Een nieuwe stap op weg naar de Economische Unie SPORTNIEUWS s-jsf wTo'srs, sare-r. «u* Billy Graham ziek Voetbal wat de .klok slaat President Rhee aan het woord Aanslagen in Tunesië Haaieninvasie in de Waddenzee Gemeenteraad vanTerneuzen De grote klappen gaan vallen OEFENMEESTER VAN DER LECK VRAAGT ONTSLAG AAN K.-N. V. B. lhirSS"hip»»t per- Staman j.BS.-ï'è.Wl* De vergadering van de bestu ren der organisaties van werkge vers in België, Nederland en Luxemburg, die in Den Haag werd gehouden, heeft opnieuw aangetoond, dat er over en weer begrip is voor eikaars moeilijk" heden in omstandigheden, dat bij alle partners de goede wil aanwe zig is spoedig te geraken tot een economische unie en dat men be seft, dat het samengaan in het belang van elk der drie landen is Samenvattend zou men kun nen zeggen, dat de geest waarin de besprekingen werden gehou den en dat de resolutie, die daar uit voortkwam, in zekere zin weer een stap verder betekent op de weg naar de totstandko ming van de economische unie. De voorzitter van de Neder landse delegatie, de heer T. J. Twijnstra, heeft er tijdens de lunch nog eens aan herinnerd, dat het thans bijna 10 jaar gele den is, dat de regeringen te Lon den de eerste stappen onderna men om te Komen tot een econo mische unie. Hij noemde dat een buitengewoon wijs besluit. De unie is in ontwikkeling. Die ont wikkeling heeft vele facette te zien gegeven. Hij herinnerde er aan hoe Nederland later werd bevrijd, hoe het meer van de oorlog heeft geleden en grotere verwoestingen kende en vernie lingen van het productie-appa raat, dan zijn partners. Ons land heeft ook niet de langdurige be zetting gekend van de geallieerde legers, die ook weer enig voor deel bracht. Hij herinnerde ten slotte aan het verlies van de ge bieden in de Archipel. Allemaal zaken, die divergeerden in de economische omstandigheden Hij vervolgde met te herinne ren aan de openstelling van de grenzen, de moeilijkheden voor de industrie en voor ons land de moeilijkheden inzake de devie- zenpolitiek. Toen kwam Korea Onze situatie in de E.B.U. baarde grote zorg en zo meer. Thans zijn wij weer gelijkwaar dige partners, aldus de heer Twijnstra. Nog niet zo lang ge leden waren echter de moeilijk heden alle nog niet overwonnen. Hij herinnerde aan de periode van recessie. Men sprak zelfs van een crisis in de Benelux. Die crisis is gelukkig overwonnen. Hij sprak over de wijsheid van de regeringen, die op het stand punt stonden, dat de gemeen schappelijke belangen gaan bo ven de tegenstellingen. Er is toen een ontwikkeling ten goede ge volgd, zodat wij nu kunnen zeg gen, dat we de crisis te boven zijn, ook al zijn nog niet alle moeilijkheden opgelost. Aan weerszijden is men er zich echter van bewust, dat men nog een moeilijke ontwikkeling heeft door te maken. Dit moet berus ten op de goede wil van de men sen. Het samengaan der drie lan den moet zijn in het belang van elk der drie landen. In die geest moeten de maatregelen worden genomen, die geest was er ook tijdens de besprekingen. Er zal nog meer een beroep op die geest en op dat samenspel moeten ge daan worden. - De drie landen tezamen hebben een koopkrachtige markt van 20 millioen zielen. Gezamenlijk heb ben zij tegenover het buitenland een grotere betekenis dan elk land afzonderlijk. In die zin zal men de Benelux moeten ontwik kelen. Wij zijn overtuigd, dat wij hebben mee te werken in die richting, zo zei de heer Twijnstra. Prof. Albregts had al eens de aandacht gevestigd op de rich ting, van een gemeenschappelijke organisatie, zo merkte hij op. Als men daartoe in de toekomst zou willen overgaan, dan zal dat ze ker stap voor stap moeten gebeu ren. Als uiteindelijk