Wüfc. RADIO? In De Drie Ankers Antwoord van K.N.P.-delegatie •de K.V.P.-delegatie aan Goed betaald Amerikaans communist beroep OXO SOEPEN Kon. Vereniging „Het Nederlandsche Trekpaard" WR1CLEY India en de toelating van communistisch China tot de Ver. Naties Mao Tse-Toeng ernstig ziek? Verklaring van Nam II Griekse waarschuwing aan Bulgarije Sneeuwval m de Alpen 6X aè £eii& 4iaH xhwt iedete. tmaüijti Wat brengt de Mening van senator Fergusson tob nW langer Molotof in Genéve Het „wondermiddel" Stalinon Britse parachutisten in actie tegen verzetstrijders in Malakka Agendo AFDELING ZEELAND Merrie- en Veulenkeuringen ie Axel VEULENKEURING DER VERENIGING VAN ZEEUWSE FOKKERS. De delegatie van de Katholieke Nationale Partij heeft het vol gende antwoord gegeven op de Woensdag gepubliceerde brief van de delegatie van de Katho lieke Volkspartij: „Wij namen niet zonder be vreemding kennis van uw schrij ven van 6 dezer. India is niet met communis tisch China overeengekomen, dat de Indiase delegatie bii de V. N. het initiatief zal nemen tot een actie om de toelating van de regering te Peking tot de volkerenorganisatie te be werken, zo heeft een regerings woordvoerder te Nieuw Delhi meegedeeld. Wel zal India even als in het verleden de zaak van communistisch China steunen, als de kwestie in de algemene vergadering aan de orde wordt gesteld. Volgens de Washington Star, heeft men „onlangs in verant woordelijke kringen te Washing ton uit betrouwbare buiten landse bronnen te Peking" be richten ontvangen, dat de lei der van communistisch China, Mao Tse-Toeng, „ernstig ziek" is. Het blad gaf geen bijzonder heden. Generaal Nam II, de Noord- koreaanse minister van Buiten landse Zaken, heeft volgens een bericht van het persbureau Nieuw China verklaard, dat hoewel er nog „ernstige ver schillen" waren overgebleven over beginsel-kwesties, de con ferentie van Genève over Korea had aangetoond, dat overeen stemming mogelijk was omtrent zekere kwesties van belang. Er zouden nog steeds pogingen ge daan moeten worden om her eniging van Korea door onder handelingen tot stand te bren gen. Nam II zeide tenslotte, dat Zuid-Korea voorbereidingen trof voor „nieuwe militaire avonturen". De Griekse regering heeft de regering van Bulgarije gewaar schuwd, dat zij zal moeten af zien van herstel der normale betrekkingen met Bulgarije, in dien dit laatste land de toepas sing van het artikel van het vredesverdrag van 1947 betref fende herstelbetalingen zou blijven uitstellen. Begrijpen wij dit -schrijven goed, dan wordt daarin de stel ling verdedigd, dat het „een- heids"-gesprek althans voor lopig zou moeten worden be ëindigd, omdat het definitieve standpunt van de K.N.P. en de K.W.G. (Katholieke Werkge meenschap in de P. v. d. A.) naar aanleiding van het mandement der bisschoppen, nog niet in be ginsel is bepaald. Daargelaten, dat voor de K.V.P., voor zover ons bekend is, juist hetzelfde geldt, menen wij, dat deze stelling een zakelijke grondslag mist, omdat het „een- heids"-gesprek ten doel heeft, zo mogelijk een politieke construc tie te ontwerpen, die de eenheid onder de Katholieken op politiek gebied tot een in de practijk voor alle betrokkenen aanvaardbare realiteit zou maken. Het mandement houdt zich ir geen enkel opzicht bezig met een oplossing op het gebied der prac tische politiek en het is ons bo verdien met volkomen zekerheid bekend, dat het episcopaat hel zoeken naar en vinden van eer zodanige politieke oplossing wenst over