De hulp Italië „In De Drie Ankers Verbod van bedrijfsarbeid veertienjarige meisjes voor Elke land een brillant en aan Frankrijk AAIgemene Vergadering der Kamer van Koophandel li' SSSSSt De komende Axelse feestelijkheden RECHTSZAKEN Het orr.zetverloop in het midden- en kleinbedrijf in Mei 1953 TWEEDE KAMER Wilde staking bij Van den Bergh's en Jurgens Ziekenfondsverzekering studerende kinderen CYCLONEN IN DE KUSTSTREEK VAN QUEENS LAND De souvereiniteit van West-Duitsland Pijn OP gezette tljaenvorige vergadering gedane vraag Guatemala trekt klacht bij Veiligheidsraad in De Tweede Kamer heeft in haar vergadering van Dinsdag middag enige stemmingen ge houden in verband met het vo rige week behandelde wetsont werp tot nadere wijziging van de Arbeidswet 1919, inhoudende een verbodi van bedrijfsarbeid voor- veertienjarige meisjes, In het wetsontwerp was voor gesteld na artikel 9 van de Ar beidswet 1919 een nieuw artikel in te voegen, waarin wordt be paald, dat in bijzondere gevallen het districtshoofd der arbeids inspectie, of in beroep de minis ter, vergunning kan verlenen, dat: a. een niet-leerplichtig meis je van veertien jaar arbeid ver- Maandagmiddag, is in enkele arbeiders, die, naar van E.V.C.- briek van Van den Bergh's en Jurgens N.V. te Rotterdam een wilde staking uitgebroken. De rechtstreekse aanleiding hiertoe was volgens de persdienst van de Unilever het feit, dat van E.V.C.- zijde werd aangedrongen op een extra uitkering van 2 ®/o aan de arbeiders, dei, naar van E.V.C.- zijde werd beweerd, wel aan het kantoorpersoneel was toegekend. De situatie is volgens de directie van de Unliever echter deze, dat, terwijl aan de arbeiders de laat ste jaren in totaal 4 #/o was toe gekend, aan het kantoorpersnoeel 2 ®/o was uitgekeerd. Over dit jaar was de laatstgenoemde gra tificatie tot hetzelfde percentage opgetrokken als de arbeiders reeds ontvingen, aldus de Uni lever. De persdienst van de Uni lever deelt voorts o.m. het vol gende mede: „De drie samenwerkende orga nisaties in de bedrijfsunie -indus- rtie, die enige weken geleden voor het personeel met de direc tie een C.A.O. hadden gesloten, hebben zich uitgesproken tegen deze staking. Bovendien zijn reeds verleden week in bijzijn van de rijksbemiddelaar bespre kingen geopend tussen de orga nisaties en de directie, om na te gaan, of in het kader van de loon politiek der regering alsnog tot inkomstenvermeerdering zou kun nen worden overgegaan,' welke besprekingen nog gaande zijn. Ondanks het feit, dat de erken de bonden bij het opkomen van de nachtploeg om 10 uur Maan dagavond hun leden op de con sequenties van staken hebben gewezen, is de nachtploeg slechts gedeeltelijk aan het werk ge gaan, aldus de mededeling van de Unilever. richt en b. een kind buiten fa brieken of werkplaatsen in het belang van de kunst, de weten schap of het onderwijs arbeid verricht. Voor het verlenen van een zodanige vergunning behoeft het districtshoofd voor ieder ge val de machtiging van de direc teur-generaal van de arbeid. Gestemd moest worden over het amendement van mevr. PloegPloeg (Arb.) dat ten doel heeft het verbod van be drijfsarbeid in principe uit te strekken tot meisjes van 15 jaar echter met de mogelijkheid het bedrijfsleven de gelegenheid te geven zich aan de nieuwe situa tie aan te passen. Het amendement werd ver worpen met 37 tegen 43 stemmen Voor: P. v. d. A., V. V. D. en C. P. N„ tegen: C. H., A.