E.D.G. en de Binnenlands Nieuws „In De Drie Ankers onze verdediging Kamer 175 Amerikaanse cadetten per zeilschip over de Oceaan De wereld is jong DEZAAK-PETROF Drie Canandese ministers nemen ontslag ACCOORD IN JERUZALEM in Prijs kruideniers-levensmiddelenpakket 2.53 °/o lage* I ff EED E BLAD Zaterdag 3 Juli 1954 9« Jaargang Ne. 3190 Defensie-programma goedgekeurd Benelux trekt één lijn Rumoer om soda-project PE WERELD IS JONG... PROF. VAN HEEL TROF GOED WEER. 11 VRIJE ZE Het debat over de defensie-nota in de Tweede Kamer is geëindigd. De goedkeuring van dit program ma, dat voor ons land zo uiter mate belangrijk is, heeft echter nog al wat voeten in de aarde gehad. Het voornaamste bezwaar on dervond de mededeling van mi nister Staf, dat zolang Duitsland niet in het Westeuropese verdedi gingsplan is opgenomen, een ge deelte van ons land, namelijk het gebied boven de IJsel, slechts zeer kort en alleen door marine- en luchtstrijdkrachten kan wor den verdedigd. De regering is niet van plan, aldus minister Staf, de bewoners van deze ge bieden in oorlogstijd te evacue ren, daar zij dit physiek onmoge lijk acht. Het plan voor 5 divisies, waar van velen menen, dat Nederland te zware defensie-lasten te dra gen krijgt, is noodzakelijk geble ken in verband met het defensie plan in NATO-verband, waarvan ook ons land deel uitmaakt. De suggestie van de heer Rom- me om de defensie-opbouw in ons land, evenals in Engeland en de Verenigde Staten, enigszins te vertragen en de daarbij vrijko mende baten te besteden om een gunstiger sociaal-economische toestand in ons land te verkrij gen door eventuele belastingver lagingen, werd van de hand ge wezen, daar de defensie-inspan ning reeds was vertraagd, omdat in de toekomst nog grote bestel lingen ten behoeve van ons de fensie-apparaat moeten worden gedaan. PARAATHEID CLUSIE. EN CON- Ook de onlangs afgekondigde verkorting der diensttijd kwam bij de debatten ter sprake en hoe wel men deze verkorting kon toe juichen, vroegen velen zich toch af, of dit geen aantasting zou vormen voor de paraatheid van onze troepen en of men hier niet te veel het voorbeeld van België gevolgd had. Toen minister Staf echter meedeelde, dat de paraat heid der troepen hierdoor niet in gevaar kwam en de regering reeds in December 1953 in prin cipe dit besluit tot dienstverkor ting had genomen, waren ook deze bezwaren van de baan. De moderne infanterie-divisies waarover Nederland thans be schikt, zijn zeer goed bruikbaar eln daar de grondtroepejn nog steeds belangrijk blijven, zal een stopzetting van de opleiding niet verantwoord zijn, ook niet om tot de invoering van nieuwe wa pens te komen, zodat deze invoe ring geleidelijk moet geschie den. Na dit defensie-debat is het nu wel duidelijk geworden, dat men het er oyer eens is, dat er in Ne derland vijf divisies moeten zijn, die hun taak, ook na de opne ming van Duitsland in het defen sie-plan, naar behoren kunnen uitoefenen. WEL OF GEEN E.D.G. Bij de defensie-debatten kwam natuurlijk ook de Europese De fensiegemeenschap ter sprake. Dit plan heeft nog geen vaste vorm aangenomen, daar er nog steeds gewacht wordt op de ra tificatie van dit verdrag door Ita lië en Frankrijk. De suggestie van de heer Richards in het Ame rikaanse parlement om dan maar zonder deze landen, maar met West-Duitsland een gewijzigde E.D.G. te v'ormen, heeft geen in stemming gevonden in de Twee de Kamer en bij de regering. Hoewel eerst de mening had post gevat, dat hierdoor wel een einde zou komen aan de Ameri kaanse wapenleveranties, heeft minister Staf verklaard, dat hij uit Washington zwart op wit de