te laten aan de be trokkenen en zich niet bij voor baat wil binden aan enige oplos-, sing noch aan personen welke daarbij betrokken zijn of kunnen' zijn. Dat onder deze omstandig-', heden voortzetting van het ge sprek niet zou stroken met de nodige eerbied voor de stellers van het mendement, is naar het ons voorkomt, niet wel houdbaar. Evenmin kunnen wij toegeven, dat voortzetting van het gesprek geen vrucht zal kunnen afwer pen. Naar onze mening is de vraag of voortzetting vrucht zai kunnen dragen, afhankelijk van de bereidheid der deelnemende partijen om, zo nodig met opof feringen ten koste van eigen standpunt, tot een oplossing te komen, die voor alle betrokke nen aanvaardbaar is. Wij blijven derhalve bereid het „eenheids"-gesprek op elk gewild ogenblik voort te zetten. Afbre king daarvan ook tijdelijk menen wij geheel voor uw ver antwoordelijkheid te moeten laten. Wij tekenen hierbij aan, dat het bovenstaande in overeen stemming is met de inzichten van het dagelijks bestuur der K.N.P. Aangezien U tot ons leed wezen publiciteit heeft gege ven aan uw mede tot ons ge richte schrijven, achten wij ons verplicht ook dit schrijven open baar te maken". In vele delen van Oostenrijk woeden sneeuwstormen. In de bergen is de temperatuur ge daald tot twee graden onder nul. De bergpassen tussen Oostenrijk en Zwitserland zijn ingesneeuwd. In de dalen valt veel regen. Ook in de Beierse Alpen is sneeuw gevallen. Op de Zugspit- ze, de hoogste berg in Duitsland, viel Woensdag een laag van 20 centimeter. Ook in de Italiaanse Dolomieten is veel sneeuw gevallen. Op ver scheidene toppen ligt een halve meter sneeuw. In Noord-Italië gingen zware onweersbuien ver gezeld van hagel, waardoor voor al in de ge-bieden van Vercelli en Novarre ernstige schade werd aangericht aan gewassen. -Door zware sneeuwval is in de Beierse Alpen gevaar voor lawi nes ontstaan. Verscheidene we gen in Lager gelegen gebieden staan als gevolg van zware re gens onder water. ©XO OXO „CHICKEN" - OXO VERMICELLISOEP - OXO TOMATENSOEP OXO CHAMPIGNONSOEP - OXO JULIENNESOEP ZATERDAG 10 JULI HILVERSUM I: 7.00 Nieuws 7.13 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.35 Orgel; 8.55 Voor de vrouw; 9.00 Gymn.; 9.10 Gram.; 9.35 Waterstanden; 10.00 Cause rie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de arbeiders; 11.30 Piano; 12.00 Gram.; 12.30 Mededelin gen; 12.33 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Varia; 13.20 Orgel; 13.45 Sport; 14.00 Pilmprogr.14.30 Gram.; 15.00 Holland Festival; 16.30 Causerie: 16.45 Gr.; 17.00 Weekjourn.; 17.30 Gram.; 18.00 Nieuws: 18.20 Gram.; 18.30 Gr.; 19.00 Art. staalkaart; 19.30 Cau serie; 20.00 Nieuws; 20.05 Gr.; 20.25 Voordracht20.55 Inleiding volgende uitzen.; 21.00 Compo sitie-concours; 21.45 Soc. com mentaar; 22.00 Weense muziek; 22.30 Hoorspel; 23.00 Nws.; 23.15 Gram. Onder ideale weersomstandig heden en zeer grote belangstel ling werden gisterren de premie keuringen voor merries der Afd. Zeeland van de Koninkl. vereni ging „Het Nederlandsche Trek paard" besloten met de zeer ge slaagde KEURING TE AXEL. 2-jarige merries, kleine maat. 1. Ria, v. Osw. Kerckhaert Zn, Westdorpe; 2. Hermine v. Evers- dam. v. Cyr. van Overloop, Zuid- dorpe; 3. Rita v. Sas, v. Jac, de Putter, Axel; 4. Lizette v. Nero, v. Ars. Puijlaert, Zuiddorpe; 5. Ron- ny v. Zuiddorpe, v. M. A. B. Puij laert, Zuiddorpe; 6. Carina, v. H. M. Vervaet, Westdorpe. 2-jarige merries, grote maat. 1. Marjorie v. Axel, v. Iz. de Feijter- de Mul, Axel; 2. Cora v. 