-R., K. V. P., K. N. P. en S. G. Hierna kwam aan de oorde de stemming over de motie van de heer De Kort (K.V.P.) betref fende het vaststellen van een verbod van bedrijfsarbeid voor vijftienjarige meisjes. Deze mo tie luidt aldus; D0 Kamer van oordeel dat het wenselijk is, ook voor 15-jarige meisjes zo spoedig mogelijk te komen tpt een verbod van bedrijfsarbeid, overwegende dat zulk verbod nadere voorbereiding behoeft, omdat het gepaard behoort te gaan met voorzieningen betref fende verplichte algemene vor ming dezer meisjes, alsmede met het treffen van voor het bedrijfsleven noodzakelijk en in -het belang der 15-jarigen aan vaardbare overgangs- en uitzon deringiSbepalingen, nodigt de regering uit, de nodige voorbereidende maat regelen te treffen, om tot de vorenbedoelde wijziging der Ar beidswet 1919 te kunnen komen Mevrouw PloegPloeg (Arb.) sloot zich aan bij de opmerkin gen van de heer Stapelkamp over de motie. De heer Haken (CPN) ver klaarde zich tegen de motie. De motie werd verworpen met 31 tegen 49 stemmen. Vóór: V.V.D., K.V.P. en K.N.P.; tegen P. v. d. A., A.-R., C.-H., S. G. en C.P.N. Het wetsontwerp werd zon der hoofdelijke stemming aan genomen. De Amerikaanse senaatscom missie voor Buitenlandse Zaken is met acht tegen vijf stemmen teruggekomen van haar voorlo pige beslissing, dat de Verenig de Staten na 31 December geen hulp meer aen Frankrijk en Italië moeten verschaffen, in dien deze landen op dat tijd- steip het E.V.G.-verdrag nog niet zouden hebben bekrach tigd. De commissie sprak zich uit voor een resolutie, die eigenlijk gelijkluidend is aan 'n mindcr- vérgaande resolutie, die reeds door het Huis van Afgevaardig den is aangenomen. Volgens deze resolutie zal de militaire hulp in de belastingjaren 1954 en 1955 opgeschort worden voor de landen die het E.VG.-ver- drag nog niet hebben goedge keurd. Minister Dulles zou de com missie hebben doen weten, dat de oorspronkelije resolutie ern stige gevolgen zou kunnen heb ben voor de Westelijke verdedi ging. De commissie heeft vervolgens een buitenlandse-hulpprogram ten bedrage van 3.100.000.000 dollar voor de komende twaalf maanden goedgekeurd. Met zeven tegen zes stemmen nam de commissie een voorstel van de democraat Mansfield aan, volgens hetwelk 't buiten landse-hulpprogram van 30 Ju ni 1955 af moet vallen onder de departementen van Buitenland se Zaken en Defensie. Senator Wiley verklaarde, dat het oorspronkelijke ultima tum aan Frankrijk en Italië verworpen werd op aandringen van minister Dulles en zijn on derminister Biedell Smith, die kort vóór Dulles' vertrek naar Parijs een bespreking hadden met de commissie. Ook genedaal Gruenther, de geallieerde opperbevelhebber in Europa, had het ultimatum „zeer gevaarlijk" genoemd. Toen bij de Tweede Kamer het wetsontwerp was ingediend, dat o.m. beoogt, de leeftijdsgrens, beneden welke studerende kinde ren van ouder vdan 16 jaar in aanmerking voor de indirect-ver- plichte ziekenfondsverzekering kunnen komen, van 21 tot 27 jaar te verhogen, heeft de voorzitter van de Ziekenfondsraad in over leg met de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid aan de algemene ziekenfondsen ver zocht, met ingang van 1 Januari 1954 te handelen, alsof die wijzi ging reeds tot stand was geko men. Nu de Tweede Kamer dit wets ontwerp heeft goedgekeurd, heeft 's raads voorzitter er de aan dacht van de fondsen op geves tigd, dat het kinderen betreft, wier tijd grotendeels in beslag wordt genomen door of in ver band met het volgen van onder wijs of een opleiding voor een beroep. Dit betekent, dat