ZDs wittedZaaf m m m RADIO? Hitler's aanslag op Grote Drie mislukte 1 feVH DE ZAAK-OPPENHEIMER De reis van Churchill en Eden Gemeenteraad vanïerneuzen Schaduwden Amerikaanse i vliegtuigen Russische schepen? Wat brengt de Bijzonderheden over bomaanslag in Teheran eerst thans bekend! 7o-32 Sproeten? SPRUTOL By weerbarstige Spruiol-Sterk Üaiaw- Vergadering van Dinsdag 15 Juni 1954 Thans zijn bijzonderheden be kend geworden over de mislukte aanslag van Hitler, die hij in No vember 1943 op touw had gezet om de Grote Drie, Roosevelt, Churchill en Stalin in conferen tie te Teheran bijeen, van het leven te beroven. Het is de 27ste November 1943; in Teheran waaien de vlaggen der geallieerde mogendheden, zulks ter gelegenheid van de eer ste bijeenkomst van de drie lei dende' staatslieden. Teheran we melt van militairen, politieman nen, rechercheurs en geheime agenten. De omgeving van de verschillende gezantschapsgebou wen is hermetisch afgesloten door soldaten en politie. Ver dacht voorkomende personen worden door rechercheurs staan de gehouden en ondervraagd, hun kleding wordt op wapens en pa pieren onderzocht. Er heerst een zenuwachtige stemming in de oude hoofdstad van Perzië. Zelfs minister Molo- tow is nerveus en hij deelt aan president Roosevelt en aan Chur chill mede, dat de Russische re gering strenge veiligheidsmaat regelen heeft genomen, daar door Hitier plannen waren beraamd om een bomaanslag te plegen. Molotow verklaarde voorts nog, dat het hem gebleken was, dat de Britse en Russische legaties dicht bij elkaar lagen en dus op een afdoende wijze te bewaken zouden zijn, doch het Amerikaan se gezantschap was ver van de andere verwijderd en zulks zou de veiligheidsmaatregelen niet ten goede komen. Molotow bood toen Roosevelt gastvrijheid aan in de gebouwen der Russische legatie, welk voor stel door Churchill werd ge steund en door Roosevelt werd aangenomen. In aansluiting hierop verklaar, de het Russische persbureau „Tass": „dat Roosevelt zijn in trek had genomen in de gebou wen der Russische legatie, daar het Stalin bekend was geworden, dat van Duitse zijde een bomaan slag op de Grote Drie zou wor den gepleegd". De Russische geheimie dienst bleek in het bezit te zijn van rap porten afkomstig van de kapi tein van het rode leger Nikolai Kusniezow, die met zijn soldaten in het voorjaar van 1943 achter de Duitse linies in de oerwouden van Rowno in de Oekraïne ope reerde. Deze Russische officier maak te er een gewoonte van om, ge kleed in de uniform van S.S.-offi- cier, de Duitse Ortskommandan- tur in Rowno te bezoeken. Hij werd daar zelfs een graag gezie ne gast! De Russische officier maakte aldaar kennis met de S.S.-majoor Von Ortel en Kusnie zow wist het vertrouwen van eerstgenoemde te winnen. Bij één dezer bezoeken deelde Von Ortel aan de Rus miede, dat hij (Von Ortel) door de S.S.-Gruppenfüh- rer Müller, die te Berlijn zetelde, met een bijzondere opdracht van Hitler was belast, n.l. met het uit de weg ruimen van Roose velt, Churchill en Stalin. In het begin van de maand No vember 1943 was Von Ortel plot seling verdwenen uit Rowno en met hem een speciale groep van 20 S.D.- en S.S.