'Passluis, v mevr. H. van Waes-v. d. Berg, Westdorpe; 3. Roza, v. Oudenpol der v. Adh. G. J. van Waes, Zuid dorpe; 4. Metha v. Zuiddorpe, v. M A. B. Puvjlaert, Zuiddorpe; 5. Vera v. Moustic, v. H. Goethals, Westdorpe; 6. Erna v. Flora, v. E. A J Daelman, Westdorpe; 7. Ra- bie, v. N. Dieleman, Zaamslag; 8. Lima v. Coegors, v. P. A. P. Die leman, Zaamslag; 9. Rinette v. d. Zeedijk, v. Kinderen H. Daelman, Westdorpe. 5-10-jarige merries, grote maat. 1. Addy v. Annie, 2. Nelly v. An nie, beide v. Osw. Kerckhaert Zn, Westdorpe; 3. Bea v. Melo, v. M. L. M. IJsebaert, Axel; 4. Lassie v. Melo, v. J. A. Quaak, Axel; 5. Annie, v. A. J. de Smet, Westdor pe; 6. Ina v. Graauw, v. P. A. P. Dieleman, Zaamslag; 7. Olga v. d. Zeedijk, v. Kinderen H. Daelman, Westdorpe; 8. Orpha v. Elza, v. J. F. de Kever, Westdorpe; 9. Ele gante, v. Gebr. Laureijs, Westdor pe; 10. Hermine, v. P. Tollenaar, Axel; 11. Marianne v. Axel, v, Iz. de Feijterde Mul, Axel. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.15 Gymn.; 7.30 Gew. muziek; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de vrouw; 9.55 Voor de jeugd; 10.10 Sport; 10.30 Lichte muziek; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Sport; 12.03 Gr.; 12.30 Mededelingen: 12.33 Gr.; 12.45 Sport; 13.00 Nieuws; 13.20 Gram.: 13.35 Sport; 13.45 Gr.; 14.00 Sport; 14.15 Orkest; 14.50 Sport; 15.00 Causerie; 15.30 Gr.; 15.40 Sport: 16.10 Zang; 16.35 Gram.; 16.45 Voor de jeugd; 17.15 Sport; 17.30 Voor de kin deren; 18.15 Weekoverz.; 18.25 Orkest; 18.40 Regeringsuitzend.; 19.00 Nieuws: 19.10 Tour de France; 19.20 Pari. overzicht; 19.30 Gram.; 20.20 Tour de France; 20.30 Causerie: 20.50 Gram.: 21.00 Opera; 21.30 Act.; 21.40 Gram.; 22.15 Kamermuz. 22.30 Wij luiden de Zondag in; 23.00 Nieuws; 23.15 Esperanto; 23.22 Orkest; 23.50 Gram. BRUSSEL VI.: 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Radio-alma nak; 14.30 Koor; 15.00 Piano; 15.15 Gram.; 15.45 Accordeon; 16.00 Gram.; 16.15 Accordeon; 16.30 Gram.; 16.45 Eng. les; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 17.30 Orgel; 18.30 Voor de soldaten: 19.00 Nieuws; 19.40 Gr.; 20.00 Lichte muziek; 21.00 Verzoek- .programma; 22.00 Nieuws; 22.15 Lichte muziek; 23.00 Nws.; 23.05 ■B—mmmii'n 01 UT PT 3-jarige merries, kleine maat. 1. Stella v. Eversdam, v. Cyr. van Overloop, Zuiddorpe; 2. Sonja, v. Osw. Kerckhaert Zn, Westdorpe; 3. Hersa v. Kluko, v. Alfr. Goet hals, Westdorpe; 4. Bonny v. Ma rie v J. K. de Putter, Axel; 5. Rikie v. Albert, v. Kinderen H. Daelman, Westdorpe; 6. Gerda v. Duboishoeve, v. W. L. den Hamer, Axel; 7. Dora v. Axel, v. A. L. Scheele, Axel; 8. Golda, v. Ed. Laureijs, Westdorpe; 9. Honnie v. Brugzicht, v. J. A. Quaak, Axel; 10. Caline, v. P. J. de Waal, Axel. 3-jarige merries, grote maat. 1. Hermine v. Doornhof, v. Gebr. A. J. de Feijter Lzn, Axel; 2. Rita v. Passluis, v. mevr. H. van Waes- v' d. Berg, Westdorpe; 3. Stella v. Reigersbosch, v. M. L. M. IJse baert, Axel; 4. Olga v. Trui, v. Am. de Clercq, Zuiddorpe; 5. Jen ny v. Coegorspolder, v. A. Murre- v Driel, Sluiskil; 6. Lady v. Trui, v. M. A. B. Puijlaert, Zuiddorpe; 7.' Kodak v. Coegors, v. P. A. P. Dieleman, Zaamslag; 8. Willie, v. Gebr. K. L. Dieleman, Axel; 9. Hirondeile v. Duboishoeve, v. W. L. den Hamer, Axel; 10. Gretha v. Nico, v. H. M. Vervaet, Westdorpe. 4-jarige merries, kleine maat. 1. Honda v. Duboishoeve, v. W. L. den Hamer, Axel; 2. Vera v. Evers- dam, v. Cyr. van Overloop, Zuid dorpe; 3. Vera v. Annie, v. Osw. Kerckhaert Zn, Westdorpe; 4. Junon v. Coegors, v. P. A. P. Die leman, Zaamslag. 