Uit de Provincie Het bezoek van Henry Ford 2 Groot-admiraal Dönitz komt spoedig vrij!!! Zware regenval in Japan De schade op Z.-Beveland door het noodweer De overstromingen aan de Amerikaans-Mexicaanse grens Daniël Mayer geschorst Griekse premier naar West-Duitsland Truman veel beter UITBREIDING VAN FABRIEK AAN NOORDZEEKANAAL? Voorlopig geen atoomenergie voor auto's •Hgcnda Zal hij de tweede „Führer' van Duitsland worden? Vanuit de Spandau-gevangenis is reeds veel geregeld 5 Ned. brandweercorpsen assisteerden bij zware brand in België TERNEUZEN. AXEL. AARDENBURG. BIERVLIET GROEDE. HOEK. „Ik ben blij dat ik weer eens in Nederland ben en met veel ge noegen heb ik geconstateerd, dat sinds mijn laatste bezoek in 1948 uw land een opmerkelijke voor uitgang heeft ondergaan", aldus verklaarde Henry Ford II, presi- de*t van de Ford Motor Compa ny, in het Amstel Hotel aan een grote schare journalisten, geko men om de kennismaking met de Amerikaanse automobielkoning te vernieuwen. Vele vragen wer den gesteld, welke door de heer Ford op vlotte wijze werden be antwoord. De heer C. G. F. Sten- ger, directeur van de Nederland se Ford fabrieken, hield een kor te inleiding en deelde mede, dat de heer Ford bereid was vragen te beantwoorden niet alleen op het gebied van de automobielin dustrie maar ook die op een bre der vlak. Henry Ford II, die Dinsdagmid dag in ons land arriveerde, is, zo als bekend, op een rondreis langs zijn Europese fabrieken en heeft dan ook in het buitenland reeds op velerlei gebied zijn zienswijze kenbaar gemaakt. Uiteraard ging de belangstelling hier voorname lijk uit naar de vraag of en in hoeverre de Fordfabrieken aan 't Noordzeekanaal te Amsterdam uitbreiding zullen ondergaan, maar hierover hulde Henry Ford zich nog in stilzwijgen, aangezien de desbetreffende besprekingen nog niet zijn geëindigd. Naar het A.N.P. verneemt worden heden ochtend de besprekingen tussen de heer Ford en de directie van de Nederlandse Fordfabrieken voortgezet en zal de heer Ford zich laten inlichten over de vraag tot hoever een eventuele uitbrei ding van het bedrijf aan het Noordzeekanaal zou moeten gaan. Binnenkort zouden hier over nadere mededelingen volgen, maar op dit ogenblik was nog geen beslissing gevallen. Gevraagd naar de samenwer king van de Europese Fordfabrie ken in Engeland, Duitsland en Frankrijk zeide Henry Ford, dat deze productiebedrijven het ge stelde doel nog niet geheel heb ben bereikt, maar dat zij er naar streven te voldoen aan de vraag in hun eigen binnenlandse markt en tevens in voldoende mate te produceren voor afzet op de ex portmarkten. De Nederlandse Fordorganisatie heeft zeer grote vorderingen gemaakt. Zij ver koopt Amerikaanse, Engelse, Duitse en Franse producten. Voorts sprak de heer Ford over de z.g. Ford foundation, de be kende sociale instelling van het bedrijf, die 75 procent van haar middelen in de Verenigde Staten en 25 procent in het buitenland besteedt. Voor het probleem van de opstoppingen in het verkeers wezen en het parkeren in de ste den hier te lande wist de heer Ford ook geen oplossing. „We have problems of het same type at home", zeide hij, waaraan hij toevoegde, dat hij in Keulen en Brussel dezelfde moeilijkheden had meegemaakt. Zulke moeilijk heden moeten plaatselijk worden opgelost. Plannen om de prijzen van automobielen in Amerika te verlagen heeft Ford op het ogen blik niet. Dat de synthetische rubberfabrieken uit handen van de regering overgaan in particu lier bezit had zijn volledige in stemming. Hij meende, dat het percentage van het gebruik van synthetische rubber tegenover natuurrubber voorlopig constant zou blijven. Tenslotte gevraagd naar de oorzaken van het succes van zijn ondernemingen ant woordde de heer Ford lachend: „Good management!" Henry Ford II werd in 1945, 3 weken na zijn 28ste verjaardag, president van de Ford Motor Cy. Sindsdien heeft het Fordconcern onder zijn leiding een ingrijpende