De overstromingen De besprekingen te Genève De oorlog in Indo-China Hoofdbesturenvergadering van het N.V.V. over het mandement het N. V. V. WEERSVERWACHTING HOOGWATER. ZON- en MAANSTANDEN Commeniaar op het besluit van Sabotage in Oost-Duitsland N y en de aangesloten organisaties zien zich genoodzaakt samenwerking in de raad van vakcentra/en en de bedrijfsunies te beëindigen salons ,robent" Defensie-commissie van Italiaanse kamer van afgevaardigden voor E.V.G, Rhee's reis naar de V. S. in elk huisgezin: gesiéést f Sowjel Russische critiek op Turkije fraiücerlng bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 - Terneuzen Redactieadres: Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 et MAANDAG 19 JULI 1954- 9e Jaargang No. 3203. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels l-.—l iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of-: Adre» Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 mmf Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10.30 u*r» Zaterdagmorgen is in een hoofd besturenvergadering van het N. V. V., welke in Utrecht is gehou den, een verklaring aangenomen naar aanleiding van het mande ment der Nederlandse Bisschop pen. De verklaring besluit met vast te stellen, dat tengevolge van het feit, dat de K. A. B. (Katholieke Arbeiders Beweging) haar war me instemming met het mande ment heeft betuigd en het C. N. V. (Christelijk Nationaal Ver bond) bij monde van zijn voorzit ter het N. V. V. op niet te aan vaarden wijze heeft, gediskwalifi ceerd, de grondslag van de ge reglementeerde samenwerking is vervallen. Derhalve zien het N. V. V. en de aangesloten organi saties zich genoodzaakt de samen werking iit de raad van vakcen- tralen en de bedrijfsunies te be ëindigen. Het N. V. V. zegt echter van zelfsprekend zijn constructieve bijdrage te zullen blijven leveren in de vormgeving van de sociale en sociaal-edonomische politiek in Nederland, in de Stichting van de Arbeid, de Sociaal-Economi sche Raad, en op ander terrein in het belang van de werkne mers. In de verklaring stelt het N. V. V. voorop, dat het het recht van de Bisschoppen erkent om een woord te spreken in staatkundige en maatschappelijke, vraagstuk ken, hetgeen echter niet inhoudt dat het N. V. V. zijnerzijds daar op geen critiek zou mogen uit oefenen. Herinnerd wordt dan allereerst aan de Vastenbrief der Bisschop pen van 1946, waarin het verbod van het N. V. V. voor Rooms-Ka- tholieken opnieuw werd beves tigd, maar ook de mogelijkheid van een nieuw standpunt ten aanzien van het lidmaatschap werd opengelaten. In het thans verschenen man dement is het verbod opnieuw bevestigd en het N. V. V. wordt Het N. V. V. verklaart zich diep verontrust door de geest van iso lement „welke de inhoud van het mandement beheerst en welke het gevaar van aantasting van de gewetensvrijheid inhoudt." Het advies om met andere orga nisaties samen te werken vloeit volgens de hoofdbesturenverga dering eerder voort uit de be hoefte om in een geloofsverdeeld land invloed uit te oefenen, dan uit een innerlijke drang tot een samenwerking, welke tijdens en na de tweede wereldoorlog ge stalte kreeg. Haar oordeel samenvattend pro testeert de hoofdbesturenverga dering krachtig tegen het her haalde verbod, omdat dit haars inziens „een feitelijke aantasting van de vrijheid van vakorganisa tie" betekent. Nadat wordt gezegd, dat het N. V. V. met verbazing en veront waardiging heeft kennis geno men van een rede van de voorzit ter van het