Ook in oostelijk blok gaapt een kloof Gemeenteraad van Biervliet EEN BALKAN-ASSEMBLEE „In De Drie Ankers Gif, een typisch vrouwelijk wapen Belgisch antwoord op Amerikaanse nota's Canada en de Navo Brand m Belgische mijn De omvang van de Sowjet-strijdkrachtei Wrijf Kou en Pijn Storm teistert Gdynia De toestand van oud-president Truman fffEEDE BLAD Donderdag 24 Juni 1954 9e Jaargang No. 3182 Molotof bewijst Tsjoe En Lai slechts lippendienst Dreigend Bulgarije dwingt tot eendracht weg met DAMPO Maar het heeft veel van zijn waarde verloren massamoord. DE VRIJE ZEEUW Vrijwel dagelijks stuit men hier op de meningsverschillen, die tussen Washington en Lpn" den over de verdere behandeling van het Indochinese vraagstuk bestaan. Deze verdeeldheid is vooral te betreuren, omdat de mogendheden van het Oostelijke blok op de conferentie veel meer één lijn trekken. Toch zou men er verkeerd aan doen, indien men aannam, dat de as Moskou- Peking tijdens het diplomatieke touwtrekken steeds gesmeerd draait. Tot voor kort om precies te zijn, tot het tweedaagse bezoek, dat Molotol twee weken geleden aan Moskou bracht bleken de Russen tot verrassing van vele Westelijke waarnemers, betrek kelijk gewillige onderhandelaars te zijn. Daarin is sindsdien wel iswaar een verandering ten ön- gunste gekomen, maar deson danks bouwen de Westelijke di plomaten, voor zover zij nog aan de mogelijkheid van een oplos sing geloven, hun hoop toch uit sluitend op de Sowjets. Inderdaad is Molotof ook de enige onder de ministers van Bui tenlandse Zaken van het com munistische blok, die nu en dan laat doorschemeren, dat conces sies van de eigen zijde niet uit gesloten mogen worden geacht en die, tenminste op het punt van de vorm der onderhandelingen, steeds weer heeft geholpen bij het vinden van compromissen. OPZETTELIJKE VERTRAGING Er zijn wantrouwende lieden, die beweren, dat het ook nu nog waarneembare verschil van op treden tussen Russen, Chinezen en Indochinese communisten slechts op een van te voren over eengekomen arbeidsverdeling be rust. .Terwijl de laatsten de ver overing van de delta van de Ro de Rivier voorbereiden, vertra gen de eersten, door het voor spiegelen van een mogelijk ver gelijk, de vorming van een geza- melijk afweerfront." Daarin schuilt zonder twijfel een halve waarheid, maar wie gelegenheid heeft, met Russen en Ghinezen een particulier ge sprek te voeren, komt spoedig tot de overtuiging, dat het niet de gehele waarheid is. Er is de Russen beslist veel aan gelegen, hun dwarsverbindingen met West-Europa niet geheel te laten afbreken. Zij willen het West- Uit gezaghebbende kringen wordt vernomen, dat ook België van de Amerikaanse regering 2 nota's heeft ontvangen in ver band met het zenden van wa pens naar Guatemala. In de eerste nota werd de Bel gische regering verzocht mede werking te verlenen aan maat regelen om te verhinderen dat wapens in Guatemala aanko men. De Belgische regering zeg de Washington haar volledige samenwerking toe wat betreft de uitvoer van wapens. De Amerikaanse regering ver zocht In haar tweede nota, dat Amerikaanse vaartuigen ge machtigd zouden zijn bij voor komende gelegenheden de la ding van Belgische schepen met bestemming Guatemala te con troleren. De Belgische regering gaf, evenals de Britse en Neder landse regering, een ontken nend antwoord op de tweede nota. europese verlangen naar een vergelijk reeds daarom niet do den, om in Parijs de voorstanders van de Europese Defensiege meenschap tegen te werken en in Londen de neiging tot samen werking met Washington te ver slappen. Wat kan daartoe meer bijdragen dan zo nu en dan in te gaan op de wensen der West- europese mogendheden in de Aziatische vraagstukken? „Azië aan de Aziaten" is Tsjoe En Lai's leuze in