Oil do Provincie Binnenlands Nieuws Sportnieuws witte BENELUX terneuzen. WIELRENNEN SCHAKEN Bewoners van Schiermonnikoog hebben last van vliegtuigen Het overleg inzake Indo-China AXEL. BRESKEN S. Mendès-France slaat uitnodiging af .WATERLANDKERKJE. ZIERIKZEE Re! bij Cairo WAARDE Het verband tussen roken en longkanker EINDE VAN EINDHOVENSE INBREKERSBENDE. I' «jen cl ca De a.s, volksstemming in Oost-Duitsland Vietminh verovert posten Examen Mulo B. Bij het te Breda gehouden Mulo-examen zijn o.m. geslaagd voor het B-diploma: Rita Peeters te Sas van Gent, Herman van Moeeevelde te Terneuzen, Henk Vernooy te Sluiskil en Josy Ver- vaecke te Westdorpe. De Sowjet-Unie en communis tisch China hebben Vrijdag in be- gmsel een Frans voorstel aan vaard, dat er een commissie van deskundigen worden gevormd om het vraagstuk van internationale comtrole op de naleving van een bestand in Indo-China te bestude- re*. a Op deze 18e besloten vergade ring, welke geleid werd door de Britse ambassadeur in Zwitser land, Lionel Lamb, verklaarde de Russische onderminister van Buitenlandse Zaken Kouznetsof dat aan de de vorming van deze commissie van deskundigen een bijeenkomst van de hoofden der negen delegaties moest vooraf gaan om de voorstellen, welke tot dusver door Oost en West zijn gedaan met betrekking tot de controle op de naleving van een bestand, te bestuderen. De afgevaardigden besloten tot Dinsdag a.s. op reces te gaan ten einde de deelnemers aan de con ferentie in staat te stellen onder ling informeel contact op te ne men naar aanleiding van de Franse en Russische voorstellen. In conferentiekringen werd de vergadering, die drie en een half uur duurde „vruchtbaar" ge noemd en de toon van het debat aan beide zijden „gematigd". Candidaatsexamen. Aan de medische faculteit van de Utrechtse universiteit slaagde voor het candidaatsexamen de heer Joh. Lansen, alhier. Auto geslipt. Op de rijksweg tussen Bres- kens en Schoondijke is gistermid dag omstreeks 3 uur een hut® auto, bestuurd door de heer 't H. uit Den Haag, bij het verlaten van de asfaltweg op de blauwe steentjes geslipt en in de sloot terechtgekomen. Dokter Eggink uit Schoondijke verleende de eerste hulp en acht te overbrenging van de heer 't H. naar het ziekenhuis te Oostburg noodzakelijk. De auto werd zwaar beschadigd. Aanrijding. De Franse premier, Mendes- Franee, heeft de uitnodiging van die Belgische regering, om in Brwssel een conferentie over de E.V.G. te wonen, afgeslagen. Hij heeft de Belgische ambas sadeur in Parijs Vrijdag meege deeld, dat het beleid van de Fran se regering verleden week duide lijk is gesteld in zijn toespraak in de Franse Natioanle vergade ring. Mendes-France is ervan overtuigd, dat de kwestie van Frankrijks deelneming aan een Europees leger er één is, waar over het Franse volk het groten deels eens moet zijn. Op het ogen blik is het volk verdeeld. Men is reeds begonnen met pogingen om vóór- en tegenstanders van het verdrag in Frankrijk tot elkaar te brengen, doch totdat het re sultaat van deze pogingen be kend zal zijn, is volgens de pre mier elke bijeenkomst van de 6 E.V.G.