-lieden; zij waren in het bezit van valse passen en werden door Duitse legervlieg tuigen boven Noord-West Perzië afgeworpen, waar de gehele groep, na verloop van enkele da gen, in handen viel van agenten van de geallieerde geheime diensten, die inmiddels gealar meerd! waren door het rapport 70. „Mtjn vader wilde niet, dat ik met de dochter van de vorst van Teesweald een Angelsakser trouw de," begint de Witte Raaf, zwaar ademend zijn geschiedenis tf vertellen. „Hij zag dit als een verraad aar zijn land en volk. Ei is vijandschap tussei de Angelsaksers er ons... een domme er, onbegrijpelijke vijand schap... Het is nie' goed om..." „Ga voort, vriend,' dringt Eric zacht aar „Ik-ik wilde de prin ses trouwen... ik hield van haar met heel mijn hart. Mijn vader bleef zich verzetten... Toen de vorst stierf en ik onderweg was naar mijn prinses, nam hij mij ge vangen en verbande mij naar dat onherbergzame eiland... Ik weet, dat hij het deed voor mijn bestwil. Hij wilde mij sparen voor de min achting en hoon van mijn volk... en ook van hem zelf. Doch, on danks alles, had ik mijn aanhan gers... weliswaar weinig in aantal, doch volkomen betrouwbaar... Zij bevrijdden mij, zoals ge weet... Zij ook houden mij op de hoogte a van het lot van mijn geliefde... inj de burcht van graaf Morcar..." „Ik hoorde van Ploc de nar ook over deze man", valt Eric de ge wonde in de rede. „Doch hij was vaag; ga dus voort... en vertel mij de juiste bijzonderheden..." „Ook wij weten ze niet, heer... Morcar moet zeer sluw zijn, want niemand weet eigenlijk zijn ware bedoelingen... Ik zeg U hij is slecht! Hij...". Dodelijk vermoeid sluit Bryan de ogen. „Ik zal niet rustig kunnen sterven. Eleine moet geholpen worden... doch ik... zal het niet meer kunnen..." Ontroerd neemt Eric de smalle hand van de gewonde in de zijne en thans staat zijn besluit vast. „Ik zal naar het land van Mor car gaan, zodra ik met Ragnar af gerekend heb... Als zij werkelijk in gevaar is, zal ik alles doen om haar te helpen! Dat is het woord van Eric de Noorman De Witte Raaf slaat zijn ogen op. „Ge zijt goed... oh, dat ik niet eerder met U gesproken heb... Wilt gij Eleine een boodschap ge ven, voor het geval ik... ik..." Hij stokt. „Zeg haar, dat ik meer van haar hield, dan iemand ooit van haar heeft gehouden..." Langzaam staat Eric op. „Ge kunt gerust zijn. Ik zal er heen gaan, omwille van u en van haar, omwille van het recht, dat zal ze gevieren!" Tranen wellen in Bryan's ogen als de Noorman zich zwijgend met de verspieder verwijdert. Geruisloos gaan zij langs smalle sluippaadjes en laag struikgewas. Terwijl de Noorman nog in ge dachten bij Bryan of Ochill toeft, dringt reeds van verre luid ge schreeuw tot hen door. De verspie der leidt hem voorzichtig door een bosje naar een lange heuvel en met opeengeklemde lippen naar het toneel vóór hen in het dal... Een legioen van halfwilde Noor se zeeschuimers, schreeuwend en blakend van strijdlust, tot de tan den gewapend, voor de verweerde, oude muren van Lochlan Hall... En op dat moment beseft Eric, dat het onmogelijk zal zijn, de onge lukkige Bryan of Ochill veilig bin nen die muren te brengen... van kapitein Nikolai Kusniezow. Op 17 December 1943 (maakte president Roosevelt de misluk king van de Duitse aanslag be kend. Doeh ook de Russische ka pitein Kusniezow werd van het leven beroofd en wel tijdens ge vechten in de omgeving van Rowno. Leden van de Oekraïni- sche verzetsbeweging, die geza menlijk met het Duitse leger te gen de rode legers vochten, scho ten de kapitein neer, aldus blijkt uit een proces-verbaal van de Gestapo te Lemberg no. 14 N-90/ 44, d.d. 2 April 1944. De Amerikaanse commissie voor atoomkracht heeft be kendgemaakt, dat zij zich met 4 stemmen tegen 1 heeft uitge sproken tegen een voorstel om dr Oppenheimer in beperkte mate toegang tot atoomgehei men te verlenen. Een speciale veiligheidscom missie had eerder bepaald, dat hoewel dr Oppenheimer „trouw en discreet" is hij een gevaar voor de veiligheid en en hem de toegang tot atoomgeheimen dient te worden ontzegd. De atoomgeleerde had tegen deze uitspraak die werd aangenomen met 2 tegen 1 stem beroep aan getekend bij de