DE ZONSVERDUISTERING Guatemala vraagt goede diensten aan Amerika De strijd Indo-China Voormalige garnizoens commandant van Cairo krijgt 10 jaar WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Goud verdrongen doormais Ir de export van Z.-Afrika Besiand gesloten Weersgesteldheid was voor sterrekundigen teleurstellend Doodstraf geëist tegen beulen van Struthof DONDERDAG 1 JULI 1954. 9e Jaargang No. 3188. Op atoomkracht werkend electrisch krachtstation in Rusland De Italiaanse Himalaya expeditie Hanoi bedreigd Birmaanse troepen behalen overwinning Aanslagen in Frans Noord-Afrika IK h—idalen SinS' viel op oa' Leider van expeditie overleden De Zonsverduistering in het buitenland rrankerlng bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 - Terneuzen Eedactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Ni 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1 iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of-: Adrea Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 nnr. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10.30 uur. De regering van Guatemala heeft de regering van de V. S. verzocht haar goede diensten te willen verlenen om een ontmoe ting met kolonel Armas, de lei der der opstandelingen, te be werkstelligen, teneinde over een staking van het vuren te spre ken, zo wordt uit betrouwbare bron vernomen. Uit dezelfde bron wordt ver nomen, dat de Amerikaanse on derminister van Zuidameri- kaanse Zaken, Holland, reeds pogingen in het werk stelt om in verbinding met Armas te ko men. Volgens te Belize ontvangen radio-berichten uit Guatemala heeft de regering van dat land een bestand gesloten met kolo nel Armas, de leider van de op standelingen. De directeur van de regerings radio, die dit bekendmaakte, zei dat het bestand te danken was aan „de goede diensten van zekere landen". A.F.P. meldt nog, dat verschei dene ministers van de regering- Arbenz hun toevlucht hebben gezocht in buitenlandse ambas- ScLCiGS In geheel Guatemala is de strijd gestaakt, aldus radio Guatemala. Naar in Tegucigalpa (Hondu ras) wordt vernomen geldt het bestand voor slechts 24 uur. De Junta heeft kolonel Armas een ministers-functie aangebo den, aldus een bericht van ra dio-San José (Costa Rica). In Hondurese kringen meent men, dat de nieuwe Junta anti communistisch is. Toen het bericht van het be stand in Guatemala bekend werd toonde de bevolking grote vreugde. De kerkklokken luid den, aldus radio-San José. De toestand in de stad Guatemala. Groepen mannen, vrouwen en kinderen verdringen zich voor de buitenlandse ambassade en legaties in de stad Guatemala, waar veel communisten, die enige uren tevoren nog ver klaarden bereid te zijn hun le ven te geven bij de „verdebi ging van het land en de revo lutie", om asyl vragen. Alleen reeds in de ambassade van Mexico zochten meer dan 300 personen hun toevlucht De ambassadeur heeft een aan de ambassade grenzend gebouw moeten huren om alle vluchte lingen te kunnen herbergen. Een officiële woordvoerder verklaarde, dat, gezien de aan wezigheid van communistische elementen, de toestand nog voorzichtigheid gebood. De re- In de delta van de Rode Ri vier is het Woensdag tot een he vig treffen gekomen tussen Ninh Binh en Phoe Niac, een 100-tal km ten Zuiden van Ha noi. Hierbij waren een pantser afdeling der Franse uniestrijd^ krachten en naar schatting Vietminh-bataljons betrokken. De verliezen aan de zijde van de Vietminh worden op 150 doden geschat. De Franse luchtmacht heeft in het Zuidelijke gedeelte van de delta een grote activiteit ont wikkeld. gering stelde alles in het werk om de elementen, die onlusten zouden kunnen uitlokken, op te sporen. De communistische