-landen prematuur en niet opportuun. Leidende functionarissen in Mendes-Frances kabinet zien in de hernieuwde pogingen van ve le zijden om Frankrijk tot ratifi catie aan te sporen de hand van de Verenigde Staten. Een Westd'uitse regerings woordvoerder in Bonn verklaar de, dat Adenauers plannen om aan de conferentie deel te nemen door de weigering van Mendes France niet veranderen. In regeringskringen in Bonn liet men wel zijn teleurstelling blijken over de weigering. Men zei, dat de toestand nu verward is, aangezien men niet weet of de conferentie zal doorgaan zonder Franse deelneming. In kringen die nauw met de Franse premier vertoonden zijn verluidde Vrijdag evenwel, dat de Franse houding niet een be spreking van Mendes-France met de Belgische minister van Buiten, landse Zaken, Spaak, als deze naar Parijs zou komen, uitsluit. Even buiten de kom der ge meente Breskens had gistermid dag een aanrijding plaats tussen de luxe auto, bestuurd door de heer W. van B. uit Oostburg, en de wielrijdster mevr. J. v. d. K. C. uit Vlissingen, die plotseling de weg overstak. De heer v. B. trachtte een aanrijding te voorko men en week daartoe sterk uit. Hij kon echter niet voorkomen, dat de wielrijdster aan het ach terwiel van haar fiets werd ge grepen en kwam te vallen, waar door zij licht aan een der benen werd gewond. De automobilist geraakte door de plotselinge ma noeuvre met zijn auto van de weg in een sloot, doch bewam geen letsel. De auto werd beschadigd. Ingebruikneming nieuwe weg. De Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr mr A. F C. de Casembroot, zal Dins dag 'a.s. alhier de nieuwe beton weg Oostburg—Waterlandkerkje IJzendijke officieel in gebruik stellen. Deze weg vormt een be langrijke schakel in de geprojec teerde verbinding dwars door Zeeuws-Vlaanderen, waartoe ook de middenweg door de nieuw-in- gepolderde Braakmanpolder be hoort. Tevens wordt het dorp Waterlandkerkje uit zijn isole ment verlost. Estafettelopers zullen gelijktij dig uit Oostburg en IJzendijke vertrekken en na hun aankomst zal de officiële openstelling ge schieden. De muziekgezelschap pen van Oostburg, IJzendijke en Schoondijke zullen concerteren, 's Avonds wordt een groot vuur werk afgestoken. Amsterdamse politiekapel op Schouwen en Duiveland. Ter afsluiting van de culturele hulp van Amsterdam aan Schou wen en Duiveland maakt de Am sterdamse politiekapel onder lei ding van kapelmeester Johan Pinkse een driedaagse trip over dit eiland. De slechte weersom standigheden van Vrijdag waren er oorzaak van, dat het aange kondigde openluchtconcert te Zierikzee niet kon doorgaan. In plaats daarvan gaf de kapel des avonds twee concerten in de Zie- rikzeese concertzaal. Hiervoor be stond een overweldigende belang stelling. Ook de taptoe, waarvoor op het havenplein een speciale verlich ting was aangebracht, moest ten gevolge van de stromende regen worden afgelast. De Amsterdam se politiekapel komt voor de der de keer op Schouwen en Duive land en heeft zich hier inmiddels een grote populariteit verworven. Na afloop van het concert te Zierikzee werden kapelmeester Pinkse en zijn mannen nog toe gesproken door de burgemeester van Zierikzee en daarna ontvan gen in het Zierikzeese stadhuis. De Belgische minister van Bui tenlandse Handel Victor Larock heeft Donderdagmorgen een on derhoud gehad met de voorzitter van de centrale raad voor de economie. De bespreking ging voornamelijk over de besluiten van de laatste bijeenkomst van de hoge raad voor de Benelux mmet betrekking tot de coördi natie der prijs- en loonpolitiek in Nederland en in de Belgische- Luxemburgse economische unie. In Toerah, nabij Cairo, heeft toet leger ingegrepen, toen sta kers van 'n cementfabriek de di rectiekantoren bestormden en schade aan de fabriek toebraeh ten. De stakers, ongeveer 1.000 in getal, wensten hogere lonen en betere arbeidsvoorwaarden. Het leger zond op verzoek