Normandië, en Balkan Indo-China De militaire toestand Indo-China BIJ HET ZWIN RODENT PPOOT in HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Vice-admiraal Heringa treedt af als waarnemend vlagofficier materieel Vermist Brits marine jacht opgebracht? Het geschil tussen McCarthy en het leger Staking bij het openbaar vervoer in New York op handen De Belgische defensiebegroting De Unie-besprekingen Frans verzoek lol instellen van nieuwe luchtbrug verworpen WEERSVERWACHTING Censuur in Oost-Pakistan opgeheven Onbekende stammen ontdekt in Papoea De kwestie van de Amerikaanse staatsburgers in China Duw- in plaats van sleepboten RUSSISCHE STEUN VOOR JAPAN Nieuwe fascistische partij in België ZATERDAG 12 JUNI 1954. 9e Jaargang No. 3172. Wekelijkse wereldschouw BALKAN, BENGALEN EN ADENAUER. Het Brits-Jemenietische grensgeschil Gruenlher over de kracht van het Westen Pater Huysmans vrijgelaten Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster-N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,i iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10.30 uur. Op het Normandische strand,dia ontzien en tegelijkertijd be waar in de heel vroege ochtend denken, dat Amerika de meest van 6 Juni 1944 het invasieleger, voornamelijk bestaande uit Ame rikanen en Engelsen, landde, is met de gebruikelijke plechtigheid dit feit herdacht. Er waren ook vertegenwoordigers van de Ne derlandse land-, zee- en lucht macht en ook deze zijn door pre sident Coty en minister-president waardevolle bondgenoot is. En in Washington tonen èn de diplomaten èn de militairen, en de voornaamst leiders van de Senaat, dat zij in Genève geen enkel vertrouwen meer hebben, en dat het gepraat alleen dient om de Vietminh verdere opmars mogelijk te maken. Nu zijn al- Laniel geïnspecteerd. In tal van [thans te Washington de bespre- p kingen van de geallieerde staf chefs begonnen, maar dat bete bladen kan men, niet eens tussen de regels door maar hier en daar zelfs in de opschriften, de ver zuchting lezen, dat de toen ge toonde eenheid, die de overwin ning verzekerde, nu ver te zoe ken is. Dat komt te sterker uit, omdat op deze dag van Europese kent nog weinig voor de door Dulles gewenste verenigde actie. Frankrijk, welks Nationale Vergadering op het punt staat een uitspraak te doen, heeft on der Laniel nog een regering, die televisie bleek, hoe snel ook opondanks alles krachtig volhoudt. -. I Ti T! - i. 11. M y. v. J rt v% VI dit gebied de ontwikkeling der techniek gaat en tot hoeveel de menselijke geest in staat is. Te Genève is het helaas an ders. Weliswaar is men begon nen om nu de concrete mogelijk Niet alleen worden versterkin gen aan gevoerd, ondanks dat ook in Tunis ongeregeldheden plaats hebben, maar generaal Navarre is inderdaad vervangen door de chef van de staf generaal heden van 'n „staakt het vuren" j Ely, die tevens in Indo-China de te overwegen, en hebben de 9politieke macht in handen krijgt, mogendheden, tezelfder tijd dat Dat alles neemt echter mets weg de militairen zich met de tech-van het feit, dat de Vietminh in nische regeling daarvan be- de Rode Delta oprukt, moeien besproken hoe een even- i Het ministerie van gebieden tuele wapenstilstand moet wor-der Franse Unie is nu in een den gewaarborgd. Daartoe is een week tijds achtereenvolgens ge- commissie uiteraard noodzake lijk. Rusland pleitte voor een neutrale commissie, naar het voorbeeld van Korea samenge steld uit Zwitserland, Zweden, Polen en Tsjeeho-Slowakije. Maar de ervaring, daarmede in Korea opgedaan, is zo weinig bemoedi gend, dat zelfs Engeland dit voor stel heeft afgewezen. Van Engelse zijde is men nu gekomen met de gedachte om 5 Aziatische staten, dezelfde