Opvallend lekker.... Mevrouw Petroff legt getuigenis af DE STRIJD IN INDO-CHINA Tsjecho-Slowakije protesteert tegen grensoverschrijding door 7 Amerikanen DE EUROPESE TELEVISIE WEERSVERWACHTING HOOGWATER. ROMULO PESSIMISTISCH OVER DEV. N. Rondom Koning Boudewijn De nieuwe Luxemburgse regering ZON- en MAANSTANDEN GUATEMALA Jagan c.s. in hongerstaking Informeel overleg in Uniebesprekingen duuri voorf Saarlandse regering afgeireden Nieuwe deviezenregeling voor emigranien uit rampgebied ik kart wei wassen tot mijn honderste jaar! De revolveraanslag in het Amerikaanse Huis op 1 Maart Het vrije kapitaalverkeer in de Benelux VRIJDAG 8 JULI 1954. 9e Jaargang No. 3195. Amerikaans tegenprotest NIEUWE RADIOZEGELS „Enige vooruitgang' Ontploffing op kermis ie Harlingen Volkomen van smoak! zuivere Sl9oret! EN DAT VOOR Vertrouwensvotum voor Pjoen Joen Taj 2 Britse burgers door de Russen vrijgelaten De staking in de Amerikaanse atoomcentra Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal: per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,-5 iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of-: Adrei Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10.30 Tsjecho-Slowakije heeft bij de Verenigde Naties geprotesteerd tegen de grensschending door 7 Amerikaanse militairen, die op 4 Juli 450 meter op Tsjechisch grondgebied waren doorgedron gen „om te spionneren". De protestnota werd op de Amerikaanse ambassade te Praag overhandigd, aldus een door radio-Praag omgeroepen bericht van het Tsjeohoslowaak- se persbureau Ceteka. In de nota wordt gezegd, dat de mannen waren gearresteerd en dat de films uit de in beslag genomen camera's hadden aan getoond, dat de Amerikanen „be langrijke objecten" in het Tsje chische grensgebied hadden gefo tografeerd. Zij hadden toegege ven, dat zij de grens hadden over schreden, aldus de nota. Hun auto hadden zij in de Amerikaan se zone van Duitsland achterge laten. De zeven Amerikanen maakten deel uit van een eenheid veldar tillerie, dat te Vilseok is gelegerd. Dit was het eerste officiële be richt van de Tsjechen sinds het Amerikaanse leger Maandag be kend maakte, dat 'n Amerikaan se officier en zes soldaten de dag tevoren waren verdwenen. Aan genomen werd, dat de vermisten per ongeluk over de grens wa ren geraakt. Duitse grensposten deelden Dinsdag mee, dat een Tsjechische officier hun had gezegd, dat de Amerikanen zouden worden vastgehouden, totdat de Verenig de Staten drie Tsjechen zouden vrijlaten, die zij hadden aange houden. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft inmiddels berichten tegengesproken, dat Amerikaanse functionarissen on derhandelingen over de terug keer der zeven militairen zijn be gonnen. De Verenigde Staten hebben in tussen in een nota aan het Tsje- ohoslowaakse ministerie van Bui tenlandse Zaken, Tsjecho-Slowa kije beschuldigd van het „ontvoe ren" van de zeven militairen en hun onmiddellijke vrijlating ge- eist. waakse beschuldiging van de hand gewezen, dat de mannen spionneerden. In de nota, die in zeer krachtige bewoordingen is gesteld, wordt gezegd, dat de mi litairen zich „onschuldig en onge wapend langs de grens in de om geving van de Westduitse stad Baernau bewogen, toen zij wer den gegrepen door een Tsjechi sche patrouille". De woordvoerder van het „Sta te Department" weigerde com mentaar te geven, toen hem werd gevraagd, wat de Amerikaanse regering van plan is te doen, als de Tsjechische regering weigert Met klem wordt de Tsjechoslo- de Amerikanen vrij te laten Binnenkort zal