commissie voor atoomenergie. De meerdreheid van de atoom commissie is van oordeel, dat wat zijn betrekkingen met com munisten betreft, de toelaatba re grenzen van voorzichtigheid en zelfbedwang, verwacht van iemand op een hoge post, verre waren overschreden. Het oordeel van de atoom commissie, dat het verbod op kennisgeving atoomgeheimen niet moet worden opgeheven, is gebaseerd op Oppenheimers be trekkingen en karakter. Uit het bestudeerde materiaal is gebleken, aldus de meerder heid, dat dr Oppenheimer grote karakterfouten heeft. Hij was tekortgeschoten in zaken, waar in hij veel verantwoordelijkheid droeg in 's lands belang. In zijn betrekkingen had hij herhaal delijk getoond moedwillig de normale veiligheidsvoorschrif ten te veronachtzamen. Henry D. Smith, het enige commissielid dat vóór toegang van Oppenheimer tot atoomge heimen stemde, zeide van oor deel te zijn, dat dr Oppenhei mer geen gevaar voor de veilig heid is. Als men het bewijsma teriaal objectief leest, zo zeide Smith, blijkt duidelijk, dat de atoomgeleerde trouw en be trouwbaar is. De verschillende incidenten die verontrusting hebben veroorzaakt, blijken be grijpelijk 'en onbelangrijk te zijn. De beide Britse staatslieden werden op het vliegveld van Ot tawa begroet door premier Louis St. Laurent, zijn kabinet en ver tegenwoordigers van het geme nebest. Slot. 6. Idem tot aankoop van de Staat der Neder landen (Domeinen) van: a. enige percelen grond aan de Van Steen bergenlaan b. van de terreinen van het Oostelijk Bol werk. De heer De Feijter: Ik ben niet tegen de grond aankoop doch over de voorwaarden, die hierbij op genomen worden, wil ik iets vragen. De gemeente krijgt het onderhoud over het gedeelte van het riool. Als nu dat riool vernieuwd moet worden, wie moet het dan doen? De Voorzitter: De gemeente. De heer Den Hamer: Dit is een algemene rege ling van verkoop. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. 7. Idem tot verkoop van een perceel grond aan de Industrieweg aan: a. de Coöp. Landbouw Mij. te Terneuzen; b. A. Thomaes te Terneuzen. 8. Idem tot verkoop van een perceel grond in de Zeven Triniteitspolder aan S. Mielen te Terneuzen. Zonder hoofdelijke stemming worden de punten 7 en 8 aangenomen. 9. Idem tot het onderhands aanbesteden van de verbetering van de Pierssenspolderstraat. De heer Van Langevelde: Dit is geen openbare, doch een onderhandse aanbesteding; ik ben geen voorstander van onderhandse aanbestedingen. Vol gens mij hebben ingezetenen van de gemeente toch ook het recht in te schrijven. Is er maar één, of zijn er meerdere personen gevraagd? De heer De Vos: Het is bekend, dat ons college op het standpunt staat dat openbare aanbesteding, wanneer dat even mogelijk is, moet plaats hebben, dus dat onderhandse aanbestedingen tot de uitzon deringen moeten behoren. Het betreft hier een werk, waarvoor in Zeeuws-Vlaanderen maar heel weinig gegadigden te vinden zijn. Met dit werk is haast. Dit wordt een teerweg en deze moet in de zomer gemaakt worden. Wij zouden het be treuren wanneer de werkzaamheden aan deze weg zouden vertragen. De gemeentewet opent de ge legenheid tot onderhandse aanbesteding, doch deze is met verschillende waarborgen omkleed. Een on derhandse aanbesteding moet goedgekeurd wor den door Gedeputeerde Staten. Met een openbare aanbesteding is dit niet het geval. Wanneer het bedrag is gevoteerd en de aanbesteding blijkt niet te hoog te zijn, dan kunnen Burgemeester en Wet houders zonder meer gunnen. Wij' kunnen de ver zekering geven, dat dit tot de zeer grote uitzon deringen beperkt zal blijven, o.m. als wij voor deliger uitkomen met een onderhandse dan met een openbare aanbesteding. Ik