u:i j. s pcvincac RHEUMIN In De Drie Help Uw maag Het 75-jarig jubileum der N.V. Aug. de Meijer Zonen's Scheepvaart, Expeditie en Agentuur Maatschappij Amerikaanse strijdkrachten in Europa Prawda meldt veroordeling van Amerikaanse spionnen" flSaSkl oos TERNEUZEN. PHILIPPINE. RETRANCHEMENT. SLUISKIL. ZAAMSLAG. Noodmaatregelen in Columbia opgeheven hoofdpijn 9 Commandant vol lof over atoomkanon Ruimere toewijzing van emigratie-deviezen AXEL. De samenwerking tussen Zuid-Slavië, Griekenland en Turkije Geschil lussen Frankrijk en Andorra bijgelegd als hij 't moeilijk heeft. Neem EERSTE NIEUWBOUW OP SCHOUWEN-DUIVELAND. De gemeente Oosterland is de eerste gemeente op het eiland Schouwen-Duiveland, die na de ramp met nieuwbouw is begon nen. Aan de fa Schoonewil en Jonker te Alkmaar is de bouw van 46 woningen en twee winkels met bijkomende werken gegund voor de som van 555.830. In dit bedrag is volgens de gangbare regeling 76.500 begrepen voor aantrekking voor vreemde arbei ders en voor hun reis- en verblijf kosten. Met de bouw is inmiddels een aanvang gemaakt. DODELIJKE AANRIJDING TE KRUININGEN. Zondagmorgen is te Kruiningen een verkeersongeval gebeurd, waarbij de heer C. P. uit Veere werd gedood en de heer A. G. uif Veere ernstig werd gewond. Het ongeval geschiedde toen 'n de richting Bergen op Zoom ko mende auto, bestuurd door mevr. L. B. uit Breda, van de rijksweg lings wilde afslaan, waarbij zij in botsing kwam met een door dé heer G. bereden motorrijwiel, dat uit de richting Middelburg kwam. Bij de botsing werd de duo-pas sagier van de motor geslingerd en kwam 20 meter verder neer. Beide slachtoffers zijn naar het ziekenhuis Oostwal te Goes over gebracht. ZEEUWSE PRIJS VOOR SCHONE KUNSTEN? De Zeeuwse culturele advies raad, sectie van de stichting Zee land voor maatschappelijk en ctütureel werk, heeft de gedachte besproken om te komen tot de instelling van een Zeeuwse prijs voor schone kunsten. Deze prijs zou jaarlijks kunnen worden toe gekend voor een van de volgen de takken van kunst: Beeldende kunsten, muziek, toneel en let teren. Voor de toekenning zouden in aanmerking dienen te komen personen of groepen van perso nen, die zich in de drie jaar voorafgaande aan het jaar van uitreiking bijzonder onderschei den hebben op een van deze ge bieden. Als eis wil men verder stellen, dat van de desbetreffen de kunstwerken het onderwerp of de inhoud nauw betrokken moet zijn met de provincie Zee land. Bij de nadere uitwerking van dit voorstel wil men het be grip „beeldende kunsten" in de xuimste zin verstaan en dus zo wel schilderkunst als grafiek, beeldhouwkunst, kunstnaaldwerk, :glas-in-loodkunst, weefwerk, wandschildering enz. in aanmer king laten komen. Onder prestaties op muziekge bied zouden naast prestaties op compositorisch gebied mede kun nen worden begrepen bijzondere prestaties als dirigent, of als uit voerend kunstenaar, of groep ven kunstenaars. Onder de cate gorie toneel zou men behalve bijzondere verrichtingen van een bepaalde speler of spelersgroep ook prestaties op declamatorisch terrein willen rekenen. Deze ge dachten dragen uiteraard nog 3^66X3. definitief karakter. Het üSf echter wel in de bedoeling, bij bdt provinciaal bestuur van Zee land de nodige stappen en voor stellen te doen tot realisering van deze opzet. 1 Vergadering Comité Reis Ouden van Dagen. Onder voorzitterschap van de heer P. F. Standaert vergaderde bovengenoemd comité in hotel Rotterdam. Op deze vergadering kon de mededeling worden ge daan dat op het uitstapje naar het recreatieoord Hofstade, 7 km ten zuiden van Mechelen gelegen, dank zij de offervaardigheid van de ingezetenen, de oudjes weer een warme maaltijd kan worden aangeboden en op de terugreis koffie met koeken. 