KERKDIENSTEN Uit de Provincie RECHTSZAKEN Binnenlands Nieuws 2)e no it te cRaaf Ruilverkavelingswet Carillon voor Charleston Koningin zal Dokkum en Rottevalle bezoeken Prinses Wilhelmina in Arnhem DE MAXIMUMPRIJZEN VOOR KOLEN Voor de Zondag D TER HERDENKING VAN GEALLIEERDE AANVAL OP WALCHEREN. TERNEUZEN. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. K. Deddens. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. C. J. Breen. AXEL. HOEK. OVERSLAG. SLUISKIL. ZIERIKZEE Das uit diergaarde Blijdorp ontsnapt SLUWSTE VAN TERREUR- BENDE IN DE MEIJE VOOR HAAGSE GERECHTSHOF. 1-7 I 1TVVEEDE KAMER. Vertrouwt op de Here tot in eeuwigheid, want in de Here Here is een eeuwige rotssteen. Jes. 26 4. Te vertrouwen op iemands woord is een der kenmerken van de eenvoudigen van hart. De wereldwijzen zullen het u wel met schampere lach zeggen, dat men niemand moet vertrouwen, want dat men altijd bedrogen uit komt. Het woord van onze God wendt zich bij voorkeur tot de eenvoudigen van hart en wijst hen op deze Ene, die is en blijft de onwankelbare Rotssteen. Nu is niets zo zonneklaar voor onze ervaring als het onbestendige en ongestadige van al het aardse. Zelfs de hechtste rotsen kunnen tot puin vallen. De mensen, op wie wij als rotsen meenden te kunnen steunen, vallen ons tegen op de gewichtigste ogenblikken, of worden ons ontrukt. Het leven is gelijk een damp en een morgenwolk. Hoe weldadig is dan dit woord onzes Gods, deze naam, die van de Here geschre ven staat, -„een eeuwige Rots steen". - Zo mogen wij elkander dan opwekken om op de Here te ver trouwen, bij Wie geen verande ring is of schaduw van om kering. Zo mogen wij aan Hem vasthouden, ook als alles ons ont valt. Want Hij rekent met de eeuwigheid. Waar wij heden schijnbaar door Hem vergeten zijn, zullen wij later ervaren hoe trouw Hij, onder die verlaten heid, ons heeft vastgehouden en liefgehad. Moog de wereld ook vergaan, Zijne trouw blijft eeuwig staan: Wat ooit wank'len moog of wijken, Zijn verbond zal nooit bezwijken. (Uit: „Nieuw Bijbels Dagboekje.") De beiaardiers Staf Nees uit Mechelen en dr W. van der Eist uit Utrecht hebben bij de klok kengieterij van de Gebr. Van Bergen te Heiligerlee, een uit 49 klokken bestaand carillon, dat bestemd is voor Charleston (Ver. Staten) gekeurd en be speeld. Het betreft hier een beiaard met handspel en automatisch spel. Generaal Clark, de Ameri kaanse opperbevelhebber in Ko rea is de promotor van deze beiaard, die wordt gewijd aan de nagedachtenis van de in de itweede wereldoorlog gevallen Amerikaanse militairen. Bij de universiteit van Char leston is een toren gebouwd, waarin het carillon, dat binnen enkele weken zal worden ver zonden, wordt opgesteld. In de vergadering der Tweede Kamer is gisterenmiddag de eindstemming over 't ontwerp- ruilverkavelingswet gehouden. Vooraf zijn in tweede lezing nog enige redactionele wijzigin gen aangebracht. Het wetsontwerp werd zonder hoofdelijke stemming aangeno men. H. M. de Koningin zal op Za terdag 3 Juli tijdens haar één- daags bezoek aan Friesland niet alleen de officiële Bonifatius- herdenking in Dokkum bijwo nen, maar ook een kijkje gaan nemen in het voorbeelddorp Rottevalle. Na aankomst met het vlieg tuig op de vliegbasis Leeuwar den des morgens omstreeks 9.30 uur zal de Koningin per auto naar Rottevalle gaan waar zij een