Uit de Provincie In De Drie Ankers UITSPRAKEN Raad voor de Scheepvaart Werner Naumann in staat van beschuldiging gesteld Maastrichtse gelukwensen aan Prinses Wilhelmina en Prinses Armgard PERSCONFERENTIE VAN CHURCHILL De staking van landarbeiders in Italië Israëlisch-Jordaans incident De onlangs geopende Egyptische sarcophaag Amerikaans vliegtuig na, botsing veilig geland TERNEUZEN. AXEL. NIEUWVLIET. OOSTBURG. WATERLANDKERKJE. ZUIDZANDE. De Indiase-Chinese besprekingen De onderhandelingen in Indo-China Motie tegen communistische inmenging SEROOSKERKE. SLUISKIL. Agenda GENEVE Teraardebestelling Dr. E. J. G. van Bockstaele. Onder grote belangstelling had gistermorgen geheel in overeen stemming met de wens van de overledene op eenvoudige wijze de teraardebestelling plaats van wijlen prof. dr Van Bockstaele. In 1920 vestigde dr Van Bock staele zich te Terneuzen als chi rurg, waardoor een eind was ge komen aan het gemis van een in Zeeuws-Vlaanderen gevestigde chirurg, en wist zich spoedig een zeer drukke practijk te verwer ven. Zijn beminnelijke karaktereigen- schappen maakten, dat hij weldra een vooraanstaande plaats in het maatschappelijk leven innam. Hij leefde geheel mede met het wel en wee met de plaats zijner in woning en nimmer werd tever geefs een beroep op zijn steun gedaan, zodat, toen hij in 1938 zijn practijk neerlegde en zich metterwoon te Gent vestigde om van zijn welverdiende rust te ge nieten, zijn overtalrijke vrienden en patiënten hem node zagen ver. trekken. Goed afgelopen, Gistermiddag omstreeks 4 uur kwam de 8-jarige Cornelis van Drongelen, wonende in de Java- straat, op zijn fiets uit de De Jongestraat gereden op het ogen blik dat de heer Van der Schans met een les auto uit de Blokken het kruispunt op de Herengracht naderde. Bij het zien van de naderende auto is het knaapje vermoedelijk zodanig geschrokken, dat hij het stuur van zijn rijwiel zó sterk omgooide, dat hij pardoes in het kanaal reed. De heer C. van Boven, die het ongeluk zag gebeuren, sprong direct de drenkeling achterna, doch daar het knaapje dicht bij de wal bleef drijven, kon de heer Van der Schans vanaf de wal hem grijpen en op het droge brengen. Hoewel het knaapje eerst zijn fietsje terug wilde hebben, werd hij door de politie direct naar huis gezonden, waar zijn moeder zorgde dat hij onmiddellijk on der de wol lag. Door de heer Van Boven werd later het fietsje opgevist en is dit thuis bezorgd. Benoemd, Wegens het aan de heer A. E. C. Kruijsse op diens verzoek ver leende eerVolle ontslag als ontv.- griffier van de polder „Noord bij Axel" werd in zijn plaats als zo danig benoemd de heer J. de Klerk Jaczn, alhier. De feestplannen. Na tal van vergaderingen kwam Maandagavond andermaal het feestcomité ten stadhuize bijeen, teneinde de vertegenwoordigers van buurten en verenigingen in te schakelen in de laatste voor bereidingen en alzo spijkers met koppen te slaan. Door de voorzitter werden de plannen van het comité in grote lijnen uiteengezet. Medegedeeld werd door hem met dank aan de gevers dat de collecte-opbrengst de ƒ4000,— reeds heeft over schreden, terwijl men nog enige giften verwacht. Het programma luidt als volgt: De Poolse gasten zullen op 12 Augustus te Axel arriveren. Het nieuwe Poolse kruis aan de Ka naaldijk zal het oude ontredder de vervangen en op deze dag worden onthuld. Deze plechtige gebeurtenis heeft alzo plaats op een afzonderlijke dag. Vrijdag 13 en Zaterdag 14 Aug. zullen dan meer in het teken van de feestviering komen te staan. Vrijdag- en Zaterdagochtend zul len in het teken van kinderspe len en feesten staan. Vrijdags middags heeft een militaire de monstratie plaats met een défilé als slot, waarna