Genève en Mo lotof heeft daar principieel wel mee ingestemd. Een konsekwen- tie, die Peking daaruit trekt, is te vinden in het veiligheidspact voor Oost-Azië, dat het propa geert. Daarin is voor niet-Aziati- sche mogendheden geen plaats gereserveerd. WAT WIL MOSKOU De Russen hebben zich over de détails van dit voorstel, dat voor lopig een toekomstprogramma is, nog niet uitgelaten. Uit vele van hun propagandistische ma noeuvres kan men echter opma ken, dat zij zich een pact voor Azië geheel anders voorstellen. Evenals Molotof in zijn veilig heidsplan voor Europa onlangs ook plaats aan belanghebbende niet-Europese staten wilde inrui men, schijnt hij ook de deelne- ning van Westelijke staten aan een veiligheidspact in Azië voor mogelijk te houden. Veiligheidspacten voor Europa en Azië zijn thans nog acade mische vraagstukken. Maar als toekomstige doelen spelen zij toch reeds op het ogenblik mee in de politiek van Moskou en Pe king. Het onderscheid in deze doelstellingen bewijst, dat het verschil in de Russische en Chi nese tactiek in Genève niet van toevallige aard is en dat het ook niet berust op een achter de schermen afgesproken rolverde ling. Het Westen heeft zijn menings verschillen op dit ogenblik van uiterst belangrijke onderhande lingen tussen de twee grote blok ken, waarin de wereld is ver deeld, voor iedereen zichtbaar gemaakt. Het Oosten heeft de zijne beter weten te verbergen. Maar er kan geen twijfel aan be staan, dat ook in het Oostelijke blok een kloof gaapt en dat deze zich zal verbreden, wanneer het machtsverschil tussen de beide grote partners, de Sowjet-Unie en China, zich ten gunste van Peking verschuift. „Canada ziet zich verplicht zijn bijdrage aan de verdediging van het Noord-Amerikaanse vasteland te verhogen. Ik hoop, dat het dit kan doen, zonder dat het ten koste gaat van de an dere sector van de Atlantische verdediging", zo heeft de Cana dese minister van Buitenlandse Zaken, Lester Pearson, te Mon treal op een persconferentie verklaard ter gelegenheid van 't bezoek van een 20-tal buiten landse journalisten, die onder auspiciën van de Navo een rondreis door Canada mfeken. De minister voegde hieraan toe, dat Canada wegens zijn reeds bestaande verplichtingen niet zal kunnen deelnemen aan een eventueel verdedigingsver drag voor Zuid-Oost-Azië. Geen slachtoffers, Tengevolge van kortsluiting is Maandag brand ontstaan in een kolenmijn te Genck (Belgisch- Limburg). Geen van de mijnwerkers, die aan het werk waren in de schacht, waar het vuur ont stond, liepen verwondingen op. Hun werktuigen gingen echter verloren. In Februari 1953 werd met toestemming van de Nato een vriendschapsverdrag gesloten tussen Joego-Slavië, Grieken land en Turkije. In die tijd heb ben, naar betrouwbare berich ten, de generale staven van de betrokken landen voortdurend voeling met elkaar gehouden. De bijeenkomsten van die staven hebben betrekking op de verdediging van de Balkan. Reeds had men het vermoeden, dat een en ander zou resulteren in een militair pact tussen deze 3 landen. Het ligt namelijk in het voornemen van de genoem de Balkanstaten te komen tot een gezamenlijke verdediging van Tracië en Macedonië. De 3 landen zien n.l. een eventuele militaire aanval komen uit de richting van Bulgarije. Het Bul gaarse leger heeft n.l. een sterk te van ongeveer 150.000 tot 200.000 man en is zeer modern uitgerust. Het heeft in zeer ruime mate de beschikking over tanks en andere gepantserde gevechtswagens. Strategisch ligt Bulgarije het best om van hieruit een aanval op de Bal- kanlanden te ondernemen. Kijkt men op de kaart, dan smalle strook. Voor een sterk leger is het weinig moeite door deze grensstrook heen te trek ken en verbinding te maken met het Albanese leger. Hier door