beg 4 Hondurese steden gebombardeerd Collectieve landbouw - de grote mislukking De Unie-besprekingen linnen 29 Juni Vandaag deed Ik een was van 9 personen. Ontwapeningsbesprekingen mislukt Geneviève de Gallard naar de Ver. Staten Dulles over West-Duitsland en de E.V.G. „Radio-prijsvraag Prins Bernhard-fonds" Twee Franse Volksrepubli keinen uit hun fractie gestoten WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN GUATEMALA Algemeen offensief der rebellen Ontwikkeling der Russische industrie bedreigt voedselvoorziening OPVALLENDE OVEREEN KOMST. op onder op onder Juni. Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nèi 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. VRIJDAG 25 JUNI 1954. 9e Jaargang No. 3183. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10.30 uur. De „Bevrijdingsomroep" der rebellen meldt dat de opstande lingen op alle frontep een of fensief hebben ingezet en dat zij uit 3 richtingen naar de hoofdstad van Guatemala, Gua- temalastad, oprukken. Kolonel Carlos Diaz en 18 an dere officieren der regerings strijdkrachten zouden in han den van de „bevrijdingsstrijd krachten" zijn gevallen. Het bombardement van Santa de Copan. Uit Guatemala stad meldt A.F.P., dat de regeringsomroep een officiële mededeling heeft bekendgemaakt, waarin de juistheid der berichten, volgens welke Guatemalaanse vliegtui gen de Hondurese stad Santo Rose de Copan, die op 20 km van de grens is gelegen, hebben gebombardeerd, met klem wordt ontkend. „Geen enkel Guatemalaans vliegtuig heeft de grens tussen Guatemala en Honduras over vlogen", aldus een mededeling van het Guatemalaanse opper bevel. Amerikaans leven en eigen dommen worden beschermd. De regering van Guatemala heeft meegedeeld dat zij de bij haar geaccrediteerde Ameri kaanse ambassadeur de verze kering heeft gegeven dat leven en bezittingen van Amerikaanse staatsburgers ook in de gevaar periode zullen worden be schermd. Zij gaf de ambassa deur deze verzekering, toen hij terzake stappen deed, aldus een A.F.P.-telegram uit Guatemala stad. Dezelfde waarborgen gelden voor onderdanen van andere ontvangen berichten zijn tegen strijdig. Sinds Woensdag, 5 uur plaat selijke tijd, zijn geen omroep- berichten meer uit Guatemala opgevangen. Voordien had de Guatema laanse regeringsomroep gemeld, dat de strijdkrachten der op standelingen voortdurend wor den teruggedreven. Tezelfder tijd deed de Guatemalaanse re gering een dringend beroep op de bevolking om bloedplasma beschikbaar te stellen en op de verpleegsters om zich aan te melden. Radio-Guatemala heeft gemeld dat één om de ongeveer 25.000 inwoners tellende stad Chiqui- mula geleverde slag is gewon nen, doch de opstandelingen melden dat hun strijdkrachten de plaats hebben bezet. Het hoofdkwartier van kolo nel Armas, dat in de Guatema laanse stad Esquipulas is geves tigd, meldt dat de „bevrijdiogs- strijdkrachten" thans de steden Justiapa, Promorales en Quet- zaltepaque hebben bezet. De radio-omroep der opstan delingen heeft opnieuw een be roep gedaan op de regerings strijdkrachten, om de zijde van Armas c.s. te kiezen. „Wij vech ten noch tegen het volk, noch tegen het leger. Onze strijd heeft ten doel de communisten te verdrijven, die zich in de re gering onder president Arbenz hebben gedrongen, en er daar voor zorgen, dat de bevelen van Moskou worden uitgevoerd al dus de omroep. Guatemalaanse boeren dood den parachutisten der rebel len. A.F.P. meldt uit Bogota dat, landen, die in Guatemala wo- volgens een aldaar opgevangen nen, mits zij zich aan het voor- bericht van de officiële Guate- schrift houden hun woonplaats thans niet te verlaten. De Chileense