Uit de Provincie Binnenlands nieuws ZWITSAL In De Drie Ingewikkelde auto-smokkelaffaire voor de Utrechtse rechtbank Gezonde Bab fes Het Roode Kruis en de erlening in het voormalige hulpv ram pgebied ROKEN EN KANKER Koreavrijwilligers in Hongkong Russisch atoomgeschut in Duitsland? Boodschap van Churchill aan Raab PREDIKBEURTEN RECHTSZAKEN DE OVERVAL IN DE TOREN- STRAAT TE DEN HAAG. TERNEUZEN. AXEL. HOEK. IJZENDIJKE. POEDER ZALF - ZEEP-OLIE De economische kamer van de Utrechtse rechtbank heeft gisteren het Maandag aangevan gen tweedaagse proces voortge zet tegen een veertiental hande laren in auto's, die in 1952 en be gin 1953 ons land zijn binnenge smokkeld, nadat zij in het Duitse grensgebied gestolen waren. In de ochtendzitting stond de hoofdfiguur in het uitgebreide complot terecht, de veehandelaar Cor K. uit Boxmeer. De officier van justitie, mr. J. G. van den Berg, eiste tegen hem een gevangenisstraf van twee jaar zonder aftrek van voorar rest. Daarvóór was gistermorgen de zaak behandeld tegen de niet verschenen Jac. T. uit Den Haag. Volgens de stukken heeft hij er kend een van C. K. afkomstige gesmokkelde Opel Blitz vracht wagen te koop te hebben aange boden. Er waren valse papieren voor op de kop getikt. Deze koop is echter afgesprongen. Tegen T. werd geëist een maand voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar plus een boete Van 100,— subs twintig dagen hech tenis. Toen deze verdachte als ge tuige in de zaak tegen C. K. moest worden gehoord, bleek hij inmiddels aanwezig te zijn. Aan de hoofdverdachte C. K. is het verhandelen van drie auto's ten laste gelegd. Volgens de stukken heeft hij echter een groot aantal in Duitsland gestolen auto's in verschillende plaatsen van ons land aan de man gebracht. Dat waren dan dubieuze autohande laren, die de wagens veelal in complot weer doorverkochten. Het getuigenverhoor bracht ver schillende verhalen over dit ver handelen en over het onherken baar maken van auto's in ver schillende plaatsen van ons land. De handelaren handelden dik wijls in elkanders opdracht en schoten elkaar geld voor. Het verhoor was zodanig verward, dat er nog wel eens langs elkaar heen gepraat werd en er ver schillende gevallen ook be treffende niet ten laste gelegde feiten door elkaar werden ge haald. Een Opel Kapitaen, die het eerst in een café te Gennep door Cor K. aan verdachten B. en Van O. verhandeld was, werd ten slotte met een geheel ander uiter lijk en met andere nummers door de opsporingsambtenaren in Delft ontdekt. Deze wagen bleek op 27 October 1952 in Keulen aan de Argentijnse gezant ont stolen te zijn. Een andere Opel Kapitaen was het eerst in Grave van de hand gedaan. Verdachte K. beweerde met de hele affaire weinig te maken te hebben. Hij was alleen maar bij verschillen de transacties tegenwoordig ge weest en had ook soms aan an dere verdachten geld geleend. De president mr. J. J. Plugge vond het merkwaardig dat het onder zoek steeds K. aanwees als de bron van de auto's en als de man waar het geld terecht kwam. De president gaf een bloemlezing uit de straflijst van verdachte, die allerhande soorten van overtredingen inhield. Mr. Plugge vroeg aan K. of dit alles zo maar moet blijven doorgaan. De officier van justitie noem de verdachte Cor K. een van de grote figuren in de handel in ge smokkelde auto's. Meestal kort na de diefstallen in Duitsland waren de auto's reeds in handen van de verdachte. Ook het te koop aanbieden ging vlug. Soms kwam de aanbieding van een be paald soort wagen nog vóór dat de auto