Uit de Provincie RECHTSZAKEN Binnenlands nieuws 2>e witte c E. V. G. TERNEUZEN. AXEL. BOSCHKAPELLE. BRESKENS. EEDE. OOSTBURG. OSSENISSE. SAS VAN GENT. SLUISKIL. SLUIS. IJZENDIJKE. kondigd, opgeheven. De staking Noorwegen en de JüSSÜSL LOGGER OP DE NOORDZEE AANGEVAREN. COOP. VRUCHTENVEILING ZEEUWSCH VLAANDEREN TERNEUZEN. Geslaagd. De heer P. D. Bareman, werk zaam ter gemeentesecretarie al hier, is geslaagd voor het examen gemeente-administratie (G.A. I). Gevonden voorwerpen. De korpschef van de gemeente politie te Terneuzen maakt be kend, dat de navolgende gevon den voorwerpen zijn te bekomen aan de daarachter vermelde adressen: Twee zilverbons van een gul den, R. Dees, Baandijk; Arm bandje, Rozenstraat 128; Witte kous, Korte Dijkstraat 1; Arm band (imitatie), Emmalaan 7; Kinderarmband (zilver), Java- straat 38; Snoer parels, Station straat 14; Bruine overjas, Klaas- senstraat 11; Gekleurde bal, Blokken 9; Gummi balletje, Dah liastraat 12; Gouden armband (imitatie), Nieuwstraat 8; Hals ketting. Nieuwediepstraat 11; Badhanddoek en kinderonder broek, Donze Visserstraat 58; Etui met spiegeltje, Grenulaan 34; Muntbiljet van ƒ2,50, Julia- nastraat 41; Jongeswindjack, Dahliastraat 19; Rode autostep, Azaleastraat 9; Glacé dames handschoenen, Noordstraat 12. Aan het bureau van politie te Terneuzen zijn nog gedeponeerd: Gummi regencape, oorbel, da mesarmband, muntbiljet van 2.50, kinderportemonnaie, ge bloemde ceintuur, rode autostep en blauw lederen damesporte- monnaie. Bij de gemeentepolitie te Sluis kil zijn gedeponeerd: Verstelbaar sleuteltje, Hogen- dijk 15, Terneuzen; Wollen da meskous, Tholensstraat 98, Ter neuzen; Portemonnaie met in houd, Kanaalzicht 37; Dubbele rijwielfietstas, Pierssenspolder- straat 70; Muntbiljet van ƒ2,50, Bovenweg 67; Bruine kinderpor temonnaie, Veldstraat 7. Goed afgelopen. Toen de chauffeur van een dienstbus der Z.V.T.M. op de hoek JulianastraatPrins Hen drikstraat plotseling een luxe auto zag opdoemen, moest hij zó plotseling remmen, dat een der inzittende passagiers door de schok een hoofdwonde bekwam. De tegenwoordigheid van geest van de chauffeur voorkwam ech ter verdere ongevallen. Over de kop. Door het niet verlenen van voorrang op het kruispunt By- locquestraatWilhelminastraat kwamen twee luxe auto's, resp. bestuurd door de chauffeur van de aannemer d. O. uit Biervliet en de heer v. M. uit Axel, met elkaar in botsing. De Biervlietse wagen sloeg over de kop. Per soonlijke ongevallen deden zich niet voor. 6e wagens werden vrij ernstig beschadigd. De rijkspolitie heeft de zaak in onderzoek. Uitstapje. De buurtvereniging Oude Wijk maakte met een volle bus reis- lustigen een trip naar Arnhem en omgeving, waar talrijke beziens waardigheden werden bezocht. In de kleine uurtjes keerde het ge zelschap moe, maar voldaan huis waarts. Benoemd. Onze dorpsgenote, mej. G. Fer- mont, is benoemd tot onderwijze res aan de R.K. Lagere School te Overslag. Aanrijding. Woensdagmorgen om ongeveer half één, reed een auto bestuurd door de heer A. C. uit IJzendijke: na eerst enige boompjes uit het Spuiplein te Breskens te hebben afgereden, een hoek uit het café van de heer Pleijte te Breskens. De bewoners zagen nog juist dat de bestuurder in de duisternis verdween. In de morgen is de heer C. door de Rijkspolitie uit zijn bed gelicht en aan een ver hoor onderworpen. Hij bleek slechts licht gewond:. Omtrent de oorzaak tast men tot nu toe- in het