Uit de Provincie In De Drie De verkiezingen in Noord-rijnland-Westfalen DE SUEZ-KANAALZONE Noodweer boven Oostenrijk JORDAANSE KLACHT De grootste archeologische teleurstelling van deze eeuw: Scherpe daling van de boterpnjs in Frankrijk Amerikaanse congrescom missie ondervraagt uitge weken lid van de M.V.D. Het bezoek van en Lai aan Birma BILLY GRAHAM KERKNIEUWS Bevolkingsonderzoek op longtuberculose Tsjoe OOSTBURG. AXEL. bed gemaakt I 11 EEDE. HULST. SLUIS. ZAAMSLAG. Agenda De Zondag in het land Noord rijn-Westfalen gehouden lande lijke verkiezingen, waarin een kwart der bevolking van de bondsrepubliek betrokken was, hebben in vergelijking met 1953 een aanzienlijk stemmenverlies voor de Christelijk-democrati- sche unie en winst voor de so cialisten en de liberalen ge bracht. De propaganda voor de ver kiezing was geheel en al inge steld op de buitenlandse poli tiek van dr Adenauer, zodat de stemming als een nieuw votum over deze politiek werd opgevat Men trekt in Bonn echter geen al te vèr gaande conclusies uit het procentuële verlies der partij van dr Adenauer, daar dit wel in hoofdzaak bereikt zal zijn door het feit, dat veel min der kiezers zijn opgekomen dan in 1953. De landelijke verkiezin gen trekken namelijk een steeds geringere belangstelling. In '53 stemde in deze staat niet min der dan 89 procent der kiesge rechtigden, thans slechts 72 procent. In elk geval wordt de teruggang van het stemmen- aantal der C.D.U. van 49 pro cent op 41 gezien als een nieuw bewijs, dat vorig jaar de per soon van dr Adenauer de Chris telijke partij haar bijzonder grote winst heeft bezorgd. De CJhristelijk-democratische unie vleit zich met de gedachte, dat haar stemmental toch nog aan zienlijk boven dat van de ver kiezing van 1950 (37 procent) is gebleven. Het beste resultaat boekte de sociaal-democratische partij, die tegenover 1953 van 32 pro cent tot 34,5 procent steeg. Ook öe in dit land zeer nationaal gezinde liberalen, wier campag ne vrijwel uitsluitend tegen de CD.U. gericht was, heeft 3 pro cent winst geboekt. Zij kreeg 11,5 procent der stemmen. Zo als verwacht werd, bleven het Katholiek centrum, de vluchte- lingenpartij en de communisten beneden de 5 procent, die no dig waren om een zetel te be halen. Van deze partijen komt alleen het centrum in de nieu we landdag, dank zij een ver binding met de C.D.U. Ook in het meest geïndustrialiseerde land van W.-Duitsland zullen nu de communisten uit de landdag verdwijnen, waarin zij tot dusverre 12 zetels hadden. Zij boekten deze nederlaag on danks een kleine vooruitgang van 2,9 procent tot 3,8 procent. Het resultaat der stemming brengt voor de CD.U. in Noord rijn-Westfaien in zoverre eer gevoelige slag toe, dat zij de ab solute meerderheid verliest, die zij daar tot dusverre samen met het centrum had. De beide par tijen beschikken nog slechts over 99 zetels, tegenover 109 in het oude parlement. De socia listen stegen van 68 tot 76 ze tels, de liberalen verloren één van hun 26 zetels. Tezamen be schikken de beide oppositiepar tijen dus over 2 zetels meer dan de oude coalitie. Het is dus zeer waarschijnlijk, dat dr Adenauer, die ook thans weer min.