Uit de Provincie RECHTSZAKEN 2)e wittecRaa} Vermoedelijke martelplaats van Bonifatius gevonden Gemeenteraad Groede van I Billy Graham volgend jaar opnieuw in Nederland Binnenlands Nieuws Bedell Smith brengt verslag uit Veroordelingen in Oost-Duiisland TERNEUZEN. WESTDORPE. ZAAMSLAG. ZIERIKZEE Al hebben de wetenschappe lijke opgravingen op het markt plein te Dokkum geen treffende terpvondsten opgeleverd, die enig licht kunnen werpen op de ouderdom van de eerbiedwaar dige nederzetting, die al in 754 Dokkum heette, toch heeft men bij het blootleggen van de fun damenten van de bekende Bo- nifatius-abdij een merkwaardi ge ontdekking gedaan. Het is namelijk gebleken, dat de terp waarop de kerk heeft gestaan, voordien geen enkele bebouwing torste, zodat ze geheel onge stoord de archeologen ,,in han den is gevallen". Keurig opge tast met grote kwelderzoden, waartussen nu nog het vergane gras is te zien, vormt ze een zeldzaamheid in de terpencul tuur, omdat ze van geheel an dere structuur is dan de tot dus verre afgegraven hoogten, die steeds de door de eeuwen heen achtergebleven bouwresten be vatten. Tot de zool toe is men doorgedrongen. Precies op N.A.P., vier meter beneden het maaiveld, werd de oorspronke lijke zavelgrond bereikt. Eigen aardig is ook, dat deze onder grond over een lengte van 20 meter al een helling van 1.50 m. te zien geeft, wat op oeverland duidt. Zou hier in de buurt een ri viertje hebben gestroomd, dat Bonifatius heeft gebruikt om bij Dokkum te kunnen landen? Drs H. Halbertsma, conservator bij de Rijksdienst voor het oudheid kundig bodemonderzoek te Amersfoort, die de leiding bij de opgravingen heeft, is inderdaad deze mening toegedaan. Hij houdt het er voor dat dit ri viertje is blijven voortbestaan in de Zuiderzee, eertijds bevaar baar getijwater, dat ter hoogte van Dokkum in de Dokkumer Ee viel. Is dan Bonifatius ook op deze oever vermoord? Óok deze vraag beantwoordt de heer Halberts ma bevestigend. „Het kan niet missen", zei hij. Wat weten we eigenlijk van de martelplaats af? De zende ling is „bij Dokkum" vermoord, zegt de historie. Voorts heeft de historicus houvast aan de be trouwbare gegevens in de oud ste „Vita", geschreven door een jongere tijdgenoot van Bonifa tius, Willibald, in 778. Deze ver telt, dat volgens volksbesluit op de martelplaats 'n hoogte (terp) is opgeworpen, waarop nader hand een kerk is gesticht. Gouw. graaf Abba, die de moordenaars genadeloos strafte, heeft het toezicht op deze terpbouw ge had. Hij heeft tevens bij toeval een zoetwaterwei in de omge ving van de terp ontdekt, toen de kerk bijna gereed was. De terp is van jonge datum en kan pas na de komst van het Chris tendom opgeworpen zijn, omdat in de kruin van deze hoogte 'n uit het Karolingisch tijdvak stammend grafveld te voor schijn kwam, waarin de Chris telijke begraaf wijze werd toe gepast. De terp, waarop Dok kum in die dagen als gehucht bescherming tégen het water zocht, bestond reeds vóer 754. De nieuwe heuvel is dus aan de Noordelijke kant van de Dokku mer-terp opgericht. De kerk, of het kloostertje, die op Abba's terp kwamen te verrijzen, kon niet worden te ruggevonden. Misschien lag ze op een andere plaats als waar nu gegraven is, in elk geval moet ze uit hout zijn opgebouwd geweest. Wel zijn twee zware palen gevonden naast de fun dering der latere, uit tufsteen opgetrokken abdijkerk, te weinig aangrijpingspunten om de hou ten kerk te reconstrueren. Drie eeuwen later ongeveer ontstond de tufstenen abdij voor die tijd een indrukwekkend gebouw. Tien meter breed en ruim 40 meter lang, eenschepig, kruisvormig, en aan de West kant voorzien van een toren. Deze tufstenen toren is later (13e eeuw) vervangen door een