duister. Gasbedwelming. Enige bewoners van de Burg. Gerritsenstraat te Breskens, be merkten dat in die naburige wo ning de gaskraan niet was afge sloten. De rijkspolitie die werd gewaarschuwd, forceerde de deur, waar men mevr. J. G. en haar zoontje in bedwelmde toe stand aantrof. Na kunstmatige ademhaling te hebben toegepast, mocht het gelukken de levens geesten weer op te wekken. Bei den zijn ter observatie in het ziekenhuis te Oostburg opgeno men. Vismijn. Visaanvoer op de vismijn te Breskens in de week van 7 t/m 13 Juni. 6023 kg export-garnalen van ƒ0,60ƒ1,23; 649 kg binnenland garnalen van ƒ0,71ƒ1,616 kg 'bot Van 0,16—0,33; 1562 kg schar van 0,240,57117 kg schol van 0,330,36; 536 kg tong van 0,891,61; 3 kg griet (van ƒ0,81ƒ0,89; 64 kg rog van 0,160,54. Aanbesteding. Ten verzoeke van de heer F. Nobus werd gisteren alhier aan besteed het herbouwen van een woonhuis met veeschuur aan de Biezen. Hoogste inschrijver was de fa Standaert en De Roover te Eede voor ƒ35.750; laagste inschrijver fa G. Paridaen te St Kruis voor ƒ32.200, aan wie het werk werd gegund. Honderdjarige. 29 Juni a.s. zal in het St Anto- niusgesticht alhier mevr. Natha- lia Bernardina Jacques, weduwe van L. Dhondt, haar honderdste verjaardag vieren. Zij werd ge boren in Aardenburg en heeft daar 86 jaar gewoond, tot zij haar laatste jaren in het geacht voor ouden van dagen te Öostburg ging slijten. Na een 13-jarig hu welijk is zij 51 jaar weduwe ge bleven. Kinderen werden uit haar huwelijk niet geboren. Toevallig zal op 29 Juni door 250 ouden van dagen uit Aardenburg een uitstapje worden gemaakt naar Walcheren. Het is de bedoeling, bij de terugkeer aan de jarige Aardenburgse een bezoek en een serenade te brengen, waarbij het gemeentebestuur van Aarden burg ook aanwezig zal zijn. De honderdjarige verkeert nog in een goede gezondheid, alleen is zij slecht ter been. Verg. Ooft. en tuinbouw. In de zaal van de heer Ph. de Vuijst hield de Maatschappij tot bevordering van Ooft- en Tuin bouw afd. West Zeeuws Vlaande ren Dinsdagavond haar algeme ne vergadering onder voorzitter schap van de heer A. Hoolhorst, voorzitter der Maatschappij. In zijn openingswoord liet de voorzitter zijn gedachten terug gaan tot de jaren rond 1917, toen de grootste zaal van Oostburg te klein was om alle leden die de digde het batig slot van het jaar 1953 met ƒ1997,60, thans is dit aangegroeid tot 2514,81. De secretaris-penningmeester M. Maas trad periodiek af. De functie van secretaris zag de heer Maas gaarne door een an der vervuld, mede in verband met de a.s. tentoonstelling te Sluis in 1956. Als mogelijke can- didaat werd benoemd de heer J. A. Hennekeij, die verklaarde een eventuele benoeming tot secreta ris nog even te willen overwegen. Z.hs. werd de heer M. Maas tot penningmeester herbenoemd. In de vacature-A. Lako te Zuidzande die wegens zijn ouderdom be dankte, werd z.h.s. de heer P. F. van Hootegem benoemd. Voor het zeer vele werk dat de heer Lako gedurende zijn lange staat van dienst voor Ooft- en Tuinbouw heeft gedaan, werd hem hulde gebracht door de voor zitter. Om de dank niet alleen bij woorden te laten, stelde de voor zitter voor de heer Lako als ere lid te benoemen, wat met sponta niteit door de vergadering werd goed gekeurd. Ontroerd dankte de heer Lako terwijl hij tevens zijn medewer king toezegde als God hem de kracht en wijsheid hiervoor wil de schenken. Benoemd. Tot onderwijzeres aan de R.K. Lagere School alhier is met in