Oost-West-melkprijs niet best Tsjoe en Lai te Delhi De komende Unie-besprekingen „In De Drie Ankers Churchill en Eden te Washington aangekomen tweede blad „Het ijzeren gordijn bestaat niet" HET EIERVERBRUIK IN NEDERLAND Boring te Zeddam zonder succes Britse hoofdkwartier in het Midden-Oosten wordt verplaatst Russisch vrachtschip door Chinezen naar Formosa opgebracht Moeilijkheden bij naamsverandering van Bloemendaalse Laan Hcngaarse kinderen uit de kampen naar Nederland Amerikaanse diplomaten te Nieuw Delhi slaan uit nodiging af Uitspraak in valse-munterszaak Zaterdag 26 Juni 1954 9e Jaargang Ne. 3184 Rapport over Nieuw Guinea Indonesië een vraagteken Ontstemming over het prijzenbeleid Indonesische delegatie aan bepaalde instructies gebonden Kwestie Irian staat op de agenda COMMENTAAR nieuwe stunt van De commissie-Pieters, in 1951 langs in Nederlandse regerings- ingesteld met het doel een dies- kringen stom verwonderd, toen kundig advies te verstrekken men het bericht ontving, dat er omtrent de toekomst van Neder- reeds een Indonesisch delegatie lands Nieuw-Guinea, is thans met onderweg was om de Unie tussen haar rapport gereed gekomen. j beide landen te verbreken, nog In dit rapport wordt uiting groter werd deze verwondering, gegeven aan de wens, dat in de toen men in Nederland kennis Verenigde Naties een duidelijknam van de verklaring van de •beeld gegeven zal worden van de Indonesische (minister van Bui- primitiviteit van de toestanden in tenlandse Zaken, die zei, dat In- Nieuw-Guinea en dat de ontwik- donesië op de komende Unie-he keling van dat overzeese rijks- sprekingen een deel van zijn .deel slechts zeer geleidelijk zal schulden aan Nederland wenst kunnen geschieden. De commis- kwijtgescholden te zien, te meer sie stelt de Ned. regering voor, daar reeds eerder verklaringen een uitgewerkt project voor de waren afgelegd, die hiermede openlegging van Nieuw-Guinea volkomen tegenstrijdig waren, te ontwerpen om het vertrouwen Men zou zelfs in bedekte termen te wekken, dat van Nederlandse te kennen hebben gegeven, uit zijde alles wordt gedaan om de de Unie te willen treden indien toekomst van Nieuw-Guinea te aan de Indonesische verlangens verzekeren. op financieel terrein niet tege- Ten aanzien van de politieke moet werd gekomen, ontwikkeling meent de commis- De totale schuld van Indonesië sie, dat men in Nieuw-Guineaaan ons land bedraagt bijna 4 nog te veel ten achter is ommilliard1 gulden, waarin de daadwerkelijk deel te nemen aan 1 staatsschuld van het voormalige de internationale politiek. Wat j Nederlandsch-Indië is verdiscon- de ontwikkeling van het bestuur fceerd. De verbazing in onze re- steld naar de vraag of deze ver hoging wel gemotiveerd is. Maar ondertussen hangen nieuwe prijsverhogingen in de lucht. Het van kracht worden van de collectieve arbeidsover eenkomst in de agrarische sector, wat verhoging der lonen bete kent, wordt weer in de prijzen doorberekend, waardoor de melk in het gehele land duurder wordt. Tevens staat een derde prijs verhoging te wachten door een nieuw contract tussen de coöpe ratieve melkcentrale en de melk- in k-opp vereniging. Van verschillende zijden zijn er reeds stemmen opgegaan tegen deze verhogingen. Prijsverho ging werkt noodzakelijkerwijs loonsverhoging in de hand, waar na men weer opnieuw kan begin nen. Het is begrijpelijk, dat men op deze manier geen uitweg in de tredmolen van lonen en prij zen zal vinden, zodat met belang stelling het resultaat van de on derzoekingen van het ministerie en bedrijfsschap wordt afge wacht, omdat reeds vast staat, dat bij een voldoende motivering