Franse Nationale Vergadering 1 Koningin op 21 en 22 Juni naar het rampgebied (fOect fiekeJkjesft OXO SOEPEN Toespraak van Mendes-France Opstand in Oost-Duitsland herdacht Chinese diplomatieke missie naar Londen Regeling ziektekosten ambtenaren Ontroerende gift van Liberia aan de kinderen van de watersnoodslachtoffers in ons land Het Italiaanse verdovende middelenschandaal INDONESIË Churchill over bijeenkomst op hoogste plan Poging om regering van Laos omver ter werpen? Russische luchtmacht De schoten in het Amerikaanse congres De regeringscrisis in Tunesië Drie Zwitsers omgekomen bij vliegtuigongeluk WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN VRIJDAG 18 JUNI 1954. 9e Jaargang No. 3177. Frans voorstel aan delegatie vanlndo-China-conferentie AMERIKAANSE HULP EN DE E.V.G. 2L CHURCHILL EN EDEN NAAR CANADA v.m. n.m. Juni. op onder op onder Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. RIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,i iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, oft Adrea Bureau van dit BlAd 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10.30 uur. De kabinetsformateur, Mendes- France, heeft in de Franse Na tionale vergadering een toe spraak gehouden, waarin hij zijn plannen voor de politiek van een door hem te vormen regering uiteen heeft gezet, Mendes-Fran ce heeft voor zijn investituur een meerderheid van 314 stemmen nodig. Onder meer zei, dat hij het daarheen wenste te leiden, dat de besprekingen in Genève vooptgang vinden. Hij verzocht de Nationale vergadering tijd tot 20 Juli om resultaten te berei ken. Zou hij daarin falen, dan zou hij aftreden. Inmiddels zou hij echter „alle noodzakelijke maat regelen in Indo-China" treffen. Frankrijk zou geen regeling van de Indochinese kwestie aan vaarden ten koste van zijn le vensbelangen. „Indien het Indo chinese probleem niet zeer spoe dig opgelost wordt moeten wij bereid zijn het risico te lopen, dat het zich uitbreid tot een in ternationale oorlog en mogelijk tot een atoomoorlog". De candidaat voor het premier schap drong aan op het tot stand brengen van een Westers ver bond. De E.V.G., met de daaraan verbonden Westduitse herbewa- gunste van Mendes-France pening, was door de omstandig- jlen uitbrengen. munistische partij, Billoux, heeft voor de Nationale vergadering verklaard, dat de communisti sche partij vóór de investituur van Mendes-France als kabinets formateur zal stemmen op grond van diens verklaring, dat hij zal trachten binnen de volgende vier weken een staken van het vuren in Indo-China tot stand te bren gen. „Door vóór te stemmen, zullen wij u het middel geven om vrede te sluiten in Indo-China", aldus voegde Billoux hieraan toe. Volgens waarnemers is het waarschijnlijk, dat Mendes-Fran ce na de verklaring van Billoux die als laatste sprak op de mid dagzitting een meerderheid van stemmen voor zijn investituut zal krijgen, maar voor het premier schap zal bedanken, omdat bijna een derde van de op hem uitge brachte stemmen van communis tische zijde zou komen. Dit is de eerste maal, sedert de communisten in 1947 uit de rege ring zijn getreden, dat de 95 com munistische afgevaardigden vóór een candidaat voor het premier schap zullen stemmen. Men ver- wadht, dat de vier communis tisch gezinde progressieve afge vaardigden ook hun stem ten zul heden nodig geworden. Mendes- France zei dat hij onderhandelin gen tussen tegenstanders voorstanders zou organiseren teneinde de nationale basis voor een overeenkomst omtrent de E.V.G. te bereiken. Indien men niet tot overeen stemming zou komen zou de Franse regering nog vóór het einde van de zomer compromis