gang van 1 Sept. a.s. benoemd mej. A. Rijk te Kloosterzande, thans onderwijzeres te Schoon- dijke. Ongeval. Woensdagmorgen tijdens werk zaamheden in de afdeling van geconcentreerd zwavelzuur van de Fosfaatfabriek, kwam de ar beider D. Z. ongelukkig met zijn rechtervoet in zwaar zuur te recht zodat deze ernstig ver brandde. Doer spoedig ingrijpen van de'"ISLrieks-E.H.B.O. kon erger worden voorkomen. Dr. Puylaert was ook spoedig ter plaatse ter verlening van verde re hulp, waarna Z. naar het ziekenhuis in Sluiskil werd over gebracht. De laatste tocht. Onder grote belangstelling werd gisterenochtend het stoffe lijk overschot van de heer E. Wil- lems ten grave gedragen. Om half elf werd in de parochiekerk een Plechtige H. Mis van Re quiem opgedragen, waarna de be grafenis op het R.K. kerkhof plaats vond. Een grote deputatie van de Cokesfabriek was in de H. Mis en bij de begrafenis tegen woordig. In leven was de heer Willems hoofd-controleur op de A.C.Z. al hier, met een lange staat van dienst. Sinds de oprichting van de Cokesfabriek in 1911 kwam hij in betrekking. Vorig jaar werd hem door H.M. de Koningin de bronzen medaille in de orde van Oranje Nassau verleend voor meer dan 40 jaar trouwe dienst. De heer Willems genoot door het algemene vergadering bezochten steeds rechtvaardig uitoefenen te kunnen bergen. In die jaren werd door de leden nog heel veel aan ooft- en tuinbouw gedaan. Op de vraag die men zich kan stel len of het wel verantwoord is Ooft- en Tuinbouw onder de ge geven omstandigheden voort te laten sukkelen, kan niet anders dan een bevestigend antwoord worden gegeven, want de Maat schappij voor Ooft- en Tuinbouw heeft in West Zeeuws Vlaanderen nog een grote taak te vervullen. De hoop is gevestigd op de jeugd, die ingeschakeld moet worden door o.a. floraliaplanten uit te geven. Uit het jaarverslag van de se cretaris bleek, dat Ooft- en Tuin bouw thans ruim 350 leden telt. De tentoonstelling welke te Groe- de werd gehouden, werd als ge slaagd genoemd. De geldmidde len zijn kerngezond. Geld is niet voldoende, aldus de secretaris in zijn jaarverslag, de nodige geest kracht is daarbij onmisbaar. Het leven in de afdelingen is slap, de tuinbouwcursus kon weer wegens gebrek aan belangstelling niet doorgaan. Het afgelopen jaar bleek op financieel gebied gunstig te zijn van zijn functie zowel bij de ar beiders als bij zijn superieuren een grote populariteit. Ook dit werd uitgedrukt door de kransen, die op het graf werden neerge legd. De heer Willems was, evenals wat ouderdom betreft, het oudste personeelslid van de A.C.Z.C. al hier. Openbare Raadsvergadering. De gemeenteraad van Sluis kwam Dinsdagavond in openba re vergadering bijeen. Na behandeling der ingeko men stukken, deelde de voorzit ter mede, dat er zeer gegronde hoop 'bestaat dat nog in de loop van 1955 begonnen kan worden met de definitieve restauratie van het stadhuis. Men denkt dat de gehele voltooiing 4 a 5 jaar in beslag zal nemen. Het Comité Stichting R.K. Pa rochiehuis vroeg om een betere bestrating van 't Vleeshouwers straatje, hetgeen bij de begro ting voor 1955 nader bekeken zal worden. Gunstig werd beschikt op een R.K. meisjesschool voor de aan schaf van leesboekjes. De Commissie Fok-veedag kreeg ƒ5,om een medaille aan te schaffen. Adhaesia werd betuigd aan een adres van de gemeenteraad van Sas van Gent, inzake de winkel sluitingswet. Aan het Comité Nationaal Mo nument Dr. A. Plesman werd een