een allegorische optocht zal plaats hebben. Het alom bekende radio-ensemble ,,Vrij en Blij" van de N.C.R.V. zal des avonds optreden. Voor de Zaterdagmiddag zijn nog tal van punten in voorbe reiding. Des avonds zal de Pool se toneelvereniging uit Breda optreden en o.m. volksdansen uitvoeren. Een slotconcert door een gerenommeert korps met een schitterend vuurwerk zullen het driedaagse 10-jarige herden kingsfeest onzer bevrijding be sluiten. Het comité rekent op een grootscheepse versiering en ver lichting der gehele stad. Reeds gaven een 5-tal kleinere straten het goede voorbeeld, dat wel na voiging zal vinden. Ook overweegt men nog het organiseren van volksfeesten. Gemeenteraad gewijzigd kan worden, zodat deze vergadering zeer noodzakelijk was. Van Gedep. Staten was bericht van goedkeuring ontvangen van de wijziging der politieverorde ning in verband met de planten groei in de Zwarte-polder. Z. h. s. wordt besloten uitvoe ring te geven aan het schrijyen van de minister van Binnenland se Zaken, betreffende de interim regeling ziekenkostenbestrijding en de uitkering voor het gemeen te-personeel gebracht op 66 voor gehuwden en 33 voor on- gehuwden. De vacantietoeslag voor de gemeenteambtenaren werd op 2% vastgesteld. De voorzitter deelde mede, dat de directie van Breskens—Malde- ghem bericht had, dat door het geringe gebruik, haar bussen niet door de kom der gemeente konden rijden, en bovendien de straten hiervoor te smal waren. Wel verklaarde zij zich bereid om voor gezamenlijke rekening met de gemeente aan de provin ciale weg een wachthuisje te plaatsen. De raad ging hier ech ter niet in. Afgewezen werd het verzoek .van de Chr. Stichting voor school, en beroepskeuze om een subsidie van 50 cent voor ieder uit deze gemeente behandeld ge val. Eveneens werd afgewezen 'n subsidie-aanvraag van de stich ting „Bevordering en exploitatie R. K. Vlassersohool in Zeeuws- Vlaanderen". De voorzitter deelde nog mede dat men met de geëmigreerde familie A. P. Aarnoutse nog in correspondentie is over het in haar bezit zijnde perceel grond in de Dorpsstraat. Ondertussen gaat de onteige ningsprocedure evenwel door. De moeilijkheid blijft echter dat de eigenaar het recht heeft bin nen 10 jaar de woning te henbou. wen. sprak zijn voldoening uit over de welke zeer zeker door de zieken geslaagde overtocht van de op prijs werd gesteld. Na een schaar en bracht zijn dank aan allen die op enigerlei wijze steun Een 100-jarige. Dinsdag vierde mevr. d'Dont Jacques, die in het tehuis voor ouden van dagen te Oostburg verblijft, haar honderdste ver jaardag. Maandagavond heeft zij voor het eerst in haar leven heur haar laten permanenten voor deze feestdag. Zij heeft aan Prins Bernhard een telegram ge stuurd met gelukwensen en de aansporing om haar voorbeeld te volgen. In de loop van de dag zou de Commissaris van de Ko ningin de jarige komen felici teren. Des morgens werd zij door bur gemeester en wethouders gecom plimenteerd, terwijl des avonds de Oostburgse harmonie haar 'n serenade bracht. Feestelijke opening van de nieuwe weg IJzendijke WaterlandkerkjeOostburg Onder enorme belangstelling werd Dinsdagavond te Water- landkerkje door de Commis saris der Koningin de nieuwe weg IJzendijke—Waterlandkerk jeOostburg officieel geopend door het doorknippen van een lint. De schaar waarmede de Commissaris der Koningin het doorknipte, werd op zeer orgine- le wijze aangeboden door de 15- jarige Denise Verstraete. De beide helften van de schaar werden n.l. door estafetteloop sters vanuit IJzendijke en Oost burg naar Waterlandkerkje ge bracht, waar Denise Verstraete bij de opgerichte erepoort de bei. de helften weer bij elkaar voegde om