het onder wijs niet meer aan een inrichting voor algemeen vormend of vak onderwijs behoeft te worden ge volgd en dat naast het volgen van onderwijs ook de opleiding voor een beroep met indirect verplichte verzekering gepaard kan gaan. Aan de fondsen is verzocht ook met deze wijziging reeds nu rekening te houden. Indien betrokken^ vóór 30 Augustus 1954 bij een fonds wor den aangemeld, kunnen hun de rechten der verplichte verzeke ring, zo nodig met terugwerken de kracht tot 1 Januari 1954, wor den toegekend. Zijri. over de we ken na 26 December 1953 voor de vrijwillige verzekering pre- miën betaald, dhrf kunnen hun die worden gerestitueerd. Strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht zorgen voor de grootste attractie- punten. Gisternamiddag had alhier van wege het Axelse feestcomité in pension „Zomerlust" een pers conferentie plaats, waarbij be halve de pers ook vertegenwoor digd was een werkgroep van de .V.A.R.A." die o.l.v. de heren Max Dendermonde en Rutger Schoute hier momenteel in Z. Vlaanderen actief is t.o.v. een vervaardiging van een klank beeld over ons gewest dat te be luisteren zal zijn in de „Vara"- uitzending van Zaterdag 31 Juli a.s.. In korte trekken volgt hier het programma: DONDERDAG 12 AUG Deze dag zal niet zozeer staan in het teken van uiterlijk feest betoon, doch zich meer bepalen tot een huldebetoon aan de ge vallenen, zowel burgers als mi litairen- Op de Algemene- en R.K. begraafplaats en bij het monu ment in de Zeestraat zullen kran sen worden gelegd. In de loop van deze dag zal als zeer bijzonder gebeuren ook on ze Poolse bevrijder kolonel Szyd- lowski, alhier worden verwel komd met een aantal van zijn dapperen die in de gelederen van Axels eerste ereburger meestre den. In de avonduren zal door de kolonel het nieuwe, door dé Po len aan te bieden monumentale kruis aan de Kanaaldijk worden onthuld. Naar men hoopt zal hieraan een algemeen karakter worden gegeven door de deelna me van verenigingen en groepen van ingezetenen die in een stille optocht naar de Kanaaldijk mas saai zullen optrekken. In de avonduren zal door de plaatselijke verenigingen gewij de muziek en zang worden uit gevoerd op het Marktplein. VRIJDAG 13 AUG. Op deze dag zal het feest door klokgelui en sirenes worden aan gekondigd, waarbij herauten te loristische dansen in landelijke paard op tal van punten in de stad proclamaties zullen voor- In de R.K. kerk zal een plech tige H. Mis door pastoor Meeüs worden opgedragen. Deze dag zal voor een deel in het teken van een jeugdviering staan, waarbij de vooruitstreven de plaatselijke winkeliersvereni ging zich niet onbetuigd zal la ten. Het bekende, nog onlangs voor de televisie verschenen kin dercircus zal voor de jeugd op treden, die tegen inwisseling van R.R.-zegels de vertoning zal kun nen bijwonen. Onder leiding van luitenant kolonel Holl zullen in de namid dag demonstraties worden gege ven door twee compagniën beho rende tot de Rosendaalse storm- sehool. Naar alle waarschijnlijkheid zal vervolgens een allegorische op tocht plaats hebben. Het al of niet doorgaan is nog afhankelijk van de deelname. Een militaire parade van de commandotroepen zal deze rondgang besluiten, die zal worden opgeluisterd door het stafmuziekkorps van de genie troepen uit Den Bosch, o.l.v. kapelmeester-adjudant Vonberg „Vrij en Blij" het bekende N.C.R.V.-ensemble, zal deze dag met een concert op de Markt waardig afsluiten. ZATERDAG 14 AUG. 