's Morgens wordt te 8 uur ge start, terwijl men des avonds om a 9 uur wederom op de Markt hoopt te arriveren. Evenals an dere jaren verleent ook nu de Harmonie Terneuzen haar ge waardeerde medewerking bij de verwelkoming in Terneuzen. En nu is het wachten op een zomerse 13 Juli. goed bezocht en er werd een ruim gebruik gemaakt van de gelegen heid tot het stellen van vragen. Auto met 800 kg boter achterhaald. Wist de Nederlandse douane met de Pinksterdagen te Philip pine (aan de Olmendijk) een goe de slag te slaan door 1100 kg roomboter ter waarde van onge veer 4400 wegens verboden ne- derlage, alsmede een auto, te achterhalen, in verband met wel ke zaak een zekere B. te Philip pine in arrest werd gesteld, Za terdagmiddag j.l. sloeg zij-ander maal raak. Toen achterhaalde zij een luxe-auto, merk Packard, voorzien van een Belgische num merplaat en gedeeltelijk gepant serd, welke geladen was met on geveer 800 kg roomboter, ter waarde van 3200. Een en ander speelde zich af in het z.g. Wegje van Van de Hau- we, omstreeks 1 uur. Toen de plotseling opduikende douane de naderende auto het stopteken gaf, gaf de bestuurder van de wagen vol gas achteruit. Een en ander ging echter te ge forceerd, waardoor de auto defect geraakte en tot stilstand kwam. De twee inzittenden hun hache lijke positie overziende, namen bliksemsnel de benen en ondanks een door de douane inge?ette ach tervolging zagen zij, dank zij hun grote voorsprong, kans te ont snappen. De smokkelauto werd even la ter door de douanepantserauto op sleeptouw genomen en naar el ders vervoerd. De oeverzwaluwen zijn er weer. Al jaren achtereen nestelen in onze gemeente enkele koloniën oeverzwaluwen. Deze diertjes ko men in Zeeland niet zo veel voor. Zij maken horizontale gangen in de wanden van de zandafgravin- gen. Deze zijn tot een meter diep, zodat de vogels beveiligd zijn te gen katten en andere rovers. Oeverzwaluwen verschijnen in de regel later in ons land dan de gewone soorten. Ook vertrekken zij weer vroeger. Hun broedtijd is dan ook wel erg kort. Daarbij komt nog, dat de nesten door het afgraven van zand dikwijls ver stoord worden. Dit is echter niet te voorkomen. Om het de zwa luwen niet nog lastiger te maken, verdient het aanbeveling hun drukke gewemel niet van nabij gade te slaan. De Katholieke Arbeidersstand te Sluiskil vierde feest. Zaterdag en Zondag waren voor de Katholieke arbeiders te Sluis kil twee hoogtijdagen, welke als bekroning mogen worden gezien van de noeste en harde arbeid van pioniers der Katholieke Ar beidersbeweging. Vóór 25 jaar werd op 13 Juni door de grote pionier R. Simoen en een keur van medewerkenden een afdeling opgericht van de R.K. fabrieks- arbeidersbond en was dientenge volge de oprichting van de K.A.B. een feit. Het was dus een dubbel feest, omdat zowel stand- als vak organisatie hun 25 jarig bestaan herdachten. Het feest werd geopend met een feestelijke zitting in het pa rochiehuis, waarbij aanwezig wa ren namens het gemeentebestuur van Terneuzen de heer J. den Ha mer; de landelijke voorzitter van de R.K. bond van werknemers der industriële bedrijven, de heer C. Vink; de diocesane voorzitter van de K.A.B., de heer G. Jacobs; de districtsbestuurder der K.A.B., de heer J. van de Voorde, en tal rijke genodigden uit de kanaalzo ne. Na de verwelkoming door de voorzitter der feestcommissie, de heer C. Compiet, werd het woord gevoerd door de plaatselijke voor zitter van de K.A.B., de heer R. de Waal. Nadat deze het ontstaan en het moeilijke werk had ge schetst in het jaar 1929 en de cri sisjaren, bracht hij hulde aan de pionier en de mannen van het le