-presi- dent zal worden, een nieuwe coalitie zal moeten vormen, waarbij zich de oude vraag zal voordoen, of hij met de so cialisten dan wel met de libera len zal gaan regeren. Arnold zelf is steeds voorstander van 'n coalitie met de socialisten ge weest, terwijl dr Adenauer een verbond met de liberalen voor staat, teneinde het bewind in Dusseldorp op één lijn te bren gen met dat in Bonn. „New York Times" meldt Brits-Amerikaanse over eenstemming. De „New York Times" meldt uit Washington, dat volgens hoge diplomatieke kringen sir Win ston Churchill en president Eisen hower overeenstemming hebben bereikt over een voorstel om in een periode van twee jaar alle Britten uit de Suez-kanaalzöne terug te trekken. Aan Egypte zou worden ge vraagd de Britten te vervangen door burgerlijk personeel van zijn eigen keuze. Naar verluidt heeft Engeland er mee ingestemd zijn eis te laten vallen, dat er 4000 man geüniformeerde mili taire technici in de zóne blijven ter bescherming van de voorra den. Egypte zou voorts geallieer de troepen in de zóne moeten toelaten ingeval van een Sowjet- aanval op het Midden-Oosten. Bij het overleg tussen Eisen hower en Churchill is, volgens de „New York Times", gelet op de waarde van het Suezkanaal in het licht van de atoom- en de waterstofbom. Hierbij zou men tot de slotsom zijn gekomen, dat een grote concentratie van mili tairen en materiaal in zulk een klein gebied van twijfelachtige waarde is. t Zware onweders hebben in ve le delen van Neder-Oostenrijk en Burgenland overstromingen veroorzaakt. In het district Battersburg zijn verscheidene dorpen ondergelopen. Door de sterk gewassen berg stromen werden bruggen en te lefoon- en electriciteitsleidin- gen vernield. Plaatselijk werd grote schade aan 't gewas aan gericht. Jordanië heeft zich bij de ge mengde wapenstilstandscommis sie er over beklaagd, dat Is raëliërs dagelijks stenen gooien naar de Arabische wijken in Je ruzalem, aldus is te Amman meegedeeld. De voorzitter van de com missie en een enquetegroep zijn voor het instellen van een on derzoek vertrokken. Generaal Bennike, stafchef van de commissie der V. N. voor het toezicht op de wapenstil stand in Palestina is in Jeruza lem teruggekeerd van een be spreking te Cairo met Egypti sche autoriteiten. TWEE NIEUWE SCHEPEN VOOR VEERDIENST OVER DE WESTER-SCHELDE. Weldra zullen ten behoeve van de veerdiensten over de Wester- schelde twee nieuwe schepen worden gebouwd, met een lengte van honderd meter. Gedeputeer de Staten van Zeeland zijn tot de slotsom gekomen, dat dit nood zakelijk is om tegemoet te ko men aan 't toenemend vervoers aanbod voor de provinciale veren in Zeeland. Zij hebben dit op 22 December j.l. aan de minister van Verkeer en Waterstaat mede. gedeeld. De minister heeft zich met dit voornemen verenigd on der voorwaarde, dat de stevens voor deze boten zouden passen in de bestaande en in uitvoering zijnde aanlegfuiken en dat tij dens de overtochten tweede klas. se passagiers zich niet zonder meer naar de eerste klasse kun nen begeven. Het ontwerpen van deze 'beide schepen is inmiddels opgedragen aan het ingenieurs bureau voor scheepsbouw, de ingenieurs De Groot en Hamstra te Amsterdam. Het maken van het ontwerp zou vier maanden vergen, daarna willen Gedepu teerde Staten van Zeeland de schepen onderhands aanbesteden bij nader op te geven werven. Gedeputeerde Staten spraken in hun brief aan de minister de hoop uit, dat de bouw van beide schepen nog in het najaar van 1954 zou kunnen beginnen en dat het eerste schip in het voorjaar van 1956 beschikbaar zou komen voor het veer KruiningenPerk- polder en het tweede een half jaar later voor VlissingenBres- kens. Wat het veer Zierikzee Katseveer aangaat hebben Gede puteerde Staten thans de provin ciale waterstaat in Zeeland opge dragen een ontwerp gereed