De komende Unie-besprekingen ZEEPOST Geen terugwerkende kracht aan paspoortregelingen WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Guatemala De houding van de nieuwe regering ten opzichte van de Veiligheidsraad Prins Bernhard reikte zilveren anjers uit Russisch verzoek inzake wapenstilstandscontröle Op 30 Juni krijgen wij een totale Zonsverduistering Ongewenste praktijken bij tandheelkundige inrichtingen worden tegengegaan Z. K. H. Prins Bernhard verjaart Koning Gustaaf Adoü krijgt Orde van de Kouseband Tuinbouw en Benelux De Brits-Amerikaanse besprekingen Staking van Vietnamezen beëindigd Ook in ons land gedeeltelijk zichtbaar 55EI President Arbenz afgetreden WETSONTWERP INGEDIEND Alleen naar Zonsverduistering kijken door zwart beroet glaasje Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct DE VRIJE ZEEUW DINSDAG 29 JUNI 1954. 9e Jaargang No. 3186. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum p«r advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,i iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of-: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 nor. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10.80 uur. Heden viert Prins zijn 43ste verjaardag. Bernhard Mr Iskaq naar Den Haag voor regeling financieel- economische overeenkomst De Indonesische minister van Voorlichting, dr Tobing, heeft op vragen van Aneta over het vertrek naar Den Haag van de minister van Economische Za ken, mr Iskaq geantwoord, dat de aanwezigheid van mr Iskaq in Den Haag nodig is voor het treffen van een regeling inzake de financieel-economische over eenkomst tussen Nederland en Indonesië. Mr Iskaq heeft geen speciale instructies, aangezien de algemene instructie, waar aan de Indonesische delegatie zich heeft te houden, reeds hierin voorziet. De algemene in structie voor de Indonesische delegatie voorziet namelijk in alle regelingen betreffende de aan de unie verbonden overeen komsten, aldus minister Tobing. Voorts deelde dr Tobing mede, dat, ofschoon de Indonesische delegatie niet aan een bepaalde tijdslimiet gebonden is, de duur van de besprekingen afhangt van de aard er van. „Indien binnen een bepaalde saris in Indonesië, mr W. F. L. graaf van Bylandt, Vrijdag over de verhoudingen tussen Neder land en Indonesië heeft afgelegd, het te betreuren, dat men het van Nederlandse zijde blijkbaar nodig heeft geoordeeld een debat aan te gaan met de „samenwer kende partijen". „Indien Van Bylandt beter be kend zou zijn geweest imet de In donesische gewoonten, zou hij weten, dat ook in Indonesië de soep niet zo heet gegeten wordt als hij wordt opgediend en dat derhalve de verklaring met een korreltje zou moet worden geno men. Voor zover men uit de ver klaringen van de regering kan concluderen, koestert -het kabi net van Ali Sastroamidjojo Wongsonegoro helemaal niet het voornemen om de positie van het Nederlandse kapitaal in Indone sië te bemoeilijken. „Suluh Indonesia" (PNI ach ter de regering) concludeert in een 'hoofdartikel, dat Van By- landts „denken en doen nog wor den -beheerst door een koloniale mentaliteit". „Berita Indonesia" (regerings gezind, links-nationalistisch) schrijft onder andere, dat Van Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd. staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip ver meld: Indonesië en Ned. Nw Guinea: m.s. „Oranje" (7 Juli). Ned. Antillen: m.s. „Willem stad" ((6 Juli). Suriname: m.s. „Nestor" (14 Juli). Unie van Z.-Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Stilling Castle" (3 Juli). Canada; s.s. „Waterman" (2 Juli); m.s. „Prins Willem van Oranje" (5 Juli) en s.s. „Rijndam" (7 Juli). Zuid-Amerika: m.s. „Yapeyu" (5 Juli). Brazilië: m.s. „Bintang" (5 Juli). Australië: via Engeland (3 Juli); s.s. „Strathaird" (8 Juli). Nieuw-Zeeland: via Engeland (3 Juli). De Guatemalaanse afgevaar digde bij de Verenigde Naties, die voortaan de regering van ko lonel Diaz vertegenwoordigt, heeft Maandag verklaard nog geen instructies van de nieuwe regering te hebben ontvangen over de houding die deze zal aan nemen tegenover de Veiligheids raad. Zij kan de klacht bij de raad handhaven of er zich van distan- ciëren. De afgevaardigde zei, dat er geen verandering in het rege- ringspersoneel had plaatsgevon den behalve het aftreden van de president en dat de nieuwe rege ring vastbesloten is de strijd te gen de rebellen voort te zetten. tijd gemerkt wordt, dat de on-lBylandts „giftig interview door trokken is van een agressieve geest jegens de Indonesische sou- vereiniteit". Het blad zegt tenslotte: „In het belang van de komende uniebesprekingen dient graaf Van Bylandt zo spoedig mogelijk uit ons vaderland te verdwijnen". derhandelingen onvruchtbaar zijn, zullen wij onze tijd niet nutteloos verspillen", zo zei hij. Minister Tobing zei tenslotte, dat de Indonesische regering tot dusver geen officiële mede deling over de samenstelling van de Nederlandse delegatie heeft ontvangen. Indonesisciit? ::rs u»er de verklaring van de Neder landse hoge commissaris. Het Indonesische blad „Sum- ber" (oppositie) schrijft in een commentaar op de verklaring, die de Nederlandse hoge commis- Voor de vijfde maal heeft Prins zicht van de Nederlandse jeugd- Bernhard Maandagmorgen, in de directiekamer van de Nederland se Handels-Maatschappij, te Am sterdam zilveren anjers uitge reikt, de onderscheidingen van 't Prins Bernhardfonds voor bijzon dere verdiensten op het gebied van culturele arbeid die niet als beroep wordt verricht. Degenen, die werden onder scheiden, waren: de heer R. W. F. Boskaljon, 67-jarige gepen- sionneerde archivaris, wie als eerste ingezetene van een over zees rijksdeel deze onderschei ding toeviel. In zijn plaats was de vertegenwoordiger van de Nederlandse Antillen in Neder land, mr N. Debrot, gekomen, maar morgen zal hij de versier selen persoonlijk ontvangen uit handen van de gouverneur van de Antillen, mr A. A. M. Struy- cken. Jhr W. H. de Beaufort met prof. dr L. F. de Beaufort, hoog leraar in de zoögeografie te Am sterdam, en de heer F. E. Ever wijn Lange, secretaris van de stichting „Het Utrechtsch Land schap", dr P. C. Brouwer met prof. dr F. van der Ven, hoog leraar aan de Katholieke econo mische hogeschool, en de heer J. Meuwese, burgemeester van Ifilvarenbeek, prof. dr G. A. van Poelje met de heren L. Meilink, voorzitter van de raad van toe- herbergcentrale en F. Robertson, voorzitter van de stichting op- bouwfonds der jeugdherbergen in Nederland. De Maandag onderscheidenen ontvingen de nieuwe versierse len voor de zilveren anjer, ont worpen en vervaardigd door de Amsterdamse kunstenaar Pam Grueter en de edelsmid-emailleur Nico Witteman. Zoals bekend hebben deze aan Prins Bernhard die versierselen, uitgevoerd in goud, aangeboden. De uitreiking werd o.a. bijge woond door de Commissarissen van de Koningin in de provincies Gelderland, Utrecht en Brabant. Koningin Elizabeth, heeft gis teren in het Buckingham paleis de hoogste Britse onderscheiding de Orde van de Kousenband, ver leend aan koning Gustaaf Adolf van Zweden. De Zweedse koning kende de hoogste Zweedse orde, de Orde van de Serafijn, aan de hertog van Edinburgh toe. Naar aanleiding van de stop zetting van onze tomatenuitvoer naar België met ingang van 14 Juni jjl. heeft de Stichting voor de Landbouw bij de gehouden maandelijkse bespreking met de