gestolen moest worden. Het onderzoek is volgens de offi cier van justitie bemoeilijkt door de leugenachtigheid van ver dachte en door de angst die ge tuigen voor hem hadden. Ver schillende handelaren in het complot zijn nog gedreigd door de vrouwen van Cor en Toon K. namens de gebroeders, nadat deze reeds waren gearresteerd. De officier achtte reclassering voor C. K., deze „door en door slechte" verdachte, nutteloos. Onder deze omstandigheden kwam hij tot de eis van een zware straf: twee jaar onvoor waardelijk zonder aftrek van het voorarrest. De verdediger, mr. F, P. Ra- venswaay, zag de man niet zo zwart als de officier, die is uitge gaan van de slechte naam van verdachte. Door tal van twijfel- punten kan z.i. niet tot het leve ren van bewijs worden gekomen. Hij achtte bovendien een straf als deze veel te zwaar voor een eenvoudige overtreding van het besluit in- en uitvoer. Maandag is tegen een andere verdachte voor dezelfde overtreding een veel lagere straf geëist. Pleiter doelde op de eis van een gecom bineerde straf van negen maan den tegen verdachte B. in dezelf de affaire. De president bepaalde ook hier de uitspraak op Maandag 5 Juli. ROTTERDAMSE ZEEMAN STAL ƒ2500 OM TE FUIVEN. De Rotterdamse rechtbank heeft de 21-jarige zeeman D. S uit Rotterdam veroordeeld tot een gevangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden, door te brengen in de bijzondere strafgevange nis te Alkmaar. Deze jongeman zou in totaal ongeveer f 2500 hebben gesto len, aldus de dagvaarding. Het geld zou hij aan dansen, eten en uitgaan hebben bestged. De eis was een gevangenis straf van 2 jaar. De officier bij de arrondisse mentsrechtbank te Den Haag heeft 6 maanden met aftrek en voorwaardelijke ter beschikking stelling der regering, toezicht der Prot. Christelijke reclasse ring en opneming in de Rek- kense inrichtingen geëist tegen de 21-jarige winkelbediende C. S. van der V. Verdachte was 23 Januari j.l. een winkel van Hus aan de To renstraat binnengegaan en haalde daar een alarmpistool te voorschijn dat hij op de filiaal houdster richtte onder het roe pen „De kassa open en mij het geld". De filiaalhoudsters, die als getuigen werden gehoord, lieten zich echter niet intimideren. Eén harer liep naar voren en bonsde op de ruiten om de aan dacht van het publiek te trek ken. Van der V. zag toen dat het mis liep voor hem en nam ijlings de benen. Na een dolle acht werd hij gegrepen en door de politie meegenomen. Het bleek dat verdachte in aanraking was gekomen met 'n meisje en zich voor een „Ame rikaan met geld" had uitgege ven. Daar hij geen geld had, trachtte hij er op bovengenoem de wijze aan te komen. Reeds eerder had hij getracht zijn baas af te zetten. De officier noemde Van der V. een onevenwichtige slappe figuur, die in een „ogenblik van kortsluiting" tot zijn daad was gekomen. De raadsman van verdachte vroeg voor zijn cliënt geen vrij heidsstraf op te leggen, omdat hij nu voor vrouw en kind moet gaan zorgen en naar zijn me ning de 5 maanden preven tief voldoende waren. Uitspraak op 6 Juli. Het aandeel, dat het Nederl. Roode Kruis in de wederopbouw van het rampgebied heeft kun nen nemen, is grotendeels in 3 grote projecten samen te vat ten: te weten het textielplan, 't huizenplan en het agrarische plan. TEXTIELPLAN. In totaal zijn 29.787 textielpak- Sigarettenrokers sterven eer der dan andere mannen tussen de 50 en 70 jaar en zij sterven voornamelijk aan hartaanvallen en kanker, aldus een uitgeko men rapport van de Amerikaan se vereniging tot kankerbestrij ding. Er