4-jarige merries, grote maat. 1. Diana v. Reigersbosch, v. M. L. M. IJsebaert, Axel; 2. Hilda v. Zuid dorpe, v. A. C. Puijlaert, Zuiddor pe; 3. Elsa, v. A. L. Scheele, Axel; 4. Helena v. Zuiddorpe, v. A. C. Puijlaert, Zuiddorpe, 5-10-jarige merries, kleine maat. 1. Hermine v. Coegors, v. P. A. P. Dieleman, Zaamslag; 2. Annie van Passluis, v. mevr. H. van Waes v. d. Berg, Westdorpe; 3. Carla v. Marquis, v. P. J. de Waal, Axel; 4. Juliana v. Willemskerke, v. P. Tollenaar, Axel; 5. Annie v. Axel, v. A. L. Scheele, Axel; 6. Minerva, v. F. van Hoeve, Axel; 7. Mina v. Zuiddorpe, v. Adh. G. J. van Waes, Zuiddorpe; 8. Mirza v. Ronde Put ten, v. M. van Fraaijenhove; 9. Giséle v. Zuiddorpe, v. A. C. Puij laert, Zuiddorpe; 10. Donna v. An toon, v. A. E. Goethals, West dorpe; 11. Clairona v. Duboishoeve, v. W. L. den Hamer, Axel; 12. Mina v. Doornhof, v. Gebr. A. J. de Fejjter Lzn, Axel; 13. Erna v. Steenhove, v. D. Dekker, Zaam slag;,14. Jeanne v. d. Melo, v. J. TNM4- Op haar schitterend ingericht terrein hield de V. V. Z. F., ter gelegenheid van de eveneens op haar terrein gehouden merrie- keuring, een geslaagde veulen keuring, waarvoor niet minder dan 53 veulens waren ingeschre ven. De uitslag hiervan is 'als volgt: Merrieveulens, geb. na 1 Mei. 1. Jenny van Hoek, v. H. de Jonge, Hoek; 2. Ingrid van Victor, v. C. van Overloop P. Samijn, Zuid dorpe; 3. Flora v. Oudenpolder, v. Adh. van Waes, Zuiddorpe; 4. Cla- rina, v. J. C. den Hamer, Koewacht; 5 Mariene v. Axel, v. Iz. de Feij ter—de Mul, Axel; 6. Victorina, v. J. C. den Hamer, Koewacht; 7. Adi- no v. Steenovens, v. P. Dekker de Kraker, Zaamslag; 8. v. Jac. de Putter, Axel; 9. Julma v. d. Zwaan, v. H. M. de Regtde Kraker, Terneuzen; 10. v. J. Scheele, Axel; 11. Dryer v. Ca- tharinahoek, v. Wed. Jac. de Feij ter, Vogelwaarde; 12. Dora, v. Wed. J. P. van Cadsand, Axel. Merrieveulens, geb. vóór 1 Mei. 1. Ida v. Oudenpolder, v. Adh. van Waes, Zuiddorpe; 2. Lucie v. Pauw- vliet, v. A. van Hoeve, Zaamslag; 3. Nero, v. C. van Overloop, Zuid dorpe; 4. Norma v. Oudenpolder, v. Adh. van Waes, Zuiddorpe; 5. Jenny, v. Victor Barbé, Philippine; 6. Mira v. Zuiddorpe, v. Ars. Puij laert, Zuiddorpe; 7. Rita, v. A. E Goethals, Westdorpe. Hengstveulens, geb. na 1 Mei. 1 Victor v. Rozenberg, v. Jac. de Feij ter, Axel, Ed. van Waterschoot, Kloosterzande; 2. Urbain v. Ro zenberg, v. Jac. de Feijter, Axel, Ed. van Waterschoot, Klooster zande; 3. Luctor, v. M. Die leman, Zaamslag; 4. Elvier v, Papenhoek, v. J. K. de Putter, Axel; 5. Dictateur v. d. Zwaan, v. H. M. de Regtde Kraker, Ter- neuzen; 6. Matador v. Zuiddorpe v. Ars. Puijlaert, Zuiddorpe; 7. Ni co v. Willemskerke, v. D. J. Tolle naar, Hoek. Hengstveulens, geb. vóór 1 Mei. I. Tarzan v. Nico, v. Edg. Kock- uyt, Zuiddorpe; 2. Ewald v. Canis- vliet, v. P. C. Mangold e.a., Axel; 3. Elegant v. Brugzicht, v. J. Quaak, Axel; 4. Clairon, v. R. P. de Munck, Zuiddorpe; 5. Espoir v. d. Vlakte, v. M. J. Brandes, Axel; 6 v. E. Dumoleijn, Philip pine; 7. Erwin v. Wuyckhuis, v. S. van Hoeve, Hoek; 8. Mastoc v. Zuiddorpe, van Ars. Puijlaert, Zuid dorpe; 9. Nico v. Lena, v. C. de Munck, Zuiddorpe; 10. Guido v. Kijkuit, v W. Dieleman—de Jonge, Axel; 11. Roland v. d. Vlakte, v. M. J. Brandes, Axel; 12. Leon v. Pauwvliet, v. A. van Hoeve, Zaam slag; 13 Nico v. d. Poolhoeve, v. C. de Regt—van Hoeve, Zaamslag; 14. Cantor v. Zorgvliet, v. L. W. de Regt, Zaamslag. Hengsten met afstammelingen. 