van de Zwitserse zaakgelastigde tanks en herstelde de orde. De fabriek is Zwitsers eigendom. Tegen het invallen van de sche mering was de toestand weer normaal en nam de nachtploeg het werk ter hand. LOODS VAN STEENFABRIEK UITGEBRAND. Vrijdagmorgen omstreeks 10 uur is brand ontstaan in een loods van de steenfabriek Bel vedère te Maastricht. In de kelder onder het gebouw staat een motor opgesteld, die wordt gebruikt voor het optrekken van de lorries. Tijdens de afwezig heid der arbeiders is de olie in de weerstandskasten gaan branden, vermoedelijk tenge volge van kortsluiting. De Maas. tncntse brandweer bestreed het vuur met de nevelspuit, doch kon niet verhinderen dat de loods geheel uitbrandde. De schade, die door verzeke ring wordt gedekt, wordt ge raamd op ongeveer 10.000. Eervol ontslag burgemeester. Bij Kon. besluit is aan J. C. van Burg, op zijn verzoek met in gang van 1 September 1954, eer vol ontslag verleend als burge meester der gemeente Waarde. KANO OMGESLAGEN.. Inzittende verdronken. Tijdens een trainingstocht van de Haarlemse kanovereniging ,,De TreKvogels" over een ai- stand van 10 km, heeft zich Donderdagavond een tragisch ongeval voorgedaan, waarbij één der leden van de vereniging om het leven is gekomen. De deelnemers vertrokken van de Hertzogstraat in Haarlem-N., waar tevens de finish was van een tocht naar het Zuiderbui- tenspaarne en terug. Hieraan, nam o.a. de 33-jarige Haarlem mer H. Mika deel, die even voordat hij de finish in zijn 2- persoons kano bereikte, gepas seerd werd door een onbekend gebleven sleepboot. Vermoede lijk door de hierdoor ontstane golfslag sloeg de kano om en geraakte M. te water. Hoewel nij de zwemkunst machtig was heeft hij door grote vermoeid heid de wal niet meer kunnen bereiken. Op een afstand van 400 metei* achter hem bevond zich in een kano de 15-jarige G. van Aalst, die het ongeluk zag gebeuren. Hij begaf zich naar de plaats waar M. in het water was verdwenen. Tot twee- maal toe trachtte Van Aalst het slachtoffer duikend te bereiken, echter zonder resultaat. De po litie heeft later gedregd en het levenloze lichaam opgehaald, BEZORGDHEID OVER WATER KERING OP OOST FLAKKEE. De plannen voor de aanleg van een nieuwe dijk aan de Zuidoost kant van het eiland Goeree- Overflakkee en het bouwen van een nieuwe keersluis in de haven van Ooltgensplaat lopen op het ogenblik ernstig gevaar, zo is medegedeeld op een spoedverga dering, die de ingelanden van de Weipolder dezer dagen te Oolt gensplaat hebben gehouden. Medegedeeld werd, dat het rijk de financiële consequenties voor een zeer groot gedeelte ten laste van de dijkring heeft gesteld. De financiële positie is echter van dien aard, dat de contribuërende polders de consequenties hiervan bijna niet kunnen aanvaarden. De dijkring zal zo spoedig mogelijk, samen met de provinciale water staat, nogmaals over deze aange legenheid met het rijk onderhan delen, waarbij zal. worden aan gedrongen op een betere finan ciële regeling. De situatie is voor Oost-Flak- kee nu zo, dat het sluitstuk van de waterkeringen nog niet is aan gebracht, waardoor de Zuidoost zijde van het eiland nog niet af doende beveiligd is, zo vernemen wij verder van de zijde van de dijkring. De bevolking ziet dan ook met enige vrees de winter tegemoet, als er niet spoedig een oplossing voor dit probleem wordt gevonden. BEURTSCHIPPER UIT SCHIEDAM VERDRONKEN. Donderdag is bij het laden van het beurtvaartmotorschip „Schie dam 8" dat bij de superfosfaat- fabrieken „Albatros" te