uur, die de beweging hebben gemaakt tot een der sterkste af delingen uit Zeeuws Vlaanderen. Dank bracht hij ook aan de Z. E. Paters Capucijnen voor de grote steun. In dezelfde geest als zijn voor ganger sprak de plaatselijke voorzitter der fabrieksarbeiders- bond. Naast de vele rechten, die sinds de oprichting voor de arbei ders zijn bereikt, wees hij met na druk ook op de vele plichten die de werknemers hebben ten op zichte van het bedrijf en dit moet worden beschouwd als een gewe tensplicht. Hij hoopte op een be stendige goede samenwerking met de zusterorganisaties A.B.C. en N.C.B. De heer Jacobs, voorzitter van de diocesane K.A.B., schetste de toestanden van 60 jaren geleden toen het woord van de Paus klonk: dat er een slavenjuk op de arbeiders was gelegd. Deze toestand van 16 tot 17 uur wer ken per dag, vrouwenarbeid, waardoor ontwrichting van het gezinsleven, behoren gelukkig tot het verleden. Het is dank zij het werk van de organisatie, dat hierin een grote kentering is ge komen. De K.A.B. heeft hierin een groot aandeel gehad. Thans is die kleine volkenbond, die be gonnen is met Ariens in Twente uitgegroeid tot een sterkte van 352.000 leden. Het is aan de leden van de K.A.B., of men het doel zal bereiken dat is weggelegd in de pauselijke encyclieken. Vervolgens werd het woord ge voerd door wethouder Den Ha mer en de algemeen voorzitter van de fabrieksarbeidersbond, de heer Vink, die de jubilerende ver eniging complimenteerden. Huldiging van jubilarissen. Door de diocesane voorzitter werd het zilveren insigne uitge reikt aan onderstaande leden die 25 jaar lid zijn van de beweging: Ch. van Hecke, G. Willems, E. Gravem, P. Dhanis, H. Dierikx, A. Willems, A. v. d. Velde, C. van Hijfte, Cam. van Hijfte, D. de La- voir, O. Notschaele, H. de Feber, H. Schelf out, L. Tazelaar, J. Maas, G. de Vrieze, L. van Aerde, E. Schooft, A. Bracke, O. de Vos, L. de Soomer, C. van Passel, P. Luycks, F. Jacobs, L. de Vos, A. de Vrieze, J. Willems en A. Dha nis. Als feestgeschenk werd met een toepasselijk woordje een nieuwe vlag aan het bestuur na mens de leden overhandigd. Na dat namens verschillende vereni gingen het woord was gevoerd, werd de feestvergadering geslo ten. Zondagmorgen Vond in de Pa rochiekerk een plechtige H. Mis plaats, waarna aan de leden een koffietafel werd aangeboden. De receptie welke van 11 tot half 1 werd gehouden werd druk be zocht door werknemers uit de kanaalzone, zusterorganisaties en vertegenwoordigers van plaatse lijke verenigingen. Een keur van bloemenmanden getuigden van de medeleving met het zilveren bestaan. 's Middags en 's avonds vond een cabaretvoorstelling plaats door een radiocabaretgezelschap uit Alkmaar, die er de feestelijke stemming tot het einde toe in hield. Vergadering Oranje-vereniging In de Vrijdagavond ten ge meentehuize gehouden vergade ring van de Oranje-vereniging werd besloten ook dit jaar de ouden van dagen een prettige dag aan te bieden. Deze zal plaats vinden op Vrijdag 2 Juli met als doel de prachtige omgeving van Tilburg. Met de hoofden van scholen werd een bespreking gehouden om ter gelegenheid van de jaar dag van Prins Bernhard op 29 Juni een feest voor de school gaande jeugd te arrangeren. Verder werd de mogelijkheid besproken om in September op de dag dat 10 jaar geleden Zaam- slag werd bevrijd van het oor- logsjuk der Duitse bezetters deze dag feestelijk te herdenken. Besloten werd om met de be sturen der diverse buurtvereni gingen een en ander te bespre ken en voor deze dag een feest programma samen te stellen. De president van Columbia, Rojas Pinilla, heeft in een radio uitzending medegedeeld, dat de noodmaatregelen, die na de jong ste