vervolgens de schaar aan de Commissaris der Koningin aan te bieden, die vervolgens het lint doorknipte. Burgemeester M. Verbrugge 'goed geslaagd concert bracht de Eerwaarde Moeder namens de Zusters en in het bijzonder na mens de zieken dank voor het gebodene. verleenden bij de totstandkoming van deze weg, die aanvankelijk wel een lijdensweg dreigde te worden gezien de eis dat de ge meente 35% van de kosten moest bij elkaar schrapen. Dank zij de royale medewerking en bijdra gen van de omliggende gemeen ten IJzendijke, Oostburg en Aar- denburg en het „Vrije van Sluis" Maandagavond j.l. voltallig in is dit echter mogen gelukken. openbare vergadering bijeen on- Het lid van Gedep. Staten, de i heer C. Hamelink, wees destijds Gemeenteraad De raad dezer gemeente kwam In de Maandagavond gehouden raadsvergadering deelde de voor. zitter, burgemeester J. C. Ever aars mede, dat dit een extra-ver gadering was in verband met het feit dat op 30 Juni de termijn ver valt waarin de begroting 1953 De Raad voor de Scheepvaart heeft uitspraak gedaan inzake de aanvaring van het 12.149 brt. metende m.s. „Westerdam" van de Holland-Amerika Lijn te Rotterdam met het Panamese schip „Nora", op 2 Januari j.l. tijdens mist, bij het Engelse kanaal. De „Westerdam' kreeg een gat in kabelgat en ketting bak en keerde naar Rotterdam terug. De Raad is van oordeel, dat de kapitein de tijdig tevoren ver kregen duidelijke gegevens van de radar niet heeft benut en dat hij daardoor mede schuldig is aan de aanvaring, doch acht het echter niet nodig enige strafmaatregel toe te passen. De „Westerdam" was met 110 passagiers op weg van Rotter dam naar New York en had die avond bij vrij dikke mist en te midden van vele vissersschepen de „Nora" op een afstand van 6 mijl door middel van het ra darscherm gesignaleerd. Tijdens het (in zicht) passeren van een visser kon de kapitein niet uit wijken en ook daarna dur.de hij, gezien de hem omringende schepen, geen grote koerswijzi Op de Westerdam" stond een vaste radarwaarnemer aan het toestel. Er werd niet geplot. Het zal in drukke vaarwaters soms zeer bezwaarlijk zijn te plotten. In het onderhavige geval toon den ook zonder plot, de radar- gegevens in hun verloop een paar duidelijke trekken, waar uit de kapitein van de Wester dam" nuttige gevolgtrekkingen had kunnen en dienen te ma ken. Hij had, volgens de Raad uit d6 iriutG van afstandsvcrklci ning kunnen en moeten opma ken dat de vaart van de „Nora slechts gering was. Door een vissersvaartuig aan stuurboord achtte de kapitein van de „Wes terdam", het niet mogelijk naar stuurboord uit te wijken. De Raad betwijfelt de juist heid van deze mening. Indien de mening van de kapitein van de „Westerdam", dat hij niet naar stuurboord kon uitwijken, juist was, had hij na moeten la ten koers te veranderen, maar hij had met dezelfde kners door moeten gaan, duidelijk vaart moeten minderen en te juister tijd moeten stoppen. Daarmee had hij dan niet moeten wach ten tot hij het geluidsein van het andere schip had gehoord, maar reeds moeten stoppen, toen uit de radaraanwijzingen bleek, dat de afstand bijv. tot een halve mijl was afgenomen Vooral nu de „Westerdam" vertrouwende op haar radar vrij snel liep, had niet met stop pen mogen zijn gewacht totdat men het mistsein van de „No ra" hoorde. Dan was er tevens gelegenheid geweest het andere schip in de beste positie af te wachten. einge fouten van de wachtheb bende bestman. De bestman be sloot de kapitein wat langer te laten rusten en zelf Maidens te passeren. Zijn gebrek aan erva ring speelde hem hierbij parten. De klacht tegen de kapitein acht de Raad bewezen. De kapi tein besloot, in strijd1 met de voorschriften, te