de E. D. G. IN In De Drie Het arbeidsconflict in Württemberg Dr Adenauer over Nederlandse immigranten in Canada verongelukt Wij drinken thans c.a. 5 maal minder dan in het begin van deze eeuw Landbouwdagen van de N.C.B. te Hulst DE GUATEMALA Joodse leiders te Roemenië vrijgelaten SUEZ-KANAALKWESTIE m Vergiftigingen door het bespuiten Aan boord van een vliegtuig zonder vleugels: „Jonas" geheten Friese tweeling naar huis NEDERLAND DRINKT STEEDS MINDER Het beste bed ooit gemaakt! 11 De regering van de Duitse staat Het verbond der ondernemers Württemberg heeft ingegrepen, -heeft echter bij voorbaat zijn vol. teneinde een dreigende staking ledige solidariteit met de werk- van twee honderd duizend me- gevers in Württemberg ver- taalbewerkers te voorkomen. klaard. Het wijst er op, dat de Het in het Duitse vakverbond looneisen geenszins gerechtvaar- georganiseerde deel der arbeiders digd worden door het huidige Ie- heeft zich, nadat de onderhande- venspeil der arbeiders. Juist in lingen over een gevraagde loons- Württemberg worden in de me- verhoging van acht procent wa- taaiindustrie de hoogste lonen ren mislukt, voor een staking van het gehele gebied der bonds- uitgesproken. Deze had Maandag republiek betaald, a.s. moeten beginnen en zich uit-1 Trouwens de vakbonden heb- strekken over Württemberg en Iben zelf toegegeven, dat het hen het noordelijke deel van Baden,1 er slechts om gaat de arbeiders waar een belangrijk gedeelte van een groter aandeel in de bedrijfs- de Duitse metaalindustrie is ge concentreerd. De regering heeft vakbonden en werkgevers aange raden de middenweg te houden en een uurloon vast te stellen, dat ligt tussen datgene, wat de vakbond -heeft verlangd en het geen de bedrijven bereid waren te geven. Voor beide partijen betekent dit niet meer dan een offer van een pfennig per uur. De vrees bestaat, dat het con flict in Württemberg het begin zal vormen van een lange reeks van looneisen. In feite zijn reeds in vele bedrijfstakken looneisen gesteld. In de Berlijn se metaalfabrieken is het al tot een begin van een staking geko men en thans hebben de Beierse metaalbewerkers het voorbeeld gevolgd en een drastische verho ging geëist. En wordt op gewezen, dat reeds een half jaar geleden één der kopstukken van het Westd-uitse vakverbond, dr Victor Agartz, het -parool van een expansionis tische loonpolitiek heeft uitgege ven. Dit heeft terstond scherpe reacties uitgelokt van de zijde der industrie en van minister Erhard, die vreesden, dat door zulk een ontwikkeling de exportkans der fabrieken en daarmede de basis van de verdere ontplooiing der bedrijvigheid, zou worden ver kleind. Het vakverbond heeft deze op vatting weersproken en daarbij opgemerkt, dat de industrie blijkbaar wel tegen een expansie ve loonpolitiek, echter niet tegen een expansieve winstpolitiek ge keerd is. Het verbond merkt op, dat tachtig procent der Duitse bedrijven hun dividenden hébben verhoogd. Daarom acht het ver bond de tijd gekomen, om de ar beiders mede te laten profiteren van de gestegen winstkansen. Het argument, dat loonsverho gingen de investeringen in ge vaar zouden brengen, kan vol gens het vakverbond slechts ge loof vinden „bij diegenen, die met gesloten ogen door de bonds republiek lopen" en geen oog hebben voor „de reusachtige eigen financiering der fabrie ken". De president van het vakver bond, Freitag, heeft verklaard, dat men in de lopende conflicten geen aanwijzing mag zien voor algemene looneisen. Alle bij het verbond aangesloten vakbonden zijn namelijk bij