Uit de Provincie BICARPANtÊV ZW In De Drie De landbouwdagen van de N.C. B. te Hulst Maagklachten De beheerschapsraad en de Amerik. atoomproeven Jhr H. G. A. De strijd tegen de Mau Mau De Amerikaanse hulp aan het buitenland Bromfietsen moeten twee remmen hebben Gevolgen van de zonsverduistering TERNEUZEN. AXEL. OOSTBURG. HOEK. OVERSLAG. SAS VAN GENT. YERSEKE. SLUISKIL. in elk huisgezin: Iqenéést IJZENDIJKE. ZAAMSLAG. Quarles van Ufford voorzitter van de A.V.R.0. -^31 Lichte aardbeving te Bergen M.U.L.O.-EXAMENS. Bij de te Goes voortgezette M.U.L.O.-examens zijn o.m. ge slaagd voor het B-diploma Adri H. M. van den Berg, Nelly J. Jan sen en C F. Provoost te Axel en L. G. van Donk te Terneuzen. Voor het A-diploma slaagden L. Leunis en A. Rouw, beiden te Zaamslag. JAARLIJKS ZANGCONCOURS VAN DE ZEEUWSE ZANGERS- BOND „ZANG VEREDELT" TE SOUBURG. Aan dit jaarlijkse vocale eve nement werd o.m. door een drie tal Zeeuws-Vlaamse gemengde en één dameskoor deelgenomen. De jury bestond uit de heren Otto de Vaal en Leo Smeets uit Rot terdam. De wedstrijd, waaraan door 21 verenigingen werd deelgenomen verliep onder grote belangstelling en werd door ideale weersom standigheden begunstigd. In de le afdeling gemengde ko ren behaalde 't Ned. Herv. kerk koor uit Axel een eerste prijs met 182 punten en Schoondijke's ge mengd koor een tweede prijs met 168 punten. In de le afdeling dameskoren behaalde de zangvereniging Ju liana uit Zuidzande een eerste prijs met 211 punten, waarmede zij de beschikbaar gestelde wis selbeker verwierf. Voor de derde maal wist hiermede een Zeeuws- Vlaamse vereniging beslag te leggen op deze sinds 1934 thans 14 maal betwiste beker. In de ere-afdeling gemengde koren verwierf „Crescendo" van Hoek een tweede prijs met 179 p. Coöperatie kinderfeest. De coöperatie „Ons Belang" heeft Zaterdag de internationale coöperatieweek gevierd met een kinderfeest. Te circa 2 uur ver trok uit de Nieuwediepstraat een fleurige groep van 200 kinde ren getooid met vlaggen voor een rondgang door de straten in het oude stadsgedeelte. De stoet, voorafgegaan door trommelslagers, trok overal veel belangstelling, Op de Markt aan gekomen konden allen uitrusten van de wandeling op de daar ge reedstaande banken en hun dorst lessen aan de kindertractatie bij uitnemendheid: limonade. Na een toespraakje van de voorzitter van de propaganda-commissie, de heer Hamelink, voerde een groep kinderen o.l.v. mevr. Van Driel 'n lekespel op, getiteld „Zwaan, kleef aan". Hoewel de kinder stemmen zich op de Markt soms moeilijk verstaanbaar konden maken, werd 't spel door de aan wezige kinderen met aandacht gevolgd. Na afloop mochten de opvoerenden dan ook een wel verdiend applaus in ontvangst nemen. Direct daarna werd een aan vang gemaakt met de kinderspe len die onder leiding Van de Tieren U-do en Jansen 'n vlot ver loop hadden. De Coöperatie kan de voldoe nïng hebben de kinderen van haar leden en verbruikers een prettige middag te hebben be zorgd. De namen der prijswinnaars waren: Meisjes 6 en 7 j. Vlaggetje ste ken: 1. Elly de Putter; 2. Lenie de Kunder; 3. Marijke Grootjans 4. Annie Harms; 5. Edith Burger 6. Stientje Riemens; 7. Rietje Buijze. Jongens 6 en 7 jaar. Blokjes rapen: 1. Lammy Krijger; 2. Jos je de Rijk; 3. Rein de Lijzer; 4 Wim v. d. Hooft; 5. Arend de Bokx. Meisjes 8 en 9 jaar. Tafel dek ken: 1. Ada de Groot; 2. Elly Udo; 3 Wies je Elve; 4. Henny Visser; 5. Ina Blok; 6. Anneke Hamelink. Jongens 8 en 9 jaar. Ring ste ken op de step: 1. Wim v. d. Hooft; 2. Hans Schule; 3. Cor Harte; 4. Piet Oppeneer. Meisjes 10 en 11 jaar. Bal gooien: 1. Truus Verhage; 2. Jo ke Vinke; 3. Beppie de Doelder; 4. Willy van