van deze verhoging, een maxi mumprijs zal worden vastgesteld. betreft, staat de commissie op het standpunt, dat men het tem po om hier tot een meer politieke eenheid te geraken, zo hoog mo gelijk moet opvoeren. RAAD VOOR NIEUW-GUINEA Trapsgewijze opbouw van het bestuur, zou volgens de commis sie, eigenlijk het meest gewenst zijn. Te beginnen met het systeem van de dorpsraden en die dorpsrechtspraak en de streek- raden kan men geleidelijk komen tot de instelling van een wet gevende raad voor het gehele ge. bied. Het is echter beter, om evenals in Australisch Nieuw- Guinea, niet te wachten met de instelling van een Raad voor N.- Guinea, omdat de geest van de tijd en de huidige politieke in zichten dit vereisen. Met betrekking tot de econo mische ontwikkeling is men er van overtuigd, dat er gezocht moet worden naar objecten en methoden, die in verband met de schaarste zo weinig mogelijk arbeidskrachten kosten. Een agrarische ontwikkeling op kor te termijn acht de commissie niet mogelijk, daar hier belangrijke kapitaalsinvesteringen voor no dig zijn. Men wil meer leggen op de exploitatie van de mijnbouw, die op gunstige wijze kan geschieden en waaruit ook de baten voor een verdere technische ontwikkeling kunnen worden verkregen. Het is nu aan de Nederlandse regering om aan de hand van dit rapport te werk te gaan en niet te lang te wachten met dit ont wikkelingsproces, daar de ver dere openlegging van Nieuw- Guinea toch al de nodige tijd zal vorderen. VERLAGING DER SCHULDEN. Hoe geheel anders is de situa tie in Indonesië. Stond men on- geringskringen is zeer groot, maar dit neemt toch niet weg, dat imen het hoofd koel dient te houden om op de komende Unie- besprekingen een zo gunstig mo- gelijk resultaat te behalen, dat een ieder kan 'bevredigen. PRIJZEN EN LONEN. De verhoging van de melkprijs in het Westen des lands heeft nogal enige beroering verwekt. Zo zelfs, dat zowel door het mi nisterie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening als door het Bedrijfschap voor de Zuivel een onderzoek zal worden inge- In de haven van Instanbul zijn 38 kleine vaartuigen aan gekomen, die de Ver. Staten in de tweede wereldoorlog aan de Sowj et-Unie hebben geleend en die thans worden teruggegeven. Bij deze gelegenheid gaf de Sowjet-ambassadeur te Instan bul, een cocktail-partij voor de Russische bemanningen der schepen, die ook door diploma ten werd bijgewoond. Djg am bassadeur hield een toespraak, waarin hij o.m. zeide: „Het ijzeren gordijn bestaat niet meer". v De gemiddelde Nederlander gebruikt ongeveer 138 eieren per jaar, zo blijkt uit een rap port over het eierverbruik in Nederland, dat de Nederlandse Huisraad enige tijd geleden heeft uitgebracht naar aanlei ding van een onderzoek dat werd ingesteld op verzoek van de propagandacommissie voor De communistisch-Chinese pre- of liepen met spandoeken met mier en minister van Buitenland- 'communistische leuzen, se Zaken Tsjoe en Lai is Vrijdag- Nehroe en Tsjoe begaven zich ochtend per vliegtuig uit Genève i naar Rasjtrapati Bhavan, de te Nieuw Delhi aangekomen, vroegere residentie van de Britse waar hij Vrijdag is begonnen [onderkoning, waar de Chinese niet-officiële besprekingen met premier de gast zal zijn van de de Indische minister-president president Radjendra Prasad, Nehroe te voeren. Tsjoe en Lai werd bij aan- eieren. 