KERKDIENSTEN Gouden jubileum Uil Je Sreemcie Voor de Zondag AgcnJa Amerikaanse jagers naar Thailand Gemeentehuis van Biervliet feestelijk geopend m De Fokveedag te Biervliet der N. V. Nieuwe Nederlandsche Maaischappij tot vervaardiging van Spiegelglas, Glazen Voorwerpen en Chemische Producten ie Sas van Gent. OOST ZEEUWS-VLAANDEREN. ZONDAG 4 JULI. NED. HERV. KERK. ZEEUWEN BEKEKEN DE NOORDOOSTPOLDER. TERNEUZEN. AXEL. GRAAUW ST. JANSTEEN. Onder de benaming „Nieuwe deel van haar productie werd ge- Nederlandsche Maatschappij tot vervaardigen van Spiegelglas" werd, in Juli 1904, een Neder landse N.V. opgericht met het doel de exploitatie voort te zet ten van de spiegelglasfabriek te Sas van Gent gebouwd in 1899/ 1900 door een Belgische vennoot schap, die inmiddels in liquidatie was getreden. Tot directeur werd aangesteld de heer J. Jacobs. Onder zijn lei ding werd de fabriek gemoderni seerd en kwam weldra in vol be drijf. In 1911 werd besloten de werk zaamheden van de N.V. uit te breiden, door het stichten van een chemische fabriek voor het vervaardigen van superfosfaat en zwavelzuur. Bij het uitbreken van de eerste wereldoorlog in 1914, was de nieuwe fabriek volledig opge bouwd, doch wegens de oorlogs omstandigheden, konden geen grondstoffen worden aangevoerd en moest tot 1920 worden ge wacht met het in bedrijf stellen. De spiegelglasfabriek kon haar bedrijvigheid gedurende de eer ste jaren van de oorlog hand haven en vond afzet van haar product op de Nederlandse markt terwijl verder een belangrijk „Zie Here, hier ben ik, want Gij zijt mijn God". Keert weder, gij afkerige kinderen! Ik zal uw afke ringen genezen. Zie hier zijn wjj, w\j komen tot U, want Gij zijt de Here onze God. Jer. 3 22. Vraag en antwoord ontmoeten wij in onze dagtekst, op de man af ook tot ons gericht. Immers de roepstem, waarmede de Here zich hier vragend en nodigend tot Juda wendt, is' de roepstem, die al de eeuwen door klinkt. De Here richt ze tot alle afge- dwaalden. Tot alle tegenstreven de zondaarsharten. Tot allen, die door Hem en tot Hem geschapen zijn. Dezulken, hoe ver ook van het Vaderhuis, spreekt Hij nog met de naam van kinderen aan. Met dub bele nadruk komt ze echter tot degenen, die de Here reeds per soonlijk hebben leren kennen en die Zijn liefde hebben erkend en geloofd. Hoeveel gedurige afval, telkens zich herhalende onwilligheid om Zijn wil te doen, ook bij ons! Maar God, Die wij gedurig zo ontrouw verlaten, wordt niet moede te ver geven, Hij wil ze óók genezen. Want bij Hem is veel verlossing, voor elke zwakheid en krankheid der ziel. Zalig wij, als wij deze telkens door ons leven heen klinkende no diging verstaan. Het antwoord on zer ziel moet zijn: Zie, Here, hier ben ik, want Gij zijt mijn God en er is voor mij geen heil dan bij U. Wil mij aan Uw voeten, Om mijn schuld doorgroefd, Al de schuld vergeven, Die mijn ziel bedroeft. (Uit: „Nieuw Bijbels Dagboekje".) exporteerd, ondanks de moeilijk heden bij het vervoer over zee. Door het gebrek aan kolen en grondstoffen moest de fabriek echter in 1917 worden stopgezet; de productie kon slechts in Juni 1919 worden hervat. In de jaren volgend op de eer ste wereldoorlog was de gang van zaken tamelijk bevredigend, hoewel de chemische fabriek had te kaïmpen met een malaise op de markt der kunstmeststoffen. In de jaren 1923/1929 kende de spiegelglasfabriek een buitenge wone opbloei, door een uitbrei ding van de wereldvraag" naar spiegelglas ten behoeve van de wederopbouw en van de automo bielindustrie, die in dit tijdperk een geweldige uitbreiding had genomen. Er werd op volle ca paciteit gewerkt en de verkoop prijzen lieten een ruime winst marge. Een aanzienlijk gedeelte der