Uit de Provincie witte c EEN ZILVEREN JUBILEUM HET VLIEGTUIGONGELUK BIJ FOLKESTONE OXO SOEPEN De Amerikaanse hulp aan het buitenland Tite/u&ittebHiaa/id! r LEZERS DIE SCHRIJVEN De heer G. J. W. van der Peijl 25 jaar bij de N. V. Handel-, Industrie- en Scheepvaart MijDe Hoop" en aanverwante Maatschappijen TERNEUZEN. AXEL. EEDE. HOOFDPLAAT RETRANCHEMENT. Agenda IJZENDIJKE. R. Voor de N. V. Handel-, Indu strie- en Scheepvaart Mij „De Hoop" en aanverwante bedrijven, zoals de N. V. Transport Mij „Terneuzen" enz., was het giste ren weer een bijzondere dag. De oudste van de beide direc teuren herdacht, hoe hij vóór 25 jaar in dienst van deze Vennoot schappen was gekomen. Govert Jan Willem van der Peijl werd geboren 15 December Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft Woensdag een wetsontwerp aangenomen, dat voorziet in hulp aan het buitenland ten bedrage van 3.36(8.700.000 dollar in het ko mende belastingjaar. Dit bedrag is slechts 109 millioen dollar la ger dan het door Eisenhower aanbevolen totaal. Het is de eerste maal, dat het Huis het voorgestelde bedrag voor hulp aan het buitenland met zo wei nig heeft verlaagd. Het bedrag van 109 millioen dollar, dat bezuinigd is, betreft grotendeels credieten voor de bouw van Britse militaire vlieg tuigen ten behoeve van de R-A.F. De bezuiniging is gemo tiveerd met de overweging, dat de gelden die verleden jaar voor dit doel werden bestemd, niet zijn gebruikt. Het Huis heeft 4 artikelen aan 't wetsontwero toegevoegd. Het eerste is een wijziging van het „amendement Richard" en voorziet voornamelijk in op schorting van militaire hulp aan landen die het E.V.G.-ver- drag nog niet hebben geratifi ceerd. Het tweede artikel mach tigt president Eisenhower om, gezien de mogelijkheid van zeer snelle wijzigingen in de toe stand in Indo-China, de gelden voor hulp aan dit gebied aan te wenden voor andere gebieden in het Verre Oosten. In zijn der de artikel spreekt het Huis zich uit tegen een Aziatisch Locarno. Het vierde bepaalt dat een ge deelte van de economische hulp aan India moet worden ver leend in de vorm van leningen. PRINSES WILHELMINA WOONDE HERDENKING PROF. MEIJERS TE LEIDEN BIJ. Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Wilhelmina heeft giste renmiddag de herdenkingsplech tigheid in de Pieterskerk te Lei den bijgewoond, welke georgani seerd was door de Leidense uni versiteit ter gelegenheid] van het overlijden van prof. mr E. M. Meijers. Tijdens deze plechtigheid hield prof. mr R. P. Cleveringa een rede over de betekenis van het werk van prof. Meijers en zijn persoonlijkheid. 1908 en groeide, als zoon van de bekende heer G. F. P. van der Peijl, letterlijk op tussen de bouwmaterialen. Terwijl zijn vader, met de voortvarendheid deze eigen, dag in dag uit er op uit was om op het gebied der bouwmaterialen handelstransac ties af te sluiten, had zijn moe der, mevr. C. van der Peijl-v. d. Have, tot 1928 de leiding op het kantoor der in 1911 gestichte N. V. „De Hoop", waarvan het personeel destijds slechts uit en kele personen bestond, maar dat nu in de honderden loopt. Nadat hij de lagere school had afgelopen, doorliep de heer G. J. W. van der Peijl met vrucht de 5-jarige H.B.S. hier ter stede en studeerde daarna te Delft aan de Technische Hogeschool. Op 1 Juli 1929 kwam hij in de leiding van de N. V. „De Hoop" en heeft dus de ook voor het zakenleven zo beruchte crisisjaren meege maakt, de moeilijke oorlogsjaren 19401945 en de jaren na de be vrijding, die voor het zakenleven ook weer hun eigenaardige moei lijkheden hadden. De heer v. d. Peijl heeft zich in die 25 jaar doen kennen als een kundig zakenleider, die vóór al les belangstelling had: voor tech nische vraagstukken, doch ook op financieel, economisch, admi nistratief en sociaal gebied steeds blijk heeft gegeven van intense