Amerikaans Congres blijft gekant tegen toelating van China tot de V. N. Luitenant-admiraal Wright over zijn taak in Navo-verband HET ONDERWIJZERSTEKORT Lord Ismay over E.V.G. en Navo De K.V.P. en de kaderdag van de P.v.d.A. De onderhoudsnormen voor woningwetwoningen HOOGWATER Straaljagers voor Amerik. strijdkrachten in Europa aangekomen Veroordelingen inzake de ongeregeldheden te Karthoem op 1 Maart 1954 Amerikaanse wapens voor Costa Rica Voorlopig geen bezoek van Mendes-france aan de Ver. Staten Franse versterkingen in Tunis Raad van Vakcentralen en het vraagstuk der toonhoogte 30 Millioen communistische partijleden 18 Japanse vissers vrijgelaten HONDENTROUW KOUD WEER WEERSVERWACHTING Proces tegen Egyptische communisten ZON- en MAANSTANDEN Plannen voor Amerikaanse wapenzendingen naar Indo-China herzien Gratie aanbevolen voor Soedanese hoofdredacteur Zeven Amerikanen over Tsjechische grens geraakt? Colubiaans scheepje met bewapende militairen op Aruba Jordanië vraagt hulp van andere Arabische staten Uitwisseling vanziekeen gewonde militairen in Indo-China Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct DE VRIJE ZEEUW DINSDAG 6 JULI 1954. 9e Jaargang No. 3192. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,i iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of-: Adrea Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 bm. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10.30 - Congresleiders bespreken thans een plan om een eventuele toela ting van communistisch China tot de Verenigde Naties te ver hinderen door het stellen van een tijdsgrens van zes maanden aan de Amerikaanse hulpverle ning aan het buitenland. Dit plan is ter tafel gekomen na de felle uitspraken, die Vrij dag j.l. door leiders der demo cratische en republikeinse par tijen zijn gedaan n.a.v. de moge lijkheid ener toelating van com munistisch China tot de Verenig de Naties. Senator Knowland leider der republikeinse senaatsfractie, be- Het Amerikaanse vliegdek- schip „Tripoli", is met 50 voor de Amerikaanse strijdkrachten in Europa bestemde „Sabre"- straaljagers aan boord, in de haven van Saint-Nazaire aange komen. Aan boord bevonden zich ver der 500 leden van het Ameri kaanse luchtmachtpersoneel. Een rechtbank te Khartoem heeft de directeur van een Soe- danees blad, Awad Salrh, ,er dood veroordeeld wegens aan zetting tot de ongeregeldheden te Khartoem op 1 Maart, waar bij 30 personen, onder wie de Britse commandant van de po litie van Khartoem, werden ge dood, aldus een betrouwbaar geacht bericht in de Soedanese pers. Awad Saleh stond aan het hoofd van het blad „Oemma" van de gelijknamige onafhan kelijkheidspartij. De journalist Ali Farah werd veroordeeld tot levenslange, Ali Mohammed Hebwaith tot vijf jaar en Abdoellah Abdoel Rah man (secretaris van de jeugd beweging van de „Oemma") tot 4 jaar gevangenisstraf. Alle vier veroordeelden is het recht toe gekend in hoger beroep te gaan. De ongeregeldheden waren uitgebroken, toen de Egyptische president, Naguib, en diens mi nister van Voorlichting, te Khartoem aankwamen voor de bijwoning van de officiële ope- ning van het eerste Soedanese parlement. vestigde dat een dergelijk plan wordt besproken, waaraan hij toevoegde, dat het hier slechts één van vele tegenmaatregelen betrof, die werden overwogen. Hij voorspelde dat het congres terzake „nog in de huidige zitting handelend zal optreden". Andere mogelijkheid. In een onderhoud met verslag gevers noemde Knowland nog een andere mogelijkheid, name lijk het stop zetten van de