C. N. V., de heer Ruppert, waarin deze heeft ge steld, dat hij „nog andere en sterkere motieven heeft om het lidmaatschap van het N. V. V. af te raden dan de Bisschoppen," constateert de hoofdbesturenver gadering, dat hij hiermede „de morele fundamenten, waarop de samenwerking in de raad van vakcentralen berust, heeft onder graven." Hierna besluit de verklaring met vast te stellen, dat het N. V. V. en de aangesloten organisaties zich genoodzaakt zien de samen werking in de raad van vakcen tralen en de bedrijfsunies te be ëindigen. Een en ander onder de restrictie, dat men in andere organen zijn constructieve bijdra ge in de vormgeving van de so ciale en sociaal-economische poli tiek in Nederland wil blijven le veren. Radio-rede van de voorzitter v.an het N. V. V. Zaterdagmiddag heeft de voor zitter van het N. V. V. voor de VAR A.-microfoon het besluit van het N. V. V. nader uiteenge zet. Aan het slot van zijn radio rede Yeide de heer H. Oosterhuis, dat de hoofdbesturenvergadering het diep betreurde, dat anderen de grondslag van een samenwer king, welke zo zegenrijk voor ons volk heeft gewerkt, hebben on dermijnd. Het N. V. V. zal blijven wat het is: een algemene vak beweging, die openstaat voor mensen van iedere geloofsover tuiging en levensbeschouwing, die een democratisch beginsel programma aanvaarden en op grondslag daarvan aan de ver wezenlijking van doeleinden wil len medewerken, de arbeidende mens tot heil. de kapper mei heiapar+e cockel markt 16 brouwerijstraat 9 terneuzen ook voor geverfd en moeilijk haar, huid en haarverzorging, blijvende ontharing, voetverzor ging na afspraak, depositaire „Lancome" en „Dr. Payot" beroemde parijse huizen voor schoonheids- en huidverzor ging. voor natuurgolvend haar, hebben wij de ,föhngolf", watergolven zonder droogkap. De defensiecommissie van de Italiaanse Kamer van Afgevaar digden heeft zich uitgesproken vóór bekrachtiging van de E.V.G. De commissie steunde een re- ripgsw-etvoorste 1 voor bekrach tiging met dertig tegen negen tien stemmen. De monarchisten en neo-fascis- ten onthielden zich van stem ming. De commissie voor fi nanciën had desbetreffend wets ontwerp goedgekeurd. De commissie voor Buitenland se Zaken en Justitie moeten er zich nog over uitspreken. De ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland, Frankrijk en de Sowjet-unie hebben Zater dag te Genève geen voortgang gemaakt aangaande een bestand in Indo-China, zo wordt van ge zaghebbende zijde vernomen. In hoofdzaak is gesproken over het toezicht op een bestand. Dit is een van de belangrijkste pun ten, naast de positie van de be standslijn, de datum der verkie zingen in Vietnam en de vorm der garanties. De Geneefse correspondent van het Chinese persbureau „Nieuw China" meldde Zaterdag, dat een overeenstemming in zicht is. De Verenigde Staten hebben Zondag op de Geneefse conferen tie over Indo-China verzekerd, dat zij nóch gebruik zullen ma ken van, nóch dreigen met ge weld om een wapenstilstands overeenkomst, die zij kunnen eerbiedigen, te verbreken. Dit werd verklaard door de on derminister van Buitenlandse Zaken Bedell Smith, die hieraan toevoegde, dat zijn land iedere hernieuwde agressie, of schen ding van een bestandovereen- Komst zal beschouwen als een kwestie van het „eerste belang. Hij zette het standpunt van zijn regering uiteen op een korte be sloten bijeenkomst van de dele gatieleiders der negen deelne- mende landen, die op Russisch verzoek werd gehouden. Vietnam, bij monde van