bijdrage van ƒ10,toege kend. Het tekort van de rederijkers kamer ,,De Oranjebloem" zal door de gemeente gedragen wor den. Het voorstel van Ged. Sta ten over de terugbetaling ,van renteloze voorschotten van dé S.B.M., werd z.h.s. aanvaard. Een verzoek van de heer F. A. Cop- penste, Sluis, om financiële me dewerking voor zijn te herbou wen winkelpand aan de Kaai, werd afgewezen. Alle ingekomen stukken om ontheffing van honden- en riool- belasting, werden ingewilligd. Eén salar^siverordening vopr de opzichter van de Centrale Dienst werd vastgesteld en be sluiten werden genomen over igrondtloewijzing en grondver- koop van onteigende percelen. De Ridderstraat zal overeen komstig het herbouwplan in de toekomst tot aan de Nieuwstraat worden doorgetrokken en het college van B. en W. werd ge machtigd om met belanghebben den en gedupeerdën onderhande lingen aan te knopen. Het raadsbesluit van 2 April 1954 tot het verlenen van finan ciële 6teun aan de hout-industrie van J. G. van Hal, werd op diens verzoek ingetrokken. Na de fusie in de voetbalwe reld in Sluis, krijgt de voetbal club F.C. Sluis 170 subsidie, als tegemoetkoming in de kosten, welke in de afgelopen maanden ontstaan zijn, alsmedte een toela ge voor de aankoop van nieuwe materialen. Het gemeente-personeel krijgt de gebruikelijke 2 ivacantie- uitkering, de gemeente-begroting over het dienstjaar 1953 werd gewijzigd en enkele binnenkort aflopende kasgeldleningen wer den verlengd. De heer J. P. J. Wage bracht dank aan de gemeente-ambte naar J. de Doelder, die binnen kort naar Breskens vertrekt, hetgeen door de burgemeester in een slotwoord onderstreept werd. Evenals de heer Wage legde hij hierbij het accent op zijn belang stelling in het verenigingsleven. De heer De Doelder bracht dank voor dê gesproken woor den. Dat liep goed af. De heer J. v. C. kwam met zijn bestelauto aan de zgn. Bierkreek gereden en nam de aldaar lig gende bocht met te grote snel heid. Het gevolg iwas dat de auto enkele malen onl zijn as draaide en over de kop sloeg. De wagen werd' ernstig beschadigd. De heer C. kwam er met de schrik af. De kraanwagen van garage Bliek heeft zich over de auto ont fermd. DE ONGELUKKEN BIJ DE BELGISCHE LUCHTMACHT. In antwoord op een schriftelij ke vraag van een Kamerlid heeft de Belgische minister van Defen sie geantwoord, dat zich in de pe riode van 1 Januari tot 10 Juni 1954 48 ongevallen hebben voor gedaan bij de Belgische lucht strijdkrachten, waarbij zeven pi loten gedood en drie gewond wer den. Het aantal ongevallen per tienduizend vlieguren is aanmer kelijk gedaald in vergelijking met de voorgaande jaren. Wat de daden van sabotage op de vliegbasis te Florennes be treft, verklaarde de minister dat deze zaak in onderzoek is en dat hierover nog geen inlichtingen kunnen worden verstrekt. Er is niets dat er op wijst, dat zich de laatste tijd nieuwe daden van sa botage hebben voorgedaan. Op het ogenblik is een technisch on derzoek gaande en slechts dit on derzoek zal toelaten een conclu sie te trekken. NOODTOESTAND IN ZUID-RHODESIË OPGEHEVEN. De regering van Zuid-Rhodesië heeft Woensdag de noodtoestand, die op vijf Juni tengevolge van de spoorwegstaking was afge- gêwëesTvoor"de*verênig?ng~ Ein-verzoek van het bestuur van de werd op tien Juni beëindigd. DE WRAAK VAN EEN VLAARDINGSE KOOPMAN. „Hollandse jongens slaan met de vuist erop als ze iets te ver effenen hebben, al is dit natuur lijk ook niet goed", zeide de