mi litie is, voor zover nog niet ge vlucht, ontwapend. Gevangenen, die beschuldigd werden van deelneming aan de samenzwering van April 1953 te gen de regering-Arbenz, zijn vrijgelaten uit de gevangenis van Salama en inmiddels in de stad Guatemala aangekomen. Zij droegen duidelijke tekenen van mishandeling, aldus de woordvoerder. Directeuren van vroegere on afhankelijke bladen, die waren gevlucht voor de politie van Ar- jenz, zijn op hun post terugge keerd. Een woordvoerder van het ministerie van Defensie deelde mede, dat de politieke partijen haar activiteit weer kunnen ont plooien uitgezonderd de „Gua- temalaanse arbeiderspartij" en de „communistische partij". De nieuwbenoemde procureur- generaal van Guatemala, Mos- coso, een advocaat, verblijft in San Salvador om met de op standelingen verder over het bestand te onderhandelen. Hij heeft volledige bevoegdheden gekregen. Naar radio-Panama meldt heeft ook kolonel Diaz de af gezette opvolger van ex-presi- dent Arbenz, de wijk genomen in de Mexicaanse ambassade in de stad Guatemala. In tegenstelling tot vroegere berichten, volgens welke ex- president Arbenz het land had verlaten op weg naar Buenos Aires, wordt nu gemeld, dat hij zich onder de 450 personen be vindt, die een toevlucht hebben gezocht op de Mexicaanse am bassade. Negentig vluchtelingen hebben de wijk genomen naai de ambassade van Argentinië en 30 verblijven in het gebouw van de Ecuadoriaanse ambassade, aldus radio-Panama. Kolonel Ahmed Sjawky, voor malig garnizoenscommandant van Cairo, is door de Egyptische revolutionnaire raad schuldig bevonden aan het aanzetten tot muiterij en veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf. Het was de laatste zaak waar mee de raad die in 1952 na de troonsafstand van Faroek werd ingesteld, zich heeft bezigge houden. De raad is nu ontbon- d0Kolonel Sjawky had verklaard onschuldig te zijn. In de perio de dat het leger onder generaal Naguib in 1952 de macht over nam, bekleedde Sjawky belang rijke functies. Radio-Moskou heeft medege deeld dat een op atoomenergie werkend krachtstation 27 dezer in de Sowjet-Unie in werking is gesteld. Het station, dat een ver mogen heeft van 5000 kilowatt, zal stroom leveren aan industrie, en landbouwbedrijven. Er is niet medegedeeld, waar het nieuwe krachtstation is gelegen. In de mededeling wordt nog gezegd, dat Sowjet-geleerden en -technici thans bezig zijn met het bouwen van krachtstations voor de industrie, met een vermogen van 50.000100.000 kilowatt, die hun energie aan kernsplijtings reacties zullen ontlenen. Het ministerie van Binnenland se Zaken van Nepal heeft de be richten tegengesproken volgens welke drie van de vier leden van de Italiaanse Himalaya-expeditie zijn omgekomen. Gezegd wordt dat het onderzoek in het district Doti wordt voortgezet. Tegen zes voormalige nazi-lei- .klaringen van getuigen uit ver ders van het Duitse concentratie- scheidene landen zijn in Struthof kaïmp Struthof in Oost-Frankrijk ongeveer 10.000 personen om is Woensdag te Metz de dood- het leven gebracht. straf geëist. In de afgelopen twee weken hebben deze oud-S.S.-ers tezamen met tien anderen, zich voor een militair gerechtshof moeten ver. antwoorden voor de massamoor den en wreedheden, waaraan zij zich in de laatste jaren van de tweede wereldoorlog hébben schuldig gemaakt. Volgens ver- medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. Iets hogere temperaturen. Aanvankelijk droog en vrij zon nig weer. Later toenemende be wolking. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. De zelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. VRIJDAG 2 JULI. Woensdag is een hevige strijd uitgebroken aan de rand van de bedreigde delta van de Rode Ri vier. Volgens berichten neemt de bedreiging van Hanoi elk uur toe. Twee Vietminh divisies ope reerden bij de westelijke toegan gen tot de delta, waar de Fran sen de hele luchtmacht van noor delijk Indo-China inzetten, i Er wordt hevig gevochten in de zuidelijke punt van de delta. In het noord-westen werden elf opstandelingen door een aanval uit een hinderlaag gedood, aldus een Frans communiqué. De zes mannen, tegen wie de doodstraf is geëist, zijn de oud- kampcommandant Fritz Hartjen- stein, de bewakers Wolfgang Seuss, Herbert Oehler en Albert Fuchs, het hoofd van de honden- brigade Frantz Ehrmanntraut en de arbeidsleider in het kamp, Robert Nitsch. Ehrmanntraut, wiens naam het meest genoemd is in het proces, wordt er van beschuldigd zijn bloedhonden tegen de gevange nen te hebben opgehitst. Hem worden 361 moorden ten laste gelegd. v.m. n.m. Breskens 2.58 3.15 Terneuzen 3.33 3.50 Hansweert 4.13 4.30 Walsoorden 4.23 4.40 ZON MAAN op onder op onder Juli. 1 4.23 21.03 5.18 21.46 2 4.24 21.03 6.39 22.10 3 4.25 21.02 7.58 22.29 4 4.26 21.02 9.14 22.44 5 4.26 21.02 10.27 22.59 6 4.27 21.01 11.38 23.12 Het Birmaanse leger heeft in het gebied van Kat'ha in het N. van het land communistische op standelingen verslagen en hun hoofdkwartier bezet. De regio nale bevelhebber der communis- Enkele minuten over half één brak in Den Haag de toen reeds vodr een nog maar zeer klein ge deelte verduisterde zon plotseling door de wolken heen. Dat was het ogenblik waarop vele Hagenaars hadden gewacht. Overal in de stad bleven de mensen staan om door enkele foto-negatieven of soms ook door een beroet stukje glas naar de zon te kijken. Een cynicus liet de verduister de zon voor wat zij was: „Ik wil nu wel eens de „echte" zon zien die immers al zo lang verduis terd is", aldus zijn commentaar. In Maastricht was de lucht bij het begin van de verduistering wisselend bewolkt tot betrokken. Het begin van de verduistering was daardoor nauwelijks te zien, maar vijf minuten later was het zicht vrij onbelemmerd. Velen stonden op straat de verduiste ring te volgen. Zo ook vele schoolklassen onder leiding van het onderwijzend personeel, dat de kinderen tevoren een en ander over dit toch wel bijzondere ver schijnsel had verteld. Op het vliegveld had men geen speciale waarnemingspost ingericht, hoe wel men er natuurlijk wel met be langstelling het verschijnsel volg de. In Groningen was om tien mi nuten over één de verduistering ook vrij goed te volgen. Omstreeks één uuh stonden in Rotterdam veel mensen op straat naar de zonsverduistering te kijken, doch een overweldi gend schouwspel was het als ge volg van de wolken niet. Ook voor de ramen van vele openbare gebouwen, waaronder vooral banken, stonden veel mensen naar het natuurverschijnsel te zien. In de buitenwijken van de stad waren de balcons de gelief de plaats, vanwaar de bewoners naar de zon tuurden. Omstreeks kwart over één was het wolkendek boven Amsterdam zó dik, dat van het natuurver schijnsel niets was te zien. Uiter aard hoopten de Amsterdammers meer omdat velen zich hadden voorbereid iets van deze verduis tering te kunnen waarnemen. Omstreeks half twee was in Den Haag duidelijk het verschil in lichtsterkte bij volle zonne schijn en de op dat ogenblik reeds voor een groot deel verduisterde zon te bemerken. Ook was de temperatuurdaling duidelijk voel baar. Vóórdat de verduistering begon was de temperatuur rond 70 graden, doch op het genoemde ogenblik reeds minder dan 60 graden. Opvallend was het, dat zich zo weinig vogels in de lucht bevon den De postduivenhouders wa ren tevoren reeds via de radio ge waarschuwd hun duiven niet te laten