te maken voor het inrichten van de z.g.n. val onder Zierikzee tot een veerhaven. De vraag, wanneer de aanlegsteiger te Katseveer met het oog op het drie-eilanden plan verlaten moet worden, kan nog niet worden beantwoord, al dus Gedeputeerde Staten. Aangezien het drie-eilanden- plan een radicale verandering zal brengen in de verkeersimiogelijk- heden van Zeeland blijven Gede puteerde Staten van Zeeland ter- zake diligent. RIJKSUNIVERSITEIT UTRECHT. van 12 a 1300 m) gelegen waren, ondergebracht. De Zondag was voor de tocht genoten een echte rustdag, waar van ten volle werd genoten. In verband met werkzaamhe den aan de weg was het voor de Zeeuws-Vlaamse bus niet doen lijk iedere dag de reisgenoten af te halen of thuis te brengen en werd een speciale „postbus" ge charterd om hen naar de „moe- der"-bus in het dorp te brengen voor het maken van dagtrips. Deze alle te beschrijven zou te veel plaatsruimte in beslag ne men en worden daarom in 't kort vermeld: 's Maandags naar Part henen, Waar per kabelbaan de 17 a 1800 m hoog gelegen Ill-Werke werden bezocht met haar stuw dammen voor 'het opwekken van stroom voor electriciteitswerken in Oostenrijk. Dinsdags was het doel St. Anton, 't luxueuze toeristenoord, waar „Hotel Post" meermalen het voorrecht had onze vorstelij Geslaagde schoolwandeltocht. Ruim 350 kinderen verdeeld over 10 scholen namen deel aan de jaarlijkse schoolwandeltocht en het was voor de jury, bestaan, de uit de heren A. Brakman, L. v. d. Weel, beiden te Oostburg en G. J. Oorschot te Sluis geen ge makkelijke taak, uit te maken welke groep de beste indruk maakte. De prijzen werden uit gereikt op 't gemeentelijk sport terrein door burgemeester Hoek. zema, na een inleidend woord van de heer H. Lastdrage, voor zitter van de Oostburgse sport* commissie. Voor de scholen luidt de volledige uitslag: 1. O.l. school CaidZand, 12714 p., wissel beker, evenals vorig jaar; 2. Nat. Ghr. school Oostburg, 124 p.; 3. o.ljs. Oostburg 121 p.; 4. o.l.s. IJzendijke 106 p.; 5. o.l.s. Breskens 10414 p.; 6. o.l.s. Zuid- zande 103 p.; 7. o.l.s. Waterland kerkje 102 p.; 8. oi.s. Groede 10014 p.; 9. R.K. school Hoofd plaat 99 p.; 10. o.l.s. Schoondijke 88 p. Bij de ouderen, die deelnamen aan de avondvierdaagse moeten De rose albasten sarcophaag, die de vorige maand is ontdekt in een trappenpyramide te Sak- kara, ten Zuiden van Cairo, is geopend. Zij bleek leeg te zijn Men had verwacht, omringd door schatten, de mummie te vinden van een pharao, die on geveer 4700 jaar geleden in Egypte heerste. De ontdekker van de naar ra ming <1 -ton wegende sarco phaag, dr Goneim, hoofdinspec teur van de Egyptische oud heidkundige dienst, verklaarde kort na zijn ontdekking te me nen, dat de sarcophaag de mummie bevatte van koning Sanakht, broeder en opvolger van Zoser, die 13 dynastieën vroeger leefde dan Toetankha- De Franse regering zal voo het eerst op de botermarkt te Darijs ingrijpen door het aan kopen van boter voor de winter voorraad teneinde de prijsda ling te remmen. De prijs op d markt te Parijs is gedaald van 725 francs per kg in de afgelo pen winter tot 450 francs vorige week. De vorige aankopen voor de wintervoorraad geschieden door de particuliere handel, welke een regeringsgarantie ontving voor de credieten, no dig voor de financiering der aankopen. In een bekendmaking van de regering wordt meegedeeld, dat er geen sprake is van opheffing der bestaande invoerbeperkin gen op zuivelproducten, aange zien deze behoren tot die