rz De toestand in Indo-China Guatemala Koningin Juliana en Prinses Irene te Londen Wel atoomenergie, geen atoomwapens? De besprekingen tussen Mendes-France en Molotof Incident buiten het Dominicaanse consulaatgeneraal te Londen Rumoerige bijeenkomst te Leipzig Het handelsverkeer tussen Engeland en communistisch China Amerikaans antwoord op Russisch memorandum De staking in de Amerik. atoomfabrieken Costa Rica vreest invasie Plannen om Franse burgers uit Hanoi te evacueren? Grootste postzegelhandelaar ter wereld overleden WEERSVERWACHTING HOOGWATER. ZON- en MAANSTANDEN MAANDAG 12 JULI 1954. 9e Jaargang No. 3197. salons „robèrt" Van een verbod kan nog niets komen ONAANVAARDBAAR. De vliegende schotels fr ankering bij Abonnement: Ter neuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,i iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of-: Adrea Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 om» Voor het Maandagnummer: Zaterdags KL30 De Franse luchtmacht is Zater dagochtend begonnen zware bom bardementen uit te voeren op opstandelingen-troepen, die een tangbeweging bij Hanoi uitvoe ren en die nog slechts ongeveer 40 km van de stad verwijderd zijn. In totaal zijn ongeveer 70.000 Vietminh-militairen bij de stad samengetrokken, doch zij zijn nog niet tot een algemene aanval overgegaan. Wel slaagde de voor hoede van de Vietminh erin vier posten ten N.W. van Hanoi te be zetten, doch 's-avonds moest zij zioh onder zware bombardemen ten van de Franse luchtmacht terugtrekken. De besprekingen tussen een Chinese delegatie en Engelse deskundigen uit het bedrijfsle ven zijn geëindigd. Een Engelse woordvoerder verklaarde na af loop, dat hij verwachtte, dat de handel tussen Engeland en communistisch China uitgebrei der en gemakkelijker zou wor den. Waarschijnlijk zal als resul taat van de besDrekingen in November een Engelse handels delegatie een bezoek aan Pe king brengen. De Russische ambassadeur, Georgi Zaroebin, heeft een Amerikaanse antwoordnota ont vangen op een Russisch memo randum van 27 April, aldus een woordvoerder van het ministe rie van Buitenlandse Zaken. De nota betrof „kwesties in verband met atoomenergie". De woordvoerder wilde geen bijzonderheden over de nota vermelden. De nota is niet ge publiceerd. De arbeiders van de atoom- fabrieken van Paducah hebben zich met grote meerderheid uit gesproken voor voortzetting van de staking, die enige dagen ge leden uitbrak. Hun collega's van de fabrieken in Oak Ridge heb ben echter besloten het werk te hervatten. De arbeiders van de atoomfa brieken van Paducah hebben Za terdag besloten het werk weer op te nemen, aldus een mededeling var. regeringsambtenaren te Wa shington. Het poste.i werd onmiddellijk gestaakt. De arbeiders namen het besluit, toen een bevel op grond van de Taft-Hartley-wet dreigde. Een commissie van onderzoek had Zaterdag haar rapport bij de president ingeleverd, maar men had de stemming van de arbei ders afgewacht vóórdat men stappen ging ondernemen over eenkomstig de Taft-Hartleywet. Vrijdag besloten de arbeidr-i s Van de atoomfabriek te Oakridge reeds het werk weer te hervat ten. De regering van Costa Rica vreest een inval uit nabuursta- ten, in het bijzonder Nicaragua, waar zich aanhangers van de Voormalige Costaricaanse presi denten Teodora Picardo en Ra fi%ël Caderon Guardia bevin den. Zij heeft berichten opgevan gen van een clandestiene radio zender, waaruit blijkt, dat de aanval aanstaande is. Ook werd in die berichten gedreigd met een bombardement van de Cos taricaanse hoofdstad San