bezoek van ongeveer 1 uur zal brengen aan een proefboer- derij. De Koningin zal vervol gens ten provinciehuize in Leeuwarden een gedeelte van de ontvangst der binn- en buiten landse gasten van het Bonifa- tius-comité bijwonen. Des middags vertrekt zij naar Dokkum waar zij bij de officiële herdenking van Bonifatius aan wezig zal zijn. Prinses Wilhelmina heeft de zer dagen incognito een bezoek gebracht aan de zomertentoon- stelling „Schilders van de Ve- luwezoom" in het gemeentemu seum van Arnhem. Zij was vergezeld van haar particulier secretaresse, mej. mr Geldens, die de directie van het museum later heeft laten weten, dat Prinses Wilhelfnina zeer ge noten had van de tentoonstel ling. De minister van Economische Zaken heeft aan de Tweede Ka mer doen toekomen de tekst van het verzoekschrift dat door de Nederlandse regering aan 't hof van justitie van de Europe se gemeenschap voor kolen en staal te Luxemburg is gericht ter vernietiging van de beschik king van de hoge autoriteit, waarin de maximumprijzen voor kolen werden afgeschaft. PLECHTIGHEID Een officiële groep van de Britse koninklijke marine en de mariniers zal volgende week deelnemen aan plechtigheden op Walcheren ter herdenking van de geallieerde aanval op het eiland in November 1944, aldus eert mededeling van de Britse ad miraliteit. De groep zal bestaan uit offi cieren en manschappen van alle. rangen, onder wie schout-bij- nacht A. F. Pugsley, generaal- majoor C. F. Phillips, en kapi tein G. H. R. Maddan, die aan de operatie hebben deelgenomen. Bovendien zullen 65 verwanten en oud-militairen op eigen kos ten overkomen om de plechtig heid bij te wonen. DE ARBEIDSMOEILJKHEDEN OP SCHOUWEN DUIVELAND. Op Schouwen en Duiveland zijn, zoals gemeld Donderdag enige moeilijkheden voorgeko men met arbeiders van buiten het eiland, die thans op Schou wen en Duiveland werkzaam zijn in dienst van de Nederland se Heidemaatschappij. De oorzaak was een nieuwe loonregeling die in overleg met de vakbonden was opgesteld. Volgens deze regeling zal even del de zogenaamde rampentoe slag komen te vervallen. De moeilijkheden zijn inmid dels opgelost en de arbeiders, die zich aanvankelijk niet met de nieuwe voorwaarden konden verenigen zijn Vrijdag weer aan het werk gegaan. Examen Coupeuse. Aan het instituut van mode vakscholen te Eindhoven slaag de voor coupeuse, mej. Lijda Faas alhier. OOST ZEEUWSVLAANDEREN. ZONDAG 20 JUNI. NED. HERV. KERK. Axel: 10 uur Ds. G. Jansma van Zaamslag; 2.30 uur Ds; P. J- Pennings. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. D. A ten Haaft. Hontenisse: 9.30 uur Ds. K. Ver- Hufsri' 10.30 uur Ds. J. Homan. Philippine: 2.30 uur Ds. A. C. Hon- Salfvan Gent: 10 uur Ds. P. J. Pennings, van Axel. Sluiskil' 10 uur Ds. A. C. Don ders (Bed. H. Doop); 2.30 uur Eerw. heer C. H. Heijboer, van Zaamslag. Terneuzen: 10 uur Ds. P. A v. d. Vlugt; 3 uur Ds. J. Scholten. 7 uur Jeugddienst te leiden door Dr Cazemier, van Schiedam. ÏO' uur „Bethel": Dienst voor jongeren. Voorganger: de heer J. C. Groenenberg. Driewegen: 7 uur Ds. J. Scholten. Zaamslag: 9.30 uur Eerw. heer C. H. Hevjboer; 2.30 uur Ds. G. JaRsma. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN ZATERDAG 19 JUNI. Schoondijke: 7 uur Avondgebed. ZONDAG 20 JUNI. Aardenburg: 10.30 uur Ds. L. S. Blom. St Kruis: 9 uur Ds. L. S. Blom. Biervliet: 9.30 uur Ds. J. Epgen- daal (Bed. H. Avondmaal.) Breskens: 10 uur Ds. J. H. van Beuzekom; 6.30 u. Ds. J. Eijgen- daal, van Hoofdplaat. Cadzand: 10 uur Ds. A. C. W. ten C&tc Groede: 9.30 uur Ds. C. B. Boere. (Bed H. Avondmaal.) Hoofdplaat: 11 uur Ds. J. v. d. Graaff, van Nieuwvliet. Nieuwvliet: 11 uur Ds. J. B. van Bork, van Retranchement. Oostburg. 2.30 uur Ds. L. P. W. Groenveld, van Sluis. Retranchement'. 9.30 uur Ds. J. B. van Bork. Schoondijke: 9.30 uur Ds. J. van de Graaff, van Nieuwvliet. Sluis: 9.30 uur Ds. L. P. W. Groen veld. St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. L. P. W. Groenveld. Waterlandkerkje: 10.45 uur Ds. H Kuijlman. van Zuidzande. IJzendijke9.30 uur Ds. C. Blom- aard; 4 uur Ds. Y. van der Schoot, uit Brugge. (Jeugd dienst met contactavond.) Zuidzande: 9.30 uur Ds. H. Kuijl man. GEREFORMEERDE KERK, Hoek: 10 uur en 2.30 uur Cand. A. ter Hoeve, van Amsterdam. Terneuzen: 10 uur en 3.30 uur Ds. A. J. Radder, van Kamperland. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. D. Middelkoop. GEREFORMEERDE KERK. (Onderh. Art. 31 D.K.O.) CHR. GEREF. KERK. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. H. van Leeuwen. Axel: 6.30 uur Ds. H. van Leeu wen, in de Chr. Bewaarschool Ds. Jan Scharpstraat). GEREF. GEMEENTE. (Vlooswijkstraat.) Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. Aangeenbrug. Hoek: 9.30 en 2 uur Leesdienst. GEREF. GEMEENTE. (Gebouw „Pro Rege".) Terneuzen: 10 uur en 3 uur lees dienst. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. A. de Reuver. LEGER DES HEILS. Terneuzen: Samenkomsten om 10 uur en 7 uur. ROOMS-KATHOLIEKE KERK. Axel: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10.30 uur H.H. Missen. Philippine: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Sluiskil: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Westdorpe: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Zandstraat: 7.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Examen E.H.B.O. Voor het examen E.H.B.O., dat in het Wit-Gele Kruisgebouw aan de J. W. Frisostraat door de heren dr C. Ramselaar en dokter P. Nijsten, werd .afgenomen, slaagden de heren E. van Bunder, A. C. Rademakers, M. M. Dries- sen, F. C. Th. Tijssen en H. C. A. van Leeuwe. Er werd geen enkele candidaat afgewezen. Dr C. Ramselaar feliciteerde de geslaagden met het behaalde re sultaat en concludeerde dat er wel zeer goed geleerd was. De heer Tijssen, als voorzitter der afdeling Terneuzen van de E.H.B.O., dankte de heren-exami natoren en speciaal dokter Nijs ten, die de cursus gegeven heeft. Voor de practische opleiding die de zusters Van Ravels en Van Krimpen hadden gegeven moch ten zij een aardige herinnering in ontvangst nemen. Aardappeltelers gewaarschuwd. Door de rijkspolitie alhier is de zer dagen controle uitgeoefend op de naleving van de bepalingen besluit bestrijding aardappelmoe heid. Gebleken is, dat vele z.g. „klein-telers" nog niet doordron gen zijn van de bedreiging, die deze besmettelijke plantenziekte, vormt, voor de afzet van onze agrarische producten naar het buitenland. Aan verschillende klein-telers van aardappelen, die door het be telen van meer dan Vz van de op pervlakte van hun tuintje, de be palingen hadden overtreden, is door de politie opgedragen het te- veel beteelde onmiddellijk te rooi en, daar anders onverwijld