Ame rikaanse financiële bijdrage aan de Verenigde Naties, indien enig land, dat tevoren als aanvaller was gebrandmerkt toch door de internationale organisatie zou worden toegelaten (de Verenig de Naties hebben uitgemaakt, dat communistisch China in Ko rea zelf een oorlog is begonnen en dus als aanvaller te boek Foster Dulles wilde zich niet binden. Gemeld wordt, dat de Ameri kaanse minister van Buitenland se zaken Foster Dulles, een dezer dagen toen hij in een besloten zitting van de Amerikaanse se naatscommissie voor buitenland se aangelegenheden een verkla ring heeft afgelegd, zichzelf en de Amerikaanse regering niet heeft willen verplichten de Ver. Naties te verlaten, indien com munistisch China als lid zou wor den erkend. Hij deelde de commissie bij die gelegenheid tevens mede dat elk streven, om de Amerikaanse hulpverleningen aan het buiten land te besnoeien, buiten de V. S. zou kunnen worden uitgelegd als „een ommekeer in de Ameri kaanse buitenlandse politiek". Volgens het blad „La Repu blica" heeft de minister van Buitenlandse Zaken van Costa Rica, meegedeeld, dat zijn rege ring belangrijke aankopen van wapens in de Ver. Staten had verricht. Deze wapens zouden binnenkort per vliegtuig worden aangevoerd. Amerikaanse in structeurs zouden de burger wacht van Costa Rica met het gebruik van moderne wapens vertrouwd maken. De Franse premier, Pièrre Mendes-France, zou gaarne een bezoek aan Washington bren gen om met president Eisenho wer overleg te nlegen, maar er zijn tot nog toe geen regelingen voor een dergelijk bezoek ge troffen, aldus melden Franse zegslieden te Parijs. Zij leverden commentaar op een bericht in de New York Ti mes, dat de premier een uitno diging van Amerikaanse zijde had aangenomen. Zij verklaarden, dat langs di- 'omatieke weg de mogelijkheid van een bezoek ter sorake was gebracht, maar er was niet ge sproken over een bepaalde da tum. Mendes-France zou in elk geval niet vóór 20 Juli naar Washington kunnen gaan. Hij heeft indertüd het parlement meegedeeld, dat Mii op die da tum zal aftreden, indien het hem dan niet gelukt een wapen stilstand in Indo-China te slui ten. De Kweekschoolbond, waarin georganiseerd zijn de directeu ren en leraren van de Rijks kweekscholen, de gemeentelijke kweekscholen en enkele bijzon dere kweekscholen, heeft zich in een adres, waarin gewaarschuwd wordt tegen een ongewenste wij ze van uitbreiding der onderwij zersopleiding, gericht tot de leden van de beide Kamers derStaten- Generaal. Amerikaanse defensieautoritei ten hebben Maandag meegedeeld, dat de plannen voor het versche pen van Amerikaans oorlogsma- terieel naar de Franse-unie-strijd krachten in Noord-Vietnam wor den herzien ten einde er voor te zorgen, dat de wapens niet in communistische handen vallen. De bezorgdheid in de V.S. over het lot van de wapenzendingen was toegenomen door de Franse terugtocht uit delen van de delta van de Rode Rivier en berichten over het vernietigen van oorlogs tuig door de Fransen om te voor komen, dat het door de opruk kende opstandelingen wordt ge bruikt. Met nadruk werd te Washing ton verklaard, dat er geen be sluit omtrent een beëindiging van de wapenzendingen naar Noord- Vietnam zal worden genomen, vóórdat bekend is of de Fransen van plan zijn hun linies rondom Hanoi en Haiphong te handha ven. Het verschepen van oorlogsma terieel naar Zuid-Vietnam wordt volgens plan voortgezet, aldus de Amerikaanse defensie-autoritei ten. Het betreft hier de stichting van opleidingen in plaatsen waar geen kweekschool bestond van dezelfde