70 procent van alle ge-komst op het vliegveld door Neh zinnen verbruikt minder dan 4 eieren per persoon per week. Zowel in de gezinnen waarin veel, als in die waarin weinig eieren worden verbruikt, wordt 78 procent der eieren in onver werkte vorm gebruikt en 20 pro cent verwerkt. Bij speciale ge legenheden, vooral met feest dagen, worden in 75 procent der gezinnen meer eieren dan ge woonlijk gebruikt. Door 74 procent der huisvrou wen zou een speciaal recepten boekje voor eieren op prijs wor den gesteld. Bij het kopen der eieren wordt door 88 procent der huisvrouwen op de numme ring gelet; 64 procent geeft de voorkeur aan eieren van de grootte 2 en 3, 50 procent koopt bij voorkeur gestempelde eieren, 38 procent'on'gëstempelde. Door 4 procent van alle huisvrouwen worden eieren ingelegd. roe begroet. Mede ter begroeting is opgericht op de plaats waar was een menigte van vijf duizend Gandhi in 1948 werd verbrand, man aanwezig. Velen hiervan hadden Chinese vlaggen bij zich heeft Vrijdag een onderhoud van bijna drie uur gehad met zijn communistisch-Cninese collega Tsjou en Lai. Bij het onderhoud was slechts één tolk aanwezig. Te zelf der tijd voerden raads lieden van Tsjou en Lai bespre kingen over de internationale Tsjoe legde later vier kransen 'toestand op het Indische ministe- biji het monument te Radjghat 'rie van Buitenlandse Zaken, aan de oever van de Djoerma, dat De Ned. Aardoliemij. heeft ge durende de laatste maanden 'n boring verricht te Zeddam bij 's-Heerenberg. Deze boring, welke een diepte van circa 2000 meter heeft be reikt, heeft geen succes opgele verd. Aardolie noch aardgas werd aangetroffen. De boorapparatuur wordt naar elders overgebracht. Het Britse ministerie van De fensie heeft bekend gemaakt, dat het verenigd hoofdkwartier van de Britse land- en luchtstrijd krachten in het Midden-Oosten binnenkort vanuit de Suez- kanaalzone zal worden verplaatst naar Cyprus. Het hoofdkwartier van de Brit se troepen in Egypte onder gene raal sir Francis Festing blijft evenwel te Ismaila gevestigd. Vóór de Chinese premier het ge denkteken betrad, had hij zijn schoenen uitgetrokken. VERKLARING VAN TSJOE EN LAI. Op een perconferentie ver klaarde Tsjoe en Lai: „De vrede, die tussen India en China bestaat en de vriendschap hunner 960.000.000 inwoners vormen een belangrijke factor in het hand haven van de vrede in Azië en de wereld. Moge deze vriendschap elke dag versterkt worden. Moge de eenheid van alle Aziatische vol ken met de dag hechter worden. Moge de vrede in de wereld van dag tot dag versterkt wor den". Premier Nehroe varr India Churchill en Eden zijn te Was hington aangekomen. Zij zullen besprekingen voeren met presi dent Eisenhower en de minister van Buitenlandse Zaken, Dul les. De gasten werden op het vlieg veld begroet door vice-president Nixon en minister Dulles. Pre sident Eisenhower ontving hen trachten de zekerheid te ver schaffen, dat er geen misver standen bestaan". „De Engels sprekende familie of broederschap is nogal groot en niet helemaal zonder een paar dingen hier en daar". Doch „als wij samenwerken kunnen we mogelijk goed met elkaar opschieten en een grote hulp Een Sowjet-vrachtschip van 10.000 ton is door de nationa- listisch-Chinese marine tussen de Philippijnen en Formosa aangehouden en opgebracht naar Kaoh Sioeng, waar het is aangekomen, aldus 'werd uit Taipeh vernomen. Het vracht schip was met 2 andere schepen onderweg van Singapore naar Tientsin. President Tsjiang Kai Sjek had Vrijdag een onderhoud met deskundigen van het departe ment van Buitenlandse Zaken en officieren over deze aange legenheid. A.F.P. tekent bij bovenstaand bericht aan, dat het hier waar schijnlijk gaat om het Russi sche tankschip „Toeapse", dat volgens de Russen door de Ame rikaanse vloot is opgebracht. Onder dé bewoners van de Westerlaan te Bloemendaal is he. vig protest tegen het