zouden Joego-Slavië en Griekenland van elkaar ge scheiden zijn. Ja, het door de Sowjets zo gehate Joego-Slavië zou zelfs practisch geïsoleerd worden. Het is dus begrijpelijk, dat Joego-Slavië het grootste belang heeft bij het vrijhouden van deze corridor, waardoor het in contact kan blijven met Grie kenland en de overige buiten wereld. Eendracht maakt macht. Joego-Slavië en Griekenland begrijpen, dat zij in een derge lijk geval beide evenveel risico lopen door de Sowjets aange vallen te worden. Zij zien heel duidelijk in, dat het spreek' woord „Eendracht maakt Macht" nog altijd opgaat en daarom werden reeds geruime tijd door de generale staven besprekingen gevoerd. Aange zien Turkije ook in deze zone ligt en mede belang heeft bij 'n open Balkan, heeft dit land zich OOSTENRIJK V Zogrck ZWAHTL SYRlE NI DOUlAff v" 'v'>\ A,V 5 1 0 ziet men het al spoedig. Tussen Bulgarije en het communistisch Albanië ligt slechts een vrij accoord verklaard met de Grieks-Joegoslavische plannen. Als slotstuk is maarschalk Tito van Joego-Slavië naar An kara en Athene gereisd, alwaar hij op het hoogste niveau be sprekingen heeft gevoerd. Men is nu uiteindelijk gekomen tot een militaire alliantie en de op richting van een consultatieve vergadering voor de Balkan in de geest van de consultatieve assemblée van de Raad van Europa. Hierin zullen alle drie de deelnemende landen gelijke lijk vertegenwoordigd zijn. De assemblée zal afwisselend in de drie hoofdsteden Ankara, Athe ne en Belgrado bijeenkomen. Basis voor de vrede? Maarschalk Tito verwacht van dit bondgenootschap, dat het 'n hechte basis voor vrede en sta biliteit in de Balkan zal vormen en een belangrijke bijdrage tot de algemene vrede zal blijken te zijn. Koning Paul van Griekenland meent, dat dank zij dit bondge nootschap de aangesloten lan den in staat zullen zijn elke po ging om de territoriale status quo of het politieke regiem om ver te werpen, te verijdelen. „Het is het noodlot van de eer zuchtige, dat zij gevaar uitlok ken en het is de plicht van de verstandigen door een collectief optreden geweld te weerstaan", aldus de koning. De Balkan, die altijd het kruitvat van Europa is geweest, zou zonder een dergelijk pact weer de oorzaak van veel narig heid kunnen worden. Daarom zal de gehele Westerse wereld ongetwijfeld de prettige en vlot te samenwerking tussen Joego- Slavië, Griekenland en Turkije ten zeerste toejuichen, want 'n hechte, sterke combinatie op de Balkan kan inderdaad de we reld veel leed besparen. De raad van de gemeente Bier vliet kwam Maandagavond in het café van de heer Jos. Maas aan de Noordstraat in openbare vergadering bijeen, dit omdat het nieuwgebouwde gemeentehuis nog niet officieel geopend is. Ingekomen stukken. Het verificatiebureau van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten heeft de kas en de legeskas met de bijbehorende boe ken gecontroleerd. Uit het ont vangen rapport over deze opname blijkt, dat alles ni orde werd be vonden. Aan de heer L. de Smet zal een premie voor woningsplitsing van rijkswege worden toege kend, blijkens een schrijven van het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting. De raad be sloot het gemeentelijk aandeel in de splitsingskosten toe te ken nen. Aan J. J. Kornelis werd voor verbetering van zijn woning Gentsestraat 25 een premie toe gekend voor woningverbetering. In verband met de electrifica- tie van de Roodenhoek heeft de raad indertijd besloten 225, per perceel bij te dragen. De P.Z.E.M. richtte een schrijven tot de gemeente, waarin zij voor stelt zo nodig genoegen te nemen met een 15-jarige annuïteit voor deze bijdrage ad 18,19 per per- ceeL B. en W. stelde de raad in dit verband voor het verschul digde bedrag ineens af te doen, waartoe z.h.s. werd