als de nieuw op te rich ten cursus. Dergelijke cursussen zouden dan beschouwd worden als tijdelijke parallelafdelingen van toestaande kweekscholen in andere gemeenten. In het adres wordt betoogd, dat deze nood maatregel eerder een verdere verspreiding der opleiding, dan een verhoging van de capaciteit ten gevolge zal hebben. Ons land telt 89 kweekscholen en het ware doeltreffender de huisvesting outillage en lerarenbezetting op het gewenste niveau te brengen, waardoor de aantrekkingskracht van de opleiding zou worden be vorderd, dan gelden te besteden aan splinteropleidingén. Welis waar wijst de regering met na druk op de tijdelijkheid der er kenning. Zo is het mogelijk, dat zulk een parallelafdeling gedu rende vijf jaar uit één klas blijft 'bestaan. Doubleren leidt dan reeds tot overplaatsing naar een elders gevestigde kweekschool. De leraren aan dergelijke cursus sen zijn slechts voor enkele, uren per week daaraan werkzaam. Zo Drie Franse bataljons zijn ln ontbreken de voorwaarden voor Maandagmorgen heeft luit.- admiraal Jerauld Wright, op perbevelhebber van de Navo- zeestrijdkrachten voor de Noor delijke Atlantische Oceaan, een bezoek gebracht aan boord van Hr. Ms. kruiser „De Zeven Pro vinciën", o.m. voor een korte ontmoeting met de pers. De luit.-admiraal werd met het ge bruikelijke ceremonieel ontvan gen. Zo stond bijv. langs de ka de van de Heiischerhaven de marinierskapel opgesteld, als mede een erewacht van mari niers. Luit.-admiraal Wright ver klaarde op oriëntatiereis te zijn. Hij heeft IJsland, Denemarken, Noorwegen, België en Frankrijk bezocht en bevindt zich thans in Nederland om kennis te ma ken met 'wat hier leeft ten aan zien van de nationale defensie en de economische belangen, welke daarmee samenhangen. Het gaat bii de zeestrijdkrach ten om 2 dingen, het waarbor gen van de veiligheid op zee en de verdediging van da onder scheiden havens. De Neder landse zeestrijdkrachten, zo verklaarde hii, beschikken over voortreffelijke eenheden, die zeer zeker een belangrijke bij drage kunnen leveren in de al gemene taak. Het gaat in het algemeen om een zo doeltref fend mogelijke organisatie. Van een speciale taak voor de Neder landse zeestrijdkrachten kan eigenlijk niet gesoroken worden Die taak zal dezelfde zijn als die van andere landen van de Na- vo. De verbindingslijnen over zee zullen te allen tüde verze kerd moeten zijn en daartoe be hoort de beveiliging van de ha vens. Op een vraag wat gedaan zal worden ter bescherming van de „West" werd geantwoord, dat dit een apart deel van de taak van de verenigde vloten zal zijn. Luit.-admiraal Wright zal na zijn bezoek aan Nederland naar Portugal gaan en vervolgens naar -zijn hoofdkwartier terug keren. De Raad van Vakcentralen deelde aan het A.N.P. mede, dat de besturen van N.V.V., K.A.B. en C.N.V. bijeen zijn geweest ter bespreking; van het vraagstuk van de loonhoogte. Besloten werd de Stichting van de Arbeid te verzoeken zich zo spoedig mogelijk te beraden over de terzak° te nemen maat regelen. De algemene secretaris van de N.A.V.O., lord Ismay, heeft Maandagmiddag op een perscon ferentie te Londen verklaard, dat het thans te laat is om te trach ten een E.V.G. in een nieuwe vorm te ontwerpen. Wanneer men de vorm overweegt, waarin West-Duitsland kan deelnemen aan de verdediging van Europa, gaat 't om de vraag, of de E.V.G. al of niet de beste vorm is. Generaal Grünther is van oor deel, zo zeide lord Ismay, dat de N.A.V.O. thans sterk genoeg is om niet te worden overweldigd Tunis aangekomen ter verster