REGERING LANIEL VERSLAGEN De Friese Siamese tweeling met succes gescheiden Accoord met de West Nederlands kinderfeest op televisienet WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Verschijnt dagelijks MAANDAG 14 JUNI 1954. 9e Jaargang No. 3173. FRANSE NATIONALE VERGADERING Coty aanvaardt ontslag De beide meisjes maken het goed H.M, de Koningin te midden van ontheemden ONTHEEMDEN OP NEDER LANDS BODEM. Birmese opstandelingen in Pakistan gearresteerd Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 - Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 N^ 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,i iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, ofe Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 nur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10.30 uur. De Franse premier, Joseph La- niel, heeft Zaterdag in de natio nale vergadering een koele ont vangst gekregen, toen hij een laatste poging deed om de rege ring te redden. Alleen de Katholieken (M.R.Pd en de leden van zijn eigen partij (de conservatieven) juichten hem toe, nadat hij een verklaring van 20 minuten had afgelegd, waarin hij waarschuwde, dat het gemak kelijker is een regering te laten vallen dan een nieuwe te vormen. Laniel lokte enige protesten van de zijde der radicalen uit, toen hij zeide: Indien er in dit Huis een meerderheid is, die voorstandster is van een Azia tisch München en een opgeven van het Atlantisch pact, laat deze meerderheid dan een regering omver werpen, die trouw is aan Frankrijk en zijn bondgenoten". ,,Ik heb altijd mijn verantwoor delijkheden gedragen en ik zal dit blijven doen zolang ik het ver trouwen van de vergadering heb, maar ik ben niet bereid dergelij ke verantwoordelijkheden op mij te nemen, indien ik slechts aan het hoofd sta van een zakenkabi net. Derhalve zouden degenen die een staken van het vuren in Indo-China) vragen, een mogelij ke verwerkelijking voor onbe paalde tijd uitstellen. Wanneer zouden de onderhandelingen her vat kunnen worden en tegen wel ke prijs? De Vietminh propagan da zou haar voordeel er uit trek ken en onze capitulatie eisen", al dus Laniel. „Denkt aan het mo reel van onze expeditionnaire macht en de weerklank, die uw stemming buiten onze grenzen zal teweeg brengen". Hij herinnerde er aan, dat de regering haar bestaan op het spel hpeft gezet ingeval van aan vaarding van drie moties der op positie, waarin de regeringspoli- tiek ten aanzien van Indo-China wordt gecritiseerd. De Gaullistische generaal Jo seph de Goilard de Monsabert deed een heftige aanval op de minister van Defensie, René Plé- ven, en eiste diens onmiddellijke aftreden. „Indien u gaat, zal de politieke sfeer misschien beter worden", zeide hij. Hij werd van de rechtse banken luide toege juicht. LANIEL VERSLAGEN. De regering van premier La niel is in de nationale vergade ring verslagen. De regering werd met 306 te gen 292 stemmen verslagen. Staatssecretaris Pierre July deelde in de wandelgangen mede, dat de regering weliswaar was verslagen, maar met een meer derheid, welke niet tot aftreden dwingt. Volgens de grondwet is een ab solute meerderheid 314 stem men nodig voor automatisch aftreden der regering. Mendes France verzocht ka binetsformateur te worden. De FranSe president, Coty, heeft Zondagavond de links-radi caal Pièrre Mendes France ver zocht kabinetsformateur te wor den. Mendes France is sinds lange tijd voorstander van directe on derhandelingen met de Vietminh leider, Ho Tsji Minh, „zolang er nog tijd voor is". Naar men aanneemt, heeft Mendes France weinig kans de 314 stemmen op zich verenigd te krijgen, die hij nodig heeft om premier te worden. President Coty zal niet bekend maken, dat hij het ontslag van de regering-Laniel aanvaardt, voor hij iemand heeft