Londonderry niet een expert van een erkend niet aan de scheepvaartinspectie, onderzoekingsbureau te laten ko- Hij meende, dat hij wel met zijn beschadigde schip naar Neder- men en meldde het voorgevallene land kon gaan, nu het daar toch naar een werf zou gaan. Hij heeft daardoor zijn schip en op varenden aan ernstig gevaar blootgesteld. Mede ter waar schuwing van andere kapiteins, die blijkbaar deze overtreding niet zo ernstig opvatten, besluit de raad de kapitein ernstig te corrigeren, en straft hem door hem de bevoegdheid om als ka pitein op zeeschepen te varen te ontnemen voor de tijd van twee weken. De bestaan R. K. te Gro ningen, die ongediplomeerd is, werd gestraft door het uitspre ken van een berisping. op de hoge kosten van deze weg en in verband daarmede de schuld waarin de gemeenten zich zouden steken en de burgemees ter met gemengde gevoelens op deze weg zou rijden, waarop bur gemeester Verbrugge ad rem re pliceerde dat hij met nog meerde re gemengde gevoelens over de oude bultige weg reed. Nu deze weg geopend is, blijft er evenwel nog een wens over, n.i. de aanleg van een fietspad, welk verzoek spreker namens de drie gemeenten de Commissaris der Koningin overhandigde. De Commissaris der Koningin antwoordde dat geen enkel ar chief over een weg in onze pro vincie zó groot is als van deze weg waarvan de jammerklachten tenslotte zó veelvoudig werden, dat de leden van Gedep. Staten besloten tot een bedeltocht bij de hierbij betrokken gemeenten. Dat dit niet zo gemakkelijk ging behoeft niet gezegd te worden, waarbij spr. wees op het water leiding-drama waar ook de cen tenkwestie naar voren kwam. Dank zij het doortastend optre den van burgemeester Verbrug ge is men er echter in geslaagd de vereiste gelden bij elkaar te krijgen, zodat thans de opening kan plaats vinden. Wat de aanleg van een fiets pad betreft, wees spr. er op, dat eerst de aanleg van andere we gen de aandacht vragen, o.a. die in de Braakmanpolder. Het fiets pad zal er echter wel komen. Met de wens dat deze nieuwe weg zal bijdragen tot meerdere welvaart van deze streek ont sloot de Commissaris deze fraaie verbindingsweg. Nadat ook de burgemeester van Oostburg, mr Hoeksema, zijn waardering had uitgesproken over de totstandkoming van deze weg, verenigden de genodigden zich in het gemeentehuis, waar verversingen werden aangebo den. Gedurende de avond concerteer den de muziekverenigingen van Schoondijke, Oostburg, IJzendij ke en Waterlandkerkje op de muziektent, waarbij de drumband van Oostburg voor de fleurige noot zorgde. De dag werd besloten met het afsteken van een groot vuur werk. der voorzitterschap van burge meester D. M. Vermet. Onder de ingekomen stukken bevond zich het bericht van goed keuring door Gedep. Staten van Zeeland van het raadsbesluit waarbij aan de Ned. Hervormde Kerkvoogdij een bedrag van 5.276,27 wordt toegekend in de kosten van de toren op deze kerk, waarvoor de gemeente voor bepaalde doeleinden het recht van gebruik van die toren krijgt. Een verzoek van de stichting bevordering en exploitatie van R. K. Vlasserscholen in Zeeuws- Vlaanderen te Koewacht tot het verlenen van een subsidie werd Te Nieuw Delhi is Maandag De ondervoorzitter van de' ie.n communiqué over de bespre- Kon. Harmonie van Maastricht,! klnSen ^en de premier van welk korps Dinsdag op Soestdijk communistisch China, Tsjoe en het verjaringsfeest van Z. K. H. Prins Bernhard heeft opgeluis terd, heeft een schriftelijke ge lukwens gericht tot Prinses Wil helmina en Prinses Armgard van Lippe Biesterfeld, met de ver jaardag van Prins Bernhard. Deze gelukwensen gingen ver gezeld van de aanbieding van Lai, en diens Indiase ambtgenoot Nehroe, uitgegeven, waarin