die te voren te Colombo bijeen waren, met deze zaak te belasten, dus India, Pakistan, Ceylon. Birma en Indonesië. Maar daar wil Rusland en wil uiteraard de Viet minh niet aan, want dan is geen enkel communistisch land erin vertegenwoordigd. Amerika ziet heel gaarne, dat de Aziatische staten naar voren worden ge schoven, maar komt er bij deze Aziatische staten een communis tisch land, dan moet er ook voor het tegenwicht nog een niet-com- munistisch land aan worden toe gevoegd. Daarop zijn tot nu toe, ondanks een onderhoud, dat Bi- dault met Molotow had, de moge lijkheden gestuit. SIAM BEDREIGD. India tracht te bemiddelen en neemt het zelf aan Amerika kwa lijk, dat het Thailand (Siam) heeft gesteund bij zijn pogingen om de eigen veiligheid, die be dreigd wordt, indien Laos en Cambodja in handen van de Viet minh vallen, door de Veiligheids raad verzekerd te zien. Het is daar gebleven bij een op de agen da plaatsen van die Thailandse vraag en men kan zodoende op dit agendapunt terugkomen elk ogenblik, dat de nood dringt. Van het Pinkster-weekend maakt Eden en Bidault gebruik om nieuwe instructies te halen. Eden heeft rekening te houden met Churchill, tegen wiens beleid ook op grond van zijn leeftijd, steeds meer verzet tot uiting •komt. Eden moet bovendien In komen in handen van de Gaullis ten Jacquet, Schimittlein en Du- pont, de laatste president van de Parijse gemeenteraad. Deze is 'n verdrag tussen Joego-Slavië ener-, Turkijke en Griekenland anderzijds, spoedig zal uitgroeien tot een militair Balkanpact, waarbij men zelfs al gewaagt van een Balkan-parlement. De minis ter-president van Pakistan komt spoedig naar Turkije, hetgeen niet naar de zin van India zal zijn en vermoedelijk ook niet naar de zin van het Oostelijk deel van Bengalen, dat tot Pakistan be hoort en waar de jute-opstanden van de vorige maand opnieuw opkomen. In Duitsland houdt Adenauer vast aan zijn op het Westen ge oriënteerde politiek. Daarop heeft nu weliswaar de voorma lige kanselier Brüning kritiek ge oefend, maar Adenauer gaat niet spoedig voor kritiek uit de weg. Zijn positie is versterkt, doordat de Vluchtelingenpartij, die hij in zijn coalitie opnam, door een samenloop van omstandigheden aan gezag en stemmental ver liest. Daarbij komt dat er split sing dreigt in de gelederen van de vrijzinnigen, al heeft Pfiederer zijn bezoek aan Moskou definitief afgezegd. In dit opzicht is er enige over eenstemming met Italië, waar nu de monarchisten in twee delen zijn uiteengevallen, hetgeen na tuurlijk de positie van de Chris ten-democraten versterkt. Maar er zijn waarnemers, b.v. in Duits land, die aan de communisten nog grote toekomstkansen geven. Inmiddels heeft Washington bekend gemaakt, dat het atoom- gesprek met Rusland, dat zich eerst enigszins hoopvol deed aan Het ligt in de bedoeling, dat vice-admiraal C. W. Heringa de waarneming van de functie van vlagofficier materieel bij het ministerie van Marine op 1 Oc tober a.s. zal beëindigen. Met ingang van diezelfde datum worden belast met de functie van vlagofficier materieel com mandeur H. H. t. Pröpper, thans plaatsvervangend vlagof ficier materieel. Duizenden soldaten van de Vietminh worden op de Thanh- Hoa-vlakte, 130 kilometer ten zuiden van Hanoi, samengetrok ken, aldus is Vrijdag in gezag hebbende kringen te Saigon ver nomen. Deze strijdkrachten be staan onder andere uit geregel de eenheden van Vietminh-regi- menten, die Dien Bien Phoe be legerd hebben en na de val van deze vesting in zuidelijke rich ting zijn gemarcheerd. Waarnemers te Saigon denken, dat de troepen in het gebied van Volgens het Honêkongse dag blad Tsing Tao is het vermiste jacht Elinor van de Britse ma