gevonden, die kabinetsformateur wil zijn, aldus werd Zondagavond te Parijs vernomen. Vooraanstaande Gaullistische parlementsleden eisten een na tionale eenheidsregering onder leiding van generaal De Gaulle. In het besef dat er in dit sta dium geen kans was De Gaulle terug te roepen, was hun alterna tief, volgens hun woordvoerder, een kabinet, dat zich alleen bezig zou houden met de problemen van Indo-China en Noord-Afrika en dat nieuwe verkiezingen zou voorbereiden. de kapper met net aparte cachet markt 16 - brouwen] str. 6 terneuzen nat. en internationaal jurylid tarief permanenten 11 of 13.50 depositaire „Lancöme" beroemd parijs huis voor schoonheids- en huidverzorging KONINGIN JULIANA ZAL DE RAMPGEBIEDEN BEZOEKEN. H. M. de Koningin is voorne mens op 21 en 22 dezer een be zoek te brengen aan delen van Zuid-Holland, Noord-Brabant en Zeeland, teneinde zich op de hoogte te stellen van de vorde ringen, welke de wederopbouw gemaakt heeft in de gebieden, welke door de overstromings- President René Coty heeft het ontslag van premier Laniel Zon- ramp getroffen zijn dagavond aanvaard. Het reeds sedert 1942 lopende overleg tussen Nederland en Su riname met de Nederlandse An tillen dat om diverse redenen verschillende malen werd afge broken, heeft uiteindelijk toch tot overeenstemming geleid. Een nieuwe ronde-tafelconferentie, reeds voorbereid door het overleg in de kleine commissie in het be gin van dit jaar, is beëindigd en heeft overeenstemming gebracht tussen de vertegenwoordigers van de drie partijen. Rest nog de goedkeuring van het nieuwe ontwerpstatuut door de vertegen woordigende lichamen van Suri name en de Nederlandse Antil len en voor Nederland door de Kamers, waarna de plechtige af kondiging door H. M. de Ko ningin kan plaatsvinden. Van Nederlandse zijde werd in de slotzitting van de r.t.c. het vertrouwen uitgesproken, dat de goedkeuring van het nieuwe ont- werp-statuut met voortvarend heid zal geschieden. De woord voerders van de overzeese rijks delen verklaarden verheugd te zijn over de bereikte overeen stemming, welke zij weliswaar als een compromis beschouwden, maar die toch een betrouwbaar fundament vormt voor het be staan en de bloei van het nieuwe koninkrijk. Toch nog enige bezwaren. Ondanks de overeenstemming, die men bereikte, bleken er toch nog enige bezwaren te bestaan zowel van Nederlandse als van overzeese zijde, terwijl diverse kwesties nog nader geregeld moeten worden. Door de Antilliaanse delegatie werd bezwaar gemaakt tegen de regeling, dat slechts de volksver tegenwoordiging in Nederland de rijkswet maakte en dat hun volksvertegenwoordigingen hier bij slechts een adviserende stem hebben, terwijl er door hen ge nerlei zeggenschap kon worden uitgeoefend op de samenstelling van het Nederlandse parlement De woordvoerder van de Aru baanse delegatie verklaarde, dat hij het betreurde, dat er niet ge noeg aandacht was geschonken aan de wens van Aruba, een zelf standige status te bezitten in het koninkrijk. Van Nederlandse zijde werd be zwaar gemaakt tegen het artikel, dat een voorstel tot wijziging van het nieuwe statuut bij meerder heid van stemmen mogelijk was, waardoor ook de mogelijkheid wordt geschapen, wijzigingen in de grondwet aan te brengen door een eenvoudige meerderheid van stemmen, wat tot dusverre slechts kon geschieden met een twee/derde meerderheid van stemmen. De delegaties hoopten echter, dat hun bezwaren t.z.t. ook zou den worden opgelost, waardoor een zuivere verhouding tussen Nederland en de West gewaar borgd is. In ieder geval is men met dit accoord gekomen tot een nieuwe mijlpaal in de geschiede nis van het koninkrijk, waardoor zelfstandigheid en gelijkheid van rechten voor alle rijksdelen bin nen het koninkrijk vaststaan. Het bewijst, dat men ook zon der