's Ochtends zullen onder de auspiciën van „Axel Vooruit" de kinderspelen worden voortgezet. Een openbare zitting van de gemeenteraad, waarin ook de Poolse generaal Maczec zal aan wezig zijn en ql^, .-commandant der le Poolse pantserdivisie zal worden gehuldigd, wordt het hoogtepunt van deze morgen, die met een koffiemaaltijd zal wor den besloten. 's Zaterdagsmiddags zullen volksspelen worden gehouden, waaraan de Chr. Gymn. Ver,. Voorwaarts" luister zal bijzet ten met het organiseren van oefeningen en demonstraties. De toneelvereniging „Polonia' zal in de avonduren Poolse folk dracht uitvoeren. Deze volksdan sen zullen worden afgewisseld door het optreden van de plaat selijke accordeonver. „Mondac- cordeola". Vanaf 9 uur zullen „Concordia" en „Hosanna" aan de Zeestraat concerteren op een speciaal op te richten kiosk aan de hoek ZeestraatKanaalkade, een en ander ter opluistering van een schitterend slotvuurwerk. Vermelden wij tenslotte dat ook eenheden van de marine en luchtmacht zullen deelnemen aan de feesten. Twee der nieuwste mijnenvegers zullen n.l. onder bevel van de kapitein luitter zee C. L. J. F. Douw-vah der Krap worden gemeerd aan de kaden van de l'Azote te Sluiskil. De luchtmacht zal bovendien 'n aantal vliegtuigen van dé oudste tot de nieuwste typen naar Axel dirigeren en deze zullen een aan schouwelijk beeld geven van de geweldige ontwikkeling van dit onderdeel onzer strijdmacht tot aan de straaljager toe. Zo men ziet heeft de volijverige feestcommissie een programma verwerkelijkt dat de toets der kritiek met glans zalkunnen doorstaan, temeer daar ook ver lichting en versiering van,straten een onderwerp is dat thans volop in de belangstelling der Axelaars staat, die ook in dit opzicht hun reputatie van weleer zullen hooghouden. Temeer en juist vooral nu het geldt de herdenking van dit be vrijdingsfeest door de wakkere en onversaagde Polen! Die daar voor hun leven in 1944 hebben ingezet! Uit de branchegewijze publica ties van het Economisch Instituut voor de Middenstand met betrek king tot het omzetverloop in het midden- en kleinbedrijf geduren de Mei j.l. blijkt, dat in deze maand over het geheel genomen hogere geldomzetten werden be- INFILTRATIEPOGING VAN DARUL ISLAM VOORKOMEN. Een omsingelingsbeweging van het leger h'ëeft een poging van de Darul Islam om Kedu, Se- marang en Salatiga via het Djengplateau te infiltreren, voorkomen, aldus heeft majoor Pranoto, troepencommandant in 't Merapi Merbabu-eomplex me degedeeld, Hij voegde hieraan toe, dat de sterkte van deze ben de geschat wordt op een regi ment, waarbij dan nog komen de gezinsleden van de bende. De bende is thans verdeeld in kleine groepen, waarvan velen zich met hun wapens hebben overgegeven Volgens majoor Pranoto komen thans in het Merapi Merbabu- eomplex haast geen ordeversto ringen van benden meer voor, doch slechts ordeverstoringen van individuelen. Drie cyclonen en een tornado hebben in de afgelopen 72 uur de kust van Queensland geteis terd. Eén persoon werd gedood. De schade wordt op 10 mililoen gulden geschat. De stranden zijn overdekt met wrakken van motorboten en an dere vaartuigen. Over het lot van vijftig visschersschepen ver keert men nog in onzekerheid. Trein- en telefoonverbindingen zijn vernield en elf vliegvelden zijn onbruikbaar. De kuststreek tussen Bunda- berg en Brisbane wordt bedreigd door de ergste watersnood sinds jaren. Volgens politierapporten is de stad Biggenden over stroomd. De politie helpt de mensen evacueren. De weerkundige dienst meldde dat