winsten werd aangewend tot ver betering en uitbreiding van het productie-apparaat der spiegel glasfabriek en tot uitbreiding der chemische fabriek door het in bedrijf stellen van een appara tuur voor het vervaardigen van zwèvelzuur volgens het contact systeem en van kiezelfluorwa- terstof. Ter vervanging van de heer J. Jacobs, overleden in 1927, werd de heer Ir A. H. L. de Bel aange steld als directeur der vennoot schap. De zware economische malaise, die vanaf het jaar 1930 de we reldeconomie ontwrichtte, had een gevoelige terugslag op de onderneming. De productie moest geleidelijk worden ingekrompen, terwijl de verkoopprijzen van de producten terugliepen tot een niet-lonend niveau. In 1935 moest worden besloten tot het stopzetten van het oven- bedrijf in de spiegelglasfabriek, omdat de afzet was geslonken tot een hoeveelheid beneden de productie van één oven, en werd de bedrijvigheid van deze afde ling verder beperkt tot het slij pen en polijsten van ruw spiegel glas, aangevoerd uit buitenland se fabrieken. Later werd de ver vaardiging van gehard glas, vol gens het sécurït-procédé te rhand genomen en kwam dit object in de daaropvolgende jaren tot een bevredigende uitbreidihg. In 1941, enkele maanden na het uitbreken van de tweede we reldoorlog, werd de N. V. onder Duits beheer geplaatst. Naast de zorg voor het herstel der oorlogsschade aan de fabrie ken, veroorzaakt door de gevech ten die in Mei 1940 waren gele verd aan het kanaal van Terneu- zen naar Gent, had de directie te kampen met grote moeilijkheden, ook wat betreft de betrekkingen met de Duitse instanties, doch in vele gevallen mocht zij erin sla gen de belangen van de N.V. tegen de maatregelen van de be zetter in, te behartigen. Een groot gedeelte van het personeel kon voor wegvoering worden gevrijwaard, door het handhaven van een beperkte be drijvigheid, waarbij in de che mische fabriek moest worden vermeden de belangen van de bezetter te dienen. Axel: 10 en 2.30 uur Ds. P .J. Pen- nings; 7 uur Ds. M. N. Schrale, van Rotterdam (Jeugddienst). Hoek: 10 uur Eerw. heer C. H. Heijboer, van Zaamslag; 2.30 uur Ds. D. A. ten Haaft, bed. H. Doop. Hontenisse: 9.30 uur Ds. K. Ver beek, bed. H. Doop. Hulst: 10.30 uur Ds. J. Homan. Viering H. Avondmaal. Philippine: 2.30 uur Ds. A. C. Hon- dérs. Sas van Gent: 10 uur Ds. A. C. Honders, bed. H. Doop. Sluiskil: 10 én 2.30 uur Ds. Joh. W. Starrenburg. Terneuzen: 10 uur Ds. P. A. y. d. Vlugt, bed. H. Doop; 3 uur Ds. J. Scholten. 10 uur „Bethel": Dienst voor jongeren. Voorganger: de heer M. Loof. Driewegen: 7 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt. Zaamslag: 9.30 en 2.30 uur Ds. G. Jansma. Othene: 7 uur Eerw. heer C. H. Heijboer. GEREFORMEERDE KERK. Hoek: 10 en 2.30 uur Cand. J. E. F. Dresselhuys, van Roermond. Terneuzen10 uur en 3.30 uur Ds. H. Pestman. Voorb. H. Avond maal. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. D. Middelkoop. GEREFORMEERDE KERK. (Onderh. Art. 31 D.K.O.) Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. K. Deddens. Terneuzen: 10 en 5 uur Ds. C. J. Breen. CHR. GEREF. KERK. Axel: 6.30 uur Ds. H. van Leeu wen, in de Chr. Bewaarschool Ds. Jan Scharpstraat. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. H. van Leeuwen. GEREF. GEMEENTE. (Vlooswijkstraat.) Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. Aangeenbrug. Hoek: 9.30 en 2 uur Leesdienst. GEREF. GEMEENTE. (Gebouw „Pro Rege".) Terneuzen: 10 uur en 3 uur lees dienst. Belangrijke schade werd op nieuw aangericht aan de gebou wen en machinerieën door het geallieerd luchtbombardement van 7 Augustus 1944 en door de gevechten die de bevrijding voor- afgingen, in September 1944, waarbij echter geen enkel vitaal gedeelte werd getroffen. Na het herstel der schade en het openen der mogelijkheid tot aanvoer van grondstoffen, kon den beide fabrieken in 1946 terug in bedrijf worden gesteld. Belangrijke bedragen moesten worden geïnvesteerd voor her stelwerkzaamheden en voor het op peil brengen der voorraden. Bij het overlijden van de heer ir A. H. L. de Bel, werd de direc tie van de vennootschap geza menlijk toevertrouwd aan de heer ir C. A. L. Horstmann en P. A. Neeteson ec. drs. Verdere concentratie werd doorgevoerd in beide bedrijven. In de afde ling chemische producten kwa men belangrijke moderniserings- werken tot stand, terwijl de af deling spiegelglasfabriek werd gereorganiseerd De aldus ingetreden verbete ringen, gingen gepaard met een vooruitgang op het gebied van de conjunctuur, waardoor bemoe digende resultaten konden wor den bereikt. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Roman Holiday. BIERVLIET: Braakmanfees ten. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Wij zijn niet bang. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Roman Holiday; 2 en 4.30 uur: Roman Holiday. AXEL: Het Centrum, 4.15 uur: Wij zijn niet bang; 8 uur: De schatten van Daka- ru. De Ver. Staten hebben twee escadrilles „Bearcaf'-jagers aan Thailand overgedragen, die zul len worden gebruikt ter verster king. van de grensstrijdkrach- ten. Dit najaar, vermoedelijk in No vember zal weer een aantal be drijven in de Noordoostpolder aan pachters worden toegewe zen. Hiervoor komt ook een 40- tal Zeeuwse boeren in aanmer king, die door de watersnood zijn getroffen. De herverkavelingscommissie Zeeland heeft Vrijdag met een honderdtal gegadigden voor een nieuw bedrijf een tocht gemaakt door de polder, waarbij verschil lende bedrijven werden bekeken. De hele tocht droeg een oriënte rend karakter. De Zeeuwen wa ren afkomstig uit Zuid-Beveland, Sctjqirajpn-Duiveland en Tholen. De nacht van Donderdag op Vrij dag werd in Kampen doorge bracht. AANVARING OP DE WESTERSCHELDE. Het Italiaanse stoomschip „San- felice" (4895 b.r.t.) is Vrijdagoch tend omstreeks 5.20 uur op de Wasterschelde in aanvaring ge weest met 't Deense motorschip „Meonia" (5267 b.r.t.). De „Sanfelice" die water maak te ter hoogte van ruim II is door sleepboten in Het Sloe aan de grond gezet. De „Meonia" was op weg van Londen naar Antwerpen. Dit schip, dat geen noemenswaardi ge schade heeft opgelopen, is in middels in Antwerpen aangeko men. „Sanfelice" was uit Rotterdam gekomen en had in Vlissingen ge bunkerd. Bij het uitvaren van de haven kwam het schip op de rede van Vlissingen in aanvaring. TECHNISCHE HOGESCHOOL. Aan de Tech. Hogeschool te Delft slaagden voor het propae- deutisch examen voor natuur kundig ingenieur de heren: E. F. Scheele te Hoofdplaat en P. P. A. Smit te Hontenisse. Examen leerlingmonteur. In de tweede helft van Juni OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. A. de Reuver. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. ZONDAG 4 JULI. Aardenburg: 10.30 uur Ds. J. B. van Bork, van Retranchement. St. Kruis: 9 uur Ds. J. B. van Bork van Retranchement. Biervliet: 9.30 uur Ds. J. H. van Beusekom, van Breskens. Breskens: 10 uur Ds. D. A. ten Axel: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10.30 uur H.H. Missen. Philippine: 7 uur, 8.30 uur en 10 LEGER DES HEILS. Terneuzen: Samenkomsten om 10 uur en 7 uur, ROOMS-KATHOLIEKE KERK. Haaft, van Hoek. Hoofdplaat: 9.30 uur Ds. J. Eijgen- daal. Nieuwvliet: 9.30 uur Ds. J. van de Graaff. Retranchement: 11 uur Ds. J. v. d. Graaff, van Nieuwvliet. Sluis: 10.30 uur Ds. A. C. W. ten Cate, St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. W. Bergsma. IJzendijke: 10 uur Ds. J. Scholten, van Terneuzen. Zuidzande: 9.30 uur Eerw. heer P. de Visser. uur H.H. Missen. Sluiskil: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. orpe: uur H.H. Missen. Zandstraat: 7.30 uur en 10 uur H.H. Missen. werd in de Technische School te Terneuzen het V.A.M.