de economi sche unie tot stand komt, dan gaan de industrieën van Neder land en België parallel. Hij wilde daarom een misschien egoïstische dronk wijden: Op het welzijn van de Belgische nijverheid. DE BELGISCHE VOOR ZITTER. De leider van de Belgische de legatie, de heer L. A. Bekaert zei in antwoord op de toespraak van zijn Nederlandse collega, de om wentelingen in het proces van Benelux steeds zeer nuchter te hebben gevolgd. „Er is nooit een grotere voorstander van Benelux dan ik zelf altijd ben geweest". Hij is ervan overtuigd, dat om een sterke economische unie tot stand te brengen, het noodzake lijk is, dat er dat er wederzijds begrip is voor de bestaande toe standen. In de laatste tijd valt er grote vooruitgang te constateren. Deze morgen is het protocol en zijn de bestaande moeilijkheden besproken. Er zijn nu economi sche toestanden ontstaan, die de totstandkoming van de unie in zeer korte tijd zouden moeten kunnen verwezenlijken. Het blijft echter noodzakelijk: dat men over de grens begrip heeft voor de moeilijkheden van de partner. Dat is de;eerste nood zaak, wil m'en komen tot een bredere vorm. Hij acht de tijd gekomen, dat men niet meer moet denken als werkgever van Ne derland of van België, maar als Benelux-werkgevers. Er zal een grote inspanning nodig zijn, om bij de werkgevers meer een Benelux-gedachte te doen ontstaan. „Wij denken te veel als Belgische en U als Ne derlandse werkgevers". De drie landen zullen gezamen lijk, als één geheel, een grote waakzaamheid en activiteit aan de dag moeten leggen. Hij zei een beetje bezorgd te zijn, nu steeds meer en meer landen gaan in dustrialiseren. Het is voor ons niet zozeer meer de vraag van de concurrentie op eigen markt. Belangrijker is ons surplus. Wij moeten de eigen markt ontwik kelen, maar hoofdzakelijk moeten wij leven van onze exporten, al dus de heer Bekaert. Als we naar Engeland en naar Duitsland zien, dan zullen wij ons moeten afvra gen hoe we onze exportmogelijk heden kunnen vergroten of be houden. De contacten der drie landen zullen moeten worden vernauwd. Mogelijk komt men in de toe komst nog eens tot een soort fe deraal verband van Benelux- werkgevers. Men zal met dezen- de wilskracht, dynamisme en doortastendheid moeten voort gaan de exportmogelijkheden te vergroten. Hij bracht hierna een dronk uit op de vertegenwoordigers van de werkgevers-organisaties en op de industrie van Benelux. De vertegenwoordiger van het verbond der Luxemburgse nij verheid, de heer Hemmer sloot zich bij de woorden van zijn Bel- gische collega aan. Hij bracht een dronk fSiir °P de welvaart van Benelux. Het Londense bureau van Billy Graham, de Amerikaanse Evangelist, heeft meegedeeld telefonisch bericht uit Dussel- dorf te hebben ontvangen, dat Graham „een algehele lichame lijke ineenstorting" heeft ge had na een bijeenkomst te Dus seldorf, Donderdagavond. Een lid van zijn staf te Lon den zei, dat Graham het bed moet houden en geheel is uit geput. Hij was niet in staat een bijeenkomst te Berlijn te hou den, maar er bestond hoop, dat hij dat 'Zondag zou kunnen doen. Het Amerikaanse consulaat generaal heeft later meegedeeld dat Graham lijdt aan een „uiterst pijnlijke nieraandoe ning". J Vrijdagmiddag deelde zijn dok ter mede, dat de Amerikaanse evangelist weer „feitelijk her. steld" is van zijn nieraandoening. De Zuidkoreaanse president, Syngman Rhee, heeft Vrijdag op een massabijeenkomst te Seoel ter gelegenheid van de vierde verjaardag van het be- gin van cIg Koreaanse oorlog verklaard, dat hij „definitieve plannen" zal opstellen voor de vereniging van Korea, nadat hem verslag zal zijn uitgebracht door de Zuidkoreaanse afvaar diging naar de Geneefse