Doorn. Jongens 10 en 11 jaar. Wedren mef hindernissen: 1. Henk Koe koek; 2. Willy Harte; 3. Adri Wisse; 4. Pieter Harms. Meisjes 12 jaar. Haal de trein: 1. Gerda v. d. Have; 2. Janny Ha melink. Jongens 12 jaar. Hordenloop: 1. Peter Wisse; 2. Tonny Leen- houts. tracteerd op limonade en andere lekkernijen. Onder de deskundige voorlich ting van een der leraren werd daarna de „Sint Jan' te Den Bosch bezocht. Via Waalwijk arriveerde het gezelschap aan „De Efteling' 'te Kaatsheuvel. Sprookjesbos en kanovijver waren daar bijzonder in trek. Om ongeveer tien uur waren de leerlingen weer terug in Ter- neuzen en werden die van de om liggende gemeenten weer thuis afgeleverd. Leerzame schoolreis. De hoogste klassen van de Chr. Nat. school ondernamen onder ideaie weersomstandigheden o.l.v. 17 geleiders hun jaarlijkse schoolreis. Een drietal bussen brachten onze jeugdige vacantie- gangers ditmaal naar Rotterdam. Allereerst werden in de Maas stad enige gezellige uurtjes door gebracht in Blijdorp. De speel tuin en de dierentuin, maar niet het minst de hoge uitzichttoren vormden hier de voornaamste at- tractiepunten. Door het nuttigen van de boterhammen en de mede gebrachte versnaperingen onder broken, volgde een prettige bus- rit door het voornaamste deel der stad. Op al de bezienswaardighe den van deze tocht werd de jeugd gewezen. Na afloop van deze rit volgde een prachtige rondvaart door de havens van Rotterdam, waarbij de geweldige oceaansto mers de bijzondere aandacht van de jeugd trokken, evenals een Amerikaanse slagkruiser, die juist te Rotterdam gemeerd lag. Zo werd deze excursie te water een der meest geslaagde onder delen van de tocht en een bekro ning van deze mooie dag. In een prettige stemming ging de tocht andermaal door de tun nel huiswaarts. In de late avond uren arriveerde men opgetogen over het vele genotene. weder te Axel. Geslaagd. Onze stadgenoot C. van den Berge Hzn slaagde te Arnhem voor het examen adsp. bouwkun dig opzichter-tekenaar bij het Kon. Technicum P.B.N.A. plechtigheid besloten door wet houder Koster van Yerseke, die o.m. zeide „Yerseke heeft alweer een luidklok; moge er nu ook spoedig een toren komen." Toelatingsexamen Kon. Wilhel- mina Lyceum. Voor het toelatingsexamen voor de eerste klas van het Ko ningin Wilhelmina Lyceum te Oostburg slaagden de volgende jongelui: H. Baan, C. Dommisse, J. Ko- lijn, M. de Lozanne, P. Nortier, P. Ouwendijk, A. Simpelaar, H. Zonnevijlle, A. de Zwart, allen te Oostburg; L. Bondewel, H. du Fossé, H. van Haneghem, A. de Hulster, L. Jacobs, P. Jansen, H. Maas, Z. Pessireron, allen te BreskensW. Anthonijsz, M. Con stant, I. van Haneghem, E. Leen- houts, B. Toesseint, allen te Schoondijke; N. Buize, N. la Gas- se, J. Leenhouts, allen te Cad- zand; R. van de Plassche en R. Schilders uit IJzendijke; H. Dees, Hoofdplaat; M. Dieleman, Bier vliet, en J. Everwijn, Zuidzande. Bezoek gem, badinrichting, In de maand Juni werden al hier in de gemeentelijke badin richting 1011 baden genomen. Benoemd. Tot onderwijzeres aan de open bare lagere school alhier werd benoemd mej. G. Fermont te Graauw. Tob toch niet langer. Neem'Cjoosl Gouden jubileum Spiegelglas- en Fosfaatfabriek. Zeer vele vooraanstaanden uit industriële en handelskringen zo wel uit Zeeuws-Vlaanderen als uit overig Nederland en België hebben Vrijdag gebruik gemaakt om ter gelegenheid van het gou den jubileum der Spiegelglas- en Fosfaatfabriek de directie hun gelukwensen aan te bieden tij dens de receptie die gehouden werd in de recreatiezaal der fa briek, die door de talrijke bloe menmanden in een ware lusthof "was herschapen. De Zaterdag stond in het teken van diverse