-examen leerlingmonteur afgenomen. De uitslag was als volgt: Geslaagd voor theorie en prak tijk: F. S. de Blaeij te Terneuzen; J. A. P. de Bakker te Hontenisse; C. P. Esselbrugge, M. Oppeneer en K. G. Siecker, allen te Axel; C. de Feijter te St. Jansteen; J. W. de Feijter en C. v. d. Voorde, beiden te Zaamslag; B. H. van Hulle en L. A. Segers, beiden te Philippine; E. O. v. d. Moere te Bouchaute (B.); A. Ch. M. Obrie te Sas van Gent en F. Vervaet te Biervliet. Geslaagd alleen voor theorie: J. G. Koekkoek te Axel; A. W. de Kraker te IJzendijke en W. L. Th. de la Ruelle te Westdorpe. Afgewezen: 1 candidaat. Alle candidaten waren leerlin gen van de kopklasse automon teurs aan de Technische School alhier. Kappersvakexamen. Bij het te Breda gehouden exa men slaagden o.m. voor het di ploma gezellen-herenkappers de heren C. v. d. Have en C. van Kouteren te Terneuzen, B. Smo lenaers te Sluiskil, R. de Maat te Stoppeldijk en voor het gezel- lendameskapster-examen mej. J. van den Heuvel te Hulst. Internationale Coöperatieweek. In de week van 3 tot 10 Juli wordt over de gehele wereld door ben die in de coöperaties zijn georganiseerd de internatio nale coöperatieweek gevierd. De coöperatie „Ons Belang" alhier yvil aan deze internatio nale coöperatieweek plaatselijk een feestelijk tintje geven. Voor de kinderen van aangesloten leden en verbruikers wordt op Zaterdag 10 Juli a.s. een kinder feest georganiseerd. De deelne mende kinderen verzamelen zich te 2 uur in de Nieuwediepstraat waarna in optocht naar de Markt wordt gemarcheerd. Op de Markt wordt een poppenkast- vertoning gegeven en kinderspe len georganiseerd, terwijl de kin deren getracteerd worden. Levensgevaarlijke weg eist weer een slachtoffer. De Rijksweg AxelSluiskil, welke evenals de Rijksweg Axel- Hulst, ondanks vele dringende verzoeken, nog steeds niet van een rijwielpad is voorzien, heeft weer een mensenleven geëist. De weg, welke in totaal slechts een breedte heeft van 5 meter 45 cm is een hoofdverkeersader voor alle verkeer tussen O. en W. Z. Vlaanderen, terwijl honderden fabrieksarbeiders en schoolkin deren dagelijks enkele malen deze levensgevaarlijke weg moe ten passeren. Toen gistermiddag het 10-jarig dochtertje van de familie v. d. H., van Axel-Sassing, met een vrien dinnetje per fiets huiswaarts keerde, werd de aandacht van het kind even afgeleid door een overvliegende straaljager. Ver moedelijk heeft, door het lawaai van het vliegtuig, het kind de achteropkomende bus van de garage „Cito", bestuurd door de chauffeur A. D., niet gehoord. Toen het kind op de rijbaan terechtkwam, werd het meisje, I. van H„ door de autobus ge grepen en tegen de weg geslin gerd. Het kind werd op slag ge dood. De chauffeur, die uit alle macht het ongeluk trachtte te voorkomen, treft geen schuld. Enkele juist passerende ver pleegsters boden nog hun hulp aan, doch de vlug aanwezig zijn de dokter Kats kon helaas slechts de dood constateren, 't Noodlottig ongeval wekte overal grote ver slagenheid. Het droevig ongeval vestigt wederom de aandacht op deze gevaarlijke verkeersaders, waar een vrijliggend rijwielpad een dringende noodzaak is. Gekanteld. Een met bomen geladen vracht wagen met oplegger van de heer A. Th. te Axel-Kijkuit, kwam Vrijdagmorgen op de Rijksweg Axel^ Rulst ter hoogte van Kijk uit, door een defect aan de stuurinrichting, naast de weg terecht. Door de wagen werden nog enkele fietsen van op de ak