1. Victor v. Eversdam, v. C. van Overloop, Zuiddorpe, Jac. de Feijter, Axel; 2. Nico v. d. Klef, v. Jac. de Putter e.a., Axel. Het volgend toneel speelde zich onlangs af tijdens een verhoor in het Bureau voor Immigratie en Naturalisatie te New-York. Be handeld werd het geval van een man, die twaalf jaar in het con centratiekamp Buchenwald had gezeten. Hij was onder het de creet van Truman van 22 Decern, ber 1945 naar de Verenigde Sta ten geëmigreerd, maar zou nu, op grond van het feit, dat hij vroeger lid van de communisti sche partij zou zijn geweest, wor den uitgewezen. Hij werd ervan beschuldigd in de jaren 1935 en 1936 een school voor propagan disten in Moskou te hebben be zocht. Als getuige trad op een ex- communist, met wie zich onge veer deze dialoog ontspon: De inspecteur van de immigra tie: „Kent u de heer X?" Getuige: „Ja, ik heb hem in 1935 ontmoet op een school voor propagandisten in Moskou". Advocaat van X: „Dat is on mogelijk, want het is bewezen, dat mijn cliënt van 1933 tot 1945 in het concentratiekamp Buchen wald werd vastgehouden". Inspecteur tot getuige: „Wat heeft u daarop te zeggen?" Getuige (verlegen): „Ja, maar het gezicht van X komt mij zo bekend voor." Deze getuige behoort tot de soort ex-communisten, die van hun bekering een beroep maken. Velen van hen worden als „des kundigen" door regerings- en parlementaire instanties ge bruikt. Zij worden dus voor hun bekering beloond, hoewel het feit, dat zij tien of twintig jaar geleden ongelijk hadden, beslist niet bewijst, dat zij thans wel in staat zijn, om een juist politiek oordeel te vellen. Daar komt nog dit bij: daar deze ex-communisten zijn opge leid in de gevaarlijke leer van samenzwering en terreur, is het duidelijk, dat tenminste een aan tal van hen zal trachten hun verwerpelijke methoden op het normale Amerikaanse leven over te planten. Communisten en hetzelfde geldt voor de totalitairen van rechts zien er bijv. niets ver keerds in om ten dienste van hun politieke doeleinden te lie gen en, als het zo moet zijn, een meineed te zweren. Dit probleem is hier juist actueel geworden door het geval van Paul Crouch, De republikeinse senator Ho mer Fergusson, voorzitter der senaatscommissie voor buiten landse aangelegenheden, heeft verklaard nog steeds van me ning te zijn dat, indien commu nistisch China tot de Ver. Na ties zou worden toegelaten, de internationale organisatie haar werk, zoals dat in het Handvest omschreven is, „niet meer naar behoren zou kunnen vervullen". Hij voegde hieraan toe dat de landen, die voor toelating van communistisch China zouden stemmen, tevens hun stem voor een uittreden, der Ver. Staten zouden hebben uitgebracht. de ex-communist, op grond van wiens mededelingen McCarthy en Cohn het Amerikaanse leger in een schandaal zonder voorbeeld verwikkelden. GOED BETAALDE BEZIG HEID. De gebroeders Alsop hebben in de „New York Herald Tribune" materiaal gepubliceerd, waaruit bleek, dat Crouch enige malen elkaar tegensprekende getuigen verklaringen heeft afgelegd. Hiernaar wordt op het ogen blik door de justitie een onder zoek ingesteld. Overigens heeft Crouch gedreigd een schadever goeding van een millioen dollars van de Alsops te zullen eisen. De status van ex-communist is hier op het ogenblik klaarblijke lijk zo hoog in aanzien, dat men slechts vooruit komt, als men eens communist is geweest. In verband hiermede zijn de volgen de punten