Vergadering van de Z. L. M. te Goes Binnenlands nieuws Wat brengt de Radio? In De Drie Ankers Vele belangrijke vraagstukken aan de orde De rijtoer door Westelijk Zuid-Beveland ssKrESBiiViSSz - - tweede blad RECHTSZAKEN De wapenzendingen naar Guatemala Strijd van regering-Eisen- hower tegen communisten Zaterdag 19 Juni 1954 9e Jaargang No. 3178 VARKENSPEST IN MARCHAREN. 99 99 DE VRIJE ZEEUW Vele voor Zeeland belangrijke einde van zijn toespraak, ,,is van buitengewone ingrijpende vraagstukken van Donderdag zijn aan de orde gekomen tij dens de algemene vergadering van de Zeeuwse Landbouw Mij. die Donderdagmiddag te Goes is gehouden. De voorzitter, Ir. M. A. Geu ze, toesprak onder meer de land bouwkundige aspecten van het Antwerpen-Moerdijkkanaal, waarin hij een teruggang ziet voor Zeeland alsmede de moei lijkheden waarin vele boeren thans verkeren die wonen in kreek- en zandgebied van de Kruiningerpolder. Ook het eco nomisch getij noopte de Z.L.M.- voorzitter tot waarschuwingen. Twee pioniers, de heren D. W. Lindenbergh uit 's-Heer Arends. kerke en J. M. van Bommel van Vloten uit Goes zijn tot ere leden benoemd. In zijn openingsrede, voorge lezen door de algemeen secreta ris, Mr. J. F. G. Schlingemann, heeft Ir. Geuze een geschied kundig overzicht gegeven van de ontwikkeling der landbouw o,p West Zuid-Beveland. Sprekende over het Antwer pen-Moerdijkkanaal legde hij de nadruk op de teruggang die dit kanaal z.i. voor Brabant en Zeeland zal gaan betekenen. Terwijl het Delta-plan uitgaat van een zo volledig mogelijk verkeersverbindingsplan voor Z. W. eilanden-gebied betekent het huidige Moerdijkkanaal- project een nieuwe waterschei ding. Geheel Midden-Zeeland krijgt er zijn eilanden status weer mee terug. Een dringend beroep deed Ir Geuze op de regering om de tooederijenbouw op Schouwen en Duiveland snel te bevorderen. Ook de Kruininger-boeren heb ben hulp nodig. Zij dreigen eveneens tussen wal en schip te raken. De schade aan de be trokken bedrijven in de „Zand hoek" is zo groot dat een her verdeling der grond met moge lijkheid van vestiging elders absoluut noodzakelijk is wil de ze groep voldoende nieuwe toe staansmogelijkheid vinden. Ook over het landbouwschap sprak Ir. Geuze. Er blijven vra gen dienaangaande toestaan, al dus spreker. Dat de boeren niet rijp zijn voor P.B.O. ontkende hij. De P.B.O. is een stuk demo cratie en legt verantwoordelijk heid op de boerenstand. De or ganisatie kan de boeren hierbij helpen. Ir. Geuze deelde mede, dat de ZL.M. binnen afzienbare tijd de 6000 leden hoopt te toe reiken. Ir. Geuze besprak voorts de economische systemen op de wereldmarkt en drukte zijn toe hoorders op het hart waakzaam te zijn. Prijs-manipulaties over zee bevestigen de actualiteit van het vraagstuk. Wijzende op de plicht die een standsorganisatie heeft te ver vullen, eindigde hij zijn toe^ spraak met een opwekkend W00rd- J T- i. Medegedeeld werd, dat het hoofdtoestuur des morgens had besloten een telegram te zenden aan het hoofd van de directie voor landbouwherstel waarin de Z.LM. haar zorg uitspreekt over heU feit, dat steeds nog geen taxatie is geschied van de af wijkende percelen in de ge inudeerde polders, terwijl de oogst nu voor de deur staat. Ook de normen van de gips- verstrekking dienen te worden herzien. De heer Geuze deelde mede, dat tot leden van verdienste