de P.T.T. nieu we radiozegels uitgeven, die, met inbegrip van de tekst, zijn ontworpen door de heer W. J. Rozendaal. Het zegel stelt een radiomast voor, van de top waarvan aethergolven uitgaan. Voorstelling, tekst en waarde- aanduiding zijn in wit uitge spaard in een effen lichtblauw fond. Het zegel is uitgevoerd in off set en gedrukt bij Joh. Ensche- dé's Zonen, grafische inrich ting N.V. te Haarlem. De grootte van het zegel, dat op papier met cirkeltjes wa ter merk werd gedrukt, is ge lijk aan die der normale fran keerzegels. De lichtbruine radiozegels van de uitgifte 1946 zullen voors hands geldig blijven. gisteren tussen de Nederlandse en Indonesische delegaties voor de Uniebesprekingen is begon- Mevr. Petrof, echtgenote van de Russische ambassade-func tionaris die in Australië asyl heeft gekregen, heeft voor de Australische commissie van on derzoek naar Sowjet-spionnage verklaard, dat de 2 Russische koeriers, die haar op de vlieg reis van Sydney naar Moskou moesten vergezellen, opdracht hadden van hun wapens ge bruik te maken, als Australi sche autoriteiten zouden trach ten haar te dwingen in Austra lië te blijven. Dit had ambassa deur Generalof haar vóór het vertrek meegedeeld, zo zei hij. Zoals indertijd gemeld, vroeg mevr. Petrof op 19 April in Dar win, waar het toestel waarmee zij reisde een tussenlanding maakte, alsnog politiek asyl. De 2 Russische koeriers werden daar door de Australische poli tie ontwapend. De ambassadeur had haar ge zegd, dat zij in Moskou niets te vrezen had. Doch de functiona ris die haar man was opgevolgd De Saarlandse regering, onder premier Johannes Hoffmann, is afgetreden. Het betrof hier een coalitie regering, steunende op de Chris telijke volkspartij onder Hoff mann en de Saarlandse sociaal democratische partij. Het aftre den is geschied op grond van meningsverschillen tussen bei de parijen over de arbeidswet geving. Hoffmanns Christelijke volks partij beschikt, sinds de eind 1952 gehouden algemene verkie zingen, over een absolute meer- Na de „boven verwachting ge slaagde" televisie-uitwisseling tussen een aantal Europese lan den ligt het in de lijn der ver- wachting dat dit in de toekomst met grotere regelmaat zal ge- beuren, aldus heeft de B.B.C. verklaard. Dit vraagstuk van de mogelijke verdere ontwikkeling is één van de voornaamste pun ten op de agenda van de tech nische conferentie van de Euro pese omroep-unie die in Parijs is geopend. Ook de orogramma- conferentie van de Europese omroep-unie. die van 9 tot 16 Juli in Sestri Levante wordt ge houden, bespreekt dit vraagstuk. Ondertussen z''n thans 18 van de meest prominente televisie producenten van de wereld als gasten van de B.B.C. te Londen bijeen, waar zij een oarticuliere, 3 weken durende studie-cursus over televisie bijwonen. Deze deskundigen, o.a. uit Nederland. Rusland en Jaoan zullen hun opinies en ervaringen uitwisse len. Deze cursus is georgani seerd door de B.B.C. en de Unesco. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Vrijdag ochtend tot Vrijdagavond. MEER BEWOLKING. Veel bewolking met hier en daar wat lichte regen of motre gen. Zwakke tot matige wind tus sen West en Zuid. Ongeveer de zelfde temperatuur als gisteren. ZATERDAG 10 JULI. derheid in de Saarlandse rijks dag. De Saarlandse socialistische partij had een amendement op de arbeidswet ingediend, dat d? strekking had werknemers zeg genschap te geven in het han delsbeleid der bedrijven, waar in zij werken. Dit werd met 27 tegen 17 Christen-democra tische tegen socialistische stemmen