een volledig teeltverbod kan worden opgelegd. Als er sprake is van onwilligheid zal niet worden ge aarzeld proces-verbaal op te ma ken. Men zij dus gewaarschuwd! Verbreding bestrating. Nu de afgraving van de Ar- mendijk een feit is geworden en ook de nieuwe klinkerbestrating aan de Oudeweg is voltooid, is men bezig met de vrijgekomen kasseien van de Oudeweg, de te smalle bestrating van de Armen- dijk aanmerkelijk te verbreden. Zeer zeker een uitkomst voor de bewoners aan het einde van de Armendijk en ook voor de land bouwers, die hiermede een betere toegangsweg verkrijgen naar hun landerijen. RR-actie van de winkeliers. Heden start de winkeliersver eniging „Axel-Vooruit" met een langlopende grootscheepse actie onder het motto „RR", d.w.z. Reis- en Rebus-actie. Tn het kader van deze actie zul len allen, die bij de deelnemende winkeliers kopen, bonnen ont vangen die kunnen worden opge spaard in daartoe door de vereni ging gratis te verstrekken bon boekjes. Zodra de actie enige tijd loopt en men dus in het bezit kan zijn gekomen van een redelijk aantal bonnen, zullen busreizen worden georganiseerd naar Cadzand, Brussel, Dinant of dergelijke. Wanneer men dus nu begint met sparen, dan kan men juist in de vacantiemaand Augustus hiervan profiteren. Verder zal voor degenen, die niet op een reis zijn gesteld, voor de kinderen een kinderfeest wor den georganiseerd, terwijl er, in dien men een knobbel heeft voor het oplossen van rebussen of het maken van slagzinnen, ook op die manier te zijner tijd mogelijkheid zal worden geboden om met wei nig zegels toch waardevolle prij zen te winnen. Al met al dus een actie die klinkt als een klok en die Axel als koopcentrum voor Oost Z. Vlaanderen teri volle waardig is. Bijzonder vermeldenswaard is ook wel het feit dat bij deze actie geen zegeltjes verloren behoeven te gaan en ieder de waarde die hij in bonnen ontvangt ten volle kan benutten, doordat het loterij systeem geheel is vermeden. De winkeliers, die aan deze ac tie deelnemen zijn allen kenbaar aan een speciaal meerkleurig raambiljet in hun étalage (s). Nadere bijzonderheden over het verloop van deze RR-actie, de te organisteren reizen enz. zal men steeds aantreffen in de ad vertentiekolommen van dit blad. Gevonden voorwerpen. Portemonnaie, zakdoek, dames- portemonnaie m. inh., rood lede ren portemonnaie m. inh., sleu tel, schuimrubber zadeldek, uit laat van een bromfiets, grijze damesmantel, br. herenschoen, lichtgroen dames vest, voetbal, zonnebril, witte kindersok, bood schappentas, zwarte portemon naie m. inh., sigarettenaansteker, paar zwarte nylon dameshand schoenen, zilveren manchet knoop, muntbiljet, stropdas, dou blé damesarmband, parapluie- hoes, 'n aantal spaarbankzegels, speelgoed-haas, 2 muntbiljetten. Inlichtingen omtrent al deze voorwerpen zijn te bekomen bij de Commandant der Rijkspolitie te Axel. De a.s. Feest- en Winkelweek. Deze eerste winkelweek welke georganiseerd is door de Mid denstandsvereniging „De Braak- man" vangt heden aan met het traditionele „Driemanschap". De muziekvereniging E.N.Z.K. ontvangt de verenigingen van Zaamslag en Axel, welke tegelijk de winkelweek zullen inzetten. Om 6 uur zullen op de muziek tent deze verenigingen concerten geven. Om 5 uur zullen de muziekver enigingen een mars door de ge meente maken en langs de schit