Uit de Provincie Wout Wagtmans herovert gele trui INDONESIË n man is mijnwerker. Openbaar Lyceum Terneuzen Vietnamese nota aan de Verenigde Staten. Dulles in Washington aangekomen. WEERSVERWACHTING HOOGWATER. ZON- en MAANSTANDEN DE RONDE VAN FRANKRIJK Voorting en Nolten verspelen kostbare minuten door pech De watersnood BIERVLIET. BRESKENS. GROEDE. Agenda SCHOONDIJKE. ZAAMSLAG. mmkerlng bü Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 - Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nh 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 15 JULI 1954. 9e Jaargang No. 3201- Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels L—1 iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of-: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 aar. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10.S0 uur, Na enkele dagen van rust in de Nederlandse gelederen Jieeft Wout Wagtmans weer eens voor „vuurwerk" gezorgd. En wel zulks fraai vuurwerk, dat hij z'n achterstand van 7 min. 52 u(3C. in het algemeen klassement op de leider Bobet in één klap weg werkte en hij thans na de achtste etappe met een voorsprong van 1 min. 2 sec. op Bohet in de gele trui aan de kop staat. Vietnam, de grootste der drie Indochinese staten, heeft de V.S. een nota doen toekomen, waarin de voorwaarden worden opgesomd, waaronder Vietnam zal instemmen met een vredes regeling voor Indo-China, zo wordt van gezaghebbende zijde te Genève vernomen. De nota werd door de Vietna mese minister van Staat, Tran Van Tsjoeong, Woensdag te Pa rijs aan minister Dulles over handigd, kort voordat deze naar de V.S. terugkeerde. Minister Tran gaat dezer dagen zelf naar Washington. In de nota wordt er de nadruk op gelegd, dat Vietnam volko men onafhankelijk van Frank rijk wil zijn, alvorens het als ge lijkgerechtigd lid tot de Franse Unie toetreedt. Minister Dulles is Donderdag middag per vliegtuig uit Parijs te Washington teruggekeerd. Hij verklaarde, dat zijn besprekin gen met premier Mendès-France en minister Eden hadden geleid tot een „veel groter wederzijds toegrip ten aanzien van Indo- China". Opnieuw was de solida riteit van de Westelijke mo gendheden tegenover „de-vijan digheid en de intriges van de communisten" gebleken. Sprekend over de a.s. terug keer van onderminister Bedell Smith naar Genève zei minister Dulles te geloven, dat „wij een formule voor een constructieve eenheid onder de geallieerden hebben gevonden", die de Wes telijke positie bij de Indochine se vredesonderhandelingen zal versterken. Deze formule, aldus voegde de minister hieraan toe, brengt in geen enkel opzicht 't gevaar met zich mee, dat de V. S. hun beginselen opgeven. j Est, Wim v. Est, voorts Bobet Dulles begaf zich onmiddellijk 'Fr.), Deledda (Fr.), Desmet naar het Witte Huis, waar hij 'B.), Hutoer (Zw.) en Koblet president Eisenhower verslag 1Zw.) allen in dezelfde tijd als uitbracht. Hierna woonden bei-Darrigade. den de wekelijkse bijeenkomst 31. Nolten 4.41.16 van de nationale veiligheidsraad 32. Faanhof 4.44.24 In deze etappe van Vannes naar Angers over 190 km, waar voor ook de Oostenrijkers Kain en Schneider aanvankelijk wegens tijdsoverschrijding ge ëlimineerd weer mochten starten, ging het duivels hard. Voor de Belg De Bruyne, die in de sprint van veertien man vóór Wout Wagtmans over de eind streep flitste, werd een gemid delde snelheid berekend van ruim 42,5 km per uur. Aanvankelijk trokken er na en kele kilometers vier renners tussenuit: GuerineS, Van Bree- nen, Pionezzi en Croci-Torti, even later gevolgd door