stierven meer mensen aan hartkwalen dan aan longkanker Het rapport was gebaseerd op vraaggesprekken in 1952 met 187.766 gezonde mannen tussen de 50 en 70 jaar en op de doods oorzaken van 4854 mannen. Het sterftecijfer ongeacht de doodsoorzaak was 75 pet. hoger bij sigarettenrokers dan bij mensen die nooit rookten, al dus het rapport. Bij mannen, die 20 of meer sigaretten per dag rookten, was het sterftecijfer tengevolge van een hartkwaal of kanker op be paalde leeftijden tweemaal zo groot als bij niet-rokers. Het roken van alleen sigaren of een pijp scheen geen invloed op het sterftecijfer te hebben, behalve misschien voor kanker in het algemeen, maar deze mo gelijkheid zou verder bestudeerd moeten worden, aldus het rap port. 183 Officieren en manschap pen van het Nederlandse deta chement Ver. Naties zijn Dins dag met het Franse schip „La Marseillaise" in Hongkong aan gekomen. Zij zijn op weg van Korea, waar zij een jaar dienst hebben gedaan, naar Nederland. ketten uitgereikt aan gezinnen of alleenstaanden, hetgeen be tekent dat ongeveer 150.000 per sonen voor een verstrekking in aanmerking kwamen. De pak ketten bevatten tezamen 2.205.050 stuks textielgoederen voor een totale waarde van ƒ8.000.000. Roode Kruisvereni gingen uit de volgende landen namen aan dit plan deel: Bel gië, Canada, Denemarken, Ier land, Duitsland, Frankrijk, Ita lië, Luxemburg, Nieuw-Zeeland Zweden en Zwitserland. HUIZENPLAN Aan geschenkwoningen werd het volgende ontvangen: 237 Zweedse woningen voor een to taal van 3.555.000, 22 Noorse woningen voor een totaal van 275.000, 13 Finse woningen voor een totaal van 195.000, en 40 Deense woningen voor een totaal van 600.000. Alles bij el kaar dus 515 woningen, die een waarde vertegenwoordigen van 7.025.000. Behalve deze Roode Kruishui zen zijn nog enige honderden „regeringshuizen" geschonken nl. 100 Noorse regeringswonin gen, 6 Oostenrijkse woningen ongeveer 140 Oostenrijkse zo merhuisjes, welke de Oosten rijkse regering heeft geschon ken aan de Nederlandse rege ring. Deze laatste huisjes die nen voor tijdelijke bewoning. Het Zweedse Roode Kruis heeft bovendien 1550 standaard hout beschikbaar gesteld. Dit hout wordt gebruikt voor de woning bouw in het voormalige ramp gebied. Een standaard (4,67 m3 hout) vertegenwoordigt een waarde van ongeveer 800. De totale waarde hiervan is dus 1.240.000. Te Zierikzee is men in Mei be gonnen met de bouw van het Zweedse Roode Kruisziekenhuis dat eveneens een geschenk is van het Roode Kruis ter waarde van ongeveer 2.000.000. Dit ziekenhuis, dat plaats biedt aan 80 patiënten, is bedoeld als streekziekenhuis, voor het gehe le eiland Schouwen en Duive- land. Het zal in 1956 voltooid zijn. Volgens het partijloze blad „Frankforter Neue Presse" zou onlangs in O.-Duitsland een stuk Russisch atoomgeschut zijn aangekomen, het eerste van een reeks van negen. Het geschut zou een groter kaliber hebben dan het Ameri kaanse atoomgeschut, 110 ton wegen en een draagwijdte van 45 km hebben. Het blad haalt Oostduitse re geringskringen aan. De Amerikaanse atoomkanon nen hebben een kaliber van 280 mm, een gewicht van 85 ton en een draagwijdte van 32 km. Met gebruikmaking van een loop van kleiner kaliber zou de draagwijdte echter kunnen wor den opgevoerd tot ongeveer 48 kilometer. CLANDESTIENE ZENDER IN DE VAL. Op Zondag 20 Juni hebben opsporingsambtenaren van de P.T.T., in samenwerking met de rijkspolitie ,de clandestiene zen der „Soerabaia" te Tubbergen opgespoord en in beslaggeno men. Proces-verbaal werd opge maakt tegen