DE TOESTAND IN GUATEMALA de KERKDIENSTEN Opening miniatuur Walcheren Struma vergroting schildklier van Sowjet-tankschip door Amerikanen opgebracht Voor de Zondag Besprekingen over een staken van het vuren in Cambodja en Laos RECHTSZAKEN Molotof zegt hulp ïn Veiligheidsraad toe Meditche rubriek GUATEMALA De toestand van oud-president Truman (Vervolg van pag. 1.) De trots van Walcheren is in deze dagen het miniatuur eiland van 7000 vierkante km, dat op het Molenwater is op gebouwd. Weken en maanden moet hieraan gewerkt zijn. Nu staat daar Walcheren nage maakt op een 20ste van de ware grootte. Men kan er het hele eiland doorwandelen, de wegen zijn beplant en de gebouwen zijn met grote preciesheid na gemaakt. Nadat het troepen défilé op de Markt was geëin digd begaven de Koningin en Prins zich naar dit miniatuur eiland. Aan de ingang stonden de personen, die met de artis tieke en technische leiding van de bouw waren belast, opge steld, waar zij aan H. M. werden voorgesteld. De bouwers van de miniatuur hadden zich aan de uitgang opgesteld. Ongeveer uur vertoefde het koninklijk paar in dit miniatuur-eiland. Om half twaalf werd vertrok ken naar het stadhuis, waar de lunch werd gebruikt. Folkloristische manifestatie, De schoonheid van het Zeeuw se land en volk was in zijn vol le pracht te zien, tijdens de Mijn ziel dorst naar God, naar de levende God. Ps. 42 3. In elke ziel is een verborgen zuchten naar haar oorsprong. Niet licht zullen wij een mens kunnen aantreffen, die niet op zekere tijden, bewust of onbe wust, die verzuchting van de Psalmdichter in zich heeft doen voelen oprijzen. De ziel des men sen is onrustig en ongestadig, zolang zij de Bron des levens niet heeft gevonden. Zij zelf weet het vaak niet, waarom zij zo onbestemd treurig is, maar zij voelt zich intussen maar al te bewust arm en ledig. Daar is een onuitsprekelijk heimwee, dat haar verteert, en zij weet niet v£in waar dat komt. Men grijpt dan naar de dingen, die vergetel heid moeten brengen, maar in hun voorbijgaande aard de ziel lediger laten dan te voren. Men grijpt naar verboden vruchten, die bitterheid en dood werken, maar niets van de aarde kan het heimwee bevredigen. Trachten wij toch niet de dorst onzer ziel te lessen aan de wate ren, die wederom doen dorsten. Leggen wij ook niet het zwijgen op aan de stem, die in ons roept cm het hoogste en het beste om God! Wij zijn tot Hem geschapen en wij vinden geen rust, geen vrede, geen geluk buiten Hem. Voor waar, daar is voor ons oorzaak tot bekommering, als onze vu rigste wensen nog uitgaan naar datgene, wat scheiding maakt tussen ons en God, omdat het on verenigbaar is met Zijn heilige wil. Zo schreeuwt het hert niet naar [de bron, Zo smacht geen vogel naar de zon, Als 't mensenhart naar U, O eeuw'ge Levensbron! (Uit: „Nieuw Bijbels Dagboekje".) provinciale Zeeuwse manifes tatie, die, ondanks de felle regen buien, in de middaguren werd gebracht. Te ongeveer drie uur had het koninklijk gezelschap plaats genomen op het bordes van het stadlïuis, waar een bonte, kleurige stoet van man nen en vrouwen, jongens en meisjes in de landelijke kleder drachten voorbijtrok. Het défilé van deze stoet werd begeleid door een namens het Zeeuwse volk tot H. M. ge sproken declamatorium, ont worpen en geschreven door mr J. C. van Schagen en gezegd door Jas. van Elsacker. Aller eerst presenteerde de spreker tijdens het voorbijtrekken de deputaties, groep voor groep aan H. M. Voorop reed een Zeeuwse ruiter met standaard, gevolgd door 2 trompetters. Een indrukwekkend gezicht was het voorbijtrekken van de vertegen woordigers van de 100 Zeeuwse