\Jï RADION WAST stukken WITTER! RADIO? Super Norma? N.V. Firma P. J, VAN DE SANDE RADION trekt heter uit, 't goed wordt veeI witterV9 Haagse klinkerbestrating trekt veel aandacht De Sowjet-inmenging ia Latijns-Amerika Het opbrengen van de „Toeapse" BURGERLIJKE STAND LOW DER BEVOLKING GEMEENTE TERNEUZEN Drukwerken Kleine Advertentiën ....ik kan er niet meer buiten! ,,Nu, mw/ ik je gezegd: Mócht U nog twijfelen, mevrouw vergelijk dan zelf eens twee eendere stukken wasgoed't ene gewassen met Radion - het andere met een ander wasmiddel, onverschil lig welk. Wèg is Uw twijfelU ziet het Radion wast witter, dus schoner •>0 Radion duldt geen enkel vlekje Neem dus Radion Het trekt beter uit Wat brengt de I De slaking van de Italiaanse landarbeiders duurt voort Am. vliegtuig verongelukt Beschouw! Churchill Eden als zijn opvolger? Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg-Hij N.V. Gemeente Terneuzen Bekendmaking Povincrale Keuring Bekendmaking. Kleine-Huissens VINK het super- efflciënte vierkleuren potlood p DINSDAG 29 JUNI I 'aÊÈ (Nationaal programma) HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.45 Dagopening; €.00 Nieuws; €.15 Hoogmis; 9.30 Gram.; 9.35 Waterstanden; 9.40 Causerie10.00 Voor de jeugd 10.15 Gram.; 10.45 Lichte muz.; 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Voor de school; 12.03 Gram.; 12.30 Mededelingen; 12.33 Gr.; 13.00 Nws.; 13.20 Orkest; 14.00 Zang; 14.20 Gram.; 14.55 Orkest; 15.25 Gram.; 15.30 Causerie; 16.00 Voor de zieken; 16.30 Ziekenlof; 17.00 Voor de jeugd; 17.45 Rege ringsuitzending; 18.00 Voor de jeugd; 18.15 Gram.; 18.20 Sport; 18.30 Causerie; 19.00 Nws.; 19.10 Act.; 19.15 Boekennieuws; 19.30 Gram. Nationaal programma. 20.00 Nieuws; 20.05 Wedstrijd tussen zeemacht, landmacht en luchtmacht; 21.30 Prijsvraag; '21.50 Openluchtooncert; 22.35 Toespraak; 22.45 Gram.; 23.00 Nieuws; 23.15 Dansmuziek; 23.45 Gram.; 23.50 Dagsluiting; 23.58 Wilhelmus. HILVERSUM II; 7.00 Nieuws; 7.15 Gymn.; 7.30 Gram.; 7.50 Dagopening; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Gram.; 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Gram.; 10.50 Voor de jeugd; 11.00 Voor de zieken; 11.30 Pia no; 12.00 Orkest; 12.30 Medede lingen; 12.40 Gram.; 13.00 Nws.; 13.15 Gram.; 13.20 Amus. muz.; 13.50 Gram.; 14.00 Causerie; 14.30 Gram.; 14.40 Schoolradio; 15.00 Gram.; 15.15 Voor de vr.; 15.45 Gram.; 16.30 Voor de kin deren; 17.30.Amus. muz.; 17.45 Gram.; 18.00 Nieuws; 18.15 Pia no; 18.30 Causerie; 18.40 Sport; 18.50 Gram.; 19.00 Causerie; 19.05 Orkest; 19.30 Piano; 20.00 Nationaal programma: Zie Hil versum I. BRUSSEL VI.: 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 14.00 Operettemuz.; 15.00 Gr.; 15.30 Orgel; 16.00 Gram.; 16.15 Orgel; 16.45 Gram.; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 17.50 Causerie; 18.00 Voor de jeugd; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gr.; 19.50 Causerie; 20.00 Ver zoekprogramma; 20.15 Voor de vrouw; 21.00 Gram.; 21.30 Ork.; 22.00 Nieuws; 22.15 Kamermuz.; 23.00 Nieuws. D& staking van de landarbei ders in de Noorditaliaanse pro vincie Ferrara duurt nu reeds 2 maanden en het einde is nog niet in zicht. Er zijn 2.000 leden van de politie ingeschakeld bij het verzorgen van het vee en het bin nen halen van de hooioogst. Grote politieversterkingen zijn aangekomen om pogingen van de 120.000 stakers om betogingen op touw te zetten, te verijdelen.