uit baksteen opgetrokken toren, een vrij zwaar geval, getuige de gevonden fundamenten van 10 bij 10 meter in het vierkant. De abdij is kort na de hervorming, die korte metten maakte, ge sloopt. De bakstenen toren heeft het langer uitgehouden, deze ging in 1832 door afbraak ten onder. Van kerkhof werd 't voormalig kloosterterrein des tijds beestenmarkt. „Voorwaar een wel zeer vernederend slot aan deze kloosterhistorie, waar mede Dokkum al een even slechte beurt heeft gemaakt als met het voorval, dat aanleiding tot de kloosterstichting is ge weest", merkte de heer Halberts ma op. Honderden malen Is gevraagd waar nu eigenlijk Bonifatius precies de dood vond. Als drs Halbertsma's oordeel ook door andere deskundigen wordt ge deeld, dan zal straks een eind aan de strijd der meningen ko men. Het is in ieder geval ver blijdend, dat nde opgravingen aan de vooravond van de Boni- fatius-herdenking tot deze we tenschap hebben bijgedragen. De opgravingen worden in deze week gestaakt. Gedurende 3 tot en met 7 Juli zullen de graafputten nog open gehouden worden voor publieke bezichtiging, maar daarna wor den ze dichtgeworpen. Uitgeleide gedaan door leden van het Nederlandse organisatie comité is Woensdagochtend om kwart voor ell met het K.L.M.- toestel naar Frankfurt vertrok ken de Amerikaanse evangelist Billy Graham. Nadat hij in Frankfurt een bij eenkomst voor de Amerikaanse militairen heeft geleid, gaat Gra ham via Dusseldorf naar Berlijn, waar het Olympia-stadion met 100.000 plaatsen is gehuurd en waar hij ook een groot aantal mensen uit Oost-Duitsland' hoopt te kunnen toespreken. Op 1 Juli gaat hij naar Ame rika terug wegens zijn verplich tingen aan de televisie-uitzendin gen, tijdens welke hij spreekt in zijn rubriek „Het uur der beslis sing". De Amerikaan is opgetogen over de ontvangst in Nederland en over het grote aantal mensen, dat hem heeft willen beluisteren, zo vertelde hij vóór zijn vertrek. Volgens zijn eigen schatting heb ben 1800 a 2000 mensen Dinsdag avond in het Olympisch stadion gehoor gegeven aan zijn oproep voor het podium te treden en daarmee getoond „hun leven in dienst van Christus te willen stel len". Naar wij van het Nederlandse comité vernamen, heeft men tot dusver 750 ingevulde kaarten van deze mensen binnengekregen. Er worden nog vele honderden kaar ten verwacht. Een voorlopige in druk geeft 't beeld, dat van deze mensen velen niet tot enig kerk genootschap behoren. Men is thans druk bezig de kaarten te sorteren voor de diverse kerke lijke instanties. Men heeft Billy Graham ge vraagd volgend jaar opnieuw naar ons land te komen, doch dan voor een wat langere duur. Vanwege vele afsprakep kon de evangelist geen toezegging doen. Wellicht is het mogelijk, als hij volgend jaar Glasgow bezoekt, voor enige tijd naar ons land te komen, zo deelde hij mee. COOP. VRUCHTENVEILING ZEEUWSCH-VLAANDEREN TERNEUZEN. Veiling van 23 Juni. Per 100 stuks in guldens: Sla 2.50—4.50. Per stuk in centen: Bloemkool A 2040, B 11—17, C 9; Groene Komkommers B 31, C 24; Witte Komkommers A 25—31, B 24, C 26—27. Per bos in centen: Selderij 11- 13; Peen II 2527; Kroten 7- 11; Uien 4—12. Per kg in centen: Eerstelingen Bonken 25—26, I 20—25, II 12— 18, kriel 912; Asperges afw. 5091; Tuinbonen 3739; Dop erwten 45; Peulen 6181; Poste lein 1517; Savoye kool 211; Rabarber 18; Tomaten 120130. Aardbeien: Dutch Evern 65 91; Madame Moutöt 80112; Ju- cunda 8692; Climax 90101; George Solt Webel 7596; Fram boosaardbei 100—109. Rode bessen: Jhr Van Tets 101 104; Kersen 68—88. De onderminister van Buiten landse Zaken, Walter Bedell Smith, heeft Woensdagmiddag op het Witte Huis in tegenwoor digheid van president Eisen hower aan dertig vooraanstaande