uitvliegen, omdat zij zeer schrikachtig zouden zijn tijdens het verschijnsel. Voorts belde iemand uit Den Haag 't A.N.P. op met de vraag, waar de gedeeltelijk verduisterde zon nu toch eigenlijk stond. Door het zwarte glaasje werd alleen maar het maansikkeltje gezien.. tering goed te zien. Op straat zag men zé bij groepjes staan druk discussiërende over de vreemde sombere sfeer welke de verduistering op klaarlichte dag met zich meebracht. In Rotterdam kwamen om streeks half twee steeds meer groepjes mensen op straat om naar het natuurverschijnsel te kijken. De zwart beroete glaas jes gingen van hand tot hand, zo dat zeer velen zonder gevaar voor hun ogen naar de gedeelte lijk verduisterde zon konden kij ken- Op genoemd tijdstip was de he mel rond Utrecht zeer helder. Het verschijnsel was daar derhalve goed waar te nemen. Velen ble ven ook daar op straat staan om de gedeeltelijke verduistering te bewonderen. Ook in West-Terschelling was de zonsverduistering goed te vol gen. Zoals overal stonden daar de mensen in groepjes bij elkaar Stockholm waren vele sterrekun digen en amateur-sterrekundi- gen, ook uit Nederland, verza meld. De reporter Joop Simons en de amateur-sterrekundige de oud-Zwollenaar Gerton van Wa- geningen, redacteur van „Het Parool" gaven een ooggetuige- verslag voor de Ned. radio-unie van Zweden uit. Om 13 uur 47 minuten 41,5 se conde was daar de totaliteit van de verduistering bereikt. Dat was in het leven van een aantal daar verzamelde amateur-sterre- kundigen uit Nederland een zeer gewichtig moment. De vorige week Maandag is dit gezelschap daar gearriveerd. Het gezel schap is zeer heterogeen. Er is bij een betonwerker, een dokter, een dominéé, een student uit Amerika, twee beroeps-sterre- kundigen. De expeditie staat onder leiding van dr De Jager van de sterrewacht in Utrecht en de zakelijke leiding heeft de bur- met gekleurde glaasjes, foto-ne- gemeester van Maarn. gatieven en zwartgebrande cellu- In de reportage van de heren loid-plaatjes In de reportage Simons en Van Wageningen werd verder nog gezegd, dat over de astronomische aspecten van de verduistering eigenlijk niet veel te vertellen was, want de meteorologische aspecten zaten in de weg. Het was namelijk op dat ogenblik zwaar bewolkt. Er heerste vijf minuten voor de tota liteit een vreemd soort scheme ring. Het werd er daarna merk baar donker en de vogels werden stil. Voor de vogels is de zon immers klok en kalender tegelijk en ze lieten zich volkomen mis leiden door deze „nacht in de middag". Ir F. Neubauer, had de tech nische leiding van de radiografi sche waarnemingen die in Koot wijk werden verricht. Deze waar nemingen geschiedden op twee golflengten: 3 en 10 cm. Men had geen last van de bewolking en om twintig over één ging alles naar verwachting en nam de zonne-energie reeds merkbaar af. De astronomische waarneming berustte bij drs A. Fokker. De metingen zijn alle naar wens ver lopen, maar over de resultaten kon men nog niet veel mede van petroleum kachels naar het evenement te kijken. Tegen tien over half 2 was de lucht er grauw en de in druk die de verduistering bij de bewoners wekte luguber. Hoewel in Aardenburg de lucht enigszins bewolkt was, heeft men ook daar de zonsverduistering toch betrekkelijk goed kunnen volgen. In Rotterdam is op deze merk waardige middag dat de zon „schuilevinkje speelde" 'n nieuw beroep ontstaan, dat van roet- glaasjesverhuurder. De man had nog geen vestigingsvergunning nodig Voor een stuivertje moch ten dé voorbijgangers een ogen blik kijken en al waren het er niet veel, die er gebruik van maakten, de oude man, die ver moedelijk een gepensionneerde was, zal er allicht een pakje ta bak aan