toezegging heeft verkregen, dat deze leveranties doorgang zullen vinden. Het overleg met de Bene lux-partners België en Luxem burg heeft in ieder geval dit re sultaat opgeleverd, dat ook de Benelux in haar geheel niet ac- coord gaat met een E.D.G. zon der Italië en Frankrijk en men een E.D.G. zonder deze landen, in welke vorm ook, onaanvaard baar heeft verklaard. Een uitnodiging tot overleg tussen deze vijf landen heeft nog geen resultaat gehad, daar Frankrijk eerst zijn eigen politie ke moeilijkheden wil oplossen, hoewel reeds werd toegezegd, dat aan de E.D.G. in haar huidige vorm alle aandacht wordt be steed. STAATSGARANTIE VOOR SODA-FABRIEK. Van de zijde van de P.v.d.A. werd een scherpe aanval gedaan op het beleid van minister Zijl stra inzake het Soda-project te Delfzijl. De P.v.d.A., voorstan der van een bedrijf, waarin zo wel overheid als particulier, zeg genschap hebben, hebben be zwaar tegen een overwegend par ticulier bedrijf, waaraan de over heid een staatsgarantie verleent. Het wetsvoorstel druist lijnrecht in tegen de socialistische opvat tingen en zal het dus ook zonder de steun van de P.v.d.A. moeten doen. In zijn antwoord verklaarde mi nister Zijlstra, dat het bedrijfs economisch niet verantwoord is, een gemengd of een staatsbedrijf te stichten, daar men zonder de medewerking van zijn concurren ten moet beginnen en weliswaar het beginkapitaal dan onder on gunstiger omstandigheden moet worden ingezet, maar dat de zaak in haar geheel het wagen wel waard is en Nederland hiermede over een eigen Sodafabriék komt te beschikken, zonder inmenging van buitenlandse firma's. De voormalige Sowjet-diplo- maat Petrof, die in Australië asyl heeft gekregen, heeft op de derde dag van het onderzoek der Koninklijke commissie naar spionnage verklaard, dat een contactman, die als „K" bekend stond, door middel van vrien den op het Australische mini sterie van Buitenlandse Zaken geheime inlichtingen verkreeg over politieke meningsverschil len tussen Australië, Engeland en de Ver. Staten. Hij zeide, dat de Sowjet-Unie een „apparaat" in Australië had opgebouwd, dat in geval van oorlog zou kunnen worden in geschakeld. Hij maakte geen bijzonderheden van dit „appa raat" bekend. De correspondent van het Sowjet-persbureau Tass stelde namen van personen voor, die in aanmerking zouden kunnen komen voor opleiding voor agent De commissie ging tot Maandag uiteen. Wie dezer dagen langs de Schreierstoren op de Prins Hen drikkade te Amsterdam komt, kan van daaruit hoog boven alle gebouwen en de spoordijk langs het IJ de masten zien uitsteken van één van Hitiers trotse zeil schepen voor de opleiding van marine-personeel. De hoogste van de drie masten heeft, geme ten vanaf het hoofddek, een lengte van 45.75 meter. Maar de „Eagle", zoals de te genwoordige bezitters het stati ge schip genoemd hebben, vaart thans onder Amerikaanse vlag. De driemastbark „Horst Wessel" van de Duitse marine werd n.l. na de oorlog als herstelbetaling Is de wereld jong, Nederland is daarbij één van de jongsten. Dit blijkt duidelijk uit onze gra fiek. Hierin is opgenomen de jeugd en de ouderdom in div. lan den. Over de gehele wereld maakt de jeugd de grootste groep uit van de bevolking. Als het spreekwoord zegt: „Wie de Jeugd heeft, heeft de toe komst", moet het er dus voor onze wereld wel gunstig uit zien. Immers, zo ongeveer 40% van de wereldbevolking bestaat uit jeug- digen van 019 jaar. Men schat dat het percentage van de we reldbevolking dat 65 jaar en ou- LEEFTIJDSGROEPEN IN V.D. TOTALE BEVOLKING ouder der is, zo ongeveer 5% lager be dragen. Hieruit blijkt dus wel heel