pre- sidtent van het Haagse gerechts hof tegen de 36-jarige koopman D. van der W. uit Vlaardingen, die Woensdagmorgen terecht stond wegens poging tot diefstal voorafgegaan door geweld. Van der W., die door de Rot terdamse rechtbank was veroor deeld tot drie jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest, was ervan beschuldigd de 54-ja- rige chauffeur M. Brandwijk uit Apeldoorn op een donkere nacht in November van het vorige jaar met een tang op het hoofd te hebben geslagen, zo hard dat deze chauffeur twee gaatjes en, lange tijd, zware hoofdpijn had opgelopen. Van der W. had aanvankelijk verklaard dat hij Brandwijk had willen beroven, omdat hij, naar hij thans beweerde, bang was ge weest anders voor poging tot doodslag te worden veroordeeld!. Thans verklaarde hij dat hij zich had willen wreken op B. om dat deze hem, z.i. met opzet, had aangereden met zijn auto. De chauffeur zou dit hebben gedaan omdat verdlachte onenigheid had met een filiaalhouder van de firma waarvoor Brandwijk werk te. De chauffeur had, toen hij met de tang werd geslagen door Van der W., die zijn gezicht had bedekt met zijn shawl om niet herkend te worden, luidkeels „moord" geroepen. Daarna had hij naar zijn achterzak gegrepen alsof hij een revolver wilde trek ken en gezegd: „als je niet weg gaat schiet ik je kapot". Dit was Van der W. te gortig geworden en hij had de benen genomen. De procureur-generaal vond 't een bijzonder zwaar misdrijf en de straf, die de rechtbank had bepaald juist, ook al omdat ver dachte reeds vijftien maal is ver oordeeld en een reclasserings- rapport ongunstig over hem spreekt. Hij vroeg bevestiging van het vonnis in eerste aanleg, met dien verstande dat het af te trekken voorarrest beperkt blijft tot het tijdstip van het vonnis van de rechtbank. Het hof zal over acht dagen arrest wijzen. OUD-VERPLEEGSTER STAL RECEPTEN OM OPIUM TE BEMACHTIGEN. „Dit is een geval van een oud verpleegster, die verslaafd is ge raakt aan verdovende middelen en daardoor het gevoel van het mijn en dijn heeft verloren. Dit zei de officier van Justitie, mr. W. K. baron van Dedem, giste renmorgen voor de Amsterdamse rechtbank over de 51-jarige mej. A. G. F. uit Amsterdam, die als patiënte in de spreekkamer van haar arts op verschillende tijd stippen in 1953 en 1954 recepten formulieren heeft weggenomen en deze heeft ingevuld met het recept 15 cc opium en heeft on dertekend met een valse hand tekening. De officier zei weinig heil te zien in 'n gevangenisstraf. Daar om vroeg hij, in overeenstem ming met het psychiatrisch rap port, een geldboete van honderd gulden en een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maan den met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling van de centrale vereniging voor geestelijk gestoorden, met de bij zondere bepaling, dat verdachte zich zal laten opnemen in het sanatorium te Santpoort om een psycho-therapeutische behande ling te ondergaan ter ontwenning van het opiumgebruik. Voorzover het verhoor van de als getuige gehoorde arts, G. F. H. W., tot de perstribune door drong, bleek hieruit, dat de dok ter zijn patiënte kleine hoeveel heden opium voorschreef, nood zakelijk voor haar gezondheids toestand. Eén groter gebruik was niet verantwoord omdat daardoor haar lichamelijke toestand sterk achteruit ging en ondermeer ze nuwontstekingen optraden. De officier noemde verdachte „een psychotische persoonlijkheid", die zich reeds eerder op een