arti kelen, waarvan de invoer via de xegering loopt en niet vallen onder een eventuele liberalisa tiemaatregel. Er vinden thans onderhande lingen plaats tussen zuivelpro- ducenten en de regering tenein de uitvoer van boter mogelijk te maken. Dit zou een regerings subsidie vereisen teneinde de Franse boterprijzen tot het in ternationaal niveau te verlagen Op het ogenblik noteert Franse boter 100 tot 150 francs per kg hoger dan de uit het buitenland aangeboden boter. Een commissie uit het Ame rikaanse congres heeft te Mün- chen de voormalige luit.-kolo- nel bij de Russische geheime politie (M.V.D.), Grigorei Ste- panawitsj -Burlitskei onder vraagd over zijn aandeel in massa-deportaties en het uit roeien van bevolkingsgroepen. Burlitskei, een 36-jarige Ko zak, week een jaar geleden naar het Westen uit, omdat hij, vol gens zijn zeggen, zich niet lan ger kon verenigen met een stel sel dat zo meedogenloos was voor zijn eigen volk. Volgens een functionaris van de congrescommissie had Bur litskei verklaard, dat hij in '44 betrokken was geweest bij de deportatie van bijna een mil- lioen mensen. In de jaren 1943 tot 1945 was het zijn voornaam ste taak in het Sowjet-leger ge weest opdrachten betreffende massa-deportaties en het uit roeien van personen, uit te voe ren. Burlitskei was de belang rijkste getuige, die de commis sie nog moest horen bij haar onderzoek naar „Sowjet-agres- sie". De commissie kwam vorige week uit Engeland in W.-Duits land aan om uitgewekenen uit landen echter het ijzeren gor dijn te ondervragen. Burlitskei, die van de Ameri kaanse autoriteiten asyl heeft gekregen, staat onder speciale bescherming van de Amerikaan se geheime dienst. Hij zou de eerste vluchteling zijn, die in de Sowjet-Unie actief zou hebben deelgenomen aan massa-moor den en -deportaties. Zo zou hij betrokken zijn ge weest bij het wegvoeren van Russische officieren naar Sibe- en gebieden in het Verre De helft van het millioen Rus sen, dat naar centraal-Azië werd gedeporteerd in de laatste oor log, bestond uit de gehele bevol king van de republiek Tsjechen- Inguisj. Mannen, vrouwen en kinderen werden in Februari '44, op de Russische legerdag, opge pakt op beschuldiging van de geheime politie, dat de bevolking de Duitse troepen hielp. Andere deportaties hadden plaats in de Sowjet-republiek der Kalm ukken in December 1943, en in de republiek Karachaef in November 1943. De Tartaren uit de Krim werden weggevoerd in Juni 1944. men (1200 v. Chr.) wiens graf in 1922 in de vallei der Konin gen ontdekt, de rijkste ar- chaeologische vondst in moder ne tijden bleek te zijn. Toen dr Goneim op 31 Mei in de grafkamer doordrong, vond hij bij de sarcophaag, waarop nog het stof van de oude graf kransen lag, gouden armbanden en andere schatten. Dit deed de veronderstelling rijzen, dat de grafkamer nooit door plunde raars was betreden. In een officiële verklaring van de Egyptische oudheidkundige dienst, waarin de opening van de sarcophaag werd gemeld werd de veronderstelling ge opperd, dat het lijk van de pharao ergens anders begraven is. Wel zijn rond de grafkamer in de pyramide honderden voor raadkamers met vazen gevon den. De opening van de sarco phaag is, naar men in Cairo meent, op de -grootste archaeolo- gische teleurstelling van deze eeuw uitgelopen. Een functionaris van de oud heidkundige dienst verklaarde dat de sarcophaag Zondag even was geopend met het oog op de officiële opening, die de volgen de week zou geschieden. ,*Het was een