hoop, dat de raad er zich voor deze ke§r bij zal neerleggen. De heer Den Hamer: Ik wil mij bij de heer De Vos aansluiten. Deze zaak heeft haast en moet spoedig uitgevoerd worden. Wij hebben hiermede in het belang van de gemeente gehandeld. De heer Hol: Wat betreft de realisatie van het plan om de weg te verbeteren, zou ik willen vra gen, loopt een en ander geen gevaar in verband met de plannen voor het kanaal? De Voorzitter: De plannen voor het kanaal heb ben nog niet hun definitieve vorm verkregen. Het is nu nog niet bekend, wanneer zij tot uitvoering zullen komen. De verbeteringen van de weg kan wel niet langer wachten. De heer De Waal: De heer De Vos heeft gezegd, dat dit een teerweg zou worden. Dit lag toch aan vankelijk niet in de bedoeling? De heer De Vos: Aanvankelijk zou er over een gedeelte een klinkerweg komen; de gehele weg wordt nu teerweg. Het wordt echter een goede weg, met een goede ondergrond. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. 10. Idem tot vaststelling van de wijziging van de begroting van de dienst Maatschappelijke Zorg, Woning- en Grondbedrijf en die van de Gemeente over het jaar 1953. 11. Idem tot wijziging van de begroting van het Grondbedrijf over het dienstjaar 1954. ).?-<•> voorstellen worden zonder bespreking of hoofdelijke stemming aangenomen. 12. Omvraag. De heer Hol: Ik heb enkele vragen en de eerste daarvan is: de verlichting in sommige, meestal oudere, straten steekt wel zéér pover af bij die, aangebracht in de straten voor het doorgaand verkeer (Axelsestraat, Schoolweg, Grenulaan, enz.). Ook zelfs bij die van de nieuwe wijken, waar meerdere lichtpunten zijn geplaatst. Nu is het, vanwege de daaraan verbonden kosten, van zelfsprekend niet mijn bedoeling voor te stellen in alle straten van onze gemeente een verlichting te doen aanbrengen als b.v. in de Axelsestraat. Toch mag het m.i. niet voorkomen, dat de straat verlichting dermate sober is (b.v. in de Tram straat), dat men een lucifertje nodig- heeft om een huisnummer te ontdekken. Door het bezigen van lampen met grotere licht sterkte, zou wellicht reeds veel bereikt kunnen worden. Mijn vraag is nukunnen Burgemeester en wet houders eens doen nagaan wat de meerdere kos ten per jaar voor de gemeente bedragen bij het aanbrengen van lampen met grotere lichtsterkte? De raad zou dan t.z.t. een beslissing kunnen nemen. Mijn tweede vraag: In het belang van veilig verkeer zou ik U verder willen voorstellen maat regelen te treffen, dat het gemotoriseerd verkeer door de Noordstraat wordt gebonden aan een maximumsnelheid. Bij herhaling kan men waar nemen, dat door dit verkeer op soms ergerlijke wijze met het begrip „veilig verkeer" wordt ge spot. Nog onlangs was ik er persoonlijk getuige van, dat een bestuurder van een landbouwtractor met ongemotiveerde snelheid door „onze Kalver- straat" reed, ja deze zelfs onnodig als demonstra tie-terrein gebruikte, waarbij hij, alweer geheel overbodig, zodanig en veelvuldig de knalpot be speelde, dat hij de mensen in de straat, als in de straat, als in de Griekse mythologie de veldgod Pan, met z'n angstaanjagend geschreeuw de reizi gers in het bos, de stuipen op het lijf joeg. Afslui ting van de Noordstraat voor alle gemotoriseerd vervoer is vanwege de bevoorrading van de tal rijke winkels niet mogelijk, anders zou dit m.i. aanbeveling verdienen. Een andere vraag betrekking hebbende op vei lig verkeer is de volgende: Op de hoek Kerkhof laanBaandijkIndustrieweg is een vluchtheuvel geplaatst. Deze schijnt zodanig geplaatst te zijn, dat lange wagens (o.m. trucks met opleggers) ge noodzaakt zijn daarover heen te rijden. Voor daar op „vluchtende