revolutie wel tot overeen stemming kan geraken, mits de goede wil en bereidwilligheid hiertoe aanwezig zijn. Afwijzend advies van S.E.K. In tegenstelling tot het advies over de ouderdomsvoorziening van enige maanden geleden, heeft de sociaal economische raad zich thans eensgezind uit gesproken tegen het voorontwerp van de wet, dat de kinderbijslag voor zelfstandigen zou regelen. Met een geringe meerderheid heeft de raad zich echter ver- klaarjd voor een wettelijke kin derbijslagregeling voor alle zelf standigen, maar daar staat een minderheid tegenover, die nage noeg de helft van de raad uit maakt, en die zich niet kan ver enigen met een kinderbijslag voorziening voor alle niét-loon- trekkenden. Een deel van de raad is van mening, dat er een mogelijkheid bestaat om alleen voor de lagere inkomensklassen een reden voor verplichte kinderbijslagverzeke ring te vinden. Daar dit advies slechts van voorlopige aard is, is het nu de taak van de minister van Sociale Zaken om een wets ontwerp over dit onderwerp bij de Kamer in te dienen, dat na dit advies wel weinig kans van sla gen zal hebben, tenzij de strek king van het ontwerp alleen van belang is voor een bepaalde groep zelfstandigen. Arbeidsverbod voor meisjes. In een memorie van antwoord aan de Tweede Kamer is een ver bod uitgevaardigd, dat per 1 Juli 1955 in werking zal treden. Het betreft hier een arbeidsverbod voor meisjes van veertien jaar De statistiek heeft uitgewezen, dat bijna de helft van de veer tienjarige meisjes beroepsarbeid verricht, terwijl de andere helft dagonderwijs geniet. Men ver trouwt door dit verbod, dat het dagonderwijs nu door meer meisjes zal worden bezocht, hoe wel men de mogelijkheid tot huisarbeid niet uitsluit en dit wel geen ernstige vorm zal aan nemen. Tot een arbeidsverbod voor 15-jarige meisjes wil men thans zonder meer niet overgaan, daar er dan vele moeilijkheden o.a. op onderwijsgebied verwacht wor den, die niet direct zijn te over zien. Met voortvarendheid wordt gewerkt aan een nieuwe huis arbeidswet, waarbij ook de arbeid van 14- en 15-jarige jongens zal zijn betrokken. Voor de jeugd van ons land worden maatregelen getroffen, die zowel ons eigen land als hen persoonlijk ten goede komen. ZUID KOREAANSE PREMIER DIENT ONTSLAG IN. Paik Toe Tsjin, premier van Zuid-Korea heeft Zaterdag zijn ontslag bij president Syngman Rhee ingediend, aldus wordt in gewoonlijk betrouwbare kringen vernomen. Dit is geschied drie dagen voor dat hij door de nieuw gekozen nationale vergadering in zijn ambt bevestigd zou moeten wor den. Het is nog niet bekend, of Rhee de ontslagaanvrage zal aanvaarden. Paik is sedert April van het vorige jaar premier. Politieke waarnemers te Seoel zijn van mening, dat hij zijn ont slag heeft ingediend wegens groeiende ontevredenheid over zijn beleid onder de leden van de regeringspartij. Paik is onafhan kelijk. Een aftreden van een Zuidko reaanse premier brengt niet een aftreden van het gehele kabinet met zich mee, daar alle ministers met inbegrip van de premier door de president Worden be noemd. Waarnemers zeiden, dat andere ministers wellicht even eens zullen aftreden, indien Paiks ontslagaanvrage wordt aan vaard. Men gelooft, dat Rhee, mi nister van Buitenlandse Zaken, Pjoen Joeng Tai, die thans aan het hoofd staat van de Zuidkore- aanse delegatie te Genève, tot opvolger van Paik zou benoemen. PRINS BERNHARD NAAR ZUID-AFRIKA. Prins Bernhard zal op uitnodi ging van de regering van Zuid- Afrika in September a.s. een be zoek aan Zuid-Afrika brengen. De Prins zal op 25 September in Zuid-Afrika aankomen en er 2 weken vertoeven. Het reisprogramma draagt de eerste week een officieel karak ter, daarna zullen onofficieel be zoeken worden gebracht aan verscheidene streken van het land. Zaterdagmiddag vernam A.N.P. van dr Straat, die leider van de hoofdgroep der chirurgen, dat de operatie van de Friese twee- ling was geschied en dat beide kinderen nog in leven zijn. De operatie had korte tijd in beslag genomen. Zondagmorgen werd medeged eeld, dat de beide meisjes h» t goed maken. TWEE TON VOOR TRIEST. „Nu de twee ton is bereikt in de actie „Een ton voor Triëst" zal een honderdtal zieken met hun huisgenoten naar Nederland kunnen kamen", aldus ds Spel berg. De eerste vluchtelingen worden in Augustus in ons land verwacht. De actie (voor de V.P.R.O.