zijn benoemd de heren I. A. RAs- seeuw te Oostburg; P. J. Leen- houts te Schoondijke; H. van Gorssel te Lewedorp-, J. Pilaar te Goes; J. Lindenbergh te Wol- faartsdijk; L. M. de Vos te Kats; M. Mol te Oudelande; H. Huy- bregtse te SouburgC. Franse te Arnemuiden; J. Wielemaker te Koudekerke en L. M. Overbeeke te Wolfaartsdijk en tot ere leden de heren Lindenbergh en Van Bommel van Vloten. Nadat de heer De Waard na mens de zusterorganisatie, de Noord-Brabantse Mij. van Landbouw zijn gelukwensen had aangeboden, sprak Ir. C. W. C. van Beekom. Hij zeide als consulent niet in staat te zijn datgene te doen voor de bedrij ven in Kruiningen waardoor ze weer rendabel worden. Hij sloot zich toij Ir. Geuze aan om een beroep op de regering te doen alsnog de herverkaveling te betekenis, niet alleen voor de landbouw in Zuid West-Neder land, maar voor geheel agra risch Nederland. Ongeveer 50 .aar geleden heeft de kunstmest een agrarische revolutie veroor zaakt, waardoor het aspect van ons land door ontginning radi caal is gewijzigd. Door afslui ting van de zeegaten gecombi neerd met Rijn-Lek-kanalisatie en andere bijkomende werken zal het mogelijk worden het wa ter van de Rijn en de Maas te dirigeren naar de plaatsen waar het zijn nuttige werking zal kunnen uitoefenen ter be strijding van het zoutgevaar en tot verhoging van de landbouw productie tot welzijn van ons land". Na te zijn ingegaan op de overwegingen van de Delta commissie, die leidden tot de conclusie om de zeegaten af te sluiten, toesprak Ir. Mesu de landbouwkundige aspecten van het Delta-plan. Aan het steeds verder landin waarts dringen van het zoute water zal paal en perk kunnen worden gesteld. Het zout in on ze binnenwateren en polders zal kunnen worden weggewerkt, terwijl een groot zoetwaterbas sin zal kunnen worden gevormd. Ir. Mesu wees op de steeds ver der opdringende verzilting in de verschillende streken en vooral op het feit, dat de polderwate ren van de Zuid-Hollandse en Zeeuwse eilanden in droge tij den zó sterk zijn verzilt, dat het water onbruikbaar is voor dren king van het vee of voor be- drijfswater. Bij afsluiting van de zeegaten zou het water in de afgesloten zeeboezems geleidelijk verzoe ten. Er zou zoet water in de polder kunnen worden ingela ten met het gevolg dat het slootwater en het polderwater eveneens zouden verzoeten. On geveer 7500 ha tuinbouw en 25.500 ha grasland ondervindt schade door de verzilting. Ongeveer 8 millioen gulden per jaar, zo zei Ir. Mesu, zal bij de opheffing van de verzilting worden bespaard. Voor de akkerbouwgewassen is vooral de aanwezigheid van zout water voor de toespuitingen van grote betekenis. stens 20 procent worden gesteld, zodat de totale productieverho ging overeenkomt met de oogst van 120.000 ha land. Wanneer de Rijn en de Lek worden gekaniliseerd in de toe komst kan volgens spreker slechts 50 km3 water per sec. langs de beneden Rijn worden afgevoerd. De overige hoeveel heid water kan via het Panner- denskanaal door de Gelderse IJssel naar het Usselmeer stro men. Hier kan het water zijn nuttige werking uitoefenen. Het is echter zo, dat de Rijn-Lekka- nalisatie slechts in werking kan worden gesteld en meer water naar het IJsselmeer kan worden geleid, na afsluiting van 't Ha ringvliet en het Volkerak. Immers, is dit niet gebeurd, dan zal toij de kanalisatie de