- 'Sinds de staking begon zijn reeds tientallen koeien omgeko men en honderden zijn zó verma. gerd, dat zij geslacht zullen moe ten worden. De eerste hooioogst van een oppervlakte van 200.00 ha is reeds verloren gegaan. Men verwacht, dat men tenge volge van het gebrek aan voer nog verscheidene duizenden run deren zal moeten afslachten. Twee maanden geleden begon de staking op kleine schaal. Sinds drie weken is de staking echter volkomen, nadat de com munisten hiertoe hadden opge roepen om een nieuw looncon- tract af te dwingen. De gehele dag slenteren de stakers door de dorpen, waar de winkeliers en café-houders hun deuren gesloten hebben en wei geren nog verder crediet te ge ven. De minister van Arbeid, Vig- relli, heeft meegedeeld, dat hij de mogelijkheid overweegt om van regeringswege in te grijpen. Men verwacht, dat hij heden zijn besluit zal bekend maken. Regeringsfunctionarissen zijn van oordeel, dat de eensgezind- heid van de stakers een gevolg is van het feit, dat de provincie zeer sterk overbevolkt is. Bij 'n onderzoek in 1946 bleek, dat 55 procent van de landarbeiders werkloos was. Voor de vrouwen 1 werd dit percentage zelfs op 65! geschat. Overigens werkten dege. nen, die werk hadden, gemiddeld niet meer dan 100 dagen per jaar. Hetgeen een jaarlijks inko men van slechts 600 gulden ople verde. Veertien leden van de Ameri kaanse luchtmacht zijn om het leven gekomen, toen Zondag een militair transportvliegtuig in de omgeving van de luchtbas's March (Calif ornië) neerstortte en ontplofte. Het grote toestel, een Boeing, had een bemanning van zeven leden en zeven passagiers aan boord. Bijna honderd belangstellenden uit leidende gemeentelijke en provinciale diensten op het ge bied van bestrating hebben een bezoek aan Den Haag gebracht om daar de resultaten van een experiment op het gebied van klinkerbestrating te bestuderen. Deze bestrating geschiedt sinds enige jaren grotendeels door on geschoolde krachten, omdat Ne derland ongeveer 8000 vaklieden op dat gebied nodig heeft, maar er slechts pl.m. 4000 telt. Deze bestrating wordt uitge voerd op met b.v. traskalk vef- hard en geëgaliseerd bestratings- zand, dat met triknachines wordt samengeperst. Op deze vlakke, gestabiliseerde ondenbaan legt men klinkers. Dit geschiedt van een brug af, die aan de ene zijde over. b.v. een trottoir en aan de andere kant over een vooraf ge legde rij klinkers gereden kan worden. Indien een vak gelegd is, wordt een nat traskalkmengsel, of ook wel hoogovenslakkenzand ovAf de bestrating gebracht, welk bindmiddel in de voegen wordt, getrild met een trilmachine. Naar oordeel van deskundigen van publieke werken, in Den Haag is deze bestrating aanzien lijk beter, dan de traditionele klinkerbestrating. De onder houdskosten, ook op zeer zwaar bereden stukken, zijn aanzienlijk lager. De half mechanische me thode van bestrating is minder loonintensief en gaat sneller, dan de traditionele. Wel moeten hoge eisen aan de gebr-uikte klin kers qua taaiheid en samenstel ling alsook aan nauwkeurige hoogte worden gesteld. Met dezelfde methode is in Limburg een deel van de weg Heerlen Valkenhuizen Kerk- rade vernieuwd. Hierbij heeft men ook veel ervaring kunnen opdoen. De daar gebruikte werk- brug was 10 meter lang, doch kon in elkaar worden geschoven. Gezien de resultaten in Den Haag en Limburg gaan ook an dere gemeenten en provincies tot deze bestratingsmethode over. De „Nederlandse bak steenindustrie", die de onderha vige excursie organiseerde, is thans, zoals steeds in nauwe sa menwerking met TNO, bezig een oplossing te zoeken voor het probleem der verbrandende start banen van straalvliegtuigen. Deze vliegtuigen geven bij het warmdraaien der motoren pl.m. 1000 graden hitte af. De gedach ten gaan uit naar een proefne ming met klinkers, die door ra men van betonijzer in een cemen ten vloer worden vastgeklemd. De klinkers lopen enigszins taps toe, zodat men het ijzer zonder bezwaar kan aanbrengen. Zet men de klinkers niet vast, dan worden