duidelijk dat de wereld jong is. Ons land behoort in alle op zichten tot de jonge volken. Ruim 37% van alle Nederlan ders blijkt te bestaan uit jeugdi gen in de leeftijd van 019 jaar, terwijl slechts ca 8% van het Ne derlandse volk uit personen be staat van 65 jaar en ouder. Door de lage sterfte in Nederland en de steeds groter wordende bevol king, wordt het aantal ouderen in ons land steeds groter. Er worden echter veel meer baby's geboren en daardoor houden wij een hoog percentage jeugdigen en blijven wij in alle opzichten 'n jong volk. En niet alleen wij, ook Japan, Italië en de Verenigde Stated mogen wel tot de jonge volken worden gerekend. Hier overtreft de jeugd de ouderdom vele malen. Wij kennen overigens ook vol ken die aan het verouderen zijn. Ziet maar eens naar de grafiek. Frankrijk, België en Engeland bezitten beslist een „oude" bevol king. Hier worden minder kinde ren geboren en daardoor is het percentage jeugdigen laag. De lage sterfte onder de ouderen zorgt er dan voor dat het aantal ouderen steeds meer toeneemt. Een verouderde bevolking zal voor een land natuurlijk proble men gaan scheppen. Het actieve element in een volk wordt klei ner, er kan een tekort aan werk krachten ontstaan en het aantal pensioentrekkenden wordt steeds groter. AANRIJDING. ■Donderdagmiddag omstreeks kwart over vijf heeft een auto in de Scheldestraat te Amsterdam enige aanrijdingen gehad, die, afgezien van de schade, goed zijn afgelopen. Bij de vluchtheuvel op de hoek van de Churchilllaan moest een auto stoppen om enige voetgan gers te laten oversteken. De 20- jarige A. B. van B„ die met zijn wagen er achter reed, trachtte eveneens te stoppen, hetgeen niet gelukte doordat de remmen defect waren. Hij schuurde te gen de trottoirband, waardoor dfe rechter voor- en achterband sprongen. De auto kwam op het trottoir terecht tegen de pui van een parfumeriezaak, waarvan de ruit sneuvelde. Daarna reed hij de buitenétalage van een groen tewinkel in elkaar en nam en passant nog drie fietsen, een autoped en de groententas van een passerende daime mee. Van de voorbijgangers werd gelukkig niemand gewond. DODELIJK ONVAL IN DEN HAAG. Een 32-jarige Hagenaar, de heer N. van D„ wonende Tous- saintkade, is tengevolge van een verkeersongeval overleden. Omstreeks 10 voor één stapte hij op de Rijswijkseweg ter hoog te van de Zwammerdamstraat van een verkeersgeleider, ver moedelijk zonder goed uit te kij ken. Hij werd gegrepen door een in de richting Rijswijk rijdende auto, bestuurd door de heer W. B. uit Voorburg. Hij kreeg een schedelbasisfrac- tuur en overleed in de loop van de middag in het ziekenhuis Zuid- wal. NIEUWE RIJKSMARINEHAVEN IN DEN HELDER GEOPEND. Vrijdagmorgen is de nieuwe rijksmarinehaven in Den Helder geopend met het binnenvaren van Mr. Ms. vliegdekschip „Ka- rel Doorman". Z. K. H. Prins Bernhard landde te 9.30 uur per helicopter op deze oorlogsbodem, die ter rede van Den Helder lag. Aan boordi van de „Karei Door man" bevonden zich reeds de mi nister van marine, ir. Staff, en de bevelhebber der zeestrijd- krachten, tevens chef marinestaf, vice-admiraal A. de Booij. Geassisteerd door zes sleep boten kwam de „Karei Door man" daarna voor de 250 brede havenmond en voer, terwijl de marinierskapel van de konink lijke marine het volkslied speel de, het voor de haven gespannen lint door, daarmede de opening verrichtende. KINDERVERLAMMIN G. Gedurende de week van 20 tot en met 26 Juni zijn in ons land o.a. aangegeven twee geval len van kinderverlamming, n.l. één in Apeldorn en één in Maas tricht. MAN WIERP MET WATER EN RAAKTE IN BRAND. Een 32-jarige