rine, waarmee 9 bemanningsle den van een Britse torpedo ja- ger een pleziertocht maakten, j door een Chinees communis tische kanonneerboot op 4 Juni De openbare behandeling van opgebracht naar Swabue, een het geschil tussen senator Mc- haven aan de Chinese kust on- carthy en het Amerikaanse le- geveer 160 km ten Noorden van ger zal wellicht binnenkort wor- Hongkong. den beëindigd, aangezien de 4 Zij werden verdacht van spion volhardend man, gelijk zijn ver- zien, op niets is uitgelopen. Men leden heeft bewezen. Hij stond op het punt een bezoek te bren gen aan Amsterdam, dat nu na tuurlijk is afgezegd. Laniel wil blijkens zijn benoeming, door strijden tot het bittere einde en schijnt van de hulp van Amerika verzekerd, wat Engeland ook moge doen. Inmiddels heeft het met veel statie ondernomen bezoek van maarschalk Tito aan Athene de aandacht getrokken. Het staat nu wel vast, dat 't vriendschaps- begrijpt in die omstandigheden, dat de vorderingen, die naar het zeggen van de Franse afgevaar digde Moch in de Ontwapenings commissie te New-York zijn ge maakt, niet veel betekenen en geen invloed kunnen uitoefenen. Het onderzoek over de atoom geleerde Oppenheimer heeft ge leid tot een voorlopig verbod, dat deze van de voornaamste gehei men van de Atoomcommissie voortaan niet mag kennis ne men, waartegen de geleerden in Amerika reeds in verzet zijn ge- i komen. VAN DER MANDERE. nage, aldus het blad. De bond van arbeiders en em- ployé's bij de openbare ver voersbedrijven te New York heeft zijn 44.000 léden opgeroe pen Maandag het werk neer te leggen. Als de staking doorgaat, zul len de ondergrondse en boven grondse treinen en de autobus sen, waarvan dagelijks 6 mil- lioen mensen gebruik maken, niet rijden. republikeinse leden van de sub commissie van onderzoek uit de senaat hun 3 democratische col lega's hebben overstemd, toen een republikeins voorstel om alleen nog seftator McCarthy en diens 2 medewerkers Hpy Cohn en Frank Carr aan een kruis verhoor te onderwerpen, aan de orde kwam. De democraten hadden nog meer getuigen willen dagvaar den, onder wie de centrale fi guur in het geschil, David Schi- ne. Senator Mundt, die het voor zitterschap der subcommissie waarneemt, gaf als zijn mening te kennen, dat het getuigen verhoor tegen het einde van de volgende week kan worden be ëindigd. Thanh Hoa gebruikt zullen wor den voor een aanval uit zuide lijke richting op Hanoi, tezelfder tijd dat andere strijdkrachten uit het noorden zullen aanval len. Van de vlakte af kunnen de rebellen reeds een sterke druk oefenen op de Franse sleu telstelling Phoely, een vijftigtal kilometers ten zuiden van Hanoi. De waarnemers achten het waar schijnlijk, dat de opstandelingen zullen trachten de verbindings wegen tussen Hanoi en Haiphong af te snijden, waardoor de eerst genoemde stad volkomen zou worden omsingeld. Door zware moessonregens en de actie van Franse bommen werpers is de weg waarlangs de Vietminh haar troepen van Dien Bien Phoe naar de delta van de Rode rivier zendt, op één plaats ernstig beschadigd. Minstens tienduizend Vietminh- soldaten van Dien Bien Phoe be vinden zich reeds in gevechtsstel lingen aan de Noordrand van de delta. De nieuwe Franse opperbevel hebber, generaal Ely, heeft Vrij dag de militaire toestand in en om de delta te Hanoi besproken. Zijn bevelhebber in het Noorden, generaal Cogny, zette uiteen hoe hij naar de delta over te brengen Franse versterkingen denkt te gebruiken in de aanstaande ge vechten. De Belgische (Twee Kamer) heeft de begroting van defensie voor 1954 goedgekeurd. Zij be loopt 11,6 milliard fr., 180 mil- lioen minder dan het bedrag waarop de door de homogeen- Katholieke regering, vóór