sportgebeurtenissen, 's Morgens was er een staakbol- ling voor het personeel. Reeds vroeg in de namiddag traden de kaarters in het strijdperk voor een puntenprijskaarting. Deze wedstrijd telde 70 deelnemers. Omstreeks vier uur arriveer den de Franse gasten uit Parijs. Deze ploeg omvatte een voetbal-, tafeltennis- en tennisploeg van de personeelsvereniging „St Gobin- Sportif". De Sasse harmonie „De Ver enigde Vrienden" kwam een mu zikale hulde brengen in de vorm van een serenade, waarbij de heer Verhelst, als voorzitter van de harmonie, de N.V. complimen teerde. Ondertussen stonden de voet balelftallen aangetreden en met de muziek voorop werd naar het voetbalveld gemarcheerd. Deze wedstrijd werd gewonden door het Sasse elftal met 7—1. De climax was de feestavond. Deze werd door de helft van het personeel bijgewoond in verband met de continudiensten op het be drijf. Alvorens de avond te openen sprak directeur ir Horstmann enige welkomstwoorden. Bevolking van Kruiningen bood luidklok aan. Zaterdagmiddag is ten gemeen tehuize van Yerseke door de Her- stelcommissie Kruiningen aan de vertegenwoordigers (van de red ders uit Yerseke bij de ramp van J. Februari 1953 als dank van de Kruiningse bevolking een luid klok aangeboden. De heer W. J. L. de Groof droeg de klok met woorden van dank aan de redders uit Yerseke over. Namens deze werd de klok in ont vangst genomen door schipper J. van Stee. Veitvolgens begaf het gezelschap zich naar het terrein vóór de Ne derlands Hervormde kerk, waar de klok in een klokikestoel is ge plaatst, omdat Yerseke in 1940 door oorlogsgeweld de toren ver loor. De klok draagt het opschrift: „In blijde en droeve dagen, zal mijn bronzen stem in wijde om trek dragen, de dank naast God aan hen, die Kruiningen in nood, onverschrokken redding bood. 1-2-1954." Zij werd het eerst geluid door de drie inwoners van Kruiningen, de heren Versluijs, Leijs en Blok, die ook in de rampnacht hun eigen torenklok te Kruiningen hebben geluid. Hierna droeg de heer H. Schot namens de commissie uit de schippers de klok aan 't gemeen tebestuur van Yerseke over. Burgemeester Willemsen nam haar namens de gemeente ïerse- ke in ontvangst. Nadat nog was gesproken door burgemeester A. Schipper van Kruiningen werd de 011 r>r Nadat Vrijdag door de Commis saris der Koningin in Zeeland de landbouwdagen waren geopend, werden deze Zaterdag en Zondag voortgezet. Zaterdagmorgen had te Sas van Gent in de parochie kerk een H. Mis plaats, die door ruim 2000 personen werd bijge woond; velen moesten buiten staan daar de kerk niet allen kon bevatten. Hierna werden de nieu we gebouwen der C.H.V. bezich tigd. Na een koffiemaaltijd on dernam men een tocht door Oost Zeeuws Vlaanderen met als eind doel Hulst. Ruim 150 auto's en 20 bussen namen aan deze tocht deel. Te 14.30 uur kwam het gro te gezelschap weer te Hulst, waar een bezoek werd gebracht aan de tentoonstelling op de terreinen der C.H.V. en in de bedrijfshallen. Hier werd tentoongesteld de groei en bloei van de N.C.B. als standsorganisatie. Ook werd in beeld gebracht wat voorlichting voor de landbouw en veeteelt be tekent. Diverse voorlichtings diensten waren met een stand aanwezig. Een culturele afde ling liet zien hoe onze voorouders werkten en wat voor sieraden zij droegen. Deze afdeling was zeer mooi en interessant. Om vier uur begon het werk tuigendéfilé, tot uiting brengend de ontwikkeling van de land bouw; vanaf het handwerk tot het hedendaagse machinale werktuig werd alles uitgebeeld, De stoet werd geopend door de staffanfare der N.C.B. te paard de enigste op dit gebied in Euro pa. Duizenden waren naar de oude vestingstad gekomen om deze dagen