arbeider, C. W. M„ uit Amsterdam, heeft door toedoen van een collega in de werkplaats van een isolatiebe drijf aan de Grasweg in Amster dam-Noord ernstige brandwon den opgelopen. M. gooide voor de grap een bakje water naar de 27-jarige H. Z„ die een busje benzol in de hand had. Deze maakte een reflexbeweging en wierp het bus je naar M„ die de inhoud over zijn kleren kreeg. Het ongeluk wilde, dat zich in de buurt een gasvlam bevond, waardoor de benzol in brand vloog en M.'s kleren vlam vatten. Een derde arbeider, J. v. d. B. trachtte het vuur te doven, maar werd daarbij zelf gewond aan handen en gezicht. M. is met ernstige brandwon den over het gehele lichaam naar het Binnengasthuis vervoerd en aldaar ter verpleging opgeno men. MARS „DICHTBIJ" DE AARDE Sterrekundigen van achttien sterrewachten in tien landen heb ben het tot nog toe volledigste en meest gecoördineerde net van stations opgebouwd om de rode planeet Mars te fotograferen wanneer deze ongeveer zestig mililoen km van de aarde zal staan het dichtste bij de aar de sedert dertien jaar. Behalve sterrekundigen zullen ook weerkundigen, scheikundi gen en biologen waarnemingen verrichten. Dr. Slipher van het Lowell- observatorium te Flagstaff in Arizona, die een groep Ameri kaanse geleerden te Bloemfon tein in Zuid-Afrika leidt, ver klaarde dat men misschien meer gegevens zal verkrijgen over de vraag, of er op Mars leven be staat. Sedert 11 Mei heeft zijn groep vijf duizend geslaagde foto's gemaakt, die „interessante veranderingen op het oppervlak van Mars en in zijn atmosfeer hebben laten zien. Mars passeert in dit seizoen bijna loodrecht boven Zuid-Afrika. (Advertentie.) Naar aanleiding van publicaties van het Centraal Bureau voor de Statistiek, waarin volgens pers berichten werd vastgesteld, dat de prijzen van levensmiddelen inclusief aardappelen, groenten en fruit op 15 Mei j.l. gemiddeld 7.4 hoger lagen dan op IS Dec. 1953, heeft de wiskundige afde ling van Albert Heijn een nauw keurig onderzoek ingesteld. Uit dit onderzoek bleek, dat de verkoopprijs van het gehele levensmiddelenpakket van het Albert Hejjn-bedrijf, inclusief vleeswaren, op dit moment 2.53 lager ligt dan op 15 Dec. 1953, zulks ondanks de verhoging van lonen en huren en de sterk ge stegen prijzen van koffie, thee en cacao. Belangrijke prijsverlagingen, die aan het begin van dit jaar door het A.H.-bedrijf werden inge voerd, zijn oorzaak van dit symp toom. door Duitsland aan de Ameri kaanse kustwacht afgestaan en dient thans als opleidingsschip voor Amerikaanse cadetten van de „U. S. Coast Guard Academy" te New London in de staat Con necticut. Met 175 cadetten, 16 of ficieren en 43 leden van de vaste bemanning aan boord heeft het schip thans met de moderne Ame rikaanse kotter „Rockaway" (te zamen vormen zij een oefen smaldeel van de Amerikaanse kustwacht) zijn gebruikelijke jaarlijkse tocht over de Oceaau naar Europa gemaakt en ligt nu tussen de twee pontveren over het IJ aan een steiger in de Am sterdamse haven. Aan de andere kant van deze steiger heeft de „Rockaway" aan gelegd. De schepen zullen tot Woensdag 7 Juli in Amsterdam blijven. Tot Dinsdag herbergt onze hoofdstad dus twee Amerikaanse en één Brits marineschip (de mij- nenlegger „Apollo", die aan het Stenen Hoofd ligt en Dinsdag J weer zee kiest). Toen de Amerikaanse regering de „Horst Wessel" in 1947 over- npm vertoonde het schip aan de boeg een enorme adelaar. Dit Duitse embleem werd verwijderd maar als toepasselijke naam her doopte men het schip met de naam „Eagle" („Adelaar"). Gezien die naam zag de commandant gaarne een adelaar op de boeg. Men vo»d