de beoordeling van loonkwesties volkomen zelf standig. Freitag heeft daarom de ondernemers gewaarschuwd tegen algemene afspraken, om loonsverhogingen over de gehele linie af te wijzen. winsten te geven. Volgens het verbond der on dernemers is dit niet alleen een gevaarlijke, doch ook een onbil lijke eis, daar een verhoging van het levenspeil der arbeiders ten koste zou gaan van de sociaal achterlijke bevolking, die van ge ringe staatsuitkeringen in het leven moet blijven. De omvang van deze klasse werd door bonds dagpresident Ehlers, die in Re gensburg tegen de vakbondeisen van leer trok, op zeventien mil- lioen geschat. De ondernemers hebben daar om de loonacties in Württem berg opgevat als een kwestie, die vérstrekkende consequenties kan hebben. Men gelooft er ook een poging van het vakverbond in te zien om zich, na een periode van opmerkelijke gereserveerdheid, weer te laten gelden. Ook 'het feit, dat in October a.s. weer een nieuw congres van het vakverbond zal worden gehou den, waar de huidige leiding zich rekenschap van haar beleid zal moeten afleggen, wordt wel ge zien als één van de redenen voor de verhoogde activiteit. Op vragen van het Tweede nieuwe Kamerlid de heer Van Meel, be treffende vergiftigingen met do delijke afloop, tengevolge van het bespuiten van landbouwge wassen, heeft de staatssecretaris van Sociale Zaken geantwoord, dat hij kennis heeft genomen van de vergiftigingen met dode lijke afloop tengevolge van het werken met bestrijdingsmiddelen door landarbeiders. Het landbouwveUigheidsbesluit bevat voorschriften betreffende het werken met bestrijdingsmid delen in de landbouw. Aangezien het bespuiten van landbouwge wassen zich in het algemeen tel kens in een betrekkelijk korte periode voltrekt op tienduizenden landbouwondernemingen, is af doende toezicht op de naleving niet mogelijk. Desniettemin wordt dit toe zicht zo intensief mogelijk uitge oefend en worden bij de arbeids inspectie, die in de eerste plaats met het toezicht op de naleving van het landbouwveUigheidsbe sluit is belast, alle daarvoor be schikbare ambtenaren in de land bouwsector in de periodes, dat met bestrijdingsmiddelen wordt gewerkt, op dit toezicht gecon centreerd. Voorts wordt reeds op grote schaal voorlichting gegeven over de gevaren der bestrijdings middelen, omdat de ervaring leert, dat het gevaar van het omgaan met die middelen nog onvoldoende wordt beseft. Het toenemend gebruik van giftige stoffen in de landbouw maakt het naar de mening van de staatssecretaris nodig de voor lichting te intensiveren en uit te breiden, waarbij een nauwe sa menwerking met andere instan ties, zoals de landbouwvoorlich- tingsdienst, de Stichting voor de Landbouw en het veiligheidsin stituut, zal worden toegepast. Wat de maatregelen op kort zicht betreft, is de staatssecreta ris van oordeel, dat het zwaarte punt daarbij moet liggen bij de voorlichting. Wat de wettelijke maatregelen betreft, overweegt de staats secretaris het gebruik van de meest gevaarlijke bestrijdingte- middelen te beperken, door deze niet aan ieder onvoorwaardelijk ter beschikking te stellen, en zelfs de mogelijkheid te openen sommige er van geheel te ver bieden. De onlangs ingestelde commis sie voor phytopharmacie en de bestrijdingsmiddielencommiissia zijn juist in het leven geroepen om' van advies te dienen over wettelijke en andere maatrege len, welke genomen moeten wor den om de ernstige gevaren te keren. Het uitbrengen van ad vies door deze commissies zal zoveel mogelijk worden bespoe digd. Drie