Bran- kart, De Bruyne, Dierkens, Mi- rando en Meunier. Na Theix had een tweede groepje zich uit de hoofdmacht losgemaakt. Het waren Le Guil- ly, Stablinsky, Wagtmans, Telot- te en Remangeon, die na 59 km, bij Pont Chateau, aansluiting mét de vluchtelingen kregen en waarmee toen een kopgroep van 14 renners was ontstaan, welke 2 min 45 sec. voorsprong had op het trio Dotto, Kebaili, Tonello en 5 min. 30 sec. op het peloton. Veel wijziging kwam er niet in het strijdfoeeld en de sprint moest tenslotte de beslissing brengen tussen deze veertien, bij wie ook Van Breenen. Bij een bruggetje in de buurt van La Roche vond een valpartij plaats waarin ook Jan Nolten betrokken was en hierdoor kost bare tijd verloren zag gaan. Ook Gerrit Voorting verloor vele mi nuten doordat hij een lekke band kreeg en geen aansluiting meer kon krijgen met het jagend pe loton. De prijs voor de strijdlustigste rennen ging Tiaar Le Guilly (He de France), die voor de 'coureur met de meeste pech in deze etap pe naar de Belg v. d. Branden. De uitslag van de 8ste etappe, van Vannes naar Angers over 190 km, luidt: 1. De Bruijne (B.) 4.27.04 2. Wagtmans z.t. 3. Meunier (Fr. N.-O.) z.t. 4. Croci Torti (Zw.) z.t. 5. Stablinski (Fr N.-O.) z.t. 6. Guerinel (Fr. W.) z.t. 7. Mirando (Fr. Z.-O.) z.t. 8. Brankart (B.) z.t. 9. Van Breenen z.t. 10. Telotte (F. N.-O.) z.t. 11. Le Guilly (Ile de Fr.) z.t. 12. Dierkens (Lux.) z.t. 13. Pianezzi (Zw.) 4.27.28 14. Remangeon (Fr. Z.-W.) 4.31.22 4.35.28 z.t. z.t. z.t. z.t. z.t. Het algemeen ploegenklasse- nient luidt: 1. Zwitserland 129.51.58 2. België 130.08.34 3. Frankrijk N.-O. 130 09.16 4. Frankrijk 130.10.50 5. Nederland 130.11.20 6. Frankrijk W. 130.25.59 7. Ile de France 130.32-14 8. Frankrijk Z.-W. 130.38.20 9. Frankrijk Z.-O. 130.45.13 10. Spanje 130.47.50 11. Lux. -Oostenrijk 130.56.30 Het puntenklassement luidt 1. Kübler (Zw.) 71 pnt. 2. Schaer (Zw.) 93 pnt. 3. Forlini (Ile de Fr.) 110 pnt. 4. Ockers (B.) 122 pnt. 5. Koblet (Zw.) 125 pnt. 6. Wim van Est 127 pnt. 7. De Bruyne (B.) 175 pnt. 8. Wagtmans 181 pnt. 9. Bauvin (Fr. N.-O.) 194 pnt. 10. Derycke (B.) 220 pnt. LID DER PARTAI MTJRBA OVER WEST-IRIAN. Sudijino Djowoprajitno, één der parlementsleden van de par- tai-Murba, heeft als zijn mening te kennen gegeven, dat 't vraag stuk West-Irian nfet kan worden opgelost door een compromis met Nederland, maar óf door inter nationale diplomatie óf door oor log met Nederland- Met „internationale diploma tie" bedoelde hij een internatio naal forum, zoals de Verenigde Naties. Hij voegde hieraan toe, dat, als langs vreedzame weg geen oplossing kan worden ge vonden, men niet moet aanzelen tot oorlog over te gaan, hetgeen betekent het op revolutionaire wijze voltooien van onze natio nale revolutie. Djowoprajitno voegde er voorts nog aan toe, dat Nederland, dat de zijde van het Westelijke blok koos, er geen bezviaar in zal zien West-Irian aan dit blok ten dien ste te stellen als militaire basis, waartegenover Indonesia, dat een vrije en onafhankelijke poli tiek volgt, met alle middelen zal tegengaan, dat West-Irian als basis wordt gebruikt. De leerlingen der TERNEUZEN. 