besluit van de gemeenteraad, deze laan om te dopen in burgemeester Den Texlaan. Dit besluit is genomen uit waardering voor hetgeen burgemeester Den Tex, die bin nenkort afscheid van de gemeen- te zal nemen, gedurende zijn lan. ge ambtsperiode in het belang van de gemeente Bloemendaal heeft gedaan. Hoewel de wethouders het voorstel tot deze naamsverande ring geheim hadden gehouden, omdat zij het als een verrassing wilden bewaren, was de dag voordat de gemeenteraad over het voorstel zou beslissen een adres binnengekomen, onder tekend door de bewoners van de Westerlaan, waarin zij tegen het voorstel protesteerden. Als be zwaren noemden zij de kosten verbonden aan het drukken van nieuw briefpapier, visitekaartjes en aan het mededelen van de adreswijziging aan al hun rela ties in binnen- en buitenland. De raad heeft dit adres echter met algemene stemmen voor kennis geving aangenomen en tot de naamsverandering besloten. Thans blijkt echter, dat de be woners van de Westerlaan niet voornemens zijn, zich hierbij neer te leggen. Zij zijn van plan een verzoekschrift te richten tot Provinciale Staten, demonstra ties te houden bij de officiële omdoping en te weigeren de nieu we naam te erkennen. Aan het hoofdbestuur van PTT zullen zij voorts mededeling doen van de gang van zaken. De Indonesische delegatie voor I voor no- uniebesprekingen is aan be- net accent paalde instructies gebonden. In dien zich ontwikkelingen voor doen, die buiten de instructies omgaan, dient de delegatie hier over ruggespraak met de rege ring te houden, alvorens een be slissing te nemen, aldus heeft de Indonesische minister van Voor lichting, mr. Tobing, Vrijdag aan de pers medegedeeld. Hij zei, dat Indonesië „zich niet op stang zal laten jagen" door de houding van Nederland. „Met het zenden van de delegatie hebben wij getoond bereid te zijn besprekingen over de opheffing van de unie te hou- den", aldus de minister, die ver volgde: „Indien de ontvangst van de delegatie niet bijzonder har telijk is, kan dit het vermoeden wekken, dat Nederland tamelijk koud staat tegenover deze be sprekingen. Op een vraag, of het inderdaad de bedoeling is, dat de delegatie slechts onderhandelin. gen over de opheffing van de unie zal voeren en de besprekin gen betreffende de aan de unie verbonden overeenkomsten aan een speciale commissie van des kundigen zal overlaten, ant woordde minister Tobing, dat 't op de eerste plaats gaat om het opheffing van de unie en dat de overeenkomsten op de tweede plaats komen. Minister Tobing bevestigde voorts, dat de Indonesische dele gatie de kwestie-Irian op haar agenda voor de uniebesprekingen heeft staan. Op een vraag, wat de Indonesische delegatie zal doen, indien Nederland deze kwestie gescheiden wil houden van de unie-besprekingen, ant woordde de minister, dat de dele gatie gebonden is aan bepaalde instructies en dat zij over ont wikkelingen buiten deze instruc- Eind Juli zal op initiatief van het centraal bureau der Geref. diaconieën te Utrecht een 50- tal Hongaarse kinderen, die on dergebracht zijn in D. P.-kam pen in Duitsland, voor 6 weken naar Nederland komen. De kin deren worden ondergebracht in pleeggezinnen. De uitzending geschiedt op sociaal en medi sche indicatie van de „Unga- risch Reformierte Seelessorge- dienst in Deutschland" te Mün- chen, die de uitzending van de Duitse zijde verzorgt. De leef tijd der uit te zenden kinderen zal variëren van 5 tot 15 jaar. ties contact dient op te nemen (met de Indonesische regering. Op de vraag, of de Indonesische dele gatie opdracht heeft naar Indo nesië terug te keren, indien bin nisters zitting hebben), is goed gekeurd. Op de vraag, of Indonesië het voornemen heeft de kwestie-W.