minister van Landbouw gewezen op de onbevredigende situatie, dat het Beneluxlandbouwprotocol deze Belgische maatregelen mo gelijk maakt. In verband hier mede heeft de stichting nader met de minister over het land- bouwprotoool van gedachten ge wisseld, aldus meldt de pers dienst van de stichting. De delegaties van Engeland, Frankrijk en de V.S. zijn Maan dagavond overeengekomen een Russisch verzoek om een bijeen komst van delegatieleiders over de algemene beginselen voor een wapenstilstandscontrole in Indo- China, verder te bestuderen, al dus wordt in gewoonlijk betrouw bare kringen medegedeeld. Tevoren was gemeld, dat Enge land en Frankrijk bereid waren met een dergelijke bijeenkomst accoord te gaan. Maar een defini tieve beslissing zou pas worden genomen na overleg met de Ame rikaanse delegatie. Later, na besprekingen tussen de drie delegaties, werd meege deeld, dat men meer tijd nodig heeft om de kwestie te bestude ren. In genoemde kringen acht men President Eisenhower en pre mier Churchill hebben Maandag ochtend o>p het Witte Huis hun slotbijeenkomst gehouden, waar bij de internationale toestand is besproken. Op deze bijeenkomst werd voorts het communiqué bespro ken, dat na de Brits-Amerikaan- se besprekingen, die vier dagen hebben geduurd, werd uitgege ven. De bijeenkomst werd bijge woond door de wederzijdse mi nisters van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles en Eden. het onwaarschijnlijk, dat het Rus sische verzoek zal worden inge willigd. De Russische delegatie had op een bijeenkomst van delegatie leiders aangedrongen, alvorens zij een Frans voorstel zou kunnen aanvaarden, om een commissie van deskundigen te vormen ter bestudering van de bijzonderhe den van een controle op een wa penstilstand. De 28.000 Vietnamese burgers, die Zaterdag in staking gingen om hogere lonen te verkrijgen, hebben Maandag het werk voor de Franse strijdkrachten in Indo- Ohina hervat. Zij zeiden, dat 'hun eisen wa ren ingewilligd. In diplomatieke kringen te Washington is men over het al gemeen van mening, dat ofschoon kolonel Diaz nimmer zijn sym pathieën heeft verkondigd, de politiek van de nieuwe Guatema laanse president minder links ge oriënteerd zal zijn dan die van zijn voorganger, Jacob Arbenz. De ambassade van Guatemala te Washington heeft nader mede gedeeld, dat het Britse schip „Springsjord" door twee bommen getroffen werd in de haven van San José bij het laden van ka toen en koffie. Verder is door de ambassade bekend gemaakt, dat een bom bardement van de plaats Ipala door een vliegtuig der opstande lingen verscheidene slachtoffers onder de bevolking heeft geëist. In een te Mexico opgevangen uitzending van radio-Guatemala van de rede van president Ar benz, zegt de afgetreden presi dent verder nog, dat hij zijn be sluit genomen had na de nutte loosheid geconstateerd te hebben van zijn pogingen om de cam pagne tegen te gaan, die zijn re gering als een communistische voorstelde. „Een regering, die verschilt van de mijne, doch be zield is van de beginselen van de revolutie in October, zal altijd te verkiezen zijn boven 20 jaar dictatuur onder de benden van Castillo Armas", aldus Arbenz. Volgens de regering van Gua temala zouden vier van de vlieg tuigen der opstandelingen, die de afgelopen twee dagen Chiquimula en Zacapa bombardeerden, door Noord-Amerikanen gevlogen zijn. Deze beschuldiging was vervat in een telegram, dat het Guate malaanse consulaat-generaal in Genève ontvangen heeft. Verder is in het telegram ge zegd dat burgers beschoten en ge bombardeerd werden. Het bevat ook een dringend beroep op ker ken, culturele organisaties, uni versitaire kringen, vakverenigin gen en