con ferentie. Rhee zeide: „Zelfs indien on ze vrienden aarzelen en hun ogen voor de werkelijkheid slui- ten, zullen wij, Koreanen, met schaapachtig wachten tot dat wij communistische slaven zijn geworden". Zuid-Korea had zijn best gedaan de kwestie met vreedzame middelen op te los sen. Wanneer wij de sport bezien, dan is het de laatste tijd voetbal wat de klok slaat. Dit is ook niet te verwonderen, als we weten, dat de grote strijd om de wereld titel tussen de prominente voet ballanden ter wereld wordt ge streden en tevens gevochten wordt om de hoogste voetbaleer in ons eigen land. Om met de wereldkampioen schappen te beginnen, de zwak ken zijn reeds van de sterken ge scheiden en wij zien acht landen in de kwartfinales de strijd met elkaar aanbinden. Hierbij zien wij sterren als Hongarije, Uru guay, Brazilië en Engeland om er maar vier te noemen. In het komende weekeinde gaan grote klappen vallen, want dan zullen de volgende afvalronden worden gespeeld en komen de winnaars in de halve finales. VOETBALPROGRAMMA K. N. V. B. ZONDAG 27 JUNI 1954. Om het kampioenschap van Nederland. DWS—PSV; Eindhoven—DOS. Promotie Tweede Klasse. Groep B. Helmondia—£>FC. Groep C. VeendamZwartemeer. Groep D. KimbriaWVC. Wie het zullen zijn? In een der gelijk gezelschap valt hier moei lijk iets van te zeggen. Wel staat het vast, dat de wedstrijden Bra ziliëHongarije en Uruguay Engeland iets heel bijzonders be loven te worden. Of de Brazilia nen het tegen de Hongaren zul len kunnen bolwerken, valt te be twijfelen, maar dat zij als echte felle Zuidamerikanen hun voet balhuid duur zullen verkopen, staat wel bij voorbaat vast. Hoe Engeland het tegen de hui dige wereldkampioen Uruguay zal afbrengen, valt ook moeilijk te bezien. Wij geven Uruguay wel een kansje om in de halve finales te komen. Oostenrijk en Joegoslavië dienen als outsiders beschouwd te worden in dit gi gantische tornooi, maar verras singen zijn natuurlijk nooit uit gesloten en daarom doen we er goed aan ook hen in de gaten te houden. Wanneer in het weekeinde de grote wedstrijden zijn gespeeld, weten we wie in de halve finales de strijd met elkaar zullen aan binden. Iedereen is benieuwd of de gro te favoriet Hongarije met zijn fantastisch fascinerende spel werkelijk de wereldtitel op het onstuimige Uruguay zal weten te veroveren, want dat de strijd tussen deze beide landen het gro te hoogtepunt zal worden, ligt wel in de verwachting. IN NEDERLAND. De Nederlandse voetballiefheb, ber heeft buiten de gigantische strijd om de wereldtitel ook nog mee te leven met de strijd om de nationale titel. Vier clubs kwa men hiervoor in aanmerking en zij speelden samen een kleine competitie Het waren Eindho ven, DOS, PSV en DWS. In deze strijd hebben wij kun nen zien, hoe wisselvallig het voetballot is. Maakte aanvanke lijk PSV goede kansen, de laatste wedstrijd tegen Eindhoven, die zij -met 40 verloor, maakte haar tot een geslagen ploeg met geen enkele kans meer. DOS in het begin niet zo best op dreef, kwam later omhoog en zal nu in het weekeinde met Eindhoven de wedstrijd van het jaar moe ten spelen c*m 't landskampioen schap. Voor DOS een nadeel en voor Eindhoven een voordeel is het feit, dat de wedstrijd bij de Brabanders thuis wordt gespeeld, maar toch is het onmogelijk te zeggen, wie de beste papieren heeft. In spanning wacht heel voetbal- minnend Nederland op de uitslag van deze wedstrijd. i KICK MORRIS. Bondsoefenmeester Jaap van der Leek heeft het bestuur van de K. N. V. B. verzocht hem per 1 Juli a.s. van zijn contractuele verplichtingen jegens de Konink lijke Nederlandsche Voetbalbond te ontslaan. Van der Leek, die in April 1949 ais bondscoach in dienst van de