zijn minister Van Buitenlandse Za ken Tran Van Do, verzette zich evenwel krachtig tegen de voor gestelde regeling, omdat deze op een deling van het land zou neer komen. De Westelijke leiders wisten niet wat zij er van denken moes ten, toen de Sowjet-Unie er op stond oim, voor het eerst sinds de besprekingen tien weken ge leden begonnen, op Zondag een plenaire vergadering te houden. Het was de eerste bijeenkomst op ministerieel niveau sinds 19 Juni. De Russische minister van Bui tenlandse Zaken, Molotoi, die de vergadering leidde, deelde de ministers mee, dat hun plaats vervangers zeer goede vorderin gen hebben gemaakt. De parti culiere gedachtenwisselingen tussen de ministers gaven zijns inziens grond aan de opvatting, dat de vrede in Vietnam kan worden hersteld. Onder de Wes telijke afgevaardigden ontstond echter verwarring, toen hij in zijn inleidende rede verklaarde De voorzitter van de K. A. B. betreurt het besluit van het N. V. V. Een redacteur van het A- N. P. heeft aan de heer J. A. Middel huis, voorzitter van de Katholie ke Arbeiders Beweging, commen taar gevraagd over het besluit van het N. V. V., de samenwer king in de raad van vakcentralen en de bedrijfsunies te beëindigen. De heer Middelhuis zeide, dat hij slechts zijn persoonlijk oor deel kon uitspreken, omdat tjij van mening is, dat er geen re den bestond om hals over kop een. bestuursvergadering van de gekenschetst als „in strijd met K. A. B. bijeen te roepen daar de christelijke beginselen of de christelijke geest," Herinnerend aan de statuten wijst de hoofdbesturenvergade ring er op, dat het N. V. V. aan de levensovertuiging zijner leden generlei belemmeringen in de weg legt. De innige band tussen levensovertuiging en maatschap pelijk inzicht wordt ten volle er kend. Echter ontkent het N. V. V., dat eenheid van confessie of levens beschouwing leidt tot eenheid van maatschappelijk inzicht. Het N. V. V. verwerpt derhalve voor de vakbeweging de confessionele of levensbeschouwelijke grond slag. De indeling van het N. V. V. bij de onchristelijke stromingen wijst de hoofdbesturenvergade ring als beledigend af. Met felle verontwaardiging protesteert de hoofdbesturenvergadering ook tegen de aantijging, dat van het N. V. V. een invloed moet worded gevreesd, waarvan toenemende onkerkelijkheid of zedelijke ver vlakking het gevolg zijn. Met de meeste nadruk wordt ontkend, dat de aangesloten leden het ri sico lopen van mede-verantwoor delijkheid voor besluiten, welke zij krachtens hun geweten kun nen noch mogen aanvaarden. mededgedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandag ochtend tot Maandagavond. OPKLARINGEN. Opklaringen, maar ook enkele buien. Matige tot krachtige wind tussen West en Noord. Weinig verandering in temperatuur. DINSDAG 20 JULI. v.m. n.m Breskens 4.36 4.52 Terneuzen 5.11 5.27 Hansweert 5.51 6.07 Walsoorden 6.01 6.17 ZON MAAN op onder op onder Juli. 20 4.43 20.49 22.16 10.22 22 4.46 20.46 22.55 13.08 23 4.47 20.45 23.21 14.33 24 4.48 20.44 23.56 15.56 men heden in de gebruikelijke wekelijkse vergadering bijeen komt, zodat de aangelegenheid daar eventueel aan de orde kan worden gesteld. De verklaring, die de heer Mid delhuis daarna aflegde, luidt als volgt: „Het besluit van het N. V. V. de samenwerking met K. A. B. en C. N. V. in de raad van vak centralen op te zeggen, is om meer dan één reden te betreu ren. De raad van vakcentralen heeft ongetwijfeld veel bijgedragen tot de verbetering van de positie der arbeiders en