Nederlandse immigran ten zijn 3 Juli bij een botsing tussen 2 auto's op de hoofdweg van Edmonton naar Calgary, in de buurt van Niski, 25 km ten Zuiden van Edmonton, om het leven gekomen. Het zijn: mevr. Grijzen, haar 6-jarig zoontje Hendrik en 3-jarig dochtertje Mathilde. De heer J. W. A. Grij zen liep ernstige verwondingen aan de heup op en lijdt aan een shock. Zijn toestand wordt goed genoemd. De heer H. A. Wieringa be stuurde de auto, waarin de Grijzens, die kortelings uit Ne derland kwamen, zaten. Hij is eveneens om het leven geko men. Men was op weg naar een boerderü in Wetaskiwin, onge veer 60 km ten Zuiden van Ed monton, waar de heer Grijzen zou gaan werken. De bestuurder van de andere auto, een Canadees, vond even eens de dood. Geen der beide auto's reed met een buiten sporig grote snelheid. De oor zaak van het ongeluk is nog niet vastgesteld. De heer Grijzen, 35 jaar, af komstig uit Geesteren (Gelder land), was zelfstandig landbou wer. Hij vond zijn eigen bedrijf te klein en emigreerde op zes April j.l. per vliegtuig naar Ca nada. Zijn echtgenote was 34 jaar. De heer Wieringa (ongeveer 45 mar) was „fieldman" van 't „Immigration Committee of the Christian Reformed Church". Hij was afkomstig uit Gronin gen en is reeds in 1939 naar Ca nada gegaan. Hii heeft actief voor de emigratie gewerkt en o.m. meegewerkt aan de bouw van 6 kerken voor emigranten in Edmonton. Een goede 50 jaar geleden had het drankverbruik in ons land 'n bijna schrikbarende hoogte aan genomen. Voor een groot deel van ons volk was de drankgele genheid practisch het enige mid del tot „ontspanning". Toen er doelmatige vrije tijdsbesteding kon opkomen en er voorlichting werd gegeven, begon het ver bruik van alcohol snel te dalen. Thans drinkt Nederland ruim driemaal minder alcohol dan in 1900. Toch wordt in Nederland de laatste jaren altijd nog een 350 550 millioen gulden per jaar aan alcoholische dranken gekocht. Voor dit geld zou men zo onge veer negen Afsluitdijken kunnen bouwen! Bezien wij de grafiek dan komt j de sterke daling wel heel sterk naar voren. Om de toename van onze bevolking uit te schakelen is het verbruik per hoofd van onze bevolking omgerekend. Op deze manier krijgen wij voor alle jaren een gelijkwaardige verhou ding. Het verbruik van gedistil leerd is volgens de aecijnsop. brengst. Opmerkelijk is de stijging die de grafiek over de laatste vier jaar van het bierverbruik te zien geeft. Deze stijging is wel toe te schrijven aan een doeltreffende reclame en aan rationalisatie. Maar hoe sterk, in het geheel, het alcoholverbruik in ons land is gedaald blijkt wel uit het aan tal brouwerijen dat in 1900 nog een goede 500 stuks telde maar dat 51 jaar later reeds was ge daald tot niet minder dan 56!! Opmerkelijk is overigens de grote inzinking die het bierver bruik in 1918 te zien gaf. Sinds dien heeft Nederland nooit meer het verbruik van vóór 1914 te zien gegeven. Na de laatste oor log steeg het bierverbruik weer enigszins. Maar dit bleek tijde lijk. VERBRUIK VAM BIER EN GEDISTILLEERD PER HOOEO DER BEVOLKING De luchtvloot van Air-France bevat sinds kort een nieuw type vliegtuig dat geheel uniek ter wereld is. Het heeft n.l. nóch 'n landingsgestel, nóch vleugels, en geen motor. „Jonas", zo heet dit vreemde toestel, bestaat eenvou dig uit een cabine even groot als die van een Super-Constellation en precies zo ingericht als de toe- stellen van de lijndiensten, met 'n keuken. In Orly, waar het gesta tioneerd is, geniet „Jonas" zeer jen De Westduitse bondskanselier, dr Konrad Adenauer, heeft in een radio-vraaggesprek ver klaard, dat men Duitsland niet langer kan laten lijden onder het feit, dat andere landen het E.V.G.