haar naderlaag bij de verkiezingen in April, de opgestelde begroting sloot. De herziene begroting houdt een besnoeiing in van de finan ciële deelneming aan de inter- geallieerde generale staven en van de uitgaven voor uitrusting van het leger. Er is echter meer toegewezen voor uitrusting van de luchtmacht en gespeciali seerde opeiding van grond- en vliegpersoneel. Op de volgende kabinetszitting opoffering. Thans rest ons af te zal de regering de taak voor de 'wachten, in hoeverre de Neder - Indonesische delegatie ter unie-11—'1"" besprekingen formuleren. Vol gens locale persberichten is het niet onmogelijk, dat de kwestie van de repatriëring van de Am bonezen in Nederland tevens ter conferentie zal worden aange roerd. „BERITA INDONESIA". In een commentaar op de ko mende besprekingen schrijft het links-nationale blad „Berita In donesia", dat iedere poging van de regering om West-Irian terug te krijgen en de unie te ontbin den „in overeenstemming is met de wil van het volk en niets an ders is dan een staaltje van plicht van de regering, als rege ring van een vrije souvereine staat". Berita Indonesia ver volgt: „Intussen zien wij tot dusver verschil van opvatting tussen de Indonesische regering en de Nederlandse regering, zo- landse regering haar goede wil zal tonen". „PEMANDANGAN". Het onafhankelijk Lslamietische blad de R. C. T. het Nederlandse groot-kapitaal de Walinegara's van Noord- en Zuid-Sumatra en anderen wist over te halen vast te houden aan de federale staats vorm". „Voor dit doel", aldus het blad „had het Nederlandse groot-kapitaal 30 millioen ter be schikking gesteld. Als men reeds bereid was zulk een groot bedrag in te zetten voor het handhaven van de federale bestuursvorm, zal het ons niet verbazen, als men voor het handhaven van de R. T. C.-overeenkomsten nog veel meer over heeft", aldus „Pe- mandangan". medegedeeld door het K.N.M.I. wel ten aanzien van de unie- te De Bilt, geldig van Zaterdag- betrekkingen als de kwestie ochtend tot Zaterdagavond. Minder buiig. Wisselende bewolking met slechts enkele verspreid optre dende buien. Matige wind tus sen Zuid en West. Iets warmer dan gisteren. ZONDAG 13 JUNI. v.m. n.m. Breskens 11.34 12.05 Terneuzen 0.09 12.40 Hansweert 0.49 1.20 Walsoorden 0.59 1.30 MAANDAG 14 JUNI. v.m. n.m. Breskens 0.21 12.46 Terneuzen 0.56 1.21 Hansweert 1.36 2.01 Walsoorden 1.46 2.11 ZON MAAN Juni. 12 13 op onder op onder 4.20 21.00 17.21 1.38 4.20 21.00 18.30 2.00 19.36 2.28 Irian. Desniettegenstaande toont onze regering de goede wil alsnog te willen onderhandelen met Neder land, een goede wil, die eigenlijk volkomen overbodig is, maar die uit het oogpunt van normaal en prestige nog wel kan worden goedgevonden. Een dergelijke houding van de regering om voor de zoveelste maal te trachten 'n vredelievende oplossing te ;vin- den betekent een waarlijk grote ONBEKENDE MAN TE ROTTERDAM VERDRONKEN. In de 2e Katendrechtse haven te Rotterdam heeft de rivier politie Donderdagmiddag het stoffelijk overschot 'van een nog onbekende man opgehaald. Het is naar de algemene begraaf plaats Crooswijk overgebracht. Het onderzoek naar de identiteit wordt voortgezet. De percensuur, welke in Oost- Pakistan werd ingesteld toen dit gebied op 30 Mei onder het gezag van de gouverneur werd geplaatst, is opgeheven. Sinds de Pakistaanse rege ring in O.