Van Genève naar Rapallo? INDIA DOORZOEKT FRANSE VLIEGTUIGEN Mendes-France als premier bevestigd Communisten beloven de terugtrekking van troepen uit Laos en Cambodja WEERSVERWACHTING ZON- en MAANSTANDEN Verklaring van Chinese delegatie over uitlating van Pioen Joeng Tai Wederom getuige in zaak- Montesi gearresteerd Sowjet-veto tegen het Thailandse verzoek Franse commissie voor defensie verwerpt bekrachtiging van E.V.G. Vijf Amerikaanse technici in Indo-China verdwenen De kwestie-Guatemala Wekelijkse wereldschouw Rusland profiteert van 'mislukte conferentie Genève Onderhoud van Casey met Tsjoe en Lai West-Duitse amnestiewet Engeland wil eigen schepen zelf controleren HUUbWAltK De Franse regering MAROKKO Verklaring kapitein van aangehouden Pools schip Boodschap van Mendes- France aan De Gaulle Frankering bij Abonnement: Terneuzen nirpcteur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 - Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nü 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW ZATERDAG 19 JUNI 1954. 9e Jaargang No. 3178. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of-: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 oor. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10.30 uur. Het onvermijdelijke is ge schied: de regering van Laniel is gevallen. Men heeft er zorg voor gedragen, dat de motie van vertrouwen, door Laniel ge vraagd, met minder dan 314 stemmen werd verworpen, om dat dit aantal het vereiste mini mum is, waarop Kamerontbin ding kan worden toegepast. In dien de tegen de regering stem mende partijen het nodig achtten het bewijs te leveren, dat zij meer het partij- dan het landsbelang in het oog hielden, dan ligt het wel opgesloten in dit simpele feit. Het is eigenaardig, dat juist in deze dagen een ernstig blad als de „Figaro" begint met een serie van artikelen, waarin de Voor mannen der verschillende par tijen uiteenzetten, wat h.i. ge daan moet worden om de parle mentaire autoriteit in Frankrijk te verhogen. Een buitenstaan der, die nog altijd het bos ziet en niet, als de meste Franse poli tici, alleen de bomen, zou dat antwoord wellicht gemakkelijker kunnen geven. Dat een minis teriële crisis op het ogenblik, dat over het lot van Indo-China te Genève dient te worden beslist en dat zich in Tunis opnieuw te kenen van verzet Voordoen, aan het morele prestige van Frank rijk naar buiten grote schade aanricht, staat wel vast. Mendès France, de ongetwij feld bekwame radicaal, is door Coty, die aanvankelijk aarzelde het ontslag van Laniel en de zij nen te aan vaarden, met een eer ste opdracht tot formatie belast. Gesteld, dat hij in tegenstelling mët het voorgaande jaar, de 314 benodigde stemmen vindt, zal hij dan een regering kunnen vor men, die, wat de personen be treft, ook de meerderheid van de Nationale Vergadering achter zich zal vinden? In elk geval gaat daarmede tijd verloren, die beter besteed zou kunnen wor den. MISLUKTE C ONFERENTIE. Voor Genève heeft dat wellcht weinig betekenis meer. Men kan Genève niet anders dan mislukt noemen, hetgeen door velen van de aanvang af werd voorzien. De 16 bij Korea betrokken leden der Verenigde Naties zijn het er over eens geworden, dat deze aange legenheid opnieuw naar het fo rum van New-York moet wor den verwezen, al zal men zich van de resultaten daarvan niet veel voorstellen. Wat Indo-Ohina betreft toonde Molotow in eens een andere op een versterkt nieuw Rapallo, dus verdrag met Rusland, daaruit zou kunnen voortspruiten. Gelijk Rusland aan Polen ver gunde om in het Westen