-verdrag en de conventies van Bonn nog niet hebben ge ratificeerd. Hij oefende geen druk uit, het was geen gebrek aan geduld, dat hem dreef, maar de „natuurlijke beharti ging van de belangen van het Duitse volk". De kanselier zei er van over tuigd te zijn, dat dit te Was hington, te Londen en „zelfs in Parijs" zeer goed werd begre pen. Hij beschouwde het als zijn plicht de aandacht van de be trokken mogendheden te vesti gen op een „zeer eenvoudig feit, n.l., dat de bondsrepubliek reeds lang haar souvereiniteit had verdiend". De regering, het par lement en 't volk hadden over tuigend hun betrouwbaarheid bewezen, zowel wat betreft het buitenlandse, als het binnen landse beleid. „Wij staan aan de kant van het Westen. Onze kiezers heb ben zich uitgesproken tegen alle radicale partijen van de rech ter- en linkervleugel. Een bezettingsstatuut komt niet overeen met de klaarblijke lijke politieke rijpheid van de bondsrepubliek", zo zei Adenau er. Daarbij zou alleen de souve reiniteit passen, die de West- Duitsers wettelijk de vrije bond genoten van de Westelijke de mocratische staten zou maken. Ieder alternatief voor de E.V.G. zou slechts een surrogaat zijn, aldus Adenauer, en het zou de oprichting van een nationaal Duits leger betekenen, wat nie mand, zelfs niet de Duitsers zelf wensten. Laten we nu eens het onwaar schijnlijke geval aannemen, zo zei de bondskanselier, dat Frankrük de E.V.G. niet be krachtigd, dan zouden we met kracht alle pogingen afwijzen, om ons een bewapening onder oneervolle voorwaarden af te dwingen, een Duits leger onder voogdij. „Dit wil ik eens en vooral duidelijk stellen". Hoe langer hii dacht over de E.V.G., des te meer geraakte hij er van overtuigd, aldus Adenau er, dat het verdrag niet alleen de beste, maar de enige goede oplossing was. Franse verwerping zou de Amerikaanse strategie en de Amerikaanse plannen voor de verdediging van Europa „nood lottig beïnvloeden". De bonds kanselier verwierp opnieuw de mogelijkheid over het verdrag te onderhandelen, voordat de Fransen het hadden bekrach tigd. Wanneer het eenmaal in werking zou zijn getreden, zou den de bepalingen met weder zijdse goedkeuring gewijzigd kunnen worden. Van Vrijdag 9 Juli tot en met Maandag 12 Juli a.s. zullen in Hulst grote landbouwdagen wor den gehouden, uitgaande van de N.C.B. en de Belgische Boeren bond. Talrijke autoriteiten zowel uit Nederland als België zullen hier bij tegenwoordig zijn. Vrijdag 9 Juli vindt de opening plaats in de burgerzaal van het stadhuis door de Commissaris der Konin gin in Zeeland. De wnd burge meester zal de autoriteiten en ge nodigden ontvangen. Deze plech tigheid vangt aan om 15.30 uur. Het woord zal worden gevoerd door prof. ir C. Boon, economisch adviseur der Belgische Boeren bond, met als onderwerp „Struc turele problemen van de Belgi sche landbouw". Hierna zal rec tor W. M. Bekkers, algemeen geestelijk adviseur van de N.C.B., spreken over „De principiële standsorganisatie in deze tijd". Na afloop hiervan zullen de auto riteiten en genodigden zich naar het terrein van de N.C.B. bege ven, waar de Commissaris der Koningin in de bedrijfshallen der C.H.V. de landbouwtentoonstel. ling wordt geopend. Naast de landbouwtentoonstel ling, waar diverse grote instan ties en firma's hun producten en fabrikaten zullen laten zien, zal er op cultureel gebied een prach tige afdeling zijn, waarin vele sie