is voor land en volk van betekenis geweest. De gronden, waarop het N. V. V. uit deze samenwerking treedt zijn onhoudbaar zwak. Overigens zal er naar het zich laat aanzien niet zo bar veel veranderen. Ook de K. A. B. zal haar constructie ve bijdrage blijven leveren in alle organen van ons maatschappelijk leven en in het belang van de werknemers. De K. A. B. blijft dat doen als Katholieke stands- en vakorgani satie, die met handhaving van eigen beginselen en eigen zelf standigheid open staat voor sa menwerking met allen, wier pro gram en gezindheid voldoende waarborgen bieden voor een ge zamenlijk streven naar de stof felijke en geestelijke verheffing van de Nederlandse arbeiders." In liet beleid van de Christe lijke vakbeweging niet de minste wijziging. heer M. Ruppert, het volgende commentaar gegeven op de be slissing van het N. V. V. om de safrtWhwerking te beëindigen: „Het verbondsbestuur van het C N. V. heeft er uit de pers kennis van genomen, dat het N. V. V. de gereglementeerde sa menwerking tussen de drie vak centralen heeft opgezegd. De eventuele gevolgen van deze beslissing komen uiteraard geheel .voor rekening van het N. v-,.v- In het beleid van de Christelijke vakbeweging brengt deze beslis sing vanzelfsprekend niet de min ste wijziging." Naar gemeld wordt zal de heer Ruppert hedenavond om 18.1a uur voor de microfoon van de N In welingelichte Zuidkoreaan- se regeringskringen is Zondag vernomen, dat president Syng- man Rhee bij zijn besprekingen met president Eisenhower mis schien zijn plan om Klorea te her enigen door militaire actie zal opgeven. Rhee zou vóór alles willen trachten militaire en eco nomisehe hulp van de Verenigde Staten te krijgen. Rhee zal door een twaalftal mi litaire en economische deskun digen worden vergezeld. Men verwachtte, dat Rhee in het eind van deze week naar de Verenigde Staten zal vertrekken. van oordeel te zijn, dat wellicht ten aanzien van de vraagstukken Laos en Cambodja nog meer wern nodig zal zijn, hoewel hij dacht, dat ook hiervoor een op lossing kan worden gevonden. Terwijl de door Mendès-Fran- ce gestelde termijn snel zijn ein de naderde, lagen de standpun ten van Oost en West ten opzich te van de drie dringendste vraag- stuKken Zondag nog ver uiteen. Deze problemen zijn: waar 4e bestandslijn door Vietnam moet lopen; wanneer er verkiezingen moeten worden gehouden om 't land te herenigen en door wie er toezicht moet worden uitgeoe fend op een gelijktijdig staken van het vuren in de 3 Indo-Chi nese staten. De kansen op een aanvaard baar vergelijk tegen Dinsdag middernacht werden Zondag avond te Genève nog „redelijk tot goed" genoemd, doch de mi nisters hebben in hun wedloop tegen de klok nog een geweldige taai. voor de boej*. „Rode Ster", het blad van het- Sowjet-Russische leger, schrijft, dat de Turkse regering besloten heeft het land in „een bruggen hoofd van de Verenigde Staten te veranderen. Vliegvelden en „strategische" wegen werden aangelegd en vlootbases ver groot, „in het bijzonder zeeha vens in de nabijheid van Sow jet-Russische territoriale wate ren". Het gehele Turkse leger staat volgens „Rode Ster" onder toezicht van Amerikaanse offi cieren. Het blad beschuldigt de re geerders van Turkije er van, de toekomst van het land in gevaar te brengen door „een militair bondgenootschap met Pakistan" te sluiten door „voortdurend te streven naar de vorming van een nieuw agressief blok in de Balkan en door zich te binden C. R. V. commentaar leveren op