belangstelling, diepgaande studie en uitstekend inzicht. Terwijl zijn vader, de heer G. F. P. v. d. Peijl, als pionier met voorbeeldige ijver en nooit afla tende ondernemingsdrang het mogelijke heeft gedaan ami deze aanvankelijk bescheiden détail- handel in bouwmaterialen tot één van de grootste importeurs- en groothandelszaken op dit ge bied te doen worden, heeft zijn zoon, de heer G. J. W. v. d. Peijl, met zijn broer, de heer J. G. v. d. Peijl, het voorrecht gehad op dit eenmaal gelegde fühdament ver der te bouwen, de zaak te mo derniseren, uit te breiden en te consolideren. De belangrijke werkzaamheden van de jubilaris werden gisteren, in een bijeenkomst, gehouden in hotel „Rotterdam" te Terneuzen, door verschillende sprekers tij dens de huldiging voor het voet licht gebracht. Gesproken werd door de presi- dent-eomimissaris der N. V. „De Hoop", de heer Chr. Zandee; door de mede-directeur en broeder van de jubilaris, de heer J. G. van der Peijl; door de heer G. F. P v. d. Peijl, als vader en president commissaris van de N. V. Trans port Mij „Terneuzen"; de heer A. Queekers, als oudste commis saris van laatstgenoemde Ven nootschap; de heer mr P. H. W. F. Tellegen als burgemeester van Terneuzen en namens de N. V. Handel- en Scheepvaart Mij „De Zoals is gemeld, is in de nacht van Zaterdag 19 op Zondag 20 luni j.l. bij Folkestone een „Con. vair"-verkeersvliegtuig van de Zwitserse luchtvaartmij. „Swis sair" tengevolge van benzinege brek gedwongen geweest in het Kanaal te landen. Drie passa giers van Britse nationaliteit, twee dames en een knaap, kwa men, omdat zij niet konden zwemmen, door verdrinking om het leven. Dit ongeluk heeft, blijkens be richten in de „Neue Zürcher Zeitung" van de laatste dagen, in Zwitserland grote beroering gewekt, nadat bekend was ge worden dat er een menigte fou ten is gemaakt door personeel van gronddienst en bemanning en nadat iets doordrong over de houding van gezagvoerder en eerste vlieger na het ongeluk. Er is n.l. uit het voorlopig on derzoek door de Britse lucht vaartautoriteiten voorshands ge bleken dat het ongeluk geheel en al is te wijten aan het simpele feit dat de „Convair", nadat ze van Londen naar Genève was ge vlogen in Genève geen brandstof meer heeft ingenomen. Niemand op het vliegveld Cointrin heeft daar aandacht aan geschonken en zo was het niet meer dan na tuurlijk dat de machine die daar na weer was vertrokken naar Londen met benzinegebrek te kampen kreeg. Het is gebleken dat de „Convair" in Londen bijna 3200 liter brandstof getankt heeft. Na aankomst in Genève verliet de bemanning het vlieg tuig, een andere bemanning kwam in het toestel en de ge zagvoerder gaf opdracht dat we derom 3200 liter benzine in de tanks moest worden gepompt. De eerste vlieger gaf deze op dracht door. Toen de tankwagen met brandstof bij het vliegtuig kwam, was er evenwel niemand van de bemanning te vinden. De tankwagen is geruime tijd bij het toestel blijven staan, maar ten slotte maar weggereden, zonder dat de vliegtuigtanks werden ge vuld... De voorgeschreven con trole van de brandstoflijst en van de benzine.standmeter is blijk baar niet uitgevoerd. Toen de motoren wegens benzinegebrek onregelmatig begonnen te lopen, vroeg de gezagvoerder aan de eerste vlieger of er genoeg brandstof aan boord was geno men. De eerste vlieger heeft daarop, in de veronderstelling verkerende dat hij de lijst van de 3200 liter die in Genève zouden zijn getankt in handen had, in feite de Londense lijst laten zien. In berichten en ingezonden stukken in de N. Z. Z. wordt er de aandacht op gevestigd dat de vliegers pas bemerkten dat er iets niet in orde was toen de mo toren onregelmatig begonnen te lopen. Voordien hebben ze dus geen aandacht geschonken aan de aanwijsmeters. Toen het vliegtuig in het wa ter was terechtgekomen en de drie passagiers