bij te wonen. De jury had geen gemakkelijke taak om uit de groepen de prijswinnaars te rangschikken. Via een geluids installatie werden de toeschou wers toegelicht over hetgeen er te zien was. De uitslag van de ju ry was tenslotte: le pr. Kloosterzande: Sproeien stuiven en vernevelen; 2e pr. St Jansteen: Marktbezoek; 3e pr Aardappeloogst; 4e pr. Philippi ne: Transportwerktuigen; 5e "pr Nieuw Namen: Graanoogst; 6e pr Koewacht: Vlasoogst; 7e pr, Clinge: Dorsen; 8e pr. Terhole Grondbewerking; 9e pr. Stoppel dijk: Aardappeloogst; 10e pr. Zuiddorpe: Zaaien; 12e pr. West- dorpe: Verpleging der gewassen. Na afloop van het défilé werd op de Markt een concert gegeven door de Kon. Stedelijke Harmo nie in samenwerking met de har- monie uit Lokeren, beide onder leiding van de heer Van den Broeck. Het openluchtspel „De storm klok riep" van drs Louis Locke feer besloot deze eerste succes volle dag. Dit openluchtspel, han delend over de boerenkrijg in het Hulsterland, werd een groot sue ces. Met het monumentale stad huis als achtergrond kwam het geheel schitterend uit. Een woord van lof voor de schrijver-regis seur is zeker op zijn plaats. Zondag stond in het teken der jeugdorganisaties. Honderden jongeren uit de streek van St Ni klaas en Lokeren, uit Brabant en geheel Zeeuws-Vlaanderen waren hierbij tegenwoordig. Om twee uur begon het défilé, voorafge gaan door de staffanfare van de N.C.B. Na een tocht door de stra ten der stad ging men naar het terrein achter de N.C.B., waar sportdemonstraties plaats had den. Deze demonstraties werden een groot succes. Aangetoond werd dat ook de jonge boeren stand door eendrachtig samen werken veel kan bereiken. Het was een imposant gezicht de boerendochters in hun fleurige gekleurde rokken van allerlei tin ten te zien dansen. De groep jon ge boeren uit Eindhoveh wist voor de vierde maal beslag te leg gen op 't kampioenschap gymna- Aan het einde der uitvoeringen bracht de heer Paul Vercauteren, voorzitter van de Kring Hulst van de N.C.B., aan de Belgische, Brabantse en Zeeuwse jeugd dank voor hun medewerking. Een défilé der groepen, voorafgegaan door de staffanfare besloot dit zeer geslaagde sportfeest. Het openluchtspel „De storm klok riep" besloot wederom deze zeer geslaagde dag, die duizenden bezoekers zowel uit Zeeuws- Vlaanderen als uit het Waasland naar de oude stad van de Vos Reinaerde trok. Burgemeester Den Boer deelde vervolgens mede, dat het H. M. de Koningin had behaagd de bronzen medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau toe te kennen aan twee nestors van het bedrijf, n.l. de heren V. de Clerq en F. J. van Acker. In zijn verdere toespraak memoreerde de burgemeester nogmaals de woorden gesproken door de Com missaris van de Koningin en door de vertegenwoordiger van de Vakbonden, dat de fabriek als een heel sociaal aanvoelend be drijf bekend staat. Hierna volgde de feestavond, waarvan het eerste gedeelte werd verzorgd door het Anova- cabaret onder de titel „Humor is troef". Hierin traden o.a. op Wil ly Rex als conferencier, Niek Goddart, accordeonist; Gerry en Marion, jongleurs; Mary Scotty, cabaretière; de welbekende Peter Piekos, radio-imitator, en de Bal- samo's, illusionisten. De optre dende dames en heren oogstten veel bijval. Het tweede gedeelte was een feesthal dat tot in de kleine uur tjes duurde. Zondagmorgen werden tennis en tafeltenniswedstrijden gehou den tegen de Parijse personeels vereniging. Des avonds trad wederom net Anova-cabaret op, ditmaal voor het personeel, dat des Zaterdags dienst had moeten doen. Ook nu wat dit optreden een succes, evenals het bal dat wederom het slotstuk vormde van deze ge slaagde