Binnenlands Nieuws RADIO Sportnieuws u;i Zwitsaletterf witte ciïaaf iHDwinca® WIELRENNEN MOTORSPORT DUIVENSPORT MARKTBERICHTEN Wat brengt de AgenJo AUTO BOTSTE TEGEN EEN BOOM. TERNEUZEN. HULST. ZAAMSLAG. SLUIS. JL- COOP. VRUCHTENVEILING ZEEUWSCH VLAANDEREN TERNEUZEN. i t OPA" SCHRAM BINNENKORT IN HOEEAND TERUG. Als „Opa" Schralrn, zoals de 67- jarige tippelaar uit Driebergen in Vierdaagse-kringen wordt ge noemd zijn huidige wandeltempo kan handhaven wordt hij tussen 10 en 15 Juli a.s. weer in Neder land terug verwacht. Op 21 Juni ontmoette hem een tandarts uit Wageningen, die Opa Schram op de foto zette, juist toen hij; dfe St. Onthard-tunnel was gepasseerd. Thans blijkt, dat „Opa Schram, waarvan toeristen hadden ver teld dat hij zijn terugweg direct vanaf Genua via Frankrijk had gekozen toch Zwitserland is bin nengegaan. Van zijn voornemen om de reis te bekorten is hij te ruggekomen, daar dit de presta tie zou verminderen. Voor de rest van de tocht gaat hij de rou te Bazel—Straatsburg—Metz— LuikMaastricht volgen zoals aanvankelijk zijn plan was. De tandarts kon berichten, dat Opa Schram in de beste stemming was en veel lof had over de gast vrijheid van de Zwitsers, die des te meer werd gewaardeerd na het gedwongen nachtverblijf in Ita liaanse koestallen. Het karretje met bagage trok Opa nog steeds achter zich aan. Tot dusverre verloopt de terugtocht in veel sneller tempo dan de heenreis. „Opa" Schram vertelde de tand arts dat hij vol goede moed was om de „race tegen het horloge" te winnen. Begin Juli dacht hij Straats burg te zullen bereiken. Volgens zijn reisschemla zou hij nu nog 'n kleine 500 km vor de boeg heb ben. De afstand zou hij bij zijn huidige tempo binnen veertien dagen afleggen. Vergeleken met de ongeveer 3500 km (van de reis Nederland- Rome en terug dus nog maar een peuieschilletj e" Gehoord de laatste berichten is de familie van „Opa" Schram begonnen alles in gereedheid te brengen, opdat deze mee kan doen voor de veertiende keer aan de Vierdaagse. Het is echter de vraag, of „Opa" Schram dan in zijn gebruikelijke tenue zal wan delen. In Zwitserland is hij n.l. op het idee gekomen zich in een ander soort kleding te hullen: 'n soort windjack en een pantalon, waar hij sportkousen bij wijze van ankiets over heen draagt. Al leen het onafscheidelijk alpino petje is hetzelfde gebleven. In Driebergen is reeds een hul- diglngs-comité opgericht, tenein de „Opa" Schram een goede ont vangst te bereiden. BRITSE „JANTJES" MET WEESJES IN ARTIS. „Matroos, gaan we nou naar de apen?". „Jah, jah", zei de matroos, want hij was een Engelsman en hij ver stond er niets van. Maar met Britse diplomatie had hij zich aangewend om alles, dat hem bo ven zijn hoofd door het op zijn schouder gezeten Amsterdamse weesjongetje werd toegeroepen, te beantwoorden met twee van de weinige Nederlandse woorden, die hij zich in de enkele dagen, dat hij hier is, heeft weten aan te meten. Vijftien van de 230 Britse „Jan tjes", die zich vorige week Vrij dag al verdienstelijk hebben ge maakt voor kinderen uit Schou- wen-Duiveland en Amsterdamse wezen tijdens een kinderfeest aan boord van hun schip, de mijnen- legger „Apollo", hernieuwden Maandagmiddag de kennisma king met enkele hunner pupil len: zij kwamen als ware Sint Nicolazen, voorzien van twee kof fers boordevol met chocolade en snoepgoed, naar het burgerwees huis bij de Kalverstraat in Am sterdam en deelden daar het lek kers met kwistige hand aan de vele weesjes uit. Maar zelfs zonder dat heerlijk- ke