José. De regering heeft de hoofdstad verduisteringsvoorschriften af gekondigd, aldus meldt radio- Costarica. Een Franse woordvoerder ver klaarde, dat de opstandelingen trachten stuk voor stuk de zwak kere posten te veroveren en daar door de sterkere verdedigings punten te isoleren. Zij zouden dan kunnen trachten bij 'n even tuele evacuatie van dit gebied de terugtrekkende Franse troepen te vernietigen. Op vele punten is het tot ge vechten gekomen tussen Fransen en Vietnamezen en vooruitge schoven Vietminh-patrouilles. Hierbij sneuvelden 34 opstande lingen. VIETNAM. De woordvoerder van de inge stelde defensiecommissie voor Noord-Vietman, Hoang Co Binh, heeft verklaard, dat generaal Ely, de Franse opperbevelhebber in Indo-China, premier Ngo Dinh Diem, heeft 'beloofd, dat hij Ha noi niet zal opgeven. De premier is onderhandelingen met het Franse opperbevel be gonnen teneinde een volledige autonomie voor het Vietnamese natioanle leger te verkrijgen, zo zei Hoang. Persoonlijk was hij van mening dat de Amerikaanse hulp direct aan het Vietnamese leger moest worden geleverd, zonder de hui dige tussenkomst van het Fran se opperbevel. Voorts verklaarde hij, dat de Fransen een vergissing hadden begaan door te trachten het Viet namese leger op Europese leest te schoeien, in plaats van reke ning te hoüden met plaatselijke factoren en de guerilla-tactiek van de Vietminh-opstandelingen. Een woordvoerder verklaarde op een persconferentie in Saigon, dat het motto van de nieuwe pre mier „daden in plaats van woor den" is. De voornaamste lijnen van het regeringsprogram zijn: 1. Uitwisseling van alle sporen van het verleden (kennelijk doe lend op de Franse invloed). 2. Opbouw Ivan een nieuwe onaf hankelijke staat op brede demo cratische basis. 3. Politieke hervormingen en zuivering van het bestuur van alle corrupte elementen. Premier Ngo umh Diem wenst een vrede, die de Vietnamese vrij heid en territoriale integriteit verzekert. De nieuwe regering heeft reeds stappen ondernomen om Noord-Vietnam te verdedigen als de conferentie in Genève niet tot een eervolle vrede zou leiden, aldus de woordvoerder. In Hanoi doet het gerucht de ronde, dat de Franse opperbe velhebber in Indo-China, gene raal Ely, in een uiteenzetting over de toestand aan een 30-tal hoofden van Franse onderne mingen te kennen heeft gege ven, dat het wellicht een goed denkbeeld zou zijn om de Fran se burgergezinnen uit de be dreigde stad weg te voeren. Volgens A.F.P. zou dit niet be tekenen, dat de Franse troepen voornemens zijn Hanoi op te geven, doch zij zouden zich ge reed maken voor een totale ver dediging van de stad, ingeval de onderhandelingen over een bestand mislukken. Er bevinden zich ongeveer 6000 Franse burgers, onder wie 4000 vrouwen en kinderen, in Hanoi. Men neemt aan, dat een eventuele evacuatie van deze bevolkingsgroep door de lucht naar de havenstad Hai phong en vandaar over zee naar Saigon geen grote moeilijk heden met zich zou meebren gen. Het op dezelfde wijze weg voeren van de naar schatting 150.000 van de 400.000 Vietna mezen, die niet de kans willen lopen onder de heerschappij van de Vietminh te komen, is even wel mogelijk. Menige hoop ligt in het sluiten van een wapen stilstand. Later werd van goedingelichte zijde verklaard, dat generaal Ely de leiders van de Franse gemeen schap in Hanoi meedeelde, dat elk van hen voor zichzelf diende na te gaan, of zijn aanwezigheid in de stad wel noodzakelijk was. Er zijn echter geen evacuatie bevelen gegeven. Vietnamezen die de stad willen verlaten, moe ten eerst een