Pernis geschiedde, de 47-jarige schipper A. B„ woonachtig Rotterdamse dijk te Schiedam, te water ge raakt en verdronken. Hoewel de politie de gehele middag heeft gedregd is het haar niet gelukt het slachtoffer te vinden. Horizontaal. ARIE VAN VLIET GESCHORST VOOR DUUR VAN ZES MAANDEN. Na afloop van de baankam- pioenschappen in het Olympisch stadion te Amsterdam heeft de wedstrijdcommissie bekend ge maakt, dat zij Arie van Vliet we gens het niet starten in de tweede rit van de finale van het kampioenschap voor beroeps sprinters en het beledigen van de kamprechter heeft geschorst voor de duur van zes maanden. DE DUITSER UNZICKER WINT HET ZONE-TORNOOI. Gister werd tej München de laatste ronde gespeeld van het Zóne-schaaktornooi. De Duitser Unzicker eindigde ajs eerste met IS punten. Op de tweede en der de plaats eindigden onze landge noot Donner en de Zuid-Slaviër Rabar met ieder 14 Va punt, ter wijl Fuderer (Zuid-Sl.) met 14 p. als vierde werd geklasseerd. Deze vier spelers mogen uitko men in het Interzonale tomooi, dat in 1955 wordt gehouden en waarvan de winnaar het recht heeft op een tweekamp tegen de wereldkampioen. Onze landgenoten Kramer ein digde als 8e met 11% punt en Bouwmeester bezet met 7 punten de 16e plaats. Twee Britse dokters, die 40.000 collega's vragen gesteld hebben over hun rookgewoonten hebben in de jongste uitgave van het „British Medical Journal" het re sultaat hunner bevindingen ge publiceerd. Zij zijn tot de slotsom gekomen dat meer rokers dan niet-rokers aan longkanker overlijden. Voorts neemt de kans, om longkanker te krijgen toe, naarmate meer siga retten worden gerookt. 36 Van de Britse geneesheren, die de hun gestelde vragen had den beantwoord, zijn in de afge lopen drie jaar overleden. Zij rookten allen. De beide onderzoekers, proffes- sor Bradford Hill en dr. Richard Doll, hebben voorts bevonden dat het roken van sigaretten gevaar lijker is dan dat van een pijp. Beiden hebben zelf vroeger gerookt, doch zij hebben het ro ken thans opgegeven. En dr. Doll zeide nog: „Ik ben er bovendien in geslaagd mijn vrouw te bewegen het roken op te geven. Zij was gewoon veertig sigaretten per dag te roken". 1. wastafel waaruit de bij haar woning opbouwt; 4. bedorven; 6. strik; 8. aanlegplaats voor sche pen; 10. pers. voornaamw.; 11. Frans lidwoord; 12. koor; 13. vorm van tarten; 15. beletsel; 17. vorm van onderwijs; 19. worm; 21. bouwstijl; 23. godheid; 24. vlaskam26. lieden van bepaalde adelijke stand; 28. deel van het kippenhok; 29. jongensnaam; 31. rivier in Nederland; 32. schrijf behoefte; 33. dikwijls (Duits); 35. onderricht; 37. huidbedek king; 38. weidedieren; 40. grote plaats in Japan; 41. betaalplaats; 43. schoon; 45. stremsel; 47. plaats in Brabant; 49. nauw; 50. gravure; 51. dof; 53. bar; 54. plaats aan de Zwarte Zee; 56. muzikaal drama; 58. graafwerk- tuig; 59. verdieping; 61. betaal middel; 63. eenheid van stroom- sterkte; 65. oppervlakte maat; 66. niet mals; 68. meisjesnaam; 69. meisjesnaam; 70. voorzetsel; 72. voorzetsel; 73. groente; 74. loterijbriefje; 75. ellende. Verticaal. 1. rijksgrens (afk.); 2. tijd perk; 3. bepaald gezwel; 4. man nelijk dier; 5. soort zetel; 6. deel van de (mond; 7. deel van het wegdek; 8. vreemde munt; 9. ko raaleiland; 14. vaartuig; 16. dus (Lat.); 18. oningewijde; 20. meis jesnaam; 21. waarschuwingsmid del; 22. haarloze; 25. bep. tel woord; 27. verdedigingswerk; 28. omwenteling; 30. lof; 33. zwaard vis; 34. bergplaats om iets mee te nemen; 36. sportartikel; 38. ongedierte; 39. bekende kuur- plaats; 42. soort papagaai; 44. Europees gebergte; 46. zijn (Fr.); 48. mistroostig; 50. plaats in Noord-Holland; 51. bericht, tijding; 52. gesloten; 53. eens (ouwerwets); 54. soort edel. steen; 55. metaal; 56. jongens naam; 57. echtgenoot; 60. aanw. voornaamw.; 62. spoedig; 64. kern; 67. maanstand; 71. de som ma van. Uitsïag vorige puzzle. Horizontaal. 