er een, die er op be vestigd werd en die het Amster damse publiek thans dan ook kan zien. Maar in verhouding tot het enorme schip, één der grootste zeiloefenschepen ter wereld, is deze vogel wat slecht uit de klui ten gewassen. Het gevolg is ge weest, zo vertelde kapitein ter zee Carl G. Bowman, die 't com mando voert over het smaldeel en tevens bevelhebber is van de „Eagle", Vrijdagmiddag na aan komst van de schepen in Amster dam aan de Amsterdamse pers, dat iemand eens tegen hem ge zegd heeft: „Hoe komt het, dat jullie met de boeg van het schip die zeemeeuw hebben gevangen? „Wij hebben aan boord van dit zeilschip electromotoren, die vol doende stroom kunnen opwekken om te voorzien in de behoefte van een kleine stad", vertelde de kapitein voorts. „Die stroom wordt aan boord gebruikt voor diverse electrische motoren, radio-inrichting enz. Het schip meet 1560 ton. De bemanning van de kotter „Rockaway" bestaat uit 14 offi cieren, 25 cadetten en 130 leden van de vaste bemanning. Gedurende hun verblijf in Am sterdam zullen de leden van de bemanningen vele excursies ma ken onder leiding van de Neder landse marine als gastheren. Hier volgen tot slot enkele technische bijzonderheden over beide schepen: De „Eagle" heeft een lengte van 90 meter en een zeiloppervlak van bijna 2000 m2. De behandeling van het schip, dat aan de achtermast gaffeltuig voert en waarvan de twee andere masten met razeilen zijn getuigd, stelt hoge eisen aan het zeeman schap der bemanning. Met volle zeilen kan de „Eagle" een snel heid ontwikkelen van zestien mijlen per uur. Tijdens haar vorige Europese reis, in Juni 1953, is zij in 21 da gen van New London naar Oslo overgestoken. Gedurende één et maal met krachtige wind legde 329 Stark" (363 mijl), een eervolle prestatie was. Verscheidene bo- venzeilen moesten toen zelfs ge reefd worden, omdat men de be geleidende „Rockaway" anders achter zich zou hebben gelaten. De „Eagle" is op het ogenblik weliswaar uitgerust met een 750 pk hulpmotor, maar deze wordt uitsluitend gebruikt, wanneer on gunstige winden het reisschema in gevaar brengen. Deze reis over de Oceaan is zonder hulp van de motor afgelegd. Het schip voer van New London eveneens in 21 dagen naar Santander in Spanje. Van daaruit is het naar ons land gekomen. De „Rockaway", die ongeveer 95 meter lang is, is afkomstig uit de mottenballenvloot van de Amerikaanse marine te Orange in de staat Texas en vaart sinds 1949 vooor de kustwacht. Zij is een omgebouwd hulpschip voor watervliegtuigen en doet thans dienst als wachtschip van de „Coast Guard" in de Noord-At lantische Oceaan. Drie Canadese ministers, Broo ke Claxton (Landsverdediging), Douglas Abbott (Financiën) en Lionel Chevrirn (Vervoer), zijn Donderdag afgetreden, aldus werd uit Ottawa vernomen. Claxton zal worden opgevolgd door Ralph Campney (sedert Februari 1953 onderminister van Landsverdediging), Abbott door Walter Harris (sedert Januari 1950 minister van Immigratie) Chevrier door George Mar- ler (een voormalige liberale lei der uit Quebec). Claxton wordt vice-president van een New Yorkse levensver zekeringsmaatschappij, Abott is benoemd tot raadsheer bij het hooggerechtshof en Chevrier zal de Canadese voorzitter worden van de organisatie die zich be zig houdt met de ontwikkeling van de Sint Laurèns als water weg en energiebron. Pickers Gillworth wordt mi nister van Burgerschap en Im migratie. De functie van onder minister van Landsverdediging is afgeschaft. Deze prijsverlagingen, gekop peld aan een streng doorgevoerde handhaving van de kwaliteit, voerden tot de gewenste ver hoging van omzet en