derge lijke wijze in het bezit van ver dovende middelen had gesteld. De als getuige gehoorde apothe ker, die de recepten had afgele verd, zeide geen argwaan te heb ben gekoesterd, omdat de gesto len recepten behoorlijk waren in gevuld, ondertekend en gepara feerd. De rechtbank had het verzoek van de raadsman deze zaak niet openbaar te behandelen, wegens „bijzondere omstandigheden" van zijn cliënt, afgewezen. Wel stond de rechtbank toe, dat de verde diger zijn pleidooi met gesloten deuren zou houden. DIERENMISHANDELING. De 34-jarige fabrieksarbeider C. M. uit Zwijndrecht zal veer tien dagen gevangenisstraf moe ten uitzitten, omdat hij zijn hond heeft mishandeld. Het gerechts hof te 's-Gravenhage heeft hem deze straf opgelegd, omdat bij het onderzoek uit getuigenver klaringen was gebleken, dat M. zijn hond aan een touw had ge bonden en op een strekdam bij ebtij in de rivier had gezet. Het was de bedoeling, dat het dier bij vloed zou verdrinken. Een voor bijganger had het echter bevrijd. De rechtbank te Dordrecht had M. veroordeeld tot zes weken ge vangenisstraf. De procureur-ge neraal bij het hof had van deze straf bevestiging gevraagd. VERPLEEGSTER VEROOR DEELD WEGENS DOOD DOOR SCHULD. De rechtbank te Amsterdam heeft Woensdagochtend de 23-ja- rige gediplomeerde verpleegster Y. S. te Amsterdam veroordeeld, conform de eis, tot één maand gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en 100 boete wegens dood door schuld van een zés weken oude baby (in één der Amsterdamse ziekenhuizen) Op 20 Februari j.l. heeft de baby, D. H. v. E., die verzorgd werd in de ex-couveuse kamer van het ziekenhuis, bijna twee uur lang op een hete veel te vol le en niet met de voorgeschreven molton-doek omwikkelde rubber warmwaterkruik gelegd. Het kindje heeft verbranding in de tweede graad opgelopen en is daaraan na 2Vz week overle den. Het hoofd van de volkspölitie heeft uit vrees voor een nieuwe volksopstand bevolen "alles in verdedigingstoestand te bren gen" van 1627 Juni. DERTIEN GEWONDEN BIJ BOTSING TE ROTTERDAM. Woensdagmorgen is op de Breeweg te Rotterdam een bus met 38 arbeiders van een aanne mersfirma, werkzaam bij de B.P.M., gebotst op een truck met oplegger, die plotseling stopte. Dertien arbeiders werden hier bij gewond. Vier van hen moes ten in een ziekenhuis worden be handeld, waar de 46-jarige H. v. D. uit Made (N.-B.) wegens een hersenschudding moest worden opgenomen. De G.G.D. verbond de negen andere slachtoffers, die daarna verder behandeld zijn door de be- drijfarts van de B.P.M. nnosrnscpht WoDongenëz De 'bus werd zwaar beschadigd. De chauffeur van de truck, waar de bus tegen botste, moest op eens stoppen, omdat hij wegens het naderen van een tegenligger een voor hem rijdende R.E.T.-bus niet kon passeren. DE AMBONEZEN IN „LUNETTEN". Het aantal Ambonese werkne mers uit het woonoord Lunetten, dat uit protest tegen de nieuwe rijksbijdragenregeling sinds Maandag het werk in een aantal bedrijven in en om Den Bosch heeft neergelegd, vermindert langzaam. Waren Maandagochtend 200 van de 450 Ambonezen in het woonoord gebleven, Woensdag ochtend waren het er ongeveer 150. Het districtscommissariaat voor de Ambonezenzorg in Den Bosdh verwacht, dat dit aantal de komende dagen nog kleiner zal worden door de voorlichting, die o.m. door leidinggevende Am bonezen over de rijksbijdragen- regeling wordt verstrekt. Verscheiden van de niet-wer- kende Ambonezen hebben bij hun werkgevers