voorstellen ten aanzien van de E.V.G. doen. Op deze wijze zouden de Ver bondenen van Frankrijk binnen korte tijd de klaarheid en het constructieve antwoord ontvan gen, waarop zij met recht zo lang gewacht hadden. Mendes-France zeide, dat hij geen terrorisme en onveiligheid in Tunesië en Marokko zou dul den. Hij voegde hieraan toe, dat hij evenmin zou toestaan, dat ge aarzeld werd met het ten uitvoer brengen van de beloften aan de volken van Noord-Afrika. Na twintig Juli zou hij een nieuw economisch programma indienen en. zo nodig, extra vol machten vragen om het uit te voeren. De kabinetsformateur zeide een nationale eenheidsregering te willen vormen op een brede ba sis, waarin misschien zelfs afge vaardigden, die wellicht tegen zijn investituur zouden stemmen, zitting zouden hebben. Hij werd' toegejuicht door ra dicalen, socialisten en Gaullisten. Sprekend over zijn economische programma, zei Mendes-France, dat „financiële strengheid" nood zakelijk is voor een actief pro gramma voor economische en sociale vooruitgang. Hij beloof de o.a. vèrreikende belastingher vormingen, maximale gebruik making van de nationale hulp bronnen voor productieve doel einden en arbeidsgelegenheid voor iedereen. „Ons doel is Frankrijk weder om te maken tot een sterk en voorspoedig land, dat in zijn vooruitgang een belofte van rechtvaardigheid en geluk in houdt voor onze ongeduldige jeugd", aldus Mendes-France. Een woordvoerder van de com- De verklaring van Billoux heeft de koele houding van de gematig- en de partijen en de volksrepublikei- 'nen versterkt en een gevoel van onbehaaglijkheid gewekt bij die groepen, zoals d,e radicalen en de sociaal-republikeinen, waarvan een behoorlijk aantal zich gereed maakte ten gunste van Mendes- France te stemmen. De socialisten hebben hun op vatting nog niet kenbaar ge maakt naaar de houding van de uiterst linkse communistische vleugel geeft hun klaarblijkelijk reden tot nadenken en bezorgd heid. De rechtse afgevaardigde He- nault zei, dat een uitstel van vier weken om over vrede in Indo- China te onderhandelen, hem ge vaarlijk toescheen. „Als u faalt, wat anders zal uw opvolgers overblijven dan de oorlog tot het uiterste te voeren"? De oud-minister van Arbeid on der Pinay, Garet (onafhankelijk) Vroeg Mendes-France in hoeverre zijn programma van dat van La- niel verschilt. Uit naam van de volksrepubli keinen vroeg mevr. Poinso Cha- puis bijzonderheden over de me thode van onderhandelen, die Mendes-France te Genève zou willen volgen, de maatregelen die hij intussen in Indo-China zou wil len treffen en zijn plannen inza ke de belastinghervorming. De Franse delegatie heeft aan de andere acht afgevaardigingen, die deelnemen aan de conferen tie over Indo-China, een voorstel voorgelegd voor het instellen van een speciale commissie van des kundigen, die de kwestie van de controle op de nakoming van 'n bestandsovereenkomst zou moe ten bestuderen. De commissie van Buitenland se Zaken van het Amerikaanse huis van afgevaardigden heeft zich Donderdag met 18 tegen 2 stemmen bij één onthouding uit gesproken voor opschorting van de Amerikaanse hulp aan de lan den, die het verdrag inzake de Europese verdedigingsgemeen schap nog niet hebben geratifi ceerd en voor het verlenen van de hulp aan de landen, die het verdrag reeds hebben goedge keurd. Frankrijk en Italië hebben het verdrag nog niet geratificeerd. Het ligt in de bedoeling van Koningin Juliana op 21 en 22 Juni a.s. een werkbezoek aan enkele plaatsen in het rampge bied te brengen. De Koningin zal des morgens van Soestdijk naar Dordrecht rijden, waar zij met het Wiel- drechtse veer za] overvaren naar De Westduitse vice-kanselier, Franz Blücher en de leider van de socialistische oppositie, Erich Ollenhauer hebben Donderdag bij een massabijeenkomst te W. Berlijn ter herdenking van de opstand in O.