grote teleurstelling voor ons allen, in het bijzonder voor dr Goneim", zei hij. Overigens hield hij rekening met de mogelijkheid, dat de sarcophaag een soort „symbo lische begraafplaats" was. Het laatste woord over deze pyrami de is nog niet gezegd, zo voegde hij hieraan toe. „Er zijn nog veel ondergrondse galerijen". hoofdstad van het miniatuur staatje Liohtenstein, gelegen tus- Oostenrijk en Zwitserland, in welk eldorado de inwoners geen tt,1!, R ij ksum vers te t e behoeven te betalen Utrecht slaagde voor het can- wegens staatsinkomsten van didaatsexamen geneeskunde de postzegel verkoop en toeristen heer C. P. Wiskerke te Colijns- ver^eer Velen maakten van hier- plaat. uit nog een uitstapje naar het in Voor het arts-examen slaagde het Zwitserse kanton gelegen de heer J. Roos te Oostkapelle. stadje Bucht, en werd hiermede ke familie te mogen ontvangen. I wij noemen de heer v. d. Bosch Woensdags naar Feldkirch, de die aLs oudste deelnemer voor de Voor het tandarts-examen de heer J. B. F. Goovaert te Groe de. Schoolreis naar Dinant. op deze tocht 'het achtste land be zocht. De Donderdag werd besteed aan individuële tochtjes en Vrij dag startte men weer voor de thuisreis. Ook ditmaal werd in het Ba- Door de leerlingen der Chr. aense stadje Gengenbach over- U.L.O.-school alhier werd in het nacbt, na aldaar een gezellige onbeperkt?' gargnH? geruisloos V"1 «4111, »l KfMMDUI afgelopen week-end een welge slaagde reis naar Dinant onder nomen. Zomerconcert „Concordia". Bij gunstig weder zal Donder dag a.s. om 8 uur door de harmo- niet „Concordia" een concert wor den gëgeven op het marktplein. Het programma luidt: 1. Door zand en heide Kappert 2. Bayrische Polka (solist A. v, Meurs) G. Lohmann 3. Elsinore, ouver. Bisselink 4. Het landjuweel, fantaisie L. Ellegiers 5. Mooi Zeddam Bisselink 6. Zomers buiten, fant. Meijns 7. 2e Strauss-walsen-potpourri arr. Maas Skymaster, mars Sermema. Negendaagse acht-landen tocht Zaterdagavond werd de tot dus ver door de Axelse reisclub „Prins Hendrik" grootste vacan- üe-tour beëindigd, waaraan zo wel personen uit O. en W. Z. Vlaanderen als uit ZuidrBeveland en Walcheren deelnamen. In de vroege ochtenduren werd Vrijdag 18 dezer vanuit Axel ge start en via Brussel, Namen en Bastenaken ging de reis te Mar- telange over de Luxemburgse grens, alwaar een ogenblik werd gepauzeerd. Vervolgens ging de reiS via Metz door ElZas-Lotharingen naar het Badense stadje Gengen- bach, waar overnacht werd .De volgende dag des morgens vroeg werd de tocht voortgezet door het Schwarzwald naar het Bo denmeer, alwaar werd verpoosd om het middagmaal te gebrai ken. Des middags werd de tocht voortgezet naar het doel van de reis, het in het Montafondal ge legen plaatsje Schrans en wer den de 45 deelnemers in een drie. tal pensions, die op een hoogte avond te hebben doorgebracht. Maar ook in Tirol waren enige avonden gevuld met volksdans, zang, muziek en jodelkunst en de reisclub „Prins Hendrik" kan terugzien op een schitterende prestatie, waarvoor de reisleider, de heer Van den Berg alle eer toekomt en de kundige Z.V.T.M.