die niet konden zwemmen zich aan de hoog bo ven water uitstekende staart hadden vastgeklemd, hebben de drie mannelijke leden van de be manning zich niet om de dren kelingen bekommerd... Alleen de stewardess heeft zich niet onmid dellijk zwemmende in veiligheid gesteld, maar zo lang mogelijk haar plicht gedaan. De gehele gang van zaken is voor de raad van bestuur van de „Swissair" aanleiding geweest de gezagvoerder en de eerste vlie ger op staande voet te ontslaan. Schelde"; de heer B. van Neerbos namens bet hoofdbestuur van de „Hibin" (Vereniging van hande laren in bouwmaterialen in Ne derland) de heer Ir Horstmann, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuws-Vlaand eren; de heer H. J. v. d. Peijl, directeur der steen fabriek „De Herleving" te Kem- zeke; de heer ir A. v. Wiele, di recteur van de „Union Commer- ciale de Porphyre" te Brussel; de iheer C. F. Leffelaar, voorzitter van de Ned. Ver. v. Producenten en Importeurs van Wegen- en Water bouwmaterialen; de heer Donkervoort, namens de Ver koop Associatie „Enci-Cemy"; de heer J. de Klerk, als afgevaardig. de van de kring van Werkgevers in de Zeeuws-Vlaamse kanaal zone en als vriend; de heren A. Maas sr en jr en de heer M. G. F. Dekker te Sliedrecht. Uit deze redevoeringen kwa men de grote verdiensten van de jubilaris, die met een scherp verstand, een koel hoofd en vaste hand al die jaren deze bedrijven heeft geleid, tot uiting en bleek tevens, dat hij naast zijn werk bij de N.V. „De Hoop" en neven- bedrijven nog op velerlei ander gebied van het zaken- en vereni gingsleven actief is en belangstel ling toont. De jubilaris en zijn echtgenote, mevrouw Van der PeijlLeen heer, mochten behalve talloze schriftelijke en mondelinge ge lukwensen en een overvloedige schat van bloemen, die de zalen van het hotel „Rotterdam" alleen al in de feeststemming brachten, vele waardevolle geschenken in ontvangst nemen, als blijk van sympathie, waardering en vriend schap. Hij dankte dan ook in de mid dag-bijeenkomst voor alles wat er ondernomen was, of geschon ken, om deze voor hem en zijn gezin zo merkwaardige dag tot een onvergetelijke te maken, die hem stemde tot amper onder woorden te brengen dankbaar heid. De hierop volgende receptie werd zéér druk bezocht. Van alle kanten kwamen familie, vrien den, besturen en zakenrelaties gelukwensen aanbieden. (?lnévonduren was er een receptie voor het personeel, waarin namens het personeel ge sproken werd door de heer J. Si mons, procuratiehouder, de heer J. G. van der Peijl, de heer G. F. P. van der Peijl, de heer J. van Doorn, als secr. van de perso neelsvereniging, en de heer A. Queeckers. De laatste bracht als 75-jarige amateur-toneelspeler 'n kostelijke voordracht ten gehore. Ook nu hadden de heer en me vrouw Van der PeijlLeenheer geschenken in ontvangst te ne men, en ook nu sprak de jubila ris tot zijn medewerkers een har telijk woord van dank en een op wekking om op de ingeslagen weg voort te gaan. Hij zei: „Mo gen wij dan maar voortgaan, met voor de zaak, die ons lief is, het beste te zoeken. Dat is goed voor die zaak, maar ook voor het per soneel. Want, als het onze N.V.'s goed gaat, dan gaat het toch ook onwillekeurig het personeel en hun gezinnen goed". Spreker be sloot met de wens, dat beginnen de aan zijn tweede periode van 25 jaar, men nog tot grotere prestaties en meerdere successen zou kunnen komen, dan in het verleden. „Dit kan" zei de ju bilaris „als ieder in alle een voudigheid, maar trouw en nauwgezet zijn werk doet". 