ge zegd wordt, dat een politieke re geling in Indo-China de vorming van vrije, democratische, verenig de en onafhankelijke staten ten doel moet hebben, welke staten „niet moeten worden gebruikt -voor agressieve bedoelingen of een korf met flessen Limburgse ^otgesteïd aan'Tuitem bloed wijn. De Vietnamese eerste minister, Ngo Dinh Diem, heeft Dinsdag in een officieel communiqué ver klaard-, dat de Vietnamese offi cieren, die deel uitmaken van de Frans-Vietnamese de legatie, welke met de Vietminh moet on afgewezen, evenals een verzoek 1 derhandëlen, slecths opdracht van het Zeeuws-Vlaamse Borg-hebben over de kwesties met be stellingsfonds te Terneuzen om trekking tot gewonden, gevange- als lid toe te treden. nen en briefwisseling te spreken. Op voorstel van B. en W. werd Zij hebben in het geheel geen met ingang van 1954 aan het bevoegdheid om deel te nemen dameskoor „Juliana" alhier eenaan onderhandelingen, die tot n staking van het vuren kunnen landse inmenging". Dit zal leiden tot een groeiend zelfvertrouwen in deze landen en tot vriendschappelijke betrekkin gen met hun nabuurstaten, aldus het communiqué. De twee premiers bevelen öe vijf beginselen, neergelegd in de inleiding op het Chinees-Indiase verdrag inzake Tibet, aan als ba. sis voor een oplossing van het Indo-Chinese vraagstuk en ande re Aziatische problemen. Deze beginselen zijn: wederzijdse eer bied voor eikaars territoriale on schendbaarheid en souvereiniteit, wederzijdse non-agressie, geen in menging in eikaars binnenlandse aangelegenheden, gelijkheid en wederzijdse -bezuiniging en vreed zaam naast elkaar staan. jaarlijks subsidie toegekend van 100 Vastgesteld werd een salaris verordening voor de opzichter van de centrale dienst voor bouw en woningtoezicht en gemeente werken. De 4de wijziging van de gemeente-begroting voor 1953 werd na toelichting zonder hoof delijke stemming vastgesteld. Bij de rondvraag informeerde de heer J. A. van Houte naar de riolering in de Kaïmerikstraat. De voorzitter antwoordde dat geble ken is dat de eerste aanleg dier riolering niet best is geweest en dat thans deze leidingen afdoende verbeterd werden. Getracht zal worden de eerste aannemer voor deze kosten aansprakelijk te stel len. De heer De Veij bracht onder de aandacht dat de sloper van het pand W. 17 de restanten van de sloop niet heeft opgeruimd. De voorzitter zegde een onderzoek toe. Voorts informeerde de heer De Veij nog of door B. en W. verzoeken waren ontvangen om ontheffing van ri-oolbelasting. De voorzitter antwoordde dat geen verzoeken waren binnengekomen en deelde mede dat de verorde ning ook geen mogelijkheid van ontheffing als door de heer De Veij- bedoeld', kent. Hierna sluiting der vergadering. leiden, aldus de verklaring. De Amerikaanse Kamer van Afgevaardigden heeft éénstem mig de door de democratische se nator Lynden Johnson voorge stelde motie aanvaard, waarin de Sow jet-Unie wordt gewaar schuwd zich niet te mengen in de zaken van het Westelijk half rond. De motie, die reeds door de se naat was aangenomen, heeft geen wetskracht, maar geeft de mening van het parlement weer. In de motie wordt communisti sche inmenging in Amerikaanse zaken veroordeeld en het nelmen van de noodzakelijke maatrege len hiertegen aanbevolen. Het bondsgerechtshof te Karlsruhe heeft 2 voormalige communistische afgevaardigden in het Westduitse parlement, die vorige maand zijn gearresteerd op verdenking van spionnage, vrijgelaten. Het zijn Walter Fisch en Fritz Rische. Zij moe ten zich driemaal per week bij de politie melden. Het onder zoek wordt voortgezet. Uitslag gemeenteraadsver kiezingen. In Serooskerke op Schouwen, de kleinste gemeente van Zee land, zijn