regering over weegt het zenden van een waar nemer. Uit de Chileense hoofd stad Santiago, meldt A.F.P. dat de Chileense minister van Buitenlandse Zaken, Roberto! meegedeeld, Aldunate, bij ontvangst van een afvaardiging van jeugdorgani-j saties heeft meegedeeld dat de regering van Chili overweegt een officiële waarnemer naar Guatemala te zenden. Argentijns medeleven. De Argentijnse senaat heeft een verklaring uitgegeven, waar. in hij opnieuw het beginsel on derschrijft dat de volken zelf over hun souvereiniteit moeten kunnen beschikken. De senaat sprak de hoop uit dat de vrede in Guatemala zal worden hersteld en dat het land dan zijn economische en poli tieke onafhankelijkheid zal her krijgen. Het Argentijnse vakverbond heeft zich in een te Buenos Aires uitgegeven verklaring o.m. uitgesproken voor eerbiediging der Guatemalaanse souvereini teit. vr-ti Vier Hondurese steden ge bombardeerd. Woensdag j.l. is in de Hondu- rests hoofdstad Tegucigalpa ver nomen dat onbekende vliegtui gen vier nabij de grens met Gua temala gelegen Hondurese ste den hebben gebombardeerd. De vier steden zijn San Pedro, Santa Rose de Copan, Macuelizo en Belen-Guualcho. Tegenst rijdige frontberichten. De in de Hondurese hoofdstad Tegucigalpa omtrent het ver loop van de strijd in Guatemala malaanse radio-omroep, Guate malaanse boeren bewapende pa rachutisten der opstandelingen met hun lange messen hebben gedood, toen zij de begane grond bereikten. De omroep heeft de boeren dat zij rebellen parachutisten niet moeten do den, doch slechts gevangen ne men en aan de autoriteiten overleveren. Inflatie in Guatemala Volgens te Egucigalpa ont vangen berichten heerst er in flatie in Guatemala, waar de prijzen van levensmiddelen met 100 procent zouden zijn geste gen. Hondurese studenten demon streren. Studenten van de hogeschool van Tegucigalpa hebben een grote demonstratie gehouden waarin werd betoogd tegen de Hondurese buitenlandse poli tiek. De studenten drongen aan op solidariteit met de regering van Guatemala. De betogers werden door de politie verspreid, waarbij 17 hunner werden gearresteerd. Een menigte, die naar het de monstreren der studenten keek, werd door een salvo in de lucht uiteengedreven. geprotesteerd tegen een bom aanval, welke een Guatema laans vliegtuig zou hebben ge daan op een vliegveld bij San Pedro de Copan in Honduras, aldus is in radioberichten uit de Hondurese hoofdstad Tegucigal pa gemeld. Voorts hebben Honduras en Nicaragua de inter-Amerikaan- se vredescommissie verzocht een commissie van onderzoek te zenden ten einde „de valsheid van de Guatemalaanse beschul digingen" aan hun adres vast te stellen. De 5 leden der vredes commissie Mexico, de Ver. Staten, Argentinië, Brazilië en Ouba bespraken op verzoek van Honduras en Nicaragua de kwestie-Guatemala. Ambassadeur te Washington verstrekt weer visa voor Guatemala. Op de Guatemalaanse ambas sade te Washington werden Woensdag weer visa verleend voor de paspoorten van hen, die naar Guatemala willen rei zen. Amerikaans journalist be zocht hoofdkwartier van Castillo Armas. Een verslaggever van de New York Times, Bracker, die een bezoek heeft gebracht aan het hoofdkwartier van de bevelheb ber van de Guatemalaanse re bellen, kolonel Castillo Armas, heeft gemeld, dat het rebellen leger van ongeoefende boeren gebrek heeft aan transportmid delen en brandstof. De jouna- list kon zich moeilijk voorstel len, dat de rebellen een aanval door „een redelijk goed uitge ruste eenheid geregelde troe pen" kunnen weerstaan. Het meest gebruikte wapen bij de opstandelingen is een ma chinepistool van Duitse makelij. Over het hoofdkwartier van Castillo