- ehauffeur Caessens in 't bijzon der. Van steiger gevallen Maandagmiddag had de metse laar R. Matthijs het ongeluk van de steiger van een in de Valeis kreek in aanbouw zijnde woning te vallen. Dokter Rijk uit Aardenburg, ver leende de eerste 'hulp en liet M„ die een lichte hersenschudding had opgelopen, naar zijn woning vervoeren. ZOveren jubileum meester Koene Onder grote belangstelling vier de de heer Jan Koene zijn zilve ren onderwijzersjubileum. Van deze 25 jaar is meester Koene reeds 24 jaar verbonden aan de St Willebrordusschool. De dag werd begonnen met een H. Mis in de kerk, waarbij alle leerlingen alsmede vele oud-leer lingen aanwezig waren. Hierna had in het St Josephs patronaat een huldiging plaats. Door de overste der St Willebrordus school werd de jubilaris met zijn familie van harte gelukgewenst. Namens het onderwijzend perso neel der school en de schoolkin deren werden enkele cadeaux aangeboden. Tot slot had ten zijnen huize een druk bezochte receptie plaats, waar velen de sympathieke on derwijzer kwamen gelukwensen. De viering van dit zilveren jubi leum werd verder in huiselijke kring voortgezet. 2de keer de tocht volbracht en verder Lena van Hal en Piet Catsman die voor de 7de keer meeliepen. Verg. Comité ouden van dagen. In een slotvergadering op het gemeentehuis te Sluis bracht de heer J. den Doeider, penning meester van het comité „Ouden van dagen gaan op reis" finan cieel verslag uit en hieruit bleek dat er een gunstig saldo was van 137,05. De voorzitter dankte de heer Den Doeider voor het vele accu rate werk en bood de heer Den Doeider aan de vooravond Van zijn vertrek naar Biervliet na mens de leden van het comité een sigarettenkoker, gegraveerd met het wapen van Sluis, aan. Algemeen was men van oor deel dat men op de ingeslagen weg voort moest gaan en dat de belangstelling van de zijde der ouden van dagen veel groter zou zijn, gezien het succes de eerste keer. Concert op de kiosk. Ter gelegenheid van de ver jaardag van Z. K. H. Prins Bern- hard hoopt de muziekvereniging „De Volharding" hedenavond om half negen een concert te geven op de kiosk. E.H.B.O.-examen. Vrijdagavond werd te Othene door dokter Schiltman uit Axel het E.H.B.O.-examen afgenomen van de door de afd. Zaamslag van het Ned. Roode Kruis opge leide cursisten, die allen te Othe ne woonachtig zijn. Geslaagd zijn de dames Truus de Feijter, Lizette de Vos, F. de Bruijne, C. Buijze, J. van Fraeij- enhove, J. M. de Bruijne, L. de Bruijne, C. Dekker, C. de Zeeuw, M. van de Wege-de Zeeuw en de heren L. Florusser, Jac. de Feij ter, Marinus Maas, J. Dieleman, Jac. Buijze, D. Deurwaarder, J. L. van de Wege, W. de Jonge, F. P. Scheele, F. Maas, A. Bolleman en A. de Putter. De cursus stond onder leiding van dokter M. Dorrestein, hierbij geassisteerd door de heer W. van Vessem. door PIKE NORTON WILL'S 41) Nadruk verboden. Premier Tsjoe en Lai van communistisch China is per Vliegtuig uit India in Rangoon aangekomen voor besprekingen met Oe Noe, de Birmese eerste minister. Meer dan 5000 mensen, meren deels Chinezen, die deel uitma -^en van de Chinese kolonie van 30.000 zielen, juichten Tsjoe bij aankomst op het vliegveld van Rangoon toe. De Chinese premier zal de gast zijn van president dr Ba Oe. ne Oosten en bij het uitroeien van partisanen in Littauen in de ja ren veertig. In 1942 en 1943 had hij dienst gedaan in de Noordelijke Kau- kasus, waar hij er voor moest zorgen dat er geen Duitse spion nen in het Russische leger door drongen. Later had hij te Mos kou een opleiding gevolgd voor de grenswacht, waarna hij dienst had gedaan in O.