democratische en humani taire instellingen om al haar ge- medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagoch tend tot Dinsdagavond. Iets minder koud. In het binnenland nog enkele buitjes. Afnemende bewolking met opklaringen, vooral langs de •kust. Zwakke tot matige wind, voornamelijk tussen west en noord. Iets minder koud. WOENSDAG 30 JUNI. v.m. n.m. Breskens 1.07 1.42 Terneuzen 142 2.17 Hansweert 2.22 2.57 Walsoorden 2.32 3.07 ZON MAAN op onder op onder Juni. 29 4.22 21.04 2.52 20.28 30 4.23 21.04 4.00 21.13 Juli. 1 4.23 21.03 5.18 21.46 2 4.24 21.03 6.39 22.10 3 4.25 21.02 7.58 22.29 4 4.26 21.02 9.14 22.44 De wereld ziet deze maand een totale zonsverduistering tege moet. Op 30 Juni a.s. zal voor een bepaalde zóne op de aarde de zon totaal worden verduisterd en voor een groot deel van onze we reld zal de zon gedeeltelijk wor den verduisterd. De totale ver duistering zal voor de waarne mers circa 100 tot 152 seconden zidhtbaar zijn, afhankelijk van de plaats waar men zich op de aarde tijdens de verduistering zal bevinden. Hoe belangrijk een totale zons verduistering voor de weten schap wel is komt duidelijk tot uitdrukking in de berichten, dat talrijke expedities uit verschillen de landen voor dit gebeuren in actie komen. Grote hoeveelheden instrumenten zullen gedurende deze twee minuten op de zon worden gericht die dan als een zwarte schijf aan de hemel staat, omgeven door een lichtende krans. Tijdens de verduistering kan men kostbare gegevens ver krijgen over de zon zelf, de om geving van de zon, de dampkring van de aarde, de vorm en de af meting van onze aarde etc. De wetenschappelijke wereld wacht dan ook met spanning op de 30e Juni. Ook uit ons land zal een expeditie in Zuid-Zweden aanwe zig zijn. Deze expeditie bestaat uit een groep geleerden uit Utrecht en Delft. Ook een groep Ned. amateurs zal in Z.-Zweden aan het wetenschappelijk werk deelnemen. Over een groot deel van de wereld wil het „World Bird Research Station" tijdens de verduistering een onderzoek in stellen naar het gedrag van de vogels. De totale verduistering zal op treden in een smalle zóne, die 141153 km breed zal zijn, van Amerika tot India. (Zie het kaar tje.) Voor een groot gedeelte van de wereld zal een gedeelte lijke verduistering waar te ne men zijn. Deze gedeeltelijke ver duistering zal zich van Amerika naar India verplaatsen. Ook ons land zal een gedeeltelijke ver duistering zien, mits er natuur lijk geen wolken zijn. Voor circa TOTALE ZONSVERDUISTERING 0P30JUNI Gropnld !ndone1*> Arner Australië \SCHEMA VAN DE ZONSVERDUISTERING Zóne v.d.totalt zonsvprdj Gebied waar de zonsveH duis|,ennq qede ring gedeeltelijk iar zal worden ZON]" Maan*-: Dpmaan bedeMde^ ion voor ons oog Maan schaduw) 80 zal de zon dan voor ons oog worden verduisterd. Dit ge beuren zal plaats vinden tussen circa 12 uur 22 en circa 14 uur 55. Het midden van de verduistering valt op circa 20 minuten vóór twee, de zon zal dan voor 80 zijn bedekt. Wij kunnen U het schouwspel aanraden want de volgende gedeeltelijke zonsver duistering kunnen wij pas weer in December 1956 zien, terwijl 'n totale zonsverduistering voor ons eerst in Augustus 1999 komt. Het merkwaardige bij 'n zons verduistering is eigenlijk, dat de zon zelf er helemaal geen deel aan heeft. Het is n.l. de maan die voor een zonsverduistering zorgt. Tijdens een zonsverduis tering staat de maan tussen de zon en de aarde (zie kaart). Voor ons oog wordt dan de zon geheel bedekt en de zwarte schijf die voor de zon komt is dus de maan. De schaduw van de maan wordt op de aarde geworpen en wij spreken dan van een zonsver duistering. Dat de maan, die toch heel wat kleiner is dan de