ongeregeldheden waren afge kondigd, zijn opgeheven. Alle ge arresteerde studenten zijn vrijge laten. De Columbiaanse universi teit zal echter worden gereorga niseerd. Degenen, die voor de wanorde lijkheden verantwoordelijk waren zullen streng worden gestraft, aldus de president. Meer dan 100 bloemenmanden maakten de Zaterdag j.l. in hotel Rotterdam gehouden receptie van de N. V. Aug. de Meijer Zonen's Scheepvaart, Expeditie en Agen tuur Maatsschappij tot een ware floralie. Onder deze door zakenrelaties aangeboden bloemstukken bevon den zich vele van uitzonderlijke schoonheid met exotische bloe men uit de Congo met als tegen hanger een pracht bloemstuk uit Noorwegen. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op deputaties van het college van B. en W„ de R.K. geestelijkheid, de maritime ver eniging, de Staatsmijnen, de Ne derlandse Spoorwegen, de Werk gevers in de Kanaalzone, P. T. T., V. V. V., Terneuzen Klimop, het Nederlands en Belgisch loodswe zen, het sluispersoneel en boots mannen. Verder ingenieurs van de Rijkswaterstaat, de Rijksha venmeester, de inspecteur der Rijksbelastingen, de inspecteur der Scheepvaartinspectie, de di recteur van het P.T.T.-kantoor alhier, tal van directeuren van scheepvaartmaatschappijen en al hier gevestigde bankinstellingen en bedrijven, vele zakenlieden uit Nederland en België, en tal van persoonlijke vrienden van de familie De Meijer. De vele telegrafische gelukwen sen van zakenrelaties uit binnen- en buitenland gaven verder een indruk van de omvangrijkheid der jubilerende Vennootschap. De heren F. B. G. de Meijer, H. R. A. de Meijer, drs HL A. M. A. de Meijer en F. H. M. de Meijer bleken onver moeid bij het in ontvangstnemen der gelukwen sen van de ruim 400 gasten, die hun handtekening in het recep- tieboek hadden geplaatst. Na afloop der receptie vond in hotel Rotterdam een diner plaats, waaraan gezeten waren de fami lie De Meijer met het kantoorper soneel, waarvan velen vergezeld van hun echtgenote. Door het personeel was voor deze heugelijke dag een liederen bundel samengesteld, betrekking hebbende op het bedrijf, waaruit vele malen werd voorgedragen. Tijdens de maaltijd werd de hoofdboekhouder, de heer G. F. C. Goethals, in verband met diens 30-jarig jubileum, en de eerste waterklerk, de heer D. van Cleemputte, wegens zijn vele dienstjaren, een geschenk aange boden. In treffende bewoordin gen werd wijlen de heer M. de Pauw als chef van de beurtvaart- dienst herdacht. De heer F. B. G. de Meijer werd gecomplimenteerd met diens be noeming tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau en Ridder in de Orde van de H. Gregorius. Door het kantoorpersoneel werd aan de directie een fraaie electrische klok, vergezeld van een bloemenhulde, aangeboden. In de tijdens de maaltijd door Het Sowjetrussische partijblad Het Amerikaanse ministerie enige leden van het personeel ge- „Prawda" meldt, dat het hoogge- van Buitenlandse Zaken heeft de I houden toespraken kwam telkens rechtshof van de Sowjet-Unie 2 beschuldiging, dat de twee ver- tot uiting de goede verstandhou- oordeelden door Amerika opge- ding met de directie, die hulde „Amerikaanse spionnen" tot 25 jaar verbeteringskamp heeft ver oordeeld. De namen van de veroordeel den worden gegeven als Wladi- mir Konstantinowitsj Galai en Joeri Alexandrowitsj Chramtzof. Zij waren in West-Duitsland op geleid door agenten van de Ame rikaanse geheime dienst. De nationaliteit van de man nen wordt niet genoemd, maar de namen wijzen op Russische of Oekrainse afkomst. Het blad zegt dat de mannen in een Noors vliegtuig naar de NoorsRussische grens zijn ge bracht en de Sowjet-Unie zijn binnengesmokkeld met de hulp van