de 26-jarige land bouwer J. G. M. TWEE HUIZEN UITGEBRAND. Twee felle branden hebben Maandagnacht de brandweer van Groningen bezig gehouden. In het perceel Bedumerstraat 69a brak tegen drie uur des nachts een felle brand uit, die eerst werd ontdekt, toen de bewoner, de heer J. Lacroix, door de rook wakker werd. Voor hij uit het raam kon kijken, stond) het huis reeds in lichter laaie, en ook aan de voorkant was alles al door het vuur aangetast. Hij kon zich met zijn vrouw en een kleinkind in veiligheid stellen door via de dakgoot de woning te verlaten. De bovenverdieping brandde ge heel uit. De familie Lacroix heeft haar gehele inboedel ver loren. Verzekering dekt de scha de. De oorzaak van de brand is onbekend. Ook in het perceel Kleine Raamstraat 10 woedde het vuur. Dit perceel werd bewoond door de familie P. Kannegieter. De vrouw des huizes ontdekte hier het vuur. Via de dakgoot kon men zich in veiligheid stellen. Het gezin bestaat uit man, vrouw en drie kinderen. Ook hier i's de oorzaak onbekend en de schade aanzienlijk. BESLIST GEEN „OUD IJZER". Een dezer dagen heeft een man, die een vergunning bezit om in de Amsterdamse grachten naar oud ijzer te vissen bij de recherche 7 rijwielframes gede poneerd, die beslist niet onder „oud ijzer" thuis behoren, want ze zijn gloednieuw. Hij heeft de frames opgehaald uit de Oude Schans. Blijkbaar zijn het com plete fietsen geweest, waarvan alles, dat geen nummer draagt, gesloopt is. Een eigenaar heeft zich tot nog toe n'et gemeld. JONGETJE VERDRONKEN. Maandag is de 4-jarige Th. Holland in het water van de Slo- terpolder bij de Orteliuskade te Amsterdam verdronken. Het jongetje was met twee meisjes op het bruggetje gaan spelen en tijdens het spel heeft een zes jarig meisje hem een duw ge geven, waardoor het knaapje in het water viel. GEVAARLIJKE STARTPATRO NEN GESTOLEN UIT KAMP ZEEBURG. Dinsdagnacht zijn uit een Die selmotor, staande op de IJdijk bij het militaire kamp Zeeburg te Amsterdam 20 a 25 startpatro nen ontvreemd. Deze patronen worden gebruikt bij het op gang brengen van dieselcompressoren. De politie neemt aan, dat de dief stal op rekening kan worden ge schreven van de jeugd. Wat hun uitwerking betreft zijn de ont vreemde patronen gelijk te stel len met scherpe munitie, zodat ze een zeer gevaarlijk speelgoed vormen. ONDERSCHEIDINGEN. Bij Kon. Besluit is benoemd tot officier in de orde van Oranje- Nassau, de heer J. A. van Benne- kom, voorzitter" van de vereni ging van christelijke onderwij zers, wonende te Middelburg, de ere-medaille, venbonden aan de orde van Oranje-Nas- sau, in zilver, verleend aan J. Venmeire, directeur van het fan faregezelschap „Excelsior" te Terhole (gemeente Hontenisse) wonende aldaar. De Koninkl. Marinierskapel komt naar Terneuzen. Dank zij de N. C. R. V., in samenwerking met V. V. V. al hier, aan wie de organisatie werd opgedragen, waoht de muziek liefhebbers uit Terneuzen en om geving a.s. Donderdagavond een attractie. Onder leiding van Gijsibert Nieuwland, komt de Koninkl. Marinierskapel, die kort geleden met het vliegdekschip „Karei Doorman" een bezoek bracht aan Canada en de Verenigde Staten en aldaar met groot succes con certeerde, alhier op het terrein achter het Lyceum, ingang Burg. Geillstraat, een concert geven, dat door de N. C. R. V. zal wor den uitgezonden. Een buitenkansje. Door de Bond van Zaterdags vliegers werd op Zaterdag 5 Juni een landelijke prijsvlucht op No- yon georganiseerd, waarvan de opbrengst ten goede zou komen aan het Koningin Wilhelmina- fonds, dat