Armas zeide Bracker, dat de kolonel "bmringd is door „een groep semi-beroepsofficie- ren". Het hoofdkwartier is ge vestigd in een pension. Beide partijen zijn er van op de hoogte, dat de rebellen zich moeilijk tegen een aanval door geregelde troepen kunnen ver dedigen, aldus Bracker. Guatemala dringt aan op bijeenkomst van de Veilig heidsraad. Op het hoofdkwartier van de Ver. Naties in New York is Woensdagavond laat (plaatselijke tijd) een nieuwe nota van Guate mala ontvangen, waarin ge vraagd werd om een spoedbij- eenkomst van de Veiligheidsraad. Als reden voor dit verzoek gaf de permanente vertegenwoordi ger van Guatemala pij de Ver. Naties, Arriola, de „intensieve luchtaanvallen op open steden in Guatemala, waar de burgerbevol king is gebombardeerd en met machinegeweren beschoten" en de waarschuwing van de radio der opstandelingen, dat ook de hoofdstad Guatemala en andere belangrijke steden zullen worden aangevallen. De huidige voorzitter van de Veiligheidsraad, de Amerikaan Dodge, had zich tevoren reeds officieel tegen een nieuwe bijeen komst van de raad over Guate mala uitgesproken. De minister van Buitenlandse Zaken van Honduras heeft Lodge een afschrift van een telegram gezonden, waarin hij bij Guate mala protesteert tegen luchtaan vallen op Hondurees gebied door vliegtuigen, die volgens zijn rege ring afkomstig waren Uit Guate mala. Honduras heeft 'niet om een bepaald optreden van de Veiligheidsraad in verband met deze kwestie gevraagd. KONINGIN JULIANA BEZOEKT HET RAMPGEBIED. St. Philipsland was één van de dorpen, die door H. M. de Koningin op de tweede dag van haar be zoek aan het rampge bied werden bezocht. De Koningin maakte vergezeld o.a. van de burgemeester L. J. de Jonge een wandeling door het dorp. (Foto A. N. P.) (Advertentie) Tk heb vandaag de was ge daan met „Castella Parels". Een was van 9 personen. Ik moet U mijn compliment ma ken. Het is reusachtig en ik ben werkelijk eerder klaar met mijn was, die zonder bleken hagelwit is. Ik zal Uw was middel bij al mijn kennissen aanbevelen. Zo schrijft ons één van de vele tienduizenden huisvrouwen, die opgetogen zijn over de snelle en fantastische resultaten die zij bereiken met Castella Pa rels, het wasmiddel van de nieuwe tijd. Castella Parels strooit men zó in het water en direct ontstaat verrukkelijk schuim. Geen pap je vooraf te maken! Alle vuil trekt enorm s:iel uit het goed: in paniek vluchten de vuilste vlekken. Één maal spoelen is genoeg. Door de veel kortere behandeling gaat het goed veel langer mee: hier is nu ein delijk eens een 100 °/o veilig wasmiddel. En U staat ver steld van de blankheid, de helderheid en de zachtheid van alle goed, dat U behandelt met Castella Pa rels. Volg de beste raad, die U ooit werd gegeven: haal nog van daag Castella Farels (47 ct. per pak) in huis! het Roode Kruis het Guatema laanse Roode Kruis zijn diens ten heeft aangeboden. Honduras en Nicaragua wen den zich tot de V. N. Honduras heeft bij de V. N. Naar het A.N.P. van een woord voerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag verneemt, zullen de Uniebespre kingen tussen de Nederlandse en Indonesische delegaties op Dins dag 29 Juni des ochtends om 11 uur aanvangen. De bijeenkomsten zullen wor den gehouden in de grafelijke zalen aan het Binnenhof. Zoals bekend, zal het overleg betrek king hebben op de Unie en aan verwante aangelegenheden en zullen de delegaties op ministe- De vijf-mogendhedenbesprekin- gen over ontwapening te Londen zijn vastgelopen, omdat de ver tegenwoordigers van Oost en - West het niet eens konden wor- Het intern. Roode Kruis biedt den ovei. het tijdstip waarop een Guatemala