parlementsleden zowel democra ten als republikeinen, verslag uit gebracht over de resultaten van de conferentie van Genève. Alle belangrijke figuren van het huis van afgevaardigden en de senaat waren aanwezig. De parlementaire leidiers wil den na afloop van de bijeenkomst slechts mededelen, dat de kwes ties Korea en Indo-China ter sprake waren gebracht en dat zij „zich niet tevreden hadden ge steld met luisteren alleen". De uiteenzetting van Bedell Smith was „zeer gedetailleerd", aldus senator William Knowland. De nationale veiligheidsraad is kort na het vertrek der parle mentsleden in het Witte Huis bij eengekomen. VIERJARIG MEISJE NA BESTRAFFING OVERLEDEN. Tegen de moeder 1 jaar voorwaardelijk geëist. Voor de rechtbank te Amster- dag heeft een 34-jarige moeder van 11 kinderen terecht gestaan, die er van wordt beschuldigd op 9 April 1948 een bijna 4-jarig dochtertje na een afstraffing op zo'n hardhandige manier een duw te hebben gegeven, dat het meisje tegen de rand van een kinderledikant terecht kwam, een schedelbasisfractuur op liep en hieraan tijdens over brenging naar het ziekenhuis overleed. De vrouw, P. H.-B., beaamde me(| enkele hoofdknikken het trieste verhaal, dat de president uit de stukken voorlas. Het meisje was de bewuste dag lastig en huilerig geweest hetgeen de moeder, die in ver wachting was, zenuwachtig had gemaakt. Een ogenblik had zij zich niet kunnen beheersen en haar dochtertje een pak slaag gegeven. Daarop had zij het 64 voQr de kind een duw gegeven met het ten precies b genoemde gevolg. Het was met, wat er aan de band de bedoeling van de moeder ge een straf heeft gehad, zo zwaar als geen college kan opleggen. Ernstig vond hij het, dat de vrouw het oudere zusje had ge- instrueerd onwaarheid te spre ken en dat zij de vader onkun dig had gelaten. Met zijn eis van 1 jaar voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar terzake van opzettelijke mishandeling de dood tot gevolg hebbende, hield hij rekening met het feit, dat het trieste voorval zo lang geleden is geschied. De raadsman was van oordeel, dat het wettig bewijs ontbrak. Hij meende, dat door 't schuld besef van de vrouw, deze de fei ten niet juist heeft weergege ven. De opzet tot mishandeling achtte hij niet aanwezig ge weest. Tot slot verzocht hij de rechtbank de uiterste clementie te betrachten. Uitspraak 6 Juli. Vier Oostduitsers zijn te Erfurt tot dwangarbeid! veroordeeld we gens werkzaamheden voor „een Westduitse spionnagegroep van de fascistische generaal Gehlen", aldus meldt het communistische Oostduitse blad „Das Volk" gis- De vierde veroordeelde, Klatts vrouw, kreeg zes maanden dwangarbeid wegens medeplich tigheid, teren. Eén van de veroordeelden, Her mann Klatt te Eisenach, werd tot 15 jaar veroordeeld. Twjtee an deren, die Klatt inlichtingen had den gegeven over de Russische bezettingsstrijdkrachten en de spoorwegen, kregen tien jaar. Hun bezittingen werden verbeurd verklaard. SEROOSKERKE MOET KIEZEN TUSSEN 2 KERKGEBOUWEN. Serooskerke, op Schouwen, dat vóór de ramp plm. 230 inwoners had, waarvan ongeveer 200 Her vormd, ziet zich geplaatst voor een eigenaardig dilemma. Natuurlijk ging de ramp ook aan de kerk niet zonder ernsti ge ravage aan te brengen voor bij. Deze kerk is zeer oud, de to ren staat scheef van ouderdom en monumentenzorg dringt aan op restauratie van kerk en to ren. Uit Australië kwam echter een aanbieding voor het plaatsen van een nieuwe kerk. Moet men deze sympathieke geste uit Australië van de hand wijzen en de huidige kerk, ten koste van grote financiële offers, restau reren, of moet men het ge schenk aannemen en straks kerk gaan houden in een ge bouw, dat nu eenmaal beter aan de eisen van de moderne