besloten. De voorzitter maakte aan de raad de uitslag van de aanbeste ding van de 4 woningwetwonin gen te bouwen in de Schoollaan bekend. De laagste inschrijver is E. v. d. Waeter te Biervliet voor 36.800,aan wie het werk werd opgedragen. Het inschrij vingsbedrag is verhoogd met 440,voor electrische instal latie. Aan het bestuur van de R.K. Bijz. School te Biervliet werd over het jaar 1954 een voorschot van ƒ2188,64 verstrekt op de ver goeding per leerling. Besloten werd de Minister van Wederopbouw en Volkshuisves ting te berichten, dat de raad de bedragen van de grondvoorschot- ten en bouwverschotten resp. voor de woningwetwoningen te Driewegen en het complex van 6 arbeiders- en 2 middenstands woningen zal aanvaarden op resp. 15.549,20 en 2465,32 voor wat betreft de grondverschotten en op ƒ161,510,— en ƒ114.155,— voor wat betreft de bouwver schotten. Na enige discussie en een uit voerige toelichting door de heer Kaan, gemeente-opzichter, werd z.h.s. besloten tot aanschaffing van een Graveleij motorgras- maaimachine over te gaan. De aanschafkosten van de volledige apperatuur bedragen ruim 2600. Met alg. st. werd besloten een bijdrage van 10,te verlenen in het nationaal monument voor Dr. Plesman. De P.Z.E.M. bericht, dat 16 per celen in de Koninginnepolder, Dunnépolder, Angelinapolder en op Philippine's en IJzendijks ge bied aangesloten kunnen worden op het electriciteitsnet. Op Bier- vliets gebied liggen 6 percelen. Uit het fonds onrendabele gebie den is een bedrag van 12.992,— toegezegd. De gemeenten moeten zelf 10.621 bijdragen, verdeeld als volgt: Philippine ƒ4230, IJzendijke 1071,en Biervliet 53,20,—. De betrokkenen dienen zelf 13.057,bij te dragen, welk bedrag tot 9932,— vermin derd kan worden, indien de be trokkenen zelf het graafwerk verrichten. Na enige discussie besloot de raad niet verder te gaan dan de reeds vroeger vast gestelde bijdrage van 225,per op het electriciteitsnet aan te sluiten perceel. De heer A. de Meijer, commies ter secretarie, werd met alg. st. tot gemeente-ontvanger benoemd en de heer J. den Doelder, com mies ter secretarie, tot onbezol digd ambtenaar van de burger lijke stand. Mej. C. S. van Hoeve werd met 6 stemmen benoemd tot vak onderwijzeres in de nuttige hand werken, dit in tijdelijke dienst op arbeidscontract. De eindwijziging begroting 1953 werd door de raad vastgesteld. De post onvoorzien bedraagt thans ƒ6784,91. Hierna volgde een bespreking over de verlichting van het Marktplein. Van de P.Z.E.M. werd reeds een plannetje voor de straatverlichting op het Markt plein ontvangen, welk plan B. en W. geen bevrediging heeft ge schonken. Uitvoerig werd een en ander besproken. B. en W. hoop ten binnenkort met definitieve voorstellen te kunnen komen. Na een bespreking in besloten zititng werd besloten het boerde rijtje van de heer C. A. Puijen- broek aan de Markt, thans be woond door de heer "C. Ver- planke met de bijbehorende per celen weiland aan te kopen. Hierna volgde een bespreking over het verlenen van een bij drage in het aanleggen van een stukje rijweg, welke toegang moet geven naar de ontworpen Noordweg in de Braakman. Door Rijkswaterstaat is het laatste ge deelte der verbinding geprojec teerd als rijwielpad, maar Rijks waterstaat is bereid ook dat laat ste gedeelte als 3 meter brede weg aan te leggen, indien de ge meente het verschil tussen de kosten van deze weg en het ge projecteerde rijwielpad zelf bij draagt. Deze gemeentelijke bij drage kan geschat worden op 6000,Een en ander zal nog nader bezien worden, ook een mogelijk asfalteren der toegangs weg door de Elisabethpolder; dit laatste zo mogelijk met medewer king van het Waterschap „Het Vrije van Sluis". Tijdens de rondvraag wijst de heer Iz. Michielsen (P.v.d.A.) op