goed te maken, wat het in het Oosten aan grondgebied, dat Rusland tot zich trok, verloor, zou het wel eens kunnen zijn, dat Rusland een dergelijke politiek jegens Duitsland zou volgen. GEEN WOORDEN, MAAR DADEN. Eisenhower en Dulles gaan voort verklaringen af te leggen, die op Amerika's politiek naar binnen en naar buiten betrekking hebben. Eisenhower heeft een bij uitstek fraaie redevoering op de Columbia University uitge sproken, maar in het geschil rond MacCarthy gaat het èn voor zijn republikiense partij èn voor Amerika niet om woorden, maar om daden. Dit geldt ook voor de moeilijk heden, die zich rondom de be roemde atoompröfessor Oppen- heimer concentreren. De com missie van onderzoek sprak als haar ordeel uit, dat Oppenhei- mer niet kon worden veroorloofd kennis te nemen van die topgehei- imen op atoomgebied. Beroep vatting. Niet de militaire, maar de politieke vraagstukken had den nu bij hem de voorrang. En afgescheiden daarvan, bleken Russen en Chinezen onverzette lijk in dit opzicht, dat zij alleen genoegen wilden nemen met een commissie der bewaking van de wapenstilstand, die tenminste voor de heftt uit communistische satellietstaten zou bestaan. De Westelijken, die in Korea geleerd hebben wat dit betekent, hebben zich even stellig daartegen vter- zet. Eden heeft in de afgelopen week twee keer een ernstige waarschuwing doen horen en ten opzichte van Korea èn ten opzich te van Indo-Ohina. Maar Molo tow en Tsjoe en Lai hebben er zich niet aan gestoord. De waar schuwing kwam ook laat en kon daarom niet veel invloed uit oefenen. Het is mogelijk, dat de nieuwe Franse regering nog pogingen doet om zich of via Ge nève, dat natuurlijk formeel slechts zal worden verdaagd, rechtstreeks met de Vietminh in verbinding te stellen, maar dan zal heel wat meer moeten wfor- |d.aartegen bij de atoomcommissie de" regeringen"' Se^reid ,in haar ®eheel door Oppenheimer ta» O "men dit m Franse SL" 4TK Nationale Vergadering, die^ toch ibjenstan van d.ze by uitstek be- ook rekening moet houden met de stemming binnenslands, wel zal aanvaarden, dient dan nog te worden afgewacht. RUSLAND EN RAPALLO. Dat Sowjet-Rusland niet aar zelt van de resultaten van Ge nève gebruik te maken, blijkt uit de rede, die Malenkow heeft ge richt tot Grotewohl, de Oost- Duitse premier, tijdens diens be zoek aan Moskou. Hij heeft daar de hand aan West-Duitsland toe gestoken en duidelijk doen uitko men, dat dit rechtstreeks met Moskou moet onderhandelen. Men weet, dat niet slechts de sociaaldemocratische oppositie, maar ook de vrijzinnigen, die deel van Adenauer's regeringscoalitie uitmaken, niets liever wensen. Zij schijnen voorbij te zien, dat Rus land zelf in economische moeilijk heden verkeert en zij menen ter- wille van de hereniging van Duitsland stappen te moeten kwame atoomgeleerde geen ge bruik kunnen maken. De vraag komt nu steeds dui delijker in Amerika naar voren; hoe kunnen wij onze veiligheid in de tegenwoordige wereld ver zekeren zonder naar binnen onze vrijheid te verliezen? De republikeinse senator Flan ders heeft in de Senaat voorge steld om MacCarthy van zijn voorzitterschap van de Senaats commissie te ontheffen, in elk geval totdat deze bereid zal zijn bevonden om behoorlijk te ant woorden op de beschuldigingen, die reeds twee jaar geleden door de democratische senator Benton tegen hem werden ingebracht. Zal het wel heipen? ZUID AMERIKA. In Latijns-Amerika blijft de onrust aanhouden. In Columbia hebben zich onlusten voorgedaan die vrij veel slachtoffers hebben gekost. De Chileense ambassa