vergunning aanvra gen bij de Vietnamese-politie. Slechts aan ongeveer 150 van de 700 personen, die dagelijks machtiging vragen om de stad te verlaten, wordt een vergunning verstrekt. Koningin Juliana en prinses Ire ne zijn Zaterdag te Londen aan gekomen voor een kort bezoek, tijdens hetwelk prinses Irene de nieuwe Nederlands Hervormde kerk heeft geopend. Twee jaar geleden heeft prinses Irene de eerste steen van de kerk gelegd. In de vorige kerk, die in de 'laatste wereldoorlog werd ver- woest, is de prinses gedoopt. De Koningin en de prinses ver blijven op het Kensington paleis, als gasten van prinses Alice en de graaf van Athlone. Op het vliegveld Norholt wer den de vorstelijke bezoeksters be groet door de Nederlandse am bassadeur, mr D. U. Stikker, an dere leden van de ambassade en de lord kamerheer, de graaf van Scaribrough. Zaterdagavond hebben de gas ten een bezoek aan een schouw burg gebracht. De nieuwe kerk staat op de plats, waar in 1550 de eerste Ne derlandse Hervormde kerk ter wereld werd gesticht door uitge weken Nederlanders. Zij is de moederkerk van de Ned. Herv. Kerk in Nederland, Zuid-Afrika en de Verenigde Staten. De nieuwe kerk is gefinancierd uit een uitkering Ivan de Britse commissie voor oorlogsschade en bijdragen van de kleine gemeen te, tpt een totaal bedrag van 100.000 pond sterling. De Spaanse regering heeft be sloten, de militaire regering van Guatemala te erkennen. Spanje zal ook de diplomatieke 'betrekkingen hervatten, die in 1945 door dr Juan Rose Arevalo werden afgebroken toen hij pre sident van Guatemala werd. De permanente afgevaardigde van Guatemala bij de Verenigde Naties, Arriola, is van zijn func tie ontheven. Dit is door de Gua- temalaanse minister van Buiten landse Zaken bekend gemaakt. Zelada, de Guatemalaanse am bassadeur in Bolivië, en zijn eer ste secretaris hebben hun func tie neergelegd bij wijze van pro test tegen de machtoiverneming in Guatemala door kolonel Ar mas. Radio-Guatemala meldt, dat de regering, onder voorzitterschap van kolonel Armas, heeft beslo ten te weigeren een vrijgeleide te geven aan de politieke vluchte lingen, o.w. oud-president Arbenz die zich op de Mexicaanse ambas- sade in Guatemala bevindt. Mexicaanse autoriteiten hadden om een vrijgeleide voor Arbenz gevraagd. De regering meent, aldus de radio, dat Arbenz en zijn mede werkers berecht moeten worden „wegens het vermoorden van ko lonel Arana", stafchef onder Ar benz, die twee jaar geleden om het leven kwam. Alles wat van de vorige kerk is overgebleven, is een beschadigde altaarsteen, die nu onder glas in de Nederlandse kerk van Austin Friars wordt bewaard. De nieuwe kerk is kleiner dan de vorige. Zij kan aan 300 perso nen plaats bieden. Het interieur is eenvoudig en modern, beheerst door een prachtig raam aari de Westelijke zijde, een gft van Ne derlandse Protestanten. Het raam is ontworpen door de Nederlan der Max Nauta. Het stelt prin ses Irene voor met de jeugdige Koning Edward VI, die de kerk haar eerste privilege gaf. De openingsdienst, die Zondag morgen plaats vond, werd bijge woond door prinses Alice en de graaf van Athlone, als vertegen woordigers van het Britse konink lijk Huis, de aartsbisschop van Canterbury dr Geoffrey Fisher en de burgemeester van Londen sir Noël Bowater. Prinses Irene opent nieuwe Nederl. Hervormde kerk. Prinses Irene heeft Zondag de eiken deur van de nieuwe Neder lands Hervormde kerk te Londen met een zilveren sleutel geopend. Koningin Juliana keek op de ach tergrond toe hoe haar dochter de sleutel uit het kistje