terende étalages der winkels. Ie der wordt uitgenodigd deze fees telijke optocht mede te maken. Woensdagavond te 8 uur zal E.N.Z.K. een concert op de mu ziektent geven. Zaterdag 26 Juni van 6 tot 7 uur vindt de uitreiking van bal lons aan de kinderen van. alle leeftijden plaats. Daarna weder om een optocht met muziek door de gemeente naar de dr Leen- houtsstraat alwaar de ballonnen worden losgelaten. Na enige we ken zal dan bekend zijn, welke ballon de verste luchtreis heeft gemaakt en zal aan de jongen of meisje van de betroffen ballon een polshorloge worden uitge reikt, terwijl er nog meerdere prijzen zijn uitgeloofd. Tot slot zal op de Markt een concert worden gegeven door de bekende accordeonvereniging Paolo Soprani" uit Terneuzen onder leiding van dirigent J. An- thonisse. Geslaagd. Aan de Bisschoppelijke kweek school „St. Louis" te Ouden bosch, slaagde voor onderwijzer, onze dorpsgenoot de heer Henny Maas. Katholieke jongeren bezinnen zich over cultuur. In het parochiehuis te Sluiskil vond gisteren de 2e bijeenkomst van de Katholieke jongeren ge meenschap in de kanaalzone plaats. Evenals de voorgaande maal was ook nu de opkomst zeer bevredigend. Na de verwelkoming door de voorzitter, de heer W. Colsen, werd een inleiding gehouden door de hoofdredacteur-directeur van het dagblad „Oost-Brabant" te Eindhoven, de heer J. Brouwer. Zijn inleiding handelde over het interessante onderwerp „De Ka tholieke cultuur in het moderne leven". Na de pauze ontstond er een geanimeerde gedachtenwisse- ling. Zilveren Kloosterfeest. De Eerw. zuster Reinera, hoofd van de kleuterschool te Sluiskil, vierde onder grote belangstelling haar zilveren kloosterfeest. On der leiding van juff. Van de Berg hebben de leerlingen van deze kleuterschool voor een verras sing gezorgd in de vorm van een kleuter-uitvoering. Na dit feeste lijk gedeelte heeft de zuster haar jubileum in intieme kring ge vierd. Aanleg nieuwe Westhavendijk. Dezer dagen is men begonnen met het herstel van het laatste deel van de Zierikzeese Westha vendijk. Het betreft hier een vrij omvangrijk object waarvan de werkzaamheden enkele maanden zullen duren. Wanneer het werk is voltooid, zal een boerderij nabij Donderdagnacht heeft een das in diergaarde Blijdorp te Rotterdam kans gezien de tra lies van zijn hok kapot te bijten en de benen te nemen. Een be waker zag het en zette de achtervolging in. Hij was echter niet de enige die op jacht ging, want een ad judant en een agent van de ge- het havenhoofd te Zierikzee, diemeentepolitie, die met een jeep thans nog bloot staat aan eb en vloed, binnendijks komen te lig gen. Nog zes Noorse woningen. In Zierikzee zal binnenkort worden begonnen met de bouw van zes Noorse woningen. Deze woningen werden destijds be schikbaar gesteld voor het ramp gebied. Reeds werd met de bouw van één Noorse woning begon nen; deze is thans bijna voltooid. Ook te Nieuwerkerk op Duive land wordt een aantal van deze houten woningen gebouwd. Bouw landbouwschool. Met de bouw van een lagere landbouwschool aan de Gracht- ween te Zierikzee, waarvoor de plannen reeds vóór de waters nood gereed waren, is men dezer dagen begonnen. De verwerkelijlyig van de plannen heeft zo lang op zich laten wachten, doordat het ter rein, waarop de school zou wor den gebouwd, na de ramp in het overstroomde gebied