tijd kan worden aangepast, dan het bouwwerk uit de middeleeuwen? Dit laatste betekent dan af braak van de oude kerk, want 2 kerken voor nog geen 200 in woners is natuurlijk te veel. DE VERGOEDINGSNORMEN VOOR HERVERKAVELINGS- GEBIEDEN. Tijdens de maandelijkse verga dering van de herverkavelings commissie Zeeland die gistermid dag is gehouden, zijn de vergoe dingsnormen voor landbouwers in de herverkavelingsgebieden Tholen, Schouwen Duiveland, Zuid Beveland en de polderwaar den ter sprake gekomen. De ver gadering was van oordeel, dat de tegenwoorige normen verouderd zijn en dat de invoering van meer billijke vergoedingen gewenst is. De herverkavelingswerkzaam heden op Tholen zijn, zoals reeds is gemeld, kort geleden tijdelijk gestaakt, omdat geen overeen stemming over de te verlenen verkavelingen kon worden ver kregen. De vergadering van gistermid dag schijnt de mogelijkheid te openen, dat de ruilverkavelings werkzaamheden op het eiland Tholen binnen afzienbare tijd worden hervat, indien althans de nieuwe vergoedingsnormen wor den aanvaard. Reis ouden van dagen. Voor de ouden van dagen alhier bestond gisteren gelegenheid zich te laten inschrijven voor de reis op 13 Juli a.s. naar het 7 km ten zuiden van Mechelen gelegen Hofstade. Voor deze traditionele jaarlijk se reis bestond ook ditmaal grote animo, want er kwamen niet min der dan 214 inschrijvingen bin nen. Dank zij de vrijgevigheid van de burgerij zal onze oudjes die dag ook een warme maaltijd wor den aangeboden. Geslaagde schoolreis. Na de 6-daagse te water door de 3e jaars, de 3-daagse te land door de 2e jaars, maakten Dins dag j.l. een 45-tal leerlingen van de le klasse van de openbare U.L.O. school alhier een ééndaag- se reis per autobus naar Brugge en Oostende. De tocht stond onder leiding van de heer A. de Vries, onder wijzer aan de school, daarbij ge assisteerd door de dames mevr. schakers, die zich deze avond zo fel geweerd hadden, zouden voortgaan met de beoefening van het mooie spel, opdat ze eenmaal sieraden voor de club zouden worden. De heer G. E. van Halsema, die in verband met zijn aanstaand vertrek naar elders voor de laat ste maal op de club aanwezig was, mocht een vriendelijk en welgemeend afscheidswoord in ontvangst nemen, waarbij hem dank werd gebracht voor de steun, welke de schaakclub van hem heeft ondervonden. Geslaagd. Aan de Rijkskweekschool te Middelburg slaagde voor onder wijzeres, onze stadgenote mej. C. van der Peijl. Examen paedagogiek. Dinsdag slaagde aan het Nuts- seminarium voor paedagogiek te Amsterdam voor de middelbare akte paedagogiek A, de heer W. A. Janssen, alhier. Goed afgelopen. Gistermiddag te ongeveer half Goedhart, mevr. Holvast, mevr. kwam de 5-jarige Christien De Vries en mevr. Van Vugt. de Putter, die te Zaamslag-Veer Onder slechte weersomstandig- °P uitgebroken gedeelte van heden werd 's morgens om half de rijweg liep, in aanraking met acht te Terneuzen gestart, doch 0611 bromfiets, bereden door mej. toen men na aankomst te Brug-P- P. de K. uit Boschkapelle. Daar het meisje door de schok enigszins versuft was, werd ge neeskundige hulp ingeroepen. Dokter Elenbaas kon gelukkig constateren, dat de kleine geen ge de bus verliet was het droog en werd het allengs stralend weer. In het oude en schilderachtige Brugge werden talrijke beziens waardigheden bezocht en ook de ernstig letsel had opgelopen. Belfort beklommen. Vervolgens ging het naar de badplaats Oostende, waar men geruime tijd verpozing aan en in zee zocht. Langs de kust via het mon daine Knokke ging het weer huis toe. Moe, dóch zéér voldaan, keerde men omstreeks kwart TEGEN EEN VRACHTAUTO GELOPEN EN GEDOOD. Toen mevrouw S. Stoffels Monnikendam uit Amsterdam, 59 