raden en gebruiksvoorwerpen zullen worden tentoongesteld, welwillend door de diverse bezit ters in bruikleen afgestaan. De Zaterdag wordt begonnen met een bezoek aan Sas van Gent. Hier zullen, nadat alle aan wezigen in de parochiekerk de H. Mis hebben bijgewoond, de nieu we gebouwen der C.H.V. worden bezichtigd. Na een koffiemaaltijd zal een rondrit worden gemaakt door Oost Zeeuws Vlaanderen met als eindpunt Hulst. Door de autoriteiten en genodigden wordt hierna een bezoek gebracht aan de tentoonstelling. Om vier uur heeft er een défilé plaats van werktuigen, die een overwicht geven van de ontwik keling van de landbouw in de loop der jaren. De uitbeelding heeft plaats door diverse plaatse lijke afdelingen uit Zws-Vlaande- ren waaraan tevens een wedstrijd is verbonden voor de mooiste groep. Aan dit défilé wordt mede werking verleend door de staffan- fare der N.C.B. te paard, welk corps enig is in Europa. Mede werking wordt ook verleend door de Kon. Stedelijke Harmonie uit Hulst. 's Avonds om 8 uur vindt de opvoering plaats van het open luchtspel „De stormklok riep" van drs Louis Lockefeer. Dit stuk speelt in de stad Hulst en omgeving in de tijd van de Fran se boerenkrijg. Aan dit massale openluchtspel werken ruim 130 personen mede. Het stuk wordt gespeeld op de Markt met als achtergrond het monumentale stadhuis. Zondag 11 Juli is de dag der jeugdgroepen en hebben sportde- monstraties plaats van afdelin gen uit België, Noord-Brabant en Zeeuws-Vlaanderen. 's Avonds vindt wederom de opvoering plaats van het openluchtspel. Maandag 12 Juli, de laatste der landbouwdagen, staat in het te ken van het vee. Er heeft een keuring plaats van rundvee en paarden. Voor deze keuring zijn ruim 200 dieren ingeschreven. Tot slot van deze dagen heeft we derom de opvoering plaats van „De stormklok riep". Moge het weder medewerken deze dagen voor de standsorgani- satie van de N. C. B. tot een groot succes te maken. San Salvador heeft, als eerste land, de nieuwe „junta" van Guatemala als de nieuwe rege ring van dat land erkend. De 5 leden van de bestuursraad heb ben Zondag een cocktailpartij bijgewoond on de Amerikaanse ambassade, ter gelegenheid van de vierino- van de Amerikaanse onafhankelijkheidsdag. Naar de lijken van meer dan 180 politieke gevangenen, die naar men meent door de politie van het bewind-Arbenz zijn vermoord, wordt gezocht. Een correspondent van de New York Times meldt, dat meer dan 75 lijken zijn gevonden in 3 massa graven. De schatting van het aantal doden in de jongste strijd in Guatemala gaat volgens de correspondent de 100 niet te boven. veel belangstelling. Dit toestel dat niet vliegen kan, is toch van bui tengewoon groot nut, want hier aan boord maken stewards en stewardessen hun leertijd door. De dienst aan boord van ditl vliegtuig is één der meest delica te taken die zij hebben. Het gaat er namelijk om, dat zij hier vol maakt voorbereid worden. De opvoeding aan boord van „Jonas" beantwoordt daar geheel aan en stelt hun in staat de praktijk van hun vak onder dezelfde omstan digheden te leren als waaronder zij het in werkelijkheid moeten uitvoeren en ook op zeer econo mische wijze, daar de dure oplei ding tijdens de vlucht wordt ge reduceerd. Aan boord van „Jonas" gebeurt alles in deze leertijd dus zaals bij werkelijke vluchten: een stewar dess en twee stewards worden aargewezen om de maaltijd van de passagiers (in dit geval hun kameraden) te bedienen. Daarbij moeter, zij even snel en voorzich tig te werk gaan als in de vlucht. Na afloop van hun