-Duitsland in Ju ni van het vorig.e jaar een be roep op de Sowjet-Unie gedaan De Britse premier, Churchill, heeft in het Lagerhuis medege deeld, dat continentaal China binnenkort een diplomatieke ver tegenwoordiging onder leiding van een zaakgelastigde naar Lon den zal zenden. Deze missie zal dezelfde status hebben als de Britse diplomatieke vertegen woordiging in Peking. De mededeling werd door het huis met een gemompel van al gemene instemming ontvangen. Groot-Brittannië zond reeds 4 jaar geleden een diplomatieke missie naar Peking, toen Enge land het nieuwe regime in con tinentaal China erkend had. Naar van betrouwbare zijde wordt vernomen is het Chinese besluit het gevolg van besprekin gen van minister Eden en zijn Chinese ambtgenoot, Tsjoe en Lai, te Genève. China heeft tot nu toe niet het zenden van een Britse missie met het zenden van een Chinese beantwoord „omdat de Britse po- liitek niet vriendschappelijk ge noeg was". Een en ander is dóór een com muniqué van de zijde der Chine se delegatie te Genève bevestigd. om O.-Duitsland te bevrijden van het „gehate regiem". Ollenhauer verklaarde, dat de Sowjet-leiders zich er van be wust moeten zijn, dat er alleen vriendschappelijke betrekkingen met de Sowjet-Unie kunnen groeien, als dit land het verlan gen naar vrijheid en democra tie van de Oostduitsers eerbie digt. In W.-Berlijn hing bij alle openbare gebouwen de vlag uit. Alle winkels, kantoren en fa brieken waren gesloten. Op de straat was het rustig, ook voor het stadhuis, waar duizenden de korte herdenkingsplichtigheid bijwoonden. Het programma van de Westberlijnse radio was ge heel gewijd aan de herdenking. Aan de Oostberlijnse kant van de sectorengrenzen stond politie l, opgesteld, die op sommige plaat sen bewapend was met machi negeweren. Het Oostberlijnse radiostation zond dansmuziek uit. 's-Gravendeel. Daar zal zij wor den besneet door de Commissa ris der Koningin in Z.-Holland. In 's-Gitevendeel zal de Konin gin het'herstel van de Molen dijk in ogenschouw nemen, als mede een bezoek brengen aan een Oostenrijkse woning, waar in het groepscommando van de rijkspolitie is gehuisvest. Van 's-Gravendeel gaat de Koningin verder per auto naar de gemeente Strijen, waar zij in het buurtschap Mookhoek een Zweedse woning zal bezichtigen. Deze wordt thans bewoond door een tijdens de ramp getroffen gezin. Per auto vertrekt H. M. daarna naar Strijen, om de tocht daarna per jeep over de herstelde buitendijk naar de kom van Strijen te vervolgen. Vervolgens gaat de tocht naar Numansdorp, waar de Koningin de openingsplechtigheid zal bij wonen van het nieuwe gemeen tehuis. Hierna gaat de tocht per „Piet Hein" verder naar Den Bommel, waar de Koningin een bezoek zal brengen aan een nieuw boe- renbedrijf om kennis te nemen van de vorderingen van het laritibouwherstel. De tocht gaat verder naar Oude Tonge, waar de Koningin eeri rondrit door de gemeente maakt. Bij het monument voor de slachtoffers van de ramp zal eeh krans worden gelegd. Na Oude Tonge komt Nieuwe Tonge aan de beurt. Hier zal de Koningin een bezoek brengen aan een Finse woning, die aan het Finlandplein staat. Per auto gaat het vervolgens langs de Nteuwe Dijk naar de Hoek van Sint Japik. Bij de Galathese sluis ligt de „Piet Hein" gereed om de Konin gin over te varen naar Noord- Brabant, waar zij te Willemstad voet op Brabantse grond zal zetten. In dit gebied worden Fij naart, Klundert en Willemstad bezocht. H. M. de Koningin