-Prui sen, Littauen en het Zuidelijke grensgebied van de Sowjet-Unie Burlitskei werd geboren in een kleine stad in de Oeral. Hij was lid van de communistische partij. Voordat hij in het leger kwam, was hij werkzaam als landbouwkundige bij een collec tieve boerderij. De Amerikaanse evangelist Billy Graham is Zondagavond j.l. in het Amerikaanse legerzieken- huis opgenomen, daar hij weer last had van een nieraandeening. Zijn reis naar Parijs werd uitge steld tot vandaag. Volgens zijn assistent gaat hij goed vooruit. Bemoedigend legde Verberne zijn hand op Peters schouder. „Kop op, Peter, het is nog hele maal niet zeker. Zolang we het lijk nog niet .gezien hebben, kun nen we niets zeggen. Wil jij even meegaan? Dan hebben we zeker heid." Hij' duwde Peter met zachte drang de kamer uit en deze kwam langzaam weer tot zichzelf. „We moeten Robert ook waarschuwen, Hij moet ook meegaan voor de identificatie", zei hij op doffe toon. „Geef me zijn telefoonnummer maar", zei inspecteur Verberne. „Dan bel ik even". Enige minuten later kwam hij weer terug. „We rij den even langs zijn huis en pik ken hem dan wel op.". Hij duwde Peter in een politie-auto en deze zette koers naar Robert's wo ning. „Millyhamerde het in Peter's hoofd. „Millydood misschien". Ook Robert was diep ondfer de indruk. Hij groette de beide mannen met een korte knik en ging achterin zitten. Hij beet zenuwachtig op zijn onderlip en keek terloops even naar Peter, Er werd gedurende de rit niet gesproken. Ieder scheen bezig met zijn eigen gedachten. De wagen baande zich sireneloeiend, een weg door het drukke verkeer en reed in snelle gang de stad uit. Bij het restaurant stopte de wa gen. Een agent kwam hen al te gemoet. Hij salueerde en wacht te, na een snelle blik op de beide andere mannen geworpen te hebben. „Wil je ons even voorgaan?" vroeg de inspecteur. Zwijgend volgden de drie man nen hun gicts. Peter keek om zich heen zonder echter iets te zien. De gedachten fladderden in zijn hoofd als dorre herfstblade ren bij een wilde najaarsstorm; stuurloos dwarrelden zij rond, doch kwamen steeds weer bij een punt terecht: Milly. Hier lag zij. Dood!. Vermoord misschien. Was het niet zijn schuld, dat alles zo gelopen was?. Had hij -haar niet moeten helpen? Was hij niet te stijf geweest, te ouderwets in zijn opvattingen? O, God als het toch eens waar was, dat zij hier lag „We zijn er", hoorde hij opeens een stem zeggen. Hij schrok op en keek om zich heen. Een pad, een kaal grasveld en een paar struiken. Zou ze hierHij zag politie-uniformen, hoorde va ge stemmen..;.... Een hand duwde hem met zacht drang voort. Hun gids boog een paar takken opzij en de drie mannen zagen een lichaam op de grond liggen. Inspecteur Verberne wierp een snelle blik op het lijk. Zijn ervaren ogen zagen onmiddellijk, dat hier ver moedelijk een moord in het spel was. De blauwachtige plekken de witte hals spraken voor hem een duidelijke taal. Hij keek even naar Peter en Robert die hun ogen niet durfden opslaan uit angst om hier onontkoom baar geconfronteerd te worden met de werkelijkheid: hier de bevestiging te vinden van hun zwaarste vermoedens. „Vooruit, kerels", zei Verber ne zacht. „Houd je taai en kijk even. Dan kunnen jullie weer gaan". Langzaam hief Peter het hoofd op en keekDan ver starde eensklaps zijn houding. Hij keek nog eens en uitte dan een schreeuw. „Datdat is Mill, niet!" bracht hij dan einde lijk uit. is Milly niet'' herhaalde ook Peter; zijn ogen in starre ongelovigheid op het lijk gericht. „Dat is zij niet". Verberne stond naast hen. „Kijk goed", zei hij. „Is ze dat werkelijk niet?" Een ontzettende last scheen van Peter's schou ders te vallen. Hij keek nog eens en herhaalde toen op vaste toon: „Ik weet het zeker. Dit is zij niet". Ook Robert