nam, welke haar door de architect, Arthur Bailey, werd aangereikt, en ver volgens langzaam de deur open de. Vervolgens woonden de prin ses en Koningin Juliana de wij- dingsdienst bij. Prinses Irene was gekleed in een lichtblauwe jurk. Zij droeg een wit rond kapje op het hoofd. Vóórdat hij zijn preek begon, zeide dr R. H. van Apeldoorn tot de prinses: „Deze kerk is in ze ker opzicht uw kerk". De prinses is in de oude kerk, die in de oor log door een bombardement werd verwoest, gedoopt. Zij heeft in 1950 de eerste steen voor de nieu we kerk gelegd. Radio Moskou heeft in het weerbericht gemeld, dat de hitte golf, die heerst in het Europese gedeelte van de Sowjet-Unie, Cent raai-Azië en westelijk Sibe rië, Zaterdag aanhield. de kapper mei hef aparte cachet markt 16 brouwerijstraat 9 ferneuzen ■-> ook voor geverfd en moeilijk haar, huid en haarverzorging, blijvende ontharing, voetverzor ging na afspraak, depositaire „Lancome" en „Dr. Payot" beroemde parijse huizen voor schoonheids- en huidverzor ging. voor natuurgolvend haar, hebben wij de ,föhngolf", watergolven zonder droogkap. Te Bournemouth in Engeland is John Wallac, die de faam had de grootste postzegelhandelaar ter wereld te zijn, op 82-jarige leeftijd overleden. In 1890 opende Wallace te Melbourne een postzegelzaak, naar men aanneemt, de eerste ter wereld. Hij begon 3 jaar la ter 'n dergelijke winkel in Lon den, waar hij, zoals werd ver teld, ongeveer 100 millioen post zegels in voorraad had. In Rusland is de eerste cen trale voor de opwekking van atoomenergie voor vredesdoel einden gereedgekomen. Dit klei ne bericht heeft in de Ver. Sta ten grote beroering verwekt. Alhoewel men voorzichtig wil zijn met dergelijke meldingen en de bouwtijd van zulk een centra le onmogelijk kort schijnt, duidt alles er op, dat de Sowjets de Westerse wereld met de atoom- krachtenergie-opwekking ivóór zullen zijn. Zowel in Amerika als in Engeland bouwt men aan atoomcentrales, maar het zal nog jaren duren, alvorens deze aan het bedrijfsleven energie kunnen leveren. De grote mogendheden hebben, tien jaar na de ontploffing van de eerste atoombom, overigens ook weer gefaald in een poging om een oplossing te vinden voor het grootste probleem van onze tijd: het atoomwapen. De oplos sing: vernietiging en verbod van het gebruik (van atoomwapens door middel van een doeltreffend systeem van internationale con trole en internationaal toezicht, is eigenlijk in principe eenvou dig, doch de moeilijkheid ligt in de uitvoering ervan in die prac- tijk. In 1946 deed Amerika in de Verenigde Naties het voorstel het z.g. Barudhplan om alle atoomenergie-productie onder controle van een internationaal gezagsliohaam te plaatsen. Dit plan zou een algehele omwente ling in het begrip nationale sou- vereiniteit betekenen. Het werd niettemin door de meerderheid van de Verenigde Naties aange nomen. Vooral Amerika had veel te verliezen bij een opoffering van zijn souvereiniteit, daar dit toendertijd het enige land was dat atoomwapens kon vervaardi gen. Alleen de Sowjet-Unie en de landen van het Sowjet-blok wei gerden dit offer te brengen. In plaats hiervan kwam Gromyko met een voorstel tot een algeheel verbod en de vernietiging van al le atoomwapens vóórdat er een controle-systeem in het leven zou zijn geroepen. Sindsdien hebben ook andere landen atoombommen tot ont ploffing gebracht. In bijna elke bijeenkomst van de asamblée van de Verenigde Naties is het atoom probleem ter sprake gekomen zonder dat men een stap verder kwam. Toen kwam verleden jaar de dood van Stalin