door de rijksdag ver worpen. Daarop onthielden de socia listen zich, toen de gehele wet in stemming werd gebract. Deze werd daarop aangenomen met de stemmen der Christelijke volkspartijleden vóór en 2 der communisten tegep. Men acht het waarschijnlijk, dat de demissionaire premier Hoffmann weer een nieuw ka binet zal vormen. als derde secretaris en verte genwoordiger van de M.V.D. (geheime poitie) op de ambas sade zei, dat „kampen en mo gelijk terechtstelling" haar zou den wachten. Voorts was zij erg bang ge weest omdat zij geloofde, dat de koeriers wellicht opdracht had den gekregen haar na het ver trek uit Australië neer te schie ten, zogenaamd bij ongeluk. Zij had het gevoel gijzelaarster te zijn voor wat haar echtgenoot had gedaan, aldus haar verkla ring. Bij het vertrek uit Sydney schreeuwde een menigte in het Russisch en het Engels: „Ga niet weg, zij zullen u doden Doch haar begeleiders drongen haar het vliegtuig binnen. Zij had toen nog niet besloten in Australië te blijven, doch on derweg kreeg haar vrees de overhand en in Darwin vroeg zij asyl. Mevr. Petrof snikte toen zij vqor.de commissie verklaarde te beténfen, dat zij in Moskou haar moeder en zuster moest achterlaten. Vóór zij haar besluit om in Australiëte blijven kenbaar maakte aan de gouverneur van Noord-Australië, voerde mevr. Petrof een telefoongesprek met haar man. Deze had haar ge zegd: „Als je gaat, zul je nooit de drempel van je huis over schrijden. Je zult nooit je ouders terugzien". Mevr. Petrof herkende op de zitting een document, dat wordt aangeduid met de letter „J", en verklaarde, dat het document op de ambassade was getypt door de Australische commu nistische journalist Lockwood. De vertegenwoordiger van het Russische persbureau Antonof had Lockwood voor zijn werk geld en flessen drank gegeven, zo zei hij. Het geld was volgens haar afkomstig uit fondsen van de M.V.D.de Russische geheime dienst. Aan het begin van de zitting verklaarde een advocaat na mens Lockwood, dat deze bij het Australische hoge gerechtshof een aanklacht wegens laster had ingediend tegen de eerste raadsman van de regering op de zittingen van de commissie, Windeyer, die Lockwood had aangewezen als schrijver van document „J." nen, zal de volgende week wor den voortgezet. De tweede informele bijeen- Het informele overleg, dat eer"|j^omstj die gisteren is gehouden, begon om half vijf en heeft onge- De voormalige Philippijnse voorzitter van de algemene ver gadering der Ver. Naties, dr Carlos Romulo, heeft in een ar tikel in het Amerikaanse week blad „Colliers" verklaard, dat de V. N. stervende zijn. „Wij ondermijnen voortdu rend de krachten van de V. N., door haar te passeren", aldus Romulo, die thans de Philip pijnse delegatie naar de V. N. leidt. Als voorbeelden van ge vallen, waar de volkerenorgani satie buiten wordt gehouden noemde hij Korea, Indo-China en Frans-Noord-Afrika. „In kort komt 't hierop neer, dat de leden van de Ver. Naties hoe langer hoe meer politieke kwes ties buiten de organisatie om behandelen, waardoor de V. N. weinig meer blijven dan een dispuutvereniging". veer een uur ^eduurd. Dinsdag middag half drie zullen de dele gaties de informele besprekin gen voortzetten. Na afloop van de bijeenkomst van gisteren werd medegedeeld, dat „er sprake is van enige voor uitgang" in de bespreking van de „vele en ingewikkelde zaken, die aan de orde zijn". De delegaties zullen weer vol tallig bijeenkomen als een ge meenschappelijk uitgangspunt zal zijn gevonden voor formele besprekingen. Bij een