gemeenten met hun gemeente- vlaggen. Dan volgde het voor bij marcheren van mannen en vrouwen uit de verschillende streken en plaatsen in hun eigen typische klederdrachten, Het was een schouwspel, dat zich zelden in deze, zó grote omvang zal hebben afgespeeld. Daarna volgden jeugd- en sport verenigingen, Zeeuwse paarden, landbouwers met hun machi nes en tot slot de Harmonie uit Terneuzen. Na dit défilé werd de Zeeuwse dank vertolkt. In ontroerende bewoordingen herinnerde spre ker aan de rampen, die Zeeland getroffen hadden. Hij herdacht de slachtoffers en wees op de steun, die het Zeeuwse volk van heel het land en van bevriende volkeren had ontvangen. Verschillende diplomatieke vertegenwoordigers waren bij deze plechtigheid aanwezig. Zeeland dankte voor de onder vonden vriendschap en voor de vrede, die deze vriendschap bracht. Voor de vrede, waarvan men een getuigenis afzond naar alle hoeken van het land. Want op dat ogenblik werd een groot aantal duiven gelost, die in grote zwermen over de Markt zwierven en dan in de lucht verdwenen. Nadat H. M. zich onder de deelnemenden had begeven werd een muzikaal muziekpro- van het diploma en de ringrij- ders-attributen: de versierde lans, de ring en de bus. l Hernieuwde ontmoeting. Voor de gezusters Allaart uit Goes is de dag van gisteren weer een groot ogenlblik in hun leven geworden. Want tijdens de rond wandeling van H. M. over de Mid delburgse markt, waar Zeeuwen uit alle delen van het gewest stonden opgesteld^ herkende de vorstin hen. Dertig jaar geleden hadden de beide zusters de toen malige prinses Juliana 'n Zeeuws costuum aangeboden. „Hebben de Duitsers het niet meegenomen?" informeerden de zusters Allaart belangstellend. „Het is er nog", antwoordde de landsvrouwe, „maar er is toch wel wat van zoek". Rijtoer door Walcheren. Om 4 uur vertrokken H. M de Koningin en Prins Bernhard met hun gevolg voor een rijtoer over het eiland. Via de Lange- viele en de Seisweg werd Mid delburg verlaten, waarna het allereerst naar Grijpskerke ging. Voor het gemeentehuis werd gestopt. Daar werden H. M. en kele geschenken aangeboden. Ook te Aagtekerke, de plaats die vervolgens werd bezocht, werden geschenken aangebo den. In Meliskerke werden de runderen in ogenschouw geno men, die destijds door H. K. H. Prinses Wilhelmina waren ge schonken. Via Biggekerke en Koudekerke ging het naar Vlis- Singen, waar de koninklijke stoet even voor vijf uur arri veerde. Na een tocht door de stad, waarbij H. M. eenheden van de Nationale Reserve met drumband en het fanfarecorps der Limburgse Jagers inspec teerde, werd op het stadhuis de thee gebruikt. Het oponthoud duurde hier slechts kort. Veel te gauw volgens de duizenden toegestroomde Vlissingers ver trok het koninklijk paar weer. Via Souburg en Ritthem reed men terug naar Middelburg. Bij de woning van de Commissaris der Koningin werd de stoet ontbonden, waarmee het ko ninklijk bezoek ten einde was. Feest in de avond. In de avonduren was de lucht boven de Zeeuwse hoofdstad vol van muziek. Nadat de Kon. Mil. Kapel in de Graanbeurs op de Dam had geconcerteerd, be speelde de stads-beiaardier van Vlissingen en Veere Piet Broer- se de beiaard. In de Nieuwe Kerk werd een orgelbespeling gegeven door Jan Rijn uit Mid delburg. Het Maria-koor uit Nij megen gaf omstreeks half ne-> gen een uitvoering op de Markt In de burgerzaal van het stad huis ontving het gemeentebe- bestuur het bestuur van de Stichting Nieuw Walcheren, die deze festiviteiten had georgani seerd, alsmede de gasten van deze Stichting. Drie kwartier duurde daarna op de Markt een grootse taptoe, die werd uitge