productie, die de sleutel vormt tot de prij zenpolitiek van Albert Heijn. zij toen een afstand af van Albert Heijn's prijzen geven reden mijl, hetgeen, vergeleken met het tot optimisme. beroemde record van de „Cutty 9% ■Naar in Delft is vernomen, heteft de Delftse expeditie, die naar Zuid Gotland is gegaan om daar, onder leiding van prof. dr A. C. S. van Heel, waarnemingen te doen en foto's te maken tijdens de zonsverduistering, goed weer getroffen. Er was een onbe- wlkte lucht en de expeditie heeft dan ook goed kunnen werken. Prof. Van Heel heeft de z.g. vliegende schaduwen gefotogra feerd. É99T PIKE NORTON WILL'S 45) Nadruk verboden. Bob was al verschillende malen naar de baas komen lopen en stond nu ook weer smekend naar hem te kijken, terwijl hij zachte huilgeluidjes maakte. Peter hoorde of zag het beest echter niet. Pas toen de hospita met een iang en hevig geklop op de deur hem wakker schudde, kwam hij traag overeind. „Ja", zei hij flauw. De hospita trad binnen en vertelde, dat er iemand was, die hem dringend wenste te spreken. „Hij ziet er erg raar uit", ratelde ze „en „Ik wil niemand spreken," zei hij mat. „Ik heb hem ook al gezegd, dat u nooit mensen zoals hij ont vangt, maar hij wil niet weg en zegt, dat u hem wel kent en hem wel binnen zal laten. Hij heet Jaap, zegt hij." „Jaap?" mompelde Peter af» wezig voor zich uit. Dan schoot er opeens een klein straaltje hoop in zijn hart. Zou Jaap soms...? Maar nee, dat kon niet. Milly was weg en zou niet meer terugkomen. Maar als Jaap nu toch eens... „Laat hem maar bo ven", zei hij. Hij verviel weer in zijn apathische houding tot de stem van Jaap hem weer terug riep in de werkelijkheid. „Oei, oei", lachte Jaap. „Wat kijk jij somber! Heb je zo slecht gegeten?" Peter gaf geen antwoord, lachte zwakjes en wees hem met een handgebaar een stoel. Met een gezicht, waarop zowel afschuw als verontwaardiging te lezen was, verdween de hospita. „Hij is toch anders zo'n heer..." zuchtte ze. „En nu ontvangt hij dergelijk bezoek!" Ze snoof ver ontwaardigd. „Dat maakt een opmerking over slecht eten. Als mijnheer Moldering het bij mij niet goed heeft!" Nog nabrom- mend liep ze naar beneden. Jaap had inmiddels onkun dig van de storm, die hij bij de hospita ontketend had met een snelle blik gezien, dat Peter eens een opkikkertje nodig had. „Wat is er aan de hand?" vroeg hij. „Och niets", antwoordde Peter. „Heb jij wat bijzonders?" „Ook niet, maar ik weet ook niet wat er zoal gebeurd is". Er lag een bedekt verwijt in zijn woorden, wat Peter niet ont ging. „Ik heb me alleen sterk ver wonderd", vervolgde Jaap. „Moet je horen. Ik zei jou immers het adres van Verduynen, is het niet?" Bij het noemen van die naam schoot Peter overeind alsof hij door een adder gebeten was, „Wat heb je over die vent? Ver tel op, kerel!" Hoogst verbaasd door deze plotselinge opleving, antwoordde Jaap: „Ik zag hem toevallig in een heel andere buurt. Nieuws gierig als ik nu eenmaal ben, volgde ik hem en ik zag, dat hij een huis binnenging. Ik besloot te wachten tot hij er weer uit zou komen, maar toen hij na een uur of vier niet te voorschijn kwam, informeerde ik eens voor zichtig bij een paar kennissen. Die hadden hem ook al gezien en meenden, dat hij daar was komen wonen. Hij liet zich haast niet zien en gedroeg zich nogal zenuwachtig, vertelden zij mij." „Allemensen", brulde Peter, opspringend. „Dat is geweldig kerel. Die vent is spoorloos ver dwenen, nadat ik hem een be zoek gebracht had. Ik werd neer geslagen door een Chinees en men bracht mij naar een schip. Toen de politie mij daar bevrijd de, bleek Gerhard al gevlogen te