-microfoon) wordt voort gezet. GEEN PASPOORT VOOR COM MUNISTISCH KAMERLID? Het Tweede-Kamerlid, de heer Wagenaar, heeft aan de minister president en de minister van Bui tenlandse Zaken schriftelijk de volgende vragen gesteld: 1. Is het de ministers bekend, dat door het Tweede-Kamerlid P. de Groot en de secretaris van de eenheidsvakcentrale B. Brandsen vroegtijdig paspoorten zijn aan gevraagd en dat deze tot op he den niet zijn verstrekt? 2. Zijn de ministers bereid me de te delen op welke gronden tot op dit ogenblik de passen niet mochten worden afgegeven? 3. Kunnen de ministers mede delen door welke instanties of personen de opdracht is gegeven de passen niet te verstrekken? 4. Is het mogelijk passen te weigeren aan burgers, zonder dat de verantwoordelijke minis ters daarvan op de hoogte zijn? 5. Is het weigeren van paspoor ten Wat herhaaldelijk voor komt niet een discriminatie en in strijd met de Grondwet? 6. Zijn de ministers bereid ogenblikkelijk opdracht te geven de paspoorten te verstrekken aan de in vraag 1 genoemden? De Friese Siamese tweeling zal nu ieder voor zich haar eigen bestaan gaan leiden. Al de tekenen rondom en in het Diaconessenhuis te Leeuwarden wezen op de komende grot© ge beurtenis, die in de allereerste plaats de ouders aanging. Om half twee Zaterdagmiddag kwam moeder De Vries bij het ziekenhuis aan in gezelschap van een plaatselijke predikant. Vader De Vries was reeds eerder in de morgen op de bromfiets naar Leeuwarden vertrokken. Vooral moeder De Vries was op deze voor haar en haar beide dochter, tjes zó gewichtige dag zeer on der de indruk van hetgeen ging gebeuren. Een fotograaf heeft haar Zater dagmorgen nog in haar woning te Molenend opgezocht en hij vond de moeder bereid met haar beide nog thuis zijnde kinderen even te poseren. De bewaking rondom het zie kenhuis was buitengewoon in tens. Bij de ingang hadden in 'n vertrek, dat een ruim uitzicht geeft op de toegangsweg, twee rechercheurs Iplaats genomen met een adjudant van de gemeen tepolitie De deuren bleven hermetisch gesloten en ook allen, die met 't ziekenhuis te maken hebben, hadden een slot op de lippen. Ook de Engelse chirurg prof. Aird, die de operatie heeft ver richt op de Siamese tweeling uit Nigeria, van wie er echter één is overleden, had zich naar de operatiekamer begeven. De leider van de hoofdgroep der chirurgen, dr H. L. Straat, begaf zich om half drie naar het Dia- connessenhuis. De verdere ope rateurs waren zoals bekend de doctoren A. Pasma en J. A. Brons en H. W. Hageman, terwijl als narcotiseur optrad dr D. W. Zwijgman. Het grote en verblijdende nieuws van Zondag is dat de ge scheiden Friese Siamese tweeling het opperbest maakt. Zij zijn zeer levendig en met flink te schreeu wen betuigen zij reeds van hun ontevredenheid over de hoeveel heid vocht, welke haar werd toe gediend. Waren de doktoren Zaterdag begrijpelijkerwijze niet te berei ken, Zondag waren de Leeuwar der medici bereid in de Tuinzaal van het Diaconessenhuis de pers te ontvangen en voor te lichten over de loop der gebeurtenissen. De anaesthiseur-narcotiseur dr D. W. Zwijgman, vertelde het een en ander over de beweegre denen, die de doktoren hebben geleid tot het doen houden van deze persconferentie. Het