tenlandse Zaken, Eden, heeft te genover de ambassadeur van Sa oedi-Arabië te Londen uiting ge geven aan zijn ernstige ongerust heid oVer het besluit van Saoedi- Arabië om de Argentijnse reder A. Onassis voorrechten voor het vervoer van de in Saoedi-Arabië geproduceerde olie te verlenen. De Engelse regering heeft de hoop uitgesproken, dat Saoedi- Arabië zich ernstig zal beraden alvorens een gedragslijn te vol gen, die naar haar mening on getwijfeld dit land moeilijkheden met andere, bevriende mogendhe den zal bezorgen. Naar de Engelse regering in het Lagerhuis deed bekend ma ken houdt zij met betrekking tot deze kwestie nauw contact met de regeringen van Amerika en andere landen en met commerci ële belangen. Deze regeringen en belangen hebben even ernstige bezwaren tegen de overeenkomst van Saoedi-Arabië met Onassis als ide Engelse regering. Een functionaris der Engelse rege ring verklaarde in het Lagerhuis dat de overeenkomst ongetwijfeld een geval van viagdiscriminatie vurmt, daar zij beoogt de kopers van olie te noodzaken gebruik te maken van onder een bepaalde vlag varende tankschepen. deelneming van Duitse „advi seurs". Volgens een Westduitse socia listische woordvoerder zal Ollen hauer Grotewohls brief niet be antwoorden. De Nederlandse immigranten in Zuid-Afrika moeten zich als gasten beschouwen en zich ook als zodanig gedragen, zo heeft Ds. Hoekzema uit Noorddijk (Gr.) op een bijeenkomst te Witbank (Transvaal) verklaard. De Nederlandse predikant, die op uitnodiging van de Zuidafri- kaanse regering een rondreis door de unie maakt om na te gaan, hoe het met het geestelijk welzijn van de Nederlandse kolo nisten is gesteld, betreurde het. dat vele landverhuizers, die na in hun eigen land onder kommer volle omstandigheden te hebben geleefd in Zuid-Afrika in goede doen zijn gekomen, aanmerkin gen hebben op de verhoudingen in de unie en op het beleid der regering, in plaats van dankbaar te zijn voor het feit, dat zij tot een zo welvarend land zijn toe gelaten. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft thans prijsindex cijfers van het gezinsverbruik op basis 1949 1C0 per 15 Juni 1954 samengesteld. Het totaal-indexcijfer steeg tussen 15 Mei en 15 Juni 1954 met 1 punt, n.l. van 126 naar 127. De oorzaak hiervan lag vrijwel uitsluitend bij de groep voedings middelen, waarvoor het index cijfer met .2 punten opliep. Deze stijging werd voor een belangrijk deel teweeg gebracht door de hoge prijzen per 15 Juni 1954 voor oude en nieuwe aardappe len. Ook het indexcijfer voor fruit, zij het in mindere mate dan dat voor aardappelen, liep tussen 15 Mei en 15 Juni op Voorts deden zich prijsstijginger voor bij vlees en vleeswaren melk, koffie, thee, vis, eieren er chocoladerepen. Een aanzienlijke daling van het indexcijfer voor groenten bracht gedeeltelijke compensatie van de hierboven vermelde stijgingen. Bij de niet-voedingsmiddelen- groepen, waarvoor de indexcijfers per 15 Juni 1954 op het niveau van 15 Mei gehandhaafd bleven, deden zich geen prijsveranderin- gen van betekenis voor.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1