die ast stel len de stewardessen en stewards zich veor de passagiers op tn houden een zelfkritiek. Ieder van hen merkt op wat hij of zij vol gons hem of haarzelf verkeerd heeft gedaan in zijn of haar eigen dienst en de passagiers geven, op hun beurt ook hun opmerkingen ten beste. verbruik van bier Verbruik van ge distilleerd 1900-15 '18 29 '39 46 50 1953 ««119 Moot*. M in het Zuiden van Japan zijn 31 personen omgekomen en 20 gewond, en worden 2 men sen vermist als gevolg van over stromingen, ontstaan door he vige regenval. Een doeltreffende campagne was er o.a. de oorzaak van dat 't verbruik van bier weer een stij ging ging vertonen. Met het verbruik van gedistil leerd ginf het ook sinds 1900 in een dalende lijn. Na de oorlog was er een stijging waar te ne men, maar sinds 1948 daalt de lijn weer. Om zijn kleine hoeveelheden is het verbruik van wijn niet in de grafiek opgenomen. Ook dit ver bruik is cehter vrijwel aan een gestadige daling onderworpen. Te Jeruzalem is vernomen, dat 6 Joodse leiders, die te Roeme nië tot gevangenisstraffen wa ren veroordeeld, op vrije voeten zijn gesteld. Onder hen bevin den zich vertegenwoordigers van het Israëlitische wereldcongres en leiders van plaatselijke Joodse organisaties. Twee veroordelingen werden door het militaire hof nietig verklaard. Het betrof mevrouw Sjosjana Benvenisti, een Roe meense, die in 1953 tot 10 jaar gevangenisstraf werd veroor deeld en de ex-president van de Joodse raad dr Jan Lippman, die in 1952 15 jaar gevangenis straf kreeg. Zaterdag zijn de meisjes Folkje en Tjitske de Vries die eens de Friese Siamese tweeling hebben gevormd, naar huis terugge keerd. Twintig minuten over twee stapten vader en moeder De Vries met hun vijf spruiten Geert, Tjetske, Douwe, Tine en Henne en de dorpspredikant, ds M. Fijtsma, het diaconessenhuis te Leeuwarden binnen waar het op de betrokken afdeling een drukte van belang was. Er volg de een hartelijk afscheid van de hoofdzuster en de zusters van de kraamafdeling die zovele zorgen aan de beide meisjes hebben be steed. Ook dr H. L. Straat, de lei der van het operatieteam, was ge komen om afscheid te nemen. door PIKE NORTON WILL'S 47) (Nadruk verboden). Het Egyptische blad „Al Ah- ram" zegt uit welingelichte bron te hebben vernomen, dat vóór half Juli een Brits plan voor de ontruiming van de Suez-kanaal- zone bij de Egyptische regering zal worden ingediend. Volgens dit plan zouden de Britse troepen in een termijn van 2 jaar geleidelijk uit de zone worden teruggetrokken. De basis zelf zou half worden op geheven. Het blad schrijft, dat het onderhoud van het blijven de deel, een beperkt aantal werkplaatsen, opslagplaatsen en inrichtingen, aan niet-militai re Britse bedrijven zal worden toevertrouwd. De vliegvelden en het materiaal van de Britse luchtmacht zou overgaan in handen van de Britse lucht vaartmaatschappij B.O.A.C. Ongeveer 2000 Britse en Egyp tische technici zullen met hst onderhoud van het overblijven de deel van de basis worden be last, aldus het blad. De Britten zouden echter geleidelijk in een tijdvak van 10 jaar worden ver vangen door Egyptenaren. Dit bericht is noch door de Britse autoriteiten, noch door de Egyptische autoriteiten be i vestigd. Er kwam enige verandering in de houding van Verduynen. Hij scheen iets zekerder van zich zelf te worden. Peter vroeg zich verbaasd af wat daarvan de oor zaak kon zijn. Hij lette nu dubbel scherp op en vervolgde: „Jij zal ons nu dus het een en ander moeten vertellen. Ik waarschuw je, verzwijg niets!" Gerhard