- Irian aan de Verenigde Naties voor te leggen, antwoordde dr Tobing, dat hij het nog niet de tijd achtte hierover verklaringen af te leggen. „Uit onze hande nen bepaalde tijd geen resultaten 'lingen is echter wel gebleken, zijn bereikt, antwoordde de mi- j dat wij niet van plan zijn het stil- nister, dat slechts beperkingen zijn opgelegd ten aanzien van de besprekingen zelf en dat eerst de ontwikkeling der besprekin gen dient te worden afgewacht. Desgevraagd zei dr Tobing, dat de regering sympathiek staat tegenover het voorstel van het dagelijks bestuur van het bureau Irian om over te gaan tot het vor. men van een provinciaal bestuur voor dat gebied, doch hij voegde hier aan toe, dat zulks nog niet in het kabinet is besproken. Het voorstel vormt een der nieuwe punten van bespreking voor de regering. Persoonlijk was de mi nister het eens met het voorstel, dat ook door de opperste leiding van het bureau Irian (waarin mi- zwijgen over deze kwestie te be waren", aldus de minister van Voorlichting. De Amerikaanse diplomaten te Nieuw Delhi hebben de uit nodiging van de Indische pre sident voor een receptie ter ere van de Chinese premier Tsjou en Lai, afgeslagen. Zij hebben meegedeeld dat de redenen, waarom Amerika Csina niet kan erkennen, welbekend zijn. op het Witte Huis, waar zij het zijn voor onze buren in de we- weekeinde zullen verblijven. I reld, van wie er sommige, aan Een menigte van enige dui-, beide zijden van het ijzeren zenden personen juichte de Britse staatsman toe, toen hij uit het vliegtuig stapte. Churchill verklaarde gekomen te zijn om een „paar familie kwesties te bespreken en te Het assissenhof te Luik heeft uitspraak gedaian in de zaaki tegen de vervaardigers van val se biljetten van 100, 100 mar ken en frs. 500. De 32 beklaagden zijn veroor deeld tot straffen variërend vanl 6 maanden tot 7 jaar. gordijn, voor nog grotere moei lijkheden schijnen te staan dan wij zelf". Hierna draaide hij zich om naar Dulles en vroeg: „Was dat goed"? Dulles glimlachte en schudde hem warm de hand. Eden legde geen verklaring af. Dok Nixon en Dulles niet. Korte tijd later arriveerden Churchill en Eden aan het Wit te Huis, waar zij door president Eisenhower werden begroet. helihaven te Maastricht enigs zins onzacht neergekomen. Ten gevolge van deze landing schijnt het gedeelte van de staart, waar de staartschroef aan is bevestigd, te zijn beschadigd. De beschadiging was van dien aard dat het vliegtuig ziin reis Nieuwenhagen zal met een aan- niet kon voortzetten. De passa- tal andere voortvluchtigen bij giers zijn per auto naar Keulen verstek worden veroordeeld. vervoerd. A. B., die valse biljetten van 100 in Nederland in omloop hebben gebracht, kregen resp. 18 maanden en 5 jaar gevange nisstraf. De Nederlander (M. M. uit door PIKE N CRT ON WILL'S 39) (Nadruk verboden). HOOFDSTUK VIII. „Gaan we nu naar de hertjes, pappie?" Twee kinderogen keken op naar een eenvoudig geklede man, die glimlachend neerblikte in de grote bruine kijkers. „Straks", beloofde hij. „Nog een paar minuutjes lopen en we zijn er". Geduldig huppelde het jonge tje weer verder aan de hand van zijn vader, die deze vroege voor jaarsdag benutte om een wande lingetje te maken met zijn spruit en nu vergenoegd om zich heen keek. „Wat gaat het toch gauw", overdacht hij. „Goed een maand geleden lag er nog volop sneeuw en nu beginnen de bomen al te botten. Het zal niet lang meer duren of we hebben al Volop lente". „Haaah", de langgerekte juichkreet kondigde aan. dat de hertjes dan toch