zijn. Heel de Amsterdamse poli tiemacht zoekt op het ogenblik naar hem en jij komt hier met een doodonschuldig gezicht ver tellen, dat je hem gevonden hebt." „Hou op, man. Ik begrijp er niets meer van. Wie en waarom heeft men jou neergeslagen en lover welk schip heb je het. Ver tel nou eens rustig wat er alle maal gebeurd is." Peter lachte opgewonden. Hij scheen ineens weer levend ge worden te zijn. Hij ging weer zit ten, presenteerde sigaretten en gaf daarna een kort verslag van zijn avonturen. Sprakeloos van verbazing luis terde Jaap. „Tjonge, tjonge" zei hij, toen Peter uitgesproken was. „Dat is niet mis. Net een film, zou ik haast zeggen. Maar als ik het nu goed begrepen heb, weet je nog niets over de verblijfplaats van dat meisje." Een schaduw trok over Peters gezicht. „Dat is het 'm juist", zei hij. „Maar nu over die Verduy nen. Op hem is mijn laatste hoop gevestigd. We moeten hem heb ben en laten arresteren Hij zweeg abrupt. „Als Ver duynen nu eens net als Li zweeg. Wat dan?" Hij voleinde de zig niet, maar Jaap zag, dat zijn onderkaak dreigend naar voren ging staan. „Jaap", schoot Peter dan in eens wild uit, terwijl hij de man in zijn kraag greep en hem wild heen en weer schudde. „We moe ten het weten, hoor je! We moe ten die Verduynen te pakken zien te krijgen en hem uitknijpen. Ik ben in staat om hem eigenhan dig te vermoorden als hij niets vertelt." „Ja, ja," zei Jaap terwijl hij vruchteloze pogingen deed om uit Peters knuisten te geraken. „Laat mij maar liever los. Ik ben die Verduynen niet!" (Wordt vervolgd.) Vertegenwoordigers van Is raël en Jordanië hebben op een speciale bijeenkomst van de be standscommissie besloten tot 'n „onvoorwaardelijke en oprecht staken van het vuren" in Jeru zalem. Na deze bekendmaking is nu en dan echteer nog schieten ge hoord. Volgens de tot dusver gepu bliceerde cijfers is 1 Israëliër gedood. Meer dan 20 raakten gewond. Van Jordaanse zijde is meege deeld, dat 1 Jordaniër gesneu veld is en 9 gewond werden. De bestandscommissie heeft besloten dat waarnemers van de V. N. een onderzoek naar de gebeurtenissen zullen instellen en rapport aan de commissie zullen uitbrengen. Op verzoek van Israël hebben generaal Bemike, het hoofd van de waarnemers van de Ver. Na ties en generaal Déjan, de chef van de generale staf van het Is raëlische leger, een onderhoud gehad over de spanning te Je ruzalem en het voortduren van het schieten, nadat de order „Staakt het vuren" van kracht was geworden, aldus deelde een Israëlitische militaire woord voerder mede. Volgens een woordvoerder van het Israëlische leger is een Is raëlische soldaat Vrijdag ge dood door schoten uit het door Jordanië bezette deel van Jeru zalem. Hij zeide, dat een bus in één der hoofdstraten eveneens beschoten werd uit Jordaanse posities op de muren van de oude stad. Er vielen geen slacht offers. De incidenten in Jeruzalem zijn Woensdag begonnen. In politieke kringen in de Is raëlische hoofdstad noemt men de toestand „gevaarlijk ge spannen" en men meldt, dat in het oude stadsgedeelte van Je ruzalem versterkingen van het Arabische legioen aankomen. Premier Mosje Sjaret heeft 't kabinet in buitengewone zitting- bij eengeroepen. Ook de chef van de generale staf, Mosje Dayan, was hierbij tegenwoordig. Deze laatste heeft in een onderhoud met generaal Bennike, hoofd van de waarnemersgroep der V. N„ uiting gegeven aan de be zorgdheid, die de Israëlische autoriteiten eveneens koesteren ten aanzien van de toegenomen spanning aan de grens met Sy rië, na de incidenten op 't meer van Tiberias.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 5