zijn diensten aan. verb0d 0p atoom- en waterstof- Reuter meldt uit Genève dat wapens van kracht dient te wor- het internationale comité van; den, aldus blijkt uit Donderdag te Londen gepubliceerde confe rentiestukken. De Westelijke mogendheden verwierpen een Russisch plan om het verbod tegelijkertijd met de oprichting van een internationaal controlestelsel van kracht te verklaren. De Russen verwierpen een BritsFrans plan tot verbod van stopzetting van het toekennen van gelden voor atoomwapens tot beëindiging van de productie en geschiktmaking van de voor raden voor vreedzaam gebruik, zou volgens het laatste plan af hangen van de maatregelen tot beperking van de conventionele bewapening en werkwijze en vorderingen van het toeziend or gaan. De vijf landen de Ver. Sta ten, Frankrijk, Groot-Brittannië, Canada en de Sowjet-Unie be studeerden op de conferentie, die Dinsdag werd beëindigd, ook een Amerikaans plan, volgens hetwelk de ontwapeningspolitiek moet worden geleid door een or gaan van de Verenigde Naties voor ontwapening en atoomont wikkeling. Het rapport, dat bovengenoem de voorstellen en de mededeling van de mislukking van de con- niveau worden samenge- rieel steld. De Nederlandse delegatie zal worden geleid door de minister zonder portefeuille, mr. J. M. A. H. Luns. Al naar gelang van de ter sprake komende onderwerpen zullen in de Nederlandse delega tie die ministers zitting hebben, tot wier departementen de be treffende zaken behoren. Voorzover nodig zullen de mi nisters worden bijgestaan door ambtelijke adviseurs. ferentie behelst, zal tegen 15 Juli bij de V.N.-ontwapeningscommis- sie worden ingediend. Het Brits-Franse voorstel, ge steund door Canada en de Ver. Staten, was bedoeld als compro mis tussen de te voren door de Sowjet-Unie en de Westelijken ingenomen standpunten. Een Britse woordvoerder te Londen zeide, dat het hoofd van de Russische afvaardiging, am bassadeur Malik, de doelen van het Westelijke plan in principe had aanvaard, maar dat hij het toeziend orgaan in de ogen van de Westelijke afgevaardigden niet voldoende bevoegdheden wilde toekennen. Volgens het Russische plan diende de conventionele bewape ning van de Verenigde Staten, Frankrijk, communistisch China, Groot-Brittannië met een derde te worden beperkt. De vijf mo gendheden moesten ook op zich nemen in de toekomst geen mili taire bases in andere landen te handhaven. Ook zouden de defen siebegrotingen van de landen met een derde moeten worden beperkt. De Franse verpleegster Gene viève de Galard, de „engel van Dien Bien Phoe", wordt midden Juli voor een bezoek van drie weken in de Ver. Staten ver wacht. Zij is hiertoe uitgenodigd door het Congres. De landbouw is altijd de zwak ke schakel in de communistische j economische opbouw geweest en ondanks de noodmaatregelen, die nu genomen zijn om het boeren bedrijf achter het ijzeren gordijn te verbeteren, zal het waarschijn lijk nog wel vele jaren zo blijven. In de vrije wereld is de landbouw productie sinds de tweede we reldoorlog gestadig omhooggaan, doch in de Sowjet-Unie en in de Oosteuropese satellietstaten bleef de opbrengst van de land bouw óf dezelfde óf zij liep zelfs voor sommige producten terug. Deze mislukking van de com munistische collectieve landbouw is in de eerste plaats het gevolg van het streven van de Sowjet- leiders, sinds de revolutie van 1917, om van hun achterlijk en hoofdzakelijk van landbouw be staande land een grote industrië le en militaire macht te maken. De communisten hebben steeds de jongeren aangemoedigd om zich in de technische vakken te bekwamen. De toekomst werd hun afgeschilderd in termen van fabrieken en