Uit de Provincie KERKDIENSTEN Binnenlands Nieuws In De Drie Gemeenteraad van Vogelwaarde Gemeenteraad van Hoofdplaat - RECHTSZAKEN GEMEENTE TERNEUZEN Voor de Zondag Diploma-uitreiking j LandbouwhuishoudschoolPrinses Marijke' te Schoondijke Jlgenda TERNEUZEN. AXEL. BRESKENS. ZUIDZANDE. COOP. VRUCHTENVEILING „ZEEUWSCH-VLAANDEREN" TERNEUZEN. 11 °°ë- In een vlot tempo werkte de raad van Vogelwaarde zich in zijn laatste vergadering door een vrij omvangrijke agenda heen. In deze vergadering verstrekte de voorzitter enige gegevens omtrent de vernieuwing van de weg in de kom van Hengstdijk. De aanbe steding heeft tot resultaat gehad, dat het werk kon worden gegund aan de laagste inschrijver, t.w. de Fa. Sponselee, tegen een som van 79.500,Deze kosten zul len door de gemeente voor de helft worden gedragen, terwijl de andere helft voor rekening van de Hengst- en Rummersdijkpol- der komt. Het verplaatsen van de palen van het electrisch net vergt nog een bedrag van 1400,Van de N.V. P.Z.E.M. was wederom een plan ingekomenvoor de aanslui ting van de nog niet aangesloten percelen in de gemeente, gelegen nabij de gemeentegrens Vogel waardeHontenisse. Bij aanslui ting van deze percelen zou de gemeente een bijdrage dienen te verlenen van ƒ7444,of gedu rende 15 jaar ƒ620,per jaar. Qp voorstel van B. en W. be sloot de raad hiermee accoord te gaan, hoewel werd opgemerkt, dat het plan zeer moeilijk uit- fing van de vermakelijkheidsbe lasting bij Kon. Besluit is goed gekeurd. Op een verzoek van de com missie voor de hygiëne van het kind in Zeeland om een jaarlijk se subsidie van ƒ0,20 per con sult toe te kennen voor de erken de consultatiebureaux werd goed gunstig beschikt. De stichting „Bevordering en Exploitatie R.K. Vlassersscholen in Zeeuwsch-Vlaanderen" te Koe wacht zag zich een subsidie toe gekend van 100,of 50, naarmate al dan niet leerlingen uit Vogelwaarde de Vlassers- school bezoeken. Bij de vaststelling van een nieuwe verordening op de keur lonen in de gemeenten Hontenis se en Vogelwaarde, merkte de heer Van Hove op, dat het voor het publiek gemakkelijker was om de huidige regeling te hand haven. De voorzitter toonde aan, dat het uit oogpunt van controle gewenst was, dat de mensen weer als voorheen van huisslach tingen aangifte doen ter secreta rie. Op een drietal verzoeken van het bestuur der St. Jozefschool te Ossenisse om ex. art. 72 der L.O.-wet de benodigde gelden nen ongeveer 11 gulden per week minder, dan zij die in het vrije bedrijf overeenkomstig werk ver richten. Hij stelde voor om van gemeentewege een suppletie op het loon te geven van ƒ11,per week. Op dit voorstel werd van verschillende zijden gereageerd. Wethouder De Bakker merkte o.a. op, dat een gemeentelijke toelage onmogelijk is, omdat op dit terrein een regeling is getrof fen die uitputtend is. De perso nen, die in de G.S.W.-regeling werkzaam zijn? hebben geduren de lange tijd sociale bijstand ge noten. Dat zij nu aan het werk zijn gesteld, is enkel een maat regel om hen weer aan werken gewoon te maken en het lagere loon, dat hierbij wordt genoten, moet gezien worden als een prik kel om naar het vrije bedrijf over te gaan. Na lange discussie besloot de raad voerbaar zal zijn wegens de hoge beschikbaar te willen stellen voor garantiebedragen, die de betrok kenen zullen moeten betalen. Medegedeeld werd aan de raad dat het raadsbesluit tot afschaf- Hij is gekomen tot het Zijne en de Zijnen hebben Hem niet aangenomen, maar zo- velen Hem aangenomen heb ben, die heeft Hij macht ge geven kinderen Gods te wor den. Joh. 1 11 en 12. Hebben wij Hem aangenomen? Belijden wij de Enige Naam on der de hemel gegeven, waardoor