deur te Ankara heeft zijn rege ring gewaarschuwd voor plan nen, die de Kominfonmi in dat land zou hebben. In Guatemala en dientengevolge in de nabuur - staten, houdt de door de wapen toevoer gewekte onrust aan. Dit zijn voor Amerika belangen, die minstens even zwaar tellen als die, welke zij in Afrika, ja wel licht in Europa heeft. Een gelukkig verschijnsel: tussen Frankrijk en Andorra schijnt de vrede hersteld! Andor ra liet zenders op zijn gebied toe, die Frankrijk onwelgevallig wa ren en Frankrijk zette uit ran cune daarover 't toeristenbezoek aan Andorra stop door verhoging van 'het visum. Dat is nu inge trokken zonder dat redenen zijn vermeld, waarom het is geschied. VAN DER MANDERE. De communisten hebben Vrij dag beloofd alle Vietminh-strijd- krachten, die zich eventueel nog in Laos en Cambodja zouden bevinden, terug te trekken, aldus is in conferentiekringen verno men. Pham Van Dong, de Vietminh vice-premier, gaf toe, dat er Viet minh „vrijwilligers" in Laos en Cambodja hadden gevochten, maar zei, dat deze enige tijd ge leden waren teruggetrokken. In dien er nog Vietminh-troepen in beide staten waren achtergeble ven zouden deze worden terug getrokken, aldus zei hij volgens conferentiekringen. In gezaghebbende kringen werd verklaard, dat de bijeenkomst als geheel redelijk ten aanzien van Laos en Cambodja kwamen dichter bij elkaar. De ministers kwamen overeen vandaag te trachten de voorstel len van China, Laos en Cambod ja voor de terugtrekking van troepen uit beide laatstgenoemde staten met elkaar in overeen stemming te brengen. Chauvel van Frankrijk en Mo- lotof spraken tijdens de tweede helft van de vergadering. Een onderhoud tussen Eden i Bedell Smith, dat Vrijdag avond zou plaats hebben, ging niet door. Er werd geen reden opgegeven. De Australische minister van Buitenlandse Zaken, Richard Ca sey, heeft Vrijdag drie kwartier gesproken met de premier van communistisch China, Tsjoe en- Lai. Dit was de eerste bijeenkomst van hoge vertegenwoordigers van de Australische en Chinese regering, die geen diplomatieke betrekkingen onderhouden. Van Australische zijde is geen commentaar geleverd. Het Westduitse parlement heeft Vrijdag 'n amnestiewetsontwerp aangenomen, dat kwijtschelding van straf voor overtredingen toe staat, die vóór 1 Januari van dit jaar zijn begaan, indien de straf niet méér dan drie maanden is. Uit nood begane strafbare han delingen vallen er tot de straf maat van één jaar ook onder. Voor andere strafbare hande lingen zijn maximum-straffen bepaald. De linksradicale leider Pierre volgt na de investituur een lan- Mendes-France is Vrijdagochtend ge tijd van onderhandelingen met vroeg met grote meerderheid gekozen tot premier van Frank rijk. Onafhankelijk van de stem men van de 95 communistische afgevaardigden en hun vier pro gressieve medestanders, die allen voorstemden, behaalde de kabi netsformateur 320 stemmen van niet-communisten; zes stemmen meer dan de vereiste volstrekte meerderheid van 314. 47 afge vaardigden stemden tegen. Tevoren had Mendes-France t j i i verklaard, dat, indien hij niet «-«r steun van de commu- voldoende geleerd heeft, dat deze stappen alleen dan tot Russische concessies zullen leiden, wanneer West-Duitsland of eventueel het verenigd Duitsland bereid is van herbewapening af te zien of deze herbewapening in zodanige om standigheden te verrichten, dat De Britse regering zal niet toe staan, dat een vreemde mogend heid schepen doorzoekt op wa pens voor Guatemala. Zij is even wel bereid, zelf de controle van eigen schepen uit te oefenen, aldus blijkt uit een officieel com muniqué. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenland se Zaken heeft Vrijdag ver klaard, dat Engeland het recht van een buitenlandse marine om in vredestijd Britse schepen op volle zee aan te houden en te on derzoeken niet erkent. De opperbevelhebber van de medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdag ochtend''tot Zaterdagavond. ZONNIGE PERIODEN. Overwegend droog weer met zonnige perioden. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke rich tingen. Vrij warm maar later plaatselijk enige afkoeling bij wind van zee. ZATERDAG 19 JUNI. v.m. n.m. Breskens 3.32 3.48 Terneuzen 4.07 4.23 Hansweert 4.47 5.03 Walsoorden 4.57 5.13 ZONDAG 20 JUNI. v.m. n.m. Breskens 4.13 4.26 Terneuzen 4.48 5.01 Hansweert 5.28 5.41 Walsoorden 5.38 5.51 marine in Brits West-Indië had echter opdracht gekregen ..pas sende maatregelen" te nemen als Britse schepen verdacht wor den van vervoer van wapens naar Guatemala. In een verklaring van het Fo reign Office wordt gezegd, dat de Britse regering „onder Brits en internationaal recht zo veel als mogelijk wil medewerken om te verhinderen, dat Britse sche pen wapens naar Guatemala vervoeren". Engeland keurt de verkoop van wapens aan Guate mala „sterk af" en heeft reeds enkele jaren lang geweigerd ver gunningen te verstrekken voor de uitvoer van welke wapens ook naar dat land. Elke maatregel tegen Britse schepen zal geno men worden krachtens bepalin gen, die het in beslag nemen van Britse schepen of vliegtuigen toelaten, zo zij goederen vervoe ren, die de vrede of de veiligheid in enig deel van de wereld in ge vaar kunnen brengen, aldus de verklaring van het Britse minis terie van Buitenlanse Zaken. De woordvoerder van het Fo reign Office zeide verder, dat En geland niet voornemens is, de schepen van een ander land te onderzoeken. ZON MAAN op onder op onder Juni. 19 4.19 21.03 22.59 7.16 20 4.19 21.03 23.19 8.34 21 4.19 21.04 23.36 9.54 22 4.19 21.04 23.52 11.13 de verschillende fracties De verkiezing van Mendes- France rot Frankrijks nieuwe premier heeft te Genève de hoop op vrede in Indo-China zeer doen stijgen. Dit was het oordeel van de meeste afgevaardigden op de besprekingen over Indo-China. De Westelijke gedelegeerden wa ren er in het bijzonder over ver heugd, dat de communistische stemmen niet de beslissing heb ben gebracht. Velé waarnemers te Genève dachten, dat Mendes-France meer politiek realisme in de besprekin-1 gen zal brengen dan Frankrijk tot dusver deed. Men verwacht, dat de nieuwe premier rekening zal houden met het feit, dat de Vietminh haar politieke doelen waarschijnlijk op het slagveld zal kunnen bereiken en dat zij ze daarom aan de conferentietafel waarschijnlijk niet zal opgeven. DE STEMMENVERHOUDING. Het blijkt, dat Mendes-France o.m. de steun heeft gehad van alle communisten en „progres sieven", de gehele socialistische fractie met uitzondering van de voorzitter der nati.onaje verga dering Le Troquer, die niet aan de stemming deelnam, van 72 van de 76 radicaal-socialisten (de groep waartoe de formateur zelf ■behoort), 59 van de 75 Gaullisten, 19 van de 24 leden der „Union démocratique et socialiste de la résistance (UDSR, de partij van Pléven en Mitterand), de 15 onaf- hankelijken uit de overzeese ge bieden (verwant met de volks republikeinen), 12 van de 53 onaf hankelijke republikeinen (de par tij van Pinay en Reynaux), tien van de 88 volksrepublikeinen (MRP), 9 van de 16 afgevaardig den van de boerenpartij en vijf dissidente Gaullisten. Tegen