snoepgoed zouden zij er wel kom zijn geweest. Ze hadden im mers die prachtige blauw-witte marine-petten op. En in minder dan geen tijd hadden de jochies van het weeshuis die bemachtigd en ze op hun eigen hoofdjes ge zet. Tot enorme vreugde van de vermoedelijk door kortsluiting; één door een steekvlam bij repa ratiewerkzaamheden aan maai- machine; één door een defecte schoorsteen; twee door bliksem inslag; twee door een defect aan een kunstmoeder; één door een butagasinstallatieéén door broeiing, bij opslag van pulp en klavermeel, terwijl in zeven ge vallen de oorzaak onbekend bleef. Bij deze branden zijn 16 var kens, 7 koeien, 1 paard en 1300 stuks kleinvee (pluimvee) omge komen. VERKEERSONGELUK BIJ EDE Op de Rijksweg Arnhem- Utrecht nabij Ede is Maandag middag een motorrijder uit kinderen namen ieder der 15 Duitsland in botsing gekomen „Jantjes" twee kinderen aan de hand, meisjes en jongens tussen met een personenauto, die slipte en dwars over de weg kwam te 4 en 14 jaar oud en brachten ze staan. naar een vrachtwagen van de ko-1 De motorijder, de 25-jarige C. overleden. De overige zes inzit tenden werden licht gewond en konden per auto naar jhun wonin gen worden vervoerd.* Oosterhof was gehuwd en vader van 4 kinderen. Bos laat een vrouw en één kind achter. De arbeiders keerden van hun dagelijkse werkzaamheden uit de Noord-Oostpolder terug. De poli tie stelt een onderzoek naar de oorzaak in. Een ooggetuige heeft verklaard, dat één van de voor wielen van de auto afliep. STICHTING VOOR DE LAND BOUW WIL TOESLAG OP ROGGE. In het maandelijkse onderhoud met de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft de Stichting voor de Land bouw opnieuw met klem aange drongen op het verlenen van een toeslag voor rogge. Hoéwei, naar de Stichting mededeelt, ook de minister van mening is dat slechts door een dergelijke toe slag een volledige vergoeding der productiekosten van rogge kan worden verkregen, kon nog ninklijke marine, die voor de deur'H. R. Heinzelmann uit Duisburg, en enjjeje definitieve toezeg nroroüH ctnnH Ho a r warHpn 7f> WPTfl OH sla? PPdond. iit->v„ WOENSDAG 7 JULI HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.13 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Gymn.; 9.10 Gram.; 9.35 Water standen; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Gr.; 12.00 Accordeon; 12.30 Medede lingen; 12.38 Orgel; 13.00 Nws.; 13.15 Tentoonstellingsagend», 13.18 Dansmuziek; 13.50 Gram.; 15.15 Voor de jeugd; 16.45 Voor de zieken; 17.15 Gram.; 17.35 Piano; 17.50 Regeringsuitzend.; 18.00 Nieuws; 18.20 Tour de France; 18.30 Causerie; 19.00 Lichte muziek; 19.15 Causerie; 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nws.; 20.05 Pol. commentaar; 20.15 Orkest; 20.45 Hoorspel; 21.45 Opera; 22.45 Causerie; 23.00 Nieuws; 23.15 Esperanto; 23.20 Gram.; 23.40 Orgel. HILVERSUM n7.00 Nieuws 7.15 Gymn.; 7.30 Gr.; 7.33 Gew'. muziek; 7.45 Dagopening; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram.; 11.05 Hoorspel; 12.10 Piano; 12.30 Mededelin gen; 12.33 Ensemble; 13.00 Nws.; 13.15 Causerie; 13.20 Opera; 15.00 Piano; 15.35 Koor; 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Gr.17.30 Cfrgel; 18.00 Causerie; 18.20 Gr.; 18.30 Causerie; 18.45 Zang; 19.00 Nieuws; 19.10 Boekbespreking; 19.25 Gram.; 19.30 Buitenl. over zicht; 19.50 Viool; 20.00 Radio krant; 20.20 Koor; 20.45 Gram.; 21.45 Hoorspel; 22.45 Gebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Esperanto; 23.30 Gram. BRUSSEL VI.: 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 16.05 Orkest; 17.00 Nieuws; 17.10 Gr.; 17.30 Causerie; 17.45 Gr.; 17.50 De boekenmarkt; 18.00 Gram.