voerd door de Marinierskapel, de Kon. Militaire Kapel en de Luchtmachtkapel en daarmee was een einde gekomen aan deze grote dag voor Walcheren, die helaas door de regen zoveel aan schoonheid heeft ingeboet. De Russische minister van Bui tenlandse Zaken, Molotof, heeft Guatemala meegedeeld, dat de Russische vertegenwoordiger in de Veiligheidsraad alle nodige stappen zal nemen om te verze keren, dat het besluit van de Veiligheidsraad van 20 Juni zal worden uitgevoerd, aldus meldt Radio-Moskou. De radio voegde er aan toe, dat Molotof een telegram had ontvangen van de minister van Buitenlandse Zaken van Guate mala, Toriello, waarin werd ge zegd, dat geen gehoor was gege ven aan de resolutie van de raad', waarin werd gevraagd om het staken van de strijd. De correspondent te Washing ton van de New York Post schreef Vrijdag, dat de Sowjet- Unie op verzoek van de president van Guatemala, Jacobo Ardenz, het plan heeft gehad een grote militaire missie naar Guatemala te zenden, mogelijk op een Rus sische kruiser. Amerika beschikt over positie ve inlichtingen aangaande „dit onheilspellende plan" dat het Kremlin nog steeds in overwe ging zou hebben. Rebellen melden successen. De radio van de opstandelingen meldde Vrijdag in een extra-uit zending, dat de val van de stad Guatemala nabij is. De inwoners van de stad werden gewaar schuwd niet bij militaire objec ten te verblijven, aangezien die Welke ziekelijke afwijkin gen kunnen er door een kropgezwel worden ver oorzaakt? Hoe moeten die in het licht der huidige wetenschap worden gezien? Welke behandelingsmetho den kunnen er tegenwoor dig worden toegepast? slag hadden. Deze mensen zijn hypernerveus, zij vermageren, hun algemene toestand gaat ach teruit. Lange tijd is men van mening geweest, dat de symptomen van de ziekte van Basedow toege schreven moesten worden aan een teveel aan schildklierhor moon. iii Niet altijd geeft het kropge- gramma uitgevoerd door enkele zwel aanleiding tot ziektever harmonieën en een 3-tal dames- schijnselen. Vanzelfsprekend is koren. Op het parkeerterrein ie(jere behandeling in die geval- bezocht de Koningin de gaai- ien volstrekt overbodig, schieting, waarna zij weer naar Door de bijzondere ligging en het stadhuis terugwandelde en door de speciale functie van de on het bordes plaats nam. Daar schildklier komen er bij struma werd deze grandiose manifests- echter dikwijls ziekelijke toestan- üe besloten met een getuigenis den voor die wel degelijk behan- Canada Ver. Staten hlanh 0c- ranama Kan Faltabo Guatemal Libert; Kolonel J.Arbenz Guz man de pro-commums- riscne president- van Guatemala EShlle Oceaan S.Tonbio Panon S.Juan Poe ten BR. H0NDURA MEXICO VAN HONDURAS =1 Chmaja SJose Barillas Living sten S.J.Ixcoy El Ester ln S Cruz del Q. ®Malacatan Quezaltenango {9) CoryJapa Galama Rabrnal^ 5. Sebastian HONDURAS Cajrepeque OUATE azatenango Alulapa •Mataquesc, «Mon| Cuilapa 0 Juliapa •Chiqumulilla alhule P Grande f ^^PSJSsf^lzlapa Cefnfos L SALVADOR STILLE OCEAAN Spoorlijn 0 Vliegveld van de Zeeuwse vrouw. Ringrijderij. deling behoeven. De schildklier is aan de voor zijde van de hals gelegen. Wan- Te voet begaf het koninklijk neer er zich een struma ontwik- paar zich vervolgens naar Plein kelt, is het mogelijk, dat de lucht- g£ wSrKomïlner.rnn,;de pijpmdeW— ringrijderij in ogenschouw na" Ltevi„e kraakbeenringen om men. Het was de voorzitter van en buig door het kropgezwel de Zeeuwse ringnjdersverem-1B - -• een eindje naar links of naar ging, de heer P. Brasser uit Kle- recbts verdrongen is. Dat heeft verskerke, die hier Z. K. H. dan n0g geen enkele practische Prins