stemden o.m. 15 partij lozen, 14 onafhankelijke republi keinen, 11 dissidente Gaullisten, twee Gaullisten en één volks republikein. Onder de afgevaardigden, die van nisten de vereiste meerderheid zou behalen, hij zijn verkiezing niet zou aanvaarden. Aan de stemming was een debat voorafgegaan, waarin de formateur had gevraagd hem tot 20 Juli de tijd te geven om te po gen tot een overeenkomst met de Vietminh te komen. Intussen zou hij evenwel „alle noodzake lijke maatregelen" in Indo-China treffen. Vooral van de zijde van de volksrepublikeinen, de partij van Bidault, kreeg Mendes- France hierbij felle critiek. De volksrepublikeinen beslo ten dan ook tegen te stemmen. De socialistische fractieleider Lussy deelde daarentegen mee, dat die 105 socialisten de forma teur zouden steunen. Ook het merendeel van de 81 Gaullisten schijnt Mendes-France gunstig gezind te zijn geweest, zulks in tegenstelling tot de 32 rechts georiënteerde dissidente Gaullis ten. Hoeveel afgevaardigden zich van stemming hebben ont houden is niet officieel bekend gemaakt. Na afloop van de stemming maakten de volksrepublikeinen (MRP) bekend, dat zij niet aan de nieuwe regering zouden deel nemen. Het is dan ook wel zeker, dat Bidault, die zijn land tot dusver te Genève heeft vertegen woordigd niet zal voorkomen op de lijst van ministers. Dat het kabinet reeds zo spoe dig na de ambtsbevestiging van de formateur wordt voorgesteld is even ongewoon als het succes, zich van stemming onthielden dat Mendes-France met zijn ver- 'varen o.m. 74 volksrepublikei- klaringen in de nationale verga- nen, 25 onafhankelijke republi- dering heeft gehad. Gewoonlijk keinen, 16 dissidente Gaullisten, 12 Gaullisten en drie leden van de UDSR, onder wie Pléven. Onder de elf afgevaardigden, die niet bij de stemming tegen woordig waren, was de voorgan ger van Mendes-France, Joseph Laniel. De socialistische fractie in de Franse nationale vergadering heeft medegedeeld, dat zij niet aan de regering van Mendes- France zal deelnemen. Dit be sluit is bindend voor alle socia listische afgevaardigden. Mendes-France, de premier, had zes portefeuilles aan de so cialisten aangeboden. Drie van deze portefeuilles zouden gaan naar voorstanders van de Euro pese defensiegemeenschap en drie naar tegenstanders daarvan. De M.R.P. de republikeinse volkspartij van Bidault heeft eveneens geweigerd aan de re gering deel te nemen. De M.R.P. heeft Mendes-France er voor ge waarschuwd. dat zij zich des te meer zal verzetten, als de pre mier een van de tien leden van de M.R.P. die vóór hem gestemd hebben, zou „verleiden" om in de regering te treden. India heeft Vrijdag twee Fran se vliegtuigen laten doorzoeken één te Nieuw Delhi en één te Calcutta. Er is geen officiële verklaring gegeven. India heeft echter te kennen gegeven, dat het geen vervoer van troepen of wapens voor Indo-China door of over In disch gebied toestaat. Eén van de Franse vliegtuigen, dat 84 passagiers had, werd in Calcutta opgehouden voor een douane-onderzoek. Het was op weg van Toulouse naar Saigon. Het andere vliegtuig werd te Nieuw Delhi zorgvuldig op wa pens, munitie of contrabande on derzocht. De inzittenden waren in burger. Uit Indische bron verluidt, dat in het vliegtuig, dat te Calcutta is doorzocht, kisten en pakken zijn gevonden, die niet op de ladingslijsten voorkwamen. Volgens officieel niet beves tigde berichten zouden in de ba gage van één der passagiers uni formen en militaire onderschei dingstekenen zijn gevonden. De passagiers zouden geweigerd hebben op vragen van de