jaar oud, Woensdagmorgen omstreeks elf uur haar auto op de Herengracht in Den Haag had geparkeerd, ging zij voor haar auto langs om dé rijweg over te steken. Zij liep daarbij tegen een passerende vrachtauto en werd tegen de grond geslingerd. Aan de 'bekomen inwendige kneuzin gen is zij nog ter plaatse over leden. - De raad dezer gemeente kwam Woensdagavond onder voorzit terschap van burgemeester J. C. Everaars bijeen. De voorzitter deelde mede, dat Gedep. Staten geen bezwaar zul len maken tegen de door de Grintweg-commissie voorgeno men asfaltering van de weg GroedeOostburg. Indien deze weg zal worden geasfalteerd zullen de kosten over 10 jaar gerkend 80.000 be dragen, terwijl thans de jaarlijk se onkosten 7000 bedragen. Zo dra de officiële goedkeuring ont vangen is, zal het voorstel om tot asfaltering over te gaan aan de raad worden voorgelegd. Het Vrije van Sluis heeft aan vankelijk te kennen gegeven geen bezwaar te hebben tegen toekenning van het door de ge meente begeerde terreintje voor het bouwen van 10 zomerhuisjes aan de kust. Later deelde het wa terschap echter mede, dat in ver band met het deltaplan waar schijnlijk de zeewering ter plaat se verhoogd zal moeten worden, waardoor niet meer dan 3 a 4 zo merhuisjes geplaatst zullen kun nen worden. De jaarlijkse huurprijs van de ze grond bedraagt 3 ct per m2. Aan de heer P. J. van den Broeke werd ontslag verleend als lid der woonruimtecommis sie. Aan de Stichting tot bevorde ring en exploitatie van R.K. vlas- sersscholen werd over 1954 een subsidie van 50 toegekend. Aan de gemeente-ambtenaren zal een vaste vacantie-uitkering van 2 der jaarwedde worden toegekend. Agenda raadszitting. lOp de Maandagmiddag a.s. te houden raadsvergadering ko men de volgende punten in be handeling; Voorstel opzegging gemeen schappelijke regeling Centraal Bouw- en Woningtoezicht in O. Gongwedstrijd Schaakclub Terneuzen. Bij Kon. Besluit is het raads besluit goedgekeurd tot vrijstel ling van vermakelijkheidsbelas ting aan alle plaatselijke vereni gingen. De Hoge Raad van Adel heeft zijn goedkeuring gehecht aan het ontwerp der gemeentevlag. Deze vlag bestaat uit 5 horizontale ba nen afwisselend blauw-wit en in het centrum van de vlag het ge meentewapen, zijnde een wit schild met schuine blauwe baan beginnende in de linkerboven hoek. Van dokter M. J. Sorgedrager was bericht ontvangen, dat hij ac coord ging met de ontworpen in structie. Met ingang van 1 Juli a.s. werd hij tot gemeentegenees heer in vaste dienst benoemd. Nu de traverse gereed is geko men, gaat het doorgaand verkeer buitenom de gemeente en achten B. en W. het niet meer noodza kelijk dat voor de gehele Bleke- straat een wachtverbod gehand haafd blijft. Zij stelden daarom voor dit verbod alleen nog maar voor het zuidelijk gedeelte van die straat te handhaven, hetgeen werd aangenomen. Daar geen overeenstemming werd bereikt om in samenwer king met andere gemeenten een vuilnisauto aan te kopen, stellen B. en W. voor het ophalen van huisvuil op te dragen aan de heer Risseeuw-Jansen, die zich bereid verklaarde zulks gedurende 2 halve dagen in de week te doen, hetgeen werd aangenomen. Teneinde te voorzien in kas geld werd een geldlening aange gaan voor een jaar ten bedrage van ƒ75.000, rentende 1(4, vóór negen in veilige haven weer. Zeeuws-Vlaanderen; voorstel weer. I grondverkoop; voorstel wijzi- ging ambtenaren-reglement, I arbeidsovereenkomstenverorde ning en rechtspositieregelingen i secretaris, ontvanger en ambte naren van de burgerlijke stand; voorstel tot wijziging uitbrei dingsplan in hoofdzaak met de bebouwingsvoorschriften en voorstel tot herziening van de partiële uitbreidingsplannen in onderdelen voor de buurtschap