reorganisatie ondergaan, die practisch elk onderdeel van het bedrijf raakte. Er werd een begin gemaakt met de uitvoering van een programma voor uitbreidin gen en moderniseren waarmee 1400 millioen dollars was ge moeid. In 1953 was reeds meer dan 900 millioen dollars aan ver nieuwingen en verbeteringen uitgegeven. De heer Ford was de opvolger van zijn grootvader, wijlen Henry Ford, de stichter van het corcern, die zich op 82-ja- rige leeftijd uit het bedrijf terug trok. De oude heer Ford had na de dood van zijn zoon Edsel in Mei 1943 de leiding weer op zich genomen. Henry Ford II neemt ook actief deel aan het maat schappelijke leven. Voorts is hij benoemd tot plaatsvervangend gedelegeerde der Verenigde Sta ten bij de assemblée der Verenig de Naties. Tegen de zomer van 1948 is de vooruitstrevende geest in de Fordorganisatie tot uiting geko men in haar producten. In 1949 oefende het Fordmodel van dat jaar een sterke invloed uit op het ontwerp en de prestaties van de na-oorlogse automobielen. In 1950 bouwde Ford meer dan 2 millioen personenauto's, vrachtwagens en tractoren. Dit betekende op een na het hoogste productiecijfer per jaar in de geschiedenis der maatschappij. Tijdens de Kore aanse oorlog heeft Ford zijn aan deel geleverd in de productie van defensiemateriaal. De heer en mevrouw Ford hebben twee doch ters en een zoon. In het bedrijf wordt niets onbe proefd gelaten. Vandaar dat Ford een modem laboratorium voor onderzoek naar gasturbines heeft laten bouwen. Voorlopig echter heeft men nog niet de goede me talen om een gasturbinemotor, die met hoge temperaturen werkt, betrouwbaar te maken. Aan een door atoomenergie ge dreven motor wordt nog niet ge werkt, maar wel heeft Ford atoomenergie gebruikt voor in dustriële doeleinden. Atoomener gie voor automobielen acht Hen ry Ford de eerste halve eeuw on mogelijk. „Het is te lomp, £e log en te zwaar. Je zou de mensen in die auto met zware loden pla ten moeten beschermen. Aan atoomenergie voor auto's geloof ik pas als ze die in een lucifers doosje kunnen leveren. Maar al ben ik niet zo erg gelovig op dit punt dan kan men er toch zeker van zijn, dat we de mogelijkheden van de atoomenergie niet over het hoofd zien", aldus de heer Ford. Japan heeft te lijden van zeer zware regenval, die vooral het Noorden van het eiland Kioes- joe teistert. Drie personen zijn om het leven gekomen en vier gewond. Drie personen worden vermist. Een aantal rivieren is buiten haar oevers getreden. 20.000 Huizen staan gedeeltelijk onder water, een 50-tal is ingestort. In Poesan (Zuid-Korea) zijn eveneens als gevolg van zware regens 2 personen om het leven gekomen en 50 huizen verwoest; 4000 huizen kwamen onder wa ter te staan. MORGEN: AXEL: Ger. Kerk, Kerkdreef, 7.30 uur: Vergadering afd. Axel Stichting Vrederust. BIERVLIET: Braakmanfees ten. HONTENISSEGemeentehuis Kloosterzande, 11 uur: Aan besteding uitvoeren riolerin gen en bestratingen met bij komende werken in de kom van Lamswaarde. TWEEDE KAMER. In de vergadering der Tweede Kamer heeft de heer Haken (C.P.N.) Woensdagmiddag aan de minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening de volgende vragen gesteld: 1. Heeft de minister kennis genomen van de grote schade, welke als gevolg van het nood weer van Zaterdag 19 Juni aan land- en tuinbouwgewassen op Zuid-Beveland is toegebracht en is het juist, dat deze schade op een bedrag van ruim 3 millioen gulden in totaal wordt geschat? 