's Middags om 12 uur was er een lunch voor de jubilaris en de zijnen, omringd van verschil lende genodigden, waaronder commissarissen, zakenrelaties en hoofden van het personeel. Tussen de middag- en avond bijeenkomst vond een koffiemaal tijd plaats met familie en geno digden en na afloop van het offi ciële gedeelte van de samenkomst met het personeel, bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen. Bij deze huldiging bleek wel zeer sterk, welk een belangrijke plaats de N.V. „De Hoop" en haar dochtermaatschappijen in het za kenleven in Nederland, o.m. op het gebied van bouwmaterialen en scheepvaart inneemt, alsmede welke goede verhoudingen er in deze onderneming bestaan. Het mag dan voor Terneuzen ook een voorrecht worden geacht, dat zij daar gevestigd is en aan vele ge zinnen broodwinning verschaft. Aanbesteding pootaardappel- be waarplaats. Door het architectenbureau J. Fraanje werd voor rekening van de firma C. Minnaar te Rotter dam alhier aanbesteed het bou wen van een pootaardappelbe- waarplaats te Terneuzen. Hiervoor werd als volgt inge schreven P. Rinders te Hoek ƒ95.895; P. v. Fraaijenhove te Axel 95.000; L. W. Hamelink te Zaamslag 91.900; A. J. van Minnen te Ter neuzen ƒ90.000; A J. de Visser te Zaamslag 88.800; P. F. Voet te Kloosterzande ƒ88.100; Gebr. Krieckaert te Hengstdijk 87.900; Fa Gebr. De Theije te Terhole ƒ86.700; J. van der Bent te Ter neuzen 86.400; R. Bleijenberg te St Jansteen 85.500; P. Magnus te Boschkapelle ƒ85.200; F. J. Lensen te Axel ƒ85.200; D Frij- zer te St Jansteen ƒ84.900; L de Bruijn te Hulst ƒ84.800; H.' P. Frijzer te Terhole ƒ83.300; F. Lambert te Stoppeldijk ƒ82.100. De gunning werd aangehouden. Johan Hamerlinck veertig jaar bij de Spoorwegen. Gisteren was het 40 jaar gele den dat de heer J. Hamerlinck in dienst trad bij de spoorwegen in Zeeuws-Vlaanderen. Op 1 Juli 1914, ongeveer een maand vóór het uitbreken van de eerste wereldoorlog, kwam de heer Hamerlinck als jongste be diende in dienst van de interna tionale spoorwegmij Mechelen Terneuzen. Uit de aard der zaak heeft de jubilaris het grootste deel van zijn dienst bij deze maatschappij gewerkt, als rem mer-conducteur eerst, vervolgens als conducteur en tenslotte als hoofd-conducteur heeft hij heel wat kilometers tussen de rails af gelegd. Waarschijnlijk zal hij in dit opzicht wel millionnair zijn. De functie als hoofd-conducteur vervulde hij tot het verdwijnen van de reizigerstrein. Van toen af werd hij bij de administratie ingedeeld. Namens de directie van de Ne derlandse Spoorwegen en namens de hoofdinspecteur te Breda feli citeerde de inspecteur der N.S. te Terneuzen, de heer L. F. du Bois, de jubilaris. Hierbij bracht spre ker verschillende voorvallen uit de oude doos in herinnering. Na mens de directie bood spr. de heer Hamerlinck een enveloppe met inhoud aan. De heer J. Dieleman, stations chef te Terneuzen, feliciteerde vervolgens de jubilaris namens het gezamenlijke personeel, waar bij hem een nuttig geschenk werd aangeboden. In de avonduren kwam een de putatie van met afdelingsbestuur van de R.K. Bond van Spoorweg personeel „St Rafaël", waarvan de heer Hamerlinck reeds jaren lid is, hem feliciteren namens hoofdbestuur en bestuur, waarbij de jubilaris eveneens een ge schenk werd aangeboden. Schoolreis. Leerlingen van de hogere klas sen der R. K. lagere school alhier maakten Donderdag een reis naar de hoofdstad, waar o.a. „Artis" en Schiphol werden be zocht. 40-Jarig jubileum. Onder talrijke bewijzen van be langstelling vierde de heer F. L. IJseihaert gisteren het feit van zijn 40-jarig dienstverband bij de lijn MechelenTerneuzen. De po pulaire ploegbaas werd deswege in de bloemetjes gezet en mocht zich in een grote belangstelling verheugen. Geslaagden. Voor het diploma costumière slaagden de dames L. van Nieu- lande en A. de Decker. Voor het diploma lingerie slaagden de da mes: J. van Britsom, I. Geernick, A. Maas, M. van Kampen, M. Lip pens en M. de Schepper. Boterfraude. Nadat Woensdagmiddag een schietpartij had plaats gevonden bij de achtervolging door ambte naren der invoerrechten en ac cijnzen van een personenauto, merk