K. N. V. B. trad en wiens contract op 31 Maart 1955 afloopt, geeft er de voorkeur aan weer een club te gaan trainen. Wanneer het bestuur van de K. N. V. B. zijn verzoek inwilligt, zal Van der Leek het Nederland se bondselftal op de tournée naar Curaca-o en Suriname niet ver gezellen. Twee Franse gendarmes zijn Donderdag, in een drukke straat in de Arabische wijk van Tunis, beschoten door verzetslieden en ernstig gewond. Men vreest voor hun leven. De politie gelooft, dat de aan slag werd gepleegd door leden van dezelfde groep, die Woens dagavond in hetzelfde distiict een Franse sergeant-majoor doodschoot. De jongste golf van verzetsda den in Tunesië heeft niet slechts protesten van de Franse gemeen schap en loyale Tunesiërs, doch ook van nationalistische neo destoer-leiders uitgelokt. De neo- destoer meent, dat de aanvallen cp een ongeschikt tijdstip komen, zo kort na de vorming van de nieuwe Franse regering onder Mendes-France, waarvan een liberale houding ten aanzien van de Tunesische nationalistische verlangens wordt verwacht. Het komt de laatste tijd meer malen voor dat de Waddenzee vissers haaien in hun netten hebben. Meestal kleine exem plaren, die dan weer over boord worden gegooid. Schipper Velt- man uit Harlingen had Donder dag niet minder dan 70 van deze dieren in zijn garnalennet en bovendien nog een inktvis. Het waren jonge haaien van 50 tot 60 cm lengte, maar gezien het grote aantal heeft de vis serman de vangst maar meege nomen om haar te laten vernie tigen. Deze vraatzuchtige bees ten brengen nogal wat schade aan de visstand en kunnen, vol wassen geworden, ook grote schade aan de netten veroorza- ken. Zo had verleden week een andere Harlinger visser in zijn ansjoviskuil een haai van 1,50 meter lengte, die een grote ra vage aangericht heeft. Vergadering van Dinsdag 15 Juni 1954» te 19 uur. Voorzitter: Mr P. H. W. F. Teilegen. Wethouders: M. de Vos en J. den Hamer. Raadsleden: F. Dieleman, D. M. Ollebek, J- van Riet, J. A, de Fejjter, dr M. E. H. Camps, W. J. Weterings, R. F. de Waal, R. Hol, A. Jansen, N F. Dieleman, S. W. Henry, N. J. C. Lambrecht- sen van Ritthem, M. van Langevelde. Secretaris: A. J. Dees. De Voorzitter opent de vergadering. 1. Vaststelling notulen van de vergadering van 13 Mei 1954. Deze worden onveranderd vastgesteld. 2. Ingekomen stukken: 1. Het door gedeputeerde staten van Zeeland goedgekeurde raadsbesluit tot intrekking van het besluit van 9 October 1952, nr 3057, tot verkoop van gronden in de Zeven Trim- teitspolder. 2. Idem inzake het deelnemen aan de stichting Zeeuwse Muziekschool. 3. Door gedeputeerde staten van Zeeland goed gekeurde verordening op de keuringsdienst van vee en vlees. Op advies van gedeputeerde staten wordt voorgesteld de termijn van 24 uur, genoemd in art. 13, te wijzigen in 48 uur. 4. Jaarverslag ambachtsschool over 1953. De heer De Feijter: Onder punt 3 wordt ver meld dat gedeputeerde staten het advies gaven om de verordening op de keuringsdienst van vee en vlees zodanig te wijzigen, dat hier mplaats van 24 uur, 48 uur komt te staan. Dit is misschien voor slagers geen bezwaar. Ik denk hierbij echter aan de huisslachtingen. Deze vallen onder dezelf de verordening. In tal van gevallen is hier wel enig bezwaar tegen deze bepaling. Hoe is dit ech ter geregeld in andere gemeenten? Heeft elke ge meente een zelfstandige verordening en is hierin óók een termijn bepaald van 48 uur? De Voorzitter: Wij hebben destijds advies inge wonnen bij dr Brons. Hoe het in andere gemeen ten geregeld is, kan ik U niet mededelen De heer De Feijter: Het kan bezwaarlijk zijn, wanneer men twee dagen in een bepaald geval voor een keuring moet wachten. Als de bepaling