en daarmede de hoop, dat er een wijziging in de Sowjet-politiek zou plaats vin- den. Helaas Volgde daarop on middellijk het bericht, dat zowel de Verenigde Staten als de Sow jet-Unie waterstofbommen tot ontploffing hadden gebracht. dat de uitvoering van zo'n plan te lang zou duren en in feite het gebruik van de wapens bij een verdediging tegen agressie in de tussenliggende periode zou wetti gen. Het tegenvoorstel van de Sowj'et-Unie was practisch het zelfde als dat van 1947 en werd toen door de overgrote meerder heid van de Verenigde Naties ver worpen. Er werd weer op aangedrongen, dat de atoomwapens zouden wor den vernietigd en verboden vóór dat er een controle-systeem is om te garanderen, dat dit werke- lijK gebeurd is. Tevens bevatte het de eis, dat het gezag van 't controle-lichaam sterk beknot zou zijn en elk ad vies tot daadwerkelijk optreden in geval van schending van de overeenkomst aan de macht van het veto-recht in de Veiligsheids- raad zou worden onderworpen. De Franse eerste-minster, Mendes-France, en de Russische minister van Buitenlandse Za ken, Molotof, hebben Zaterdag avond te Genéve drie uur lang ov)er Indo-Ohiria gesproken. De sfeer op de bijeenkomst was „vriendschappelijk en be moedigend", aldus werd in be voegde Franse kringen verno men. De besprekingen tussen de ministers en hun adviseurs waren „zeer nuttig" geweest. De besprekingen, waaraan 'n diner was verbonden, werden gehouden in Molotofs villa. In officiële kringen te Parijs zegt men, dat de Franse premier zeer hoopvol gestemd is. De hoop, dat Mendes-France vóór 20 Juli een aanvaardbare over eenkomst over het staken van het vuren in Indo-China bereik*-, is toegenomen na ontvangst van de eerste berichten over zijn onderhoud met Molotof. In officiële kringen te Parijs is men thans optimistischer over de Amerikaanse houding. Berichten van Henri Bonnet, de Franse ambassadeur in Was hington, geven de indruk, dat vóór het einde der Geneefse besprekingen 'n vooraanstaand Amerikaans staatsman naar Ge néve zal komen. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft echter Zondag te Washington ver klaard, dat minister Dulles niet naar Genève zal terugkeren, tenzij er een of andere belang rijke wijziging in de loop (van de onderhandelingen over Indo- China optreedt. Ondanks de voortdurende druk van Engeland en Frankrijk ge looft minister Dulles nog steeds, dat zijn aanwezigheid, of die van zijn onderminister Walter Bedell Smith, niet zal meehel pen concessies van de commu nisten te verkrijgen, aldus heeft een zegsman te Washington aan een correspondent van Reu ter gezegd. Naar verluidt is Dulles van mening, dat de Franse onder handelaars te Genève gedwon gen zouden worden tot grote concessies om de oorlog in In do-China te 'beëindigen en dat de V. S. hieraan niet gaarne hun goedkeuring zouden kun nen geven. Het Franse bericht, dat het onderhoud tussen Mendes-Fran ce en Molotof „hartelijk en be moedigend" was, heeft te Was hington weinig (enthousiasme gewekt. De V. S. houden vast aan hun houding van afwach ten, alvorens Dulles of Bedell Smith eventueel machtiging te verlenen naar Genève te ver trekken. Boodschap van Dulles aan Mendes-France. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Fos ter Dulles, heeft de Franse pre mier, Mendes-France, in een persoonlijke boodschap meege deeld, dat hij niet naar Genève zal terugkeren, tenzij de com munisten „tekenen van goede wil" hadden getoond, aldus heeft een Franse woordvoerder te Genève verklaard. De boodschap is overhandigd door Alexis Johnson, Ameri kaans ambassadeur in Tsjecho- Slowakije, die de Amerikaanse delegatie heeft geleid sedert 't einde van de eerste phase van de Geneefse conferentie op 19 Juni. Johnson en Douglas Dil lon, Amerikaans ambassadeur in Frankrijk, hadden Zondag middag een onderhoud met Men des-France over de Indochinese conferentie. WEL BEREID Hoop en vrees brachten de Westerse mogendheden er toe 'n nieuwe poging te doen om over 't dode punt heen te komen. De ge heime besprekingen tussen En geland, Canada, Frankrijk, de Verenigde Staten en de Sowjet- Unie, die nu juist beëindigd zijn, waren hiervan het resultaat. De Westerse machten hebben alles gedaan om aan de bezwa ren der Sowjets tegemoet te ko men. Zij waren bereid elk tegen voorstel van de Russen, dat wer kelijk een doeltreffend verbod van wapens voor massavernieti ging zou garanderen, te accepte ren. Te dien einde stelden zij een ■verdrag voor, waarbij alle atoom wapens afgeschaft zouden wor den en men verder de atoomener gie voor vreedzame doeleinden zou gebruiken; voorts een aan zienlijke inxrimping van de ge wone bewapening en gewapende troepen en de ontwikkeling van een controle-licaam met voldoen de macht om er op toe te zien, dat deze overeenkomsten werden nagekomen. Het Russische antwoord was, Dit zijn onaanvaardbare eisen. Zelfs zonder een doelmatig con trole-systeem zou het eenvoudig genoeg zijn om uit te vinden of een democratie zich aan de over- eekomst hield doch volkomen onmogelijk om dit in een totai- taire staat te ontdekken. In de tijd tussen het verbod met de daaruit volgende inkrim ping van de conventionele bewa pening en de inlvoering van een controle-systeem zou een even tuele aanvaller kunnen denken, dat 'hij zonder vrees voor een atomische vergelding zou kun nen handelen en dit zou het ge vaar voor een oorlog eerder doen toe dan afnemen. Een ondoeltreffend controle systeem zou hetzelfde resultaat hebben. Dit is nog onlangs in Ko rea gebleken, waar de Zwitserse en Zweedse leden van de neutra le commissie van toezicht op het wapenstilstandsiverdrag hun taak om de communistische verster kingen te inspecteren, niet heb ben kunnen vervullen door het recht van veto, dat door de Tsje- choslowaakse en Poolse vertegen woordigers werd gebruikt. De toestand is dus steeds het zelfde. Doch het teleurstellende verslag van de besprekingen te Londen gaat nu naar de ontwape- nings-commissie van de Verenig de Naties en deze zal ondanks alles voortgaan met haar pogin gen iets te bereiken. De conferentie heeft echter weer eens bewezen, dat ondanks de-oppervlakkige verschillen, de- Westerse mogendheden het vol komen eens zijn wat hun grond beginselen betreft en hierin ligt de hoop op redding in dit atoom tijdperk. „Ik geloof aan het bestaan van vliegende schotels", aldus schrijft de Engelse luchtmaarschalk lord Dowding gewezen hoofd van de afdeling jagers der Britse lucht macht, in de „Sunday Dispatch". Lord Dowding gelooft, dat de vliegende schotels van andere planeten komen, voornamelijk omdat de bewoners er van de oorzaken willen weten van de atoomontploffingen van de laat ste tijd. Volgens lord Dowding zou men niet moeten proberen een vlie gende schotel omlaag te halen, omdat hij over verschrikkelijke vergeldingsmiddelen zou beschik ken. De Britse luchtmaarschalk is een overtuigde aanhanger van het spiritismé. Herhaaldelijk heeft hij verklaard, in verbinding gestaan te hebben met vliegers, die onder zijn bevelen hebben ge staan en in de oorlog zijn gesneu veld. Te Londen zijn twee diploma tieke functionarissen gewond