interessant: De materiële zijde: Ex-commu- nisme a la Crouch is een goedbe taalde bezigheid. Dergelijke lie den leven er uitstekend van. Ter wijl zij door de partij, die zij eens aanbaden, schamel werden on derhouden, werpt het beroep van aanbrenger rijke vruchten af. Waarom hun woord, hoewel er voor wordt betaald, dikwijls betrouwbaarder wordt geacht dan dat van liberalen of conser vatieven, die nooit communist waren, is onbegrijpelijk. Daar deze ex-communisten ech ter van onthullingen, rapporten en getuigenverklaringen leven, moeten zij „leveren". Slechts prestatie wordt in deze wereld betaald. FANTASTISCHE CIJFERS. Hoewel nu ieder normaal mens zou moeten weten, dat de be trouwbaarheid van de ex-com munisten onder deze omstandig heden noodgedwongen twijfel achtig is, worden zij steeds weer als getuigen gebruikt. Crouch bijv. stelde onlangs een memo randum op, waarin het heet, dat er „duizend communisten in het Amerikaanse leger zijn". Een ander heeft precies zeshonderd communistische dienaren der Protestantse kerken geteld. Zelfs een Roy Cohn, die het „docu ment" van Crouch tijdens zijn verhoor in de zaak van McCar thy contra het leger citeerde, zou moeten weten, dat dergelijke cij fers gefantaseerd zijn. Hoe komt echter Crouch tot een getal van duizend? Dit aan tal is natuurlijk zeer sensatio neel en voorziet een bepaalde pers van goede koppen. Crouch weet, dat McCarthy en Cohn ook in het geheel niet eisen, dat de door hem verstrekte cijfers kloppen. Hier raken wij aan het tweede belangrijke element: De ex-com munisten worden niet slechts voor hun bekering goed betaald, maar zij worden het publiek bo vendien gepresenteerd als red ders van de democratie die zij natuurlijk niet zijn. Als ervaren samenzweerders maken zij gebruik van iedere ge geven politieke situatie en bren gen in de praktijk wat zij op hun partijscholen hebben geleerd. Zij stichten verwarring en vissen in troebel water. Verkwikt verhoogt Uw werklust. en verfrist °rder' Uw eetlust en door PIKE NORTON WILL'S 50) (Nadruk verboden). Hij herinnerde zich opeens, dat Jaap nog benedep stond te wach ten. Hij vond de man inderdaad rustig in de jeep zittend. „Kom maar mee naar boven", nodigde bij hem uit. „Neem me niet kwa lijk, dat ik dat niet onmiddellijk gevraagd heb". Jaap wuifde af werend met de hand. „Ik ben dat gewend", zei hij rustig. „Op mensen zoals wij wordt niet zo gelet". „Zo bedoelde ik dat niet", zei Peter kleurend, maar Jaap sprong al over naar een ander onderwerp. „Wat ben je verder van plan te doen?" vroeg hij. „Ik vertrek vanavond nog om 11 uur per vliegtuig naar Nice, "Win daaruit moet ik zo snel mogenjk naar Marseille. Misschien kan ik Milly nog bereiken en de onder ste steen zal boven moeten ko men, wil ik haar spoor niet vin den". Jaap kende Peter goed genoeg om te weten, dat als deze zich eenmaal iets in zijn hoofd gezet had, dit ook zou gebeuren. Peter was als een foxterrier, die zich eenmaal vastgebeten in een spoor het niet meer losliet. „Ik moet wQ„r|ar ingnnntni'r IjflEhflS op de hoogte stellen. Maar dat mag pas gebeuren als ik al op weg ben. Ik kan dat dus niet zelf doen, want dan moet hij natuur lijk weten, hoe ik aan mijn ken nis gekomen ben. Nee, ik zal hem schrijven en vanavond, even na elven, moet jij die brief op het hoofdbureau afgeven. Hij ging achter zijn bureau zitten en draaide een vel papier in zijn schrijfmachine. Hij begon ijverig te tikken. Efen kwartier later was hij ge reed, las met een