lag. Gemeenteraadsverkiezing. Acht partijen en groeperingen zullen deelnemen aan de gemeen teraadsverkiezingen te Zierikzee die op 23 Juni worden gehouden. Twee dezer groepen nemen deel als oppositiepartij; zij leve ren felle critiek op het beleid van het tegenwoordige gemeentebe stuur, dat volgens hen vooral na de watersnood heeft gefaald. „Deze man was de sluwste en de brutaalste van de terreur- bende in de Meije bij Bodegra ven", zo zeide de procureur-gene raal bij het Haagse gerechtshof Vrijdagmorgen in zijn requisitoir in de zaak tegen de 39-jarige kip penhouder en fruithandelaar S. A. S. Hij was de man op de ach tergrond, die de diefstallen en andere misdrijven uitlokte en er rijkelijk van profiteerde. De officier van justitie bij de Haagse rechtbank, die tegen hem vijf jaar gevangenisstraf had ge- eist, is in beroep gegaan tegen het vonnis van de rechtbank die S. had veroordeeld tot twee jaar met aftrek. De procureur-gene raal vond deze eis iets te zwaar. Hij requireerde daarom vier jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. S. A. S. was één van de leden van de bende van hyena's, zoals een verontwaardigd briefschrij ver uit Bodegraven deze lieden noemde, die in de afgelopen acht jaren 153 diefstallen hadden ge pleegd en een ware terreur uit oefenden in deze streek bij Bode graven. De bevolking van de Meije, zo bleek wel tijdens het onderzoek, was te bang om de wandaden van deze bende, die werd ge vormd door leden van de families S. en B., aan te geven, omdat zij represaillemaatregelen, vreesde. S., die toen hij Vrijdagmorgen het laatste woord kreeg, luid in snikken uitbarstte en bezwoer dat hij er, op een enkel diefstal letje na, niet aan had meege daan, had toen hij bij het voor onderzoek was ondervraagd ge zegd: „Ik beschouw stelen als een sport. In de toekomst ga ik er alleen op uit, zonder die broers van mij, die alles direct bekennen". De president van de rechtbank noemde verd. het denkend hoofd van de bende, die jarenlang de hele streek in een geladen sfeer van angst had gehouden. Alleen al in 1946 hadden deze mannen 36 misdrijven gepleegd en bende leden trokken er op uit met een geladen stengun en Mauser- de politieman Van Eek te Woer den neergeschoten. De dader C. B. had hiervoor levenslange gevangenisstraf ge kregen. Voorts was in Maart 1947 wachtmeester Bal aange schoten. Het Hof zal op 30 Juni a.s. ar rest wijzen. ONGEOORLOOFDE UITOEFENING VAN DE GENEESKUNST VOOR HET GERECHTSHOF. Het. gerechtshof in 's-Graven- hage heeft Vrijdagmiddag de zaak behandeld tegen het echtpaar J. van W.M. uit Rotterdam, dat de leiding had gevoerd van een tandheelkundig instituut, waar patiënten onder narcose werden behandeld. Het echtpaar stond terecht wegens ongeoorloofd uit oefenen van de geneeskunst. De zaak had eerst voor de kanton rechter te Delft gediend later in beroep voor de rechtbank in 's-Gravenhage. Van W. had weer later revisie van het vonnis ge vraagd, waarop deze zaak naar het hof werd gewezen, die reeds twee zittingen eraan had gewijd. Thans werd als getuige gehoord de 42-jarige mondarts J. B. A. T. uit Rotterdam die in 1951 had gewerkt voor het instituut. Van W. en zijn echtgenote lieten ver stek gaan. Dr. T. verklaarde dat hij steeds de narcose en de extracties had verricht en dat het echtpaar voor op het Henegouwerplein reden, zagen het dier