j.l. Zaterdag het feit herdacht dat zij vijf jaar geleden het zegenrijke werk der kanker bestrijding aanving. Voor deze prijsvlucht, waar voor als hoofdprijs een Philips- televisie-apparaat was uitge loofd!, werden niet minder dan 2880 duiven ingeschreven. Dezer dagen kreeg onze stad genoot de heer Van der Linde- Roofack het blijde bericht, dat uit de officiële uitslag is geble ken, dat de duif, waarmede hij aan de prijsvlucht heeft deelge nomen, als eerst aangekomene werd geregistreerd en daarmede de hoofdprijs heeft gewonnen. In de Zaterdag te Utrecht ge houden herdenking van het eer ste lustrum, deelde de voorzitter van het Koningin Wilhelmina- fonds, mr J. Th. Bonnerman, in zijn openingsrede mede, dat in de strijd tegen de kanker iedere dag een kleine winst wordt geboekt. Het ledental bedraagt thans 52.000, doch dient zeker tot 100.000 te worden opgevoerd om de strijd tegen de kanker met succes te kunnen blijven volhou den. Autorit Ouden van Dagen. Nu de tijd van reizen en trek ken weer is aangebroken, is ook het comité voor de autorit met Ouden van Dagen weer actief, om te trachten met de Axelse-be- jaarden ook dit jaar op stap te gaan. Zo zijn er dezer dagen huis aan huis enveloppen ver spreid voor het verkrijgen van De Britse premier, sir Win ston Churchill, heeft een ant woord gezonden op het dankte- legram van de Oostenrijkse kan selier, dr Julius Raab, die een bezoek aan Engeland heeft ge bracht. Hij zegt hierin de Oos tenrijkse regering de „ononder broken steun" toe van Engeland, in de wens naar volledige vrij heid en onafhankelijkheid. Churchill spreekt in zijn te legram van „bewondering voor het reeds bereikte". DONDERDAG 24 JUNI. GEREF. GEMEENTE. Axel: 's av. 7 uur Ds. J. B: Bel, van Krabbendijke. een bijdrage om deze jaarlijkse trip mogelijk te maken. Het comité vertrouwt er op, dat eenieder een bijdrage zal wil len schenken waardoor de oudjes weer een blijde dag kan worden aangeboden. Waarheen en wan neer de reis zal plaats vinden is nog niet definitief geregeld, daar dit zal afhangen van de op brengst van de enveloppe-actie. Geen visserslatijn. Eén dezer dagen kreeg de heer Briquet, toen hij aan de Kleine Kreek stond te hengelen, beet. Nog vóór hij de hengeL kon grijpen ging de vis er met aas en hengel vandoor. Voor de hen gelaar zat er niets anders op dan por boot de achtervolging in te zetten. Maar de vis, die een karper bleek te zijn, was sneller dan de visser in de boot en het zag er naar uit dat de heer B. de achtervolging zou moeten op geven en naar de begeerde buit zou kunnen fluiten. Toen kwam hulp van een jeug dige zwemmer, die er in slaagde de hengel te grijpen, waardoor het lot van de uitgeputte karper weldra beslist was. Winkelweek. Burgemeester A. F. Hanssens, opende Zaterdag met welgekozen woorden de winkelweek 1954. Spr. zeide o.m. dat Hoek hierdoor zich op één lijn had gesteld als de omliggende gemeenten en hoop te, dat alle gemeenteleden dan ook voortaan hun inkopen in eigen gemeente zullen doen, daar nu wel gebleken is, dat in de diverse étalage's haast alle benodigde artikelen voor het da gelijkse leven waren uitgestald. Hierna sprak de voorzitter der middenstandsvereniging de heer J. C. Verhage. Na dank gebracht te hebben voor de vriendelijke woorden van de burgemeester richtte spreker zich tot de heer Kluiver van de Koninklijke Ne der landsche Middenstandsbond, 't bestuur en de ingezetenen van Hoek. Nadat in het najaar van 1953 de vereniging de „Braak man" was opgericht en het plan naar voren werd gebracht ook hier een