1 gingen op rejs naar Madurodam Omhoog gevaren. jn p>en Haag, ook „Panorama- Gisternamiddag omstreeks 61 Mesdag" en een bezoek aan Sche- uur liep bij het binnenkomen van 1 *"t~ J l""1' school-A. se bevolking te brengen. De ten toonstelling is een massaal be zoek zeker waard. (Advertentie) 1 k had een ketel vol witte was- met gele vlekken gekregen, doordat de kinderen er een ge kleurd doekje hadden inge stopt. Mijn man is mijnwerker en verkleedt zich tussen andere mannen, zodat hij weigerde ge vlekt ondergoed te dragen. Geen enkel zeeppoeder hielp en teneinde raad probeerde ik CaMella Pa rels. Het suc ces bleef niet uit. Alle vlekken zijn geheel ver- dweijfn! Zo 'schrijft ons één van de vele tienduizenden huisvrouwen, die opgetogen zijn over de snelle en fantastische resultaten die zij bereiken met Castella U vliegt nu door de was heen! Parels, het wasmiddel van de nieuwe tijd. Castella Parels strooit men zó in het water cn direct ontstaat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf te maken! Alle vuil trekt enorm snel uit het gogd: in paniek vluchten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg. Door de veel kortere behande ling gaat het goed veel lan ger mee: hier is nu ein delijk eens een 100 vellfg* wasmiddel. En u staat versteld van de blankheid, de helderheid en de zachtheid van alje goed, dat U behandelt met Castella Parels. Volg de beste raad, die U ooit werd gegeven: haal nog van daag Castella Parels (47 ct per pak) in huis! 15. Darrigade (Fr.) 16. Kübler (Zw.) 17. Ockers (B.) 18. Forlini (Ile de Fr.) 19. Derycke (B.) 20. Schaer (Zw.) 21. ex aequo het grote peloton waarin onze langenoten Nico v. bij. Te Wenen zakt het water met een snelheid van een centimeter per uur. Functionarissen waar schuwden er echter voor, dat er nog steeds gevaar bestaat. Te Bratislava bereikte de Do- nau Donderdagmorgen een peil van 9,5 meter, aldus Radio-Praag. Grote gebieden laagliggend land werden overstroomd. De nationale commissies van Bratislava, de Slowaakse hoofd stad, en Nitra stelden ongeveer 500.000 gulden beschikbaar voor de strijd tegen de watersnood. Volgens niet-officiële schatting beloopt de schade in Oostenrijk reeds meer dan 140 millioen gul den. Acht duizend mensen in Opper- Oostenrijk blijven dakloos. De steden Marchegg en Hainburg in Neder-Oostenrijk staan gedeelte lijk onder water. De burgemeester van Hain burg, in de nabijheid van de Oos- tenrijks-Tsjecho-Slowaakse grens, meldde dat de Donau haar record van 1899 met 17 centimeter ge slagen heeft en negen meter zes hoog staat. De toestand in de stad was ,.catastrophaal" De Oostduitse centrale com missie voor het wassen van hel water verzocht de minister var. Verbindingen van de bondsrepu bliek dr Seebohm, telegrafisch om gemeenschappelijk overleg aangaande het treffen van voor zorgsmaatregelen .tegen het was sen van de Elbe, die de Oost- Duitse streken van de beneden loop bedreigt. 84. Maenen 88. Suykerbuyk 89. Voorting z.t. z.t. z.t. Het algemeen klassement. 1. Wagtmans 43.20.07 2. Bobet (Fr.) 43.21.09 3. Koblet (Zw.) 43.21.26 4. Schaer (Zw.) 43.22.08 5. De Bruyne (B.) 43.25.34 6. Kübler (Zw.) 43.27.07 7. Forlini (Ile de Fr.) 43.27.55 8. Desmet <B.) 43.28.45 9. Bauvin (Fr. N.-O.) 43.29-39 10. Wim van Est 43.30.13 11. Forestier (F.) 43.31.44 12. Deledda (Fr.) 43-32.35 13. Ockers (B.) 43.33.53 14. Meunier (F. N.-O.) 43.34.34 15. Brankart (B. 43.35.08 16. Alomar (Sp.) 43.35.40 17. Gaul (Lux.) 43.35.44 18. Vivier (Fr. Z.-W.) 43.35.57 19. Carle (lie de Fr.) 43.36.09 20. Vitetta (Fr. Z.-O.) 43.36.39 40. Voorting 43.45.33 45. Van Breenen 43.47.13 54. Nolten 43.50.13 55. Nico van Est 43.54.00 74. Faanhof 44.10.28 82. Maenen 44.30.53 88. Suykerbuyk 44.47.55 De Belg Van den Branden Het ploegenklassement van de 8ste etappe luidt: 1. Frankrijk N.-O. 13-21.12 2. België 13.28.36 3. Nederland 13.29.06 4. Zwitserland 13.30.00 5. Frankrijk W. 13.38.00 6. - rankrijk Z.-O. z.t. 7. Lux.