wij kunnen zalig worden? Heb ben wij dat reeds verstaan, dat het aanschaffen van leermidde len ter vervanging van thans in gebruik zijnde oude methoden, werd gunstig beschikt. De stichting „Zeeuws-Vlaams Borgstellingsfonds" deed een her nieuwd verzoek aan de gemeen te om tot de stichting toe te tre den. Ook nu weer werd door de raad afwijzend beschikt, omdat men van mening was, dat voor de middenstanders yoldoende credietmogelijkheden bestaan bij de Boerenleenbanken. De heer Peersman drong aan op het plaatsen van verkeersbor den in de kom van Stoppeldijk, zulks in verband met de toename van het verkeer in dit dorp. Voor plaatsing van verkeersborden zal opdracht worden gegeven. De heer De Poorter brak nog een lans voor hen die zijn tewerk T-.. gesteld ingevolge de Gemeentelij- Hij in ons een gestalte m*et ver- ^e Sociale Werkvoorzienings- krijgen, elke dag meer, omdat wij regeling. Deze personen verdie- geroepen zijn aa^ het beeld des Zoons gelijkvormig te worden? Ja maar, zucht ons wankelmoe dig hart, dat kunnen wij niet. Zijn getuigen Tzijn, in zwakheid en met veel ontrouw, dat kunnen wij trachten te doen. Maar Zijn beeld gelijkvormig te worden, daartoe ontbreekt ons de kracht. Wederspreekt ons tekstwoord deze onze bedenking niet heel beslist? Maakt niet dat juist onze verantwoording als Chris tus' naamdragers zo groot, maar ook onze roeping zo heerlijk, dat daar gezegd wordt: Hij heeft diegenen ,die Hem (in geest en waarheid) aannemen, de macht gegeven kinderen Gods te wor den? Die macht deelt Hij ons mee als wij het begeren. Zien wij wel toe, dat wij de gaven, die God voor ons gereed houdt, niet achteloos of mismoedig voorbij gaan. Kinderen Gods kunnen wij hier op aarde reeds zijn en het is nog niet geopenbaard wat wij zijn zullen, zegt de Apostel. Neen, de wereld weet het niet, Wat Gods grote liefd' ons biedt; Als zij 't wist, met zielsbegeren Zou zij mee tot God zich keren. HEDEN: TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: Het wonder van Fati- ma. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: De Koningin van Saba. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater, 8 uur: Het wonder van Fati- ma; 2 uur: 't Begon in Shang hai; 4.30 uur: Het wonder van Fatima. AXEL: Het Centrum, 4.15 uur: De Koningin van Saba; 8 uur: Zo begint het leven. DE BEVOLKING VAN BELGIË IN 1953. België telde op 31 December 8.798.055 inwoners, een aanwas van 30.364 zielen sinds 31 ue- zich over deze kwestie in imeber 1952. Er was een vrou- de volgende vergadering opnieuw wenoverschot van 141.465. te beraden. Onder grote belangstelling van de zijde der ouders had gisteren de feestelijke uitreiking plaats van de diploma's aan de leerlingen, die met goed gevolg de 2-jarige pri maire opleiding hadden volbracht, benevens aan de geslaagden van de diverse vervolgcursussen. Burgemeester Van Rosevelt ver welkomde, als voorzitter van het bestuur der huishoudschool, de vele aanwezige ouders en in het bij zonder de heer Vader, voorzitter van de onderwijscommissie in de provincie Zeeland, mej. A. v. d. Leede, consulente der Z. L. M., de directrices van de landbouwhhuis- houdscholen te Terneuzen en Axel en directeuren van landbouwscho len. Spr. zeide, dat de „Prinses Marijke" school zich in een stij gende belangstelling mag verheu gen. Voor de nieuwe cursus heb ben zich 45 leerlingen aangemeld. Onder voorzitterschap van bur- meester Temmerman kwam de raad Vrijdagavond bijeen. Van de P.E.Z.M. was een schrij ven ontvangen betreffende het stroomverbruik van de verwar mingsinstallatie van de graan- drogerij „Termont". Toen destijds door de P.E.Z.M. een aansluiting werd