ker werkzaam zijnde arbeiders verpletterd. De heer T. en de chauffeur W. d. K. kwamen met de schrik vrij. Geslaagd. Voor het examen „geoefend" man der Reserve Rijkspolitie groep Axel, slaagden de heren E. C. Fermont, J. v. Schelleman, A, Schreuders, F. Hamelink, F. Hoekstra, H. J. Schoof en Ch. Brartdt, allen alhier. Biervliet heeft na negen jaar welke het gemeentewapen in van noodbehuizingen eindelijk 'n fraai smeedijzer uitvoerde en nieuw gemeentehuis. ,vele anderen.' Vrijdagmiddag werd het nieu we gemeentehuis Wethouder A. Hamers bracht symbolisch (je burgemeester warme dank door de Commissaris der Konin- voor (ijens onvermoeid streven, gin jhr mr A.F.C. de Casembroot om bet gemeentehuis tot stand in gebruik genomen. De Commis- te brengen en sprak de wens uit, sans noemde de ingebruikname ^at de burgemeester in goede ge- van het gemeentehuis een ge- ZOndheid een lange reeks van ja- beurtems van groot belang. Niet alleen is het 'n arehitecto. nisch zeer verantwoord gebouw geworden, doch ook van binnen mag het gezien worden. De indeling is zo uiterst prac- tisch, de binnenhuis-architectuur, de verhoudingen van de ramen, .Onder grote belangstelling vond deuren en muren, dit alles had .Vrijdagmorgen op het terrein de verwachtingen der Commissa- van de heer W. de Jonge een ris overtroffen fokveedag plaats. Er waren ruim Voorts betoogde de Commissa- 150 inzendingen van prima vee. ris het prettig te vinden, dat al- De jury, bestaande uit de he- thans de raadszaal nog nooit ge- ,ren M- de Bruijne, H. Booijdink, bruikt was, daar de raad tot voor Kleinepier en C. F. Vercraeije kort vergaderde in een café-res- .had soms een zware taak, zo- ren in het gemeentehuis zou mo gen werken. Ir P. 't Hooft uit Middelburg ten slotte dankte voor het voor recht het raadhuis te hebben mo gen ontwerpen, doch verzekerde zijn gehoor, dat de bouw staat of valt met de uitvoering. Spr. bracht dank aan de aanne mer voor de fraaie uitvoering van het werk. Spr. zeide tot slot een zeer toepasselijk gedicht, dat hij aan het gemeentebestuur aan bood. Hierna 'bezichtigde het gezel schap 't gemeentehuis, dat door ieder bewonderd werd. Tot slot werden er verversin gen aangeboden. Een zeer uitgebreid gezelschap was ibij de feestelijke opening te genwoordig o.m. de heren A. Schout, A. L. S. Lockefeer, en C. Hamelink van Gedep. Staten; de heer Tellegen, oud-griffier der Prov. Staten; ir Dibbits van de Rijkswaterstaat; de Rijksland- bouwconsulent, ir M. Mommers uit Tilburg; ingenieur der Do meinen, de heer F. Kluitenaar; Rijkslandbouwconsulent voor Zeeuws-Vlaanderen, ir P. Bou- man; ir M. de Vink van de pin. Dienst, de heer C. M. van den Broecke, dijkgraaf van het „Vrije van Sluis"; ir Van Sandick, even eens van dit Waterschap; majoor Ballegooien-De Jong; nagenoeg alle burgemeesters uit Westelijk Zeeuws-Vlaanderen en tal van vertegenwoordigers van vereni gingen. Ook aan de ontsluiting der Harmsen moest arbitreren. nieuwe Braakman-polder, welke I Vóór de aanvang der keuringen zeer veel betekent voor de ge- sprak de heer J. F. Dekker een meente Biervliet, heeft reeds de hartelijk welkomstwoord, waar volle aandacht van het college hij hij o.m. burgemeester A. P. van Gedep. Staten; alsook deKostense hartelijk geluk wenste Benoemd. Tot onderwijzeres aan de Open bare Lagere School alhier werd m.i.v. 19 Juli a.s. benoemd, mej. M. P. Stuuber te 's-Heerenberg. taurant in de gemeente. dat een enkele maal ir W. L. aansluitende wegen van en naar de Braaikmanpolder en de ge- meentengrenzen binnen het ge bied der nieuwe polder. De Com missaris verzekerde, dat bij dit alles Biervliet de aandacht krijgt, welke het toekomt. Tot slot sprak jhr De Casem broot de hoop