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gr.; 20.00 Hoor spel; 20.50 Gram.; 21.00 Orkest; 22.00 Nieuws; 22.15 Gram.; 23.00 Nieuws. gereed stond. Daar werden ze met de Britse gastheren inge-. propt, waarna de reis aanvaard werd naar Artis. Twee uur lang schetterden daar de kinderstemmetjes van de ouderloze peuters in de oren van de Britse matrozen, die vrijwel nergens antwoord op konden ge ven, maar er toch in slaagden hun peuters een heerlijke middag te bezorgen. Ze sjouwden overal in de die rentuin rond, sommigen met twee kleintjes op de arm, anderen til den ze op hun nek, en allen trac- teerden ze hun gastjes op ijsjes. Hedenavond vertrekken ze weer met hun schip, dat een be leefdheidsbezoek van een week aan de hoofdstad heeft gebracht. Na het kinderfeest van de vorige week besloten ze te collecteren onder de bemanning voor de cho colade en het snoepgoed. De ma trozen kochten ieder hun aandeel bij de cantine. In totaal had de lading in de beide koffers een waarde van bijna 200. OP DE AUTOPED DE WERELD IN. De portier van het vliegveld Ypenburg ontdekte Zaterdagmid dag een zesjarig jongetje, dat daar met zijn autoped op het vliegveld wilde. Het jongetje vertelde hem, dat hij op de auto ped van Schiedam gekomen was. De portier heeft de politie in Rijswijk gewaarschuwd, deze waarschuwde de politie te Schie dam, en die op haar beurt de ouders, die hun zoontje toen in Rijswijk zijn gaan afhalen. BOTSING TUSSEN NOORSE EN NEDERLANDSE AUTOBUS Maandagmorgen zijn op de rijks weg bij Ede twee bustouring cars, resp. afkomstig uit Noor wegen en Nederland, met elkaar in botsing gekomen, toen de Noorse wagen een file verliet en naar het linker weggedeelte ging. Verschillende inzittenden van beide bussen liepen lichte ver wondingen op. Alleen mevr. Van der W. uit Nieuwendijk brak een arm. De beide voertuigen wer den zwaar beschadigd. De Noorse bus, afkomstig uit Oslo, vervoerde een gezelschap jongelui, dat op weg was naar Parijs. De Nederlandse bus was des ochtens uit Utrecht vertrok ken om een gezelschap van de Nederlandse reisvereniging naar Oostenrijk te brengen. Nadat nieuwe bussen gecharterd waren, zetten beide gezelschappen de reis voort. Alleen de gewonde Nederlandse dame werd naar haar woonplaats teruggebracht. BOERDERIJBRANDEN IN MEI. In de maand Mei van dit jaar zijn 20 boerderijbranden voorge komen, waarbij de boerderij to taal werd vernield of zwaar be schadigd. Drie van deze branden kwamen voor in Groningen; drie in Friesland; twee in Drente; twee in Overijsel; drie in Gelder land; één in Utrecht; één in N.- Holland; één in Z.-Holland en vier in Noord-Brabant. De directe schade door deze branden aangericht wordt ge raamd op 737.000. Vier van deze branden zijn ont staan door spelen met vuur; één werd op slag gedood. Zijn echtgenote, die op de duo zat, alsmede de bestuurder van de auto, de heer L. Ooftvogel uit Enschedé, en zijn mede-inzittende de heer A. W. van Buren uit Rot terdam, werden ernstig gewond. De gewonden kregen allen een hersenschudding en bloedende verwondingen. De heer O. ,brak bovendien het linkerdijbeen. Zo wel de auto als de motor werden zwaar .beschadigd. Twee arbeiders gedood. Mandagavond omstreeks half zeven is een personenauto, waar in acht arbeiders zaten, bij de Tjongerbrug onder Oudeschoot, tegen een boom gereden, als ge volg waarvan twee arbeiders werden gedood. Na