er in de getroffen streek de laatste 24 uren tot 25 cm regen i nrQUOjl 1 QUI haald dan in de overeenkomstige maand van 1953. Wat de voedingsmiddelensec tor betreft, werd in het slagers- en in het zuivelbedrijf een om zetstijging genoteerd van 8 °/o. In de detailhandel in aardappelen groenten en fruit en in het krui- deniersbedrijf werd een omzet stijging behaald van resp. 7 °/o en »/o. Deze omzetstijging houdt mede verband met de sedert Ja nuari j.l. opgetreden prijsstijgin gen. De omzetten in het bakkers bedrijf lagen in Mei 1953 en 1954 op hetzelfde niveau. Met betrekking tot het omzet verloop in duurzame consump tiegoederen kan worden opge merkt, dat t.o.v. de gelijknamige maand in 1953 in Mei j.l. de sterkste stijging werd geboekt in de detailhandel in meubelen en aanverwante artikelen (16 °/o), in glas, aardewerk, porselein en huishoudelijke artikelen (9 ®/o), in boeken (7 ®/o) en in textielwaren (6 ®/o). Voor de kantoorboekhan del bedroeg de toeneming 3 °/o en voor de detailhandel in schoei sel 2 De omzetten in genotmiddelen hebben zich minder gunstig ont wikkeld. De omzetten in de detailhandel in alcoholhoudende en alcoholvrije dranken en in het banketbakkersbedrijf stegen met resp. 6 ®/o en 4 °/o; in de detail handel in tabaksfabrikaten liep de omzet echter met enige pun ten terug. Dit moet waarschijn lijk hieraan worden toegeschre ven, dat in 1853 de Pinksterdagen in Mei vielen en in 1954 in Juni. Vergelijking van de omzetten in Mei met die in April 1954 wijst uit, dat in de meeste bran ches ook in dit opzicht een om zetstijging is opgetreden. Ten dele staat deze omzettoeneming in verband met de omstandig heid, dat in Mei een Zaterdag meer voorkwam dan in April. Daarnaast werden in enkele branches (o.a. de bloemenhandel) de omzetten gunstig beinvloed door Moederdag. De niet onaanzienlijke stijging in de detailhandel in schoeisel, in textiel en in huishoudelijke artikelen was mede het gevolg van de voorjaarsaankopen van het publiek. Gedaald is o.a. de omzet in de boekhandel, waar in April de boekenweek een rol speelde, en inde kantoorboekhandel De New York Herald Tribune meldt uit Londen, dat een ont werp-overeenkomst om West- Duitsland souvereine bevoegd heden te verlenen in de Britse en Amerikaanse zones van Duits land is voltooid. Indien de Brit se en Amerikaanse ministers van buitenlandse zaken het ontwerp zouden goedkeuren, zou dit aan het Britse parlement en het Ame rikaanse congres vóór het recès worden voorgelegd. Scor* Bij een verrassende aanval heb ben Britse militairen op een helling van de berg Kenia „generaal" Kag- gia en 8 leden van zijn Mau-Mau- troep gedood. Gisteren hield''Öe Kamer van Koophandel in hotel „Rotter dam" te Terneuzen, haar 13de algemene vergadering, onder voorzitterschap van ir C. A. L. Horstmann. Ondér de Jngekomen stukken bevoria zich hen brief van de di recteur van 's Rijks Belastingen en Domeinen, waarin wordt me degedeeld, dat niet voldoende ter men aanwezig zijn om de moge lijkheid te bieden in Breskens schepen in- en uit te klaren. Door het bèifttföf der Kamer was aan het verzoek van B. en W van Breskens, om deze mo gelijkheid te openen, steun ver leend. B-Bil De voorzitteEF.Èprak er zijn vol doening over uit dat de Commis sie Vergunningen Personenver voer gunstig had beschikt op het verzoek van de Z. V. T. M. en B.B.A. tot het exploiteren van de busdienst van Zeeuws-Vlaande- ren naar Breda v.v. Met voldoening werd kennis ge nomen van de benoeming van mr J. L. van Nieuwenhuis tot direc teur van de Provinciale Stoom- I bootdiensten in Zeeland. nü- -.