gevreesde zouttong steeds ver der opdringen. De Friese, Groningse en Drentse boeren hebben volgens spreker belang bij de afsluiting van de zeegaten in het Zuid westen van het land. Dit belang wordt nog groter wanneer tot afsluiting van de Waddenzee wordt overgegaan. In deze laag gelegen polders zal zoute kwel optreden, die alleen kan worden bestreden door toevoer van zoet water. En dan moet weer een beroep worden gedaan op het Rijnwater. Over het Antwerpen-Rijnka- naal merkte Dr. Ir. Mesu op, dat dit kanaal van de grootste be tekenis is voor de waterbeheer sing. De boeren, die tengevolge van het graven van het kanaal hun bedrijven moeten verlaten, moeten in de gelegenheid wor den gesteld zich te vestigen op de te stichten bedrijven in het Delta-gebied. De uitvoering van dit project moet gelijk geschie den met de uitvoering van de Delta-plannen. DE TENTOONSTELLING. De tenoonstelling der Zeeuw se Landbouw Maatschappij te Goes is Donderdag geopend Donderdag ook heeft de Z.L.M. het beeld gekregen, dat haar door de Goese burgerij is aan geboden. Om half negen verzamelde zich op het voorterrein van de tentoonstelling een uitgebreid gezelschap, waarbij de burge meester van Goes en de wet houders, alsmede autoriteiten uit de Zeeuwse landbouw- en landbouwhandelswereld. Ir. M. A. Geuze, algemeen voorzitter van de IZ.L.M. sprak een kort openingswoord. Deze 3 dagen, zo zei hij, zijn voor de Z.L.M. van groot be lang. Dergelijke dagen vormen hoogtijdagen in de 111 jaar, dat deze landbouwmaatschappij bestaat. Vervolgens werden hoofdbe stuur en tentoonstellingsbestuur door B. W. van Goes ten stadhuize ontvangen. De bur gemeester memoreerde de goe de betrekkingen die tussen de Z.L.M. en de gemeente bestaan. Ir. Geuze die een dankwoord sprak overhandigde een oude kaart, waarin de invloedssfeer van Goes op de omgeving en speciaal op het Noordoosten is aangegeven. De kaart werd door B. W. met vreugde aanvaard. TWEE PEUTERS VERDRONKEN. Donderdagmiddag 4 uur is het lijkje van een 3-jarig jongetje opgehaald uit het water aan de Noorder Akerweg bij Sloten. Het kind was een half uur tevoren nog bij de sloot gezien. Uit het water van de Tienho- vensgracht (tuinstad Slotermeer) is Donderdagmiddag om zes uur het lijkje opgehaald van een 2- jarig knaapje, dat sinds half één was verdwenen. Het lijkje is naar het Wilhelminagasthuis overge bracht. VERDUISTERING DOOR KANTOORBEDIENDE VAN REISBUREAU. Een 21-jarige kantoorbediende van een reisbureau, R. de R. is door de Haagse recherche aange houden als verdacht van verduis tering van bedragen van 250.000 lire en van 3000 D.-marken. Hij bleek reeds ongeveer 5 a, 600 gul den te hebben opgemaakt. De rest van het verduisterde bedrag werd nog thuis aangetroffen. Het feit werd vrijwel onmiddellijk ontdekt. Hij is in verzekerde be waring gesteld. Voor de tweede maal in één week is in Macharen (gemeente Megen) een geval van varkens pest geconstateerd. Het betrof ditmaal de veestapel van land bouwer A. van D., waarvan 46 varkens zijn afgemaakt. TAXICHAUFFEUR RISKANT BEROEP. Een inwoner van Hilversum, die thans door de politie wordt gezocht, heeft Donderdagavond laat in Amsterdam een taxi naar zijn woonplaats genomen, maar de 68-jarige chauffeur niet al leen de zeventien gulden voor de rit niet betaald doch hem boven dien nog een pak slaag toege diend toen hij om