verdiend hebben. We vingen een opmerking op, dat het psychologisch juist was gezien van de maan om zich juist tijdens de schafttijd voor de zon te schuiven. Nu konden de grote gebouwen in de binnenstad leeg- stromen om het personeel gele genheid te geven het natuurver schijnsel te beleven. Hier en daar hadden zich groepjes verzameld, teneinde naar een spreker te luis teren, die gaarne zijn wijsheid over deze verduistering luchtte. Overigens ging het gewone leven in Rotterdam normaal zijn gang, met dien verstande dat de zonne bril, die meer en meer een per manente zomerse gelaatsversie ring is geworden, voor een uur tje in zak of tasje verdween, om dat de wereld rondom ons er toch uitzag alsof er een duister glas voor onze ogen hing. Alleen de De I ransen werden gewond, de twartgalligen, die normaal reeds verzetslieden wisten in het don- Twee Tunesische verzetslieden hebben Dinsdagavond met sten- guns geschoten op zes Fransen, die in de buitenwijk Teboera van Tunis voor een winkel stonden. alles door een donkere bril be kijken, zullen de gekleurde gla zen voor de 'ogen hebben gehou den. Dat waren er gelukkig niet veei. Behalve het opvallende feit, dat de temperatuur sterk aan het het ten, Bohmoe Hla Naw, en een [vooraanstaande partijfunctiona- De nieuwe premier van Viet- ris, Maung Ko, werden gedood nam kwam Woensdag te Hanoi' Op het eiland Schiermonnikoog 'blauw van de lucht dieper werd. kon men de zonsverduistering! Volgens een reportage van de voortreffelijk volgen. Men zag Nederlandse radionime was het hoe de maan langzaamaan een in Zweden ^helaas bijzonderdicht jtige grote schaduw wierp voor de' ker te ontkomen. Dr. Emile Eyraud, directeur van het belangrijke Marokkaanse nieuwsblad „La Vigie Marocaine" en lid van de Marokkaanse re geringsraad, is dodelijk getrof fen door een schot in de rug van een terrorist in het centrum van Casablanca. De dader ontsnapte in de verwarring. Zijn medeplich- aan, waar hij werd toegejuicht door 4.000 personen. Waarnemers zeiden echter, dat het grootste deel van de bevolking wegbleef, daar men niet bereid was zijn „neutraliteit" tussen de Frans- Vietnamese en Vietminh strijd krachten in gevaar te brengen. Huizen worden tegen spotprij zen te koop aangeboden, er ko men echter geen kopers opdagen. De 26-jarige leider van een mislukte Argentijnse expeditie naar de Hymalaya, Francisco Ibanez, is Woensdag in het zie kenhuis te Katmandu overleden nadat Maandag j.l. zijn beide voeten waren afgezet. Reeds eerder was bekend ge worden, dat Ibanez drie dagen geheim had gehouden, dat zijn voeten bevroren waren, om zijn makkers niet af te houden van hun poging de 8000 meter hoge top van de Dhaulagiri te be klimmen. Het nieuws werd Dinsdagavond te Rangoon ontvangen, toen de Chinese premier, Tsjoe En Lai, de Binmaanse hoofdstad verliet na besprekingen met eerste-mi- nisjer Oe Noe. Te Rangoon is men van oor deel, dat de overwinning der re geringstroepen een zware slag betekent voor de communisten, die van plan waren van uit de streek langs de Chinese grens de staat Kachin binnen te dringen, toen zij door eenheden van het leger, die ondanks het regensei zoen door het moeilijk begaan bare terrein waren opgerukt, werden verrast. zon, die als een steeds kleiner wordende schijf tegen een stra lend blauwe hemel scheen aange plakt. De temperatuur nam aan merkelijk af op het eiland, ter wijl de vogels zich niet in de lucht begaven. Straaljagers van de luchtbasis Leeuwarden, die over het eiland vlogen, wierpen mon sterachtige schaduwen af. De Bilt heeft om tien minuten werd gevangen genomen, bewolkt. Men had er niets van na(3at hij een jong meisje en een de zonsverduistering kunnen