herdenkingsdagen. Verkeersongeval. Zaterdagmiddag keerde een 200-tal auto's met bezoekers aan de N.C.B.tentoonstelling te Hulst na een bezoek gebracht te hebben aan het gebouw van de C.H.V. te Sas van Gent, via Sluiskil naar Hulst terug. Ter hoogte van de Louisastraat verliet plotseling een auto, be stuurd door de heer A. Serrarens uit Ossenisse, deze lange stoet om de links gelegen Louisastraat in te rijden. Op dat moment kwam echter juist een motor van de rijkspoli tie aangereden. Een botsing tus sen motor en auto was onvermij delijk en beide voertuigen liepen schade op, terwijl het motorrij wiel bovendien nog in aanraking kwam met het rijwiel van mej. T. van Tatenhove, wier rijwiel eveneens werd beschadigd. Persoonlijke ongelukken bleven gelukkig uit. rende weersomstandigheden hun jaarlijkse reisje. Om half acht vertrok men met een bus van de Z.V.T.M. met als eerste doel het Mastbos in Breda. Daar werd volop genoten van de prachtige omgeving. Vandaar ging het door naar Tilburgs Dierenpark. De daar verblijvende dieren trokken zeer de aandacht van de jongelui, terwijl de speeltuin kort voor het vertrek zijn grote aantrekkings kracht liet gevoelen. Doch daar voor was ook volop gelegenheid in „De Efteling". Hier werd eerst de sprookjestuin doorgewandeld en toen zwierven de kinderen uit over het wijde terrein met de vele ontspanningsmogelijkheden. Zó groot was echter het aantal be zoekers, dat vele kinderen in de rij moesten gaan staan om aan de diverse attracties mee te kunnen doen. Volop werd er genoten en te gauw moest de terugreis wor den aanvaard. Welvoldaan arri veerde het gezelschap kwart voor negen te Zaamslag, waar behalve de kinderen ook enkele meege brachte schildpadden met vreug de werden begroet. Uitsluitend bij Apothekers en Drogisten De vertegenwoordiger van In dia in de beheerschapsraad der V. N. heeft de Ver. Staten ver zocht hun atoomproeven in de Stille Oceaan on te schorten, totdat het internationaal ge rechtshof te Den Haag heeft uitgemaakt, of een beherende mogendheid het recht heeft om in een gebied, waarvoor zij de verantwoordelijkheid draagt, proeven te nemen, welke scha delijk zijn voor het welzijn van de plaatselijke bevolking. MÊOÈPVEftENI5TNGÉN IN DÉl VERSCHILLENDE RADIOUITZENDINGEN GEDURENDE l,-ï' ERNSTÏGE MUZIEK LICHTE MUZIEK GESPROKEN WOORD i J1°/o 23°/o G E MIDDEL O PER MAAND Totaal JcOu Slmm Totaal 313u cc min Totaal cc4 u 8m/n KRO EKiflNCRV P'ÜlVARAf AVRO [V PELT Het jaarverslag van de A. V. R. O. over 1953 geeft o.m. een overzicht hoe de grote omroepverenigingen in 1953 gemiddeld per maand de zenduren verdeelden. Indien men de 3 categoriën ernstige muziek, lichte muziek en ge sproken woord in totaal beziet, blijkt, dat het gesproken woord in de radiouitzendingen de meeste tijd vraagt. Bovendien kan men zeg gen dat het verschil in tijd, dat de omroepen aan dit onderdeel be steden, niet groot is. Bij lichte muziek is duidelijk zichtbaar, dat A. V. R. O. en V. A. R. A. hier meer tijd aan geven dan V. P. R. O. en N. C. R. V., terwijl in de ernstige muziek de N. C. R. V., percentueel domineert. Raadsvergadering. Onder voorzitterschap van bur- gemeester Von Bönninghausen kwam de raad bijeen. Op een verzoek van de P.Z.E.M. om een bijdrage in de kosten van aansluiting van de percelen van de landbouwers Arth. van de Voorde en G. V. M. Doens werd op voorstel van B. en W. een sub sidie van 200 per aansluiting verleend. De stichting „Bevordering en exploitatie van R.K. vlassersscho- len in Zeeuws-Vlaanderen" te Koewacht kreeg 100 subsidie voor iedere leerling uit de ge meente, die de school bezoekt De plaatselijke muziekvereni ging „Geduld Overwint" verzocht