zon, in staat is om de zon geheel vóór ons oog te bedekken, kun nen wij verklaren door het feit, dat de maan veel dichter bij de aarde komt. Denkt U maar aan het resultaat als U uw vinger naar Uw oog toe beweegt. Hoe dichter Uw vinger bij Uw oog komt hoe minder U van de om geving kunt zien. De snelheid waarmede de schaduw van de maan over de aarde „schuift" is tegen de 4500 km per uur! De baan van de totale zonsverduis tering zal binnen drie uur wor den afgelegd. Naar aanleiding van het ver zoekschrift van de K.N.A.C. aan de minister van Buitenlandse Zaken om terugwerkende kracht te verlenen aan de ver laging van de kosten voor de afgifte en verlenging van pas poorten heeft de K.N.A.C. thans bericht ontvangen dat de mi nister er weliswaar naar had gestreefd deze verlaging nog vóór het begin van dit zomer seizoen van kracht te doen wor den, doch dat zulks tot zijn leedwezen niet mogelijk is ge bleken. Na ,er de aandacht op te heb ben gevestigd dat ook een drie maandelijkse terugwerkende kracht voor een andere groep een onbillijkheid zou scheppen, deelt de minister mede, dat restitutie van paspoortleges en kosteloze verlenging van pas poorten, afgegeven of verlengd gedurende de laatste 3 maan den volgens de thans geldende wettelijke bepalingen onmoge lijk is. De minister acht overi gens niet verantwoord hiervoor een bijzondere regeling tot stand te doen komen, zulks met het oog op de vele administra tieve handelingen en moeilijk heden. Aan de A.N.W.B., die 'n soort gelijk verzoek had gedaan als de K.N.A.C.. heeft de minister een antwoord van gelijke strekking gegeven. Ten aanzien van de vraag van de A.N.W.B. betreffende het in voeren van een uniform tarief voor paspoorten, merkt de minis ter nog op, dat het zijnerzijds zou worden toegejuicht, indien de to tale kosten van een paspoort niet meer zouden bedragen dan 5,t.w. 2,50 rijksleges, 1,50 provinciale leges en 1,ge meentelijke leges. Voorts wijst de minister er in zijn antwoord aan de A.N.W.B. uitdrukkelijk op, dat zijnerzijds nimmer te kennen is gegeven, dat de verlaging van de pas poortleges pas in 1955 zou kun nen ingaan. Uit zijn antwoord op de vragen van de heer Wende- laar in de Eerste Kamer bleek juist duidelijk, dat de verlaging binnenkort kon worder. ver wacht, zo meent de minister. zag aan te wenden „opdat de re geringen van Nicaragua en Hon duras haar vliegvelden niet lan ger ter beschikking stellen van de aanvallers en deze gedwongen worden het besluit van de Veilig heidsraad na te leven' Volgens te New York ontvan gen berichten willen de opstande lingen in Guatemala niets te ma maken hebben met de nieuwe mi litaire regering van kolonel Car los Diaz, opperbevelhebber van de strijdkrachten, ingesteld na het aftreden van president Jaco- bo Arbenz. Gemeld is, dat Arbenz onder druk van zijn leger is afgetreden, nadat de opstandelingen grote overwinningen hadden geboekt. Zij zouden nog 115 km van de hoofdstad verwijderd zijn. Kolonel Diaz zou te kennen hebben gegeven, dat hij stappen wil doen om tot een staken van net vuren te komen. In diploma tieke kringen te Washington is men van oordeel, dat de machts overdracht in Guatemala een manoeuvre is om het leger de kans te geven met de opstande lingen te onderhandelen. Over de politieke gezindheid van de nieu we president spreken de berich ten elkaar tegen. In een bericht van de „New York Times" uit Guatemala wordt gezegd, dat de Amerikaan se ambassadeur in die stad, John Peurifoy, op verzoek van de Gua temalaanse minister van Buiten landse Zaken, Toriello, een be zoek heeft gebracht aan het pre sidentiële paleis. Aan de ambas sadeur zou gevraagd zijn of Ame rika zijn diensten zou