uitsluitend bij Apothekers en Drogisten aan het Noord-Atlantisch blok", de beslissing van het N. V. V. De Oostenrijkse autoriteiten DE OVERSTROMINGSRAMP hebben de bevolking van de over stroomde gebieden opgeroepen zich te laten inenten tegen typhus teneinde het uitbreken van epide mieën te voorkomen. De Ameri kaanse autoriteiten hebben ent stof voor 10.000 personen in de provincie Linz ter beschikking gesteld. West-Duitse en Oost-Duitse des kundigen zijn Zaterdag op een bijeenkomst te Schnackenburg in Neder-Saksen overeengekomen gezamenlijk maatregelen te tref fen met het oog op de hoge wa terstand in de Elbe. Oost-Duitse vakverenigingen hebben kleding en voedingsmid delen ter waarde van een milioen mark beschikbaar gesteld voor de slachtoffers van de overstro mingen in Beieren. Het Donaubekken in N.-W. Hon garije was Zaterdag één grote zee, met hier en daar een eiland, zo meldt radio Boedapest. Gyoer, de tweede industrie stad van het land, is het zwaarst getroffen. De toestand wordt er „zeer ernstig" genoemd. De voor stad Revfalu is galmei ontruimd. litairen jn Hongarije ter beschik Szigetkoez, het gel - j^ing gesteld voor hulpverlening, twee armen van de Donau, staat Grón-'l NEDEgLf Arnhem Hamburg 00ST- WEST- Berlijn DUITSLAND DUITSLAND TSJECH0SL0W. Münchent y/ii Linr^ o. osenneim Salzburg ZWITSER wenen OOSTEN R'JK Gebied v d. ovestromingen en om Chemnitz, Dresden, Gera en Leipzig. Volgens het Hongaarse persbu reau heeft de Russische legerlei ding, op verzoek van de Hongaar se ministerraad, de Russische mi Desgevraagd is namens het be- geheel blank en is ontruimd, stuur van het Christelijk Natio-jn ^et n.-W. van Hongarije heeft naai Vakverbond in Nederland hej Water Zaterdag zijn hoogste bij monde van de voorzitter, de PRINSES MARGARETS BEZOEK AAN DUITSLAND IN LAGERHUIS TER SPRAKE. Het bezoek aan Prinses Mar garet aan West-Duitsland zal Donderdag a.s. in het Lagerhuis ter sprake worden gebracht. Sir Winston Churchill zal wor den gevraagd, welk regerings departement voor de gedetail leerde regeling er van verant woordelijk is. Sommige aspecten van het bezoek zijn in de Britse pers ge- gecritiseerd, daar een lid van het koninklijk huis hierdoor in een politieke controverse ver wikkeld zou zijn. stand bereikt, maar in Boedapest en verder langs de Donau stijgt het nog met een snelheid van 30 cm per dag. Op twee nieuwe plaatsen is Za terdag het water Boedapest bin nengestroomd. In Tsjecho-Slowakije daalt het water overal, maar het gevaar is nog niet geweken, aldus radio Praag. In delen van Bratislava staat 60 cm water en in sommige gebieden is de evacuatie in volle Sang- De Oost-Duitse premier, Otto Grotewohl, heeft Zaterdag mee gedeeld, dat bij de overstromin gen in zijn land 14 mensen zijn omgekomen. 23.000 mensen had den hun woningen moeten verla ten. Het ergste was nu voorbij. Grote schade was aangericht in Zij hadden deze taak reeds op zich genomen. Een belangrijke dijk bij Scepel, de industriewijk van Boedapest, is bezweken en de grote machine fabriek „Matyas Rakosi" loopt gevaar. Te Gyoer is het water 23 cm ge zakt, maar de dijken zijn ver zwakt. Radio-Boedapest noemde de toe stand daar ernstig. In de stad Komaron staat het water - op sommige plaatsen 30 cm hoog. In Oostenrijk is de belangrijke spoorlijn van Wenen naar Duits land, Zwitserland en Frankrijk Zondag weer in gebruik genomen. Op sommige plaatsen moet ech ter nog wel met zeer geringe snelheid worden gereden. De rampschade in Oostenrijk. door de overstromingen alleen al in Neder- en Opper-Oostenrijk 25.000 personen dakloos gewor den, 28.000 huizen en 100.000 ha overstroomd, 7.000 huizen ont ruimd, 200 huizen en 200 brug gen verwoest, 20 spoorlijnen ver broken en 200 bedrijven, waar onder stikstoffabrieken, stopge- zet. Volgens een onofficiële schade zijn de te velde staande gewas sen over een gebied van 80.000 hectaren vernield -of beschadigd. De schade aan de gewassen wordt geschat op 85.000.000. De Franse troepen hebben het kamp Erulin, 70 km ten N.