handelsreiziger had gewond, waarnemen. De schaduwwer-1 p>e moordenaar werd later op king bij deze zonsverduistering j zes km afstand van Casablanca was bijzonder eigenaardig, zoals gearresteerd, door een sterrenkundige werd i medegedeeld. Ten Zuiden van De totale zonsverduistering is over half twee, het tijdstip van het eerste Oneill, in Nebraska de grootste verduistering van de zon in Nederland, gemeld, dat er geen bijzonderheden waren te melden en dat alles loopt, zoals werd verwacht. Hoewel de ganse ochtend de he mel boven Zwolle bewolkt was, scheen sedert een uur of één de zon zonder wolkenbelemmering op de vele stedelingen die met op elkaar gelegde foto-negatieven en zwart gekleurde glaasjes naar de hemel keken om de zonsverduis- (V. S.) waargenomen om 12.08 uur. Daarna gleed de enorme schaduw over het Bovenmeer, over delen van Canada, Groen, land, IJsland, Noorwegen, Zwe den, Rusland, het Midden-Oosten, Pakistan en India. De afstand van Nebraska naar India, 12.800 km, zou worden af gelegd in ongeVfeer drie uren. In de landen, waar de totale zonsverduistering het eerst op trad, waren de weersomstandig delen, daar de gegevens nog na der moeten worden uitgewerkt. De radiostraling was zeer merk baar afgenomen. Een cumulusbewolking met vrij lage stapelwolken heeft voor het volgen van de zonsverduiste ring in Zuid-Limburg geen noe menswaardige beletselen opgele verd. De hemel was tijdens de ruime periode, waarin de eclips te zien was, niet geheel helder, maar het verschijnsel van het schuiven van het maanbeeld voor de zonneschijf was toch goed te volgen, en ook aan het eerste be gin en op het hoogtepunt van de zonsverduistering waren de wol ken zo vriendelijk om de vele kijkers ruim uitzicht te bieden. Opmerkelijk was, dat ook de jeugd zich zeer voor het ver schijnsel heeft geïnteresseerd. Er zijn blijkbaar vele leerkrach ten, ook 'op de lagere scholen, geweest die de kinderen hebben ingelicht over de op handen zijn de zonsverduistering. Daarom zag men overal jonge kinderen met beroete glaasjes, die de eclips volgden met evenveel be langstelling als de ouderen het deden. Zo goed was deze jeugd op de hoogte dat een 12-jarig meisje haar vader ernstig-vriendelijk er op attendeerde, dat hij zo'n zons verduistering wel niet meer zou meemaken, omdat die in de eerst volgende 50 jaar niet meer te zien zou zijn, waarop de negen jarige zoon des huizes uit de derde klas van de lagere school er prompt- op reageerde met de geruststellende verzekering, dat een totale zonsverduistering voor Nederland wel pas in 1999 te zien zou zijn, maar dat er tevoren zeker nog wel verduisteringen waren, waarbij de zon niet hele maal „weg was". Voor de vader een geruststelling. Een werkelijk merkbare reac tie van de dierenwereld was bij deze zonsverduistering ,niet te bespeuren. Bij het dierenpark te Valkenburg heeft men scherp de reacties van de wilde dieren geobserveerd. Slechts de ara's een Zuid-Amerikaanse pape gaaiensoort, die te luidruchtiger is naarmate er meer zon schijnt, waren merkbaar stiller, toen het zonlicht vergrauwde, en ook de eenden waren iets kalmer, maar b.v. de leeuwen en tijgers trok ken zich van de zoneclips niets aan en rukken en trokken heel genoeglijk aan de porties vlees met been. De heer Gerton van Wagenin gen deelde van Zweden uit voor de radio nog mede, dat er een telegram was ontvangen uit Soestdijk waarin Prins Bernhard de expeditie heel veel succes wenste. De weersgesteldheid was voor de verzamelde sterrekundigen te leurstellend. Zij hebbe zich kos ten noch moeite getroost om in Zweden te komen, maandenlang hebben zij zich voorbereid op het grote moment. Bij onbewolkte hemel heeft zich in de streek