de botsing bleek, dat een zijkant van de wagen was open gereten. De inzittenden werden tegen het wegdek geslingerd. Twee van hen, de ongeveer 50- jarige J. Oosterhof uit Oranje woud en de ruim 30-jarige J. Bos uit Oudeschoot, zijn ter plaatse ging worden gedaan. De minister acht het gewenst de eventuele in voering van het door de Stichting verdedigde systeem mede afhan kelijk te stellen van de grootte van het verschil tussen markt prijs en kostprijs en tevens reke ning te houden met de inkomsten uit de andere producten van het roggetelende bedrijf. Inmiddels zal het prijsverloop van de rogge nauwkeurig wor den gevolgd. Omtrent de hoogte van de voor 1955 in het vooruitzicht te stel len koolzaadprijs kon vrijwel vol ledige overeenstemming worden verkregen. Deze prijs wordt ver hoogd tot 60 per 100 kg. HEDEN: TERNEUZENLuxor Theater 8 uur: Roman Holiday. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater De schatten van Dakaru. AXEL: Het Centrum, 8 uur: 8 uur: Roman Holiday. Geslaagd. Bij het dezer dagen te Den Haag gehouden examen voor gemeen te-administratie (G. A. I) slaag de onze stadgenoot de heer W. van de Wege, ambtenaar ter ge meente-secretarie, alhier. Patronatensportdag. duijn, voorzitter; C. B. Goossen, secr.-penningmeester; P. Boes, A. Claerhoudt en J. J. Hee, leden. Tevens werd besloten pootvis in de vaart van Sluis naar Brug ge uit te zetten, teneinde de vis stand op peil te houden en zo mo gelijk te verbeteren. Geslaagd. Aan de M.T.S. te Vlissingen slaagde voor het diploma werk tuigbouwkunde, de heer F. Buk- kens te Sluis. In Door de patronaten in Oost Zeeuws-Vlaanderen werd op 't terrein van het Jansenius ly ceum een sportdag °ehouden waaraan werd deelgenomen door west He^wa^zTer^^ntrlklf Maandag bemerkte een buurman kelijke wedstrijden, die een he- 1aVn eel?Ta^ woning van vige strijd lieten zien. Zowel bij i l£1J!;er' wonende de senioren als junioren kwa-j 1:1 de Korte Delftstraat, staand men prima krachten naar voren schuurtje brand was ontstaan 7 i j urn nn ïitTT/In h 11 Schuurtje uitgebrand. de nacht van Zondag op die iets beloven voor de toe komst. Westdorpe was de sterk ste in beide afdelingen en won de wisselbeker en wisselvlag. De uitslagen waren: Junioren 60 meter: le Fr. Nieuwlande, Zuiddorpe; 600 me ter: Walter van de Kerkhove, Hulst: Estafette 4 X 60 meter: 1. Westdorne- Hordenlopen 60 meter: le Fr. Nieuwlande, Zuid dorpe; Hoogspringen: le Jos. de Kerff, Nieuw-Namen, 1,30 m.; Verspringen: Fr. Nieuwlande, Zuiddorpe, 4,10 m.; Hindernis lopen: le Hulst; Senioren 80 m.; le Ronny Notschaele, Westdor pe; 1000 meter: le Eug. Al- lonsius, Westdorne- Hordenloop 80 meter: R. Notschale; Hoog springen: le Benno Stock, Westdorpe; Verspringen: le Gil les Kouwijzer, Hulst, 5,32 meter; Touwtrekken: Westdorpe. Vergadering visclub. In de vergadering van de vis club „Jantje van Sluis" werd een nieuw bestuur gekozen, dat er thans als volgt uitziet: F. Dusar- Direct waarschuwde hij de reeds slapende familie De F., waarop de brandweer werd ge alarmeerd. Ofschoon spoedig ter plaatse, kon de brandweer niet voorko men, dat het schuurtje geheel uit brandde. Alleen de geblakerde en gescheurde muren bleven staan. In het schuurtje, dat als berg plaats diende, bevonden zich o.a. 5 rijwielen, die, evenals de ver dere inventaris, verloren gingen. Het schuurtje zelf was tegen brandschade verzekerd. „De Volharding" op reis. Bestuur, leden en donateurs der muziekver. „De Volharding" hebben hun jaarlijks uitstapje achter de