2. Is de minister niet van me ning, dat deze schade te groot is om door de getroffenen boeren en tuinders persoon lijk te worden gedragen, en is de minister bereid van over heidswege de gedupeerden in hun schade tegemoet te komen in de vorm van financiële hulp? Minister Mansholt zegt inder daad kennis te hebben genomen van deze schade, welke 3 mil lioen zou bedragen. .Overwogen is wat van de zijde der regering kan worden ge daan. Hagelschade is 'n normaal be drijfsrisico, waartegen men zich kan verzekeren. Het ligt niet op de weg der overheid financiële bijstand te verlenen. Wel wordt overwogen of verschillende ge troffenen in aanmerking komen voor een crediet uit het waar borgfonds, opdat zij hun be drijf kunnen voortzetten. De was van de rivieren in het Amerikaans-Mexicaanse grens gebied houdt, volgens uit Me xico ontvangen berichten, nog steeds aan. De stad Acuna in de Mexicaanse staat Coahuila is reeds overstroomd en het gehe le stroomgebied van de rivier de Bravo wordt bedreigd. Het me rendeel van de inwoners van de stad nam de wijk naar heuvels in de nabijheid. Verscheidene huizen zijn ingestort, alleen in Acunt zijn naar schatting 12.000 daklozen. De overstromingen breidden zich nog steeds uit. Meer dan 60.000 mensen zijn dakloos. Hoe wel tot dusver nog geen mel ding is gemaakt van slachtof fers, is de materiële schade zeer aanzienlijk. t Het bestuur van de Franse socialistische partij heeft beslo ten de afgevaardigde en oud minister Daniil Mayer van elke vertegenwoordiging der partij Spandau een fictie is. uit te sluiten tot het eind van „Menselijkheid is zwakte. Laat de zittingsperiode van het par- er nooit overlevenden zijn, want Jack Fishman, de man, die on langs het boek „De Zeven Man nen van Spandau" publiceerde, heeft thans voor de Britse „Sun day Pictorial" een speciale repor. tage gemaakt over grootadmi raal Dönitz, die één der zeven mannen is. Hij schrijft: Onder de zeven oorlogsmisda digers in de Spandau-gevangenis bevindt zich de voormalige groot admiraal Dönitz. Hij zal spoedig een vrij man zijn, aangezien hij zijn straf van 10 jaar bijna uit gezeten heeft. Er is echter een ontstellend feit aan deze vrijla ting verbonden: Gedurende de afgelopen paar jaar is Dönitz via geheime kanalen voortdu rend in contact geweest met zijn volgelingen in West-Duits land. Dit 'bewijst, dat het zgn. vol maakte veiligheidssysteem van lement (1956). Daniël Mayer is door het be stuur van zijn partij beschul digd van „ondisciplinair gedrag", omdat hij in de commissie voor Buitenlandse Zaken van de na tionale vergadering zijn stem had uitgebracht vóór het rap port van Jules Moch tegen de Europese verdedigingsgemeen schap. Verleden week is tegen vijf andere socialistische afgevaar digden dezelfde maatregel ge troffen. Zii hebben eveneens te gen de E.V.G. gestemd. Gisteren heeft een zware brand gewoed in de Belgische grens plaats Hamont, welke een grote kaarsenfabriek gedeeltelijk in de as heeft gelegd. Zeven brand weercorpsen namen aan het blus- singswerk deel, waarvan vijf uit Nederland: t.w. de gemeentelijke brandweren uit Eindhoven, Bu del, Gemert en Deurne, en de brandweer van de Budelse zink- witfabriek. De schade loopt in de millioenen francs. Gebrek aan water bemoeilijkte het blussings werk in zeer ernstige mate, tot tenslotte na een uur graven een reusachtige ondergrondse put bij de fabriek werd gevonden, welke voldoende water opleverde om het blussingswerk te voltooi en. De put lag in een plantsoen vóór de fabriek. De aanwezigheid van een put in de omgeving was bekend, maar niemand kon pre cies zeggen waar deze lag, zodat men met man en macht de grond is gaan omwoelen en uitgraven, tot de put tenslotte na een uur werd gevonden. De plaats Ha mont heeft zelf geen brandweer. zij vertellen sprookjes..." De man, die dit gezegd heeft, is de voormalige grootadmiraal Karl Dönitz, commandant van de Nazi „U-boten" en na Hitiers dood de opvolger van Hitier als opperbe velhebber en leider van het der de rijk. Dit is de man, die beweert het recht van Hitier geërfd te heb ben om „führer" ofwel rijkspre sident van Duitsland te worden. Na zijn vrijlating uit de gevange nis van Spandau zullen hij en zijn volgelingen zo is reeds bekendgemaakt dit „recht" opeisen. Dat dit recht opgeëist zal worden is een feit, dat bewe zen kan worden en dat reeds be wezen is uit geheime brieven van Dönitz zelf aan parlementsleden en uit