tevreden ge zicht het geschrevene nog eens over en haalde het toen uit de machine. „Lees maar", zei hij, Jaap het papier aanreikend. Amice Verberne, Omtrent de zaak Milly van Zanten heb ik het een en an der kunnen ontdekken, wat van het grootste belang is. Door informaties ben ik er achter gekomen, waar 't meis je zich op het moment ver moedelijk bevind. Ik meende geen tijd te hebben om jou persoonlijk verslag uit te bren gen en doe dit nu schriftelijk. leest, bevind ik mij in het vliegtuig naar Nice en ik ga vandaar uit naar Marseille. Wat ik thans weet is het volgende: Milly is per schip weggevoerd naar Marseille. Ze wist teveel en werd daarom voor de bende gevaarlijk. Van de hoofdpersonen vertoeft al leen Gerhard Verduynen nog in Amsterdam. De baas der organisatie, een zekere Stra- tos, is naar Marseille gevlucht omdat de grond in Amsterdam hem te heet onder de voeten werd. Zijn signalement luidt: Klein van gestalte; draagt eer. korte zwarte baard; een lorg net en een zwarte hoed. Hij spreekt Nederlands met een licht Frans accent. Alleen Pc-r- pagos, de Chinees en Verduy nen kennen hem. De vermoedelijke verblijf plaats in Marseille van het meisje is „Au Coin Bleu". God geve, dat ze inmiddels nog niet naar elders overgebracht is. Ik hoop, dat ik je met deze gegevens van dienst geweest ben en vraag je, als ik te lang weg mocht blijven, eens een onderzoek in te stellen. Ik zal je van uit Marseille steeds zo goed mogelijk op de hoogte houden. Au revoir, Peter Jan Moldering. „Moet ik dit naar die inspec teur brengen?" vroeg Jaap, toen hij de brief gelezen had. „Ja en laat je niet afschepen door een of andere agent, maar dring er op bij hem terecht komt". „Reken er maar op, dat dat best voor elkaai komt", zei Jaap lachend, terwijl hij de brief in zijn zak stopte. ,,is er verder nog iets"? Peter schud de het hoofd. „Verder kan ik al les wel alleen af. Ik dank je vast voor alle moeite die je voor me gedaan hebt". „Ja, stil maar. De rest weet ik wel zei Jaap. „O ja", herinnerde Peter zich. „Er is nog iets. Loop even bij Robert langs en vertel hem alles. Je kunt tegen hem vrijuit praten. Hij is mijn beste vriend en wacht ook met grote spanning op een bericht over Milly. Ze is zijn nicht, weet je", voegde hij er ter verklaring aan toe. Dan schud den de twee mannen elkaar de hand. „Succes", zei Jaap. Peter lachte en bracht hem naar de deur. „Tot ziens", zei hij kort. Op zijn horloge kijkend, ontdekte hij, dat hij nog slechts één uur de tijd had vóórdat het vliegtuig vertrok. Vlug at hij wat, stopte daarna zijn bullen in een koffer, en liep met snelle stappen naar het Leidseplein. Hij haalde zijn kaartje op en stapte in de bus, die hem naar Schiphol zou brengen. Schending briefgeheim, inslui ping, geweldpleging en deviezen- smokkel. Het was een mooie was lijst. Hopelijk rolde hij door de douane-contröle, maar daarover maakte hij zich vooralsnog geen zorgen. Hij was op reis naar Marseille. Naar Milly. (Wordt vervolgd). ONDERZOEK GEWENST. Gelukkig zijn er ook ex-com- munisten, die werkelijk goede diensten hebben bewezen Tot hen behoren Koestier, Goezenko en Krawtsjenko. In het bijzon der het geval-Goezenko is leer rijk. De senatoren McCarthy en Jenneer geloofden hem nieuwe sensationele onthullingen te kun nen ontlokken, maar toen einde lijk het verhoor, waarop zij zo hadden aangedrongen, in Cana da plaats vond, kon Goezenko niets toevoegen aan hetgeen hij reeds veel eerder aan de Cana dese autoriteiten