patates-frites kraampje op de kermis te Harlingen ont stond Donderdagmiddag brand, toen de vlam in de olie sloeg. Het vuur greep zó snel om zich heen, dat blussen niet meer mogelijk was. Nog vóór brandweer en po litie ter plaatse waren ontplofte met een enorme knal een cylin der met gas. Het kraampje sloeg uit elkaar en van de dichtst bij staande huizen werden de ruiten ingedrukt. Een regen van von ken en brandend hout daalde tot ver in de omtrek neer. Bij het talrijke publiek, waaronder hon derden schoolkinderen, ontstond een paniek, die geen ernstige ge volgen had. In één der woningen ontstond brand evenals in een na bij gelegen kermistentje. De in middels gearriveerde brandweer kon uitbreiding voorkomen. (Advertentie) Castella Parels: in één woord schitterend: Ik ben 66 jaar, maar het wassen gaat nu vanzelf. Ik kan nu wel was sen tot mijn honderdste jaar. Alle buren roepen over mijn heldere was. Ik zeg maar zo: Wiltu een heldere was aan de lijn, dan moet het Castella Parels zijn! Zo schrijft ons één van de vele tienduizenden huisvrouwen, die opgetogen zijn over de snélle en fantastische resultaten die zij bereiken met Castella Pa rels, het wasmiddel van de nieuwe tijd. Castella Parels strooit men zó in het water en direct ontstaat U vliegt nu door de was heen I verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf te maken! Alle vuil trëkt enorm snel uit het goed: in paniek vluchten de vuilste vlekken. Eén maal spoe len is genoeg. Door de veel kortere behandeling gaat het goed veel langer mee: hier is nu ein delijk eens een 100 °/o veilig wasmiddel. De commissaris voor de emi gratie deelt ons mede, dat haar aanleiding van de noodzaak van herverkaveling ten behoeve van adspirant-emigranten uit een aantal door de watersnoodramp getroffen landbouwgebieden een speciale deviezenregeling is ge troffen, waardoor zij een jaar na aankomst in het emigratieland kunnen beschikken over de op brengst van hun landerijen. Hierdoor wordt bereikt, dat emigranten eerst als zij de nodige ervaring hebben opgedaan tot aanschaffing van bezittingen in het nieuwe land overgaan. De regeling geldt voor emigrerende grondgebruikers in Schouwen- En U staat ver steld van de blankheid, de helderheid en de zachtheid van alle goed, dat U behandelt met Castella Pa rels. Volg de beste raad, die U ooit werd gegeven: haal nog van daag Castella Parels (47 ct. per pak) in huis! Het Brusselse geïllustreerde weekblad) „Het Europese Tijd schrift" heeft de 18-jarige Ita liaanse prinses, Alessandra Vittoria Torlonia, genoemd als de mogelijke toekomstige bruid van koning Boudewijn van Bel gië. Er bestond volgens het blad 90 procent kans, dat de 23-jari- ge koning de kleindochter van ex-koning Alfonso en ex-konin gin Ena van Spanje zou huwen, „hoewel het gerucht reeds is te gengesproken en opnieuw zal worden tegengesproken". Duiveland, Tholen, de polder Waarde en de z.g. „zak" van Zuid-Beveland en heeft betrek king op de netto-opbrengst van hun aan de stichting tot het be heren van landbouwgronden ver kochte landerijen, voor zover die in deze gebieden liggen, alsmede op de vergoedingen krachtens de wet op de watersnoodschade. Soortgelijke faciliteiten zullen desgewenst worden verleend aan personen, die hun landerijen ter beschikking stellen van voorma lige eigenaars der aan de stich ting verkochte gronden. De regeling, die tot stand is ge komen in overleg tussen het commissariaat voor de emigratie en de ministeries van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening en van Financiën, zal van kracht blijven tot 1 Mei 1957. De eerste emigrant, die van. deze regeling profiteert, de heer J. C. Traas uit Baarland, is op 7 Juli j.l. met zijn gezin in Canada aangekomen.