verklaringen, die hij tegen over zijn vrouw en tegenover buitenstaanders afgelegd heeft. Het punt, dat belangrijk is, is echter: Is Dönitz werkelijk ge vaarlijk? Het antwoord ligt in de Spandau-gevangenis. Op het ogenblik zeggen de geallieerde autoriteiten nog, dat de tien jaar van Dönitz pas in September '56 om zijn, maar dr. Otto Kranzbüh- ler, de verdediger van Dönitz en grootadmiraal Raeder, zegt, dat het vaststaat, dat de straf is in gegaan op de dag van arrestatie, nJ. op 23 Mei '45, zodat Dönitz volgend voorjaar vrij zou komen. Engeland heeft zelf een prece dent geschapen voor deze theo rie door uit de gevangenis te ming aan de oorlogssamenzwe ring, wegens het laten doodschie ten van geallieerde krijgsgevan genen en, als hoofd van de staat na Hitler's dood, wegens het be velgeven tot de voortzetting van de oorlog". Dönitz en de andere top nazi's, die de galg ontkwamen, vereis ten speciale aandacht. Ze werden geïsoleerd van andere gevange nen en geïsoleerd van de wereld. Ongekende voorzorgen werden getroffen omdat deze mannen nog steeds gevaarlijk voor de wereld konden zijn. En zo wer den Dönitz, Rudolf Hess, Baldur von Schirach, Albert Speer, Von Neurath en Walther Funk naar Spandau gezonden, de gevange nis, waar Hitier zijn vijanden al tijd placht heen te zenden. Ze werden de enige bewoners van dit sinistere gebouw, dat 600 ver oordeelden kan bevatten. Er staat een 30 voet hoge muur om heen, waarbinnen weer een enor. me draadversperring loopt, die onder stroom staat. 120 Bewa pende soldaten bewaken het ge- ibouw, waarop bovendien nog negen wachttorens aangebracht zijn. Elke tien minuten vindt een algehele controle plaats. Zoek lichten flitsen aan, machinege weren worden gericht. Nog geen helicopter zou de gevangenen tijdens het „luchten" kunnen op pikken. In het gebouw wordt elk kwartier door kijkgaten in de cellen controle uitgeoefend' of geen zelfmoordpogingen worden gedaan. Maar, Karl Dönitz komt spoedig vrij Wat wenst hij voor de toekomst? In brieven aan zijn vrouw schrijft hij herhaaldelijk: „Als ik eruit kom, wil ik geen suffe oude man worden, maar een begrijpend mens, die de jeugd kan verstaan, omdat zijn eigen hart jong gebleven is; ik zou graag voor kinderen gaan zorgen, voor wezen of behoeftige kinderen. Ik denk, dat ik een „Kindergarten" ga beginnen, waarin ik ook jonge honden zal houden". Maar, het oprichten van een Kindergarten is niet de enige ambitie die Karl Dönitz koestert hij wil ook Duitsland leiden... En om dit te bewijzen, verwijzen we naar de brieven, die de censuur van Spandau niet onder ogen kreeg, brieven, die naar buiten gesmokkeld werden! Via deze brieven is Dönitz de lei der gebleven van een geheime xiw uv/oi uii uv. gu vaiiguino ut i w» guiivimu Werl generaals, die als oorlogs-1 groep, niet bepaald berouwvolle misdadigers opgesloten zaten, vrij te laten onder de bewering, dat de straffen ingegaan waren op de dag van arrestatie. Dönitz maakt dus een uitstekende wet tige kans om komend Voorjaar vrij te komen. Hij is fit, actief en zeer ambitieus. Tijdens de pro cessen van Neurenberg had hij geluk: Hij kreeg de kortste straf (10 jaar) wegens „zijn deelne- nazi's, die op zijn officiële leider schap wachten en die zich voor bereiden op de dag van zijn vrij lating. „Het is mogelijk, dat een door de communisten geïnspireerde demonstratie buiten de gevange nis tegen mij gehouden zal wor den, als ik vrijkom'', zo schreef hij in één zijner heimelijke brie ven. En hij heeft zijn volgelingen dan aanwijzingen hoe ze hem in bescherming moeten nemen. „Ik moet onmiddellijk naar een vlieg veld gebracht worden en naar het Westen gevlogen worden", zo beveelt hij. In de gevangenis wordt Dönitz illegaal op de hoogte gehouden van alles, wat er over hem in de wereld geschreven wordt. „De Engelsen", zo schrijft hij een an der maal, „zijn onze belangrijk ste tegenstanders. De oorlog is ons opgedrongen omdat de Brit ten ons