op soepele wijze wordt toegepast, is dit met zo erg. Ik vermoed, dat dr Brons het daarom zo heeft voorgesteld. De Voorzitter: Dit betreft dubieuze gevallen Op voorstel van burgemeester en wethouders worden de ingekomen stukken onder 1, 2 en voor kennisgeving aangenomen en de verordening onder punt 3 gewijzigd als onder dit punt ver meld. 3. Voorstel van burgemeester en wethouders tot bevordering van J. Hamelink van tuin- man (loongroep IV) tot voorman-tuinman (loongroep V). De heer Van Riet: Is deze titel nu juist? De Voorzitter: Ja, de heer Hamelink is dan voorman-tuinman. Zonder hoofdelijke stemming wordt hiertoe be sloten. 4. 5a. Idem tot het verlenen van eervol ontslag op eigen verzoek van G. E. van Halsema, als leraar aan de gymnasiale afdeling van het openbaar lyceum. Idem, tot wijziging van de verordening als bedoeld in art. 4, lid 1, der Winkelsluitings wet 1951 (halvedagsluiting) 5b. Idem, tot vaststelling van een vacantierege- ling voor de slagers. De punten 4, 5a en 5b worden zonder bespre king of hoofdelijke stemming aangenomen. 5c. Idem inzake verzoek van een aantal winke liers, tot wijziging van de verordening als bedoeld in art. 11, 2e lid, der Winkelsluitings wet 1951. De heer Henry: Het voorstel, dat wij thans te behandelen krijgen, is het verzoek van een aantal Terneuzense winkeliers om alle winkels op Zon dag open te mogen stellen en wel bij voorkeur van 's morgens 10 uur tot 's avonds 6 uur. Onge twijfeld is dit een belangrijk punt en wfj achten het zeker de moeite waard op een en ander wat dieper ih te gaan. Bij het verzoek zijn vele bijlagen gevoegd van personen en instanties, die dit verzoek met klem ondersteunen en van anderen, die met evenveel klem verzoeken dit voorstel te verwerpen. Naar ik meen, zün bij dit voorstel vier beschou wingswijzen van belang. 1. het principiële standpunt; 2 het juridische standpunt; soneel. Het principiële standpunt. Ik ben het eens met diegenen, die van ™enl"S zijn dat de Zondag een dag is van heiliging en een' dag van rust. Wanneer men echter meent, dat hiermede de moeilijkheden zijn opgelost ver gist men zich. Er bestaat n.l bij ^genen die dit standpunt innemen, nog wel enig verschil van mening over de toepassing in de praktijk. Er zijn christenen, die de Bijbel beschouwenden soort van encyclopaedic, als een Boek, datmenmaar heeft open te slaan en waarin men dan, klaar en duidelijk, het antwoord vindt op alle mogelvj vragen die in het practische leven worden gesteld De oplossing kan dan voor het onde™erPe2;£! geval zeer eenvoudig zijn. Alles wat °P de Zon dae geschiedt, dient gericht te zijn op, of in vel band te staan met de directe uitoefening ^an godsdienst. Alles wat daarvan afwijkt, is op zijn minst een compromis, dus op principiële grond te verwerpen. Of het misschien mogelijk zou zijn, dat een dergelijk standpunt farizeïsch, dan wel on barmhartig zou kunnen zijn, wordt niet overwo gen Het standpunt kost geen strijd, geen inner Ïiike worsteling het is klaar en duidelfjk at. Hiernaast sta'an diverse andere standpunten van groepen en/of van personen, die ieder voor "eh een langer of korter lijstje hebben van wat al dan niet od Zondag mag worden toegestaan. Persoonlijk ben ik van mening dat hoewel men zich uiteraard dient te laten leiden door de in de Bijbel voorkomende uitspraken, men zelden of nooit voor deze of dergelijke vragen een oplossing pasklaar kan geven en dat men slechts WOOT zelf en voor de gemeente, waarin men leeft en werkt, tot een uitspraak kan komen, mede doo ernstige persoonlijke bezinning. En dan geloof te mogen zeggen, dat het verzoek van de winke liers om de winkels de gehele Zondag open te stellen, zeer wezenlijk