krachtcentrales. De landbouw en de boeren, die het land bewerkten, vertegenwoor digden het verleden. Alleen een ontwikkeling van de industrie zou het Russische volk onafhan kelijk maken van de „kapitalis tische" wereld. Het was dus onvermijdelijk, idat in een land, dat aan alles te kort had, en vooral aan geschool de technische en administratieve krachten, de beste mensen hun weg vonden in de industrie, ter wijl de landbouw het maar met tweede- of derderangs krachten moest doen. De eerste secretaris va» de Sowjetcommunistische partij, Kroeschew, bracht onlangs aan het Centrale Comité een verslag uit over de omvang van de scha de, die door deze verwaarlozing veroorzaakt is. VER ACHTER. De mate van ontwikkeling van de socialistische landbouw ligt ver achter toij de mate waarin de industrie en de vraag van de be volking naar verbruiksgoederen zich uitbreidt. Tussen 1940 en 1952 is de industriële productie bijna 2% maal zó groot gewor den, terwijl de landbouwproduc tie met 10% is toegenomen. Het Centrale Comité was het .met Kroeschew's uiteenzettihg over de oorzaken eens en in een decreet, dat vorig jaar Septem ber werd uitgegeven, gaf het toe, dat de economen niet verant woordelijk waren voor de land bouwcrisis door te verklaren, dat „de industrialisatie van het land onze beste mensen heeft opge ëist. Wij hebben niet tegelijker tijd een snelle ontwikkeling van de zware industrie, van de land bouw en de lichte industrie mo gelijk kunnen maken". Het schijnt niet bij de Sowjet- leiders te zijn opgekomen, dat, als zij de zaak wat minder éénzij dig hadden aangepakt, door niet ten koste van alles hun zware en wapenindustrieën voor te laten gaan en als zij er aan gedacht hadden, dat de arbeiders in de industrie niet steeds maar op 'n hongerdieet kunnen blijven pro- ducererf, zij de huidige crisis had den kunnen voorkomen. Nu zijn zij gedwongen om te erkennen, dat, tenzij er snel verbetering in de landbouwproductie kan wor den gebracht, de gehele nationa le economie zich in gevaar be vindt. Kroeschew en zijn collega's, die met deze problemen tobben, had den veel kunnen leren door een bestudering van de Canadese economie. De economische problemen van Canada tonen een opvallende overeenkomst met die van de Sowjet-Unie. Canada bevindt zich ook in een periode van een snelle industriële ontwikkeling, niet minder indrukwekkend dan die van Rusland. Doch Canada heeft twee belangrijke voordelen boven de Sowjet-Unie. Het be vindt zich niet in de greep van een politieke ideologie, die een uitbreiding van de zware en wa penindustrieën voorstaat, waar voor alle andere belangen moe ten wijken, met inbegrip van het welzijn van de bevolking. Dientengevolge kunnen haar regering en economische experts, die niet de obsessie hebben van een „kapitalistische omsinge ling" een goed evenwicht bewa ren bij hun economische vooruit gang. Ten tweede steunt Cana da's economie en vooral haar landbouw hoofdzakelijk op par ticulier initiatief. De voordelen van deze twee factoren zijn dui delijk te bemerken. Gedurende de jaren 1940 tot 1952, toen de productie van de Sowjet-landbouw slechts 10% vooruitging, nam de opbrengst van de Canadese landbouw niet minder dan met 40% toe. Dit was vooral te danken aan het in tensieve gebruik van landbouw- maehinerieën. Het aantal werk krachten, dat hierbij betrokken was iets meer dan 1 millioen en slechts 15% van het totale aantal werkkrachten van het land is niet groter dan 30 jaar geleden. In de Russische land bouw is bijna de helft van de vol wassen bevolking werkzaam. NIET BEMOEDIGEND. De graanoogst is Rusland's ernstigste probleen, omdat graan nog steeds het