king van de veiligheidstroepen in het protectoraat. De militairen ongeveer 1600 parachutisten en een bataljon lichte infanterie marcheer den door de Arabische wijk van Tunis naar de plaats waar de vorige week drie Franse politie agenten door verzetsstrijders zijn gedood. De voorzitter van de Katho lieke Volkspartij, mr H. W. van Doorn, heeft Zondagavond om 21.35 uur over de zender Hilver sum II in de uitzending van de K.R.O. een verklaring uitgespro ken, die het partijbestuur van de K.V.P. heeft opgesteld naar aan leiding van de redevoeringen, die Zaterdag tijdens de kaderverge- dering van de Partij van de Ar beid zijn gehouden. Hierin heeft het bestuur van de K.V.P. zich gedrongen gevoeld tegenover de leden en het Neder landse volk een verklaring af te leggen, waarin de positie van de minister-president, dr Drees, in het geding wordt gebracht. „Het zou dr Drees zeker niet misstaan hebben", aldus de verklaring „wanneer hij geen bijdrage had geleverd". Deze bijdrage kan niet los gezien worden van zijn positie als minister-president. Er zijn op deze kaderdag uitla- Volgens de jongste te Moskou gepubliceerde cijfers bedraagt het aantal communistische par tijleden in de gehele wereld iets minder dan 30 millioen. In de landen met een com munistisch bewind wonen in to taal meer dan 900 millioen zie len, w.o. de 200 millioen van de Sowjet-Unie en de 600 millioen van continentaal China. Voor enkele niet-communisti- sche landen wordt het aantal leden van de communistische partijen als volgt opgegeven: de Ver. Staten 60.000; Engeland 35.000: België 100.000; Neder land 50.000: Denemarken 50.000; Zweden 60.000; Finland 50.000; Japan 100.000; India 60.000; Frankrijk 800.000 en Italië 2.120.000. Deze cijfers gelden voor de periode tussen 1948 en 1950, be halve voor India, waar het cij fer voor 1953 is vermeld. tingen gevallen, die grievend zijn voor elke Katholiek en door het houden van een rede heeft de mi nister-president de schijn op zich geladen die grievende uitlatingen te dekken. „Dr Drees had er juis ter aan gedaan, zichzelf en het volk, dat in hem een geëerde mi nister-president heeft, het pijnlijk ke van zijn uiterlijke vereenzel- ving met de gehouden kaderdag te besparen. Het bestuur van de K.V.P. noemt slechts enkele van deze uitlatingen, gedaan door ver schillende sprekers: Er is gezegd „te huiveren voor een Kerk, die zozeer haar grenzen overschrijdt" of gewaagd van ,,de diepste te leurstelling, die het mandement heeft gebracht." „Internationaal gelijkt het er op, dat het Rooms Katholicisme in Europa macht hoger aanslaat dan de geest, meer vertrouwen stelt in de or ganisatie dan in Christus," zo had nog een Katholieke spreker ge zegd. Het bestuur van de K.V.P. be treurt het in hoge mate, dat ook thans de P.v.d.A. in haar karak ter van doorbraak-partij wordt voorgesteld als enige draagster van de boodschap door de doden in de wereldoorlog ons, levenden, nagelaten. Het is diep te betreuren, dat wat kostbaar erfgoed is van heel ons volk, aldus op grievende wij ze wordt opgeëist voor een partij. Het bestuur zegt verder, steeds weer naar aanleiding van de ge houden redevoeringen, dat het karakter van de K.V.P. door het mandement als beginsel en pro grammapartij volkomen ongewij zigd is gebleven. De doorbraakge dachte wordt afgewezen. Het is bedenkelijk, dat ook Zaterdag weer de opbouw van een christe lijke maatschappij als kernge dachte van het mandement niet is onderkend. Het staatkundig optreden van de K.V.P., zo besluit de verklaring, zal steeds in alle