gemaakt naar het industrieterrein was er een bijzondere voorziening no dig, welke 6000 kostte. In de onrendabele kosten zou de P.Z.E. M. en de gemeente ieder de helft voor hun rekening nemen, terwijl ieder aan te sluiten per ceel 75,aansluitingskosten moet betalen. De totale garantie van de gemeente was ten hoog- (Uit: „Nieuw Bijbels Dagboekje.") |ste een afname van 200 P.K. Na OOST ZEEEWS-VLAANDEREN. ZONDAG 18 JULI. NED. HERV. KERK. Axel: 10 uur en 2.30 uur Ds. P. J. Pennings. (Viering H. A.) Hoek: 10 uur Ds. D. A. ten Haaft (Viering H. A.t; 2.30 uur Ds. D. A. ten Haaft. (Dankzegging.) Hontenisse: 9.30 uur eerw. heer M. Allewijn, van Hoedekens- kcrko Hulst: 10.30 uur eerw. heer C. H. Heijboer, van Zaamslag. Sas van Gent: 10 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt, van Terneuzen. Philippine: 2.30 u. Ds. G. Jansma, van Zaamslag. Sluiskil: 10 uur Ds. Joh. W. Star- renburg (Bed. H. A.); 2.30 uur Ds. Joh. W. Starrenburg. Terneuzen: 10 uur Ds. J. Scholten (Bed. H. A.3 uur Ds. J. Schol ten (Bed. en Dankzegging H. A.) 10 uur „Bethel": Dienst voor jongeren van 12 t/m 15 jaar. Voorganger: J. L. Hamelink. 7 uur Jeugddienst. Voorganger Ds. M. J. W. Schopenhauer, van Schoondijke. Driewegen: 7 uur Ds. J. Scholten Zaamslag: 9.30 uur Ds. G. Jansma; 2.30 uur eerw. heer C. H. Heij boer. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. ZATERDAG 17 JULI. Schoondijke: 7 uur Avondgebed. ZONDAG 18 JULI. Aardenburg: 10.30 uur Ds. L. S. Blom. St. Kruis: 9 uur Ds. L. S. Blom. Biervliet: 9.30 uur Ds. M. J. W Schopenhauer, van Schoondijke Breskens: 10.30 uur Ds. W. C. J. Jacobs, legerpred. te Grave. Cadzand: 10 uur Ds. A. C. W. ten Cate. Groede: 9.30 uur Ds. A. Deutz, van Zeist. Hoofdplaat; 9.30 uur Ds. J. Eijgen daal. Nieuwvliet: 10 uur Ds. J. van de Graaff. (Bed. H. Doop.) Oostburg: 11 uur Ds. L. P. W Groenveld, van Sluis. (Bed. H Doop.) Retranchement: 930 uur Ds. J. B van Bork. Schoondijke: 9.30 uur Ds. Braak man, van Amersfoort. Sluis: 9.30 uur Ds. L. P. W. Groen veld. St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds L. P. W. Groenveld. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. IJzendijke: 9.30 uur Ds. C. Blom- aard. Zuidzande: 9 uur Ds. A. C. W. ten Cate, van Cadzand. GEREFORMEERDE KERK. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Cand. C. L. Timmers, van Heemstede. TerneuzenGeen opgave. Zaamslag: 9.30 uur 5.15 uur Ds. H. Pestman, van Terneuzen. GEREFORMEERDE KERK. (Onderh. Art. 31 D.K.O.) Hoek: 9 uur en 2.30 uur Ds. G. Zomer, van Vrouwenpolder. Terneuzen: 9.30 uur en 3 uur Ds. C. J. Breen. (Bed. H. Avondm.) CHR. GEREF. KERK. Axel: 6.30 uur Ds. H. van Leeu wen, in de Chr. Bewaarschool Ds. Jan Scharpstraat. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. H. van Leeuwen. GEREF. GEMEENTE. (Vlooswijkstraat.) Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. Aangeenbrug. Hoek: 9.30 en 2 uur Leesdienst. GEREF. GEMEENTE. (Gebouw „Pro Rege".) Terneuzen: 10 uur en 3 uur lees dienst. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. A. de Reuver. LEGER DES HEILS. Terneuzen: Samenkomsten om 10 uur en 7 uur. ROOMS-KATHOLIEKE KERK. Axel: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10.30 uur H.H. Missen. Philippine: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Sluiskil7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Westdorpe: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Zandstraat: 7.30 uur en 10 uur H.H. Missen. de aansluiting van „Term-ont" werd het garantiebedrag voor de gemeente nog 150, terwijl dit bedrag met ongeveer 1 vermin derd zou worden bij ieder nog aan te sluiten perceel. Door een nieu we vinding