rug. Ditmaal ging de reis naar de omgeving van Nij megen en Arnhem. Bezocht werden o.a. de viskwe- kerijen der Ned. Heide Mij en het openlucht museum. Des morgens om 5 uur uit Zaamslag vertrokken, keerde het gezelschap, hoogst voldaan over de tocht, des nachts omstreeks half twaalf weer terug. COMMENTAAR OP DE KOERS WIJZIGING VAN DE K.N.V.B. „Een zeer gelukkig besluit, dat ik van harte toejuich" zei jhr. L. J. Quarles van Ufford, vice-voor- zitter van het Nederlands Olym pisch Comité en secretaris-pen ningmeester van de Kon. Neder landse Hockeybond, toen men hem vroeg naar zijn mening over de maatregelen van het K.N.V.B.- bestuur. „Ik acht het de juiste oplos sing voor het heersende pro bleem", aldus ging de heer Quar les van Ufford verder; „ongetwij feld zal hierdoor de rust in de Nederlandse voetbalwereld weer keren. Bovendien zal het instel len van de nationale eerste klas se, die we rustig hoofdklasse kunnen noemen, het spelpeil be vorderen. De mogelijkheid van terugkeren naar Nederlandse clubs van onze profs in het bui tenland, waarvan naar ik veron derstel zeker een deel gebruik zal maken, kan het spelpeil en de eenheid in de K.N.V.B. alleen maar ten goede komen". De heer Quarles van Ufford besloot zijn commentaar als volgt: „Ik ben er van overtuigd, dat de Nederlandse Beroepsvoetbal bond zal verdwijnen door deze maatregelen, waarmee ik de K.N.V.B. van harte geluk wens. Te hopen is nu, dat thans ook de weg open zal zijn voor het in stellen van voetbalpools in Nederland. Want daarmee zal de gehele Nederlandse sport en niet alleen de sport gebaat zijn." N.B.V.B.„We gaan gewoon door". „De stappen van de K.N.V.B. zullen geen wijziging in onze plannen brengen. We gaan ge woon door en in September zal de competitie van de Nederland se Beroepsvoetbalbond, zoals we die ontworpen hebben, beginnen". Dit deelde de heer P. Swart te Den Haag namens het bestuur van de N.B.V.B. aan het A.N.P. mede, toen hem naar het stand punt van deze bond inzake de jongste ontwikkelingen in de K.N.V.B. gevraagd werd. „Wij kunnen zeggen, dat de dag van Zondag voor ons een zeer geluk kige is geweest. Want wij heb ben ons doel bereikt. De leiding van de K.N.V.B., die niet nagela ten heeft ons vanaf het begin on zer activiteit te boycotten is nu dus zelf tot de conclusie geko men, dat er op de huidige weg in onze nationale voetbalwereld niet voortgegaan kan worden. De K.N.V.B. gaat nu dus dezelfde richting uit, die wij met de op richting van onze organisatie zijn ingeslagen. De mogelijkheid, dat er in dit verband alsnog overleg gepleegd wordt tussen beide bon den staat, wat ons betreft al thans, nog altijd open", aldus de heer Swart. „Het zal duidelijk zijn", zo ver volgde onze zegsman, „dat er voor ons geen weg terug is. Wij hebben met diverse spelers reeds contracten afgesloten, ten onzen behoeve zijn terreinen met acco- modatie aangelegd en organisa torisch is alles reeds zodanig in kannen en kruiken, dat het on mogelijk zou zijn hier nu een streep onder te zetten. Trouwens, wij moeten altijd nog afwachten op welke wijze de betaling van de spelers in K.N.V.B.