ze uit hun bestratings- bed gezogen. Een aangelegd proefvak in een weg met deze methode belooft behoorlijke resultaten. Het bestuur van het „congres tegen Sowjet-inmenging in La tijns-Amerika", dat zijn zetel heeft te Mexico-stad, heeft bpodschappen gezonden aan de Veiligheidsraad en de Pan- Amerikaanse vredescommissie, waarin wordt verzekerd, dat „er -bij de strijd in Guatemala geen sprake is van een internatio naal vraagstuk, waarbij Hondu ras en Nicaragua zouden zijn betrokken". „Het betreft hier een waar- lijke opstand tegen de commu nistische tyrannieke regering, die handelt tegen de solidari teit der Amerikaanse republie ken", aldus het congres, dat ook van mening is dat een zich in laten m door de Veiligheidsraad met de strijd in Guatemala slechts tot wanorde zou leiden. Het congres meent dat uitslui tend de Amerikaanse staten- organisaties hét recht bezitten zich met Amerikaanse aangele genheden in te laten. Volgens leden van het Ameri kaanse congres, die hebben aan gezeten aan het noenmaal, dat Zaterdag j,l. op het Witte Huis is aangeboden ter gelegenheid van het bezoek der Britse staats, lieden aan Washington, heeft premier Churchill over minister Eden als zijn opvolger als mi nister-president gesproken. Churchill zeide volgens hen dat Eden „zó goed op de hoogte is van de punten, waar de Ame rikaanse en Britse politiek over een kamen en van de verschillen in inzicht", dat hij de kwaliteiten bezat om hem als minister-pre sident op te volgen. De nationalistisch-Chinese re gering heeft officieel meege deeld dat de omstreeks 9000 ton metende Sowjetrussische tank boot „Toeapse" ter hoogte van de Formosaanse kust door on der haar bevel staande oorlogs schepen is aangehouden en op gebracht naar de Formosaanse haven Kaoh Sioeng, waar een ladingsonderzoek plaats vond. De tankboot had voor Sjang hai bestemde Russische olie in, aldus de bekendmaking. i AMERIKAANSE NOTA. Uit Washington meldt Reu ter, dat men op het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken bezig was met het op stellen van een nota, waarin de beschuldiging van het Kremlin, dat de „Toeapse" door een Ame rikaanse torpedoboot jager is op gebracht, wordt verworpen. Amerika verwerpt Russische nota over de „Toeapse." Een woordvoerder van de Ame rikaanse ambassade te Moskou heeft Zaterdag medegedeeld, dat de Amerikaanse regering de Rus sische nota van 25 Juni over het opbrengen van het Russische tankschip „Toeapse" in de For mosaanse wateren van de hand heeft gewezen. AUTOWASSERS IN ROTTER. DAM HEBBEN VERGUNNING NODIG. Sinds November van het vorig jaar is er te Rotterdam een nieuw beroep ontstaan, n.l. dat van autowasser. Parkerende automobilisten worden vaak las tig gevallen door elkaar becon currerende autowassers en de po litie heeft al eens moeten ingrij pen. Met het oog op het vreem delingenseizoen en de klachten, die bij de vereniging van vreem delingenverkeer zijn binnengeko men, heeft deze vereniging de ge meente verzocht paal en perk te stellen aan het optreden van de autowassers, aldus delen B. en W. de gemeenteraad mede. Het college heeff daarom de raad een wijziging van de veror dening op de straatpolitie-voorge legd, waardoor men zonder ver gunning van B. en W. niet meer als autowasser kan optreden. Het verbod geldt niet voor garage- ouders en houders van benzine en servicestations. INDIA SLUIT ZIJN HOGE COM MISSARIAAT IN ZUID-AFRIKA De Indiase regering heeft be kend gemaakt, dat zij „met leed wezen" heeft besloten haar hoge commissariaat in Zuid-Afrika met ingang van 1 Juli te sluiten op verzoek van de Zuid-Afrikaan se regering. In de toekomst zullen de twee landen contact houden „op rege ringsniveau", of via de Indiase en