de Noorse grensautoriteiten. De staatsveiligheidsdienst had ontdekt dat Galai tijdens zijn mi litaire dienst in Oostenrijk be- trokkeft raakte in zwarte-handel- praktijken met misdadige elemen ten en niet naar zijn eenheid te rugkeerde. Hij was in de Ameri kaanse sector van Wenen door de Amerikaanse bezettingsautori teiten aangehouden en later naar een spionnageschool gezonden onder de naam Lawrence John son. Op dezelfde wijze was Chamt- zof bij de Amerikaanse spionna- gedienst gekomen toen hij in de Amerikaanse sector van Berlijn was. leide spionnen zijn, „absurd" ge noemd. Van officiële zijde is verklaard dat van de door de Prawda ge noemde spionnen niets bekënd is. DE PRINSESSEN DEDEN MEE AAN BALLETUITVOERING. Zaterdagavond is in het Plan keniers theater te Huizen een bal letuitvoering gegeven door de balletklassen van mevr. Hans Snoek en Kit Hoytingh. Aan deze uitvoering werd medegewerkt door de vier prinsessen. Vóór de pauze werd opgevoerd „Sneeuwwitje" en na de pauze „De sneeuwkoningin", naar het sprookje, van H. C. Andersen. De opbrengst van de uitvoering komt geheel ten goede aan de fe deratie van verenigingen voor hulp aan ontheemden. ding werd gebracht voor de grote werkkracht, waardoor het bedrijf zich voortdurend uitbreidt. In hotel des Voyageurs werd het vaste kadepersoneel, het kraanpersoneel, alsmede de schip pers en opvarenden van de beurt- dienst op Amsterdam door de di rectie een gezellige avond aange boden. Ook hier werd de directie hulde gebracht voor de goede verstandhouding tussen directie en personeel en werd een mooie foto in lijst van het haven- en veembedrijf aan de directie aan geboden. Voor het sleepbootpersoneel van de Union de Remorquage et Salvatage was een gezellige avond belegd in café De Schelde. Door hen werd als aandenken aan dit jubileum de directie een zilveren sigarendoos, waarop een zeilschip, aangeboden. Het behoeft niet gezegd, dat RROCADI S 20 tabletten 65 ct zowel in hotel Rotterdam als in hotel des Voyageurs en café De Schelde de feeststemming groot was en de uurtjes omvlogen. Een serenade. Rond 8 uur bracht de „Harmo nie Terneuzen" een serenade tij dens welke de familie De Meijer op het balcon van hotel Rotter dam verscheen om de muzikale hulde in ontvangst te nemen. Na afloop hiervan dankte de heer H. R. A. de Meijer het gezelschap voor de gebrachte serenade en verzocht het gezelschap in haar clublokaal café La Belle Vue enige verversingen te gebruiken, waarvoor de voorzitter van de harmonie, de heer C. L. de Smidt, onder aanbieding van gelukwen sen met het jubileum, dank be tuigde. Zo zal deze dag, waarop van het hotel Rotterdam de maat- schappijvlag der N.V. wapperde, de magazijnen, beurtvaart- en sleepboten der N.V. met vlagge- tooi waren gesierd, evenals het in het Zevenaardok liggend ge heel gepavoiseerde Spaanse stoomschip „Ulia," tot in lengte van dagen voor de directie en uitgebreide staf van personeel der N.V. Aug. de Meijer Zonen's Scheepvaart, Expeditie en Agen tuur Maatschappij met grote vol doening en in prettige herinne ring blijven voortleven. Voor emigranten, die op of na 15 Juni 1954 vertrekken, zijn de maatstaven, welke gelden bij het verstrekken van emigratiedevie zen, wederom belangrijk ver ruimd, zo deelt men van de zijde van het ministerie van Financiën mede. Voor gezinshoofden en alleei> staande personen is het thans mogelijk vergunning te verkrij gen tot het meenemen van devie zen tot maximaal de tegenwaar de van ƒ4.000 en voor gezinsleden tot maximaal de tegenwaarde van 2.000. Meerderjarige emigranten kun nen gedurende 4 jaren gerekend van de datum van hun definitieve vestiging af, voor huisvesting en/ of zelfstandige