-verband zal geschieden. Naar het zich laat aanzien zullen de premies, die de clubs zullen mogen en kunnen uitkeren, minder bedragen dan die wij betalen." De Bruijn won te Oostburg. Na een sportieve en spannen de wedstrijd wist de veelbeloven de renner P. de Bruijn uit Roo sendaal beslag te leggen op de le prijs. De wedstrijd werd georga niseerd door de wielersportclub „Luctor et Emergo". Burgemeester K. Hoekzema sprak vóór de aanvang een kort woord, waarin hij de organiseren de vereniging dankte voor het ini tiatief dat ieder jaar wordt geno men om Oostburg een sportieve wedstrijd te bezorgen. Hierna los te de burgemeester het start schot, waarna 32 renners er van door gingen. Er werd in een hoog tempo gereden. Na een spannen de strijd ging P. de Bruijn uit Roosendaal als eerste over de streep. De verdere uitslag: 2. P. de Vree, Breda; 3. Ver- plaatje (B.4. J. Westdorp, 's-Heerenhoek; 5. J. Leserowa (B.); 6. L. van der Pluijm, Bus- sum; 7. J. Koonings, Breda; 8. L. van Looyen, Steenbergen; 9. J. Franke, Tilburg; 10. Jos. Maas, Wouw. Tegen PERIODIEKE PIJNEN: Uitsluitend bij Apothekers en Drogisten DE RONDE VAN FRANKRIJK. PERMANENCE TE AMSTER DAM IN BEDRIJF. De organisatie van de Ronde van Frankrijk heeft een voortref felijke naam. Zij werkt dan ook met de precisie van een chrono meter. Al maanden geleden was bepaaid dat de permanence in 't Olympisch stadion Maandagmor gen om half tien geopend zou worden voor de uitreiking van de autoborden, routebeschrijvingen, passe-partouts en deelnemerslijs ten aan de volgers van de wed strijd. En precies op het bepaalde tijdstip waren Jean Garnault, se cretaris-generaal van de Tour, die een paar dagen tevoren gear riveerd was met 24 ton mate riaal, zijn adjunct-secretaris Elie Wermelinger, meer speciaal be last met de huisvesting en Geor ge Saumon, die de perscommuni- qué's voor zijn rekening neemt en tijdens de ritten als lei-drager fungeert, met hun staf van mede- werkers en medewerksters aan wezig om de journalisten te woord te staan. Zij zorgden voor de speciale Tour de France-sfeer, die in elke étappeplaats heerst en die de trouwe volgers van de ronde even vertrouwd als lief is. Garnault is uitermate tevreden over de lokaliteiten welke hem in het Stadion ter beschikking staan, over de medewerking die hij hier van alle kanten onder vindt en over de duizend en een maatregelen, die door het comi té Tour de France-Nederland ge troffen zijn óm de start zeer belangrijk want een goed begin is altijd het halve werk te doen slagen. Voor het eerst vertrekt de Tour uit 'n stad buiten Frank rijk en ook voor de eerste maal in de geschiedenis wordt in een gesloten ruimte gestart en niet op een Marktplein. „Hoe staat het met de Italia nen?", vroeg een A.N.P.-corres pondent hem. „Is er nog een kansje dat ze komen?". „Wat ons betreft staat de deur nog altijd open, al wordt het kort dag", was het antwoord. „Maar ik voor mij verwacht hen niet meer. Ik geloof ook niet dat zij serieus van plan zijn geweest mee te doen. Jammer, want de ploeg waar Rodoni en ik het in Milaan over eens waren gewor den, die officieuze ploeg, was sterk genoeg om een goed figuur te slaan". Op de voorlopige deelnemers lijst komen slechts 11 ploegen voor: Frankrijk, Nederland, Bel gië, Spanje, Zwitserland, Oosten- rijk-Luxemburg, N.O.-centrum van Frankrijk, West-Frankrijk, Z.O.-Frankrijk, lie de France en Z.W.-Frankrijk. Louis Bobet, de winnaar van verleden jaar, draagt volgens de traditie het nummer 1 op zijn trui. De Franse nationale ploeg heeft dus de nummers 1 tot en met 10. Dan volgt, voor de eerste maal in de Tour-geschiedenis als ons geheugen ons niet bedriegt, als tweede ploeg die van Neder land met de nummers 11 tot en met 20, die resp. gedragen wor den door Faanhof, Maenen, Nol ten, Roks, Suykerbuyk, v. Bree- nen, Nico van Est, Wim van Est, Gerrit Voorting en Wout Wagt- mans. De Belgen hebben de num mers 21 tot en