Lincoln, waarvan de inzit tenden verdacht werden van frauduleus vervoer van boter, mocht het de kommiezen geluk ken deze auto op het erf van de landbouwer R. alhier te ontdek ken. Zij bleek 700 kg boter te be vatten. Het hierop gevolgde onderzoek leidde er toe, dat in de loop van Woensdagavond bij verschillende personen huiszoeking werd ver richt en ten slotte nog 600 kg bo ter in beslag werd genomen en verschillende arrestaties plaats vonden. Het onderzoek is nog in volle gang. Raadsvergadering. De raad der gemeente Hoofd plaat kwam in openbare vergade ring bijeen onder voorzitterschap van burgemeester J. A. C. Tem merman. Na de opening der vergadering ontstond er een zeer felle discus sie tussen wethouder J. C. Blaak man en de heer P. Dekker naar aanleiding der notulen. Deze wa ren wel in orde, doch de heer P. Dekker betreurde enkele uitlatin gen van de heer Blaakman, naar aanleiding van een verzoek zij nerzijds om de Stichting Vrede rust te subsidiëren. De voorzitter hamerde deze zeer scherpe discussie spoedig af, waarna de gemoederen gesust waren. De aanleg van verschillende openbare werken werd uitvoerig door de gemeente-opzichter de heer J. Kaan toegelicht. Uitge- OXO „CHICKEN" - OXO VERMICELLISOEP - OXO TOMATENSOEP OXO CHAMPIGNONSOEP - OXO JULIENNES0EP voerd zullen worden de volgende werken: het herstraten van de Mgr Luijpenstraat, alsmede de aanleg van trottoirs langs de Menne; d.i. nog herstel schade van de watersnoodramp. Vervol gens verbeteringen in het uitbrei dingsplan Slijkplaat met inbegrip derrioleringen. Een tegelvoet pad in de Mariastraat, met langs de Mennestraat kolken. De heer Wielman vroeg, of het niet mogelijk is P.T.T., waterlei ding en P.Z.E.M. tijdig te waar schuwen, zodat niet steeds vlak achter elkaar de nieuwe straten moeten worden opgebroken. De heer Kaan wees er op, dat dit erg moeilijk schijnt te gaan. daar het drie verschillende licha men zijn en ieder zijn werkzaam heden naar eigen inzichten in deelt. Wèl zal overleg worden ge pleegd om de werken zoveel mo- gelijk gelijktijdig te doen uitvoe ren. De heer P. F. van Zeelen-Sche- pens deed een verzoek aan de raad bij te dragen in de kosten der electrificatie van zijn woning, zijnde 311. Hiervan zal 225 voor rekening der gemeente wor den genomen, aldus besloot de raad, op voorstel van B. en W. Een verzoek van de Stichting 1940'45 werd, met het oog op de slechte toestand waarin de ge meente financieel verkeert, afge wezen. Een zelfde lot onderging het dr A. Plesman-monument, waarvoor het organiserend comi té om een bijdrage vroeg. De heer J. J. Gernaert verzocht ontheffing van het betalen van schoolgeld voor zijn leerplichtig kind. Hem zal een tegemoetko ming worden gegeven van 14,05 op de aanslag der schoolgeldbe lasting. Aan de heer B. J. F. van Caeseele en L. B. Verstraete werd bouwgrond toegewezen. De begroting 1953 werd voor de zesde maal gewijzigd. Na de rondvraag, welke niet veel opleverde, sloot de voorzit ter de vergadering. Gemeenteraadsvergadering. Onder voorzitterschap van bur gemeester J. A. Leenhouts kwam de raad van Retranchement bij een. De volgende punten werden behandeld: Een wijziging in de begroting 1954 werd goedgekeurd. De ontwerp-overeenkomst, op gesteld door G. S., betreffende terugbetaling renteloze voor schotten door de N.V. Stoom tram Breskens-Maldegem werd z.h.s. aangenomen. B. en W. stelden voor een wij ziging te brengen in de politie verordening betreffende het slui tingsuur der café's en wel: in de maanden Juni, Juli en Augustus sluiten om 12 uur en in de overi ge maanden om 11 uur. Dit voor stel werd met 4 tegen 3 stemmen verworpen. Zonder hoofdelijke stemming werd besloten het slui tingsuur te stellen op 11 uur het gehele jaar door. De vacantietoelage gemeente- personeel zal overeenkomstig de rijksregeling geregeld worden. Door de