-Oostenrijk z.t. 8. Ile de France z.t. 9. Frankrijk Z. W. 13.42.18 10. Frankrijk 13.46.24 11. Spanje z.t. Na gehouden examen werden tot het Openbaar Lyceum alhier toegelaten of bevorderd: Na examen toegelaten: E. te Beek te Sas van Gent; D. Claus te Sluiskil; Ma de Bruij ne; Ja Denie; G. Eelderink; Ee Fijma te Sluiskil; He Hamelink; J. van Hoeve te Sluiskil; J. Huis man; J. de Regt te Zaamslag; Eh Slock te Sluiskil; A. de Smet te Axel; L. Toorenman; Ey de Nie; J. de Vos. Bevorderingen. Van V. K. naar 1ste klasse: P. F. de Bakker; P. Brandes te Axel; W. J. de Bruijn; A. P. C. de Groff te Sas van Gent; Eh Aa v. d. Hagen; E. Lentze te Sluis kil; G. J. Luik; A. H. de Ruijter te Sluiskil; P. A. v. Strien; Ja Ja Vissèr; W. G. de Vriend; Ma Ma As de Vijlder; A. J. van Wijck; Da Je Ae van Breda Vriesman; J. H. B. v. d. Berge; T. C. J. Del- laert te Sas van Gent; Ja Aa Dhondt te Biervliet; F. Dieleman te Biervliet; R. A. Kieboom te Sas van Gent; S. A. de Kraker te Biervliet; J. Lipjes te Sluiskil; W. J. E. Minnebo; F. Pennings te Axel; Aa We Me v. d. Poel; H. J. Schut; Me Je Visser; J. Voor hans; L Willemsen te Zaamslag; J. A. v. d. Bijl. Van klasse I naar II: E. van Breda Vriesman; He Me Denie; J. G. Dorrepaal; C. R. de Jonge te Axel; H. E. A. Kalle te Sas van Gent; K. M. Kuiper te Axel; Aa Ca v. d. Peijl; W. v. d. Peijl; W. O. G. Remereij te Sas van Gent; J. Simons; C. D. Smidt te Biervliet; Se Verlinde; Ja La van Wel; J. G. Wisse te Axel; Me Ie Ja Wa Coone; E. Dinge- .manse; G. B. Engels te Axel; C. H. Heijboer te Zaamslag; Ca Ja den Hoed te Axel; H. Hofstee te Hoek; J. H. W. Hofwegen; J. D. Hoving; C. P. Kaan; L. T. H. Klaassen; J. L. de Koeijer te Zaamslag; Me Lentze te Sluiskil; H. Wechgelaar te Sluiskil; L. P. Willemsen te Zaamslag; G. Bier- hoff. Van klasse II naar III: Ma Aa Ha van Campen; W. W. de Clercq te Sas van Gent; Ca v. Eenennaam te Axel; Ca Ge Esser te Axel; J. de Fouw te Hoek; J. Geensen te Axel; G. A. Gruissen; M. J. van Kerkvoort; J. J. Klaas sen te Axel; P. L. Meert te Bier vliet; P. Simons; Ca Toussaint; J. C. Visser te Axel; Sn Voor hans; Ie Fa Ma de Bruijne; Ma Ga Ja du Bois; A. van Campen; L. A. van Dixhoorn te Walzoorden; Me Ma Ta de Doelder; F. J. Duis ter te Sas van Gent; C. J. Franc- ke te Axel; Wa Ga van den Hen gel; Wa Ja He Hofstee te Hoek; H. J. Houg te Zaamslag; M. Kos ter; M. M. van Leemput te Sas van Gent; A. L. de Putter te Zaamslag; Ce Ma Numan; D. Ver sluis; M. P. de Visser te Axel; J. J. M. v. d. Winckel; Le Ca Wolfert te Hoek. Van III H.B.S. naar IV. Ke Ny van de Berge; D. van Binsbergen te Sas van Gent; W. F. Denie; M. Dieleman te Zaam slag; J. J. J. van Dijke te Sas v. Gent; J. M. de Feijter; J. A. Jan sen; Ae Ja Mazure; C. C. Neete- son te Kloosterzande; C. A. H. du Puij te Rapenburg; J. Stoffels: J. Verhage; F. J. M. Verstraeten; J. J. M. de Vijlder; W. de Zeeuw; C. A. van de Berge; H. D. J. v. d. Eeckhout te Sas van Gent; A. Eekman; P. C. Mazure; J. F. Or- lebeke; J. Ramondt te Sas van Gent; Ja Aa Tiersen te Axel; P. R. Verplanke te Sas van Gent. Van IV H.B.S. A naar V A. W. J. de Die te Sas van Gent; C. J. Deij; W. A. Mieras te Axel; Wa Ca Toorenman; Ca Ca Wie- les te Axel. Van IV H.B.S. B. naar 5 B. W. J. Elzinga; J. P. L. Fran ken; K. D. C. Lyppens; F. de Poo- ter te Axel; P. Scheele te Zaam slag. Van Gymn. III naar IV. P. E. E. van Breda Vriesman (met lof); He Dorrepaal; G. J. D. Dorrepaal; J. W. G. Jansen; Ma Ja Aa Pladet te Westdorpe; Ke Scholten; Oe Ca Schut; Me Tous saint; B. K. J. Hoving. Van Gymn. IV naar V. F. van Binsbergen te Sas van Gent; P. C. de