der totale zonsverduistering rondom dat zwarte silhouet, de corona moeten vertonen, een stralen krans van lichtgevende gassen met een temperatuur van een millioen graden Celsius. Van die corona zou men foto's op plaat sen waar dat mogelijk was ne men. Dan wordt de chromosfeer zichtbaar: een purperen schil, zou men kunnen zeggen die deel uitmaakt van de atmosfeer van de zon, en die dus als een lichten de ring zichtbaar wordt, zodra de maanschijf de zonneschijf precies afschermt. Wat de duisternis be treft was het omstreeks kwart voor twee ten Zuiden van Stock holm gelijk aan die van een half uur na zonsondergang. De heer Van Wageningen moest bijna 'n zaklantaarn aansteken om de mi crofoon nog te kunnen zien. Overal werden lichtjes zichtbaar. Om 14 uur 47 minuten en 4212 derij bij Joenkoeping constateer de de entomoloog Edvard Silwen, dat vlinders zoals gewoonlijk dansten tijdens de verduistering, seconde was het inderdaad vol- i U«.,.«^.;v->rvlr,rtn u-OV/lon 1 1 C 1 1 11 1 u f7, tin en niet 'bewegingloos werden, als na het invallen van de nacht. In Engeland was de verduiste ring alleen totaal op het eiland Unst van de Shetland-eilanden. In Zuid-Engeland was de zon slechts voor 75 procent door de maan bedekt. Korte tijd, voor de reuzenscha- duw over Oost-Europa viel, meld. de radio-Moskou, dat de weers lieden ideaal voor observatie, be- omstandigheden slecht waren in Het karakter van de Zuid- af rikaanse export is dit jaar to taal veranderd. Nam in deze ex port half bewerkt goud het vo rige jaar nog een belangrijke plaats in, thans is mais het be langrijkste export-artikel ge worden. Bedroeg in 1953 de ex port van bewerkt en half be werkt goud 200 millioen gulden, over de eerste 4 maanden van dit jaar werd slechts ter waar de van 300.000 geëxporteerd. Mais daarentegen, waarvan in 1953 niets werd geëxporteerd, werd over de eerste 4 maanden van 1954 geëxporteerd tot een waarde van 45 millioen gulden. Hoewel geen officiële cijfers werden verstrekt over de urani- um-verkopen schat een voor aanstaand Zuidafrikaans blad deze verkopen op ruim 7 mil lioen gulden per maand. halve in Zuid-Zweden, waar het regende. In Nebraska werden televisie opnamen van de verduistering gemaakt, die zeer duidelijk in New York overkwamen. Duizenden Zweden kochten kaartjes „naar een verduisterde bestemming" in de centrale en zuidelijke districten of naar de Oeland-eilanden, die lagen in de gordel van 145 km, waar de to tale zonsverduistering waar neembaar zou zijn. Op een boer- Mariampol, in Lithauen, waar Sowjet-astronomen hun instru menten hadden opgesteld. Expedities van communistisch China, Tsjecho-Slowakije en Hon garije deden waarnemingen te Ksilovodsk, in de Kaukasus. Ra- dio-Kief gaf een ooggetuigever- slag van het observatorium van de Oekrainse universiteit. De totale zonsverduistering te Kiev duurde 62 seconden, aldus deze uitzending. komen donker geworden in Zwe den. Het was een vreemd soort nacht in de middag. Heel in de verte aan de hori zon boven de Oostzee in de rich ting van Finland was nog enige gelig licht te zien dat ontstond omdat de verduistering buiten de totaliteitsgordel lag, zodat de luchtdeeltjes in de dampkring daar nog het zonlicht weerkaat sten. Het was in Zuid-Zweden 'n heel vreemde schemering, het scheen wel, alsof er een zwaar noodweer op komst was. Men hoorde in de bomen niets meer. De vogels waren naar hun nest. er heerste een vreemde stilte in de natuur. Spoedig daarna was de to tale verduistering voorbij, en het werd heel snel lichter. Het scheen alsof er 'n aantal lampen- werd aangestoken en daarna kwam het normale daglicht snel terug.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1