Bernhard het bescherm- betekenis. meerschap van de vereniging soms echter vertoont een gro- aanbood met de overhandiging ter wordend struma de neiging om de luchtpijp langzamerhand OOST ZEEUWSVLAANDEREN. ZONDAG 27 JUNI. NED. HERV. KERK. Axel; 10 uur en 2.30 uur Ds. P. J. Pennings. Hoek 10 uur Ds. D. A. ten Haaft; 2.30 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt, van Terneuzen. Hontenisse: 9.30 uur Eerw. heer C H. Heijboer, van Zaamslag. Hulst: 10.30 uur Ds. J. Homan. (Bed. H. Doop.) Philippine: 2.30 uur Ds. A. C. Hon- ders. Sas van Gent: 10 uur Ds. A. C. Honders. Sluiskil: 10 uur Ds. K. Verbeek, van Hontenisse (Jonge Kerk dag); 2.30 uur Ds. Joh. W. Star- renburg. Terneuzen: 10 uur Ds. J. Schol ten; 3 uur Ds. D A. ten Haaft, van Hoek. 10 uur „Bethel": Dienst voor jongeren. Voorganger: de heer C. Ollebek. Zaamslag: 9.30 uur Ds. G. Jansma 2.30 uur Ds. G. Jansma. (Bed H. Doop.) WEST ZEEUWS-VLAANDEREN ZATERDAG 26 JUNI. Schoondijke: 7 uur Avondgebed. ZONDAG 27 JUNI. Aardenburg: 10.30 uur Ds. L. S. Blom. St. Kruis: 9 uur Ds. L. S. Blom. 1 Biervliet: 9.30 u. Ds. C. B. Boere, van Groede. Breskens: 10 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt, van Terneuzen; 6.30 uur Ds. J. v. d. Graaff, van Nieuw- vliet. Cadzand: 10 uur Ds. A. C. W. ten Cate. Groede: 9.30 uur Eerw. heer P.. de Visser, van Vlissingen Hoofdplaat: 9.30 uur Ds. J. Ejjgen- daal. Nieuwvliet: 10 uur Ds. J. van de Graaff. Oostburg: 9 uur Ds. H. Kuijlman, van Zuidzande. Retranchement9.30 uur Ds. J. B. van Bork. Schoondijke: 9.30 uur Ds. M. J. W. Schopenhauer; 7 uur Ds. M. J. W. Schopenhauer (Bed. H. A.) Sluis: 9.30 uur Ds. L. P. W. Groen veld. (Bed. H. Doop.) St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. L. P. W. Groenveld. Waterlandkerkje: 10.45 uur Ds. M. J. W. Schopenhauer, van Schoondijke. IJzendijke: 9.30 uur Ds. C. Blom- Zuidzande: 10.30 uur Ds. H. Kuijl man. (Bed. H. Avondmaal.) GEREFORMEERDE KERK. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. L. Ringnalda, van Aardenburg. Terneuzen: 10 uur en 3.30 uur Ds. H. Pestman. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. D. Middelkoop. GEREFORMEERDE KERK. (Onderh. Art. 31 D.K.O.) Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. K. Deddens. Terneuzen: 10.30 uur Ds. Krijten- burg, van Zaamslag; 5 uur Ds. C. J. Breen. CHR. GEREF. KERK. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. H. van Leeuwen. Axel: 6.30 uur Ds. H. van Leeu wen, in de Chr. Bewaarschool Ds. Jan Scharpstraat). GEREF. GEMEENTE. Vlooswijkstraat. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en uur Ds. Aangeenbrug. Hoek: 9.30 en 2 uur Leesdienst. GEREF. GEMEENTE. (Gebouw „Pro Rege".) Terneuzen: 10 uur en 3 uur lees dienst. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. A. de Reuver. LEGER DES HEILS. Terneuzen: Samenkomsten om 10 uur en 7 uur. ROOMS-KATHOLIEKE KERK. Axel: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10.30 uur -H.H. Missen. Philippine: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Sluiskil: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Westdorpe: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Zandstraat: 7.30 uur en 10 uur H.H. Missen. I dicht te drukken. Wanneer deze mechanische stoornissen zulke vormen aannemen, zal ingrijpen doorgaans noodzakelijk zijn. Wanneer de vrije ademhaling I door het kropgezwel wordt be- I lemmerd, is operatie meestal op zijn plaats. Ziekte van Basedow. Naast deze mechanische stoor nissen kennen wij ook afwijkin gen in de functie van de ver grote schildklier. Hierbij zijn de problemen die zich kunnen voor doen heel wat