op verwarmingsge- bied kon het stroomverbruik van „Termont" belangrijk worden gereduceerd, dooh hiervoor moest de graandrogerij 1500 aansluitingskosten betalen, waarmede zij niet accoord ging. Thans de is P.Z.E.M bereid dit bedrag voor haar rekenig te nemen, waarmede de raad, met uitzondering van de heer Wiele- rnan, accoord ging. Dit raadsbesluit betekent dat het garantiebedrag van j 150 voor de gemeente niet vermin derd. Van het ministerie van Volks huisvesting was bericht ontvan gen dat er geen reden was om de huren van de woningwetwonin gen te verminderen. Op verzoek om een subsidie voor de R. K. vlassersschool in Zeeuws-Vlaanderen werd afwij zend beschikt, daar geen enkele leerling uit deze gemeente deze school bezoekt. Op voorstel van B. en W. werd aan de R. K. E.H.B.O. een subsidie van 150 verleend voor de inrichting van drie hulpposten in de gemeente. Z.h.s werd de kindertoeslag gewijzigd, waardoor voor het 4e en 5e kind een toeslag van 3,65 per maand zal worden verleend, terwijl de leeftijdsgrens van 18 op 16 jaar werd gebracht. Namens het schoolbestuur felici teerde hij de gediplomeerde leer lingen en hun ouders met het be haalde succes en verzocht de heer Vader de diploma's te willen uit reiken. De heer Vader noemde de land- bouwhuishoudscholen de ideale op leiding voor de plattelandsmeisjes, die door het volgen van het op deze scholen gegeven onderwijs een macht van kennis opdoen, die voor hun verdere leeftijd van on schatbare waarde is en het is ver heugend te mogen constateren, dat dit onderwijs op zulk een hoog peil staat en algemene waardering ge niet. Hij verzocht de ouders hun kinderen de volle kans te geven het geleerde in practijk te brengen. Na een gelukwens aan de cursis ten en hun ouders reikte de heer Vader aan de volgende leerlingen het behaalde diploma uit: Diploma 2-jarige primaire oplei ding: D. Beun, J. Corthals en A. van Gallen, allen te Aardenburg; J. den Hamer, R. van Hee, C. de Jager, R. Schaap en S. Verplanke, allen te Biervliet; A. de Back, J Haartsen, R. Heijboer, J. Karei L. de Looze, S. de Ljjzer, J. de Martelaere, A. van Melle, S. Scher- beijn, S. Pess-ireron en L. v. d. Wege, allen te Breskens; L. van Driel te Cadzand; B. Donze, G. Hibels, S. Lako, N. Steijaert, S. Verduijn en J. Verhage, allen te Groede; C. Huigh, R. de Hulster, B. de Kok, M. de Kraker, M. Pois- sonnier, A. Verkruijsse en S. de Vos, allen te Schoondijke; J. Dreve en K. Bruijnooge, beiden te IJzen dijke en G .Matthijs te Zuidzande. Diploma vervolgklas naaien: P. de Baare te Breskens; C. Herman en K. v. d. Hooft, beiden te Groede; J. Houg, S. Quaars en L. Simpe laar, allen te Nieuwvliet; N. Dob- belaire, R. Hennekeij en S. de Koeijer, allen te Schoondijke. Diploma vervolgklas koken en naaien: A. de Feijter, R. v. Houten R. Versprille en J. de Visser, allen te Breskens J. Brakman, L. But ler, F. van Gijs en J. Lutefjn, allen te Groede; H. Risseeuw en J. Scheele, beiden te Oostburg; L. Dekker te Schoondijke en J. v. d. Reepe te Zuidzande. Diploma 1-jarige kookcursus: N. de Bruijne te Sluis. Diploma 2-jarige cursus costuum- naaien: J. Dieleman en J. Faas, beiden te Biervliet. Namens de Commissie van Toe zicht sprak mevr. E. Ramondt Weijns haar gelukwensen uit tot de gediplomeerde cursisten en deelde mede, dat de leerlinge Saartje de Vos het bekertje had verworven, dat door het ouder fonds was uitgeloofd voor de bes te cursiste, hetgeen met een luid hoera werd begroet. Mej. A. v. d. Leede sprak namens de Z. L. M. Woorden van felicitatie. Tot de gediplomeerden zeide zij „Laat altijd zien, dat je op de huishoudschool hebt gegaan, dat is de beste reclame voor