openheid zijn. Niets staat dat in de weg. een behoorlijke beroepsvorming van de a.s. onderwijzer. In geval len, waarin de afstand tussen woonplaats en kweekschool te groot is, zou een vergoeding voor reiskosten moeten worden toege kend. Dit is voor het Rijk voor deliger dan de oprichting en in standhouding van tijdelijke nood- opleidingen. De Kweekschool- bond vreest, dat door adoptie in stituten in het leven worden ge roepen, die naar bestendiging van de erkenning zullen streven. Daardoor wordt de door de vo rige minister van Onderwijs toe gezegde „planning", die een zo gunstig mogelijke spreiding van kweekscholen der verschillende richtingen beoogt, doorbroken. Het adres doet een beroep op de leden der beide Kamers om te verhinderen, dat deze noodmaat regel tot versplintering van de opleiding leidt en om daaren tegen te bevorderen, dat een rationeel kweekscholenplan tot stand komt", aldus de Kweek schoolbond. Het gerechtshof te Khartoem heeft aanbevolen gratie te ver lenen aan Awad Salah, de hoofd redacteur van het blad der on afhankelijkheidspartij Oemma) die Zondag door het hof ter dood werd veroordeeld wegens zijn aandeel in de ongeregeldheden op 1 Maart. Volgens het hoofdkwartier van het Amerikaanse leger te Heidel- berg vermoedt men, dat Zondag een Amerikaanse officier en zes soldaten per ongeluk over de Tsjechische grens zijn geraakt Aangenomen wordt, dat de man nen verdwaald waren. De woordvoerder weigerde ver dere bijzonderheden bekend te maken. Wel zeide hij, dat de toe trokkenen niet deel uitmaakten van de Amerikaanse grenspa- trouilledienst. door de strijdkrachten die de Russen thans buiten de Sowjet- Unie hebben. Indien de Russen willen aanvallen, moeten zij ver sterkingen uit de Sowjet-Unie laten aanrukken. Verder deelde lord Ismay mede, dat de N.A.V.O. thans over 125 vliegvelden beschikt, die bruik baar zijn voor alle typen vlieg tuigen. Toen generaal Eisenho wer naar Frankrijk kwam, waren er maar vijftien. Maandagmorgen is een Colum- biaans vrachtscheepje onder com mando van de Arubaan Tromp de haven van Oranjestad Aralbu) binnengelopen. Aan boord bevon den zich zeven bewapende Co- lumbiaanse soldaten. Het bleek, dat het schip in Puerto Estralla in beslag genomen was, daar de bemanning verdacht werd van. smokkelarij. De kapitein kreeg order onder gewapend geleide naar Riohacha te stomen. Hij zette echter koers naar Arabu. Bij aankomst in Oranjestad wer den de zeer verbaasde militairen door de politie ontwapend in af wachting van een nadere beslis sing. De Columbiaanse soldaten zullen met de eerstvolgende ge legenheid op kosten van het con sulaat van Columbia naar huis gezonden worden. Op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid de heer Van Vliet over de onderhoudsnormen voor woningwetwoningen, heeft de minister van Wederpbouw en Volkshuisvesting het volgende geantwoord: De nieuwe onderhoudsnormen voor woningwetwoningen werden afgeleid van de vóór de oorlog geldende normen, en wel op de volgende wijze. Allereerst werd het aantal klassen, waarin vóór de oorlog de gemeenten voor dit doel wa ren ingedeeld, teruggebracht van zes op drie. Als oude normen voor elk van deze drie klassen werd aangehouden het gemiddelde van twee opeenvolgende klassen vol gens de oude indeling. Vervol gens werden de oude normen aangepast aan 't gewijzigde kos- tenpeil voor het onderhoud. Voor het loonbestanddeel (viervijfde) werd een stijging ten opzichte Zestien aanhangers van de Mau-Mau zijn Maandag in de strijd met Britse veiligheidstroe pen