ingewikkelder. De arts Basedow heeft déstijds een ziektebeeld beschreven, waarbij patiënten behalve stru ma ook merkwaardig uitpuilen de ogen en een zeer snelle pols- Deze opvatting lag voor de hand. Er is door vergroting van het orgaan meer schildklierweef sel, van deze klier met inwendige afscheiding zou er meer schild klierhormoon in het bloed komen dan onder normale omstandig heden. Kater heeft men echter waar genomen, dat dezelfde ziektever schijnselen in duidelijke vorm aanwezig kunnen zijn zonder dat er enige vergroting van de schildklier bestaat. Meer en meer kwam men daar na tot de opvatting, dat het bij de naar Basedow genoemde ziek te niet zozeer gaat om een ver hoogde dan wel om een verkeer de hormoonproductie. Er zouden niet te veel, maar verkeerde stoffen aan het bloed worden afgegeven of de onder linge verhouding van de door de schildklier geproduceerde verbin dingen zou verkeerd zijn. Conservatieve behandeling. Toen men een beter inzicht kreeg in de onderlinge samen hang tussen de verschillende klieren met inwendige afschei ding heeft men begrepen, dat ook deze voorstelling van zaken veel te eenvoudig is. Naarmate het wetenschappe lijk onderzoek meer feiten aan het licht bracht, waaruit bleek, hoe deze klieren en vooral de schildklier in hun functie be stuurd worden door centra, die in de hersenen zijn gelegen, werd het steeds duidelijker, dat be trekkelijk eenvoudige verklarin gen wel heel gemakkelijk, maar allerminst steekhoudend zijn. Met reden kan men heden ten dage de vraag opwerpen of de genoemde verschijnselen wel ver oorzaakt worden door afwijkin gen in de schildklier zelve. Hoe het zij, men spreekt thans bij dergelijke toestanden bij voor keur over thyreotoxicose en men verstaat daaronder een vergifti ging van het lichaam door schild klierhormoon, waar ook de pri maire oorzaak gelegen mag zijn. Vanzelfsprekend is ook bij deze functionele afwijkingen behande ling nodig. Bij deze ziektetoe standen behoeft er echter niet dadelijk naar het operatiemes te worden gegrepen. Integendeel, over het alge meen zal men bij zulk soort ziektebeelden eerst proberen, wat er met conservatieve behande ling te bereiken is. Bij thyreotoxicose ziet men vaak belangrijke verbetering op treden door (bed)rust, dieet en medicamenten. Deze drie dingen kunnen al naar de aard van het ziektegeval afzonderlijk of in combinatie worden v'oorgeschre ven. Ook röntgenbestraling van de krop wordt wel toegepast, maar de chirurgen zien dat niet graag, omdat een operatie, wanneer die achteraf toch nog noodzakelijk mocht blijken, door deze behan deling technisch moeilijker kan worden. Dr ALFREDA BRIEDé. gebombardeerd zouden worden. In deze uitzending werd voorts gezegd), dat de rebellen Chiqui- amula, Zacapa en Gualan geheel in 'hun bezit hebben en dat nu de opmars naar de hoofdstad zou beginnen. Bombardement van Chiquimula. In een communiqué van het hoofdkwartier der Guatemelaan- se strijdkrachten is Vrijdag ge meld, dat vier vliegtuigen van de opstandelingen burgers in Chi quimula, ongeveer 35 km van de Hondurese grens, hebben gebom bardeerd en met machinegewe ren beschoten. Voorts werd in het communi qué, dat liep tot Donderdag 18 uur plaatselijke tijd, gezegd, dat ondanks het slechte weer de re geringstroepen de achtervolging van de rebellen, die naar de berg. achtige grensgebieden vluchten, voortzetten. Het slechte weer cn het moeilijk begaanbare terrein maken het echter moeilijk om sommige vijandelijke eenheden te verdrijven. Guatemelaanse vliegtuigen heb ben met goed gevolg aanvallen gedaan op punten, die voor de opstandelingen belangrijk zijn, aldus