geen grote natie wilden laten worden-" Dönitz' volgelin gen, die afkomstig zijn uit de Naulmann-groep, uit de verboden socialistische rijkspartij en uit zoveel andere groeperingen, zul len hem blind volgen. Curieus is ook het feit, dat zijn vrouw als verpleegster werkt in het Rautenberg Hospital in Ham burg, dat door de autoriteiten als een neo-fascistisch centrum gebrandmerkt wordt. Tijdens een recent interview zei zijn echtgenote: „Mijn man heeft het recht om de eerste po sitie in dit land te bekleden en wel om twee redenen. De eerste is omdat hij verantwoordelijk was voor de redding van twee en een half millioen Duitsers, die konden ontsnappen aan de op rukkende Russen in de tijd waar in mijn man hoofd van de staat was en hij vóór de wapenstil stand de tijd wist te rekken. De tweede is, omdat hij door Hitier tot diens opvolger benoemd werd". Dönitz zelf zegt hierover: „Het feit, dat de geallieerden mij als hoofd van de staat erkenden door met mij te onderhandelen vóór mijn arrestatie, vestigt mijn grondwettelijk recht op de opvol ging". Dönitz komt spoedig vrij en zijn „brigade" staat klaar De Griekse premier, veldmaar schalk Papagos is Woensdag naar West-Duitsland vertrokken voor een officieel bezoek van een week. Hij wordt vergezeld door de minister van Buitenlandse Za ken, de minister van Coördinatie, de gouverneur van de bank van Griekenland en hoge ambtena ren van het ministerie van Bui tenlandse Zaken. Voor de besprekingen te Bonn is geen agenda vastgesteld. Ver wacht wordt, dat gesproken zal worden over vraagstukken van gemeenschappelijke belang, voor. al over samenwerking op han dels- en economisch gebied. Premier veldmaarschalk Papa gos is Woensdag op het vliegveld van Bonn aangekomen. Hij werd o.m. door de Westduitse bonds kanselier, dr. Adenauer begroet. TECHNISCHE HOGESCHOOL DELFT. Te Delft slaagden voor het candidaatsexamen natuurkun dig ingenieur de heren W. J. de Putter te Axel en A. P. Riemens te Hoek. Geslaagde 2-daagse jubileum. reis naar Luxemburg. De damesgroep „De Trekvogels" alhier maakten op Maandag 28 en Dinsdag 29 Juni j.l. per auto bus een geslaagde 2-daagse trip naar het aan natuurschoon zo rijke Luxemburg. Maandagmorgen om half zes werd van de Markt alhier ge start. In één ruk ging het naar Leuven, waar de koffie zich twee uur na de start goed liet smaken. Via Luik ging het langs de Vesdre naar Verviers en vandaar naar Baraque de Gileppe, waar de stuwdam werd bezichtigd. Verder ging de reis langs Mal- médy en Clervaux naar Vianden, waar men omstreeks 17.15 uur arriveerde en ongeveer ander half uur verpozing zocht. Het einddoel van de eerste dag was personen uit de provincie Zee land. Het doel van deze bijeenkom sten is bespreking der richtlij nen die gegeven worden in het mandement der Nederlandse bisschoppen. Op deze bijeenkomst zal het woord worden gevoerd door drs W. Kusters die verbonden is aan het Katholiek sociaal ker kelijk instituut te Den Haag. Als onderwerp is gekozen: „De Ka tholiek in het openbare leven van deze tijd". Als gesprekslei der zal optreden de burgemees ter van Aardenburg en lid van de Provinciale Staten van Zee land voor de K.V.P., de heer Sjef van Dongen. Openbare aanbesteding. De uitslag van de aanbesteding voor het bouwen van een nieuw schoolgebouw voor U.L.O., met daarbij behorend gebouw voor lichamelijke oefeningen en een gebouwtje voor centrale verwar ming ten behoeve van de Ver. voor Chr. Nat. Onderwijs alhier, had het volgende resultaat: P. J. de Potter, Hulst ƒ312,000; Fa J. F. v. d. Veen ƒ291.000; Fa Echternach waar men 's avonds Rijnberg ƒ290.000; Fa. J. Koliin nlml OmVlf 1111»» o.n M It" 1T70 T-v-l T»-* f o>/\/\ Y Oud-president Truman maakt het thans veel beter. Zijn toe stand is niet critiek meer. Dit is door zijn arts meegedeeld. ottni acht uur aankwam. In het hotel De 1' Etoile d' Or werd ge dineerd en ook gelogeerd. De volgende dag vertrok men, na ontbeten te hebben, om 8 uur te voet naar Berdorf. Deze prach tige wandeltocht door de rotsen zal velen nog lang heugen. Van Berdorf ging het weer per auto bus naar Arlon, waar het klein tje koffie werd geserveerd. Via Bouillon en enige schilder achtig gelegen plaatsen arriveer de men omstreeks kwart over zes te Dinant, waar in hotel De la Couronne werd gedineerd. Op de terugreis vertoefde men nog een uurtje te Brussel. 