uitoefening van een beroep of bedrijf vergunning krijgen tot overmaking naar het land van maximaal de tegen waarde van 25.000. Indien zij dit verkiezen, kunnen zij in plaats van de vergunning tot transfer van ƒ25.000 vergunning krijgen tot het aankopen en uitvoeren van een bedrijfsinventaris van Europese oorsprong, voor zover in Nederland normaal verkrijg baar, tot een waarde van maxi maal 40.000. Bovendien kunnen zij, zodra zij 'n jaar definitief ge vestigd zijn in het emigratieland, gedurende 4 jaren aanspraak ma ken op vergunning tot transfer van ƒ2.000 per jaar. Evenals voorheen is het aan emigranten toegestaan eigen in boedel, reisbagage en gereed schappen mede te nemen. „Gebleken is, dat het 280 mm- atoomgeschut, waarover de Ame rikaanse strijdkrachten in Euro pa thans beschikken, buitenge woon nauwkeurig vuurt. Voorts kan het onder alle weersomstan digheden en ongeacht het zicht, worden gebruikt. Er kan mee op een onzichtbaar doel worden ge schoten. het is snel verplaatsbaar en het kan in korte tijd in stel ling worden gebracht", aldus 'n te Bonn door de opperbevelher- ber van 't Amerikaanse leger in Europa, generaal William Hoge, op een persconferentie afgelegde verklaring. Winkeliersactie In een ledenvergadering be sloot de winkeliersver. „Axel Vooruit" tot het organiseren van een grote actie, welke dit maal van langere duur zal zijn, n.l. van 39 Juni tot en met December a.s^ Aan de actie, RR-actie genaamd (d i Reis- en Rebusactie)) zullen talrijke trips Worden verbonden naar binnen, en buitenland (Cad- zand, Ardennen, Brussel, etc.). Bovendien zullen voor de op te lossen rebussen fraaie prijzen worden beschikbaar worden S^~ steld. Tijdens de bevrijdingsher denking in Augustus a.s. zullen voor de jeugd festiviteiten op touw worden gezet. Voor het kooplustig publiek uit geheel Zeeuws-Vlaanderen weer een be hoorlijke stimulans om in Axel hun inkopen te doen. Voorlichting. Vanwege het ministerie van Binnenlandse Zaken werd in .Het Centrum" te Axel een voor lichtingsbijeenkomst gehouder, >?oor gerepatrieerden uit Oost z.- Vlaanderen. Op deze bijeenkomst •werd op duidelijke wijze een toe- iiehting gegeven op de invulling van de formulieren voor oorlogs slachtoffers uit het voormalige 28) daar PIKE NORTON WILL'S (Nadruk verboden), i „Kom er nu eerst eens in", no- digde de inspecteur hem uit. Dan Terwijl ze terugliepen naar de plaats, waar ze de jeep hadden achtergelaten, sprak hij geen woord. Robert, die goed wist, dat er in deze stemming toch niet met Peter te praten viel, zweeg eveneens. „Peter is wel erg veranderd", meende hij, „voor andere kennis jes zou hij zich nooit zo druk ge maakt hebben." Hij grinnikte ineens hardop. „Andere kennis jes! Die had Peter niet eens!" „Wat valt er te lachen", vroeg Peter hem zijdelings aankijkend. „Niets. Een binnenbrandje, ant woordde Rob. „Gauw blussen" was Peter's commentaar. Ze vonden de jeep, zoals ze haar achtergelaten hadden en ze stapten onmiddellijk in. Peter zette koers naar de woning van inspecteur Verberne. Het liep al tegen tienen, toen ze daar aan kwamen. Ze troffen hem thuis ook en in een goed humeur, wat zoals Peter spottend opmerk te voor een politieman een zeldzaamheid is. Verberne be groette hem met ongeveinsde hartelijkheid. Peter stelde Ro bert aan Verberne voor. „Je zult wel verwonderd zijn, dat wij zo laat op de avond nog bij je op kunnen jullie ook eens kennis maken met mijn vrouw. Het is overigens pas tien uur, zodat we nog een zee van tijd hebben voor een gezellig praatje." De beide mannen aanvaardden de uitnodiging met graagte Geen kwade vent zo op het eer ste gezicht" dacht Robert. „Die Peter houdt er een stoet beken den