gisteren gemeente raadsverkiezingen gehouden. Er werden in totaal 100 geldige stemmen uitgebracht; 46 daar van waren voor de lijst Klompe, die de V.V.D., de A.R. en de C.H.U. vertegenwoordigt. In de nieuwe raad zijn 4 zetels voor de lijst Klompe, dat is een verlies van 1 zetel. De lijst Geluk krijgt 3 zetels, dat is een winst van 1 zetel. i Concert. Na afloop van de H. Sacra mentsprocessie, welke op het Schoolplein van de R. K. school en in de tuin van het ziekenhuis werd gehouden, bood het bestuur en leden van dé fanfare een con cert aan de Eerw. Zusters, en verpleegden in 't ziekenhuis aan. Ruim een uur lang brachten de muzikanten er een vrolijke noot, Churchill heeft Maandagavond te Washington op een noenmaal voor persvertegenwoordigers verklaard, dat hij het niet al tijd met president Eisenhower eens was geweest, maar „het spreken van dezelfde taal en ge lijkheid in andere opzichten hielden in, dat de meningsver schillen konden worden opge lost". Toen een verslaggever vroeg hoe de „temperatuur" van de vriendschap tussen Engeland en de Ver. Staten is, antwoordde de eerste-minister „normaal". Churchill zeide, dat de verkla ring van Maandag over de con ferentie geen communique is. Deze verklaring betreft de voor bereiding van een plan, maar het zal van de resultaten van de Geneefse conferentie afhangen of er haast met de kwestie ge maakt zal worden. Verder zeide de Britse premier, dat het belangrijkste verschil tussen het verdrag van Locarno van 1925 en het Britse voorstel voor een soortgelijk verdrag in 1954 is, dat de Amerikanen van het eerstgenoemde geen deel uitmaakten, maar thans wel lid moeten zijn, wil het verdrag be tekenis hebben. „Bewijst u dat eens?" vroeg HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Mannen. AXEL: Hotel Het Gulden Vlies, 2 uur: Openbare aan besteding bouwen schoolge bouw voor Ulo, gebouw voor lichamelijke oefeningen en 'n gebouwtje voor centrale ver warming. Het Centrum, 8 uur: De man die zij begeerde. In de afgelopen 2 dagen heeft de Italiaanse politie talrijke personen aangehouden, die ver antwoordelijk worden geacht voor de gewelddaden en de sa botage welke ziin gepleegd bij botage, welke zijn gepleegd bij de provincie Ferrara. Bij de sta king, die reeds meer dan twee maanden duurt, zijn 120.000 ar beiders betrokken. De gouverneur van de provincie heeft een beroep op het leger ge daan ami de politie te helpen bij het verzorgen van het vee, ten einde te voorkomen dat 40.000 stuks vee van honger omkomt. Maandagmorgen zijn twee leden van het Jordaanse Arabische le gioen gedood en een boer gewond toen een patrouille van het Ara bische legioen nabij het dorp Azzoen, in de sector Toelkarem, in Noord-Jordanië, in botsing kwam met een Israëlische pa trouille. De patrouille, die enige tijd la ter terugtrok, liet een gewonde Israëliër achter, aldus wordt uit Amman gemeld. De Jordaanse overheid diende onmiddellijk een klacht in bij de gemengde bestandscommissie. Zondagavond had een dergelijk incident plaats nabij het dorp Kalkilia, eveneens in het district Toelkarem. De openbare aanklager bij het Westduitse hooggerechtshof heeft de voormalige staatssecre taris van 't ministerie van Pro paganda onder Goebbels, dr Werner, en een van diens voor malige medewerkers, dr. Frie- drich Karl Bornemann, in staat van beschuldiging gesteld, op grond van artikel 90 van de grondwet dat handelt over „ver enigingen die de grondwet onder mijnen". Het behoren tot een dergelijke vereniging kan ge straft worden met ten hoogste 5 jaar dwangarbeid. De openbare aanklager heeft door PIKE NORTON WILL'S 42) Nadruk verboden. BESLOTEN BIJEENKOMST OVER INDO-CHINA. Te Genève is Dinsdagmiddag de 