de betekenis van de Zon- dae geweld aandoet. Er is dan namelijk geen enkel verschil mee tussen een Zondag en een normale werkdag, ik acht het mijn persoonlijk standpunt ten aanzien van de Zondagsheiliging met in strvjd, indien het enkele randbedrijven, enkele zaken, die het moei lijk hebben, zou worden vergund des Zondags en kele uren open te zijn, wanneer zij door het toeris me iets extra's zouden kunnen verdienen Ik kan dit, als Prot. christen, niet anders stel len' ik geloof, dat de christelijke naastenliefde al leen al van ons vraagt om dit mogelijk te maken wanneer hiervoor althans een oplossing is te vin den Gedeeltelijk bestaat deze mogelijkheid reeds in tiet bestaande systeem van vergunningen. Voor het overige geloof ik, dat het verzoek, zoals ons dit heeft bereikt, op principiële gronden niet mag worden toegestaan. Het juridische standpunt, Hier ligt de zaak m.i. veel eenvoudiger. De Winkelsluitingswet verbiedt de openstelling van winkels op Zondag. In het systeem der wet kun nen uitzonderingen worden toegestaan, indien hie - voor bepaalde redenen aanwezig zijn. Het merk waardige is evenwel, dat het onderhavige verzoe van de winkeliers op geen enkele wijze juridisch gemotiveerd. Men spreekt wel over het me, maar dit is nu eenmaal volgens de reeds doo de minister uitgesproken mening geen motiet. u uitzonderingen, die in onze stad gelden, zijn met dan na langdurige onderhandelingen toegestaan. d O»* fïïSe .It ai, voorstel ja» me »n- vaardbaar en, mocht de r.ooieentera be :luU tot aanneming, dan geven wij het voorstel geen enkele kans te worden goedgekeurd. ongetwijfeld middenstandsbedrjjven uit diverse be drijfstakken, die een moeilijk bestaan leiden I zei reeds, voor zoover zij, desnoods in het kader van het bestaande vergunningstelsel zijn te helpen, zijn wij daar van ganser harte voor De vraag zonderingsgeval aanwezig zou achten, maar men kan bij het pogen daartoe steeds op de steun van onze fractie rekenen. Over de vraag of de middenstand in zgn geheel in staat moet worden gesteld op Zondag iets extra's te verdienen, wordt in de kringen van de middenstand zelf wel zeer verschillend geoordeeld. Onze fractie heeft een vergadering gehad met mid denstanders, waarvan een deel ook op de lijst voo. ooenstelling van winkels op Zondag heeft ge kkend Ik zal nu niet ingaan op de soms zeer merkwaardige overwegingen, welke tot het teke nen op deze lijst hebben geleid. Sommige midden- standers deelden ons mede door openstelling van hun winkels op Zondag zeer zeker behoorlijke extra verdiensten te kunnen boeken, doch van de od de vergadering aanwezigen was er met een, die voornemens was zijn winkel openi te stelleri om dat men te sterk aan de vrije Zondag was ge hecht Eén middenstander heeft zijn gedachten over een en ander op schrift gesteld. Ik moge U een paar regels voorlezen: „Hoe is het nu gesteld met de middenstanders die meer idealistisch zijn ingesteld en dan den ik in het bijzonder aan hen, die in het socialisme de weg zien, waarlangs zij tot een meer mens- waardfg bestaan kunnen komen? Natuurlek speelt de materiële zijde ook voor hen een voor name rol. Maar dan rijst toch de vraag, mag die materiële welstand gaan ten koste van onze zo moeizaam bevochten vrijheden? Wanneer we terugdenken aan detoest®n^® in vroeger jaren, dan mogen wij toch wel dank baar zlfn voor de vele verbeteringen, die voor de winkeliers zijn gekomen. Niemand wenst die oude toestanden terug, zou ik denken Maar dan schijn ik mij toch te vergissen, als ik hoor van een verzoek om op Zondag de winkels te mogen openstellen. De Zondag, die de enige dag is waarover men de volle vrije beschikking heeft. Een dergelijk verzoek kan, naar mijn mening, alleen opkomen in het brein van !