op na, waar je van achter over slaat." Inspecteur Verberne ging hen voor naar de achterkamer, waar ze verwelkomd werden door zijn vrouw, een kittige Frangaise, in een stroom van Nederlandse en Franse woorden. Toen ze gemak kelijk in fauteuils gezeten waren meende Peter dat het maar het beste was, onmiddellijk over de zaak te beginnen. Omzichtig zet te hij de redenen van hun komst uiteen. „De kwestie is deze, Ver berne. We hebben een zeer ern stige zaak met U te bespreken. Ik heb je adres op het hoofdbu reau te pakken gekregen „Viel niet mee hè, om van de Cerberussen iets los te krijgen?" onderbrak Verberne hem. Peter lachte zacht. „Toch lukte het vrij aardig". Hij vertelde nu zon der omhaal wat zich in de laat- speeld. Hij verzweeg geen enkel feit, ook al bleek daaruit, dat hij onwettig gehandeld had. Het aanvankelijk zo glundere gezicht van inspecteur Verberne kreeg langzamerhand een ernstiger uit drukking. Hij luisterde met gro te aandacht en liet af en toe door een handgebaar zijn goed- of af keuring blijken. Toen Peter zijn relaas beëin digd had, greep de inspecteur naar een doosje sigaren en pre senteerde. Zelf nam hij er ook een en terwijl hij er langzaam de punt afsneed, merkte hij op: „Je had al eerder moeten komen Moldering." Peter haalde ongeduldig zijn schouders op. „Stel, dat ik van morgen, nadat het telegram ge komen was, op het bureau was verschenen. Jullie zouden mij dan waarschijnlijk op de schou ders geklopt hebben met de op merking: maak je nu niet onge rust, het komt wel in orde. Dat meisje heeft natuurlijk een goe de tip gekregen en ze heeft ver moedelijk niet de tijd gehad jul lie even te waarschuwen. We zul len wel eens rustig uitzoeken wat er aan de hand is. Maak je niet ongerust en ga rustig naar huis. Heel langzaam zo als dat voor een onbelangrijke zaak gaat -zou het politie-appa- raat in beweging gekomen zijn. En tegen de tijd, dat jullie op volle toeren draaiden, was het voor Milly misschien al te laat geweest. Ik Verberne hief bezwerend zijn hand op. „Niet zo doordraven, Petertje", vaderde hij. „We be hoeven er niet bij stil te staan, wat er gebeurd zou zijn, als je de politie eerder gewaarschuwd had. Dat is niet gebeurd, dus... overtredingen, waaraan jullie je schuldig gemaakt hebben even over het hoofd zien en trachten tot de kern van de zaak door te dringen". Hij pauzeerde even en deed een paar trekken aan zijn sigaar. Met kennelijk welbehagen zag hij de blauwe rookwolkjes op stijgen en vervolgde dan: „We zullen de zaak in enkele punten samenvatten. 1. Een meisje is verdwenen. 2. Geen van haar kennissen schijnt te weten waar ze uithangt. 3. Er komt een tele gram, waarin ze meldt, dat het wel even kan duren, voor ze te rugkomt. 4. Er komt een brief voor haar, waarin ze gewaar schuwd wordt tegen een zekere Gerhard Verduijnen. 5. Ze is in het gezelschap gezien van bo vengenoemde persoon en later samen met een Griek. Perpagos genaamd. 6. Perpagos blijkt Pe ter voor een ander aan te zien en is doodsbang voor hem." „Dit zijn in het kort de feiten. Heb ik soms iets vergeten?" Hij keek vragend het kringetje rond „Ik geloof het niet. Weet jij nog iets, Rob?" vroeg Peter. „Behal ve dat Milly eens gevraagd heeft haar in kennis te brengen met enkele figuren uit de onderwe reld, weet ik ook niets meer", zei Robert nadenkend. „O ja", ver volgde hij ineens levendig. „Pe ter heeft we' verteld over Jetje, maar dat hebben we nog niet in de rij van punten opgenomen". „Juist" zei de inspecteur goed keurend. „Dat wordt dus punt vijf. De oude punten vijf en zes schuiven op en worden respec tievelijk zes en zeven". (Wordt vervolgd). Hij voegde hieraan toe: „In oorlogstijd zou het