Jong te Zaamslag; J. W. Marsilje. Van Gymn. V naar VI. A. A. Jurriëns; J. G. Teunissen en J. J. Vinke, beiden te Axel. De leerlingen waarbij geen plaatsnaam is vermeld, wonen te Terneuzen. ■fc Een gerechtshof in Nairobi heeft een 20-jarig Kikoejoemeis- je ter dood veroordeeld wegens het vermoorden van een blanke vrouw. Zij is de eerste vrouw die ter dood veroordeeld wordt, se dert het uittoreken van de Mau Mau-activiteit. de Westelijke buitenhaven het Panamese stoomschip „Areti", op de Oostelijke havendam. De „Areti" is geladen met pyriet komende van Huelva (Spanje) met bestemming Gent. Pogingen van de sleepboten President John P. Best, Walvis, Pierre, allen van de rederij Ger- ling, en de Holland van de rede rij Muller, ami het schip vlot te krijgen, hadden geen succes. De sleepboten zijn er later in geslaagd het stoomschip vlot te trekken, waarna het de reis naar Gent heeft voortgezet. Jacht omhoog. Bij het binnenlopen van de Middenhaven liep gistermiddag omstreeks half zeven het Belgi sche motorjacht „Allebo" uit Oostende op de Westelijke ha- vendam. Het vissersvaartuig N.Z. 18, schipper J- Jonkman, slaagde cr in het jacht vlot te trekken. Vergadering Watersnoodcom missie van de Konkl. Nèderl. Middenstandsbond. Onder auspiciën van het be stuur van de Middenstandsver. „Terneuzen Klimop" vond gis teravond in café „Lands-Welva- ren", een vergadering plaats van door de watersnood getroffen middenstanders. Na opening wees de voorzitter, de heer H. Ribbens, er op. dat in verband met de trage afwik keling van de door de bedrijven geleden waterschade, het nodig was gevonden een vergadering te beleggen, waarin deze kwestie nader onder het oog kan worden gezien teneinde via de Waters noodcommissie van de Koninkl. Nederl. Middenstandsbond niet alleen te komen tot een volledige schadevergoeding. Hiervoor was eerst te Goes een vergadering belegd waarin een en ander werd uiteengezet en tevens besloten om deze kwestie ook weer plaatselijk te behande- len. Daartoe werd een enquête for mulier samengesteld om een in zicht te krijgen in de geleden schade en reeds ontvangen voor schotten, welk formulier na in gevuld te zijn, moet worden in gezonden aan het secretariaat van genoemde commissie. Voor Zeeuws-Vlaanderen is dit geves tigd ten kantore van de Nederl. Middenstandbank, Nieuwstraat 10. waar belanghebbende de en quête formulieren kunnen beko men. Hierna werden de op het des betreffende formulier voorko mende vragen behandeld, waar op een gedachtewisseling volg de, tijdens welke meermalen cri- tiex op de werkwijze, van de sehadecommissie werd geleverd. Aan het slot van deze slechts matig bezochte vergadering sprak de voorzitter de hoop uit, dat de getroffenen ruimschoots van deze geboden gelegenheid te- trachten een zo volledig mogelij ke schadevergoeding uitgekeerd te krijgen, zullen gebruik ma ken. Schoolreisjes. De afgelopen week maakte de O. L. S.-B. van Driewegen een reisje naar de Kaatsheuvel, waar een bezoek werd gebracht aan het sprookjespark. In Goes werd even gerust, terwijl in Middel burg nog een bezoek werd ge bracht aan miniatuur-Walcheren. 