1. raat; 4. rot; 6. lus; 8. ka; 10 ge; 11. une; 12. rei; 13. tart; 15. rem; 17. ulo; 19. pier; 21. ba rok; 23. eos; 24. rekel; 26. gra ven;; 28. ren; 29. Leo; 31. lek; 32. pen; 33. oft; 35. les; 37. veer; 38. vee; 40. Tokio; 41. kas; 43. mooi, 45 leb; 47. Oss; 49. eng; 50. ets; 51. mat; 53. erg; 54. Odessa; 56. opera; 58. spa; 59. étage; 61. geld; 63. amp; 65. are; 66. taai; 68. Ria; 69. Ida; 70. na; 72. om; 73. sla; 74. lot; 75. leed. Verticaal. 1. rg.; 2. aera; 3. tumor; 4. reu; 5. troon; 6. lip; 7. steen; 8. kr.; 9 atol; 14. ark; 16. ergo; 18. leek; 20. Irene; 21. bel; 22. kale; 25. elf; 27. vesting; 28. revolte; 30. ere; 33. ork; 34. tas; 36. ski; 38. vlo; 39. Ems; 42. Oeral; 44. ara; 46. esse; 48: sip; 50. Edam; 51. maar; 52 toe; 53. ereis; 54. opaal; 55. staal; 56. Otto; 57. ega; 60. ge. ne; 62. dra; 64. pit; 67. am; 71. a.d. Op het eiland Schiermonnik oog heerst onder de bevolking en de badgasten ontstemming over het feit, dat vliegtuigen van de Kon. Luchtmacht boven het eiland, het strand en de Waddenzee scnietoefemngen houden. De lessen op de scho len ondervinden grote vertra ging. De onderwijzers kunnen zich niet verstaanbaar maken door het aanhoudend gieren van de straaljagers over het eiland. Honden vertonen zich niet op straat, babies kunnen niet sla pen, omdat schietoefeningen t nodige lawaai veroorzaken. Eén van de toestellen schoot een achter een straaljager hangen de sleepschijf doormidden, waardoor deze schijf op het strand terecht kwam. Gelukkig deden zien hierbij geen persoonlijke ongevallen voor. Ook werden aan t strand en in de duinen patroon.iulzen gevonden. Ook des avonds vlie gen vaak vliegtuigen laag over het eiland. Er is protest tegen deze oefeningen aangetekend bij de commandant van de luchtbasis Leeuwarden.. De eilandbewoners en met hen de badgasten hopen dat zij in de naaste toekomst met rust zullen worden gelaten. De Eind'hovense politie is er in geslaagd een inbrekersbende on schadelijk te maken, die er haar werk van maakte inbraken te plegen in meestal kleine fabrie ken, kantoren en werkplaatsen, waar zij zich meester maakte van het geld, dat ze daar aan trof. Eind vorige week kreeg de politie een seintje van een nacht waker, dat zich ongenode gasten bevonden in een kantoor aan de Dommelstraat. Eén hiervan viel in handen van de politie. Deze arrestatie heeft geleid tot de aan houding van nog vier jongeman nen, die, zoals uit het onderzoek bleek, circa 25 inbraken op hun geweten hebben, gepleegd te Eindhoven en omgeving. Het zijn de 24-jarige C. S„ de 21-jarige J. G., de 20-jarige H. W„ de 19- jarige J. M. en de 19-jarige A. W„ allen uit Eindhoven. regering gesteld en onder be paalde voorwaarden onlangs ontslagen uit de psychopathen- inrichting te Avereest. Hij had zich niet aan de bepalingen ge houden en de officier van Ju stitie had gelast de man aan te houden om hem weer naar de inrichting te brengen. De rechercheur zag de man wandelen. Hij hield hem aan en stapte met hem in de tram. Bij het overstappen op een an dere lijn, op weg naar het bu reau, nam de arrestant de vlucht. Hij verdween in het zeer drukke