Verduynen keek hem aan. Een spottend glimlachje krulde zijn lippen. „Dacht je dat nu heus?" vroeg hij treiterend langzaam. „Dacht je nu heus, dat ik zal praten als de anderen gezwegen hebben? Ik zal me zelf gaan verraden!" Peter's ogen bliksemden. Hij had het stom aangepakt en veel te veel gezegd. Een koude woede maakte zich van hem meester. „Zo", zei hij. „Je weet waar schijnlijk wel, dat ik niet tot de politie behoor. Ik ben dus iets vrijer in mijn bewegingen. En dat zal jij bemerken. Als je niet goedschiks wilt bekennen, dan maar kwaadschiks. Maar beken nen zal je,daar staat mijn vriend wel voor in! Je kent misschien de „third degree" Niet? Dat be tekent „een verhoor in de derde graad"! „En als ik dan ga gillen?" vroeg Verduynen. „We nemen je mee haar een plek, waar je zo veel kunt gillen als je maar wilt. En wij zorgen wel voor de rest. Het interesseert me niet of er ooit iemand achter komt. Eén ding is zeker, als je niet spreekt is het zeker, dat je het nooit meer zult doen". Er lag zo'n dreiging in zijn stem, dat Jaap even huiverde. Zo kende hij Peter niet. Gerhard scheen het echter niet zo ernstig op te nemen. Zijn gedachten wa ren uit zijn houding duidelijk op te maken. „Ze willen me bang maken, maar ze durven hun be dreigingen toch niet ten uitvoer te brengen", dacht hij. „Wat denk je te doen?" vroeg Peter. „Ik zeg niets", zei Gerhard met een nadruk op ieder woord. „Goed", Peter liep op hem toe en nam hem bij de arm. Verbaasd liet Gerhard zich leiden. Peter pakte de revolver van de tafel en stak deze in zijn zak. „De loop blijft op jou gericht. Denk voor al niet, dat ik niet durf te schie ten, want onze auto staat klaar en we zijn dus zó weg". Gearmd liepen Peter en Gerhard de trap af. Jaap vormde de achterhoede Ze gingen de straat op. „Pas op", siste Peter. ,Ze denken, dat wij van de politie zijn en laten ons daarom met rust. We lopen nu naar onze auto. Maak geen enkele verdachte beweging, want ik schiet onmiddellijk." Gerhard scheen zich nu niet meer zo zeker van zijn zaak te gevoelen. Ze liepen snel de straat door. Niemand lette op hen. Zon der dat er iets gebeurde bereik ten ze de jeep. „Stap in", gebood Peter. „Jaap, kom even dicht bij me staan". Jaap begreep zijn be doeling en onopvallend verwis selde de revolver van eigenaar. „Jij gaat naast hem zitten en ik zal rijden. Let scherp op". Peter zette zich achter het stuur. Snel trok het wagentje op; ge entien minuten later waren ze buiten de stad. Peter dacht diep na. Waar moest hij de man heen brengen? Hij reed nu in de rich ting van IJmuiden. Dan kreeg hij opeens een idee. De duinen! Daar was het om deze tijd van van het jaar stil. Achter in de wagen bleef alles rustig. Peter vond het jammer, dat liij Gerhard's gezicht niet kon zien. Hij had een stille hoop, dat de man zou spreken zonder dat het tot gewelddaden zou be hoeven te komen. De man was een lafaard en alleen de gedach te, dat men het waarschijnlijk toch niet zou durven, hield hem zo stijf. Zo gauw ze echter ver van stad of dorp verwijderd zou den zijn en dan hun bedreigin gen herhaalden, zou hij zijn mas ker van moed en onverschillig heid wel laten vallen. Met een behoorlijke snelheid reed hij door. Er moest spoed achter deze zaak gezet worden. Jaap kuchte. „Stop eens even. Peter?" vroeg hij. „Wat is er?" vroeg hij toen de wagen stil stond. „Even een cigaret opste ken" zei Jaap doodleuk. Er schoof een glimlach over Peter's ge zicht. Die Jaap! Hij duwde de gevangenbewaarder" een siga ret tussen de lippen en stak er zelf ook een