gesneuveld. Vorige week vielen er 66, aldus is te Nairobi meegedeeld. Koning Hoessein van Jordanië heeft de hoofden der andere Ara bische staten om morele en finan ciële steun gevraagd bij het be schermen van de Jordaanse grens tegen „de hebzucht van Israël". OP REIS 'n flacon CARBOVIT (Mijnhardt) tegen spijs verterings stoornissen. Prijs per (lacon I 1.05 Na de militaire bespreking tus sen officieren van de Franse unie en de Vietminh, die Maandag te Troeng Gia is gehouden, is een bekendmaking uitgegeven, waar in wordt medegedeeld dat op 14 Juli de eerste uitwisseling van zieke en gewonde krijgsgevange nen in Indo-China zal plaats vin den. Volgens het communistische agenda van de besprekingen te Troeng Gia aldus vastgesteld: 1. De kwestie van de krijgs gevangenen 2. Afkondiging van een sta ken van het vuren; 3. De afbakening van zónes voor de hergroepering van de strijdkrachten van beide partijen; 4. De instelling van een ge mengde commissie en 5. De kwesties die op militai re besprekingen te Genève naar de militaire besprekingen in In persbureau „Nieuw China" is de do-China verwezen zijn ve, vergeleken met vóór de oor log, aanzienlijk naar elkaar toe gekomen. Dit wordt verklaard zowel doordat het aantal gemeen teklassen werd verkleind, alsook door de sterkere stijging van de onderhoudskosten in de kleinere gemeenten tengevolge van de gewijzigde loonverhoudingen. De in 1948 ingevoerde en thans ver vallen normen, welke uiteenlie pen van ƒ48 tot ƒ54, gaven in derdaad een nog geringer onder ling verschil te zien, n.l. van slechts 13 pet. De berekeningswijze, welke aan bedoelde normen ten grond slag lag, komt in hoofdzaak over een imet de thans gevolgde. Al leen werd zij op iets meer globale wijze uitgevoerd. Zoals in het voorgaande is uit eengezet, zijn de relatieve ver schillen tussen de onderhoudsnor men voor de onderscheidene ge meenteklassen thans aanzienlijk De Russische autoriteiten hebben 18 Japanse vissers vrij gelaten, de bemanning van drie in beslag genomen vissersboten. De vissers verklaren dat twee collega's worden vastgehouden op beschuldiging van spionnage. van het peil 1938/39 aangehouden i geringer dan vóór de oorlog het tot 217 pet Voor de gemeenten geval was. De minister meent, der eerste klasse, tot 246 pet.. I dat de 'bestaande verschillen ver- Voor de gemeenten der tweede I antwoord zijn en dat er voors klasse en tot 288 pet. voor de ge-1 hands geen aanleiding bestaat Jordanië, aldus koning Hoessein, De beperkte hulpbronnen van stellen het land niet in staat al les alleen te doen. Koning Hoessein heeft een be zoek van vijf weken aan Groot- Brittannië afgezegd. De Syrische en Libanese pre miers hielden Zondagavond in een dorp halverwege tussen Da mascus en Beiroet een vergade ring, die vier uur duurde. Zij spraken er over of het Ara bische collectieve beveiligings verdrag onmiddellijk moet wor den toegepast en over het ver zoek van koning Hoessein van Jordanië om hulp van de Arabi sche staten. Generaal Vagn Bennike, die voor de Verenigde Naties toe zicht houdt op het nakomen van de bestandsovereenkomsten, zei tot de Syrische regering, dat hij van plan is 12 Juli a.s. te Damas cus de klachten over Israëlische agressie tegen Syrië te behande len. De gemengde bestandscommis sie zal onmiddellijk na Bennike's bezoek bijeenkomen, om belang rijke kwesties af te doen. meenten der derde klasse. Voor het materiaalbestanddeel (één vijfde) werd voor alle gemeente klassen ten opzichte van het peil 1938/39 een kostenstijging aan gehouden tot 600 pet. De op de