atoomkanon waarschijnlijk vooral zijn waarde bewijzen bij het beschieten van een grote vijandelijke troepencon centratie. Het is de taak van de leiding der grondstrijdkrachten, dat zich dergelijke concentraties voordoen". Generaal Hoge zeide ook nog dat de draagwijdte van 't atoom- geschut en van andere nieuwe wapens „het slagveld van 'n toe komstige oorlog afmetingen zou geven, die tevoren nooit voor mo gelijk zijn gehouden". De generaal deelde ook nog het een en ander mede over het nieu- ste model automatisch vurende 75 mm-luchtafweergeschut en over de „Nike", een van de grond af te vuren raket met een snel heid, groter dan die van het ge luid, welke in staat is vijandelij ke vliegtuigen op te sporen en te vernietigen. Ook deze beide wapens staan ter beschikking van het Amerikaanse leger in Europa, evenals raketten, in wier koppen atoomladingen zijn aan gebracht. Hij besloot met de mededeling dat de Amerikaanse strijdkrach ten in Europa thans beschikken over een nieuw soort valscherm, in de vorm van een kegelsnede (parabool), waarmede het moge lijk is gebleken zware uitrustin gen, waaronder het 155 mm-ge- sohut, af te werpen. Op desbetreffende vragen ant woordde Hoge, dat proeven met biologische wapens worden geno men „en wij zijn bereid deze te gebruiken als wij daartoe ge dwongen zijn. Ik geloof echter niet, dat wij deze wapens zullen gebruiken tenzij de tegenpartij deze het eerst gebruikt". In een grote oorlog zou Amerika ge zien de ongelijkheid in troepen sterkte atoomwapens gebrui ken zonder te wachten op de tegenstander". Tactische wapens van het type „Honest John" (raket) en „Cor poral" (geleide projectiel) zou den in de nabije toekomst aan de Amerikaanse troepen in Europa ter beschikking worden gesteld. Er was nog niets vernomen over een wapen in het bezit van de Sowjet-Unie, dat te vergelij ken was aan het atoomkanon. Volgens Hoge was de militaire positie van de Sowjet-Unie in O.- Europa en O.-Duitsland de laat- ste twee iarei De Zuidslavische volksvertegen woordiging heeft besloten zich in verbinding te stellen met de par lementen van Griekenland en Turkije, om te beraadslagen over het instellen van een raadgeven de vergadering der drie landen, die in het kader van het streven om tot een Balkan-bondgenoot schap te komen. In een desbetreffende, met al gemene stemmen aangenomen resolutie, wordt voorzitter Mosje Pijade opgedragen zich terzake met zijn Griekse en Turkse ambt genoten in verbinding te stellen. Frankrijk en Andorra hebben Vrijdag de strijdbijl begraven na een „koude oorlog", welke onge veer een jaar heeft geduurd. De Franse president, Rene Coty, een van de twee prinsen van de klei ne staat in de Pyreneëen -de andere is de Spaanse bisschop van Urgel heeft hierop de grensvoorrechten, die in Juni van het vorige jaar werden op geschort, hersteld. Het afgelo pen jaar moesten Franse toeris ten voor een bezoek aan Andorra een visum hebben, dat duizend frank (ruim tien gulden) kostte. Deze Franse represaille-maat regel betekende een zware slag voor Andorra. Het Franse ministerie van Bui tenlandse Zaken deelde mee, dat de „algemene raad van de val leien van Andorra" het parle ment van de kleine staat in overeenstemming met verzoeken van vertegenwoordigers van de Franse president „zekere admini stratieve vraagstukken heeft ge regeld". Verdere bijzonderheden werden niet gegeven. Het geschil ging voornamelijk over de weigering van de raad om een Franse maatschappij een tweede radiozender in Andorra te laten bouwen. Frankrijk zeide, dat „enige bevoorrechten" op onwettige wijze reeds uitsluitend voor hun eigen voordeel uitzen-

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2