voetgangers" kan deze vluchtheu vel dus eerder gevaar dan beveiliging betekenen. Kan deze zaak eens nader worden bekeken? Verder deel ik U mede, dat men zich bij mij heeft beklaagd, over de toenemende baldadigheid van de jeugd, voor zoveel dit betreft het vernie len van plantsoenaanleg. Dat hierdoor uiteraard ook de gemeente onnodig op kosten wordt gejaagd behoeft wel geen betoog. Tevens werd mij een ge val ter kennis gebracht, dat twee bordjes „Ver boden Toegang", staande op het territorium van de kleuterschool aan de Molendijk, door de hope des Vaderlands zijn neergeveld, om vervolgens „op de kop" te worden teruggeplaatst. Meneer de Voorzitter, nu behoeft men m.i. niet op alle slakjes zout te leggen. In onze jeugd waren de meesten onzer waarschijnlijk ook geen engel tjes. Maar er zijn nu eenmaal grenzen van het toelaatbare. En dat deze in de gevallen door mij bedoeld zijn overschreden, staat voor mij vast. Wat meer effectief optreden, zowel van politionele als rechterlijke zijde, komt mij in deze gevallen beslist noodzakelijk voor. Ten vijfde een volgende vraag, wat betreft de verbinding BernhardstraatMolendijk. Verdient het geen aanbeveling dat deze verbinding spoedig tot stand wordt gebracht? Meneer de Voorzitter, in de raadsvergadering van 13 Mei j.l. heb ik gevraagd de mogelijkheid te doen onderzoeken tot het plaatsen van een pu blieke telefooncel in het nieuwe gedeelte, alsmede het aldaar vestigen van een nieuw hulppostkan toor. Is door Burgemeester en Wethouders terzake reeds overleg gepleegd met de P. T. T.? Zo ja, wat is het resultaat? De Voorzitter: Ik geloof, dat U de vraag betref fende de verlichting wat al te donker inziet. Misschien bent U min of meer misleid door de uit bundige verlichting zoals deze is aangebracht in de Axelsestraat en Grenulaan. Zoals U zelf zegt, kunnen wij een dergelijke verlichting niet in de gehele stad laten aanbrengen. Of wij nog lampen door punten van grotere lichtsterkte kunnen doen vervangen zullen wij graag bezien, alsmede welke consequenties dit meebrengt. Het verkeer in de Noordstraat baart ons, alsook de politie, voortdurend zorgen. Ik betwijfel of wij het invoeren van een maximum snelheid hieraan paal en perk kunnen stellen. De afschaffing van de maximum-snelheid is een middel dat genomen is om gemakkelijk tegen eventuele boosdoeners een proces-verbaal op te maken. De moeilijkheid is dat een politie-agent op dergelijke ogenblikken meestal niet aanwezig is. Wij kunnen toch niet steeds in de Noordstraat een agent laten 'surveil leren om iedere bromfietser of motorrijder, die het verkeer in gevaar brengt een proces-verbaal te geven. Het enige wat. wij kunnen doen is de politie er op te attenderen aan deze aangelegen heid haar speciale aandacht te wijden. De ligging van de vluchtheuvel op de hoek KerkhoflaanBaandijkIndustrieweg is wellicht zo, dat deze niet op een andere plaats aangebracht kan worden. Dit is een driesprong, waarvan het zeer gewenst is, dat men vanaf de Kerkhoflaan komende weet welke richting men gaan wil. Wij hebben destijds het éénrichtingverkeer ingevoerd op de Baandijk, misschien moet ook dit nog ver beterd worden. De baldadigheid van de jeugd komt geregeld aan de orde. Vergeleken met vlak na de oorlog zijn wij vooruitgegaan. Ik vind het jammer dat U het een gebrek aan activiteit van de politie noemde. In tegendeel, bij de ouders ontbreekt het hieraan. Het is van belang dat de ouders de politie steu nen in haar pogingen de plantsoenen gaaf te hou den. Ook schoolhoofden en onderwijzers geven hieraan hun medewerking. Ik geloof dat het de meer opgeschoten jeugd is, dan de kinderen die direct onder de ouderlijke tucht