werd hieraan toegevoegd. Begin volgende week zullen te Genève besprekingen over een staken van het vuren in Cam bodja beginnen tussen Cambod jaanse en Vietminh-vertegen- woordigers, aldus heeft een woordvoerder van de Cambod jaanse afvaardiging Vrijdag meegedeeld. Later zullen er misschien ook onderhandelin gen in Cambodja worden ge voerd. Op de te Genève begonnen besprekingen over een staken van het vuren in Laos hand haven de Laotianen hun eis, dat Franse troepen in overeen gekomen bases gelegerd blijven; aldus ontvangen berichten. (De Vietnamezen moeten echter vol gens de Laotiaanse vertegen woordigers worden teruggetrok ken). Men verwacht, dat de Viet minh, die zich in principe ac- coord heeft verklaard met te rugtrekking van haar strijd krachten uit Laos zich tegen de Laotiaanse eis zullen verzetten Ook verwacht men, dat de Vietminh tegen de door de Cambodjanen en Laotianen ge stelde eis dat Franse militaire in structeurs hun strijdkrachten te zullen oefenen, zal zijn. Het officiële Sowjetrussische nieuwsbureau „Tass" meldt, dat de Sowjet-regering een nota aan de Amerikaanse ambassadeur te Moskou heeft doen toekomen waarin de onmiddellijke vrijla ting van een Sowjet-tanker wordt geëist. De tanker zou in de Formosaan- se wateren door een Amerikaan se torpedoboot jager opgebracht zijn. „Het is duidelijk, dat het opbrengen van het tankschip door een oorlogsbodem in wate ren, welke door de Amerikaanse vloot worden beheerst, slechts door een Amerikaans vaartuig heeft kunnen geschieden", aldus de nota. Hieraan wordt toege voegd, dat omtrent het lot van de bemanning en het vaartuig onzekerheid bestaat. De Sowjet-Unie eist bestraf fing van het Amerikanse perso neel en maatregelen ter voorko ming van dergelijke incidenten in de toekomst „anders zal de Sowjet-regering zich genoodzaakt zien maatregelen te treffen, ter verzekering van de vrije vaart van Sowjetrussische handels schepen op de zeeën in dit ge bied". Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat de Sowjet-nota nog geen bewijs er voor is, dat Amerika iets te maken heeft met het opbrengen van het tankschip voor Formosa. Admiraal Felix Stump, bevel hebber der Amerikaanse marine strijdkrachten in het gebied van de Stille Oceaan, -heeft de juist heid van het „Tass"-bericht ont kend, waarin werd gemeld dat een Amerikaans oorlogsschip een Sowjetrussische tankboot ter hoogte van Formosa had aange houden en opgebracht. Dit is geen speciale aanbie ding van damespyama's in de normale uitvoering die U overal kunt kopen, neen, dit zijn de damespyama's, gemaakt naar de modieuse Italiaanse modellen, met de vlotte schuine sluiting en royale overslag. Luxe dames zomerpyama's met aangeknipte mouwen, dubbele lastex afwerking in de taille en leuke steekzak. Italiaanse damespyama's, die wij nog nergens onder de tien gulden geëtaleerd zagen, koopt U nu voor nog geen zeven gulden. Honduras wil onderzoek door Pan-Amerikaanse organisatie. De Hondurese ambassadeur in Washington, Valle, heeft in een schrijven aan de voorzitter van de Veiligheidsraad er op aange drongen, dat de Pan-Amerikaan se organisatie, en niet de Ver enigde Naties, wordt belast met het onderzoek naar de klachten van Guatemala tegen zijn land. De bespreking van de Veilig heidsraad over deze kwestie, op verzoek van Guatemala, acht hij dan ook „onnodig". Heviger stryd. Het offensief van de troepen van 'kolonel intussen generaal Castillo Armas in de richting van Guatemala-stad is mislukt. Dit blijkt uit berichten, die de laatste uren zijn binnengekomen op het hoofdkwartier van 'het regeringsleger van Guatemala. Dit