verkeer, ondanks de schoten, die de rechercheur in de lucht afschoot. BRAND AAN BOORD VANT DUITS M.S. „HOHENFELS" TE ROTTERDAM. Woensdagavond omstreeks 9.30 uur werd de Rotterdamse brand, weer gealarmeerd, voor een brand in ruim 3 van het Duitse m.s. „Hohenfels", rederij Hansa Lijn te Bremen, dat in de Mer- wehaven te Rotterdam ligt. Het schip is uit Bremen in Rotterdam gearriveerd en met een is men toen. begonnen met het lossen. Uit ruim 3 loste men 6000 balen uien, een werkje, dat zoals men aan het A.N.P. mee deelde, Woensdagavond 9.38 uur uur klaar was. lOnder deze la- ding lagen balen plantaardige vezels, sisal en een klein par tijtje rubber en hier werd brand ontdekt. Direct verschenen twee motorspuiten en ook de be drijfsbrandweer kwam in actie. Twee brandblusboten werden in reserve gehouden. Na ongeveer 5 kwartier was men het vuur meester en kon aan het nablus sen worden begonnen. De brand ging met rookontwikkeling ge paard. Persoonlijke ongevallen hebben zich niet voorgedaan. De oorzaak is onbekend. DODELIJK ONGEVAL. Gisteravond is het derde dode lijke ongeval in de „Veilig Ver- keer-week" te 's Gravenhage ge beurd. Een auto, bestuurd door de 30Jjarige P. van der W. uit Am sterdam kwam omstreeks tien over half acht in botsing met de 42-jarige A. T. M. W. uit 's Gra venhage, die, vermoedelijk uit de R van Goensstraat komende de Laan van N. O. Indië wilde oprij den. De wielrijder kreeg een sche- delbasisfractuur. Hij is tijdens het vervoer naar het ziekenhuis Zuidwal overleden. EERSTE VROEGE ZOMER-RODEKOOL, Aan de veiling van_de Lange- dijker groentecentralè is Donder dagmorgen de eerste vroege zo- mer-rodekool verkocht. Het was een hoeveelheid van 350 kilo, aangevoerd door de tuinder J. Blom te Ouddorp. Koper was J. Glas, voor een prijs van 25 per 100 kg. ZOU SCHELVIS WARMTE VOORSPELLEN? Opmerkelijk is, dat op de Noordelijke visgronden van de Noordzee zeer veel schelvis wordt gevangen, hetgeen in deze tijd van het jaar tot de uitzon deringen behoort. Volgens oude vissers is dit een teken, dat er een warmteperiode op til is, die mogelijk het karakter van een hittegolf kan aannemen. ARRESTANT NAM DE VLUCHT. Naar het politierapport van Vrijdag meldt, heeft een recher cheur van de Amsterdamse po litie op het kruispunt Wetering schans-Nieuwe Vijzelstraat 2 wfuu :chuwingsschoten gelost, nadat een 33-jarige arrestant hem Donderdagavond was ont snapt. De vluchteling was bij vonnis ter beschikking van de HEDEN; TERNEUZEN; Luxor Theater 8 uur; De wrede zee. Sportpark Westel. Bol werk, 7 uur; Voetbalwed strijd Terneuzen-Tern. Boys. AXEL; Het Centrum, 6.38 en 9 uur: Tanzende Sterne. MORGEN TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: De wrede zee; 2 uur: Mannen; 4.30 uur: De wrede zee. AXEL: iHet Centrum, 4.15 uur: Tanzende Sterne; 8 uur: De man die zij begeer den. 66. „Ik kom uw hulp inroepen", stamelt de vreemdeling, terwijl hij gehaast op het kleine groepje toe loopt. Snel glijden de ogen van de Noor man langs de have loze, onverzorgde man die half over zijn woorden struikelend verder gaat: „Luister naar me, zo ge wi..." Plotseling breekt hij de zin af en ziet met verschrikte blikken Tnaar Eric. Doch de kalme stem van één der verspieders stelt de man gerust. „Vrees niet... dit is de vorst der Noren. Ge zijt een Schot?" De vreemdeling knikt bevesti gend en wendt zich dan met een zucht van verlichting tot de Noor man: „Ach, heer. Ik dacht dat ge tot de mannen van Ragnar be hoorde". Bij het horen van Ragnar s naam kruipt een