™and, d e om enkele guldens meer inkomen, zichzelf wil v nederen tot slaaf van hen, die, ook alweer uit zelfzuchtige overwegingen,in ^^bbmhtbTL kopen. Deze wel zeer egoïstische mentaliteit is m i in flagrante strijd met het democratisch- socialistiseh ideaal van een maatschappijnorm, 'waarin ieder een behoorlijk bestaan zal hebbe maar dit bereiken wil op een wijze, die de per soonliike vrijheden niet aantast. Wil de middenstander zijn positie verbeteren, dan zal hij zich moeten wenden, niet tot de ge meenteraad met een verzoek hem weer in de boeien te slaan, maar tot het democratisch-soc a. lisme De groei van de democratisch-socialisti- sche visie in de maatschappij is ontstaan uit at- Het practische standpunt. Er is thans de kans, zo zegt men wel iets voor de middenstand te doen. De middenstand leeft het moeilijk. Help de mensen om op Zondag iets extra's te kunnen verdienen. Bevorder het^toeris- me en schrik de vreemdelingen met af door des Zondags de winkels dicht te houden. En vooral laat de mensen vrij te doen en te laten wat J willen en leg de mensen niet de eigen persoonlijke wil op. Daarvoor is de vrijheid een te hoog goed. Mijnheer de Voorzitter, ik wil deze dingen, die voor mij en voor onze gehele fractie zeer belang rijk zijn, wat nader bezien. Het komt mij daarbij van pas, dat ik niet geheel en al onbekend ben met wat in bepaalde middenstandsgroepen leeft. De" middenstand heeft het moeilijk. Wij vra gen U wat is dat:- „de" middenstand? Is dat de gehele' middenstand? Zijn dat de vishandelaren, melkboeren, slagers of bakkers? Mijnheer de Voorzitter wij verwerpen deze absoluut tenden tieuze stelling. Er is op basis van generali sering geen deugdelijk gesprek mogelpk. Er zijn wijzing van het vrije kapitalisme, dat zich ook nu weer openbaart in het verzoek om oo^ op Zondag achter de toonbank te mogen staan. Aldus enkele regelen uit het schrijven van één ""ojfvoortdurend'..ndr,„Ben van de.^en.tand is de Winkelsluitingswet tot stand ge mede duizenden middenstanders nog steeds zeer de^'middenstand^'zelve Cvochtln, vrijheden weer °VEndan die vSangrijke °P™er^g sen vrij Vrijheid, blijheid Wat is dat Deg y vrijheid, dat ons allen zo dierbaar is, al metd - wiils misbruikt. De tijd ligt nog met w hee lang achter ons, dat de ondernemer de^vrnheid had Hra arheiders 12 tot 16 uur per dag te laten wei ken Wij hoorden de meest afschuwelijke ver a- fen over'kinderexploitatie, omdat de .^^eken zoals wij dit wensen vryheid hebben, Wanneer we het nu men over vy d ZT- '•«ST SLVS.' «o ver* middenstand zelve gewenste winkelsluiting zijn alle winkeliers verplicht zich hieraan te houden Maar ook bij algehele openstelling, zoals een dee van de Terneuzense middenstand wenst, bestaat er voor de andere groep geen vrijheid zijn win kels te sluiten. En nu kan men wel zeggen: dat moeten diegenen, die principieel tegenstander zijn van het openstellen van winkels, er maar voor over hebben maar over deze groep heb ik het nu niet. Ik weet nog heel goed, dat er vóór de invoering van de winkelsluiting klanten waren, die, wan neer men op Zondag niet open was ook in de week niet meer wensten te komen, zodat men wel gedwongen was des Zondags de winkel open te houden. En denkt U niet, dat dit nu met °PSaj* omdat het hier alleen buitenlandse toensten be- treft. Als de winkels opengaan op Zondag, maken vele stadgenoten hiervan eveneens gebruik nood zakelijk of niet. Ik ken een geval, waarin de buurman Zondagsavonds zijn boodschappen placht te halen. En dan zou ik zo zeggendaterhier een toestand dreigt te ontstaan, waarbij het nood zakelijk wordt de middenstand tegen