leger voert op het ogenblik zuiveringsoperaties uit langs de grens met Honduras. Een einde van de vijandelijkheden schijnt nabij. De berichten over de strijd, die door de hoofdkwartieren van de strijdende partijen worden ver strekt, zijn overigens schaars en tegenstrijdig, met weinig geogra fische aanduidingen. Rondom Zacapa dat nog steeds in handen van de opstan delingen schijnt te zijn is de militaire activiteit het grootst. De regering meldt zware verlie zen aan de kant van de opstan delingen en ook, dat de rebellen luchtaanvallen hebben gedaan op Gualan en Chiquimula. De „Chicago Tribune" meldt Vrijdag uit Guatemala, dat de strijd tussen regeringstroepen en opstandelingen in hevigheid is toegenomen en dat beide partijen zware verliezen hebben geleden. Volgens de correspondent van het iblad, Dubois, waren de ver liezen van de regeringstroepen zwaarder, omdat de opstandelin gen over meer vuurkracht be schikten. De rebellen hadden meer machinepistolen. Op drie plaatsen wordt een strijd op leven en dood gevoerd, namelijk bij Zacapa, Chiquimula en Puero Barrios, zo meldt Du bois. De kwestie-Guatemala wordt niet op de agenda van de Veiligheidsraad geplaatst. De Veiligheidsraad heeft met vijf tegen vier stemmen, bij twee onthoudingen, besloten de kwes tie-Guatemala niet op de agenda te plaatsen. COOP. VRUCHTENVEILING ZEEUWSCH-VLAAN DEREN TERNEUZEN. Veiling van 25 Juni. Per 100 stuks in guldens: Sla 2.50—4.60. Per stuk in centen: Bloemkool A 3641, B 15—31; Groene Kom kommer B 27—28; Witte Kom kommer A 2427, B 2123, C 18. Per bos in centen: Selderij 1 10; Peen 20—25; Kroten 2—6; Uien 13—18. Per kg in centen: Eerstelingen bonken 2124, I 1620, II 11 14, kriel 4—9; Asperges afw. 60— 90; Princ. bonen 191202; Wage naars 199; Tuinbonen 2023; Doperwten 4548; Peulen 48 75; Postelein 10—12; Rode kool 4; Savoye kool 24; Rabarber 215; Tomaten 110—117. Kersen 6986. Aardbeien: Madame Moutót 108—131; Jucunda 115118; Framboosaardbei 129. Rode bessen: Jkhr Van Tets 76—82. Onze postorder- klanten kopen deze damespyama's van fijne lingerie-katoen, contrasterende koordgarne- ring, de royale pantalon met rondom elastiek, in de maten 40 t/m 48 en in de kleuren cud-rose, groen, geel, bleu en zalm, voor i oe Kleuren 6? t^\ WINKELCENTRUM BINNENWEG TEL K 1800- 117680 R'DAM IEDERE MAANDAGMORGEN GEOPlEND KANTONGERECHT TE OOSTBURG. Ook het Kantongerecht heeft met slapte te kampen, evenals dit in de zakenwereld het geval schijnt te zijn. Zegge en schrijve één zaak stond op de rol. Tijdens een zitting welke uitermate kort duurde, had de heer A. C. O., chauffeur uit Westdorpe zich te verantwoorden voor het feit, dat hij op 13 Mei j.l. op de Prov. weg IJzendijke—Philippine had ge reden met 'n vrachtauto en aan hangwagen, welke te breed uit geladen was. De ambtenaar O. M. vond het een welbewuste overtreding en eiste 30,— boete subs. 30 dagen. Verdachte betoogde dat hij van plan was te herladen, wat ter plaatse niet kon gebeuren, zodat hij enkele honderden meters over de openbare weg naar een geschikte plaats moest rijden. Gezien deze omstandigheid vond verdachte de eis nogal zwaar. De Kantonrechter kon evenwel geen verzachtende omstandigheid aanvoelen en vond het wettelijk overtuigend bewijs geleverd, waarop verdachte O. tot 'n geld boete van 50 subs. 30 dagen werd veroordeeld. Oud-president Truman heeft Donderdag een niet zo goede dag gehad. Zijn artsen noeynden zijn algemene toestand echter bevre digend. Zondag j.l. onderging de oud- president een operatie, waarbij zijn galblaas en blindedarm wer den weggenomen.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2