19de besloten bijeenkomst over Indo-China begonnen. De deelnemende landen werden door plaatsvervangers hunner ministers van Buitenlandse Za ken vertegenwoordigd. Slechts de Vietminh werd door de minister van Buitenlandse Za ken Pham Van Dong vertegen woordigd. De Raad voor dé scheepvaart heeft schriftelijk uitspraak ge daan inzake het aan de grond lopen van het m.s. „Hunzeborg nabij Maidens in de Ierse Zee op 11 Maart j.l. en tevens inzake de klacht van de inspecteur-gene raal voor de scheepvaart tegen de kapitein van de „Hunzeborg" E. B te Amsterdam wegens het voortzetten der reis zonder een expert van een onderzoekings bureau te hebben geraadpleegd, nadat het schip aan dé grond had gezeten en schade vermoed moest worden. De Raad is van oordeel dat het aan de grond lopen van de „Hun zeborg" is toe te schrijven aan „Door wie en wanneer?'' De kapitein haalde zijn schouders op. „Mij niet bekend. Alles wat ik hierover weet heb ik u al ver teld." De inspecteur scheen een ogen blik met zichzelf te overleggen, maar nam dan resoluut een be sluit. „Ik heb genoeg van u ge hoord", zei hij en zich wendend tot de agent, vervolgde hij: Breng hem weg en laat de vol gende verdachte binnenkomen." De agent verdween met de kapitein om even later terug te keren met de Chinees Li. Hij werd met enige nieuwsgierigheid opgenomen door de inspecteur en door Peter. Hij verdroeg deze blikken echter zonder een spier op zijn gezicht te vertrekken. Ge duldig wachtte de man tot men het woord tot hem zou richten. „Jij bent dus Li?" begon de in specteur. Peter maakte zich los uit zijn indolente houding en kwam op de punt van Verberne's bureau zitten. „Wie is hij?" vroeg Li, zonder de vraag van Verberne te beant woorden. „Iemand, die ook in deze zaak betrokken is", antwoordde in specteur Verberne, ietwat ver bluft. „Maar mag ik je er even op attent maken, dat ik hier de vragen stel?"- Li gaf geen antwoord, doch wierp een snelle blik op Peter, Deze kreeg een koude rilling toen hij plotseling in de zwarte, van intense haat gloeiende ogen keek. „Waarom kijkt hij zo naar mij?" vroeg Peter zich af. „Ik heb hem nog nooit ontmoet." „Je zit in een erg raar schuit je, Li," zei de politieman, terwijl hij zorgvuldig de punt van een sigaar afsneed. „In een heel raar schuitje zelfs. Je hebt je er zelf behoorlijk diep ingewerkt." Hij wachtte even om zijn woorden de nodige indruk te laten maken. Li keek strak voor zich uit en liet uit niets blijken, dat de woor den van de inspecteur hem inte resseerden. „Je wordt ervan verdacht een Griek, genaamd Perpagos, ver moord te hebben..." De inspec-' teur keek door zijn oogharen om I de reactie van de verdachte op deze beschuldiging te zien en vervolgde dan: een meisje ontvoerd te hebben en je boven dien nog schuldig gemaakt te hebben aan handel en smokkel in verdovende middelen." Li zweeg. Peter verschoof even en keek gespannen naar het ge zicht van de Chinees. „Wat antwoord je daarop?" Li. Inspecteur Verberne wist, dat hij nu gevaarlijk spel ging spe len. Hij gokte zwaar door alles op één kaart te zetten. Onderuit zakkend in zijn stoel, legde hij zijn vingertoppen tegen elkaar en begon langzaam te spreken. „Op de avond vóór de moord op Perpagos ontdekt werd, ben je gezien toen je het huis van Per pagos binnenging. Je bent ge zien, toen je er weer uitkwam. De dolk, waarmee Perpagos ver moord werd, is van Chinees ma- Weer pauzeerde hij even. Heel even verscheen er een slim glim lachje op het gezicht van Li, dat echter weer verdween, toen de inspecteur met stemverheffing vervolgde: „Je hebt wel bemerkt dat je vingerafdrukken genomen werden, toen je in voorlopige hechtenis genomen werd. Die vingerafdrukken