ontslag gevraagd. In enkele gevallen is dit verzoek in gewilligd, in enkele andere ge vallen wachten de betrokken werkgevers de verdere ontwikke ling van de zaak af. Zij die op hun verzoek ontslag hebben ge kregen, zullen weer in aanmer king komen voor verstrekking van zakgeld door het districts commissariaat voor de Ambone zenzorg. „GA LIGGEN OF IK SCHIET". Woensdagnacht heeft een be woonster van een villa aan de Sweelincklaan te Hilversum de schrik vart haar leven gekregen. Zij werd wakker door gestom mel, stond op, en zag op het por taal een man lopen, die plotseling het volle licht van een zaklan taarn op haar lichtte. „Ga liggen of ik schiet" riep de inbreker. Maar toen de dame be gon te gillen en de man ook op een andere kamer iemand hoorde toesnellen nam hij ijlings via de donkere trap de vlucht om een veilig heenkomen te zoeken door de voordeur, die hij had laten openstaan. Er wordt niets ver mist, dit in tegenstelling tot een De voorzitter van de commis sie voor Buitenlandse Zaken van het Noorse Lagerhuis, Finnmoe, heeft aan verslaggevers gezegd, dat Noorwegen „onder bepaalde omstandigheden" bereid zou zijn zich bij de.E.V.G. aan te sluiten. Finnmoe, die een tweedaags bezoek aan Bonn brengt, noemde als voorwaarden, bekrachtiging door Frankrijk en uitbreiding van de E.V.G. tot Engeland en zo mogelijk de Verenigde Staten. De herbewapening van West- Duitsland was van vitaal belang voor de Scandinavische landen die afhankelijk van West-Duits la nd zijn voor de verdediging van hun zuidelijke grenzen. Als de E.V.G. mislukte, zou een alternatief gevonden moeten worden, zeide Finnmoe. Hij drong aan op een oplossing „op basis van de Navo" met West-Duits- land als gelijkgerechtigde deel- 58. „Ge vergist U, oh Aitham", antwoordt de Noorman beheerst. „Niet mijn onderda nen, doch een bende vogelvrijen is schul dig aan Lochlan's dood. Zij hebben reeds genoeg onheil aange richt en waarlijk niet alleen in dit Schotse land. Doch ik ken m(jn verantwoorde lijkheid. Lochlan of Glandannon was een edel en dapper man en zijn dood zal door mij niet ongewroken blijven." Verwonderd trekt de oude Schot zijn wenk brauwen op. „Gij spreekt vreemde woorden", zegt hij wantrouwend. „Gij schijnt een vete te hebben met Scathwyn de Raaf, die onze erfvijand is... Doch de zeerover voert eveneens het zwaard tegen de mannen van Scathwyn. Hoe rijmt gij dit?" Korzelig haalt Eric de schou ders op. „Ik weet niet van wie ge snreekt". ze et hiiafgmfhaiu i „Scathwyn is mij onbekend". „Indien gij hem niet kent, hebt ge dus ook geen vete met hem", roept Aithan geprikkeld uit. „Bij Ossian. Wat hebt ge hier dan te zoeken?" Doch de Noorman is dit vruch teloos twistgesprek moe. „Het is nimmer mijn bedoeling geweest hier te komen. Noch om mij in an- (1„rrnan^ veten te mengen" ZAgJ_ hij droog. „Doch genoeg gepraat. Ik wens niet langer ondervraagd te worden als een onverlaat. Ver trouwende op 't woord van Loch lan zijn wij hier binnengekomen. Ik meende, met mannen van eer te doen te hebben. Gij hebt er Uw rekenschap van te geven, dat ge hier tegenover de Koning der No ren staat. Het wordt tijd dat ge lieden en zeeschuimers". „Een vreemdeling is een vreem deling", snauwt de grijsaard. „Zijt gij een koning, ik ben Aithan of Glandannon. En op Lochlan Hall is mijn woord wet." Even vlamt er een koud licht in Eric's ogen, doch uiterlijk onbewo gen zegt hij met vlakke stem: „Ik heb strijd steeds willen voorkomen, pens