de raad de rente en aflossing te garanderen van een geldlening groot ƒ2500 bij de plaatselijke Boerenleenbank tegen een rente van 3% af te lossen in 10 jaar lijkse termijnen. Deze lening is bestemd voor aanschaffing en verbouwing van instrumenten. Z.h.s. werd besloten deze garan tie te verlenen. De heer Riemens drukte er in de rondvraag zijn spijt over uit dat de raad niet was uitgenodigd bij de demonstratie van de riool reiniging. Wethouder Termote, die deze demonstratie wél heeft bijge woond, gaf hierover nader uit leg. Hij stelde de raad voor er bij eventuele aanschaffing geen mo tor bij te nemen, maar een hand lier. Schoolreis C.V.O. Vrijdag j.l. maakten 50 leerlin gen van de hoogste klassen der school voor C.V.O. onder schittte- Jhr H. G. A. Quarles van Ufford, die alle 67 uitgebrachte stemmen op zich verenigde, is benoemd tot voorzitter van de A.V.R.O., die Za terdagmiddag in Arnhem haar 22e algemene vergadering heeft gehouden onder praesidium van dr H. Molhuysen, waarnemend voorzitter. Jhr Quarles van Ufford volgt wijlen de heer G. de Clercq op. Dr Molhuysen zei, dat de belangen van die A. V. R. O. bij de nieuwe voorzitter in goede handen zijn. Jhr Quarles Van Ufford bracht op zijn ibeurt hulde aan dr Molhuy sen voor alles wat deze in de af gelopen acht en twintig jaar voor de A. V. R. O. en haar voorgan gers heeft gedaan. De leden van de A. V. R. O. dankte hij voor het in hem gestelde vertrouwen. „Ik ben mij ten volle bewust", aldus spreker, „dat de mantel, welke gij mij vanmiddag hebt omgehan gen, niet gescheurd of verkleurd mag raken. Daar zal ik, gesteund door de medewerking van de le den van het dagelijks en het alge meen bestuur, tezamen met de directeur en zijn medewerkers, allernauwste verband en eensge zindheid voor waken". In zijn dankwoord aan het slot der vergadering sprak dr Mol huysen nog de hoop uit, dat het de A. V. R. O. gegeven zal mogen zijn zijn taak als onafhankelijke radio-omroep te blijven vervullen. Hierna overhandigde hij de voor zittershamer aan de nieuwe voor zitter. Reis leerlingen R.K. U.L.O.-school. De leerlingen van de R.K. U.L.O.-school te Terneuzen maak ten onder leiding van hun lera ren een uitstapje naar Tilburg Den Bosch en „de Efteling". Twee bussen, waarvan één de leerlingen uit Philippine, Sluis kil, Sas van Gent, Westdorpe en Axel ophaalde, vertrokken al vroeg richting Perkpolder. Te Tilburg werd een bezoek gebracht aan het Natuurhisto risch Museum, waar de rondlei ding door deskundigen werd ver zorgd 'die veel interessants ver telden over de geprepareerde zoogdieren, vogels en vissen en over diverse foodemsoorten. Veel belangstelling was er voor de oudheidkundige vondsten in Nederland, n.l. stenen en kope ren gebruiksvoorwerpen en bijlen uit de Romeinse tijd. Veel merk waardigs hoorde het gezelschap over het Brabants landschap en over de Nederlandse steenkool winning. Het volgende punt van het pro gramma was een kort bezoek aan de „IJzeren Man' te Vught, waar- ha het gehele gezelschap in het klooster „Maria-Oord" van de Broeders van Dongen bijzonder door PIKE NORTON WILL'S 52) (Nadruk verboden). „Hoe is dat gebeurd?" vroeg Verberne, de mannen met een ernstige blik één voor één mon sterend. ■De oudste man nam 't woord. „We kregen een bericht, dat hij gezien was in de binnenstad. Een verklikker had hem zien zit ten in een jeep, toen die voor een stoplicht stond. Vlak daarna werd hij afgezet en die man wist ongeveer aan te geven waar Ver- duynen vermoedelijk heen ge gaan was. Wij gingen er op af en vionden de man inderdaad. We omsingelden het huis en daar heeft hij de lucht van gekregen. Hij trachtte over het dak te ont