verklaarde, dat dit meisje zijn nicht niet was. Zwijgend keken Peter en Robert elkaar een ogenblik aan Er verscheen een flauwe glim lach op Peter's gezicht. „Ik ben nog nooit zo bang geweest", be kende hij zacht. Robert glim lachte terug. „Ik ook niet", zei hij. Inspecteur Verberne deelde in hun vreugde. „Een hele op luchting zeker?" vroeg hij. De andere aanwezigen hadden met verbazing het toneeltje ge volgd. Verberne legde in korte bewoordingen uit, wie de heren waren en waarvoor zij gekomen waren. „Zij weten echter ook niet wie het wel is, dus hebben wij hier verder ook niets te zoe. ken". Hij wendde zich tot Robert en Peter. „Gaa n jullie weer mee? Eenmaal in de auto vroeg hij, terwijl hij een opgewekte klank in zijn stem poogde te leg gen: „Waar was jij ook weer gebleven, Peter, met je theorie?" NED. HERV. KERK. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het doc toraal examen theologie ds J. H. van Beusekom te Breskens. HOOFDSTUK „Breng de verdachte binnen". Met deze plechtige woorden vroeg inspecteur Verberne aan 'n wachtende agent de kapitein van de „Aeolus" voor te brengen. Peter stond onverschillig tegen de muur geleund. Hij verwacht te niet veel van dit onderzoek, al had hij erzelf op aangedrongen, dat 'het gebeuren zou. Eigenlijk verwachtte hij nergens iets meer van. Een doffe berusting maak te zich van hem meester. De ka pitein werd binnengebracht. Na de gebruikelijke formaliteiten ging de inspecteur tot de aanval over. Het is mij bekend", begon hij voorzichtig, „dat door de organi satie, waartoe ook u behoort, 'n meisje ontvoerd is. Zij heet Milly van Zanten. Wat is u daar van bekend?" De kapitein scheen enigszins verrast te zijn door deze vraag. „Niet veel'", antwoordde hij. „Ik was daarin niet betrokken". Toen dat gebeurde zwierf ik op zee. Later heb ik er wel eens 'n opmerking over gehoord, maar het rechte weet ik er toch niet van". „Wat weet u er dan wel van?" hield de inspecteur aan. „Ik weet alleen dat er een meisje ontvoerd is. Haar naam wist ik niet eens, maar die hoor de ik nu net van u. Ik weet ook niet waarom ze ontvoerd is. Per- pagos scheen haar op de een of andere manier kwijt te willen zijn en het scheen hem te riskant haar hier te lande te doden, of anderszins uit de weg te ruimen. Daarom is zij op transport ge steld. Vermoedelijk naar Mar- maar dat weet ik niet In het jaarverslag van de in- ter-provinciale commissie voor het bevolkingsonderzoek op de longtuberculose in Groningen, Friesland en Drente lezen we, dat het vorige jaar 122.649 fo to's zijn gemaakt, tegen 1,20.164 het jaar tevoren. Het resultaat was, dat 192 gevallen werden gevonden van actieve, t.bc., waarvan 64 met positief sputum. De geneeskundige leider dr R. Ten Brugge zegt, dat inderdaad de mortaliteit bij longtubercu lose is gedaald, wat velen tot de valse conclusie heeft 'gebracht, dat de t.b.c. overwonnen Is. De cijfers echter, die het aantal zieken aangeven, tezamen met de cijfers, die de t.b.c. aan on ze volkshuishouding kosten, spreken een andere en helaas duidelijke taal. seille, zeker. (Wordt vervolgd.)] HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Mannen. MORGEN TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Mannen. AXEL: Hotel Het Gulden Vlies, 2 uur: Openbare aan besteding bouwen schoolge bouw voor Ulo, gebouw voor lichamelijke oefeningen en 'n gebouwtje voor centrale ver warming. Het Centrum, 8 uur: De man die zij begeerde.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2