de school." Mej. G. Zweedjjk sprak nog na mens de zusterscholen te Axel en Terneuzen, waarna de directrice, mej. J. van Oeveren, de meisjes ge lukwenste met de behaalde resul- INTERNATIONAAL WERK KAMP TE ZIERIKZEE. In de „Koebel", het vormings centrum der Ned. Herv. Kerk te Zierikzee (na de ramp geschon ken door de Zwitserse kerken) heeft een werkkamp van het Youth Department van de we reldraad van kerken zijn intrek genomen. Veertig jonge mensen uit 13 verschillende landen zul len hier samen een maand wer ken aan de egalisatie en beplan ting van het terrein. De leiding berust bij de Amerikaans? stu dentenpredikant R. Bredenburg en bij de candidaat van de Ned. Hi rv. Kerk, D. J. Blikkendaal. Uitslag aanbesteding. Donderdag 15 Juli 1954 is in café „La Belle Vue", alhier aan besteed het bouwen van een woonhuis met winkel en bakke rij, op een terrein gelegen aan de Geraniumstraat, hoek Rozen straat, te Terneuzen, voor reke ning van de heer M. A. de Regt. Perceel I. (Metsel-, timmer-, loodgieterswerk) A. J. van Minnen en Zn, Terneu zen, 37.500; J. Kolijn, Terneu zen, 37.200; D. Freijser, St Jan steen, 37.000; P. W.Nieuwelink- Terneuzen, 36.600; P. A. Mang- nus, Bosohkapelle, 36.550; J. H. Rijnberg, Terneuzen 36.500; J. v. d. Bent, Terneuzen, 35.900; fa Gebr. v. d. Poel, Terneuzen, 35.700; P. de Rooij, Bosohkapel le, 35.500; H. P. Freyser, Ter hole, 34.870; R. Bleyenberg, St Jansteen, 34.850; L. vv. Hame link, Zaamslag, 34.540; Th. Bolsens, Clinge, 34.500; A. Her- rewegh, Hontenisse, 34.363; A. J. de Visser, Zaamslag, 33.800; fa Gebr. de Theije, Terhole, 33.350; A. A. de Nijs, Hulst, 33.475; P. Rinders, Hoek, 33.124; Gebr M. en A. de Bruij ne, Terneuzen, 31.500; fa. S. J. Mielen en Zonen, Terneuzen, 31.317. Perceel II (Glas- en verf- werk) Gebr. Calle, Terneuzen, 2.855 Perceel III (Electr. installa tie) J. H. Peeters, Axel, 2.300; W. de Bruijn, Terneuzen, 2.295 De gunning is aangehouden. Geslaagd. Bij het dezer dagen te Amster dam gehouden examen slaagde voor „huishoudelijke artikelen", mej. I. van Cruijningen. Geen optocht? Op de vergadering van -het feestcomité te Axel, dat de or ganisatie van de herdenkings feesten der bevrijding in 1944 in handen heeft, werd medegedeeld, dat de optocht, welke op 13 Au gustus was gesteld, nog geen de finitieve doorgang kan vinden. In totaal zijn tot heden slechts een twaalftal aanmeldingen voor deelname binnen, hetgeen te wei nig wordt geacht voor een suc cesvolle optooht. De gelegenheid tot inschrijving is inmiddels ver lengd tot Maandag 19 Juli. Schoolreis. De leerlingen der laagste drie klassen der O. L. school maakten o.l.v. hun leerkrachten en leden der oudercommissie een geslaag de schoolreis naar Bergen op Zoom waar de speeltuin „De Raaijberg" werd bezocht. In de avonduren keerden de kleintjes moe, maar voldaan over het ge- notene, huiswaarts. Jacht in moeilijkheden. Gistermiddag is de redding boot „M. C. Blankenheiim" uitge varen naar het Engelse jacht Dameskoor „Juliana" in de aether. - j Voor de radio-rubriek „De ar tistieke staalkaart" onder redac tie van Rutger Schoute en Max Dendermonde, worden momen teel opnamen gemaakt in Z. Vlaanderen, Woensdagavond waren deze heren met hun tech nische staf te Zuidzande, alwaar enkele opnamen gemaakt wer den van het dameskoor „Juliana" alhier. De opnamen zullen wor den uitgezonden in het program ma van de VARA op Zaterdag 31 Juli a.s. van 7 tot 7.30 uur. DE ONTVOERING VAN IIET JOODSE OORLOGS PLEEG KIND BETTY MELJADO. Vrijdagmorgen werd onder grote belangstelling het proces aangevangen tegen de bijna 4 maanden gedetineerde 51-jarige ex-pleegmoeder van het Joodse oorlogspleegkind Betty