grote doel was de ontlasting van de ouders, die zonder deze voorlich ting een stroom van verzoeken om inlichtingen zouden hebben moeten afwerken. Dr Zwijgman deelde de assistentie te hebben ontvangen van een anaesthiseur van elders en dat de gebruikelij ke methode voor jeugdige kinde ren is toegepast geworden. Folkje het levendigste van de meisjes toonde dit ook nu. Haar zusje was eerder in slaap gedom meld dan zij. Binnen de vastge stelde tijd waren ze weer wakker en gedroegen zich daarna als an dere kindertjes onder gelijke omstandigheden, op beide kinder tjes is bloedtransfusie toegepast en ook werd hen vocht toege diend. Het inluiden van de nar cose geschiedde Zaterdagmiddag om 14.33 uur, daarna kon om 15.25 uur de eerste huidsnede worden gemaakt. De scheiding was daarna om 15.38 een feit. Nadat de beide meisjes op af zonderlijke tafels waren afge holpen wees de klok 16.15 uur aan. Het verloop van de schei ding is dan ook boven verwach ting geweest en verliep vlotter dan men zich had gedacht. Na dat de kinderarst J. Haykens, had verteld, dat de laatste 14 da gen geen moeilijkheden hadden gebracht, en dat de scheiding kon plaats hebben op de daartoe bepaalde datum, ging dr H. L. Straat, ertoe over een schets te geven van de operatie zelf. „Ik kan u wel zeggen, zo be gon hij, dat ik mij nu zenuwach tiger voel dan gister. Het werk van een chirurg speelt zich in de stilte af en gaat alleen tussen hem en zijn patiënt". Tegen deze persconferentie zeide dr Straat, op te zien als tegen een berg. „Ik heb mij afgevraagd", zo ging hij door, „van waar de grote be langstelling? Is het alleen uit nieuwsgierigheid, dan veroor deel ik dat". „Maar ik kan de belangstelling tolereren als ik ze zie als een me deleven met de poging van de mens om de dood zo lang moge lijk tegen te houden. Dank zij de zeer zorgvuldige voorbereidingen kon worden besloten tot de in greep met een naar menselijke kennis goede uitslag, nadat de Wanneer hedenmiddag om streeks vijf uur H. M. de Konin gin de speeltuin ..Oud-Naarden", vlak aan het Zuiderzeestrand, zal betreden en daar begroet wordt door van een glijbaan rutsende jongens en meisjes, die afkom stig zijn uit landen achter het ijzeren gordijn en in ons land tij delijk een gastvrij verblijf vinden, zullen millioenen televisiebezit- ters in negen Europese landen dit vriendelijk tafereeltje kunnen aanschouwen. Maar zij krijgen nog veel meer te zien in dit ty pisch Nederlands programma, on derdeel van de intereuropese te levisie-uitwisseling. Voor ruim honderd in ons land verblijvende vluchtelingetjes, die hiervoor geselecteerd werden door de stichting „Oecumenische hulp aan kerken en vluchtelin gen" te Utrecht, is onder de titel „Een feest ver van huis" een echt Hollands speeltuinfestijn gescha pen, zoals de buitenlanders dit nauwelijks kunnen. De opnamen van de wippende en schommelen de kinderen worden afgewisseld met „shots" van korte variété nummers: een staaltje van hon- dendressuur „The Martelli's", de muzikale clown Fantasio en het kindercircus „De Elleboog" onder leiding van mevr. Ida Lastter Haar. Het jeugdharmonie-orkest „Na iang streven" uit Klaaswaal onder leiding van de heer L. Kos ter zal het strand opmarcheren, waar een honderdtal jongens en meisjes, leerlingen van het Chris telijk instituut Brandsma te Bus- sum, zal baden, spelen, scheppen en varen. Op een podium treedt een balletgroep van leerlingen van Sonia Gaskell op, dat een dansje uitvoert onder de titel „Rumoer in het verzonken dorp" naar een scenario van Peter Koen. PANORAMA-OPNAMEN. Het programma wordt geopend met panorama-opnamen uit een aan een kabel opstijgende lucht ballon van de Haagse ballonclub, bemand door mevr. Boesman en de lichtste aller cameramensen. Bij gunstige weersomstandighe den zal de stijgende ballon, nage- zwaaid door alle kinderen, het einde van Nederlands bijdrage aan deze intereuropese televisie uitwisseling zijn. Tientallen P.T.T.