Indi sche autoriteiten te antwoorden. De delegatie van -communis tisch China heeft Vrijdag in 'n verklaring te Genève gezegd, dat de Zuidkoreaanse reactie op het falen van de conferentie over Korea „onverbloemd oorlogs zuchtig" was. In de verklaring werd verwe zen naar de uitlating van de Zuidkoreaanse minister van Buitenlandse Zaken, Pioen Joeng Tai, dat zijn land niet langer gebonden was door de wapenstilstandsovereenkomst en dat Zuid-Korea een,, niet-ver- klaarde oorlog" tegen China voerde. Zij wilden wel antwoorden als de Franse consul er bij was. De Franse vice-consul, die zich naar het vliegveld had begeven, wei gerde evenwel zelf ook inlichtin gen te geven. De bagage wordt door de Indi sche douane bewaakt. In Marokko hebben branden ongeveer 300 hectare graan op het land verwoest. De branden, zo heeft een onderzoek uitgewe zen, zijn vrijwel allen veroor zaakt door opstandelingen. Mohammed Ben Mohammed Benzertouzi heeft in zijn cel in Casablanca zelfmoord gepleegd met behulp van vergif. Hij had bekend een aantal personen ge dood te hebben. Hij was de lei der van een groep opstandelin gen. Adriana Bisaccia, één van de belangrijkste getuigen iri het Italiaanse verdovende midde lenschandaal, is Vrijdag ge arresteerd, verdacht van het af leggen van valse getuigenis. Reeds eerder werd de getuige Thea Ganzarolo op dezelfde be schuldiging gearresteerd. Adriana Bisaccia sprak zich zelf herhaaldelijk in haar ver klaringen tegen. In Italiaanse perskringen wordt verwacht, dat het tweede onderzoek in de zaak-Montesi spoedig ten einde zal lopen. De Sowjet-Unie heeft ih de Veiligheidsraad haar veto uitge bracht tegen het Thailandse ver zoek om waarnemers naar de Thailandse grens met Indo-China te zenden. Libanon onthield zich van stemming en negen landen stem den voor. Voor de stemming ver klaarde de Franse afgevaardig de, dat de Veiligheidsraad niet over de Indochinese kwestie als zodanig discussieerde doch slechts over een wettig verzoek van een lid der V. N., dat onge rust was over zijn grenzen. Volgens de Sow jet-gedelegeer de maakte het Thailandse ver zoek slechts deel uit van een Amerikaanse manoeuvre tegen het bereiken van een vreedzame oplossing van het Indochinese vraagstuk. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dul les, heeft een verklaring uitgege ven, waarin hij zegt, dat het 59- ste Sowjet-veto duidelijk aan toont, dat de communisten in het bedoelde gebied hun daden in duisternis wensen te hullen. Een waarnemerscommissie zou in het geheel niet het recht heb ben om beslissingen te nemen doch zou slechts dienen als oor en oog der Verenigde Naties. Door aan een klein en vredelie vend land dit minimum aan be scherming te ontzeggen werd de leegheid van het zogenaamde propageren van de vrede door de Sowjet-Unie nog eens te meer De kapitein van het 8207 ton metende Poolse tankschip „Pra- ca" heeft Vrijdag verklaard, dat de leden van de bemanning van het 8000 ton grote Poolse vracht schip ,|Got(wald", dat door de Chinese nationalisten op 13 Mei werd onderschept, om politiek asyl zullen verzoeken. Op een persconferentie ver klaarde kapitein Wasowski waar om hij en elf Poolse leden van zijn bemanning om politiek asyl verzocht hadden. Het in beslag nemen van zijn schip door de Chinese nationalisten was „ge rechtvaardigd", omdat het schip eigendom was van een maat schappij in communistisch China. Kapitein Wasowski zeide nog, dat negentig procent van de Poolse zeelieden hun land zou den verlaten, ware het niet, dat zij vreesden voor hun gezinnen. Toen hem