P.Z.E.M. zal het bo vengrondse net vervangen wor den door een kabel ondergronds en wel in de Dorpstraat, Nieuw- straat, Molenstraat, een gedeelte van de Noordstraat en op Ter hofstede. Er zullen 2 transforma torhuisjes gebouwd worden en 6 lichtmasten, hetgeen door de raad werd goedgekeurd. Vastgesteld werd de interum- regeling ziektekosten gemeente- personeel en een wijziging in de begroting ove'r 1953, alsmede de salarisregeling van de opzichter der Centr. Dienst. Bij de rondvraag wees de heer H. den Hamer op de slecht on derhouden toestand van de mu ziektent. De voorzitter deelde me de, dat er een post voor op de begroting staat, zodat dit in orde komt. De heer J. A. A. Pattist ver zocht herstel van de fietspaden, o.a. aan de schuur van de heer A. Basting. Vervolgens informeerde de heer Pattist naar het fietspad over de duinen. De voorzitter zegde toe één en ander in B. en W. te zul len behandelen. HEDEN; TERNEUZENLuxor Theater 8 uur: Holiday. AXEL; Ger. Kerk, Kerkdreef, 7.30 uur: Vergadering afd. Axel Stichting Vrederust. BIERVLIET: Braakmanfees ten. HONTENISSE: Gemeentehuis Kloosterzande, 11 uur: Aan besteding uitvoeren riolerin gen en bestratingen met bij komende werken in de kom van Lamswaarde. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Holiday. BIERVLIET: Braakmanfees ten. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Wij zijn niet bang. Pas op Uw kuikens. Dat bunzingen vraatzuchtige rovers zijn, ondervond een bewo ner van de Nieuwstraat dezer dagen. Op een morgen bemerkte hij, dat een bunzing tien kuikens had gedood en weggesleept. Hoe wel het dier gevangen is, zijn er nog meerdere exemplaren gecon stateerd. Op hol. Dezer dagen ging een paard van landbouwer D., dat voor een wiedmachine gespannen was, waarschijnlijk doordat 't schrok, op hol. D. viel van de machine, doch hij kwam er goed af. Het wilde dier liep in de richting van het dorp, doch doordat de wied machine in een haag terecht kwam, werden er geen verdere onheilen gesticht. Op reis. Per bus ondernam de Retran- chementse reisclub een uitstapje naar België. Mede dank zij het goede weer was het een goede reis. Nadat het verste punt La- roche was bereikt, reed men door het dal van de Ourthe. Er werd genoten van het natuurschoon van dit mooie gebied tussen Luxemburg en Luik. Aanbesteding. Onder architectuur van Jos. Bedaux te Goirle werd aanbe steed de bouw van de R. K. huis houdschool, welke zal komen op de Gaaipersweide aan de Tivoli. Het werk is gegund aan de firma R. Verstraeten Zoon te Oost- burg. 71. Met een verbeten gezicht staart de Noorman naar de woelige horde vóór Lochlan Hall, waar Ragnar's mannen een complete belegering schijnen voor te berei den. Daar sta ik nu, denkt Eric bitter, afgesneden van mijn krijgers... niet bij machte mijn zoon te beschermen, die op Lochlan Hall in direct gevaar verkeert machteloos óók om de stervende Bryan of Ochill die hulp te ge ven, welke hij zo dringend behoeft. Terwijl hij de bedrijvigheden in de verte gadeslaat overweegt de Noorman iedere mogelijkheid om zich bij zijn mannen te voegen en de Witte Raaf veilig binnen te brengen. Lange tijd is het stil... dan wendt Eric zich eensklaps tot de verspieder: „Wanneer kan de versterking hier zijn?" „Dat kan nog wel een paar uur duren, heer! Zij moeten in kleine groepjes uit alle delen van het land komen". „Het heeft dus geen zin om nu de strijd te wagen!" antwoordt Eric kort. „Dan zullen we het anders moeten proberen..." Tersluiks ziet de verspieder naar het strakke, peinzende gelaat van de blonde vorst, die duidelijk merk baar voor het nemen van een zwa re beslissing staat. Dan, na lange tijd van ernstig beraad breekt de Noorman de stilte. Hij wenkt de verspieder: „Kom mee!" zegt hij resoluut en voor de verweerde muren van Lochlan Hall loopt de zee schuimer met grote, driftige