zijn geld vroeg. De klant liet de chauffeur in een der straten in „De wijk over het spoor" stoppen en verdween in een donker gangetje, zg. om geld te halen. Toen de chauffeur hem achter na was gegaan, omdat hij de zaak niet vertrouwde, kreeg hij de van vuistslagen in zijn gelaat verge zelde mededeling, dat hij als het weerlicht moest verdwijnen. De chauffeur heeft aangifte bij de politie gedaan. VEROORDEELD WEGENS BEROVING. De Groningse rechtbank heeft H. H. uit Winschoten, die er van werd verdacht een veekoopman uit Drachten te hebben beroofd van een bedrag van ruim 1200, veroordeeld tot een gevangenis straf van een jaar en drie maan den met aftrek van voorarrest. Tegen haar was anderhalf jaar met aftrek geëist. ALs een vier kilometer lange stoet slingerde zich Vrijdagoch tend zich een file van 128 auto's en 35 autobussen door Zuid-Be land. De Z.L.M. opende de twee de dag van haar driedaags ten toonstellingfestijn met een rij toer door West-Zuid-Beveland. Duizenden p.k.'s trokken in 'n lange stoet van Goes langs 's-Gravenpolder, Baarland, Oude lande, Borssele, 's-Heerenhoek, Heinkenszand, 's-Heer Arends- kerke, Oud-Saiblbinge, Wolfaarts dijk, Wilihelminadorp, via de Monnikkendijk om langs Kloetin- ge weer in Goes te komen. Tachtig kilometer was deze „monsterrit" en hij voerde langs het oude en het nieuwe Zuidtoe- velandse landschap. Het vertrek verliep vlot. Men moest de spoorweg passeren millioen gulden. Dit bedrag doch had precies uitgekiend hoe heeft betrekking op een gebied men dlt kon doen, zonder door van rond 160.000 ha. Dit bedrag passerende trein te worden gevoegd bij de jaarlijkse zout" j f^nl^d me^ evMi^nl reWng sch.dc vormt een J.arhjtee1„XS vScp af bruto-productie\ erhoging va jes> (\anfc_ zij de mobilofoon-ver- rond 48 millioen gulden. binding tussen de voorste en de Vervolgens toonde Dr. Ir. Me- achterste wagens van de rijks- su aan, dat een aan te leggen politie, vlot. Motor-ordonnansen zoetwaterboezem van 70.000 ha, zorgden voor tijdige afzetting als wanneer een schijf water terjer een belangrijk verkeerspunt VERDROGING. Van nog veel groter betekenis dan de bestrijding van het zout is de vorming van een zoetwa terreservoir voor het tegengaan van de verdroging. De jaarlijkse productieverhoging bij ophef fing van de verdrogingsschade wordt getaxeerd op rond 40,7 dikte van 1 meter wordt ont trokken, een gebied van 350.000 ha (dat is geheel Zuid West- Nederland en Noord-Brabant) van zoet water kan voorzien. Of inderdaad aan het Zeeuw se meer een schijf water van 1 meter kan worden onttrokken, moet nog nader worden bestu deerd. Volgens Dr. Ir. Mesu zal de landbouw over het algemeen meer gebaat zijn bij een zo groot mogelijk boezemoppervlak dan bij aanwinning van minder goede cultuurgrond. De totale oppervlakte schorren en slikken, die met weinig kosten kunnen worden ingekaad wordt geschat op 10 tot 20.000 ha. Daar het peil van het Zeeuw se meer vermoedelijk zal schom melen om N.A.P. zullen in ver scheidene polders eenvoudige bemalingsinrichtingen worden gesticht. Een ander belangrijk aspect van het Delta-plan noemde Dr. Ir. Mesu de ontsluiting van de eilanden. Voor een harmonische ontwikkeling van de gebieden, hetgeen dan mogelijk zal zijn, zullen in enkele centra indu strieën moeten worden ge sticht. VERDERE VOORDELEN. Dr. Ir. Mesu toonde voorts aan, dat