-.11. i';jA Naar aanleiding van een in de I hoeft geen'verloren dag'te betekenen, van de heer Brugge kon worden den van de verbetering van de weg Breskens-Schoondijke, waar bij een drietal gevaarlijke boch ten uit deze weg zullen worden genomen. Op de in de vorige vergadering door de heer Roest gestelde vraag aangevoerd door de Z.V.T.M., betreffende het aanbrengen van waar zij overgenomen worden bij U te hebben, die helpen direct! een muurtje langs het kanaal Ter neuzenGent werd medegedeeld, dat deze vraag is besproken in het comité Wegverbetering in Zeeuws-Vlaanderen, waarin ook de voorzitter der Kamer zitting heeft. Deze zaak is in studie ge nomen en zal t.z.t. aan de bevoeg de instanties worden voorgelegd. Met betrekking tot hetgeen door de heer Van Acker op de vorige vergadering naar voren is ge bracht in verband met de ver deling van het batig saldo der Vlasstichting, heeft het bestuur overeenkomstig gedane toezeg ging deze zaak bestudeerd. Men is daarbij tot de conclusie geko men, dat de statuten van de Vlas stichting niet toelaten dat het saldo aan de vlassers individueel wordt uitbetaald. Om dit te verkrijgen zou eerst een wijziging van deze statuten nodig zijn. Bij de bespreking van het ad vies Van CauwelaertSteen- berghe over vraagstukken inza ke waterwegen en havenproble men, werd, op voorstel van de voorzitter, besloten in België en in Nederland eens te informeren wat de bedoeling is van het hef fen van havengelden en -rechten, waarover in dit advies gesproken wordt. Het vervoer van kleine zendin gen tussen Oost- en West Zeeuws- Vlaanderen maakte een onder werp van bespreking uit. Deze zendingen worden tot Breskens door PIKE NORTON WILL'S 54) Nadruk verboden. Na een ogenblikje stond de ge baarde figuur op. Peter volgde hem met de ogen en toen de man de eetzaal uit was, veegde hij in gedachten een paar kruimels van zijn broek. Nog steeds was hij er niet zeker van of dit nu Stratos of een dubbelganger was. De kell- ner kwam weer terug en ruimde het tafeltje af. Toen de man Peter passeerde hield hij hem even aan. „Herinner ik mij dat goed? Is de man, die hier zoeven zat te ont bijten inderdaad een zekere mijn heer Stratos?" Mocht de vraag de kellner ver rast hebben, dan liet hij dit ner gens uit blijken. „Stratos"?, vroeg hij de wenk brauwen fronsend. „Nee, zo heet hij niet. Ik weet wel haast zeker, dat hij Dufresque heet. „O," zei Peter, zich zo onver schillig mogelijk houdend. „Dan heb ik mij vergist. In meende hem als Stratos te herkennen." Juist op dat moment kwam, „le patrön" binnen. Peter meen de hem als zodanig te moeten be titelen. En hij had zich niet ver gist. De man keek even zoekend rond en stevende toen op Peter af. Dichterbij komend zag Peter door de A.T.O., die ze eerst naar Vlissingen vervoert om ze daar na weer terug naar Breskens te brengen en ze vandaar uit over Westelijk Zeeuws-Vlaanderen distribueert. Dit heeft tot gevolg dat deze zendingen minstens twee dagen onderweg zijn vóór zij hun bestemming bereiken. Hierover was het bestuur in correspondentie getreden met de Rijksverkeersinspectie, van wel ke instantie inmiddels een ant woord was binnengekomen, dat evenwel niet bevredigend was, Besloten werd deze aangelegen heid opnieuw te bezien. Bij de rondvraag werd de auto matisering van de telefoonsector Hulst aangesneden. De voorzit ter deed de toezegging met de directeur van het telefoondistrict