Meljado, mevr. G. M. L. van M. uit Hilver- („Camé 7", dat ter hoogte van sum aan wie 'het plegen van de ontvoering en het verborgen houden en onttrekking van het pleegkind aan de nasporingen der Justitie ten laste is gelegd. Na een uitvoerig requisitoir eiste de officier van Justitie, tnr J. F. Hartsuiker, tegen verdach te een gevangenisstraf van 12 maanden, waarvan 9 maanden onvoorwaardelijk met aftrek van de tijd in voorlopige hechtenis doorgebracht en 3 maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. Cadzand in moeilijkheden ver keerde. Het bleek dat men aan boord met een defecte koppeling van de motor had te kampen, waar op het door de reddingboot op sleeptouw werd genomen en naar de haven van Breskens werd gesleept. Per 100 stuks: Sla ƒ6,70ƒ8,80. Per stuk: Bloemkool A 4363 ct, B 2553 ct, C 20—25 ct; Groene komkommers B 2931 ct, C 23 ct; Witte komkommers A 2426 ct, B 20—24 ct, C 16—24 ct. Per bos: Selderij 1—8 ct; Peen II 22—34 ct; Kroten 4—11 ct; Uien 7—20 ct. Aardappelen per 100 kg: Eerste lingen bonken 10,6011,40, I 9,70, II 57; Bintjes I 9,40, II 7. Per kg: Andijvie 20—22 ct; Prin- cessebonen 1,311,41; Wage naars 1,16—1,19; Tuinbonen 22 ct; Doperwten 5154 ct; Kro ten 4%14 ct; Rode kool 711 ct; Savoye kool 1724 ct; Rabarber 815 ct; Tomaten A 7883 ct, B 6869 ct, CC 62 ct; Zilveruien 24 ct. Aardbeien per kg: Framboosaard bei 1,20; Madame Moutöt 1,26 1,32; Jucunda 0,991,01; Climax 1,31—1,36; George Solt Webel 1,25. Rode bessen: Prolific 5376 ct; Duitse zure 5762 ct. Kruisbessen (rijp) 3541 ct; Witte bessen 3849 ct; Frambo- zen 99 ct Zwarte bessen 147,10148. ELECTRISCHE STOEL VOOR KERKGANGERS De diensten van de Gerefor meerde kerk van Haarlem-Zuid worden gehouden in de aula van het Christelijk Lyceum. De kerk gangers, die deze diensten bijwo nen, moeten drie trappen bestij gen om in de aula te komen. Dit is voor verscheidene ouden van dagen een bezwaar. De kerkeraad heeft derhalve een soort electri- sche stoel in Denémarken aange kocht, die op wielen is geplaatst en op eigen kracht de trappen op en af „rijdt". Hierdoor kunnen vijftig kerkgangers per dienst van de hoofdingang van het ly ceum naar de aula worden ge bracht. taten. Namens de geslaagde cursisten boden Betsy Donze en Dientje Beun een prachtige ets aan voor de school, waarvoor de directrice har dank betuigde. Onder het aanbieden van ver versingen met door de leerlingen gebakken koekjes, voerden de cur sisten een zeer leuk programma uit, waarmede zij een groot succes verwierven. DE KERKELIJKE ARCHIEVEN IN DE WATERSN OODGEBIEDEN Het is gebleken, dat wat de kerkelijke archieven in 'e wa- tersnoodgebieden betreft, geen grote verliezen zijn geleden, maar dat hier en daar wel veel schade werd aangebracht aan de boeken. Dat het aantal getrof fen archieven tenslotte niet meer dan 30 bedraagt, is het gevolg van de dikwijls hoge ligging van de kerkgebouwen, en het feit dat de archieven dikwijls op de eer ste verdieping werden opgebor gen. Van de dertig nat geworden ar chieven werden er negen niet ernstig getroffen. In die gevallen ging het b.v. slechts om een paar nat geworden boeken of het ver lies van de contra-boeken. Hoewel het drogen van nat ge worden archieven zeer veel tijd nam, heeft dit tot uitstekend re sultaat geleid. De meeste perkamenten ban den hebben het tegen het bijten de zeewater uitgehouden en kon den opnieuw gebruikt worden bij het her-inbinden. door PIKE NORTON WILL'S 57) (Nadruk verboden). Hij verdween naar achteren en vroeg aan één der kellners: ,Is Marion hier?" „Ze is boven", antwoordde de man. „Le patron" haastte zich de trappen op en klopte op een deur. „Marion ik moet