te grijpen, weet dan dat ve len, zeer velen van Uw stam, on danks Uw overmacht, ons voor zullen gaan in de ondergang. Ik eis thans klaarheid. Kort en goed: Wat zijn Uw plannen met mijn mannen en mij?" soortgelijk geval, waarbij een on bekend gebleven inbreker enige maanden geleden onder bedrei ging een dame, een bewoonster van de Utrechtseweg, een groot geldsbedrag ontstal. GASVERSTIKKING EIST DRIE DODEN. Drie personen zijn Dinsdag in Hoogezand door gasverstikking om het leven gekomen. Het 'wa ren de heer en mevrouw P. Jung- man en H. Jhngman-Planting, en de enige jaren oudere mejuffrouw T. Planting. Een zoon van het echtpaar kwam Dinsdagavond omstreeks tien uur een bezoek brengen en ontdekte toen, dat zijn ouders en zijn tante levens loos op bed lagen. Waarschijn lijk in Maandagavond een kraan tje van een dubbele gaskraan opengeraakt toen een wasketel met jassen werd afgedekt. Het gas heeft bijna 24 uur vrij kun nen uitstromen. S.S. „DIONIE" TE ROTTERDAM AANGEKOMEN. Het 6157 brt. metende Pana mese s.s. „Dionie", dat vorige week met schade aan het roer in de Golf van Biscaye dreef en om assistentie vroeg, en dat door de sleepboot „Oceaan" van L. Smit en Co's internationale sleepdienst werd vastgemaakt, is Woensdag morgen de Nieuwe Waterweg binnengekomen. Ook de sleep boot „Schelde" van dezelfde maatschappij, heeft buiten de Nieuwe Waterweg vastgemaakt. De sleep is thans in de Waal haven te Rotterdam gearriveerd. In de nacht van Dinsdag op Woensdag is de Vlaardingse motorlogger „Voorwaarts" op de Noordzee aangevaren door de Katwijkse logger „Wilhelmina 3". Het schip heeft aanzienlijke scha de in de midscheeps opgelopen. Men heeft het gat met zeil en pek provisorisch gedicht. Door pompen tracht men de „Voor waarts" drijvende te houden. Toen de aanvaring geschiedde hing er een dikke mit boven de Noordzee. Tengevolge hiervan hèeft de Katwijkse logger de VL. 142 „Voorwaarts" vermoedelijk niet gezien. De „Voorwaarts" is eigendom van de N.V. Dogger Mij. A. Hoo- géndijk Jzn. te Vlaardingen. Het schip, dat in 1917 werd gebouwd, meet 187 brt. en heeft een motor van 240 P.K. De aanvaring geschiedde op een afstand van ongeveer 80 mijl van Aberdeen. De „Voorwaarts" wordt thans door de VL. 115 „Vooraan" met assistentie van de KW. 147 „Wil helmina 3" naar Aberdeen ge sleept. Een deel van de lading van de aangevaren logger is door de VL. 115 en de KW 147 overge nomen. Men bevindt zich op een afstand van ongeveer 40 mijl van Aberdeen. Het zal nog ongeveer tien uur duren alvorens men de Engelse kust heeft bereikt. De schipper van de „Voorwaarts", de heer L. Kuiper, heeft zijn reder medegedeeld, dat men door pompen het schip vermoedelijk wel boven water zal kunnen houden. Veiling van 16 Juni. Per 100 stuks in guldens: Sla 2.504.20. Per stuk in centen: Bloemkool A 32—52, B 23—30, C 15—23; Wit. te komkommer A 33, B 2731, C 22—26. Per bos in centen: Selderij 10, Peen 25—52; Kroten I 27—29, II 15; Uien 4—10; Sjalotten 5—7. Per kg in centen: Eerstelingen I 33—38, II 22—31, kriel 21—26; Asperges 90151Princ. bonen 200; Doperwten 66; Peulen 110 126; Postelijn II14—17; Sav. kool 710; Rabarber 1618. Per doosje in centen: Aardbei en 23—^53; Kersen 101. Rectificatie. In ons nummer van j.l. Dinsdag meldden wij, dat op de veiling van Maandag 14 Juni de eerste vataardbeien werden geveild ad 85,10 per 100 kg. Hieraan moet worden toege-

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2