eindelijk in het zicht gekomen waren. Het knaapje maakte zich los van de hand van zijn vader en rende naar de omheining. Genie tend van de vreugde van 't kind, volgde de vader wat langzamer. „Wat een mooie, hè?" zei het jongetje. „Kijk die eens mooie lange horens hebben". Hij wees op een groot hert, dat de twee bezoekers onderzoekend aankeek. „Geef de hertjes maar wat brood", zei de vader, een zakje uit zijn jaszak halend. Hij zocht zich daarna een rustig plekje op een bank, van waaruit hij een wakend oogje kon houden op zijn zoontje. Die had spoedig genoeg van de herten en dartelde heen en weer, nu eens een vroege vlin der achtervolgend, dan weer krijgertje spelend met zijn eigen schaduw. Papa strekte zijn benen eens uit en voelde zich uiterst behaag lijk in het zonnetje. Zijn rust duurde echter niet lang. „Pap", klonk de heldere stem van zijn zoontje, die hard op hem kwam toegerend. „Papa, daar ligt een juffrouw te slapen!" „Stil laten liggen" bromde de in zijn rust gestoorde papa. „Je weet toch wel. dat je niemand mag storen als hij slaapt?" Dan drong het tot hem door, dat het toch wel vreemd was, dat daar iemand lag te slapen. Daar was het eigenlijk toch nog wel te koud voor. Maar ja, sommige mensen...! Hij ging eens verzitten en wil de weer wegzakken in zijn doe zel. Zoonlief nam daar echter geen genoegen mee. Hem aan de mouw trekkend dreinde hij: „Hè, toe nou, pappie, kom es kijken. Ze ligt op de grond en ze is hele maal nat. Van de regen, denk ik", voegde hij er eigenwijs aan toe. „Wat zeg je, ligt ze op de grond? Klets nou niet". „Echt waar, pappie, kom maar kijken'. Nu toch wel wat nieuwsgierig, volgde papa zijn zoontje. Zij lie pen naar een paar struiken en zoonlief boog 'n tak opzij. „Daar ligt ze en ze slaapt", stelde hij parmantig vast. De vader keek even verbaasd en deed toen een paar stappen naar voren. Tege lijk deinsde hij weer terug. Op een paar meter afstand van hem lag een vrouw, een meisje nog, op de grond. De glazige ogen in het wasbleke gezicht staarden strak omhoog... „Grote goedheid', hijgde de va der. „Die is dood!" Zichzelf over winnend deed hij weer enkele aarzelende passen naar voren. Er was geen twijfel mogelijk, meende hij, ze was dood. De re gens van de laatste dagen had den haar kleren doorweekt en het helblonde haar lag in slordi ge pieken tegen het voorhoofd geplakt. Hoogstens vijf, zes-en- twintig, schatte de man haar. „Waarom zegt ze niets, papa?" vroeg 't jongetje. „Die juffrouw is heel erg ziek", antwoordde de vader. „We zullen gauw een dok ter halen, dan kan die haar weer beter maken". Hij nam zijn zoon tje bij de hand en liep snel weg van de plaats, waar het lijk lag. „Er moet hier ergens een restau rant zijn", merkte hij halfluid HOE STAAT HET MET ONZE VERDEDIGING? In het gehouden debat naar aanleiding van de derde defensie nota heeft de Tweede Kamer zich zeer welwillend getoond ten op zichte van het beleid van de mi nister van Oorlog, ir Staf. Het door hem opgestelde vijf-divisie- plan ondervindt bijna geen weer stand meer, dooh tijdens de de batten kwam een andere kwestie om de hoek kijken en wel de ver dediging van ons grondgebied. Wij leveren nu wel ruimschoots ons aandeel in de gezamenlijke verdediging, maar dit houdt blijkbaar nog niet in, dat ons ge hele geibied zal worden verde digd. Met name zou Noordoost Nederland niet verdedigd wor den, hetgeen bij verschillende Kamerleden tot opmerkingen en kritiek leidde. In verband met onze bijdrage in de NAVO heb ben wij het recht op verdediging van ons gehele grondgebied. Een en ander blijkt samen te hangen met het deelnemen van