opnieuw contact hierover op te nemen. Verder werd bezwaar gemaakt tegen het feit dat in Kruiningen de automibilisten weer verplicht zijn hun auto te verlaten om een kaartje te kopen, terwijl de in voering van 10-rittenboekjes op de veerdiensten op de Wester- schelde nog steeds op zich laat wachten. Nadat de voorzitter had toege zegd dat hij, wat de laatste op merking betreft, t.z.t. contact zal opnemen met dei nieuwe direc teur van de bootdiensten, sloot hij de vergadering. Let u er maar niet me vooral niet kwalijk." iwat flauw. n Peter overvloog bliksemsnel de op. Het is zo weer over. Waar had het gezicht plotseling vertrekken in een uitdrukking van grootste verbazing vermengd met angst. Langzamer nu kwam hij naar vo ren, terwijl hij Peter nog steeds aanstaarde alsof deze een geest verschijning was. Peter deed alsof hij hiervan niets bemerkte en stond op, toen de man vlak bij hem gekomen was. „Mijnheer heeft naar mij ge vraagd?" vroeg de eigenaar van het hotel, terwijl hij vréemde slik bewegingen maakte. „Ja," zei Peter. „Het is eigenlijk niet zo belangrijk. Ik wilde u vra gen of ik in uw hotel mijn intrek kan nemen voor een paar dagen. Het gezicht van de „le patron had zijn normale uitdrukking weer teruggekregen en Peter vroeg zich af, waarom de man zo geschrokken was. „Zeker, mijnheer Harsjange. Dat kan. Hoe lang denkt u te bij ven?" „Harsjange" vroeg ^eter ver baasd. „Zo heet ik niet. Mijn naam is Moldering, P. J. Molde- ring uit Amsterdam'. „O, neemt u me niet kwalijk", ihaastte „le patrön" zich te zeg gen. „Ik dacht... ik meende, dat u Harsjange heette. Ik ken iemand van die naam. Neemt u toestand. Harsjange? hij die naam meer gehoord? Dan wist hij het weer: zo had Perpa- gos hem ook al genoemd die avond vóór hij vermoord werd. Wie mocht dat toch zijn? Men was nogal bang voor hem ook! Een zacht kuchje van de pa troon riep hem weer tot de wer kelijkheid terug. „U vroeg mij hoelang ik dacht te blijven vroeg hij, "<e man scherp opne- me,Ja," zei deze. „Dan kan ik daar rekening mee houden, wan neer andere gasten hun plaat sen vooruit wensen te bespre ken." Peter zette alles op een kaart. Deze hotelier zag hem voor een ander aan. Een gevaarlijk tegen stander vermoedelijk. Wat hij ook zou zeggen, men zou toch niet geloven, dat hij maar een eenvoudige journalist was, die zijn vacantie in Marseille wenst- te door te brengen. Dan maar doorbijten, dacht hij. „Hoe lang ik hier blijf, kan ik nog met met zekerheid zeggen. Ik wil name lijk de aankomst van de „Aeo lus" afwachten," zei hij zo on verschillig mogelijk. „Le Patrön" hapte naar adem. „De aankomst van de „Aeolus afwachten, zei u?" „Ja", antwoordde Peter en quasi-ongerust de man aankij kend voegde hij er aan toe. „Wat is er? Voelt u zich niet goed.' „O", zei le patrön met een mi niatuur-zakdoekje zijn voorhoo fd afvegend. „Het is niets. Ik heb nog niet ontheten en voel me Inwendig moest Peter lachen. Hij had raak geschoten. Nu het volgende schot. Dat moest een .