- en televisie-technici zul len dan een zucht van verlichting slaken, omdat een tijd van maan denlang hard werken ten einde is. En naar men hoopt voor al tot een goed einde is gebracht. De regisseur en samensteller van dit programma, de heer Dick Si mons, was over de resultaten van de Zaterdagmiddag gehouden ge nerale repetitie geenszins onte vreden. „Als het weer maar mee werkt", zei hij, somber naar de donkere lucht kijkend, waaruit nu en dan enige druppels vielen. Dit programma in deze speel tuin is gekozen omdat men het buitenland zowel een beeld van Nederlands hulp aan ontheemden wil laten zien ook een aantal bejaarde in ons land vertoevende vluchtelingen zijn op het feest aanwezig als het typisch na tuurschoon van ons land, dat op deze plaats in Naarden verenigd is: water, strand, bos en hei. Rui ters te paard op het strand en schepen op het IJselmeer zullen voor het gewenste décor van het televisieschouwspel zorgen. Bui tenlandse commentatoren, die Za terdag de generale repetitie heb ben meegemaakt, zullen vandaag vanuit hun eigen land commen taar geven, daarbij geholpen door aanwijzingen van Piet te Nuyl jr in het Engels via een speciale te lefoonlijn. Het Nederlandse com mentaar verzorgt Dick van Bom mel. Hoog boven de bossen steekt de dertig meter hoge straalzender uit, die speciaal hiervoor is ge bouwd op het strand. Vandaaruit wordt het z.g. beeldsignaal'' via de reserve-zender op de studio te Buss.um naar de straalontvanger in Lopik gezonden, die op zijn beurt het beeld Europa in stuurt. „Ik hoop van harte, dat Europa in tweeërlei opzicht een goed beeld van Nederland krijgt", zuchtte een der technici onder zijn zware last van apparaten. ven. Nu 13 uur na de scheiding, kon dr Haykens tot zijn grote vreugde meedelen, dat de beide meisjes onafhankelijk van elkaar zullen kunnen voortleven. Dat was een grote vreugde voor de medici, maar als vanzelfspre kend nog groter en verblijdender nieuws voor de vader en de moe der, nu is de spanning geweken en de kindertjes leven ieder hun eigen bestaan. Na de scheiding zijn er even moeilijkheden met één van de meisjes geweest, maar ook die zijn overwonnen en nu leven zij als iedere andere baby van die leeftijd. Ze kraaien en schreeu wen, spelen met een pop of plukharen met elkaar. Ook het voeden gaat thans op geheel nor male wijze. De kindertjes krijgen reeds verdunde melk. De directeur van het zieken huis, dr C. A. Kruik, sprak zijn grote waardering uit jegens het electriciteitsbedrijf dat niets heeft nagelaten de operatie en 't filmen daarvan mogelijk moge lijk te maken, hoewel de moeilijk heden zeer groot waren. De stroomsterkte in het ziekenhuis bleek namelijk 4 Volt te hoog te zijn. Direct na de operatie is dr Straat naar de vader gegaan, die in het ziekenhuis verblijf hield. Met een grapje vertelde de dok ter nu, dat het hem haast heeft gespeten de tweeling, die zo'n aardig span was, te moeten schei den. Vader De Vries was uitermate verblijd over de prachtige tijding van dr Straat en ogenblikkelijk belde hij zijn vrouw op, die naar kennissen in de stad was gegaan De moeder barstte in tranen van Vreugde en opgekropte spanning uit. Daarna kwam de heer De Vries zelf aan het woord. „Wij als ou ders", zo zeide hij, „hebben al deze maanden van voorbereiding in grote spanning geleefd. Wij hebben zeer gebeden en gesmeekt en gister God gedankt voor het behoud van onze meisjes. Maar daarnaast past ons grote erken telijkheid jegens de doktoren, zusters en allen, die iets met onze beide meisjes te maken hebben gehad. Twee nachten hebben mijn vrouw en ik niet geslapen, maar nu is althans