uit, dat in het nieuwe gemeentehuis vele beslui ten zullen worden genomen, tot heil der gemeente Biervliet en haar inwoners. Vóórdat de Commissaris de symbolische opening verrichtte had burgemeester A. P. Kosten se in enkele zinnen de blijdschap geschetst der gemeente, nu na 'n langdurige noodbehuizing, de ge meente eindelijk weer beschikt over een representatieve woning. Toen 9 jaar geleden het ge meentehuis in vlammen opging, verzekerde de Engelse comman dant de burgemeester dat Chur chill alles wel zou vergoeden. Deze uitspraak, die wel hoopge vend was, kan de commandant ook niet realiseren, hoe goed ook bedoeld. De herbouw is in de raad vaak een onderwerp van be spreking geweest, doch door de uiteindelijke financieringsrege. ling had men te kiezen tussen 'n grote woningwetwoning, of een peperduur gebouw. De drastische investerings-ibeperkingen zette de gemeente voor een moeilijk pro bleem. Aan ir 't Hooft uit Middelburg bracht de burgemeester zijn har telijke dank, voor het stijlvolle geheel. De burgemeester bracht dank aan ieder die meehielp het gemeentehuis tot stand te bren gen. De heer J. Kaan, gem. opzich ter, Philips ten Klooster de beeldhouwer, de heer 'Hesem, die het gedenkraam vervaardigde, de Ambachtsschool te OoBtburg, Muzikale trip. Het traditionele bezoek van de Axelse muziekverenigingen aan de buitenwijken zal ook dit jaar doorgang vinden. De harmonie „Concordia" zal op 8 Juli het eerste concert te Axel-Sassing geVen. Een verre kinderballon-reis. Spelende kinderen vonden dezer dagen in de nabijheid van de Axelse watertoren een ballon met een kaartje er aan bevestigd. De ballon was afkomstig uit En geland ën was door Lyon's Pro ducts Corporation" tijdens een wedstrijd voor het English Can cer Relief Fund opgelaten te Crawley (Graafschap Sussex) in Engeland. De kaart werd bereids naar de afzender geretourneerd. Vermoedelijk zal deze „ver"-vlie- ger wel één der eerste prijzen in de wacht slepen. Landbouwschuur verbrand. Gisterenmiddag is, vermoede lijk tengevolge van kortsluiting brahd ontstaan in de tegen de boerderij van de landbouwer J. Verbist aangebouwde landbouw schuur. De schuur werd een prooi der vlammen, evenals vier kalveren en enig klein gereedschap. Ver zekering dekt de schade. Jubileum. Voor de heer R. J. A. Boon te St. Jansteen was het Donderdag I Juli 25 jaar geleden, dat hij in dienst trad bij de Zeeuwsch- Vlaamse Tramwegmaatschappij. Dit zilveren jubileum ontging zijn kennissen en vrienden niet. De gehele dag door liep dan ook bezoek in en uit en vele bloe men waren in zijn woning aan wezig. De directeur, vergezeld van de technisch inspecteur en de in specteur vervoer, betraden om II uur zijn woning, om hem ge luk te wensen met zijn zilveren feest en sprak daarbij ook voor de toekomst het beste voor de met de totstandkoming van het nieuwe raadhuis. Spr. dankte verder ieder, die medewerkte aan het welslagen van deze fokveedag, in het bijzon, der de heer L. C. Pladdet uit Zuidzande. Burgemeester Kostense zeide er trots op te kunnen zijn, dat Biervliet vandaag en morgen iets aan het publiek aan te bieden heeft. Zowel de inzendingen op de tentoonstelling als op de- fok veedag mogen gezien worden. De burgemeester wenste de boeren en fokkers een goede dag toe en wekte ieder op de tentoonstelling in de grote tent te bezoeken, waar veel wetenswaardigheden van Oud-Biervliet tentoongesteld staan. Hierna nam de keuring een aanvang. Na de afloop der keuringen bezocht de Commissaris der Ko ningin het tentoonstellingster rein en reikte jhr De Casembroot aan iedere eigenaar der bekroon de dieren persoonlijk de toege kende bekers uit. De uitslagen luidden: Stieren, geb. in 1951. Gewone klas se met behoorlijke kopnummers. la pr. Peter, lb pr. Producent, beiden v. E. van Rumste, Biervliet; 3a pr. Gonda's Nanno, v. J. Kou ijzer, Biervliet; 3b pr. Tom, v. E. M. van Voren, Philippine. Stieren, geb. in 1933. Matig uni forme kl. met goede kopnummers. Ie pr. Wikje's Eduard, v. M. Ge luk, Nieuwvliet; 2e pr. Hennie's Eduard, v. Stierenver. „Doelmati ge Samenwerking," Hoek; 3e pr. Hendrik, v. E. M. van Voren, vnd.; eerv. Desie, v. H. Maas, Biervliet. Stieren, geb. in 1953. Zeer matige klasse. 