de afsluiting van de zeegaten van betekenis is voor het terugdringen van het zout in het Noorden en het Noord westen van ons land. Ook dan moest worden gepasseerd. In de dorpen liep iedereen uit om de stoet te zien passeren. En ergens midden in het land stond als eenzame doch hartelijke groet een bordje met de woorden; „Hulde aan de Z.L.M.". Zó vlot verliep de tocht, dat men vóór de geraamde tijd bin nen was. DoCh de Goese politie met 18 man eigen personeel en versterkt met 18 man van de re- serve-politie alsmede 12 man van de rijkspolitie, wist alles keurig op te vangen. Trekkrachtdemonstratie. Het bezoek aan de tentoonstel ling was Vrijdag heel wat groter dan Donderdag, en dat was geen wonder, aangezien de liefheb bers van paarden en rundvee een demonstratie, afgewisseld met een sprinconcours van de landelijke ruiters, werd geboden. Grote belangstelling bestond ook voor de trekkracht-demonstratie met een z.g. „remwagen". Voor het meten van de trekkracht van paarden zijn reeds verschillende instrumenten uitgedacht. Eén daarvan, de rem-rosmolen van prof. Visser is reeds vroeger op tentoonstellingen gedemon streerd. Het bezwaar van deze remproef was dat het paard in een cirkel moest lopen, zodat bij grote krachtsinspanning erg veel van de binnenbenen werd ge vraagd. Het was een Duitse professor, die na de oorlog een „kracht- remwagen" construeerde. Dit De Nederlandse regering heeft er in toegestemd, Ameri ka behulpzaam te zijn wapen zendingen naar Guatemala te voorkomen. Amerika heeft Ne derland niet gevraagd toe te staan zijn schepen op zee te mogen onderzoeken. Ook reeds de controle op ver schepingen naar een ander land brengt echter bepaalde moei lijkheden met zich mee. Het transitoverkeer, dat voor Ne derland van groot belang is, laat niet altijd bij het passeren van Nederlandse havens contro le toe. Het spreekt echter in het kader van de bestaande Atlan tische samenwerking vanzelf, dat de Nederlandse regering binnen de grenzen van het mo gelijke gaarne wil medewerken aan de uitvoering van het Ame rikaanse verzoek. Aan het bovenstaande kan nog worden toegevoegd, dat er in de practijk geen sprake is van uitvoer van wapens uit Ne derland en dat bonafide Neder landse scheepvaart-maatschap- pijen geen wapens vervoeren naar Guatemala, aldus verzeker de men van welingelichte zijde aan het A.N.P. was een vrachtauto met vierwiel- aandrijving, waarvoor een paard gespannen werd. De wagen kon meer of minder worden afge remd en zodoende kon men de trekkracht van het paard, dat er voor was gespannen bepalen. Het instituut voor landbouw techniek en rationalisatie te Wa geningen heeft nu het principe van deze wagen overgenomen en een remwagen geconstrueerd. Dit is een luchtbandenwagen, waarvan de achteras gekoppeld is aan een versnellingsbak met twee versnellingen. De wagen kan afgeremd wor den met behulp van hydraulische pompen die door inschakeling van de versnellingen in werking worden gesteld. Het paard trekt aan een trekhaak de wagen voort en staat dus alleen in de strengen voor een zgn. „zwing" en niet in een lemoen. Aan de trekhaak zit een staaldraad vast, die verbonden is met een veer, waarmede de trekkracht gemeten kan worden, dus zo ongeveer het principe van een unster. Met deze wagen, die juist voor de tentoonstelling gereed is geko men, is het mogelijk het paard