zichzelf in bescherming te nemen! En laat men met denken, dat het toerisme wordt bevorderd door openstel- line van de winkels. Neen mijnheer de Voorzitter, het toerisme wordt thans veroorzaakt door de lage koers van de franc en wanneer die koers stijgt, zit de denstand zonder Belgen en met open winkels Als de middenstand wat wil bereiken, kan dit alleen door een sterke en hechte organisatie; het is al honderd maal herhaald, doch nog veel te weinig toegepast. En wü, van onze kant, moeten trach ten onze stad aantrekkelijker te maken door uit breiding en vernieuwing van onze sportvelden, een zwembad, speelgelegenheden, plantsoenen e.d waaraan in vroeger tijden veel te weinig aandacht is besteed en hetgeen nu met zeer veel moeite en kosten gepaard gaat, nog gehandicapt door de ramp van vorig jaar, de sluisplannen e.d. Mijnheer de Voorzitter, onze fractie heeft de diverse vragen van practische aard, die hier rijzen, zeer ernstig overwogen. Een voor ieder bevredi gend standpunt is nu eenmaal onmogelijk. Daar om hebben wü na uitvoerig beraad beslist dat WJ onze stem, ook op grond van deze pracüsc'^°J® wegingen, aan het verzoek tot algehele openstel ling van de winkels, niet kunnen geven, waarbij wij ervan overtuigd zün, dat dit standpunt ui - eindelük zal blüken te zijn in het belang van onze middenstand. Tenslotte nog een enkel woord over de open stelling van de winkels bezien vanuit het standpunt van het personeel. Het is niet, omdat wü het belang van het per soneel niet hoog aanslaan, dat wü dit punt het laatst behandelen. Wij zijn echter wel van mening dat de belangen van het personeel h^bu allereerst behandeld dienen te worden. De^reen* positie van het personeel dat de Arbeidswet. Deze zorgt e deze belangen niet worden ge - dag zou KT- Homis 7ou 'het inderdaad mogelfjk zü'n, dat Mi volledige openstelling van de winkels het ^ersoneel in bepaalde zaken op Zondag zou laten werken waartegenover men dan een vrije werk- »ou kunnen stellen. Dit overwegende, zijn wp van mening, dat het verzoek, ook van de zijde van het personeel bezien, geen aanbeveling ver- Bij de aanvang heb ik al gesproken over de bij het verzoek gevoegde bülagen. Ik geloof, dat zij, met hetgeen door mij naar voren is gebracht, voldoende zün beantwoord. Een enkel woord over het bij de wet verplicht gestelde advies van de Kamer van Koophandel In het merkwaardig schrüven van deze instelling wordt het verzoek aan een zeer critische beschou wing onderworpen, maar men adviseert de raad toch maar vóór te stemmen, omdat de meerder heid van de winkeliers er vóór is. Wanneer men dat leest moet men toch wel even met de ogen knipperen. Afgezien nog van het feit, dat ik me afvraag waar de wüsheid vandaan ge haald wordt, dat de meerderheid der Terneuzense winkeliers bereid zou zün om de winkels open S'e'hs, niet eens door de Kamer van Ko°P^d®,!' maar door de middenstandsvereniging „Klimop slechts bij 105 in aanmerking komende winkeliers navraag gedaan, waarbij zich 46 hereid veNciam- den hun winkels open te stellen. Bedoet soms dit als „meerderheid" Hierbij nog 14 winkels in Sluiskil, die open willen zijn, óók geen meerderheid trouwens Dit is een advies waar we helaas met veel aan hebben. Nog erger maakt de middenstandsverem- ging „Klimop" het. In het ons toegezonden schnj ven laat men ronduit doorschemeren dat men geen advies durft te geven uit vrees voor moe liikheden Ik ben benieuwd of de leden van „KI o?' me?'een dergelijke heldhaftigheid genoegen zullen nemen Men zou het b.v. ook zo kunnen lezen- er zün wel 46 van de 105 wmkeliers waar^ bij navraag is gedaan, vóór openstelling, maar tv J

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 6