3e pr. Janmaat, v. E. van Rumste, vnd.; eerv. Frederik, y. Aug. de Smet, Biervliet. Kalfvaarzen, geb. in 1951. Ie pr. Greta 5 ,v. Gebr. Basting, Retran chement. Vaarzen, geb. Jan./Apr. 1952i la pr. Grietje 111, v. Jac. Poissonnier, Retranchement; lb pr. P. J. Ver- couteren, Retranchement; lc pr. Marianne, v. J. M. v. d. Slikke, Biervliet; ld pr. Trijntje v/d West- sluis, v. P. de Jonge-de Kraker, Terneuzen; 2a pr. Hilda, v. A. M. van Gijs, Biervliet; 2b pr. Marijke 19, v. A. M. van G(js, vnd.; 2c pr. Feikje 23, v. A. Verhage-Hoste, Schoondijke; 3a pr. Addie, v. H. Maas, vnd.; 3b pr. Pia d Amico, v. Alph Temmerman, Hoofdplaat; 3c pr Tea 5, v A. Salomé-de Blaeij, IJzendijke; 3d pr. Betsie, v. P. L. Mangnus, vnd. Vaarzen, geb. April/Dec. 1952. Matig uniforme kl. met goede kop nummers. la pr. Roza, v. Em. Tho- maes, Hoofdplaat; lb pr. Johanna, v. L. de Regt, Retranchement; 2a pr. Albertje, v. L. de Regt, vnd.; 2b pr. Helma v. St. Pieter, v. M. Geluk, vnd.; 3a pr. Jetske, v. P. L. Mangnus, Biervliet; 3b pr. Dina's Witzij, v. W. de Jonge, Biervliet; eerv. Mina, v. P. L. Mangnus, vnd.; eerv. Frieda v. Welmenentheid, v. J. F. Dekker, vnd. Vaarzen, geb. in 1953. Goede kl. jubilaris en zijn gezin uit. Het was riaarbii voor de heer met *oede kopnummers. la pr. Het was aaarDij vooi ae neei Reintje 45^ v Gebr. Bastmg, Re- Boon een aangename verras sing, toen hij een enveloppe met inhoud in ontvangst had te ne men, terwijl aan zijn echtgeno te een mooi bloemstuk werd uitgereikt. De heer Boon dankte harte lijk voor de hem gebrachte hul de en voor het blijk van waar dering. Later op de middag ontving de heer Boon o.a. nog bezoek van een commissie, die hem na mens het personeel der Maat schappij kwam gelukwensen en hem daarbij een geschenk aan bood. Het was voor de familie Boon dan ook een prachtige dag, die lange tijd in haar herinnering j zal blijven voortleven. tranchement;- lb pr. Pleuntje 71, v. I. J. Jacobse, Hoofdplaat; 2a pr. Selma v. St. Pieter, v. M. Geluk, vnd.; 2b pr. Emma's Zwartje, v. A. M. van Gijs, Biervliet; 2c pr. Elsje, v. P. L. Mangnus, vnd.; 3a pr. Gretha 22, v. I. J. Jacobse, vnd.; 3b pr. Gretha 23, v. I. J. Jacobse, vnd.; eerv. Celina, v. P. L. Mang nus, vnd. Ie kalfskoeien melkg. Vrij goede kl. la pr. Juliana 38, v. J. A. Pois sonnier, vnd.; lb pr. Cato, v. Wed. M. de Regt, Hoek; lc pr. Kitty, v. P. J. Boer jan. Biervliet; 2a pr. Pietje 4, v. A. M. v. Gijs, vnd.; 2b pr. Nelly v. Zeldenrust, v. Em Mul- laert, Biervliet; 2c pr. Martha 22, v. E. van Rumste, vnd.; 3a pr. Kit ty, v. J. de Koeijer, Hoek; 3b pr Marjet v. Duivenlust, v. Em. Mul- laert, vnd.; 3c pr. Betsie v. d. Stadsweide, v. M. J. Ingels; eerv. Henny, v. A. Pladdet, Biervliet. Ie kalfskoeien droogst. 3e pr. Gravin 4, v. L. J. Mullaert, Hoek. 2e kalfskoeien melkg. Goede kl. met melkrijke kopnummers. la pr. Lisette, v. D. J. Faas, Biervliet; lb pr. Adéle, v. K. G. Tollenaar-van Hoeve, Hoek; lc pr. Beatrix 2, v. B. A. de Groote, Biervliet; ld pr. Astrid, v. P. J. Boerjan, vnd.; 2a pr. Sophie's Grietje, v. 