pen. Gevonden voorwerpen. De volgende voorwerpen zijn gevonden: een parapluie, inl. Posteommandant Rijkspolitie; 'n mantelceintuur, inl. idem; een duimstok, inl. kapper Lensen; een portemonnaie, inl. Van Doorn, Eendracht C 135. Dinsdagavond heeft de Ter- neuzense schaakclub het seizoen 1953'54 besloten met een wel geslaagde en spannende gong wedstrijd in haar clubgebouw „Des Pays-Bas". In zijn openingswoord herin nerde de voorzitter, de heer J. J. Kaan, aan de promotie van het eerste tiental naar de zuidelijke competitie van de Koninklijke Nederlandse Schaakbond en aan de zware wedstrijden die nodig waren om tot dat resultaat te ko men. Met een toepasselijk woord reikte hij de in de plaatselijke clubcompetitie gewonnen wissel bekers uit aan de heren M. J. Quakkelaar en N. Buijsert. die resp. kampioen werden in de le en 2e afdeling. Voor de gorigwedstrijd bestond een voor deze tijd van het jaar ongewone belangstelling. Een kleine dertig schakers, onder wie tal van genodigden, kregen tot één uur 's nachts elk niet minder dan veertien „vluggertjes" van 10 minuten af te werken. De wedstrijdleider, de heer H. Voorhans, had de deelnemers daartoe in drie groepen verdeeld. Voor elke groep waren vier prijzen beschikbaar, bestaande uit kunstvoorwerpen, sigaren en sigaretten. In groep A vielen de prijzen ten deel aan de heren M. J. Quakke laar, P. J. van de Sande, G. E. van Halsema en A. de Coninck, resp. met 12, 9, 7 en 6(4 punt. In groep B boekte de jeugdige H.B.S.'er J. Marsilje een fraai re sultaat door met 9% uit 14 be slag te leggen op de eerste plaats. De heren N. Buijsert en J. J. Kaan behaalden ieder 9 p., terwijl de heer G. Dijselynck 8V2 p. ver kreeg. Groep C bracht een overwin ning voor de heer J. v. d. Boom gaard en de jonge H.B.S.-leerling A. Jurriens, elk met 11 P. De he ren G. J. van Campen en J. de Waal boekten ieder 7(4 p. De voorzitter sprak in zijn slot woord de hoop uit, dat de jonge T weest, dat de duw zo hardhan dig zou aankomen. Zij was he vig geschokken van de gevolgen, zij stopte het kind in bed en in strueerde een ouder zusje, dat zij moest zeggen dat het meisje van de trap was gevallen. Het voorval verzweeg zij ook tegen haar man. Toen deze thuis kwam en zijn dochtertje zag waarschuwde hij onmiddellijk 'n dokter, die het kind ogenblik kelijk naar het ziekenhuis liet overbrengen. Tijdens het ver voer overleed het meisje. Ook tegenover de politie, die zoals gebruikelijk een onderzoek in stelde, zei de- moeder dat het meisje van de trap was geval len. Nu, ruim 6 jaar later, was de ware toedracht toch bekend geworden. De vrouw was ver scheidene keren voornemens ge weest zich naar de politie te be geven. Doch deze stap had zij niet kunnen volbrengen. De officier van Justitie, zei in zijn requisitoir, dat de vrouw 6 jaar lang, door de wroeging al is, zien zij links en rechts gewapende Noormannen als het ware uit de lucht val len. Wild naar hun wapens grabbelend springen zij overeind, maar in de tussentijd zijn de meeste van Eric's mannen reeds beneden aangeland. „Van een eenvoudig zeeman worden maar de dolste dingen ge- eist", bromt Orm ver ongelijkt. „Nou moet er weer van zo'n ijzingwekkende hoog te gesprongen worden moet je den Aarzelend kijkt hij om zich heen. Maar dan loopt hij snel naar een gedeelte van de kust, dat minder steil naar beneden gaat. Op Glan- dannon Hall heeft hij zich laten voorzien van schild en speer en het eerste als sleetje gebruikend, laat hij zich zo naar beneden glij den. „Gelukkig, dat mijn goeie, ouwe grootmoeder dit niet meer heeft kunnen meemaken," mop- En dat dan heel gewoon vin- „Wat een ellende alle- pert hy. maal." Intussen is een bitter gevecht begonnen. Bij het flauwe schijnsel