de Zuid-Afrikaanse hoge com missaris te Londen. In de te Nieuw Delhi uitgege ven verklaring wordt gezegd, dat India zijn laatste hoge commissa ris in Zuid-Afrika in Mei 1946 heeft teruggeroepen, toen het Indiërs bij de wet verboden werd in Natal, met uitzondering van enige gebieden grond te bezitten of te verwerven. De Zuid-Afrikaanse regering verzocht het Indiase hoge com missariaat te sluiten, omdat zij niet langer kon accepteren, dat India enerzijds een diplomatieke vertegenwoordiging in de Unie had en anderzijds op handels gebied sancties tegen Zuid-Afrika handhaafde. TERNEUZEN. Huwelijksaangiften. 19 Juni. Abra ham G. Maas, 23 j„ jm. (won. te Vlissingen) en Leuntje Verpoorte, 20 j„ jd.; Pieter D. de le Lijs, 24 j„ jm. (won. te Hoek) en Irena R. van Troost, 19 j„ jd. 22 Juni. Jo hannes C. Platteeuw, 25 j„ jm. (won. te Hoek) en Hebrina J. A. de Bokx, 20 j„ jd. Geboorten. 18 Juni. Johannes Din- genus, z. van Pieter Dingemanse en Johanna J, A. Liebers; Marleen Denise Alphonse, d. van Joannes L. de Clercq en Anna M. Belaert (won. te Sas van Gent). 19 Juni. Catharina Anna Henri, d. van Al- bertus A. L. Bonte en Maria I. K. Hovelynck. 20 Juni. Jan George, z. van Alphonsus de Block en Wille- mina Riemens; Patrice Maria, d. van Petrus P. B. van Rumste en Maria C. C. van de Vijver (won. te Koewacht). 21 Juni. Alexandra Jo hanna Petronella, d. van Jacobus H. van Haperen en Virginia A. van Eerdenburg. 22 Juni. Aarnout Jo hannes Leonard, z. van Johannes Westveer en Magdalena E. de Kok; Jan Pieter Anthonie, z. van Pieter A. Faas en Jacoba P. Willemsen. 23 Juni. Catharina Geertje Sylvia, d. van Willem G. Camphens en Mag dalena M. Verhage; Jan Francois, z. van Jan W. Neels en Catharina de Kok; Lucia Maria Gemma, d. van Franciscus H. A. Zohlandt en Alida Th. A. Kruiswijk (won. te Axel Overleden. 17 Juni. Leijntje Cor nelia Levina Riemens, 76 j„ echtg. van Pieter C. Plansoen. 19 Juni. Cornelis Hendrik Herman Wisse, 76 j„ echtg. van SuZanna Dees (won. te Zaamslag). 22 Juni. Flo- rentina Durinck, 47 j„ echtg. van Jozué van Kouteren. TERNEUZEN. In de afgelopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: F. Walrave, Axelsestr. 15, van Goes; J. F. M. Dieleman, Stations weg 66, van Axel; P. J. C. van Breda Vriesman, Herengracht 11 12, van Voorburg; H. Baaima, Noordstr. 44, van Vlaardingen; E. A. van Wijck, L. Kerkstr. 89, van Axel; A. P. van WijckHamelink, L. Kerkstr. 89, van Zaamslag; D. C. de Koning, Nieuwediepstr. 76, van Axel; M. L. I. A. Verhelst, Noordstr. 70, van Sas van Gent; P. G. J. J. Dung, Beatrixstr. 17 a/b, van Kruiningen. Vertrokken: - - - G. F. van Pamel, woonwagen kamp, naar België; J. Dekker, Nwe Kérkstr. 42, naar Oostburg; N. Kf-ijger, P 37, naar Arnhem; C. Krijger, P 37, naar Arnhem; J. Scheele, le De Kortestr. 7*. naar Arnhem; J. C. Meeusen, Zandstr. 8, .naar 's-GravenhageA. J. M. K. van Oirschot, Axelsestr. 106, naar Rtjsbergen. DIENSTPLICHT. Uitspraak inzake vrijstelling;. De Burgemeester van Terneuzen brengt ter algemene kennis,' dat een uitspraak op aanvraag om vrij stelling van dienst als gewoon dienstplichtige, 'welke Uitspraak is gedagtekend 21 Juni 1954, ter se cretarie van deze gemeente voor een ieder ter inzage is gelegd. Tegen elke uitspraak kan iedere belanghebbende uiterlijk de tiende dag na de dag van deze bekend making in beroep komen. Het verzoekschrift, waarbij beroep wordt ingesteld, moet mét redenen omkleed zijn en behoeft niet te zijn gezegeld. Het moet worden ingediend btj de Burgemeester, ter secretarie van deze gemeente, waarna de Burge meester zorgt voor de doorzending van het verzoekschrift aan de Ko ningin, die op het beroep beslist, na advies van de raad van state, afdeling