winkelweek te houden, is dit thans een feit geworden. Door de grote medewerking van burgemeester A. F. Hanssens en de heer Kluiver van de K.N.M.B. zal de gemeente Hoek laten zien wat zij kan. Intussen was het al gezellig druk geworden doordat deze win kelweek samenviel met het festival „Driemanschap". De mu ziekverenigingen van Zaamslag en Axel waren naar Hoek geko men spelend door de straten. Ook de concerten op de markt trok grote belangstelling. Even dreigde de regen spelbreker te worden doch de bui dreef weg en een prachtavond volgde. Ook E.N.Z.K. uit Hoek liet zich niet onbetuigd. De belangstelling van de eer ste dag van de winkelweek was dan ook zeer groot te noemen en het bleef gezellig. Tentoonstelling in raadhuis geopend. Onder het motto „Nederland- Waterland" werd Maandagna middag voor de derde maal in het raadhuis een schilderijenten toonstelling geopend. Burge meester Von Bönninghausen waarvan het initiatief voor het houden van deze tentoonstelling uitgaat, sprak de vele genodig den toe en heette in het bijzon der welkom de heer mr. dr. Mes, welke zich bereid had verklaard deze tentoonstelling te willen openen. De burgemeester wees er op, dat door het houden van deze tentoonstellingen het culturele peil wordt opgevoerd. Want door de moeilijke ligging van Zeeuws- Vlaanderen komen er velen niet toe om de musea's in de grote steden te gaan bezichtigen. Spr. bracht zijn grote dank aan de heer B. de Geus van de Heu vel te Rupelmonde, welke bereids een keuze uit zijn grote collectie afstond. Verder is deze expositie aangevuld met enkele voortref felijke werken van Nederlandse musea. Ook was spreker zeer erkentelijk voor de deskundige medewerking van de heren Ber- tus Alfjes en W. Voorbeijtel Can- nenburg. Hierna gaf hij het woord aan mr. dr. Mes, lid van Gedeputeer de Staten. Dr. Mes zeide gaarne naar IJzendijke te zijn gekomen om deze tentoonstelling te ope nen, omdat deze expositie er zeker zal toe bijdragen het cul turele peil der Zeeuws-Vlamin gen te verhogen. Hij bracht hul de aan de burgemeester voor zijn initiatief en zijn organisatie talent. Uit de geste van Ged. Staten blijkt, dat dit ook door het college wordt gewaardeerd. Met de wens uit te spreken, dat deze tentoonstelling hetzelfde succes moge hebben als de beide voor gaande, verklaarde hij de expo sitie voor geopend. Hierna trok het selecte gezel schap naar de bovenzalen om de 46 tentoongestelde werken van schilders als Jeronimus van Diest, Hendrik Mesdag, Salomon van Ruysdaal e.a. te bewonderen. De tentoonstelling zal zijn ge opend tot 21 September. Een Belgische schutters- koning. Door de handboogmaatschappij „St. Sebastiaan" werd voor haar leden het koningschap verscho ten. Lang heeft men echter niet omtrent de koning 1954 in twij fel verkeert. De heer Robert Deveneijns, welke in Watervliet woont, wist met zijn eerste schot zich koning te schieten. KONINKL. VERENIGING „HET NEDERL. TREKPAARD" AFDELING ZEELAND. PREMIEKEURINGGEN VOOR MERRIES 1954. Uitsluitend bij Apothekers en Droglstu door PIKE NCRTON WILL'S 36) (Nadruk verboden). Samen sjouwden zij het lichaam de trappen af, gingen door een smalle gang en kwamen via een poortje van de binnenplaats in een steegje. Daar stond 'n hand wagen gereed. „Geen auto?" vroeg Li. „Die kan hier niet komen" antwoordde Gerhard haastig. „Het steegje is te smal. Een paar straten verder wacht een vrachtauto. Li knik te. Peter kreunde slechts even toen hij met een smak op de handwagen belandde, een zeil werd over hem heen gelegd. Ger hard duwde de