zal over nachten op de „Piet Hein". De volgende dag, 22 Juni zal zij een bezoek aan enkele plaatsen in Zeeland brengen. De tocht begint te Zijpe en gaat naar Ouwerkerk. Nleuwer- kerk en Renesse op Sell cuwen en Duiveland. Het werkbezoek van H. M. eindigt na de lunch te Burghsluis. Zeer binnenkort is een K. B te verwachten tot vaststelling van een interim-regeling ziek tekosten ambtenaren 1954. De regeling zal nagenoeg gelijk zijn aan de desbetreffende regeling voor 1953 met uitzondering van enkele punten van niet-prin- De gezant-resident van Liberia in ons land, die dezer dagen tot gezant werd benoemd, de heer J. F. Hofmann, heeft Donderdag in zijn residentie aan de waarne mend secretaris-generaal van Buitenlandse Zaken, dr. E. O. baron van Boetzelaer, een gift overhandigd van de kinderen van Liberia aan de kinderen van de slachtoffers van de waters nood in ons land. Deze gift een bedrag van 2000 dollars werd door de kin deren in de scholen van Liberia bijeengebracht. Nadat de chèque was overhan digd, heeft de heer Van Boetze laer deze op zijn beurt ter hand gesteld aan de secretaris van het nationaal rampenfonds, de heer H. J. Oosterhuis. De kleine plechtigheid werd voorts bijgewoond door mr. H. J. Schölvinck, raadsadviseur aan het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, jhr. H. Beelaerts van Blokland, se- De politie heeft huiszoeking verricht in de woning van de Italiaanse journalist Silvano Muto, wiens tijdschriftartikel aanleiding gaf tot een onder zoek naar de dood van Wilma Montesi, dat het verdovende middelenschandaal aan 't licht bracht, ook werden de kantoren van Muto's weekblad „Attuali- ta" onderzocht. Or Sepe, de magistraat die 't onderzoek in het verdovende middelenschandaal leidt, nam later Piero Piccioni, zoon van de huidige minister van Buiten landse Zaken, een verhoor af. Piero Piccini was door een ge tuige er van beschuldigd de moordenaar van een club van gebruikers van verdovende mid delen te zijn. Na deze getuige nis was het proces opgeschort en een nieuw onderzoek in de zaak- Montesi gelast. Deze week verhoorde dr Sepe de filmspeelster Alida Valli, die cretaris van het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis, de heer D. J. F. de Man, directeur voorlichting buitenland van het ministerie, mr. dr. P. J. de Kanter en de heren L. Noë en H. A. Croin van dit ministerie. In zijn korte toespraak her innerde de gezant-resident van Liberia, de heer Hofmann, eraan, dat men hier bijeen kwam ter gelegenheid van de eerste „good will day", die in Liberia werd gehouden ter gelegenheid van de laatste verjaardag van de presi dent van Liberia, William V. S. Tubman. Toen werd er een vrij willige inschrijving geopend in de scholen voor de kinderen die in het voorafgaande jaar werden getroffen door een ramp. Zulks heeft thans geleid tot de gift van de kinderen van Libe ria aan de Nederlandse kinderen uit de rampgebieden van Febr. 1953. Bij die gelegenheid werd in Liberia gezegd, dat de inzame ling een nieuwe étappe in de ge schiedenis van het volk van Li beria, dat zich rekenschap geeft van zijn sociale verplichtingen tegenover de mensheid, zonder rekening te houden met kleur, ras of geloof. Het geeft de ge voelens weer van de jeugd van Liberia, dat zich gesteld ziet tegenover een onzekere toekomst, een vriendin van Piero Piccioni' Het geeft de geest weer waarin de kinderen van Liberia hebben bijgedragen voor de hulpverle ning aan hun broertjes en zus jes van overzee, het geeft de we reld aan van hun dromen. De heer Hofmann zei, dat zulks ook de gedachte is van degenen, die in Liberia de opvoeding in handen hebben. Het is ook die van