voor de geschillen van be stuur. Indien de ingeschrevene, wie de uitspraak geldt, buiten Nederland verblijft, kan, voor zover het door deze in te stellen beroep betreft, met overschrijding van de termijn van tien dagen genoegen worden genomen. Zolang omtrent zodanige over schrijving geen beslissing is geno men, wordt de uitspraak na het verloop van de termijn van tien da gen als onherroepelijk beschouwd. Terneuzen, 25 Juni 1954. De Burgemeester, P. TELLEGEN. TERNEUZEN De gewone jaarlijkse Algemene Vergadering van Aan deelhouders zal worden gehouden op Vrijdag 9 Juli 1954 om 11.30 uur op het Hoofdkantoor der vennootschap te Terneuzen, Scheldekade 65. De punten van behandeling liggen daar voor aandeel houders ter inzage. Om in deze vergadering te kunnen stemmen, moeten aandeelhouders hun aandelen uiterlijk op de 2e Juli a.s. deponeren op bovengenoemd Hoofdkantoor of 1 Square du Val de la Cambre te Brussel. Terneuzen, 28 Juni 1954. De Voorzitter v. d. Raad van Commissarissen, Mr. K. P. VAN DER MANDELE. OPHALEN HUISVUIL. In verband met vacantie- uitstapje van het personeel zal op Dinsdag 29 Juni 1954 geen huisvuil worden op gehaald. Voor Sluiskil blijft de dienst ongewijzigd. Het Bestuur van de Cala- miteuze MARGARETHAPOLDER maakt bekend aan bezit ters van gronden in deze polder, dat het verslag van de schatting der pachtwaarde van de gronden in de pol der gelegen, gedurende veertien dagen ter inzage ligt ten kantore van de Ontv.-Griffier te Zaamslag, Zaagstraat no 1 (Van 28 Juni tot en met 13 Juli 1954). Zaamslag, 26 Juni 19^1. Het Bestuur voornoemd, J. VERPOORTE, Dijkgraaf. P. KUIPERS, Ontvanger-Griffier. Het Bestuur van de Cala- miteuze polder EENDRAGT, maakt bekend, dat ten kantore van de Ontv.-Griff., gedurende 14 werkdagen na dagtekening dezes, voor belanghebben den ter inzage is nederge- legd: het verslag der schatting van de onzuivere opbrengst der gronden in voornoem de polder. Binnen 30 dagen na afloop van voornoemde termijn kunnen belanghebbenden bezwaren tegen de uit komst der schatting indie nen bij Gedeputeerde Sta ten van Zeeland. Het Bestuur van de Cala- miteuzen polder Eendragt, F. DE KOEIJER, Dijkgraaf. M. DEES, Ontv.-Griff. Zaamslag, 28 Juni 1954. jf KNOL. De medailles en de geld prijzen voor de koeien van 79, 78, 77 p. zullen a.s. Woensdag worden uitge reikt. J. TOLLENAAR. Het Bestuur van de Cala- miteuze Polder maakt bekend, dat het* ver slag der schatting van de onzuivere opbrengst der gronden in voornoemde Polder gedurende veertien werkdagen vanaf heden ten kantore van de Ontvanger- Griffier ter inzage van be langhebbenden zal worden nedergelegd. Zaamslag, 24 Juni 1954. Het Bestuur voornoemd, M. DIELEMAN, Dijkgraaf. J. C. EIJKE, Ontv.-Griffier. BOEREN KOPSTOELEN te koop gevraagd. Stuk geen bezwaar. Axelsestraat 10 - Tel. 2165 Terneuzen N.V. Fa. P. J. r. d. SANDE Noordstraat 55 - Terneuzen Van 15 regels 1,-; iedere regel meer 20 cent. (Maxi maal 8 regels.) Brieven: Bureau van dit Blad 20 cent meer. Gevraagd: 2 stel assen met lagers en massieve banden, diameter 7585 cm en 60 70 cm, breed 15 cm, spoor breedte 1.60 m. GUILJAM MURRE, Telef. 274, Zaarn- slag. BOEKHANDEL Noordstraat 55 TERNEUZEN Vraag 't degene die een Super Norma vierkleurea- potloed beekU anlt •lechti loftuitingen horen I De perfecte „ligging'*, de v-o-l-autamatische kleur- wiiseliag, de oec-iolide „inwendige" cn as tractie. <Ut aUft aal moet noemen en renmoa. Omzeg Uzelf mei laager het gWnakvanSUm.NOS.MA. t gfi^a g«w«aa vletkleü- rehpcnto#d 't li buiten gewoon I In Cr* mttaal: stroomlijnmodel fX,2} itandaardmoJei nnd flS,,- achtkantig 1$,}$. ö*b verkrijgbaar in zifter en deubii.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 4