-O. van Hanoi, heroverd, in hun reeds twee dagen durende offen sief in de Noordelijke sector van de delta van de Rode-rivier, aldus te Parijs ontvangen militaire rap porten. Het kamp, dat reeds vier da gen door de Vietminh was omsin geld, ging 48 uur eerder verlo ren. De Fransen verdreven de com munisten ook uit hun vooruitge schoven posten rondomi Sontay, ten N.-W. van Hanoi, en Luc Nam ten N.-O. van de stad. De Vietminh trok zich in de meeste gevallen terug zonder veel tegen stand te bieden. Tien duizend man Franse unie- troepen, bijgestaan door tanks, namen deel aan de uitvallen in tangbeweging ten N.-O. en ten N.-W. van Hanoi om Vietminh- troepen, die de stad bedreigen, terug te drijven. Generaal Renné Cogny, de Franse opperbevelhebber in Noordelijk Indo-China zei, dat 60.000 man Vietminh-troepen wa ren doorgedrongen in de vesting Hanoi-Haiphong en 60.000 man de vesting hielden omsingeld. De toestand van Franse krijgs gevangenen in Indo-China. De Franse onder-commandant René Bardet, die Franse krijgs gevangenen terugbracht uit kam pen, ongeveer 40 km ten Noord- Westen van Than Hoa gelegen, heeft in een rapport aan de Fran se opperbevelhebber in de delta, René Cogny, gemeld, dat er on geveer „twee duizend levende ge raamten" in de kampen zijn. De kampen leken op Buchen- wald, het beruchte Nazi concen tratiekamp. De gevangenen, die er nog het ibeste aan toe zijn, waren door de Vietminh terug gezonden, aldus het rapport. Betoging te Saigon. Honderden jonge Vietnamezen hebben Zaterdag vóór het stad huis te Saigon een betoging ge houden tegen een verdeling van hun land. De sabotage aan spoorwegen, in mijnen en fabrieken en op boerderijen in Oost-Duitsland duurt voort, ondanks de pogin gen van de regering het verzet te breken, aldus meldde Zondag het Amerikaanse voorlichtings bureau. Als voorbeelden van sabotage daden werden spoorwegongeluk ken, vernieling van uitrusting voor kolenmijnen en aanzienlij ke teKorten bij de productie van Volgens voorlopige cijfers zijn'Londen. ONTWERPER STRAALVLIEG TUIGEN 'TREKT ZICII UIT ZIJN WERK TERUG. De heer W. G. Carter, de ont werper van het «eerste straal- vlietuig, de E.-28, die in Mei '41 voor de eerste maal het lucht ruim koos met een Frankwhit- tle straalmotor, is thans op 65- jarige leeftijd als technisch di recteur van de Gloster-fabriek met pensioen gegaan. De heer Carter was bovendien de ontwerper van de Gloster- meteor, het enige straalvlieg tuig, dat in de tweede wereldoor log in actie is geweest. De E.