op de meest natuurlijke manier aan de trekproef te onderwerpen. Zowel van de zijde van het trekpaardenstamboek als van het landbouwtuigpaard bestond grote belangstelling voor deze demonstratie. ZONDAG 20 JUNI HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.25 Mis; 9.30 Nws.; 9.45 Orgel; 10.00 Kerkdienst; 11.30 Gram.; 11.45 Orgel; 12.15 Gram.; 12.20 Apologie; 12.40 Zi- geunermuziek; 13.00 Nws.; 13.10 Gev. muziek; 13.40 Boekbespre king; 13.55 Gram.; 14.05 Opera; 15.10 Causerie; 15.30 Ork.; 16.20 Sport; 16.30 Vespers; 17.00 Kerkdienst; 18.00 Zang; 18.45 Pastorale rubriek; 19.00 Nieuws; 19.05 Gew. muziek; 19.30 Cause rie; 19.45 Nieuws; 20.00 Gram.; 20.25 De gewone man; 20.30 Ge- var. progr.; 21.30 Hoorspel; 22.15 Orkest; 22.40 Act.; 22.45 Gebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Orkest; 23.50 Gram. HILVERSUM II; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.45 Causerie; 9.00 Sport; 9.05 Gram.; 9.45 Cause rie; 10.00 Gram.; 10.30 Met en zonder omslag; 11.00 Orkest; 12.00 Sport; 12.05 Amus. muz.; 12.35 Voor de heren; 12.45 Pia no; 13.00 Nieuws; 13.05 Gram.; 13.10 Verzoekprogramma; 14.00 Doekbespreking; 14.20 Orkest; 15.00 Film; 15.15 Kwartet; 16.00 Dansmuziek; 16.30 Sport; 17.00 Sextet; 17.30 Voor de jeugd; 17.50 Sport; 18.15 Nieuws; 18.30 Kerkdienst; 19.00 Kinderdienst; 19.30 Causerie; 19.45 Hoorspel; 20.00 Nieuws; 20.05 Amus. mu ziek; 20.40 Hoornduetten; 20.50 Causerie; 21.05 Cabaret; 21.55 Journ.; 22.10 Zang; 22.25 Ork.; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. BRUSSEL VI.: 12.00 Zang; 12.30 Weerbericht; 12.34 Piano; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 13.30 Voor de soldaten; 14.00 Opera; 16.00 Plano; 16.30 Gram.; 16.50 Sport; 18.45 Causerie; 19.00 Nieuws; 19.30 Gev. programma; door PIKE NORTON WILL'S 33) Nadruk verboden. kapot gaan. Ir. Na de pauze sprak Dr Mesu over het Deltaplan. „De afsluiting van de zeega ten", aldus Ir. Mesu aan het hoefte aan water voor de droog- tegevoelige gronden in Gronin gen, Friesland, Drenthe, Over ijssel, de Veluwe en de kop van Noord-Holland. De productie verhoging, die hierdoor kan worden verkregen kan op min- Peter had dit alles met ver bazing gevolgd. Niemand nam er enige notitie van zijn afwe zigheid en Peter overdacht som ber, dat dat allemaal nu wel heel aardig was, maar dat het niets uit te staan had met raadsel van Milly's verdwijning. Maar toch.die opmerking van Perpagos: in het ruim Aeolus... Kon dat nu toch niet op de een of andere wijze op Milly slaan? Zou Perpagos toch geweten hebben, dat hij met het meisje in relatie stond? Maar dan betekende dat, dat Milly in het ruim van de Aeolus was! Een ogenblik stond hij verstomd. Dat hij daar nog niet eerder opgeko men was! De Aeolus" was na tuurlijk een schip en misschien werd Milly daarmee vervoerd. Waar de Aeolus" zich op het moment bevond, was uit te zoe ken. En dan... Weer bekroop hem de twijfel. Was zijn conclu sie niet veel te ver gezocht? Maar het was toch te proberen? Zijn aandacht werd ineens ge trokken door inspecteur Ver- berne, die, geattendeerd door een steeds krakende plank, het vloerkleed opzij geschoven had en nu, terwijl hij languit op de grond lag, een plank poogde op te lichten. Zijn gedachten een ogenblik loslatend, keek hij nieuwsgierig toe. Ook de hoofd inspecteur volgde Verberne's po gingen met grote