met 30 en daarna ontbreken de nummers 31 tot en met 40, die blijkbaar oorspronke lijk voor de Italianen waren ge reserveerd. In totaal staan 110 renners op de lijst. De Luxemburgs-Oostenrijkse ploeg bestaat uit Dierkens, Gaul, Gelhausen, Willy Kempen, Jean Schmidt, Morn (Lux), L. Kain, Schneider en Urbancic (Oosten rijk) en Zeger (Liechtenstein). Het uitkomen van Gaul is echter nog niet zeker. Maandagmorgen was de toe loop naar de permance nog niet bijster groot. De drukte wordt pas heden verwacht en dan zul len ook de meeste ploegen arri veren voor het afhalen van het materiaal, de loding van de fiet sen, de weging en het medisch onderzoek. Buitenlandse journalisten lie ten zich slechts nog in kleine ge tale zien, maar bij hen was Alex Virot, de verslaggever van Radio- Luxemburg en één van de be kendste figuren in de stoet van volgers. De grote baas van de Tour, Jacques Goddet, voor zijn mede werkers „Monsieur Jacques" of „Le patron" wordt pas heden verwacht. WAAROM GEEN ITALIANEN IN DE TOUR? In een perscommuniqué heeft Adriano Rodoni, president van de Italiaanse wielerbond, de verkla ring toegelicht, welke hij, na af loop van zijn onderhoud te Rome met Giulio Onesti, president van het Italiaans Olympisch Comité, heeft afgelegd, zulks naar aan leiding van de uitleg welke som mige bladen aan deze verklaring hadden gegeven. „Het gaat niet", aldus Rodoni, om een kwestie van vóór of tegen de tour, maar om een disci plinaire maatregel die geëist is op het probleem van de Italiaan se deelneming aan de tour. Als wij uitsluitend tegen de Tour de France hadden geageerd, zouden wij zeker een andere weg zijn in geslagen". AUSTRALIËR LAING VERONGELUKT Tijdens de ooeningsrace van de grote priis van Francor- champs is de Australiër Laing met zijn 359 c.c. fabrieks Norton verongelukt. Toen hij in de 2de ronde in derde positie lag vloog de Australiër uit de beruchte „carrière-bocht" en werd op slag gedood. De Canadees Roy Godwin kreeg in de tweede ron de eveneens een ongeluk. Zijn motor een Norton raakte een toeschouwer, die zich langs het parcours had opgesteld. Men vreesde, dat hij een sche- delbasisfractuur had opgelopen. Ray Amm (Rhodesia), winnaar van de T.T.-races op Man in de 500 c.c.-klasse, staakte in de 5de ronde de strrd wegens motor- pech. „De Eendracht" - Terneuzen Prijsvlucht uit Chimay. Snel heid le oude duif 1521 m. 1. L. Breepoel; 2. L. Balnikker; 3. en 5. J. A. de Smidt; 4. Jac. Doorns; 6. H. Koch Zn; 7. A. Roelans; 8. en 10. F. Dieleman, Hoek; 9. L. de Pooter. Snelheid le jonge duif 1508.4 meter. 1. Jac. Faas; 2. en 5. H. Koch Zn; 3. en 8. D. v. d. Berge; 4. M. Soomers; 6. F. Dieleman, Hoek; 7. en 10. L. Breepoel; 9. A. F. Dieleman. 74. Met een weinig goeds voorspellende grijns draait Ragnar de Rode Eric de rug toe en begint met ge dempte stem bevelen aan zijn mannen uit te delen. Terwijl Eric met de Schotse verspieder de achterhoede vormt, wordt in geladen stil te de Witte Raaf naar Lochlan Hall gedra gen. Eensklaps is het als wordt de Noorman door een zesde zintuig gewaarschuwd. Hij draait zich met een ruk om en juist op tijd weet hij de zeerover, die hem van achteren lafhartig tracht te neer te steken, te ontwijken. Dan flitst Eric's zwaard naar vo ren en met een kreun bijt de man in het zand. Zwak klinkt eensklaps van de wallen Erwin's schelle roep tot de Noorman door en gelijktijdig slaakt de verspieder een verschrik te kreet. „Pas op, heer! Achter U!" Met gevelde lans springt de Schotse krijger naar voren, doch zijn hulp is niet meer nodig. Een feilloos gerichte pijl maakt ook de VEEMARKT ROTTERDAM 5 Juli 1954. Totale aanvoer 1548 w.o. 960 vette koeien en 588 varkens (lev. gew.). Prijs per kg: Vette koei en le kw. 2,84 tot 3,042e kw. 2,74 tot 2,84: 3e kw. 2,24 tot 2,64. Varkens le kw. x 2; 2e kw. 2,98; 3e kw. 1,96. Overzicht: Vette koeien aan voer even groter, handel leven dig, prijzen stationnair, prima's boven notering. Varkens aan voer ruimer, handel willig, prij zen stijgende. GRAANBEURS ROTTERDAM. 