de onderstaatssecretaris voor het onderwijs, mevr. Scarbrough. Hij merkte voorts op, dat dit gebaar van menselijke solidari teit, eigenlijk is voortgekomen uit de ontvangst van mevr. Scar brough door Koningin Juliana, ongeveer 2 jaar geleden. Een ontvangst waaraan de vertegen woordigster van Liberia een on vergetelijke herinnering bewaart. Deze heeft zich na de waters nood in Nederland onmiddellijk bezig gehouden met het tot uit drukking brengen van het mee leven van Liberia. De heer J. F. Hofmann is reeds sedert 1949 gezant-resident van zou zijn geweest. BENDE OVERVALT AUTO BUS: 11 DODEN, G GEWON DEN. 11 Personen zijn gedood en 6 gewond, toen Maandag een be wapende bende een autobus te Djembabat, op de weg van Pur- wokerto, in Midden-Java aan viel, aldus werd Donderdag in een communiqué van het Indone sische leger medegedeeld. De bende opende het vuur op de bus voordat deze op het bevel van de bende om te stoppen, kon stilhouden. Drie soldaten, die zich onder de passagiers bevon den, beantwoordden het vuur, maar twee van hen werden ge dood. Een eenheid van het leger begaf zich naar de plaats, maai de bandieten waren gevlucht, na dat zij hun slachtoffers hadden geplunderd. diplomatieke rang, die in het verleden meer in zwang was en die in rangorde het midden houdt tussen die van gezant en die van zaakgelastigde. Thans is de heer Hofmann tot gezant benoemd. Hij zal volgen de week Woensdag 23 Juni zijn geloofsbrieven aan de Koningin op Soestdijk aanbieden. Van Ne derlandse zijde zal jhr. mr. G. R. G. Swinderen gezant in Monro via worden. cipiële aard. Zo zal de jaar lijkse tegemoetkoming worden verhoogd van 60 tot 63 vdor gehuwden en van 30 tot 33 voor ongehuwden, zulks in ver band met de stijging, welke het bedrag van de premie vaq de vrijwillige ziekenfondsverzeke ring laatstelijk heeft dinler- gaan. Vk Aan gehuwde vrouwi^T die kostwinner zijn in de zin van de regeling, zal anders dan tot dusver zonder uitzondering de tegemoetkoming voor ge huwden worden verleend. Ge huwde vrouwen, die niet kost winner zijn, blijven in beginsel uitgesloten van de tegemoetko ming, doch de mogelijkheid wordt thans opengesteld, dat zij nochtans in aanmerking wor den gebracht voor de tegemoet koming voor ongehuwden in die gevallen, dat naar het oordeel van het bevoegd gezag de in komsten van de betrokkenen 'n noodzakelijk bestanddeel vor men van de totale inkomsten van het gezin, waartoe zij beho ren. OXO „CHICKEN" - OXO VERMICELUSOEP - OXO TOMATENSOEP OXO CHAMPIGNONSOEP - OXO JULIENNES0EP De Britse premier, sir Winston Churchill, heeft Donderdag on der luid gelach van het Lager huis een voorstel van een La- bourlid gepareerd, dat hij het ini tiatief voor een bijeenkomst op het hoogste plan met de Verenig de Staten en Rusland moest ne men om te trachten de wereld spanning te doen afnemen. „Misschien mag ik bij dit enigs zins delicate onderwerp mijn toe- vlucht nemen tot een vergelij- Naar van de zijde van de po litie te Bangkok is meegedeeld, zijn te Vientiane, waar de re gering van Laos zetelt, 400 per sonen, onder wie vooraanstaan de militairen en politici, aan gehouden op beschuldiging van samenwerking om de regering omevr te werpen. Enige leden van de groep, die zich „natio nalistisch" noemde, zouden uit Vientiane zijn gevlucht om naar Thailand uit te wijken. Aan Thailandse grensfunc- tionarissen is verzocht er voor te zorgen, dat geen personen heimelijk over de grens komen. De gezant van Laos in Thai land verklaarde in een vraag gesprek, dat de toestand in zijn land over het algemeen rustig is. Alleen in het Zuiden komen schermutselingen voor tussen ongeregelde Vietminhtroepen