aandacht. Ein delijk wipte de plank omhoog en werd er een smalle ruimte zicht baar, die voor een deel gevuld was met kleine witte zakjes. Ver- berne pakte voorzichtig een der zakjes en maakte die open. Het was gevuld met een wit poeder. De beide politiemannen keken elkaar een ogenblik zwijgend aan. „Ik heb er zo'n vermoeden van, dat dit „sneeuw" is", sprak dan Verberne langzaam. „Als dat juist is, hebben wij een goede vangst gedaan, al is één der hoofdpersonen reeds blijvend van het toneel verdwenen." „Zou het werkelijk cocaïne zijn?" vroeg de hoofdinspecteur. „Ik heb juist vanmorgen Perpa gos' antecedenten eens nage gaan. Hij wordt al geruime tijd verdacht van handel in verdoven de middelen, maar wist tot nu toe steeds door de mazen van het net te slippen. Nu hij dood is, vinden we het bewijs." De hoofdinspecteur knikte. „Laat het zakje in het laborato rium onderzoeken. Verder dient dit huis bewaakt te worden. Ik belast jou met het voorlopig on derzoek in deze zaak. Alles moet hier verder natuurlijk zoveel mo gelijk intact blijven voor een on derzoek van het parket." Hij wilde het vertrek verlaten, doch wendde zich dan nogmaals tot de aanwezigen. „Mondje dicht over hetgeen hier voorge vallen is. Misschien verrassen we de overige leden van de ben de nog". Hoofdinspecteur Wil- lems ging heen, gevolgd door de politiedokter en de fotograaf. Verberne wendde zich tot Pe ter. „Niet gek deze ontdekking." Peter schokschouderde. „Dit interesseert me niet zoveel. Ik begrijp natuurlijk best, dat dit voor jou een pracht vondst is, maar waar het mij omgaat is: de verdwijning van Milly." Verberne knikte begrijpend. „Voor jou is het een teleurstel ling. Vooral nu je er niets over mag publiceren. Maar we begin nen pas en uit de dood van Per pages kan nog heel wat voort vloeien." Hij wendde zich tof de agenten en gaf enkele instructies. „Ga je mee, Peter? Naar het bureau? Daar kunnen we ongestoord praten." Op Verberne's kamer zetten zij hun gesprek voort. „Gister avond hebben wij zeven punten opgesteld. Daar komt nu als achtste punt bij: de moord op Perpagos. De punten zeven en acht staan mogelijk los van de zaak van Zanten; zeker is dat echter niet." „Ik heb ook mijn gedachten eens laten gaan over dat onderhoud met Perpagos" begon Peter. „Ik heb zojuist de mogelijkheid overwogen, dat Perpagos mij toch kende en van mijn relatie tot Milly ook op de hoogte was. Zou het in dit ver band gezien niet mogelijk zijn dat zijn opmerking in het ruim ...Aeolus..." op Milly sloeg, en dan betekende, dat het meisje zich in het ruim van die Aeolus" wat dan vermoedelijk een schip is, bevindt?" Verberne schudde langzaam met zijn hoofd. „Nee, dat geloof ik niet en ik heb daarvoor twee redenen. Ten eerste geloof ik vast en zeker, dat hij jou voor een ander aanzag, waarvoor hij erg bang was. Ten tweede: Nu gebleken is, dat Perpagos een handelaar in verdovende middelen was Hij voleindigde zijn zin niet, doch knipte met zijn vingers. Hij scheen zelf ook niet erg over tuigd door de bewijzen, die hij tegen Peter's redenering in bracht. „Ik zal in elk geval een onderzoek in laten stellen naar dat schip. We moeten weten waar het zich momenteel be vindt". Hij maakte een notitie op een blaadje papier en ver dween daarmee. Enkele ogen blikken later was hij weer terug. „Het wórdt onderzocht," merkte hij op, terwijl hij weer plaats nam. „Wat verder dat meisje betreft, tja, lijkt het jou ook niet juist als we een politiebericht laten uitzenden?" Langzaam knikte Peter. „Dat is wel het beste", zei hij zacht en dan woest opspringend begon hij met grote passen door het vertrek te ijsberen. Verberne keek deelnemend naar de. gepij nigde jongeman. „Hij heeft het zwaar te pakken," dacht hij. „Ik kan mij dat best indenken." (Wordt vervolgd.) 