pas sen op en neer en gluurt nijdig naar de nederzetting, waar men al les in staat van verdediging heeft gebracht. Blijkbaar is men niet on der de indruk van zijn dreigemen ten. „Vooruit, nu voor de laatste maal... open de poort en lever de Witte Raaf uit, of ik hak de he leboel kort en klein!" schreeuwt hij en met een blik op de Noren, die rij aan rij met de mannen van Glandannon op de wallen staan: „Héé... jullie daar!! Zijn jullie verraders geworden Gemene zaak maken met die berggeiten hé... om die Witte Raaf... Wat? Maar wie niet vóór mij is is tegen mij". Woedend omdat ieder antwoord uitblijft, brult hij voort: „Ik wil de Noorman spreken, de koning van die verraders". Doch dan springt eensklaps Er- win driftig tot voor de verschan sing: „Lelijke schurk... zeg eens wat van mijn vader, dan krijg je 't met mij te doen..." roept hij met schrille stem. Zijn spontane woede doet de Schotten glimlachen. „Durf je wel als hij er niet is?", schreeuwt de jonge prins, trappe lend van vechtlust. „Wat?? Ge liegt natuurlijk", brult de piraat, toch iets minder zeker van zichzelf. Doch Erwin's antwoord doet hem met een ruk omdraaien. „Kijk maar eens achter u!" Verbaasd ziet de zeeschuimer hoe in de verte een kleine groep man nen, langzaam maar zeker, Loch lan Hall naderen en vóór hen uit treedt met zelfbewuste passen de Noorman, trots en koninklijk EN MEMORIAM PROF. DR E. VAN BOCKSTAELE In het begin van deze week werd te Gent begraven prof. dr E. van Bockstaele, van 19201938 te Terneuzen. Het komt mij voor diat deze week niet mag eindigen zonder een kort „in memoriam". De jongeren van Terneuzen hebben hem niet gekend. De ouderen des te beter en velen van hen zullen in gedachten bij zijn graf hebben gestaan nu arbeid en afstand hen beletten er heen te gaan. Dr Van Bockstaele was een markante persoonlijkheid, ge moedelijk, eenvoudig, een heer! Zo kende hem, geloof ik, iedereen èn in Terneuzen èn in de wijde omtrek. De 16 jaren, die na zijn vertrek verlopen zijn, maken het gemak kelijker zijn figuur in een juist licht te zien en dan beseffen wij tooh dat hij een man was die met hoofd en schouders boven de middelmaat uitstak. Hij was een vechter voor de Vlaamse zaak, een idealist env dat bracht hem in Nederland en in Terneuzen. Fouten? Ja. Les défauts de ses qualité's. Voor Terneuzen was hij een zegen. Hij was immers de eerste chirurg beneden de Schelde Vóór hem, was men voor heel kundige hulp aangewezen op de overkant van het brede water. Met alle nadelen vandien. Hij was een uitstekend chirurg. Grotendeels was hij zijn eigen leermeester geweest. Zo was het in de tijd dat de chirurgie zijn grote ontwikkeling begon bij de invoering van de aseptiek na de ontdekkingen van Pasteur en Lister. Zijn chirurgie had dan ook een zeer persoonlijk karakter en wij, die hem als jongeren zagen wer ken, konden alleen maar bewon dering hebben voor het hoge peil waarop dit werk, soms met de eenvoudigste hulpmiddelen uit gevoerd, kwam te staan. De grote ups en downs in zijn leven hebben hem zeker niet neergedrukt. Waarschijnlijk werd zijn warme menselijkheid erdoor verbreed. Is het wonder dat zijn veje oude patiënten nog zo graag over hem spreken? Hij hield van het leven, van de mensen en zijn zieken. Zijn be langstelling ging in vele richtin gen. Met vaardigheid hanteerde hij het mes, het penseel en de pollepel. Maar zijn liefde was Vlaanderen en zijn terugkeer naar het land van zijn herkomst was onvermijdelijk. Het beteken de een verlies voor Terneuzen en zijn verre omgeving. Nu hij uit dit leven is wegge gaan, gaat onze deelneming uit naar zijn grote familie met tal rijke kinderen en kleinkinderen. „Bon Papa" zal wel gemist wor- den Bij velen hier in de kanaalzone zal hij in dankbare herinnering voortleven.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2