vooromschreven wijze berekende bedragen werden tenslotte ver minderd met 15 pet. Op grond van de overweging, dat in ver band met de gewijzigde situatie op de woningmarkt de eigenaren thans minder onderhoud voor hun rekening plegen te nemen dan het geval was vóór de oor- log- Opgemerkt zij nog, dat de in het voorgaande genoemde per centages voor de stijging van de onderhoudskosten ten opzichte van het peil 1938/39 betrekking hebben op de toestand in het be gin van 1952. De sedertdien inge treden wijzigingen in de kosten van onderhoud achtte de minis ter niet van zodanige aard, dat hij uit hoofde daarvan van het bij de voorbereiding van de getrof fen maatregel gebruikte cijfer materiaal zou moeten afwijken. De vóór de oorlog geldende on derhoudsnormen liepen uiteen van 23 voor de kleinste gemeen ten tot 37 voor de grootste ge meenten. De hoogste norm was derhalve 61 pet. hoger dan de laagste. De kortgeleden ingevoer de normen lopen uiteen van 73 tot 89, hetgeen betekent, dat de hoogste norm thans slechts 22 pet. hoger ligt dan de laagste. De voor de onderscheidene gemeen ten geldende normen zijn derhal- deze nog verder te verkleinen. Een herdershond die het liik van zijn baas niet wilde verla ten, vormt op het ogenblik een probleem voor de Oostenrijkse en Zuidslavische grensautoritei- ten. De hond werd verleden week Dinsdag voor het eerst waar genomen, toen hij in de Oosten- rijks-Zuidslavische grensrivier De Mur achter het lijk van zijn verdronken baas aan zwom. Het lijk spoelde later aan bij Petaj- nic, op de Zuidslavische oever, waar het werd overgebracht naar de morgue en Zondag, zonder herkend te zijn, begra ven. Men weet niet wat men met de hond moet beginnen, die tot de begrafenis trouw bij zijn baas de wacht heeft gehouden. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in ons land is gedu rende het weekeinde meer en meer onder invloed gekomen van een depressie, die zich van de Oceaan via Schotland naar de Noordzee bewoog. Deze de pressie was geheel gevuld met vrij koude lucht, die met Zuid westelijke winden ons land bin nenstroomde. Omdat het ook in de hogere luchtlagen koud was, ontston den Zondag buien, waarbij ook hier en daar onweer voorkwam. De depressie is op de Noordzee tot stilstand gekomen, terwijl zich bij Ierland een randstoring ontwikkelt, die met nog koudere lucht gevuld is. In verband hiermede zijn de kansen op wat meer zomers weer voor de eerst komende dagen uitermate klein, en moet er op gerekend worden, dat het koude en onbestendige weer nog verscheidene dagen zal aanhouden. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagoch tend tot Dinsdagavond. Buien. Wisselende bewolking met nu en dan buien, sommige met ha gel en onweer. Matige tot krach tige zuidwestelijke wind. Aanhou dend koud. Voor het militair gerechtshof van Cairo is een proces begon nen tegen 25 Egyptenaren, die terecht staan op beschuldiging van „ondergrondse bedrijvig heid en het oprichten van een geheim communistisch front". lOnder de beschuldigden be vindt zich een gepensionneerde legerkapitein, die heeft behoord tot de z.g. „ijzeren garde" van ex-koning Faroek. Twee der be klaagden zijn vrouwen. Zij heb ben er tegen geprotesteerd, dat zij voor een militair gerechtshof terecht moeten staan. WOENSDAG 7 JULI. v.m. n.m. Breskens 6.23 6.46 Terneuzen 6.58 7.15 Hansweert 7.38 7.55 Walsoorden 7.48 8.05 ZON MAAN op onder op onder Juli. 6 4.27 21.91 11.38 23.12 7 4.28 21.00 12.47 23.27 8 4.29 21.00 13.57 23.43

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1