de noodzaak van het inrichten van een recreatiezaaltje voor de ouden van dagen. Spreker infor meert of een barak van het voor malige arbeiderslogeerkamp niet als zodanig ingericht zou kunnen worden. De voorzitter zegt, dat een barakje in gebruik gegeven is aan de plaatselijke meisjesver eniging. De heer Michielsen ging accoord met de toezegging van B. en W. bij andere gemeenten, die over een dergelijke recreatiezaal be schikken, te zullen informeren hoe het aldaar opgelost is. De heer A. J. van Hoeve (Prot. Chr.) wijst op slechte onkruidbe- strijding o.m. op het terrein van aannemer De Oude in de z.g. voorgronden. De voorzitter zegt, dat bij het uitgeven van grond in erfpacht geen itgelen gesteld worden om trent de verplichte onkruidbe- strijding. De heer Van Hoeve wijst er op, dat de laatste jaren geen reis voor ouden van dagen meer on dernomen wordt. Spr. vraagt of het niet mogelijk is dat van ge meentewege een zodanige reis georganiseerd wordt met mede werking van particuliere autobe zitters. De% voorzitter zegt, dat ter plaatse een commissie bestaat, die steeds deze reizen georgani seerd heeft. De heer A. Hamers (K.V.P.) zegt, dat hij als penningmeester der door de burgemeester ge noemde commissie wel iets af weet van het niet kunnen orga niseren van een reis. De bevol king leeft in het geheel niet mee. Als men gaat vragen om een bij drage, dan kan het gebeuren, dat in drie grote polders nog geen 16,bij elkaar verkregen wordt. Het lijkt wel of de men sen, die zich inspannen om gel den voor het zeer goede doel bij een te brengen, als bedelaars be schouwd worden. Het is ten hemel schreiend, dat de Bier- vlietse ingezetenen zo slecht hun taak ten opzichte van de ouden van dagen begrijpen. Aangenomen wordt dat Mos kou in Europa en West-Rusland beschikt over ongeveer 82 divi sies, zo heeft de Britse onder minister van Defensie, Nigel Birch, naar aanleiding van een vraag in het Lagerhuis meege deeld. Hieraan voegde Birch toe, dat naar schatting de totale strijd macht van 185 divisies, welke de Sowjet-Unie thans op de been heeft, binnen een maand na mobilisatie kan worden verdub beld. - •t-rrm.ViTsr'" -Tiry-ii door PIKE NORTON WILL'S 37) (Nadruk verboden). Delen van de Poolse stad Gdynia aan de Oostzee zijn door storm en overstroming geteis terd, aldus meldde radio-War- schau Woensdag. Bestratingen werden door het water vernield en een aantal nieuwe huizen, dat door het wa ter werd ondermijnd, stortte in. Vele andere hulzen moesten worden verlaten. Er is geen melding gemaakt van doden of gewonden. Het aantal dakloze gezinnen be draagt 62, aldus de radio. „Ik heb orders gekregen uw schip te onderzoeken", onderbrak de officier hem. „Wanneer u klachten hebt, dient u zich te wenden tot het hoofd van onze dienst. Ik verzoek u dringend in de hut te blijven en deze niet te verlaten". Hij salueerde weer en vertrok. Een agent vatte post bij de deur. De twee mannen keken elkaar aan. Een razende woede brandde in de ogen van de Chinees. Hij sprak echter geen woord en staar de onbewegelijk voor zich uit. Onderwijl werd het schip gron dig onderzocht. Iedere hut, iede re hoek, ieder gaatje werd een nauwgezet onderzoek onder worpen. Het duurde dan ook niet lang of Peter werd door één der agenten in zijn hut ontdekt. Snel bevrijdde de agent de inmiddels weer tot bewustzijn gekomen Pe ter van de prop in zijn mond en vroeg hem wie hij was. Peter slikte eerst een paar ma len «a uitte toen paar kara- achtige woorden. De agent glim lachte even. „Opgelucht", vroeg hij. Peter grinnikte terug en vroeg hem de touwen los te ma ken. „Wie leidt het onderzoek?" „Inspecteur Verberne", luidde het verrassende antwoord. „Natuur lijk wordt het schip onderzocht door een afdeling van de haven