lopen. Nu komt de politie niet iedere dag dassen legen, of het moest op „Vader dag" zijn, en daarom besloten de matjnen te trachten het dier te vangen. Een paar keer ge lukte 't hun de das in een hoek te drijven, doch steeds zag het aier xans te ontsnappen. Met de jeep werd de achtervolging ingezet, doch in de omgeving van de West-Kruiskade werd de jacht weer te voet voortgezet en het aanbod van een voorbijgan ger zijn fiets te gebruiken, werd door de politie dankbaar aan vaard. Op zeker ogenblik ver dween de das in een bosje en toen was men het spoor bijster. Het is een volwassen dier, ongeveer 75 cm lang, heeft een brede snuit en is grijs wit ge streept op de neus. De kleur van het dier, dat een dikke haarvacht draagt, is ongeveer die van een zilvervos. In het W. van ons land komt de das bijna niet meer voor en daarom stelt diergaarde Blijdorp het op prijs ïmicntingen te ontvangen om zodoende misschien de das te rug te krijgen. het „happen", het passen en de verdere technische zaken had ge zorgd. Uiteraard had dr. T. wel de be voegdheid hiervoor maar destijds, zo verklaarde hij ter zitting, was hij in deze praktische zaken nog niet zo thuis en voorts achtte hij Van W. en zijn vrouw bekwaam genoeg. De procureur-generaal vond het niet geoorloofd dat verdach ten deze handelingen hadden ge daan. Hij meende dat de vonnis sen van de kantonrechter te Delft, waarmede de rechtbank zich bijna geheel had kunnen verenigen gehandhaafd moesten worden. De rechtbank had Van W. ver oordeeld tot zes boete's van 300 subsidiair 30 dagen hechtenis en I diens echtgenote tot zeven maal ƒ250 subsidiair 25 dagen hechte nis. Het gerechtshof zal op 30 Juni a.s. arrest wijzen. UITSPRAAK MOORDZAAK LEUSDEN. De Utrechtse rechtbank heeft Vrijdag de 80-jarige J. i~ uit Nijmegen tot een gevangenisstraf van 12 jaar met ter beschikking stelling van de regering wegens moord op zekere H. van H. Aan verdachte was ten laste gelegd dat hij in Juni 1953 nabij de Leusderheide zijn invalide vriend Van H. zou hebben neer geslagen en hem zou hebben be roofd van zijn horloge en een geldsbedrag. Bij de opsporing van de dader werd bij een opkoper te Nijmegen het horloge van de vermoorde aangetroffen dat door de verdachte onder een valse naam was verkocht. Tegen de verdachte die tot het laatst toe volhield onschuldig te zijn aan het hem ten laste gelegde was eveneens 12 jaar geëist met ter beschikking stelling van de rege ring. JONGELUI UIT HET GEHELE LAND TE GAST BIJ DE MARINE. Ruim 400 jongelui uit de hoog ste twee klassen van H.B.S. en gymnasium, of in het bezit van een einddiploma 1953, zijn giste ren te gast geweest bij de ko ninklijke marine, aan boord van Hr. Ms. kruiser „De Zeven Pro vinciën", te Rotterdam. Als gastheren fungeerden een aantal tweede-jaars-adeliborsten, die groepsgewijs alles hebben la- - - zo interes- geiacten siengun en ten zien, wat pistolen. In November 1952 werd seert op een oorlogsschip. 