't Was reeds één uur na mid dernacht toen men moe, doch zeer voldaan over de voortreffe lijk geslaagde reis te Terneuzen „de finish" bereikte. 22e Katholieke onderwijzersdag. Een groot aantal leden van de afdelingen Hulst en Oostburg van de Katholieke Onderwijzers Bond en de afdeling Zeeland van de St Augustinusvereniging waren naar Terneuzen gekomen om deel te nemen aan de 22ste jaar lijkse Katholieke onderwijzers dag. Een plechtige H. Mis, opgedra gen door de Zeereerw. Heer M. H. Kuiper, pastoor te Ierseke en bisschoppelijk adviseur van de afdeling Zeeland van de St Augustinusvereniging, was een waardige opening van deze dag. De leiding over de zangers was in handen van de heer J. v. d. Vel den, directeur van het R.K. zang koor van de parochie Terneuzen. Om 10 uur opende de voorzit ter de heer J. Cornelis, hoofd van de R.K. school te IJzendijke, een zeer interessante tentoonstelling van leermiddelen, in het Concert gebouw. Hierbij sprak de voorzit ter ook een welkomstwoord tot alle collega's. Het hoogtepunt van deze dag van bezinning was de magistrale rede van Dr A. A. Olierook, pas toor te Bloemendaal, die 't onder werp „De sociale taak van de on derwijzer" behandelde. Deze rede werd door alle aanwezigen met zeer veel aandacht beluisterd. 's Middags had een gezamenlijk diner plaats in Hotel Rotterdam. Na afloop hiervan om 14.30 uur werd de dag besloten met een uit stekende opvoering van „De Stijfkop", door het Reizend Volkstoneel (afdeling Nationaal Toneel van België). Film over de H. Pius X. In het R.K. parochiehuis werd de film vertoond over het leven van de op 29 Mei 1.1. heilig ver klaarde Paus Pius X, „Mensen kijken niet naar de hemel". De gewezen Amerikaanse ge neraal Henry Vidon, die nooit te voren voor de film speelde, ver tolkt de figuur van deze grote Paus met een ontwapenende eenvoud. De gang van deze mens, vanaf zijn armelijk ouderhuis tot de hoogste waardigheid die een mens hier op aarde kan bereiken, is vaak de gang van een marte laar geweest. Immers naast de vele ingrijpende innerlijke en uiterlijke vernieuwingen die de H. Paus X heeft doorgevoerd, wordt hier in het' bijzonder de aandacht gevestigd op de nooit aflatende strijd die hij gevoerd heeft om wereldoorlog I te voor komen. Toen zijn vermaningen niet mochten baten, bood hij zijn eigen leven aan God als offer voor het heil der mensheid. Van zeer bijzondere waarde zijn de op namen van het conclaaf, wanneer de opvolger van Leo XIII moet worden gekozen. Te weinig parochianen hebben van dit bijzondere filmwerk ge profiteerd, hoewel de opkomst niet slecht was te noemen. Dege nen die deze avond hebben ge mist, kunnen daar alleen maar spijt van hebben. Gemeentelijke badinrichting. De gemeentelijke badinrichting werd in de afgelopen maand Juni door 2799 personen bezocht. Zeeuwse Rooms-Katholieke leiders bezinnen zich op mandement. Zaterdag 3 Juli en Zondag 4 Juli zullen in het R. K. vorr mingscentrum „Maris Stella" alhier bijeenkomsten worden gehouden voor leidinggevende ƒ289.500 (allen te Terneuzen); A. J. de Visser ƒ272.825; Fa. Ha melink 270.000 (beiden te Zaam- slagFa. P. A. v. Hoeve, Axel ƒ270.000; Gebr De Theije, Ter- hole ƒ267.000; Fa. P. F. Voet, Kloosterzande ƒ266.600; Fa. De Bodt, St. Jansteen ƒ256.000; F. Lambert, Stoppeldijk ƒ253.300; Fa. Ereijser, Terhole ƒ252.400; Gebr. v. Steenbergen, Philipinne 249.800; Fa. Gebr. v. d. Poel, Terneuzen ƒ247.900; F. J. Len- sen 245.000; Pr. v. Wiemeersch ƒ242.000 (beiden te Axel). De gunning werd aangehouden. Eindelijk. De