- - Joseph Bech, premier der af getreden en van de nieuwe Lu xemburgse regering, heeft de volksvertegenwoordiging mee gedeeld dat Luxemburg zijn na oorlogse verdragsverplichtingen die onder meer de Navo en de E.V.G. betreffen zal nakomen. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9.12 9.47 10.27 10.37 n.m. 9.35 10.10 10.50 11.— Juli. 8 4.29 9 4.30 ZON op onder MAAN op onder 21.00 20.59 13.57 15.06 23.43 De vier Portoricanen, die op 1 Maart vijf afgevaardigden in het Amerikaanse huis door revolver schoten verwondden, zijn Donder dag te Washington tot gevange nisstraffen veroordeeld. De drie mannen, de 25-jarige Miranda, de 29-jarige Cordero en de 28-jarige Rodriguez, werden elk tot de zwaarste gevangenisstraf veroor deeld, namelijk van 25 tot 75 jaar. De leidster van de groep, mevrouw Lolita Lebron, kreeg van 16 jaar en acht maanden tot 50 jaar. De drie mannen waren vorige maand schuldig bevonden op vijf telasteleggingen van aanslag met de bedoeling te doden en vijf telasteleggingen van aanslag met een gevaarlijk wapen. Mevrouw Lebron was alleen schuldig be vonden op vijf telasteleggingen van aanslag met een gevaarlijk wapen. Voordat de vonnissen werden uitgesproken, zeiden de vier Por- toricaanse nationalisten, dat zij alleen maar een demonstratie op touw hadden willen zetten en niet de bedoeling hadden gehad mensen van het leven te beroven. Zij voelden zich niet schuldig aan een misdaad. Het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft het volgende communiqué aan de pers verstrekt: Donderdagmorgen hebben op het ministerie van Buitenland se Zaken te Brussel de minister van Buitenlandse Zaken, Paul Spaak, de Nederlandse ambas sadeur te Brussel, Baron van Harinxma Thoe Slooten en de gezgnt van Luxemburg Schaus, een nieuw Benelux-accoord on dertekend. Dit accoord herstelt de vrijheid van het kapitaal verkeer tussen Nederland en de Belgisch-Luxemburgse econo mische unie. Het voorziet voor namelijk in de mogelijkheid de in één land geïnvesteerde kapi talen in andere landen om te zetten, ze te repatriëren, nieu we kapitalen in te investeren, vrije arbitrage toe te laten en de nationale roerende waarden over te maken. Mits goedkeu ring van de bevoegde autoritei ten zullen emissies van effecten uitgegeven kunnen worden op de kapitaalmarkt van een part- nerland. Een bijzonder belang rijk gevolg van de toepassing van dit accoord, dat op 16 Juli 1954 van kracht wordt, is dat de Belgische kapitalen in Neder land, die nog niet gerepatrieerd kunnen worden, vanaf die da turn zullen kunnen worden overgebracht. Van officiële zijde is te Was hington vernomen dat de nieu we militaire Guatemalaanse re gering de Ver. Staten verzocht heeft haar te erkennen. Verwacht wordt, dat deze er kenning zeer spoedig zal ge schieden. De rechter Holtzoff noemde de revolveraanslag „lafhartig, ge meen en meedogenloos". Indien de artsen niet zo bekwaam waren geweest, zouden de Portoricanen de doodstraf over zich hebben horen uitspreken, aldus de rech- Mevr. Lebron zei'de met een he vig bewogen stem, dat zij gedaan heeft, wat zij deed, „terwille van de vrijheid van mijn land". „Ik deed het voor een groot ideaal. Vrede is wat ik voor de wereld wens. God is met mij". De advocaten van de Portorica nen hebben medegedeeld, dat zij tegen de vonnissen in hoger be- j Zij roep zullen gaan. De