vluchten. Na herhaalde somma ties bleef hij nog niet staan en hij werd aangeschoten. Het noodlot tige gevolg is reeds bekend". Inspecteur Verberne gaf geen commentaar. „Maak maar een rapportje op", zei hij slechts. Hij keerde weer terug naar de politiewagen en liet zich terug rijden naar het hoofdbureau. Daar liet hij zich onmiddellijk aandienen bij hoofdinspecteur Willems om verslag uit te bren gen. Terwijl de heren Willems en Verberne druk confereerden, liep Peter Moldering in de haven buurt van Marseille rond op zoek naar „Au Coin Bleu". Na een vier-urige vlucht van Amsterdam naar Nice, was hij om drie uur in de morgen in de luxe-had plaats aangekomen. Verkwikt door een korte doch goede nacht rust en versterkt door een heer lijk ontbijt aan boord van het vliegtuig was hij weer vol goede moed. Wandelend door de badplaats, die op dit uur nog geheel in rust was, genoot hij van de lente, die hier al volop heerste, terwijl in Amsterdam nog slechts enkele voorboden te bespeuren waren Het was wel wat fris, maar dat deerde hem niet. De palmbomen brachten hem in een stemming en hij zou rustig door gewandeld zijn als hij zich niet ineens gerealiseerd had, dat hij hier waarlijk niet gekomen was om vacantie te houden. Hij moest naar Marseille en daar wachtte hem nog eeri zware taak. Uit zijn (vorige bezoeken wist hij zich nog te herinneren, waar zich ergens een taxi-standplaats moest bevinden. Hij sloeg die richting in. Zijn aanvankelijk zo opgewek- l stemming had nu plaats ge maakt voor een zeer bezorgde. Nu hij zo vlak voor zijn taak stond, leek hem die nog eens zo zwaar. Hoe kon hij in een stad als Marseille een meisje vinden? Het was' bovendien nog helemaal niet zeker, dat ze daar nog was. De kans mocht zeker niet gering geacht worden, dat ze al weer verder gebracht was. Dan schoof hij die sombere gedachten opzij. Kom, hij moest nu vertrouwen hebben op zijn goed gesternte. Tot nu was alles aardig verlopen. Zwaarmoedige overpeinzingen brachten hem geen steek verder. Eenmaal bij de taxistandplaats gekomen, vond hij onmiddellijk een wagen. De chauffeur keek wel wat verbaasd en onderzoe kend toen hij op dit uur een vrachtje kreeg naar Marseille. Peter liet echter veelbetekenend wat bankpapier ritselen en de chauffeur was vertederd. Hij vacantie-nood le Peter met een simpel ge baar uit tot instappen en startte de wagen. Peter liet zich achter over vallen in de kussens en ging de zaak nog eens overden ken. Het eerste wat hij te doen had, was „Au Coin Bleu" op te zoeken. Dan moest hij nodig wat Nederlands geld omwisselen te gen Franse francs. De chauffeur begon een praat je. Peter had aanvankelijk wat moeite met zijn provinciaals ac cent, doch het wende snel. Waar zou ik in Marseille wat Nederlands geld om kunnen wis selen tegen francs?", vroeg hij. „Bij mij bijvoorbeeld", ant woordde de chauffeur doodleuk. Peter keek zeer verbaasd. De chauffeur legde uit, dat zijn col lega's en hij zeer vaak vreemd geld omruilden. In 'n toeristisch centrum als Nice was dat zeer practisch en er viel bovendien nog een kleine winst te maken. Dankbaar maakte Peter van deze mogelijkheid gebruik. Na de rit stond hij in het cen trum van Marseille, overwegend hoe hij „Au Coin Bleu" zou kun nen bereiken. De stad begon langzamerhand wakker te wor den en Peter besloot naar het ha venkwartier te wandelen, want hij begreep dat hij er niet te vroeg aan moest komen. Tegen elven, was de beste tijd meende hij. (Wordt vervolgd). De veiligheidstroepen in Ke nya hebben dit jaar 2500 aan hangers van de Mau Mau ge dood en 3000 gevangen genomen en gewond, aldus heeft generaal G. Heyman, stafchef in Oost- Afrika, tot verslaggevers