van het kleine legervuur leveren spookachtige gestalten een strijd op leven en dood. Het ketsend staal der zwaarden zingt zijn ve nijnig lied terwijl de doffe klappen, die de schilden opvangen, klinken als macabre trommelslagen. Af en toe zügt een man ineen. Een pi raat? Een Noorman?... Orm heeft zich nu ook in een stryd geworpen. Zich zorgvuldig dekkend met zün schild laat hy tel kens een zeerover struikelen door hem zijn speer tussen de benen te steken. En wie struikelt in dit ver beten gevecht, is een verloren man.De Schotse verspieders strij den met leeuwenmoed. Wraak broeit in hun harten: ook zü heb ben met deze zeeschuimers een re kening te vereffenen. „Hadden de ze mannen van Glandannon Hall slechts betere wapenen", denkt Eric. „Wee dan degeen, die hun vü- and is". Een hoog oplaaiend vuur is snel uitgebrand. En het duurt dan ook niet lang of het gevecht is beslist. De piraten zijn verslagen. Met deernis constateert Eric, dat ook in de eigen gelederen verliezen zijn te betreuren. Maar er moet direct verder gehandeld worden. Zich tot een der Schotten wendend, vraagt hij„De schepen moeten thans zo snel mogelijk in veiligheid ge bracht worden. Waar is een ge schikte schuilplaats?" „En we mogen wel heel hard voortmaken ook", voegt Orm er wrevelig aan toe. „Wij maken ons hier druk om die schepen, maar niemand schijnt zich af te vragen wat Ragnar de Rode intussen voor kunsten uithaalt. Het zou me hele maal niks verwonderen als Loch- lan Hall op ditzelfde ogenblik in lichter laaie stond..." De gemeenteraadsverkiezing. De voorlopige uitslagen van de gisteren te Zierikzee gehouden gemeenteraadsverkiezing zijn: Het totaal aantal uitgebrachte stemmen 3807 (in 1949 3650). Hiervan verkreeg de P.v.d.A. 1011 stemmen (1124)A.R. partij 875 (843); V.V.D. 368 (436); C.H. U. 391 (439), K.V.P. 422 (413), Middenstandspartij 102 (159), Al gemeen belang 210 (.159); partij ,,Het roer om" 428 (geen). De voorlopige zetelverdeling is nu: P.v.d.A. 4 (4); A.R. partij 3 (3); V.V.D. 1 (2); C.H.U. 1 (2); K.V.P. 2 (1); Middenstandspartij geen (1); Algemeen belang geen (geen); „Het roer om" 2 (geen). De verkiezing werd voorafge gaan door een propagandastrijd, waarin de acht deelnemende par tijen en groeperingen elkaar fel bekampten. Twee groepen namen deel als oppositiepartij. Volgens de voorlopige verdeling zal een dier groepen („Het roer om") met twee zetels in de nieuwe ge meenteraad vertegenwoordigd zijn. De tweede oppositiepartij kwam weinig stemmen tekort om een zetel te veroveren. JONGEN VERDRONKEN. De 6-jarige Jan van der Hoek uit Rotterdam is Dinsdagavond in de Kralingseplas verdronken. Door onbekende oorzaak was hij te water geraakt. Een agent van de politiepost aan de Oude- dijk, die gewaarschuwd door een zusje en een broertje van het slachtoffertje, meteen uitrukte, slaagde er direct in hem op het j droge te brengen. In afwachting van de komst van de G.G.D., pas te de agent vast kunstmatige ademhaling toe. Bij aankomst in het ziekenhuis Bergweg echter, bleek de jongen te zijn overleden. VIJF EXPEDITIEKNECHTS GEARRESTEERD. De rivierpolitie te Rotterdam heeft vijf expeditieknechts gear resteerd, die in het afgelopen jaar voor 10.000 aan katoen in de haven zouden hebben gesto len. De katoen werd dan aan een Haagse koopman E. K. verkocht, die Zaterdag j.l. met een vracht van 560 kg op de Haagweg door de radio-brigade van de Rotter damse politie werd aangehouden. In Centraal Japan zijn bü over stromingen, veroorzaakt door zwa re regenval, 15 personen om het leven gekomen, terwyl er nog 8 vermist worden. Vyftig vissersbo ten worden vermist. Er i» veel ma teriele schade aangericht.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2