-28 bevindt zich, zoals be kend, thans in een museum in electrische apparaten genoemd. Het voorlichtingsbureau haal de een bericht van radio-Ham burg aan, Volgens hetwelk in de eerste drie maanden van 1954 327 vernielingen in genaaste fa brieken in Oost-Duitsland zijn geschied. De autoriteiten waren niet ge slaagd de daders van een van die vernielingen te grijpen. Door sabotage aan spoorlijnen en seinen zijn, zo was door Oost- duitse vluchtelingen medege deeld, z£vsn treinbotsingen en een aantal andere spoorwegonge lukken voorgekomen, waarbij 46 personen om het leven zijn ge komen en 248 gewond. Het aan tal gearresteerde spoorwegbe ambten zou 198 bedragen. Alleen in de genaaste havenbe drijven werd door saboteurs voor zestien millioen Oostduitse mar ken schade aangericht, aldus het voorlichtingsbureau. Verder haalde het Amerikaan se bureau berichten van het persbureau A.D.N. aan, volgens welke negen personen tot gevan genisstraffen zijn veroordeeld op beschuldiging van het versprei den Van dierenziekten, waardoor 3.350 varkens verloren waren ge gaan en de gehele veestapel in het gebied van hun activiteit was aangetast. Waarnemers hebben de indruk, dat de betoging de goedkeuring had van de Vietnamese premier, Ngo Dingh Diem. De demonstranten droegen span doeken met leuzen voor de on af hankelijijkheid' van Vietnam. Watertekort te Haiphong. Blanken in de Indochinese ha venstad Haiphong betalen een gulden vijftig voor veertien liter drinkwater. Le belangrijkste in stallatie voor de drinkwatervoor ziening van Haiphong is door de Vietminh opgeblazen en de an dere bronnen raken uitgeput. Koelies dragen water de stad binnen. Amerikaanse technici voeren zuiveringsmachines aan om water drinkbaar te maken. Haiphong is omringd dloor wa ter, natte rijstvelden en de zee maar dit is troebel, besmet of zout. n~ t Mendès-France over zijn on derhandelingen. De premier van Frankrijk Men dès-France heeft Zaterdagavond in een radiotoespraak verklaard dat geen der moeilijkheden, die Oost en West te Genève schei den, onoverkomelijk is. Hij zei te hopen, dat binnen drie dagen dan is zijn termijn verstreken de vredeswil sterker zal blij ken te zijn dan het wantrouwen. Hij twijfelt er niet aan of allé de legaties willen vrede. De groot ste vijand was het wantrouwen. Engeland stelt China geritst. Engeland heeft Zaterdag com munistisch China de verzekering gegeven, dat bij een bestand in Indo-China, hetwelk Vietnam. La os en Cambodja zou neutralise ren, deze landen in geen geval deel gaan uitmaken van het voor genomen bondgenootschap voor Zuid-Oost-Azië. Dit wordt van gezaghebbende zijde te Genève vernomen. De Chinese premier Tsjou Ep- Lai had zijn bezorgdheid te kep- nen gegeven over de invloed van een door het Westen gesteunde regionale groepering op een be stand in Indo-China. Tsjou heeft Zaterdagochtend op eigen verzoek een bezoek aan Eden gebracht. Hij verklaarde optimistisch te zijn wat betreft het bereiken van overeenstem ming vóór Dinsdag, de laatste dag van de door Mendès-France gestelde termijn. Voorstel van Knowl.anil. Senator Knowland, de leider van de republikeinse fractie van de Amerikaanse senaat, heeft Z ter dag op een persconferentie ge opperd, dat de Sowjet-unie en communistisch China gevraagd wordt in te stemmen met vrije verkiezingen in Duitsland en Ko rea, indien zij deze ook in Viet nam wensen. PRINS BERNHARD EN OUDSTE TWEE PRINSESSEN WOONDEN OPERETTEVOOR STELLING TE LONDEN BIJ. Prins Bernhard en de oudste twee prinsessen hebben Vrijdag avond in Wijndam's Theatre te Londen een voorstelling bijge woond van de operette „The boy friend". Zoals bekend zou Prins Bern hard Zondag te Londen de ope ning van de „Model Engineering Exhibition" bijwonen. Voorstellingen van „The boy friend" zijn al eerder bijgewoond iee|t door prinses Margaret van En-^ 45 geland, de hertogin van Kent en de twee Zweedse prinsessen.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1