je onmiddel lijk spreken." Bijna onmiddellijk werd de deur op een kier geopend. „O, bent u het. Kóm er in!" Ze verdwenen in de kamer. „U wilt me spreken?" vroeg ze, tegen de tafel leunend en haar slanke benen verveeld over elkaar slaand. „Le patron" begon haastig en fluisterend te spreken. Het meis je luisterde ongeïnteresseerd toe. Zij knikte af en toe. „Het is te proberen" zei ze toen de man uitgesproken was. „Veel hoop heb ik er niet op. Als hij zo brutaal is om hier te komen, zal hij wel niet in dit valletje trap pen". „Doe wat je gezegd is", beet „le patron" haar toe. „En laat de rest aan ons over". Marion trok haar schouders op in een geraffineerd-onverschillig gebaar en liep naar beneden. Vijf minuten later kwam een kamermeisje de trap weer oplo pen en alleen een scherp-oplet- tende toeschouwer zou uit dat kamermeisje Marion gehaald heb ben. Ze oogstte een goedkeurend knikje van „le patron", die met een blik haar monsterde en dan het nummer van de bewuste ka mer noemde. Het meisje klopte aan bij Peter. „Entrée" hoorde ze iemand roe pen. Ze trad binnen en vroeg met een zacht en bedeesd stemmetje: „Heeft meneer nog iets nodig of is alles in orde?" Peter bekeek haar met opge trokken wenkbrauwen. „Wat be doel je", vroeg hij nors. „Wat zou ik nog nodig moeten hebben?" Het meisje schrok van de on vriendelijke toon. „Ik bedoel", zei ze nog zachter en haast nog bedeesder „of u uw handdoek al hebt en of uw bed al in orde is?" „O, kijk zelf maar even", ant woordde Peter. Het meisje controleerde alles zwijgend en met vlugge, handige gebaartjes. „Zal ik even voor u uitpakken?" vroeg ze dan. Feter keek haar aan. „Daar staat mijn koffer", wees hij. „Maar maak er niet teveel werk van. Dat is de moeite niet waard". Hij verzonk weer in zijn ge peins, maar dan bedacht hij op eens, dat hier de kans lag om iets te weten te komen. Het meis je behoorde tot het personeel en zou misschien iets los laten als hij haar goed aanpakte. „Ik hoor aan je uitspraak, dat je niet uit het zuiden kom. Is dat juist of vergis ik mij?" De ver andering in zijn toon was het meisje niet ontgaan. „Nee mijnheer ,ik kom uit Nor- mandië". „Normandië" zei Peter half-luid, peinzend. „Dat is 'n mooie streek. Ik ben er eens geweest". „O ja", zei het meisje ineens levendig. „Het is er prachtig. Nergens zo mooi als bij ons...." Ze zweeg plotseling verward. Peter keek haar geamuseerd aan. „Ben je allang hier?" vroeg hij. „Twee maanden, mijnheer. Mijn oom kende „le patron" goed en deze hielp me uit de brand". „Uit de brand? Hoe zo?" „Mijn vader werd tijdens de oorlog gedood. Vermoord door de Duitsers. Een half jaar gele den stierf ook mijn moeder. Toen hielp mijn oom me hier aan deze betrekking". VERORDENING VLEESKEURINGSDIENST Burgemeester en wethouders van Terneuzen doen te weten, dat door de raad dier gemeente in zijn vergaderingen van 8 April en 15 Juni 1954 is vastgesteld de vol gende verordening: Verordening op de keurings dienst van vee en vlees in de ge meente Terneuzen; zijnde deze verordening door Gedeputeerde Staten van Zeeland bij besluit van 4 Mei 1954 no 829/296, 3e afd./29 Juni 1954 no. 1274/306, 3e afd. goedgekeurd. De bovengenoemde verorde ning ligt gedurende drie maan den ter gemeentesecretarie (bo ven) ter inzage en is tegen be taling der kosten verkrijgbaar. Terneuzen, 12 Juli 1954. Burgemeester en wethouders voornoemd, P. TELLEGEN, Voorzitter. A. J. DEES, Secretaris. DRANKWET. Burgemeester en wethouders van Terneuzen maken bekend, dat ge deputeerde staten van Zeeland bij hun besluit van 29 Juni 1954 no. 938/294, 3e afdeling, de lijst van gemeenten in de Provincie Zeeland hebben