door schoten. Zij werden gevon den op het trottoir vóór het ge bouw van het Dominicaanse con sulaat-generaal. Men neemt aan dat de functio narissen Dominicanen zijn. Het hoofdkwartier van de politie wilde geen bijzonderheden mee delen, doch zei, dat de twee ge wonden diplomatieke onschend baarheid bezitten. De politie stelt een onderzoek in. Beide gewonden zijn onmiddel lijk naar een Londens ziekenhuis overgebracht. Volgens een ooggetuige zijn de mannen kort na elkaar uit het gebouw gekomen. De ene strom pelde ongeveer dertig meter de .andere zakte na twee meter te hebben gelopen, ineen. Beide mannen maakten de indruk onge veer veertig jaar te zijn. Een andere ooggetuige zeide, dat hij een man op straat had zien liggen, bij wie bloed door de kleren sijpelde. Ook zat er bloed aan zijn linkerhand en -pols. De man had gezegd: „De andere man, de andere man. Haal een ziekenauto". De gewonde had een man gewezen, die een kleine der tig meter verder op het trottoir lag. Deze had een wond aan zijn rechterslaap. De ooggetuige zeide later het consulaat te zijn binnengegaan. Hij had bloedsporen op de trap ontdekt. Bciven was een kamer, waar twee mensen hadden gege ten. Personen, die zich in de belen dende percelen bevonden, zeiden dat er naar schatting, zes schoten waren gelost. Zij hadden de man nen uit het gebouw zien strompe len en daarop de politie opgebeld. Een Oostduitse vrouw heeft zich er Zaterdagavond op een bij- eenkomst in de Oostduitse stad Leipzig over beklaagd, dat zij bij de telling van het vorige maand in OostDuitsland gehouden refe rendum over het Europese leger gedwongen is te frauderen. De vrouw vroeg de Oostduitse mi nister van Culturele Zaken, Be- cher, die het initiatief tot de bij eenkomst had genomen en aan wezig was, er ivoor te zorgen, dat .Christenen niet weer worden verzocht een dergelijke gewetens- zegd, dat West-Duitsland 'n Ge- beproeving door te maken". Mi nister Beoher wilde op de bijeen komst afgevaardigden uit Oost en West-Duitsland, die aan het congres van de Evangelische Kerk deelnemen, bijeenbrengen om te trachten elkander te be grijpen. De bijeenkomst werd door 650 personen bijgewoond. Een jongeman zeide tot Becher dat het voor Westduitse democra ten onmogelijk is aan één tafel te zitten met mensen, die „terreur- recht" toepassen. Becher ant woordde: ,,En uw eigen regering dan? .Heeft Reinhold Maier (een Westduits parlementslid) niet ge- stapo-staat is?". De jongeman antwoordde op zijn beurt: „Ja, maar hij mocht het tenminste zeggen". Verscheidene malen gaven de aanwezigen op luidruchtige wijze uiting aan hun goed- of afkeu ring. Het aantal pro-communisti sche en anti-communistische aan wezigen was ongeveer even groot. De bijeenkomst eindigde orde lijk. Minister Becher noemde „de openhartige bespreking een van de manieren, waarop Oost en West elkander beter leren be grijpen". medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandag ochtend tot Maandagavond. ZWAAR BEWOLKT. Zwaar bewolkt met vooral in de noordelijke helft van het land tijdelijk regen of motregen. Matige en langs de Waddenkust tijdelijk vrij krachtige wind tus sen West en Noord. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. DINSDAG 13 JULI. v.m. n.m. Breskens 11.35 12.08 Terneuzen 0.10 12.43 Hansweert 0.50 1.23 Walsoorden 1.— 1.33 ZON MAAN op onder op onder Juli. 12 4.33 20.57 18.25 1.00 13 4.34 20.56 19.19 1.43 14 4.35 20.55 20.03 2.39 15 4.37 20.54 20.37 3.45 16 4.38 20.53 21.04 5.00 17 4.39 20.52 21.25 6.19

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1