Liberia in ons land. Het is een en militairen van de regering. king". „Men 'heeft de laatste tijd herhaaldelijk zijn ongerustheid uitgesproken over het feit, dat de baan van de Grand National zo zwaar is. Ik ben er zeker van, dat het er niet gemakkelijker op zal wor<Jen wanneer men de paarden vraagt over twee hin dernissen tegelijkertijd te sprin gen", aldus sir Winston. De Canadese premier, St Lau rent, heeft Donderdag bekend gemaakt, dat sir Winston Chur chill en Eden hopen Ottawa aan het eind van de maand te bezoe ken. Volgens radio-Moskou bezit de Russische luchtmacht de beste moderne straalbommenwerpers waaronder toestellen voor lange afstanden straaljagers en hef- schroefvliegtuigen. Wat deze laatste categorie betreft wordt gesproken van een „vliegend ap paraat, dat voor velerlei doel kan worden gebruikt". Het station haalde een artikel van luchtmaarschalk Sjriko aan ter gelegenheid van de „dag van de luchtmacht". Hierin werd o.m. gezegd, dat de Russische legerofficier Moz- haisky in 1882 bij St. Petersburg de eerste vlucht ter wereld heeft gemaakt. Ook was Rusland het eerste land geweest, dat zich met de bouw van straalmotoren had bezig gehouden. Het eerste straal vliegtuig ter wereld was in 1742 door de Russische piloot Bachts- jivanzhi gevlogen. Voorts werd in de uitzending van radio-Moskou gezegd, dat de Sowjet-luchtmacht in de tweede wereldoorlog vervijfvoudigd was. In de laatste drie oorlogsjaren hadden de Russische vliegtuigfa brieken gemiddeld 40.000 toestel len per jaar afgeleverd. Een jury te Washington heeft Woensdag de 4 Portoricaanse nationalisten, die betrokken zijn bij de schie 'r.rH; Maart in het Ame: .aan gres, schuldig be-.'oi: „gewapenderhand plegen, aanslag". De jury moet er zich nog over uitspreken of het viertal zich heeft schuldig gemaakt aan „poging tot moord". Drie van de 4 Portoricanen zijn schuldig bevonden op alle 10 punten van de aanklacht, al dus werd later vernomen. Zij kunnen tot 75 jaar gevangenis straf worden veroordeeld.' Van de vierde. Lolita Lebron. zijn 5 van de 10 punten van de aanklacht onderzocht. Op deze 5 punten werd zij schuldig be vonden. Haar zaak zou verder worden onderzocht. De Tunesische regering is Woensdagavond afgetreden in de hoop, dat een nieuw Frans kabi net een liberale politiek ten aan zien van het protectoraat zal gaan volgen, zo wordt in politieke kringen te Tunis vernomen. Men zei, dat er vermoedelijk n' nieuwe Tunesische regering zal worden gevormd na de oplossing van de Parijse kabinetscrisis. De grootste zorg van de F"ran- se overheid in Tunesië is de actie van naar schatting twee duizend rebellen, die allerlei gewelddaden bedrijven, hoofdzakelijk tegen Franse boerderijen. Volgens Woensdag bekendge maakte cijfers hebben de rebellen sinds April 37 personen gedood. Op hun beurt verloren 40 rebellen het leven, terwijl er acht gevan gen werden genomen. Een Zwitsers vliegtuig, waar mee films van het wereldkam pioenschap voetballen van Ge nève naar Zürich werden over gebracht, is Woensdagavond laat nabij Zoug tegen een heu velhelling gevlogen. De 3 inzittenden, onder wie 2 televisie-deskundigen, kwamen om het leven. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagoch tend tot Vrijdagavond. Enkele opklaringen. Overwegend droog weer met veel bewolking, maar ook enkele opklaringen. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. VRIJDAG 18 JUNI. Breskens Terneuzen Hans weert Walsoorden 2.55 3.15 3.30 3.50 4.10 4.30 4.20 4.40 ZON MAAN 18 4.19 21.03 22.35 6.00 19 4.19 21.03 22.59 7.16 20 4.19 21.03 23.19 8.34 21 4.19 21.04 23.36 9.54

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1