bestrating van de Kerk dreef te Axel waarover al het doorgaande verkeer richting Noord-Zuid moest „hobbelen", wordt thans eindelijk verbeterd en vervangen door een klinker wegdek. De weggebruikers, die geregeld van deze slecht gepla veide straat gebruik moesten maken hebben een dubbel voor deel, daar enige tijd geleden ook een nauwe passage in deze weg is verbreed. Amateurvoetbal. De Axelse bakkers traden met een (versterkt) elftal in het veld tegen een team van de douane. De bakkers verwierven dra een 30 voorsprong, doch de doua niers wisten nog voor rust gelijk te maken. De rust ging in met 43 stand voor de bakkers. Na de thee waren de „kommiezen" uitgespeeld, getuige de eind stand van 74 in het voordeel van de bal kers. Coloradokevers. In Plan West vonden enkele spelende kinderen op straat aar dige kevers. Bij nadere beschou wing door een voorbijganger bleek dat de aardige diertjes co loradokevers waren, welke met spoed onschadelijk werden ge maakt, zodat deze geen verder onheil aan de gewassen kunnen aanrichten. Rectificatie. Bij de gisteren vermelde benoe ming tot ontvanger-griffier van de polder Noord bij Axel van de heer J. de Klerk is een abuis ge maakt. De benoemde ontvanger griffier is n.l. de heer J. de Klerk Pz. Biervliet gaat feestvieren. Er heerst thans te Biervliet een gezellige drukte. Overal wordt met de meeste geheimzinnigheid gewerkt aan straatversiering, praalwagens en aan de tentoon stelling. Dezer dagen werd in de Havenstraat de grote tentoon stellingstent geplaatst, waarbij vooral de jeugd present was. De straten beginnen al een feestelijke aanblik te krijgen. Hoewel men overal weinig te we ten komt, fluistert men toch dat er al 15 praalwagens gereed zijn en er nog meer gereed worden gemaakt. Er heerst een verwach tingsvolle stemming, zodat het Braakmanfeest zeker zal slagen. Vrijdag a.s. wordt het raadhuis door de Commissaris der Konin gin geopend, waarna het be kroond rundvee wordt voorgeleid. Groede heeft een nieuwe zuiveringsinstallatie. Onder grote belangstelling werd Woensdagmorgen de zuive- ringsinstalatie officieel geopend door prof. dr F. L. Polak. Dit be tekende voor Groede de afsluiting van jaren zwoegen, want niet al leen de zuiveringsinstallatie is keurig voor elkaar gekomen, er zijn ook nieuwe straten en nieu we riolering gekomen, welke een belangrijke verbetering beteke nen voor de bevolking. Verder is er een nieuwe traverse, welke het drukke verkeer buiten de dorps kom om leidt. Dit alles maakte het noodzake lijk, dat het slotstuk van het pro gramma, de rioolzuiveringsinstal latie, met enige feestelijkheid moest worden geopend. In de raadszaal van 't gemeen tehuis ontving burgemeester J. C. Everaars alle genodigden, on der wie wij o.m. bemerkten prof. F. L. Polak uit Utrecht; drs H. de Lange, die eveneens zitting heeft in de rijkscommissie voor werkverruiming; de heer C. Ha melink, lid van G.S.; ir H. D. J Swaters, hoofdir. der prov. wa terstaat, alsmede de irs H. N. Coolman en J. A. Hofwegen, bei den districtsir. van de prov. wa terstaat; ir Lekkerkerker van 't Ir.bureau Van Hasselt De Ko ning; de heer M. Dooms; ir Q. A. van der Linden; de heer W A. Stufkens van de prov. D.U.W.- commissie, en alle raadsleden. Burgemeester Everaars sprak een welkomstwoord tot de geno digden en herinnerde aan de lij densweg, welke Groede door kruiste, de slechte riolering en de belangrijke verbetering, welke thans tot stand is gekomen. Na deze korte toespraak werd de koffie aangeboden, waarna het gezelschap, op de zolder van het raadhuis de verkeerstafel bezich tigde, die Groede's wachtmeester, de heer A. L. van Ooijen, in vrije tijd heeft vervaardigd. De ver keerstafel is prachtig speelgoed voor jong en oud. Dat bleek wel toen de genodigden „graag" om beurten de electrische treintjes en bussen lieten rondrijden en be dienden. Deze verkeerstafel is een uitstekend hulpstuk om de kinde ren enigszins wegwijs te maken in