willen ver lenen om verder bloedvergieten te voorkomen, indien een militai re junta de regering zou overne men. Als enige voorwaarde zou daarbij van Guatemalaanse zijde gesteld zijn, dat de opstandelin genleider Armas niet moest wor den toegestaan zich van de macht meester te maken. Inmiddels is bericht, dat ex- president Arbenz het land zou verlaten en dat zijn opvolger, ko lonel Diaz, voor de gehele repu bliek de staat van beleg heeft af gekondigd. Hij zou voorts de hoofden van de burgerlijke ver dediging en van de politie ver vangen hebben. Een woordvoerder van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft Maan dag het aftreden van president Arbenz bevestigd. Hij voegde hieraan toe, dat de nieuwe presi dent in een toespraak geen com mentaar had gegeven op het pro bleem van het doordringen van het communisme in Guatemala. NIEUWE REGERING VER BIEDT COMMUNISTISCHE PARTIJ. Volgens een te New York ont vangen radiobericht uit Guate mala heeft de nieuwe militaire regering aldaar de communis tische partij verboden. Met het oog op de zonsverduis tering van morgen, 30 Juni, wordt van medische zijde met klem aangeraden, niet met het blote oog naar de zon te kijken, maar zulks te doen door een zeer zwart beroet glaasje. Het anders verblindende zonlicht wordt bij de komende verduistering 80 verduisterd, maar de warmtestra len werken wél op het netvlies in. Daar het oog door zijn bouw als een brandglas werkt, bestaat grote kans op verbranding van de gele vlek van het oog, een ver branding, welke onherstelbaar is. Men zij dus gewaarschuwd en ge bruike bij observatie van de zon een zwartberoet glaasje! Een zonnebril, ook al is die zeer don ker, is beslist af te raden, daar deze nog te veel licht- en warm testralen doorlaat. Tandartsen en geneeskundigen, zullen, indien zij praktijk willen uitoefenen in een tandheelkundi ge inrichting, daaraan vooraf me dedeling moeten doen aan de ge neeskundige inspecteur van het staatstoezicht op de volksgezond heid, in wiens ambtsgebied de inrichting gelegen is. Van de in specteur krijgen zij een bewijs van ontvangst van de mededeling. Zonder in het bezit te zijn van dit ontvangstbewijs mogen zij niet in een tandheelkundige in richting werken. Zij zullen geen praktijk mogen uitoefenen in een tandheelkundige inrichting waar voor direct of indirect, binnens lands of buitenlands, reclame wordt gemaakt, dan wel acquis! tiecniethoden worden toegepast een en ander door uitstallingen, prospectussen, circulaires, strooi biljetten, brochures, adverten ties, radio of bioscoop, huisbe zoek, be'lofte van voordelen, kos teloos vervoer van patiënten, diensten van acquisitiekantoren, klantenjagers of reizigers, dan wel op enige soortgelijke wijze. Dit zijn de voornaamste bepa lingen van een bij de Tweede Kamer ingediend wetsontwerp „bestrijding van ongewenste praktijken bij zgn. tandheelkun dige inrichtingen" (wet op de tandheelkundige inrichtingen). Tandheelkundige inrichtingen, zo wordt verder voorgesteld, zul. len te allen tijde toegankelijk zijn voor de ambtenaren van het staatstoezicht op de volksgezond heid en de in artikel 141 van het wetboek van strafvordering ge noemde personen. Zo nodig kun nen zij zich toegang verschaffer met hulp van de sterke arm. Overtredingen kunnen worden gestraft met een geldboete var ten hoogste duizend gulden, bij herhaling binnen twee jaar mei een geldboete van ten hoogstt tienduizend gulden of hechtenis van ten hoogste een jaar. Het instrumentarium van de tand heelkundige inrichting kan ge heel of gedeeltelijk worden ver beurd verklaard, ongeacht of het de veroordeelde toebehoort.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1