5 Juli 1954. Binnenlandse Granen. (officieuze noteringen per 100 kg franco Rotterdam). Tarwe, witte nrima kwaliteit voor de vlakmolenaars tot f 28,60. Rode op vochtconditie tot 28,40. Voedergranen prijshoudend met weinig omzet. Zomergerst maalgerst tot 26, doorsnee ge zonde kwaliteit tot 27, zware grove daarboven. Haver 26,50 tot 27, grove geschoonde daar boven. Rogge 21 tot 21,75. Bakrogge tot 23. Peulvruchten, kalm. Groene erwten tot f 57. Bruine bonen tot 90. tweede sluipmoordenaar onscha delijk. Op het zien van Axe's meester- schot aarzelen de piraten een mo ment, doch Eric begrijpt dat deze aarzeling niet lang kan duren. „Doorlopen naar Lochlan Hall!" roept hij het troepje Schotten toe. De trouwe verspieder staat dicht naast hem en 't zwaard ligt vast in zijn hand als Eric twee... drie zeeschuimers loerend op zich toe ziet schuiven. Dan klinkt plotseling een luide, driftige schreeuw en toornig dringt de zware gestalte van Ragnar de Rode in de rijen door. „Handen thuis kerels, schreeuwt de piratenhoofdman, „mijn woord is mijn woord, daar valt niet aan te tornen. Ge kunt straks nog ge noeg vechten..." Een lijzige stem pruttelt zachtjes tegen, en terwijl Ragnar de Rode de mannen brullend en tierend te rugjaagt, glippen Eric en de ver spieders snel als laatsten door de poort. Haastig volgt Eric de Schot naar de Hall, waar men de gewonde reeds heeft binnengebracht. Zodra Aithan of Glandannon de Noorman in het oog krijgt treedt hij hem tegemoet. In korte woor den stelt Eric de grijsaard op de hoogte dat de toeleg met de sche pen gelukt is en hoe hij de gewon de heeft gevonden. „Er is geen levensgevaar", licht Aithan Eric in. „Het is voornamelijk uitputting en gebrek aan verzorging". „Ik wist dat ik me niet in U zou vergissen", antwoordt Eric met een dankbare glimlach. De oude oude Schot haalt stug de schou ders op: „Praten wij daar thans niet over... er zijn dringender za ken". De Noorman knikt. „Er zijn nog geen versterkingen aangekomen, zie ik. Doch laat dit U niet ont moedigen. De vijand is voorlopig nog niet binnen". „Ach, vertrouw niet te veel op onze oude muren", antwoordt Aithan somber, „doch handel zo U goeddunkt. Mijn mannen staan ge heel tot Uw beschikking, oh ko ning". Terwijl zij naar de ingang terug keren ziet Eric zijn zoon eensklaps met van opwinding schitterende ogen op zich toekomen. „Fadir! Ragnar de Rode valt aan!" Veiling van 5 Juli. Per 100 stuks in guldens: Sla 2.60—5.90. Per stuk in centen: Bloemkool A 35—58, B 20—31, C 12—19; Groene Komkommer A 2426, C 1820; Witte Komkommer A 25—28, B 22—23. Per bos in centen: Peen II 24 28; Kroten 11—18; Uien 12—22. Per kg in centen: Eerstelingen Bonken 20, I 15—19.40, II 11—13, Kriel 9; Andijvie 14; Princ. bonen 170; Tuinbonen 1516; Rode kool 1112; Sav. kool 714; Ra barber 1720; Tomaten A 70 76, B 80, C 65—66, CC 51; Kersen B II 40; Aardbeien Mad. Moutot 96120, Climax 110114, Fram boosaardbei 120; Rode bessen Jkhr van Tets 6070.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 3