het verkeer. Het is de bedoe ling, dat er verkeerscursussen worden gegeven zowel voor de ouderen als jongeren. Wacht meester Van Ooijen oogstte zeer veel succes met zijn verkeersma- quette, waarop zelfs het zwem bad niet ontbreekt. Na het bezoek aan de ver keerstafel richtte het gezelschap zijn schreden naar de zuiverings installatie. De fontein vóór het gemeente huis spoot feestelijk. De vijver is bedoeld als bluswater-reservoir, doch op handige wijze is hier het nutttige met het aangename ver enigd. Bij de zuiveringsinstallatie gaf ir Lekkerkerker een uiteenzet ting over de werking der installa tie, waarna de burgemeester aan prof. Polak verzocht de handle om te draaien en de installatie in werking te stellen. Met groot genoegen werd aan dit verzoek voldaan en het aan vankelijk zeer onwelriekende wa ter stroomde al gauw langs de Installatie, om na geruime tijd als helder water in de sloot te verdwijnen om te worden afge voerd. Ook het slibbed werd in werking gesteld, zodat de gasten konden zien, waar de meststoffen voor het- land achterblijven. Het gezelschap begaf zich hier na naar Het Vlaemsche Duyn, waar een welverzorgde maaltijd Werd geserveerd. Tijdens deze maaltijd bracht burgemeester Everaars dank aan ieder die meewerkte aan de tot standkoming der zuiveringsin stallatie en de daarbij behorende werken. Als dank voor het werk der commissie-Polak werd prof. Polak een boekwerk aangeboden, waarin een groot aantal foto's van Groede zijn aangebracht. Het toont de chaotische toestand waarin de straten zich na een re genval bevonden, enkele fraaie plekjes van Groede en daarnaast verschillende foto's van werkbe zoeken der commissie aan Groe de. Ook foto's der verschillende werkzaamheden aan de zuive ringsinstallatie zijn in het album aanwezig. Prof. Polak betuigde zijn dank voor het album en sprak zijn waardering uit voor het doorzet tingsvermogen, van Groede om, in samenwerking met de coördi natiecommissie voor openbare werken, de rioolzuiveringsinstal latie, welke hard nodig was, tot stand te brengen. Gemeenteraad. In de gehouden raadsvergade ring, onder voorzitterschap van 'burgemeester Hanssens, werd het voorstel van B. en W. aangeno men tot onbewoonbaar Verklaren van de percelen: Tramstraat 19, Noordstraat 27, 28, 37, 39 en 41, Langestraat 91, Oud-Vlissingen 13, Mauritsfort 10, St. Hubrecht- straat 5, D 32, D 34 en D 36. Voor de rundveekeuring te Hoek en voor de te Biervliet te houden fokveedag werd een medaille be schikbaar gesteld. Alle overige subsidie-aanvragen werden aangehouden. Het verzoek van D. F't Gilde om verbetering van zijn woning, staande in de Langestraat 72, werd ingewilligd, terwijl de raad accoord ging met het verlenen van een vacantietoeslag ad 2 van het salaris voor het gemeen- tepersoneel en de verordening „Interim-regeling ziektekosten ambtenaren" werd aangenomen. Het verzoek van A. van Alten, Molendreef 2, en F. den Hamer, Tramstraat 11, om aansluiting van hun woningen op het ge meenteriool, werd ingewilligd. Het voorstel van B. en W. tot het vaststellen van een verorde ning heffing van een straatbelas ting, zijnde 12 op de bebouwde eigendommen en 3 op de on bebouwde eigendommen, liep niet zo vlot van stapel. Daar Ged. Staten de heffing van 3 op de onbebouwde eigendom men hadden voorgeschreven, leg den de heren L. Jansen, P. Schee- len en J. Tollenaar zich er ten slotte bij neer. De heffing op de bebouwde eigendommen werd hiermede verhoogd van 6 tot 12 De heer P. Scheele vroeg of dit een voorstel was van het gehele college van B. en W., of van de meerderheid hiervan. De voorzitter antwoordde, dat een lid aanvankelijk bezwaren 'had, doch daarna werd eenstem migheid bereikt. Het voorstel werd hierna aan genomen. Na wijziging van de begroting voor de diensten 1953 en 1954. werd het voorstel tot aflossing ener kasgeldlening ad 100 en het opnieuw aangaan var"en

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2