Zuidkoreaanse nationale vergadering heeft Donderdag, met 138 tegen 48 stemmen bij vijf onthoudingen, haar vertrouwen uitgesproken in het kabinet van Pjoen Joen Taj. Daardoor is een einde gekomen aan de politieke crisis die ver leden week Vrijdag ontstond, doordat de vergadering weigerde het kabinet-Pjoen Joen Taj goed te keuren. Het nieuwe kabinet, dat Don derdag meer dan tweederden van het aantal stemmen kreeg, is bij na geheel gelijk aan de regering, waarmee de vergadering zich verleden week niet verenigen kon. Politieke waarnemers zien in de uitslag van de stemming een herstel van president Rhee's positie in het parlement. Verleden week stemde een deel van de afgevaardigden van Rhee's liberale partij tegen de regering. De leiders van de oppositie in het parlement verklaarden, dat het gehele kabinet van Pjoen Joen Taj verleden week na zijn nederlaag had moeten aftreden, achten de nu gevolgde ge- I dragslijn ongrondwettig. Twee Britse burgers, die in de Sowjet-Unie gevangen gehouden werden, Eric Pleasant en William Piddington, zijn in vrijheid ge steld, aldus heeft een Britse woordvoerder Donderdag te Ber lijn medegedeeld. Pleasants, die vroeger als „sterke man" op de kermis op trad, werd in Juni 1948 in Oost- Duitsland gearresteerd en tot 25 Franse vliegtuigen hebben gis teren aanvallen gedaan aan weerszijden van de verkeersweg HanoiHaiphong, waar duizen den communisten zijn samenge trokken. Een Franse woordvoerder zei- de, dat vermoed wordt, dat de Vietminh een operatie tegen Hoeng Jen zal ondernemen. ^Hoeng Jen is een Franse sleu telstelling ten Z. van Hanoi. De Vietminh gaf de inwoners van 'n dorp 11 km ten N. van Hoeng Jen last het dorp te ontruimen. Dergelijke maatregelen beteken gewoonlijk, dat het dorp in een bolwerk wordt veranderd, van waaruit de Vietminh kan aan vallen. Bij gevechten in en om de nieuwe verdedigingsrechthoek van Hanoi en Haiphong zijn 98 opstandelingen gedood, aldus een bekendmaking van het Franse opperbevel. Bovendien sneuvel den 41 opstandelingen, die acht tien kilometer ten Z.W. van Ha noi in een hinderlaag vielen. Dr Jagan, de oud-premier van Brits-Guyana, en de andere lei ders van de vooruitstrevende volkspartij zijn in hongersta king gegaan als protest tegen de wijze, waarop zij gevangen worden gehouden. Zij zijn n.l. van de andere gevangenen ge scheiden en zitten 14 uur per dag eenzaam opgesloten in een cel van gewapend beton. jaar dwangarbeid veroordeeld op beschuldiging van spionnage. Piddington, die verbonden was aan de militaire politie, kwam in September 1949 in West-Berlijn en werd in 1950 in Oost-Duitsland gearresteerd op beschuldiging van „onwettige grensoverschrij ding met het doel ondermijnende activiteit tegen de Sowjettroepen te bedrijven. De Britse ambassade te Mos kou heeft de voldoening van haar regering kenbaar gemaakt aan 't Sowjet-ministerie van Buiten landse Zaken over de vrijlating van haar onderdanen, aldus een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaker. De vrijlating volgde op herhaal de protesten van Britse kant. President Eisenhower heeft Donderdag een commissie van 3 personen benoemd, die een onder zoek zal instellen naar de sta king van 4.500 leden van het per soneel van de Amerikaanse atoomcentra te Oak Ridge (Ten nessee) en Paducah (Kentucky). De commissie is terstond met haar werkzaamheden begonnen. De regering kan een rechterlij ke uitspraak eisen, waarbij de staking wordt verboden zodra de commissie haar verslag opstelt.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1