kloppen met de vingerafdrukken, welke op de dolk gevonden werden. Dom van je om die dolk niet goed genoeg af te vegen. Wat zeg je nu?" Li zweeg nog steeds, maar in specteur Verberne had wel ge zien, dat het glimlachje verdwe nen was en had tevens gezien, dat hij een welhaast onmerkbare beweging had gemaakt met zijn hoofd, toen er over vingerafdruk ken werd gesproken. Inwendig juichend ging hij verder: „Mis schien kan ik je geheugen nog eens opfrissen, wanneer ik je vertel hoe het gebeurd is. Deze man kwam bij Perpagos binnen en Ineens onderbrak de Chinees hem. „Perpagos verraadde de zaak aan hem!" Hij wees met zijn vinger naar Peter en ver volgde met een stem waarin de haat doorklonk. „Hij was dus een verrader en verraders moeten sterven." „Aha", zei de inspecteur met nauw bedwongen triomf in zijn stem. „Jij was bij Perpagos. Je hoorde iemand op de ga"g en verborg je in de kast omday je niet in zijn gezelschap gezien wilde worden. Mijn vriend kwam toen binnen en Perpagos zag hem voor iemand anders aan, waarvoor hij een grote vrees scheen te koesteren. In zijn angst vertelde hij te veel naar jouw smaak. Toen die onwelkome be zoeker vertrokken was, kwam jij uit de kast en vermoordde Perpagos. Zo is het gegaan, niet?" Li volstond met een bevesti gende beweging met zijn hoofd. In stomme verbazing had Peter toegeluisterd. „Verdraaid" dacht hij met onverholen bewondering naar Verberne kijkend. „Dat heeft hij er mooi uitgekregen. Als de rest ook zo vlot gaat...!" „Er is nog meer", vervolgde Verberne, roekeloos wordend bij zijn succes. „Jij was het bijvoor beeld ook, die mijn vriend neer sloeg, toen hij op bezoek was bij Gerhard Verduynen. Je deed dat op het moment, dat die Verduy nen bekennen..." Er lichtte iets in de ogen van de Chinees. Ver berne, die de man scherp obser veerde, vroeg zich vergeefs af: waarom, „...zou... Jullie bonden hem en vervoerden hem naar de „Aeolus", waar hij door mij ge vonden werd. Verduynen is daar na verdwenen. Wat heeft hij met de zaak uit te staan?" (Wordt vervolgd.) voorts opdracht gegeven de vijf andere personen, die op 14 Janu ari van het vorige jaar met Nau mann werden aangehouden, vrij te laten „wegens gebrek aan be wijs". Vele medewerkers van Nau mann bevinden zic'h onder de 25 vrije democraten, die na de Zon dag gehouden verkiezingen een doorslaggevende factor vormen in de landdag van Noordrijn- Westfalen. Een van hen is Ernst Achenbaoh, die Naumann heeft verdedigd, toen deze door de Britse autoriteiten was gear resteerd onder verdenking van pogingen olm het nazi-bewind te herstellen. _T Het is niet bekend, of Nau mann in hechtenis is genomen. Het lege graf in een pyramide te Sakkara, dat vorige week werd geopend, behoorde tot Sekhem-Khet, één van de op volgers van de stichter tan de derde dynastie der pharao's Zo- ser, zo is Dinsdag te Cairo be kendgemaakt. Men had de naam van Sekhem Khet op vier zegels gevonden. Volgens de Egyptische Oud heidkundige dr Hassan bewijst het feit, dat de tombe leeg was, dat het graf bedoeld was voor de ziel van de overleden pha- rao. Hassan voegde hieraan toe, dat hij bij zijn onderzoek van meer dan 200 van dergelijke graven tot de -conclusie was ge komen, dat de oude Egyptena- ren 2 graven hadden, éen voor het lichaam en één voor de ziel. Een Amerikaans passagiers vliegtuig met 31 passagiers en een bemanning van 3 leden is Zondagavond op één motor vlie gend veilig te Columbus, in de Amerikaanse staat Ohio, ge land, nadat het in de lucht in botsing was geweest met een transporttoestel van de marine, dat ontplofte en neerstortte. De 2 inzittenden van dit toestel kwamen om het leven.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2