's-Avonds keerde de tus zijn ste ven weer naar Driewgen, waar de ouders hun spruiten in ontvangst namen. veningen stonden op het pro gramma. Des avonds te half elf keerden de kinderen, opgetogen over het vele dat zij genoten had den, weer gezond en wel terug. Engels jacht omhoog. Donderdagmorgen te 8.30 uur vertrok het Engelse jacht „Ben Varrey" uit de haven, met aan boord 3 heren en 2 dames. Kort daarop liep het jacht op de Nol- leplaat omhoog en door de hevi ge Zuid-Westenwind dreigde het 'jacht in moeilijkheden te gera ken. De BR. 14, schipper M. van de Broecke, die in de nabijheid vertoefde, kwam te hulp, cboch kon door het ondiepe vaarwater het jacht niet bereiken. Hierop voer de reddingboot „M. C. Blankenheijm"uit, onder schipper Slis, die er in slaagde ■het jacht vlot te trekken, waar op de BR. 14 het jacht op sleep touw nam en de haven van Bres kens binnenbracht. De burgemeester van Leiden opende de tentoonstelling vcor Aziatische kunst. Onder grote belangstelling werd Donderdagmiddag in het gemeentehuis van Groede door Leidens burgemeester jhr mr F. H. van Kinschot de tentoonstel ling Oost-Aziatische kunst ge opend, welke in samenwerking met gemeentebestuur en V.V.V. werd ingericht. Burgemeester J. C. Everaars sprak een kort inleidend woord, waarin hij zijn dank uitsprak aan de burgemeester van Leiden, voor diens bereidwilligheid om medewerking te verlenen bij de totstandkoming van de tentoon stelling. In deze dank werden ook betrokken de heren H. Logger en C. Ouwenhand van het Rijksmu seum voor Volkenkunde te Lei den. Speciale waardering ging uit naar de heer F. Tikotin uit Wassenaar voor het beschikbaar stellen van een deel van zijn kunstbezit voor deze tentoonstel ling. De tijd, aldus de heer Everaars gaat zeer snel, en men moet al le zeilen bijzetten om' bij te blij ven en de tijd te volgen. Groede biedt aan de eigen men sen en bezoekers vele mogelijk heden. Een vriendelijk dorpje, vele visrijke kreken, een prach tig strand, de scheepvaart vlak langs de kust, doch op cultureel gebied komt het platteland veel tekort. Het wordt een goede ge woonte, dat de musea iets van hun rijke kunstbezit afstaan aan de kleine dorpen en verafgelegen streken Met enkele welgekozen dankwoorden tot de voorzitter van V.V.V.-Groede, de heer A. I. Hoste, besloot de burgemeester zijn inleidende toespraaK. Burgemeester jhr mr Van Kin schot uit Leiden prees het een gelukkige omstandigheid, dat meerdere mensen kunnen genie ten van het kunstbezit uit het Leids museum, terwijl door et afstaan van kunstvoorwerpen, ook de belangstelling voor het Leids museum weer gewekt wordt. Dat juist in deze uithoek van Zeeland deze tentoonstelling wordt georganiseerd noemde spreker een goede gedachte. Der tig jaar geleden werkte hij met de burgemeester van Groede ge- In St. Louis, in de Amerikaan se staat Missouri, heeft de hitte golf alle records gebroken. Het kwik steeg Donderdag tot 45 graden Celsius. Woensdag en Donderdag zijn 24 personen als gevolg van de hitte overleden. 150 Personen moesten, door de warmte bevangen, in ziekenhui zen worden opgenomen. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: Het wonder van Fati- ma. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: Het wonder van Fati- ma. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: De Koningin van Saba. zamenlijk op de griffie te Mid delburg. welke jeugdvriendschap er toe geleid heeft, dat er thans Leids cultuurbezit te Groede ge- exposeerd wordt. Wat het ten toongestelde zelf betrof, noemde de Leidse burgemeester het een keurcollectie kunstbezit, die zijn weerga niet vindt. De burge meester sprak de hoop uit, dat de tentoonstelling de naam van het Leids museum in Westelijk Zeeuws-Vlaanderen zal hoog houden. Na een kort woord van waar dering over het bereikte resul taat door de burgemeester van IJzendijke jhr Von Bönninghau- sen, gaf de heer C. Ouwenhand een uiteenzetting van de keuze der tentoongestelde voorwerpen. Óp verzoek van de burgemees