■oltreffer worden. .Ik zag hier zojuist een zekere mijnheer Dufresque. Vergis ik me als ik hem al eens eerder ontmoet heb onder de naam Stratos?" „Le patrön' scheen nu een be roerte nabij. Hij hapte naar adem en zijn gezicht werd beur telings rood en bleek. „Excuseert u me. Ik voel me niet goed", mom,pelde hij dan en verdween schielijk. Peter staar de hem met een blik van triomf in zijn ogen na. „Ai", dacht hij. Die gaat er vlug vandaan. Dat is jammer, want ik had hem nog veel meer willen vragen." Hij ging weer zitten en dronk langzaam zijn koffie uit. Hij moest nu afwachten, wat er ver der gebeuren ging en terdege op zijn tellen passen. Als Dufres que werkelijk dezelfde was als Stratos en daar twijfelde Pe ter eigenlijk al niet meer aan. gezien de schrik van „le patrón" dan was hij een gevaarlijk tegenstander. In ieder geval was hij hier in het hol van de leeuw. En hier had Milly zich bevon den of bevond zij zich nog! Als ze hier nog was, dan zouden haar bewakers wel terdege op hun qui vive zijn, nu een van hun tegenstanders zich in het hotel bevond. ■BV/' (Wordt vervolgd.) MOTORRIJDER ENCENEERDE AANRIJDING. De 49-jarige bouwvakarbeider Jozef van H. uit Den Haag kreeg op een avond in November van het vorige jaar een ongeval met zijn motorfiets. Er was nogal wat schade aan zijn voertuig en dat verdroot hem zeer omdat hij niet verzekerd was. Hij bedacht een plan om toch een verzekeringsmaatschappij voor de schade te laten opdraaien. Hij hield een taxi aan en be woog de chauffeur om met een sukkelgangetje tegen zijn motor fiets aan te rijden. De taxichauf- feurd zou 25 voor de moeite krijgen. Het ongeval geschiedde volgens de plannen. De bouw vakarbeider deed er aangifte van bij de politie en de taxichauffeur vroeg zijn werkgever een formu lier naar de verzekeringsmaat schappij te sturen. De taxichauffeur H. J. E. werd als schuldig zijnde aan het on geval door de politierechter ver oordeeld tot 25 boete, welk be drag zo was afgesproken van H. zou betalen. Het was een grote strop voor H. toen bleek, dat de verzeke ringsmaatschappij in déconfi ture verkeerde. Van H. trachtte toen het geld los te krijgen van de werkgever van E. Eerst vroeg hij ƒ400, later ƒ650. Toen deze werkgever weigerde te betalen nam Van H. een advocaat in de arm. De vordering op de werkgever van E. beliep toen al ongeveer ƒ1000. De ware toedracht van de hele affaire kwam echter aan het licht. Het gevolg was dat van H. Dinsdagmorgen terecht stond voor de rechtbank te 's-Graven- hage wegens poging tot oplich ting en bet afleggen van een meineed voor de politierechter tijdens het onderzoek van het „ongeval". De officier van Justitie mr Tonckens requireerde tegen van H een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van voorarrest. De hulpvaardige taxichauffeur, die ter zitting verklaarde, dat hij niet had gedacht aan de mo gelijke consequenties van zijn daad, hoorde terzake van mede plichtigheid aan een poging tot oplichting een gevangenisstraf van vijf maanden met aftrek van voorarrest tegen zich eisen. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. Guatemala heeft de V. N. ver zocht het „Guatemalaanse vraag stuk" van de agenda van de Vei ligheidsraad te schrappen. In een telegram aan secreta ris-generaal Hammarskjoeld zei- de d (^Guatemalaanse minister van Buitenlandse Zaken, Carlos Salazar, o.m.: „Aangezien de re denen, welke de vorige regering noopten een beroep op de Vei ligheidsraad der V. N. te doen, volkomen hebben opgehouden te bestaan en de vrede en orde op gelukkige wijze in deze repu bliek zijn hersteld, is de regeren de junta van mening, dat er thans geen reden bestaat om het Guatemalaanse vraagstuk op de agenda van de Veiligheidsraad te houden". 90 JARIGE HUWT 80 JARIGE. De „Sunday Pictoial" schrijft: Joe Robinson een negentig jarige Sngelsman uit Morley in Yorkshire is vorige week in het huwelijk getreden met Emily Cowling, 80 jaar oud en even-

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2