politie, maar de algemene lei ding berust toch bij hem". „Breng me zo gauw mogelijk bij hem. Ik moet hem dringend spreken", zei Peter. De agent bracht hem naar het voordek, waar Verberne heen en weer wandelde. „Wel heb ik van mijn leven!" riep de inspecteur verwonderd uit. „Hoe kom jij hier verzeild? Waar ben je vanmor gen zou gauw heen gegaan?" „Ik vond hem gebonden in een hut, inspecteur", zei de agent. „En hij heeft me gauw bevrijd ook", voegde Peter er aan toe, zich be haaglijk uitrekkend nu hij niet meer in zijn bewegingen belem merd werd door de knellende touwen. „Ik ging vanmorgen bij jou weg om Verduijnen te gaan zoeken. Stom van me «in alleen te gaan, maar enfin. Ik maakte hem eerst flink kwaad, zodat hij zijn zelfbeheersing verloor. Dat leek me de beste manier om hem aan het spreken te krijgen. Ik vertelde hem over de dood van Perpagos, de vondst van de ver dovende middelen en eistte toen opheldering over de verdwijning van Milly." Even trok er een schaduw over zijn gezicht toen hij de naam van het meisje uitsprak, maar hij vervolgde; „Juist toen hij mij iets wilde vertellen, werd ik van achteren af neergeslagen. Ver moedelijk hebben ze me daarna hier aan boord gebracht, maar dat kan ik mij niet meer herin neren". Je hebt zeldzaam geluk gehad, dat moet ik zeggen", merkte de inspecteur ernstig op. „Als wij niet hierheen gekomen waren om het schip te onderzoe ken, dan was je mee uitgevaren en Joost mag weten, waar naar toe. Weet, dat men het schip al voor vertrek gereed maakte?" „Ik was zo ongeduldig, dat ik me niet meer realiseerde, welk een gevaarlijk spel ik speelde, maar gelukkig.... dat gevaar is ook weer gekeerd". De inspecteur stapte over op een ander onderwerp. „Ik heb een politiebericht uit laten zen den. Zo in de stijl van: Ieder die inlichtingen over Milly van Zanten kan verstrekkenenz." Peter scheen niet te luisteren. „Is Verduijnen hier aan boord?" Ver berne haalde zijn schouders op. „Dat weet ik ook nog niet. Ik zal straks de gehele bemanning aan laten treden. Dan zien we het vanzelf." Een agent trad naar voren en meldde: „Er is iets gevonden, in specteur. Wilt u even komen?" De inspecteur knikte en volgde de agent. Ook Peter ging mee, vervuld van een bang voorge voel. Ze daalden af naar het ruim en vonden daar enkele agenten druk bezig met het verschuiven van kisten en kratten. „Wat is er voor belangrijks, mannen?" in formeerde de inspecteur. „Dit, inspecteur", antwoordde één der agenten, wijzend op een half ge opende krat. „Ze kantelde, toen ik haar opzij zette. Het viel me op, dat ze zo licht was. Ik maak te ze open en vond dit". Al spre kend stak hij zijn hand in de krat en haalde er een paar zakjes uit. „Aha", mompelde de inspec teur. „Precies zulke zakjes als ik vanmorgen vond. Daar bleek la ter cocaïne in te zitten. Ik moet me wel sterk vergissen als dit niet hetzelfde is." Hij peuterde het zakje open en knorde tevre den. „Sneeuw", zei hij goedge humeurd. „We hebben wel veel geluk vandaag. Zoek maar ver der, jongens", wendde hij zich daarna tot de agenten. „Zoek alles wat je aan verdovende mid delen kunt vinden bij elkaar. Be waak verder het schip zodat er geen man op of af kan". (Wordt vervolgd). was wel Catharina de Medici, dochter uit het beruchte gif- mengs terges lacht. Zij was het die met Hendrik II van Frankrijk huwde en hiermede het gebruik ^an gif in Frankrijk introduceer- de. Zij opereerde geheel op eigen houtje en behoefde geen hulp van anderen. Later werd gif niet meer di rect gebruikt voor politieke doel einden doch kwam het meer in gebruik bij het volk, dat al spoe dig de kunst had afgekeken. Hier waren het hoofdzakelijk vrouwen, die op geldelijk gewin uit waren en door middel van gifmoord zich ongemerkt in het bezit van grote