grimmig lachje om Eric's mond, doch rustig vraagt hij: „Wat spreekt ge van hulp? Waar komt ge vandaan?" Aarzelend klinkt het antwoord: De onder communistische in vloed staande Oostberlijnse vak bonden hebben Vrijdag Westber- lijnse arbeidei-s in genationali seerde bedrijven in Oost-Berlijn meegedeeld, dat zij ontslagen zouden worden, als zij niet deel namen aan de volksstemming over de keuze tussen een vredes verdrag of de van het Westen uitgaande Europese defensiege meenschap. De Westduitse arbeiders, die vandaag in een apart vertrek van hun bedrijven hun stem zouden moeten uitbrengen, wendden zich gisteren om raad tot Westberlijn— se autoriteiten. De Duitse Evangelische Kerk heeft een klacht ingediend bij de Oostduitse regering, volgens wel ke de volksstemming gewetens problemen voor gelovigen ople vert, aldus een bekendmaking van een kerkeraadsvergadering te München. De klacht was opge steld door Heinrich Grüber, ver bindingsofficier van de Evangeli sche Kerk bij de regering. „Ik... ik kom van heel ver, heer. Ginds ligt mijn vriend, ziek en zwaargewond. Als er niet spoedig hulp komt zal hij sterven". Dan, met een ietwat schuwe blik naar de mannen van Glandannon voegt hij eraan toe: „Het is beter een menselijke vijand in het oog te zien dan de dood te trotseren". Diep in zijn hart voelt de Noor man bewondering voor de moedi ge woorden; ook de verspieders mompelen goedkeurend. „Wijs me de plek waar ge uw vriend achterliet. We zullen zien wat er gedaan moet worden", be sluit Eric, terwijl zijn ogen op 's mans wapen blijven rusten, dat merkwaardig veel gelijkenis ver toont met een Noors zwaard. Door de duisternis voert de vreemde Schot de kleine troep naar een steenhoop. Met een voet beweging wentelt hij een zware kei opzij, waardoor een opening in de grond zichtbaar wordt. „We moeten hierin afdalen!" Even kijkt de Noorman de vreem deling scherp aan; dan wendt hij zich na een korte aarzeling tot zijn verspieders: „Drie van u hou den hier de wacht! Waarschuw bij het minste onraad". Met de andere volgt hij de onbe kende, die hem in gebukte houding voorgaat. Een rokerige nevel slaat de Noorman tegen en naarmate zij dieper afdalen worden de wanden vochtiger en een ijzige kou slaat hen tegemoet. Ten laatste berei ken zij een kleine ruimte, waar een armtierig, schamel vuur' een vaag schijnsel werpt over drie ge stalten. Zodra deze de forse, ge helmde krijger zien naderen, sprin gen twee van hen argwanend over eind. Doch Eric heeft slechts oog voor de gewonde man naast het vuur. Met de grootste moeite on derdrukt de Noorman een kreet van verbazing, want hij staart recht in het uitgemergelde, was bleke gelaat van de zoon van Scatwyn de Raaf... de langgezoch- te, veelomstreden, geheimzinnige Witte Raaf... Het Franse opperbevel heeft Vrijdag bekend gemaakt, dat de Vietminh de buitenpost An-Le, ten Noorden van Tbaibinh in de kuststreek van de Delta van de Rode Rivier, veroverd heeft. Een versterking nabij Quang Yen in de oostpunt van de Delta viel ook in Vietminh-handen. De Franse-unietroepen leden „aan zienlijke verliezen aan man schappen en wapens aldus het communiqué. In de heuvels van midden- Laos nabij Ban Naphao vielen Donderdagavond de Fransen uit een hindernis een Vietminh-con- vooi aan en brachten dit verlie zen toe. De nieuwe Vietnamese premier, de nationalistische leider Ng» Dinh Diem, werd bij zijn aan komst uit Parijs begroet door een. menigte van drieduizend perso nen.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 3