had medege deeld. Zijn beroep was nu een maal niet dat van ex-communist. De ex-communisten, over wie wij in het begin schreven, moe ten echter nolens volens met hun onthullingen doorgaan. Want wanneer zij niet meer in staat zijn, een zeker op sensatie belust publiek te bevredigen, verliezen zij hun inkomsten. Het is geen wonder, dat er in de serieuze Amerikaanse bladen met steeds meer nadruk bij de regering op wordt aangedrongen eens een onderzoek naar de ge dragingen van deze lieden in te stellen. Het feit, dat men de sa menzweerders van gisteren tot de brave lieden van vandaag en morgen maakt en hun daarvoor nog een betaling biedt, is ook al te dwaas. Molotof, de Sowjetrussisehe minister van Buitenlandse Za ken, is Donderdagmorgen per vliegtuig uit Moskou in Genève aangekomen, waar hij de confe rentie over Indo-China zal bijwo nen. Ongeveer twee weken gele den vertrok hij uit Genève. Eden Maandag naar Genève. De Britse minister van Buiten landse Zaken, Eden, zal Maandag- naar Genève vliegen om de lei ding van de Britse afvaardiging op de Geneefse conferentie weer op zich te nemen, aldus heeft het departement van Buitenlandse Zaken te Londien Donderdag be kend gemaakt. De Franse justitie heeft op dracht gegeven tot het verrich ten van een lijkschouwing op 2 meisjes van resp. 15 en 14 jaar, die naar vermoed wordt het slachtoffer zijn van het nieuwe Franse (wondermiddel" Stalinon. Op één der meisjes, dat Woens dag overleden is, was het mid del tegen steenpuisten toegepast; het andere kind stierf enkele we ken geleden, eveneens na ge bruik van Stalinon-pillen. Het lijk zal worden opgegraven. Tot dusver zouden 13 mensen na gebruik van Stalinon-pillen overleden zijn. De regering heeft het middel verboden en drogis ten en apothekers gelast, hun voorraad Stalinon in te leveren. Volgens latere berichten heeft Stalinon in Frankrijk reeds de dood van meer dan 15 personen veroorzaakt. Bovendien is in een ziekenhuis in Algerië Woensdag avond een kind overleden, dat 'n Stalinon-kuur volgde. Twee an dere kinderen verkeren in zorg wekkende toestand. Honderden Britse parachutis ten zijn in de omgeving van Ipoh, in Noord-Malakka, in ac tie gekomen in de grootste ge combineerde operatie, welke ooit door lucht- en landstrijd krachten tegen de verzetsstrij ders is ondernomen. Bommenwerpers hadden eerst het gebied, waar de valscherm troepen landden, bestookt met zware bommen. Omtrent het doel van deze „operatie-Ter miet'* zijn geen mededelingen verstrekt. Naar verluidt heeft de com munistische partij van Malak ka in het dichte oerwoud ten Oosten van Ipoh haar hoofd kwartier en één van haar lei ders, Tsjin Peng, zou zich daar verborgen houden. De valschermtroepen maken deel uit van een speciale dienst, die zich bezig houdt met het bouwen van versterkingen in 't oerwoud, waar zich geen wegen bevinden. Zij dragen dikke kle ding en valhelmen. Als hun val scherm in de top van een boom blijft steken, kunnen zij zich langs een sterk zijden koord la ten zakken, met machinegewe ren in de aanslag. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Fanfaren der Ehe. Hoofdkantoor Z.V.T.M., 11.30 uur: Gew. jaarl. algem. vergadering van aandeelhou ders der vennootschap. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Fanfaren der Ehe. Markt, Kinderfeest Co- operatie „Ons Belang". HULSTLandbouwdagen N.C.B. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Scaramouche.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2