vastgesteld, waarin een be bouwde kom is van meer dan 5000 inwoners, in welke gemeenten het voorschrift omtrent de splitsing van de kleinhandel in sterke drank in het bedrijf van tappen en slijten van toepassing is. Op deze lijst komt de gemeente Terneuzen in zijn geheel voor, zo dat de bestaande toestand van splitsing in tap- en slijtvergunnin- gen, is gehandhaafd. Ingevolge het bepaalde in artikel 20, 2e lid, der Drankwet 1931, Stbl. no. 476, kan binnen 21 dagen na dagtekening van het Provinci aal Blad (d.i. 3 Juli 1954) van het besluit van gedeputeerde staten bij de Kroon in beroep worden geko men door de gemeenteraad, als mede door elke belanghebbende houder ener vergunning in de gemeente. Terneuzen, 16 Juli 1954. Burgemeester en wethouders voornoemd, P. TELLEGEN, Voorzitter. A. J. DEES, Secretaris. INBREKERS MET VUUR WAPENEN. Naar aanleiding van een in braak in een winkelperceel heeft de gemeentepolitie van Emmen een uitgebreid onderzoek inge steld, dat aanleiding heeft ge geven tot aanhouding van een zekere E. D. uit Nieuw Weer- dinge en de 28-jarige J. P. even eens uit Nieuw Weerdinge. De politie veronderstelt dat met deze arrestatie een groot aantal inbraken, dat de laatste jaren in Z.O. Drenthe is gepleegd, kan worden opgelost. De gearresteerde E. D. was in bezit van een geladen pistool, dat één van zijn huisgenoten bij de komst van de politie heeft weten weg te gooien in het land naast de woning. Op aanwijzingen van Het meisje had dit verteld met zachte stem en Peter meende een traan te zien glinsteren in haar „Dat is niet zo prettig, zei hij, vol meegevoel. „Maar je hebt hier toch wel een goede betrek king?" „O ja", zei ze ineens weer enthousiast. „Het is hier gewel dig. Zo'n grote stad en zoveel mensen. Het is hier zeker wel I an(jere personen heeft de politie veel drukker dan in Parijs vr>r)rt= ïn ppn aardaDnelveld een voegde ze er naief aan toe. Peter glimlachte. Het was wel duidelijk dat ze uit de provincie kwam. „Parijs is nog veel mooier en veel drukker", zei hij dan. „Bent u in Parijsgeweest?" vroeg het meisje. „O ja, natuur lijk, u bent buitenlander en die zijn altijd rijk. Kunnen dus ook naar Parijs gaan", zei ze wijs. Peter schoot in een luide lach. Kostelijke opmerking! Het meis je bloosde verlegen. „U lacht mij uit", zei ze ver wijtend. „O nee", zei Peter nog nahik- kend. „Vertel verder". „Ik heb verder niets te ver- len", zei het meisje mokkend. „U lacht me toch maar uit". „Ik zal niet meer lachen" be loofde Peter. „Ik ben inderdaad in Parijs geweest, maar ik ben toch heus niet rijk. Ik was in Pa rijs correspondent van een Ne derlandse krant. Daar heb ik ook zo goed Frans geleerd". (Wordt vervolgd). voorts in een aardappelveld een melkbus gevonden, waarin ver borgen waren een machinepistool en een stengun. In de melkbus, die ongeveer 60 cm onder de aarde was verborgen, bevond zich een grote hoeveelheid afgewerkte olie, zodat de wapens in goede conditie bleven. E. D., die aan vankelijk ontkende, heeft tenslot te toegegeven, dat deze wapens van hem zijn. Daar in geheel Z.-O. Drenthe de laatste jaren verscheidene in braken zijn gepleegd, acht de po litie de mogelijkheid niet uitge sloten, dat men thans een of bei de daders heeft weten te pakken, zij het, dat het tweetal nog geen bekentenis heeft gedaan. Door de politie van Emmen, de rijkspoli tie van verschillende groepen van Emmen tot Gasselte, als mede door de districtsrecherche en de rijksrecherche wordt thans een zeer uitgebreid onderzoek verricht, dat reeds aanleiding heeft gegeven tot nog meer ar restaties, terwijl nog andere zul len volgen.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2