60. Het gelaat van Aithan of Glandan- non verraadt teleur stelling als hij de Noorman somber aanziet. Dan zegt hij welhaast onbewogen „Ge ziet er niet naar uit dat ge op Uw besluit zult terug komen. Het is jam mer... Wij kunnen U niet dwingen. Loch- lan's laatste woorden waren: dat de Noorman leve... en zo zij het. Hij heeft niet gewenst dat zijn dood in bloed gewroken zou 1 worden." Even doortrilt de Noorman een gevoel van warmte voor de Schotse aanvoerder die nog in zijn stervensuur zijn woord gestand deed. Dan ademt hij diep: „Uw trouw aan Lochlan's laatste wens treft mij," antwoordt Eric, „...en ik zal de eerbied, welke ik voor. de gestorven hoofdman voel daadwerkelijk tonen: Ik zal U bij staan in Uw strijd tegen Ragnar de Rode en zijn trawanten. Wan neer deze zeeschuimers nu niet on- schadelijk gemaakt worden, vrees ik dat ge voorlopig nog niet van hen verlost zult zijn. Dit is ech ter niet alles: vroeg of laat zou Ragnar de Rode toch aan het be staan ten onder gaan. Dit kun nen wij thans voorkomen en dan maken, want ondanks al daden schuilt er in deze man een goede kern." Aithan of Glandannon knikt be dachtzaam. „Gij bezit grote wis heid, o man uit het Noorden. Wii helpen U, want daarmee zijn wij ons zelf. Doch van welk nut zul len onze strijders U zijn? De Noorman glimlacht bemoe digend: „Ze zijn dapper, Aithan; is er wellicht nog iets van. hem te onder bekwame leiding doen ze - stellig voor geen ander onder. „Misschien hebt ge gelijk. Wij zullen samen strijden. Hier is mijn hand ,oh, koning... de hand van Aithan of Glandannon De beide mannen die aanvanke lijk zo vijandig tegenover elkaar gestaan hebben .wisselen een warme handdruk. Dan wendt de grijsaard zich een ogenblik af en toont de Noorman een blikkerend zwaard. „Gij hebt met Lochlan het zwaard geruild als wederzijds pand", zegt hij plechtig. „Het is niet goed dat een Schot in zijn laatste rustplaats zijn zwaard moet ontberen, Evenmin is het goed, dat een geducht Noors krijgsman niet met zijn eigen zwaard ten strijde kan trekken." Met een vreemde ontroering heft Eric het zwaard van de ge storven Schotse aanvoerder. „Zo zij het, besluit hij ernstig. Twee zwaardenEén doel." Gedurende het verblijf aan boord is het schip verhaald naar de werf, waar het werd gebouwd, de Rotterdamse droogdokmaat schappij". Hier werd ook gede- barkeerd, maar niet dan nadat allen, hongerig geworden van de „zeelucht", op een flinke hoeveel heid „snert" waren getracteerd. kind in IJSELMONDE VERDRONKEN, Vrijdagmiddag omstreeks vijf uur is een 4-jarig jongetje, L J. Verheij, te IJselmonde verdron ken. Het kindje woonde met zijn ouders aan boord van het schip „Joma", dat in het haventje van IJselmonde ligt. Bij het spelen is het kindje Vrijdagmiddag te water geraakt. Na ongeveer twintig minuten dreggen heeft de rivierpolitie het ventje levenloos opgehaald. NOODLANDING HELICOPTER Vrijdagmiddag omstreeks kwart voor drie heeft de helicopter, die van Rotterdam op weg was naar Brussel, wegens motorstoring een noodlanding moeten maken op het sportpark Varkenoord te Rotterdam. De zes passagiers zijn per auto naar hun plaats van bestemming gebracht. ONGEVAL MET DODELIJKE AFLOOP. Vrijdagmorgen omstreeks half tien is de 71-jarige heer H. Bloemhof, te Wanneperveendoor een ongeval om het leven geko men. Na van een' rijdende gras- maaimachine, waarop hij was ge zeten afgestapt te zijn om de leidsels van de paarden te ont warren, kwam hij te struikelen. Hierbij kwam hij zo ongelukkig terecht dat één van de wielen van de achter de machine beves tigde wagen over zijn borstkas reed. Korte tijd. na het ongeluk is hij aan de bekomen verwon dingen overleden. per KiJKen ae

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2