voorshands de spanning geweken, al zullen er nog wel moeilijkheden ko men". In totaal hebben 35 personen deze unieke operatie meege maakt, hetzij als daadwerkelijk erbij betrokken, hetzij als waar nemer. Prof. Aird slieg de operatie op verzoek van de Leeuwarder dok toren van zeer nabij gade. Op schoonheidsoverwegingen kon in dit stadium niet worden gelet. Het naveltje heeft plaats tweeling ook was hersteld van moeten maken voor een lidteken, de op haar genomen maatrege len. Want het spreekt van zelf. dat aan de kinderen geen enkel nadeel mocht worden toege bracht. Vóór de operatie nog zijn alle getroffen maatregelen met prof. Aird besproken. Hij vond 't voortreffelijk, dat in Leeuwar den, een provinciestad dus, vol doende medische kennis wordt maar dat ialles kan later nog terecht komen. Men hoopt op een of andere wijze hiermee een fonds voor de kinderen te kun nen vormen, zodat zij voor hun latere leven een steuntje kunnen meekrijgen. Na de scheiding zijn de kinder tjes apart genomen, maar als 'n echte ééncellige tweeling stond gevonden, zodat deze gewichtige dit de dames maar slecht aan. operatie niet behoefde plaats te i Daarna zijn de bedjes naast el- vinden in een universiteitsstad, kaar geplaatst en liggende in 'n Alle doktoren en de zusters en lits-jumeaux, werden ze onmid- t delijk weer rustig. Op de laatste vraag, of nu alles goed zal aflopen, werd door één Naar uit betrouwbare bron wordt vernomen heeft de Paki staanse politie in Chittagong Oost-Pakistan de leider van de Mohammedaanse opstanden in de Birmese provincie Arakan gearresteerd. De gearresteerde „kapitein Quasim" wilde de Pakistaanse regering om steun voor zijn be weging vragen. Quasim is gear resteerd „teneinde de goede be trekkingen tussen Birma en Pa kistan niet te doen vertroebelen". allen die met de operatie te ma ken hebben gehad, hebben de laatste dagen in grote spanning doorgebracht". De operatie moest geschieden in een sfeer, die dr Straat niet kon beschrijven. „De operatiezaal was als het ware een piste. Zelfs zij die zich op de afgescheiden ruimte bevonden, waren in het groen gekleed en in de inrichting heeft men dagenlang moeten ar beiden om de groene schorten, kapje, enz. voor de zusters in ge reedheid te brengen. Tot de sfeer werkte ook mede de aanwezig heid van de universitaire film. uit Utrecht, een rijksinstantie die deze gebeurtenis zó gewichtig achtte, dat er een film van ge maakt is. natuurlijk uitsluitend voor vertoning in medische krin gen". „Wat de operatie zelf betreft", zeide dr Straat, „is deze mij mee- gevallen. Het ging alles betrek kelijk snel: oponthoud voor de film inbegrepen, duurde de ge hele ingreep slechts 45 minuten. Moeilijkheden hebben zich daar bij niet voorgedaan. De veronder stelde leververbinding was inder daad aanwezig, maar de plaats van die verbinding was minder groot en dik dan bij de Engelse tweeling". Na de scheiding kon de ver heugende constatering plaats vinden, dat er levensvatbaarheid was voor beide meisjes afzonder lijk. Bij één van de Engelse kin deren ontbraken de bijnieren en toen was het ten dode opgeschre- der doktoren geantwoord, dat ge zien de resultaten van de opera tie, de toekomst met een gerust hart tegemoet kan worden ge zien. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Maandag ochtend tot Maandagavond. ENKELE BUIEN. Half tot zwaar bewolkt met enkele buien, hier en daar verge zeld van onweer. Matige, later nu en dan vrij krachtige wind tussen West en Noord. Vooral in de kustprovincies lagere tem peraturen. DINSDAG 15 JUNI. v.m. n.m. Breskens 0.58 1.25 Terneuzen 1.33 2.00 Hansweert 2.13 2.40 Walsoorden 2.23 2.50 ZON op onder Juni. 14 4.20 21.01 15 4.19 21.01 MAAN op onder 19.36 20.35 2.28 3.04

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1