West-Duitsland aan de E.D.G. De Amerikanen hadden daarom voorgesteld dat Nederland en België eën soort halve E.D G fouden aangaan met West-Duits dus een defensiegemeen- in de E.D.G. Hiervoor was de meerderheid van de Ka mer niet te vinden en waarschijn lijk zal ook België daar weinig voor voelen. Er moet gewerkt worden naar een totale Europese defensiegemeenschap en niet naar een mismaakt product. /Dit. is °ok de zienswijze van Washington. Hier probeert men pressie uit te oefenen op Frank rijk en Italië, die de E.D.G. no°- niet ratificeerden want er werd besloten, dat deze landen met in gang van Juli 1954 geen wapens meer van Amerika zullen ont- op, „daar kan ik opbellen". Hij i vanSen> zolang het verdrag niet holde het pad af, langs de speel- wor geratificeerd. BELGISCHE HELICOPTER TE MAASTRICHT BESCHADIGD. _De helicopter van de „Sabena De 41-jarige te Luik wonende.dienst BrusselMaastricht 'a"d Nederlander A. P. en de Belg iKeulen onderhoudt is Donder-1 se"aP J. R„ kregen 7 jaar eenzame1 dagmiddag bij de landing op de nAM 1 --v T —J1 a opsluiting. De Belgen R. M. en weide en vervolgens via de speel tuin naar het restaurant. Zijn zoontje praatte honderduit, maar hij luisterde niet eens. Kleine zweetdruppeltjes parelden op zijn voorhoofd, toen hij de deur van het gebouw openstootte. „Kan ik hier even opbellen?", vroeg hij aan de verveeld voor zich uit kijkende kellner. „Zeker, mijnheer. Hierheen alstublieft." „Blijf hier even wachten. Ik ben zo terug," zei hij tegen zijn zoon tje en vervolgde tegen de kellner: „Geef hem wat lekkers en een glas limonade." Goed mijnheer. Hier is de te lefoon." De kellner verwijderde zich en de man draaide met tril lende vingers de vijf achtjes. Onmiddellijk kreeg hij verbin ding met de politie. Hortend en stotend vertelde hij hetgeen hij gevonden had. Kort en zakelijk informeerde de stem aan de an dere zijde naar de plaats, waar hij zich bevond, het signalement en daarna beval de stem hem te wachten tot de radio-auto ter plaatse zou zijn. De man belde af. „Het is tegenwoordig wat", zuchtte hij. „Je kunt niet eens meer rustig wandelen of je overkomt wat." Hij huiverde even toen hij het op de grond liggende lijk, de open-staarogen, de verwarde blonde haren weer voor de geest kreeg. Hij zocht zijn zoontje weer op en wachtte geduldig de komst van de radio-auto af. DJAKARTA. (Wordt vervolgd.) Het diplomatiek optreden van de Indonesische regering te Dja karta brengt Den Haag steeds in groter verbazing. Was het laatst de mededeling, dat een delegatie naar Nederland zou komen om over de opheffing van het unie-statuut te spreken, waarvan de Nederlandse rege ring niet op de hoogte was, nu is het de mededeling, dat Djakar ta een groot deel van zijn schul den aan Nederland wenst te zien kwijtgescholden, met op de ach tergrond het dreigement, dat In donesië anders uit de unie zou treden. Natuurlijk is dit een loos drei gement, want Djakarta zoekt al geruime tijd naar een mogelijk heid om de unie te ontbinden. Hoe snel men overigens in In donesië van gedachten kan ver anderen, blijkt wel uit het feit. dat slechts kortgeleden door deze regering werd verklaard, dat Indonesië al zijn schulden zou be talen. De verlangens en eisen van In donesië gaan wel erg ver en het stelt hier slechts een vijandige houding ten opzichte van het ge hele Westen tegenover, terwijl 't bovendien een zekere sympathie voor het communisme niet onder stoelen of banken steekt. Het is te hopen, dat Nederland zich niet door Djakarta laat inti mideren en nu óók eens met I eisen op tafel komt.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 5