staan. In Maart 1952 hebben wij een verzoek gericht aan de P.T.T. inzake een publieke telefooncel. Dit is afgesprongen op de eis van de P.T.T., dat de gemeente voor 600,garant moet zijn. De ge meenteraad heeft toen, met het oog op de garan tie, besloten niet tot plaatsing over te gaan. Op 30 Oct. 1951 hebben wij een brief geschreven aan de P.T.T. tot ondersteuning van het verzoek tot wijziging in de openstelling van het agent schap, waardoor de middagsluiting gedurende 2 uur tot 1 uur kon worden beperkt. Als antwoord ontvingen wij een schrijven, waaruit naar mijn gevoelen bleek dat het postagentschap voort aan voldoende voor het publiek opengesteld was, n.l. op Maandag, Woensdag, Donderdag en Vrij dag van 8.3012.30 uur en van 13.30 tot 15.00 uur; Dinsdag en Zaterdag van 8.3012.30 uur. Dat op dat postagentschap langer zou moeten worden ge wacht dan op het postkantoor wordt door ons be twijfeld. De heer Hol: Ik wil toch nog even terugkomen op mijn vraag wat betreft een publieke telefoon cel. Wij zijn thans een paar jaar verder en wan neer wij zien hoe Terneuzen is uitgebreid en d« bevolking Is toegenomen in de nieuwe wijken, dan vind ik dat er zeker een publieke telefooncel geplaatst mag worden. De garantie zal ons uit eindelijk thans niet meer zoveel kosten. De heer Den Hamer: Het komt mij voor, dat van een publieke telefooncel zeer weinig gebruik zal worden gemaakt. Over het algemeen zijn er veel aansluitingen bijgekomen in mijn buurt. Wanneer er al eens getelefoneerd moet worden, lopen de meeste mensen even bij hun buurman binnen. De heer Jansen: De nieuwe begraafplaats te Sluiskil is veel verbeterd. Men kan nu ook met een lijkwagen op de begraafplaats komen en ik be tuig hiervoor mijn dank aan burgemeester en wet houders. Er ontbreekt echter nog een hek bij de ingang. Is het de bedoeling van burgemeester en wethouders een hek te plaatsen? Mijn tweede vraag is of er reeds iets meer be kend is omtrent de gasvoorziening op Sluiskil. De Voorzitter: Het hek komt er. De gasvoor ziening is een zaak die zeer in het nevelige zweeft. Wij zijn er mede bezig, doch het is zeer moeilijk een en ander tot een goede oplossing te brengen. De heer N. F. Dieleman: Bij de oude staalfabriek is een groot reclamebord geplaatst en wanneer men nu aan de andere zijde van het kanaal staat is het niet mogelijk te lezen wat er op dit bord staat. Kan het zó gemaakt worden dat men de letters op het bord van grote afstand kan lezen? De Voorzitter: Wij zullen dit zo spoedig mogelijk verbeteren. 1 De heer Van LangeveldeIn de vorige raadsver gadering is met betrekking tot het centraal bouw en woningtoezicht en het toezicht op gemeente werken in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen gevraagd of er nog geen beslissing binnengekomen is van Ge deputeerde Staten. Ik neem aan dat dit niet zo is. Straks zitten wij in de vacantiemaanden en daar na in het najaar en ik wilde de raad laten uitspre ken dat door burgemeester en wethouders aan Gedeputeerde Staten dringend verzocht wordt spoedig in deze een beslissing te nemen. De Voorzitter: Namens de raad zal aan Gedepu teerde Staten een spoedige beslissing worden ge vraagd. De heer Camps: Ik heb tijdens de rondvraag in de vorige raadsvergadering gesproken over een wachthuisje ten behoeve van de wachtenden aan het kanaal. Is een en ander reeds door U nage gaan? De Voorzitter: De moeilijkheid is, dat dit een zaak is, die zich beweegt op het terrein van de Rijkswaterstaat. Voor het aanbrengen van een wachthuisje bij een brug is eigenlijk weinig reden. Ik herinner me in Nederland erg weinig wacht huisjes die opgericht zijn bij bruggen. De heer Camps: Moet