ge zegd. „Deze cijfers zijn krap geno men" zei hij. Ruim 150.000 in heemsen waren ondervraagd, de meesten hiervan waren vastge houden. In dezelfde periode zijn 200 man van de veiligheidstroepen gedood en 500 loyale burgers vermoord, aldus de generaal. Op het ogenblik waren er on geveer 8000 Mau Mau-terroris- ten in Kenya, die voornamelijk door zorgeloosheid van de eige naars ongeveer 2000 stuks pre- cisiewapens in handen hadden gekregen. De Amerikaanse senaatscom missie voor buitenlandse zaken heeft met 10 tegen 0 stemmen bij 1 onthouding besloten, het bedrag voor hulp aan het bui tenland, dat door het Huis van Afgevaardigden was goedge keurd, met 347.708.000 dollar te besnoeien. Aan de andere kant verhoog de de commissie sommige pos ten in het door de Kamer goed keurde desbetreffende wetsont werp. Deze verhogingen belopen gezamenlijk 109.508.000 dollar, zodat het totaalbedrag van 3.338.200.000 dollar, waaraan de Kamer haar goedkeuring hecht te, door de commissie tot 3.100.000.000 dollar werd terug gebracht. De besnoeiing is evenwel niet definitief. Reeds van 1 Augustus 1953 af, toen de nieuwe bromfietsrege ling is ingegaan, dienen brom fietsers voorzien te zijn van 2 remmen, één op elk wiel. Dit mogen geen handremmen zijn. Het is gebleken, aldus de A.N. W.B., dat het publiek van dit voorschrift slecht op de hoogte is. Wel is, mede op verzoek van de A.N.W.B. door de politie aan vankelijk buitengewoon soepel opgetreden, doch 'thans heeft men de controle op dit veilig heidsvoorschrift met kracht ter hand genomen, met als gevolg, dat in de laatste weken honder den bromfietsers zijn bekeurd, die nog steeds verzuimd hadden de vereiste voorzieningen te la ten aanbrengen. Vooral degenen, die een hulp motortje on een gewone fiets hebben gemonteerd, zullen vaak in overtreding blijken, daar zij dikwijls alleen maar een zgn. terugtraprem op hun bromfiets hebben. In dat geval dient men dan ook in het voorwiel een trommelrem, schijfrem of rem- naaf te laten aanbrengen, dan wel een gewone velgrem, welke laatste de goedkoopste oplos sing is. De A.N.W.B. wijst er overi gens nog op, dat met ingang van 1 Januari 1956 tenminste één van de twee nu reeds verplichte remmen op een bromfiets een trommel- of schijfrem zal moe ten zijn. De gezondheidsdienst van Mas sa Carrara in Midden-Italie heeft meegedeeld, dat ongeveer 100 nersonen in het ziekenhuis zijn opgenomen met oogklach ten tengevolge van het kijken naar de zonsverduistering. Een aantal patiënten was bijna blind. Volgens de artsen is de toestand van de patiënten be vredigend. In de streek van Bergen is Za terdag een lichte aardbeving waargenomen. Er werden drie schokken opgetekend. De eerste duurde ongeveer vijf seconden. Niemand werd gewond. Er is geen schade aangericht. De aardschokken, die Zaterdag in de Borinage zijn waargenomen hebben enige schade aangericht. Te Frameries zijn schoorstenen ingestort. Er werden eveneens aardschokken gemeld uit La Bouverie. Naar gemeld wordt, heeft zich Zondagochtend omstreeks 5 uur nog een aardschok Voor gedaan in de Borinage. Schade van betekenis is niet aangericht. VEROORDELINGEN IN OOST DUITSLAND. Een Oostduits gerechtshof heeft Zaterdag Wilhelm Wolff, Voor malig hoofd van een boerderij in staatseigendom, ter dood veroor deeld, omdat hij opzettelijk var- kens-cholera en andere dieren- ziekten zou hebben verspreid, al dus bericht het Oostduitse pers bureau A. D. N. Wolff zou aan het hoofd van een groep saboteurs hebben ge staan. Zeven andere „leden van de sabotage-groep" werden ver oordeeld tot dwangarbeid gedu rende perioden van 4 tot 15 jaar.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2