'Gebr. Bas ting, vnd.; 2b pr. Celina v. Zelden rust, v. Em. Mullaert, vnd.; 3b pr. Aagje, v. K. G. Tollenaar-v. Hoever, vnd.; eerv. Gravin 5, v. L. J. Mul laert, vnd. 2e kalfskoeien droogst. Ie pr. Amalia, v. K. G. Tollenaar-v. Hoe ve, vnd.; 3e pr. Jansje 2, v. P. Dieleman-Jansen, Hoek. 3e kalfskoeien melkg. lb pr. An na, v. K, G. Tollenaar-v. Hoeve, vnd.; 2a pr. Elza, v. Joh. Koujüzer, vnd.; 2b pr. Freesje, v. A. J. Cam- maert, Hoofdplaat; 3a pr. Hilver- da's Boukje 9, v. P. de Jonge-de Kraker, vnd.; 3b pr. Mientje v. d. Stadsweide, v. M. J. Ingels, vnd.; 3d pr. Gerude v. Zeldenrust, v. Em. Mullaert, vnd.; eerv. Elza, v. M. J. Ingels, vnd. 3e kalfskoeien droogst. 3c pr. Bea, v. H. Maas, vnd. 4e kalfskoeien melkg. la pr. Ju liana 36, v. J. A. Poissonnier, vnd.; lb pr. Paula, v. K. G. Tollenaar- v. Hoeve, vnd.; 2a pr. Lena, v. P. W. Jansen, Hoek; 2b pr. Lena's Adema, v. P. W. Jansen, vnd.; 2c pr. Nelly 3, v. P. J. Boerjan, vnd.; 3a pr. Mina v. E. ysui Rumste, vnd.; 3b pr'. Vos 68, v. A. Pladdet, vnd. Oudere melkg. koeien. Iets on evenredige kl. met melkrijke kop nummers. la pr. Molle, v. Joh. Kouijzer, vnd.; lc pr. Doortje, v. C. Almekinders-Vercouteren, Re tranchement; 2a pr. Bertha, v. P. W. Jansen, vnd.; 2b pr. Emma 19, v. K. G. Tollenaar-v. Hoeve, vnd.; 2c pr. Gravin 2, v. L. J. Mullaert, vnd.; 3a pr. Regina, v. M. J. In gels, vnd.; 3b pr. Johanna 10, v. L. de Regt, vnd.; 3b pr. Liza v. Pietje 7, van W. de Jonge, vnd; 3c pr. Mina 2, v. W. de Jonge, vnd.; eerv. Reina, v. W. de Jonge, vnd.; eerv. Johanna, v. H. Maas, vnd.; eerv. Moor, v. M. J. Ingels, vhd. Keurstamboekkoeien. la pr. Cor- rie, v. A. Verhage-Hoste, vnd.; lb pr. Annie 10, van A. Verhage-Hos te, vnd.; lc pr. Jitsche 4, v. P. Scheele Azn, Hoek; 2ö pr. Tjitske, v. A. Verhage-Hoste, vhd.; 2b pr. Zwartje 7, v. Gebr. Bujjsse, Bier vliet; 2c pr. Toosje, v. A. J. Cam- maert, vnd. Groepen van 5 st. van één eig. Lauwerkrans groep v. K. G. Tolle naar-van Hoeve, Hoek; Plaquette Zecova groep v. P. L. Mangnus, vnd. Groepen van minstens 3 st. van één eig.: la pr. Groep v. Jac. Pois sonnier, vnd.; lb pr. groep v. P. J. Boerdam, vnd.; lc pr. groep v. A. Verhage-Hoste, vnd.; ld pr. groep v. P. W. Jansen, Hoek; 2a pr. gr. v. A. van Gijs, vnd.; 2b pr. gr. v. L. Mullaert, Hoek; 3a pr. gr. v. W. de Jonge, vnd. Groepen handelsvee: la pr. gr. v A. J Temmerman, vhd.; lb pr. gr. v. J Kouijzer, vnd.; 2e pr. gr. van J. Kouüzer, vnd. Kampioenen. Stieren: Peter, v. E. van Rumste, vnd.; res. kampioen Wikje's Eduard, v. M. Geluk, vnd. Vaarzen: Reintje 46, v. Gebr. Basting, vnd. Oudere melkg. koei en: Molle, v. Joh. Kouijzer, vnd. Keurstamboekkoeien: Corrie, v. A. Verhage-Hoste, vnd. Handelsvee: eig. Joh. Kouijzer, vnd. Na afloop der keuring werd in de openbare lagere school een koffiemaaltijd geserveerd, waar aan ongeveer 80 personen deel namen. Hier werd het woord ge voerd door burgemeester Van Rosevelt, namens de ver. van burgemeesters, secretarissen en ontvangers in W. Zw.-Vlaanderén, de plv. hoofding. prov. wederop bouw ir D. Stam, de beer C. M. van den Broecke, dijkgraaf Vrije van Sluis, de heer L. van Dijk, directeur R. L. W. S. te Schoon dijke, ir. Kluijtenaar, directie Do meinen werken Braakmanpolder. De Commissaris der Koningin deed in zijn' toespraak een be roep op de gemeentebesturen, om te helpen dat de verbindings wegen in de Braakmanpolder zo spoedig mogelijk aansluitingen krijgen naar de verschillende ge meenten. Na afloop van de maaltijd werd het gezelschap door de Kon. Har monie afgehaald voor het bijwo nen van een brandweerdemon stratie in samenwerking met de E. H. B. O. uit Oss en Biervliet. De dag werd besloten met een concert dat gegeven werd door de Kon. Harmonie, de dames- zangver. „Excelsior" en de accor deonver. „Flandria" uit IJzen dijke.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2