ter van Groede begaven allen zich naar buiten, door een zij deur. Met de sleutel opende de burgemeester van Leiden de ten toonstellingsruimte, daarmede de tentoonstelling voor het publiek toegankelijk stellend. In de raadszaal van het ge meentehuis staat zeer veel prachtig werk van Japans- Chi nees- en Koreaans orgine. Zij werd uitgerust met de fraaiste preciosa uit het museum van Volkenkunde. Wij spreken dan ook de wens uit, dat men in Groede er in mag slagen het kunstbezit der musea wat dichter bij de Zeeuws-Vlaam- Sportdag voo'r de West Zeeuws- Vlaamse schooljeugd. Onder grote belangstelling werd te Sehoondijke Donderdag hard „gewerkt" door '315 school kinderen van 11 West Zeeuws- Vlaamse scholen, om het school diploma lichamelijke opvoeding te verwerven. Hoewel het weer er vele ma len zeer dreigend uitzag, viel er niet zo veel regen, wat de stem ming op het Schoondijkse sport terrein ten goede kwam. Wethouder Joh. de Feijter be zocht de sportdag namens het gemeentebestuur. Met zeer veel animo werkten de jongens en meisjes de diverse nummers af. Naar mate de prestaties zal het diploma A- B. C. of D.. door de kinderen worden verworven. De ko.mende week zullen de uitsla gen per school békend worden gemaakt. Deelgenomen werd door de O. L. S. Groede, Bier vliet, Breskens, Sehoondijke en IJzendijke; de R. K. scholen van Biervliet, IJzendijke en Sehoon dijke en de Chr. scholen van Breskens en Sehoondijke. Aanbesteding. Door het bestuur der waterke ring van de calamiteuze polders Ser Lippens, Nieuw-Othene, Margaretha, Kleine Huissens en Eendragt werd gisteren aanbe steed de uitvoering der werken en leveringen tot verbetering on onderhoud der zeewering van bo vengenoemde polders. Hiervoor werd als volgt inge schreven: L. van Popering, Bruinisse, 53.975 W. van den Berg, Bruinisse, f 53.250 G. Q. A. Sponselee, Hontenisse, 53.000 A. Q. J. F. Warrens. Ossenisse. 51.700 M. van de Velde, Bruinisse, 51.435 Behoudens nadere goedkeuring door Gedep. Staten is het werk gegund aan de laagste inschrij ver. Bezoek badhuis. De alhier gehouden collecte ten bate van het Roode Kruis heeft opgebracht 485. Roode Kruis-colleete. Oe gehouden collecte voor het Roode Kruis afd. Zaamslag heeft opgebracht 485. Uitstapje Herv. Vrouwen vereniging Martha". De dames van de Herv. Vrou wenvereniging „Martha" maak ten j.l. Woensdag hun jaarlijks uitstapje met een busreis naar het bekende recreatieoord te Oisterwijk. Na eerst te Breda gepauzeerd te hebben, werd naar Tilburg ge reden alwaar de maaltijd werd gebruikt en evenals te Breda ge legenheid was de stad te bezich tigen. Jammer was, dat de regen hier spelbreker was. Hierna ging de tocht naar het recreatie-oord te Oisterwijk waar volop genoten werd van het na tuurschoon. Ook te Kaatsheuvel werd gepauzeerd en de Efteling en het Sprookjesbos bezocht. Ondanks het minder gunstige weer werd in de beste stemming te 7 uur de thuisreis aanvaard, en kwam het gezelschap welis waar vermoeid doch ten zeerste voldaan over het genotene ie Zaamslag terug. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Vrijdag ochtend tot Vrijdagavond. AANHOUDEND KOUD. Wisselend-bewolkt met enkele buien. Krachtige tot matige wind tussen Z.W. en N.W. Weinig verandering in temperatuur. ZATERDAG 17 JULI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.38 3.13 3.53 4.03 n.m 2.55 3.30 4.10 4.20 ZON MAAN op onder op onder Juli. 16 4.38 20.53 21.04 500 17 4.39 20.52 21.25 6.19 18 4.40 20.51 21.43 7,40 19 4.42 20.50 21.59 9.01

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1