handwagen en Li ging op de stoep lopen. Ongehin derd bereikten ze een kleine be stelwagen. Daar werd Peter in over geladen. Gerhard keerde terug met de handwagen en Li beval hem zijn spullen in veilig heid te brengen en een ander onderkomen te zoeken. „Kom daarna naar de „Aeolus", op de afgesproken tijd!" Gerhard knik te en verdween. De bestelauto zette koers naar de haven waai de „Aeolus", een verwaarloosde coaster ligplaats had gekozen. Li overlegde even met de chauffeur. Om geen achterdocht te wek ken bij de havenpolitie of de douane was het beter Peter van .n boeien te ontdoen en hem zo in een bootje te zetten. Kwam dan belangstelling, dan kon men zeggen, dat hij dronken was en tot de bemanning van het schip behoorde. Zo gebeurde het zonder last ondervonden te hebben werd Peter aan boord van de „Aeolus" gebracht. Verschillende leden van de be manning kwamen nieuwsgierig kijken en maakten luid hun op merkingen. Één van hen uitte plots een kreet van verrassing „Als dat Niels Harsjange niet is, mag ik hangen", riep hij ver baasd uit. „Hoe heb je die te pak ken gekregen, Li?" Li gaf geen antwoord en gehol pen door enkele matrozen werd Peter in een hut gebracht en op nieuw geboeid. De chauffeur werd naar de wal teruggeroeid en verdween met zijn auto. Niets verried meer, wat hier had plaatsgevonden. In de hut van de kapitein za ten enkele officieren, als men de ongure leden van het gezelschap tenminste zo mocht betitelen, bijeen. Ook Li bevond zich tussen hen. Ze bespraken de vangst van Niels Harsjange. Li had juist het gehele verhaal van Peter's ge- vangenname gedaan en keek de kring rond. „Wat doen we nou met die kerel?" vroeg de kapi- tein. Wachten tot de baas komt antwoordde Li. „Hij moet hierin beslissen". „Wanneer komt hij? wilde de kapitein weten. „Ik wil zo snel mogelijk vertrekken. Het wordt me hier te heet". De an dere officieren knikten instem mend. „Hij zei me, dat hij in de morgen aan boord zou komen", bromde Li. Één voor één keek hij de mannen aan. „Jullie zijn bang" stelde hij dan vast. De anderen ontkenden dit heftig. „We zijn alleen voorzichtig", zei de kapi tein.. „Én dat is nodig ook sinds de dood van die Griek". Bij deze woorden keek hij de Chinees veelzeggend aan. „De enige reden tot ongerustheid hebben we nu gevangen. Hij had gevaarlijk kunnen worden", merkte de Chi nees rustig op. „Voor de politie behoeven we niet bang te zijn Ni,els zal hen niets gezegd heb ben. Want als hij ons verraadt, verraden wij hem. Hoe de politie de dood van Perpago's zo snel ontdekt heeft, begrijp ik niet. Hoe Niels dat bekend was, en bo vendien nog wist, dat de politie het ook al bekend was, begrijp ik evenmin". De kapitein trok zijn schouders op. „Wij wisten ook niets voor jij ons er iets over vertelde". Weer keek hij Li aan. Deze door stond zijn blik zonder zelfs maar even met de ogen te knipperen. „Ik voelde me echter niet veilig met zo'n grote lading en boven dien nog een gevaarlijke gevan gene aan boord". Als twee ma rionetten knikten de officieren weer. Li keek op zijn horloge. „Het is nu twaalf uur. We zul len nog een half uur wachten. Is de baas er dan nog niet geweest dan moeten we zo snel mogelijk vertrekken. Maak nu alles vast klaar!" De kapitein verliet de hut, gevolgd door de officieren Er werd buiten gefloten en de bemanning kwam aangetreden. Er klonken luide bevelen. Enkele ogenblikken later kwam de kapi tein weer terug. „Alles wordt ge reed gemaakt voor het vertrek", zei hij. In de kajuit was alles nu stil. Alleen de klok tikte en van buitén