het verzoek gericht wor den aan de Rijkswaterstaat? De Voorzitter: Ja. De heer F. Dieleman: De waterafvoer achter de woningen van de Baandijk tussen de Dok weg en de Hogendijk is dermate slecht, dat men drin gend riolering behoeft. De heer De Vos: Dit is inderdaad een ongeluk kige toestand, doch dit riool is geen eigendom van de gemeente. Wij hebben herhaaldelijk hulp gebo den om de riolen schoon te maken. Het eigenlijke lozingspunt is niet veel bijzonders. Wij züllen hier naar nog eens kijken. De heer Lambrechtsen van Ritthem: Is het mo- lijk de trap op het parkeerterrein bij garage Kerckaert naar de Burg. Geillstraat te wijzigen in een trap waardoor deze dienstbaar kan worden gemaakt voor auto's die van het parkeei terrein weg willen? Wanneer er drie rijen auto's staan geeft dit op het ogenblik bezwaren. De Voorzitter: Wij zullen deze kwestie bekijken. De heer De Feijter: De weg op de Koedijk ver keert in zeer slechte toestand. Wat denken burge meester en wethouders hieraan te doen? Het ge deelte van deze weg dat op het gebied van Zaam- slag ligt wordt thans in orde gemaakt door de polder. De Voorzitter: U weet dat wij over de kosten van de tertiaire wegen met Gedeputeerde Staten in bespreking zijn. Voordat met de wegverbetering wordt begonnen, moet de kostenverdeling eerst volledig geregeld zijn. De heer De Vos: De moeilijkheid is. dat de dijk ook verlegd moet worden. Wanneer een nieuwe weg gelegd moet worden, kan deze niet gehand haafd worden in de diverse bochten. Voor deze weg, welke op het tertiaire wegenplan voorkomt is een bijdrage gevraagd aan Gedeputeerde Sta ten. De weg langs de Molendijk moet nog geheel worden aangelegd. Gedeputeerde Staten zouden een bijdrage uit het wegenfonds beschikbaar moe ten stellen, doch zijn daartoe nog steeds niet gene gen. Zij zijn van mening, dat er nog veel slechtere wegen in Zeeland zijn, althans wegen die belang rijker zijn. Wij kunnen dit werk zelf wel uitvoe ren, doch dit is een kostbare geschiedenis. Wij hebben op het ogenblik een bepaald bedrag toe gewezen gekregen, dat wij in 1954 aan kapitaals- werken mogen investeren. Wij moeten een keus maken uit de vele werken die op het programma staan. Wij zullen nog geen 50% daarvan kunnen uitvoeren. Met deze weg slaan wij inderdaad een betrekkelijk slecht figuur. De heer De Feijter: Is het, gezien het naar voren gebrachte, niet mogelijk het bebouwde gedeelte van de Koedijk te herleggen? Voor dit gedeelte komt toch geen nieuwe weg? De. Voorzitter: Wij zullen dit bekijken. De heer Den Hamer: Het ts met mogelijk het plan van de Koedijk op korte termijn te verwezen- li ken Niet alleen de bochten moeten worden weggenomen, doch de weg moet 6% m breed worden gemaakt. Wij hebben hiervoor een bijdrage van de Provincie nodig, anders wordt het bedrag voor ons te groot. De kosten bedragen namelijk 300.000,—. De heer Hol: Ik heb nog geen antwoord gehad op mijn vraag aangaande de Bernhardstraat. De heer Den Hamer: Ter oplossing van de zaak heb ik een stuk van mijn eigen terrein prijsgege ven zodat de Bernhardstraat van één zijde bereik baar is. De aanleg van de volledige straat zal op het ogenblik grote moeilijkheden voor het be drijf veroorzaken. De heer Hol: De weg van de Molendijk naar het Esschendijkje is allesbehalve een weg geschikt voor toerisme. Daar dit een polderweg is kan hier over misschien contact opgenomen worden met de polder? t De heer De Vos: Wu zqn nog steeds in onder handeling om de gronden in de Noordpolder aan te kopen en wanneer wij nu tot het Esschendijkje eigenaar zijn, kan dit misschien ook eens worden bekeken. Deze weg is echter geen eigendom van de gemeente. De Voorzitter: Ik heb nog een mededeling. Des tijds heeft de heer Brinckman de gemeente een proces aangedaan, welk proces de rechtbank heeft afgewezen. De heer Brinckman is niet in hoger beroep gegaan. De procedure Feenstra is eveneens aan de gemeente in hoger beroep toegewezen. Bei de zaken zijn dus in gunstige zin voor de gemeen te afgewikkeld. De vergadering wordt gesloten. Churchill zal heden het kabi net een uiteenzetting geven van de besprekingen met Eisenhower en van zijn mening over een we reldsituatie. Bij het vertrek uit Washing ton, met een vliegtuig van de Canadese luchtmacht, zei Churchill; „Ik ben vele malen in moeilijke tijden naar Ameri ka gekomen voor ernstige za ken, maar ik herinner mij geen conferentie, die nuttiger was dan deze". Het belangrijkste punt was de bevestiging van de eenheid der Brits-Amerikaanse wereld, „on gebroken en onbreekbaar". Vice-president Nixon deed Churchill en Eden uitgeleide. Een duizendtal belangstellenden was bij het vertrek aanwezig. Het Russische persbureau Tass heeft in de nacht van Dinsdag op Woensdag de V. S. van 5 incidenten beschuldigd, waarbij Amerikaanse schepen Russische vrachtschepen in het Verre Oosten, in het bijzonder in de omgeving van Formosa, zouden hebben geschaduwd. De vliegtuigen waren laa,g over de schepen gevlogen en lange tijd in de omgeving gebleven. Volgens Tass was dit optreden van de Amerikanen een grove schending van de vrijheid van de zeevaart. De vluchten van de Amerika nen waren „zonder twijfel" ver kenningen voor de voorberei ding van provocatieve daden je gens Sowjet-schepen in volle zee, zoals die jegens de „Toeap- se", aldus Tass. ZATERDAG 3 JUNI •HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.14 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.45 Voor de vróuw; 9.00 Gymn.; 9.10 Gram.; 9.35 Wa terstanden; 9.40 Schoolradio; 10.00 Causerie; 10.05 Morgen wijding; 10.20 Voor de jeugd; 10.40 Piano; 11.00 Causerie; 11.20 Gram.; 11.35 Orgel; 12.00 Lichte muziek; 12.30 Mededelingen; 12.33 Sport; 12.55 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 13.30 Gr.; 14.00 Kookpraatje; 14.20 Kwar tet; 14.50 Boekbespreking; 15.10 Zang; 15.30 Gram.; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Orgel; 17.20 Causerie; 18.00 Nieuws; 18.15 Gram.- 19.00 Causerie; 19.15 Gram.; 19.30 Causerie; 20.00 Conferentie te Genève; 20.05 Nieuws; 20.15 Sur. muziek; 20.30 Causerie; 21.00 Hoorspel; 22.00 Buitenl. overzicht; 22.15 Gram.; 22.40 Causerie; 22.45 Gebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.15 Gymn.; 7.30 Gram.; 7.45 Gebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Hoog mis; 9.30 Gram.; 9.45 Schoolra dio; 10.00 Orkest; 10.30 Gram.; 11.00 Voor de zieken; 11.50 Gr.; 12.03 Gev. muziek; 12.30 Mede delingen; 12.33 Am us. muziek; 13.00 Nieuws; 13.20 Piano; 13.45 Voor de vrouw; 14.00 Orkest; 15.00 Schoolradio; 15.30 Koor-, 16.00 Voor de zieken; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Koor; 17.35 Or kest; 18.00 Act.; 18.10 Amus. muziek; 18.40 Vragenbeantw.; 18.52 Tenniskampioenschapgen; 19.00 Nieuws; 19.10 Regerings uitzending; 19.30 Gram.; 20.25 De gewone man; 20.30 Holland Festival; 21.20 Act.; 21.30 Mil. Kapel; 22.10 Lichte muz.; 22 45 Causerie; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. BRUSSEL VI.: 12.00 Orkest; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 15.00 Kwartet; 15.40 Gram.; 17.00 Nieuws; 17.10 Lichte muz.; 18.10 Voordracht; 18.20 Koor; 18.30 Voor de soldaten; 19:00 Nieuws; 19.40 Gram.; 19.50 Kinderweel- de; 20.05 Lichte muziek20.15 orkest; 22.00 Nieuws; 22.15 Cau serie; 22.30 Gram.; 23.00 Nws.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 6