voornaamste be standdeel van het Russische voedsel is. Doch de Russen hou den ook van vlees en de indu strie heeft dierlijke producten nodig. Kroeschew's beschrijving van de toestand in de veefokkerij was echter evenmin bemoedi gend. Het totale aantal koeien in Rus land ligt nog steeds onder het vóóroorlogse peil van 3% mil lioen stuks en in vergelijking met 1928 is het met 8,9 millioen stuks achteruitgegaan. Alleen al in '52 liep de veestapel met bijna 3 mil lioen stuks terug...Elk jaar weer worden de plannen van de staat voor een uitbreiding van de vee stapel niet uitgevoerd. Ook de koeien, die 25 jaar col lectieve landbouw hebben over leefd, tonen weinig enthousiasme voor het systeem. De gemiddelde jaarlijkse melkproductie per koe in de Sowjet-Unie is nog steeds ontstellend laag. In Amerika lig gen de cijfers ruim tweemaal zó hoog en in Engeland bijna 2Vk maal. Engeland, waarvan de landbouwmogelijkheden niet kunnen worden vergeleken met die van de Sowjet-Unie, stelde in 1947 een vijfjarenplan op en zag ondanks alle moeilijkheden kans dit uit te voeren, zodat in '52 de landbouwproductie met 50% was toegenomen. Deze korte vergelijking tussen collectieve en vrije landbouwsy stemen laat er geen twijfel over bestaan, welke manier het meest voordelig is. Wanneer de Russen van het collectieve stelsel zouden kunnen afstappen, zouden zij nog steeds op dit terrein met het Westen kunnen concurreren. Doch hun politiek maakt dit on mogelijk. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Dulles, heeft Woensdag verklaard, dat het wèllieht noodzakelijk zal zijn an dere middelen te overwegen om aan West-Duitsland volledige souvereiniteit te verlenen, als niet spoedig het E.V.G.-verdrag wordt bekrachtigd. Dulles' opvatting werd door zijn ministerie bekend gemaakt, nacjgt de minister een onderhoud had gehad met de Westduitse ambassadeur, dr. Krekeier, die de aandacht van Dulles had ge vestigd op de rede, die de bonds kanselier Adenauer vorige week Donderdag te Düsseldorf had ge houden en waarin deze gezegd had, dat het Westduitse volk niet „eindeloos" op zijn souvereiniteit kan wachten. Op Dinsdag 29 Juni a.s. zal van 21.30 tot 21.50 uur in het nationaal programma voor de radio een prijsvraag onder de titel „Echt of onecht" worden uitgezonden, waarvan de op brengst ten goede komt aan het Prins Bernhard-fonds. Voor de ze prijsvraag is toestemming verleend bij beschikking van de minister van Justitie. Het Prins Bernhard-fonds ver leent steun aan concrete objec ten van culturele arbeid op het gebied van kunst, wetenschap, volksopvoeding, jeugdzaken en aan Nederlandse culturele be langen in het buitenland. De Franse volksrepublikeinen (M.R.P.) hebben Woensdag Robert Buron en André Monteil uit hun fractie gestoten, omdat zij in strijd met de orders van de partij zitting hebben genomen in de regering van Mendes-France. Buron is minister voor de Overzeese Gebiedsdelen en Mon teil is staatssecretaris van Marine medegedeeld door het K.N.M.I. te Dg Bilt, geldig van Vrijdagoch tend tot Vrijdagavond. Vrij veel bewolking. Vrij veel bewolking met in de Noordelijke helft van ons land plaatselijk enige lichte regen of motregen, maar in de» Zuidelijke provincies opklaringen. In het Noorden van het land krachtige, elders overwegend matige Weste lijke wind. Over het algemeen weinig verandering in tempera tuur. ZATERDAG 26 JUNI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9.28 10.03 10.43 10.53 n.m. 9.57 10.32 11.12 11.22 ZON MAAN 24 4.20 21.04 0.08 13.57 25 4.20 21.04 0.27 15.22 26 4.21 21.04 0.49 16.48 28 4.22 21.04 1.59 19.27

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1