drong het lawaai aan dek gedempt tot de personen in de hut door. De scheepskat streek snorrend langs de benen van de kapitein, die hem afwezig streel de. Plotseling hoorden zij het na deren van snelle voetstappen. Een matroos stormde het vertrek binnen. „Politie!" was alles wat hij uitbracht. De kapitein sprong overeind. Het was echter al te laat. Een officier van de haven politie stapte het vertrek binnen. „Wie van u is de kapitein?" vroeg hij saluerend. „Ik", zei deze. „Wat heeft dit te betekenen? Dit is een onschuldige kustvaarder (Wordt vervolgd). KEURING TE TERNEUZEN. 2-jarige merries. Kleine maat. Ie pr. Flora van Othene, van Joh. Dekker, Zaamslag; 2e pr. Fanny v. d. Vergaertpolder, van E. Dumo- lejjn, Philippine; 3e pr. Ruda, van M. Dieleman, Zaamslag; 4e pr. Syl via v. d. Braakman, van D. de Jonge, Hoek. 2-jarige merries. Grote maat. Ie pr. Erna v. d. Zwaan, van H. M. de Regtde Kraker, Terneu zen; 2e pr. Marianne v. Hoek, van H. de Jonge, Hoek; 3e pr. Irma v. Terneuzen, van J. J. Huijssende Bruijne, Terneuzen; 4a pr. Griet v. Nico, van V. Barbé, Philippine; 4b pr. Sirpa v. d. Braakman, van Wed. M. de RegtDieleman, Hoek. 3-jarige merries. Kleine maat. Ie pr. Monica v. Hoek, van A. B. W. Kindt, Hoek; 2e pr. Tinie v. d. Punthoeve, van M. Dieleman, Zaamslag; 3e pr. Karina v. 't Wind gat, van J. de Regt—Dieleman, Zaamslag; 4e pr. Vera v. Lenie, van J. Dekker, Sluiskil. 3-jarige merries. Grote maat. Ie pr. Jacinthe v. d. Heistraat, van Joh. Dekker, Zaamslag; 2e pr. Mina v Willemskerke, van D. J. Tollenaar, Hoek; 4a pr. Brinda v. d. Zwaan, van H. M. de Regtde Kraker, Terneuzen; 4b pr. Hen- riëtte, van C. v. d. Velde, Hoek. 4-jarige merries. Kleine maat. Ie pr. Gretha v. Terneuzen, van J. J. Huijssende Bruijne, Terneu zen; 2e pr. Clairona v. d. Zwaan, van H. M. de Regt—de Kraker, Terneuzen; 4e pr. Ria, van m. Dieleman, Zaamslag. 4-jarige merries. Grote maat. Ie pr Marie v. Willemskerke, van D J. Tollenaar, Hoek; 2e pr. Gerda v Terneuzen, van J. J. Huijs sende Bruvjne, Terneuzen; 4a pr. Laura v. Zorgvliet, van L. W. de Regt, Zaamslag; 4b pr. Jennie, van J. F. van Cadsand, Sluiskil. 5-10-jarige merries. Kleine maat. Ie pr. Bella v. Othene, van Joh. Dekker, Zaamslag; 2a pr. Mia v. d. Vergaertpolder, van P. de Jonge de Kraker, Terneuzen; 2b pr. Clai rona v. Zaamslag, van Jac. Haak Dees, Zaamslag; 3a pr. Astrid v. Stoppeldijk, van Joz. A. Dees Dz., Zaamslag; 3b pr. Reina v. Melo, van M. Dieleman, Zaamslag; 4a pr. Erna v. Coegorspolder, van M. Dieleman, Zaamslag; 4b pr. Diana v. Kruispolder, van Wed. M. de RegtDieleman, Hoek; 4c pr. Trixie v d. Punthoeve, van M. Dieleman, Zaamslag; 4d pr. Odav. Dierkensteen, van L. W. de Jonge Az., Hoek. 5-10-jarige merries. Grote maat. Ie pr. Olga v. Othene, van Joh. Dekker, Zaamslag; 2a pr. Paula v. Stoppeldijk, van O. Verbist, Bosch- kapelle2b pr. Maria Christina v. Jaap, van M. Dieleman, Zaams- slae- 2c pr Leny v. Zorgvliet, van L. W. de Regt, Zaamslag; 3e pr. Castorina v. d. Zwaan, van H. M. de Regt—de Kraker, Terneuzen, 4a pr. Tosca van Hoek, van A. B. W Kindt, Hoek; 4b pr. Hilda van H. de Jonge, Hoek; 4c PL D°[* Groede, van M. J. Dieleman, Hoek. KEURING TE HULST. 2-jarige merries. Kleine maat. 2e pr. Farida v. Melo, van E. Verstraaten, Graauw3e pr. CajG ne, van Jos. PiessensSt. Jansteen, 4e pr, Geertruda d Ahea, van R. Doffemont, St. Jansteen. 2-jarige merries. Grote maat. Ie pr Gloudine, van J. B. van Acker C. H. M. Plasschaert, Absdale; 2e pr. Rozet v. Alstein,

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2