sommen gelds trachtten te stellen. Huwen, moord en erfenis was toen de gebruikelijke regel. Dat men toen niet op een paar doden keek, moge blijken uit het feit, dat sommige vrouwen er niet voor terugdeinsden tien tot twin tig slachtoffers te maken. In Duitsland kende men het geval van Margareta von Bremen die door middel van arsenicum liefst 22 slachtoffers maakte. In ons eigen land bracht het einde van de negentiende eeuw een ware sensatie, toen bleek dat een vrouw te Leiden, bijge naamd „Goeie Mie", door toedie ning van gif niet minder dan 27 slachtoffers had weten te maken. In Frankrijk en andere landen deden zich soortgelijke gevallen voor. Wij behoeven slechts aan het proces tegen Marie Besnard te herinneren. Zij werd beschul digd van gifmoord op haar man en een aantal familieleden In onze moderne tijd' komt moord door gif niet meer zoveel voor als in vroeger tijden. De oorzaak hiervan laat zich gemak- kelijk raden. Door het voort schrijden van de medische weten schap is men zo ver gekomen, dat de eventuele aanwezigheid van gif in het lichaam van de overledene altijd aan te tonen is. Het risico voor de moordenaar of moordenaresse is hierdoor aanmerkelijk groter geworden dan voorheen. Hierdoor heeft 't gif zeer veel van zijn waarde als moordwapen verloren. Het gebruik van gif, om iemand te doden, is reeds zeer oud. Dit wapen, dat in de meeste geval len met onfeilbare zekerheid wierkt, is in de loop der geschie denis reeds zovele malen ge bruikt, dat het in de criminali teit een grote bekendheid heeft verworven. Het typische ver schijnsel doet zich voor, dat het in bijna alle gevallen door vrou wen wordt gebruikt, terwijl de man bij voorkeur een vuurwapen bezigt. Het is psychologisch ook ver klaarbaar, daar de vrouw in het algemeen een afkeer heeft van geweld. Gif is een wapen, dat eigenlijk ongemerkt zijn werk doet en zich ook bij uitstek voor het gebruik door een vrouw leent, omdat het altijd op de een of andere manier moet worden toegediend in drank of eten, waartoe juist de vrouw zo ge makkelijk in de gelegenheid is. De geschiedenis kent vele be ruchte gifmengsters tegen slechts enkele gifmengers. Reeds in de tijden vóór onze jaartelling maakte men gebruik van gif. Het werd toen door primitieve volksstammen gebruikt bij de jacht. Pijl- en speerpunten wer den in de stof gedoopt en de uit werking was zodanig, dat de ja ger, ook al trof hij het dier niet dodelijk, zeker kon 'zijn van zijn buit, daar het wild in zeer korte tijd aan de inwerking van het gif overleed, of verlamd werd, waardoor het niet meer in staat was zich te verweren of te vluch ten. HET GIF BREEKT BAAN. In het oude Perzië en Egypte werd het gifmengen door specia le personen als een wetenschap beoefend. Het stond hier niet zo zeer in dienst van de misdaad dan wiel in die van de toenmalige medische wetenschap. Van hier kwam het in Italië, waar het hoofdzakelijk voor duistere doel einden werd toegepast. Daar ge bruikte men het in de tijden der renaissance als „stille moorde naar". Door gebruik van gif werden macht, aanzien en rijkdom' ver gaard en een ieder, die een be lemmering hiertoe vormde, uit de weg geruimd. Het waren hoofdzakelijk de adellijke vrou wen, die zich hiermee bezig hiel den. Konden de mannelijke tel gen van het geslacht om de een of andere reden niet door wapen geweld hun doel bereiken, dan werden de dames ingeschakeld, die via intrige, andere middelen en tenslotte door gif het doel wel onbemerkt wisten te berei ken. Een specialiste op dit gebied De toestand van oud-president Truman, wiens blinde darm en galblaas zijn weggenomen, is bevredigend. Hij is echter nog niet buiten gevaar, aldus een mededeling van zijn dokter.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 5