gevraagd werd, welke maatregelen tegen zijn gezin ge- aangetoond, aldus de verklaring van Dulles. De Thailandse minister van Buitenlandse Zaken, Prins Wan, heeft tegenover Reuter ver klaard, dat zijn land het verzoek om waarnemers der V. N. in de algemene vergadering der V. N. zal brengen. Prins Wan bevindt zich in Genève. Ter gelegenheid van de herden king van de oproep van 18 Juni 1940 door het hoofd van „vrij Frankrijk", heeft de nieuwe Franse premier, Mendes-France, een waarderende boodschap ge zonden aan generaal De Gaulle. nomen zouden worden, zeide ka pitein Wasowski, dat zijn kinde ren niet naar school zouden mogen gaan, dat zijn vrouw haar betrekking zou verliezen en ten slotte in de gevangenis terecht zou komen. De commissie voor defensie van de Franse Nationale verga dering heeft Vrijdag met 29 te gen 13 stemmen bij één onthou ding de bekrachtiging van de E.V.G. verworpen. De commissie stemde over 'n rapport van de hand van de Gaullistische generaal Pièrre Koenig, voormalig Frans opper bevelhebber in Duitsland, waar in aanbevolen werd de E.V.G. niet te bekrachtigen. De commissie van Buiten landse Zaken van de nationale vergadering verwierp de E.V.G. op 9 Juni. Onbekende vliegtuigen hebben wapens, vermoedelijk van Rus sische makelij, en ammunitie boven Guatemala uitgeworpen, aldus een Vrijdag uitgegeven regerings-bulletin. De patroontassen die werden neergelaten, zijn van een type, dat in het Amerikaanse leger wordt gebruikt, aldus de be kendmaking. De geweren die door de poli tie werden gevonden, waren ge merkt met een cirkel met hamer en sikkel. Vijf Amerikaanse technici, die werkzaam waren op de Franse luchtbasis Tourane in Midden- Vietnam, zijn verdwenen, zo heeft de Amerikaanse missie voor militaire hulpverlening te Saigon bekendgemaakt. Het hoofd van de missie, ge neraal O'Daniëds, is naar de basis vertrokken om een onder zoek in te stellen. Alle naspo ringen in de omgeving van Tou rane zijn tot dusver tevergeefs geweest. Men gelooft, dat de Amerika nen door Vietminh-opstande- lingen zijn ontvoerd. Volgens een woordvoerder van de ambassade te Saigon hadden de Amerikanen het kamp zon der verlof verlaten om naar 't strand te gaan op anderhalve km afstand. Zij waren in strandkleding met een vracht auto langs het strand gaan rij den in de richting van een streek, waar zich, naar bekend, vele Vietminh-opstandelingen bevinden, aldus Vietnamese oog getuigen. Volgens Vietnamese dorpsbe woners, 11 km ten Zuiden van het strand, bevonden zich o.m. een groep van 20 gevangenen van de Vietminh, die in Zuide lijke richting marcheerden, 4 blanken in strandkleding. NOODWEER IN ZUID-SLAYTE EIST SLACHTOFFERS. Tengevolge van een noodweer, dat Donderdag boven Bosnië (Zuid-Slavië) heeft gewoed, zijn in de omgeving van Tuzla en Bjelina 28 personen om het leven gekomen, aldus meldt het Zuid- Slavische persbureau Tanjoeg. In twee mijnen drong regen water door in de schachten, waardoor in totaal 26 mijnwer kers verdronken. Voorts werd een vrouw door de bliksem ge troffen en gedood, terwijl een kind om het leven kwam in een dorp, dat door een wervelstorm werd getroffen. Zes personen liepen verwon dingen op. In het district Roga- tica vielen hagelstenen ter groot te van kippeneieren. Volgens latere berichten zijn nog twee mensen om het leven gekomen. De grond van het ondergelo pen deel van Tuzla, 'n industrie plaats van 27.000 zielen, is aan het verzakken door de lege schachten van zoutmijnen die niet meer geëxploiteerd worden.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1