op. Zwijgend rook ten ze. Nu nog eventjes en wij zijn waar we wezen moeten, dacht Peter. En dan gaat het beginnen. Hij voelde zich vreemd opgewon den door het avontuur, maar had tevens een vaag gevoel van on gerustheid. „Als men er achter komt, ben ik vies de sigaar dacht hij. Hij wierp met een be slist gebaar het peukje van zijn sigaret weg en starte de motor. Achter zich hoorde hij Jaap te gen Gerhard zeggen: „Aardig karretje, hè? We schieten zo lek ker op". „En hij weet niet eens waar ik naar toe rijd" dacht Pe ter. „Toch heeft die Jaap lef. Hij staat eigenlijk buiten de zaak, maar hij helpt me door dik en dun'. Hij sloeg een zijweg in en be landde op een landweg. Het jeep- je hobbelde en schokte hevig. Peter zag zich genoodzaak vaart te minderen wilde hij zijn twee passagiers niet verliezen. In de verte zag hij al de eerste duin toppen. Hij reed nog een stuk door totdat hij bemerkte dat het landweggetje vrijwel parallel bleef lopen aan de duinenrij. Hij schatte de afstand tussen de weg en het strand op circa driehon derd meter. Hij keek uit naar een geschikte gelegenheid om Verduynen te verhoren. Een half- ingegraven bunker trok zijn aan dacht. „Daar zullen we eens gaan kijken", besloot hij. Hij stopte en zette de wagen langs de kant van de weg. „Uitstappen",.beval hij. (Wordt vervolgd.) Toen de tweeling gekleed was en in dekens gewikkeld nam moeder De Vries Folkje in haar armen en haar schoonzuster mevrouw Visser-de Vries, die bij de geboor te was gekomen om de nieuwe wereldburgers te bakeren, het andere meisje. In de gangen van het zieken huis en buiten op het plein had den zich intussen tientallen ver pleegsters opgesteld om de beide meisjes een hartelijk vaarwel toe te roepen. Het oudste van de meisjes dat het echtpaar reeds bezat, Tjetske droeg bloemetjes. Het was tien minuten voor drie toen de tweeling in de auto zat, nu op weg naar huis, naar het van vader en moeder dat ze di rect na hun geboorte zo ijlings hadden moeten verlaten. Toen ze Molenend binnenreden was het gehele dorpje reeds uit gelopen om Folkje en Tjitske een blij welkom toe te roepen. Moe der De Vries en haar schponzus- ter lieten de verheugde dorpsge noten de kleinen vol trots en in heel gelukkige stemming zien. Tjitske genoot intussen van haar duimpje in de mond. Uitroepen: „Ach wat een schatje" en andere waren niet van de lucht. In de met tal van bloemen versierde huiskamer gekomen, kwamen de beide vrouwen nog eens voor de ramen om de tweeling te laten zien en ietwat dromerig en niet begrijpend zagen de kleintjes het dorpsleven aan waaraan ook zij straks deel zullen hebben. Het was Zaterdag juist drie weken geleden dat Folkje en Tjit ske operatief werden gescheiden en beide kinderen maken het best. En ze hebben getoond ook reeds hun willetje te hebben. Na de operatie had men haar in het ziekenhuis in twee keurige ledi- kantjes gelegd, opdat ze elkaar niet zouden kunnen bezeren. Maar nee, dat was niets voor de beide meisjes die, meer nog dan een normaal ter wereld gekomen tweeling zo ontzettend aan elkaar waren gehecht. Was Folkje soms niet bezig te zuigen op de duim van Tjitske? Met de meeste spoed werden twee ledikantjes verbouwd tot lits-jumeaux mis schien wel de kleinste ter wereld, en Folkje en Tjitske lagen weer zusterlijk naast elkaar blij en te- vree. De meisjes leven als ieder an der kind. Hun voedsel nemen ze geregeld tot zich en in al hun kleine uitingen laten ze zien te willen leven, zoals ieder mens dat wil.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2