21.30 Gram.; 22.00 Nieuws; 22.15 Verzoekprogramma; 23.00 Nws.; 23.05 Dansmuziek. MAANDAG 21 JUNI HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.30 Gew. muziek; 7.45 Dagopening; 8.00 Nws.; 8.15 Sport; 8.20 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gr.; 11.45 Marinierskapel; 12.30 Medede lingen; 12.33 Gram.; 13.00 Nws.; 13.15 Lichte muziek; 13.45 Gr.; 14.05 Schoolradio; 14.30 Gram.; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Gr.; 16.00 Bijbeloverdenking; 16.30 Gram.; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Gram.; 17.30 Voor de kin deren; 17.45 Regeringsuitzend.; 18.00 Koor; 18.20 Orgel; 18.50 Sport; 19.00 Nieuws; 19.10 Ka- mermuz.; 19.30 Pari. commen taar; 19.45 Piano; 20.00 Radio krant; 20.20 Orkest; 21.00 Hoor spel; 22.00 Gram.; 22.45 Gebed; 23.00 Nws.; 23.15 Evangelisatie- uitzending; 23.30 Gram. HILVERSUM n: 7.00 Nieuws; 7.15 Gymn.; 7.30 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.30 Amus. muziek; 9.00 Voor de vrouw; 9.10 Gram.; 10.00 Causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Piano; 10.38 Voor de zieken; 11.23 Hoorn; 11.40 Voordracht; 12.00 Orgel; 12.30 Mededelingen; 12.38 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Cau serie; 13.20 Accordeon; 13.50 Gram.; 14.00 Voor de vrouw; 14.15 Piano; 14.45 Gram.; 15.00 Gev. programma; 16.00 Gram.; 16.20 Orkest; 16.45 Vragenbe- antwoording; 17.15 Gram.; 17.35 Ensemble; 17.50 Mil. commen taar; 18.00 Nieuws; 18.20 Gram.; 18.45 Pari. overzicht; 19.00 Or gel; 19.30 Causerie; 19.45 Rege ringsuitzending; 20.00 Nieuws; 20.05 Gram.; 20.50 Causerie; 21.05 Gev. concert; 21.30 Hoor spel; 22.05 Kwartet; 22.30 Gr.; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. BRUSSEL VI.: 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.42 Gram;. 13.00 Nieuws; 13.15 Piano; 13.30 Gram.; 13.45 Piano; 14.00 Ka mermuziek; 15.00 Voor de zie ken; 16.00 Orkest; 16.45 Zang; 17.00 Nieuws; 17.10 Orgel; 17.30 Gram.; 17.40 Orgel; 18.00 Fran se les; 18.15 Gram.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 20.00 Piano; 20.15 Gr.; 20.25 Piano; 20.35 Gram.; 21.00 Kunst; 2115 Orkest; 22.00 Nws.- 22.15 Trio; 23.00 Nieuws. De regering-Eisenhower heeft een krachtige, doch „geluidloze" strijd gevoerd tegen de commu nisten in de Ver. Staten, aldus een verklaring van de Ameri kaanse minister van Arbeid, Ja mes Mitchell, voor het jaarlijks congres van de Amerikaanse fe deratie van musici. In 18 maanden waren in Con necticut 7 colmmunistische hoge functionarissen in de staat Con necticut gearresteerd, 41 leiders van de communistische partij veroordeeld en 20 andere in be schuldiging gesteld. Bovendien waren 62 ondermij nende organisatie toegevoegd aan de lijst op het departement van Justitie, 84 buitenlanders uit het land gezet, en aan 127 vreemdelingen, verdacht van communisme, de toegang tot de Ver. Staten ontzegd.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 5