-Pakistan een einde maakte aan het bewind van het „verenigde front", omdat dit niet snel een einde had weten te maken aan bloedige ongere geldheden, zijn 772 personen Het blijkt hoe langer hoe meer, dat de badstad Knokke moeilijk afstand zal kunnen doen van haar vliegveld. Destijds is het aangelegd voor kleine vliegtui gen. Naarmate de toestellen gro ter werden, is ook het terrein enigszins uitgebreid. Het is even wel zo, dat aan verdere uitbrei ding niet meer gedacht kan worden, ook al vergen de moder ne vliegtuigen dit. Immers, Knokke is een groeiende bad plaats, die expansie zoekt en geen extra ruimte meer kan mis sen voor de luchtvaart, ook al is die ook nog van zo veel belang voor de ontwikkeling van de stad. De toekomst van de luchtvaart aan de Belgische kust, aoals men die in Knokke ziet, is: een flinke luchthaven bij Oostende en een vliegveld voor sportvliegers te Knokke-Zoute. Een busdienst zou de verbinding tussen de luchthavens van Oostende en Knokke moeten onderhouden. De boulevard van Knokke is weer een heel stuk verlengd in de richting van de Nederlandse grens en het Zwin. Meteen is deze strook in beslag genomen door hen, die op rustige wijze van het strand willen genieten. Jammer, dat aau de Belgische kust reeds weer de eerste sporen van stookolie aangetroffen zijn. Men verwacht er weinig van de maatregelen die, als uitvloeisel van de internationale conferen tie van Londen, tegen dit euvel genomen zullen worden. Inmid dels worden op gezette tijden de ongerechtigheden van het strand verwijderd. De verlenging van de boule vard moet primair beschouwd worden als versterking van de kust. Knokke houdt ools de bin nendijken in het oog. Zo werd in de dijk van de Willem Leopold- polder, dicht bij Retranchement, een destijds afgegraven stuk ver vanger; door een dikke stenen muur van meer dan honderd me ter lengte, waarin vloedbalken geplaatst kunnen worden. Niet alleen het Zwin is een beschermde plaats voor vogels, maar ook het Dievegat hoort hier nu toe. Deze kreek, die bij Retranchement juist de grens raakt, staat nu onder de bescher ming van de Belgische vogel reservaten, hetgeen de jagers in deze streek ongetwijfeld zullen betreuren. Het voorstel van de burgemees ter van Knokke, om over te gaan tot aanstelling van een bewaker voor het Nederlandse deel van het Zwin, is blijkbaar niet in goede aarde gevallen. We merk ten althans nog niets van een dergelijk persoon, die, gedeelte lijk betaald met Belgische francs, zijn aandacht in de broedtijd zal wijden aan de beschermde vogels aan deze zijde van de grens. De New*York Times heeft Vrij dag gemeld, dat de Amerikaanse regering een Frans verzoek om drie duizend man troepen van Noord-Afrika per vliegtuig naar Indo-China te vervoeren, had verworpen en had aangeboden de troepen per schip te vervoeren. De Fransen zouden geantwoord woord hebben, dat zij zelf wel voor vervoer over zee konden zorgen. De Fransen wilden het trans port van drie bataljons bespoedi gen om de verdediging van de delta van de Rode Rivier te ver sterken tegen een communisti sche aanval die naar de ver wachting van Franse functiona rissen op twintig Juni zal begin nen. Officiële kringen zouden uit politieke en economische overwe gingen tegen het Franse verzoek gekant zijn. Ook het feit dat India zijn toestemming gewei gerd had voor dergelijke vluch ten over zijn grondgebied, had hiertoe bijgedragen. De omweg over Karatsji, Colombo en Bang kok verhoogde de kosten van het transport aanzienlijk. Ook was in aanmerking genomen, dat de verhouding tussen Amerika en India enigszins gespannen was geworden door de luchtbrug (op 7 Mei werden versterkingen voor Dien Bien Phoe met Ameri kaanse vliegtuigen naar Indo- China overgebracht)Amerika was niet geneigd tot een herha ling zolang er nog geen zeer dringende behoefte voor verster kingen bestond, aldus de Times. Luchtverkenners hebben in 't Z. O. van Australisch Nieuw- Guinea, in een gebied dat nog nooit door blanken betreden is, volksstammen ontdekt. A Naar schatting gaat het om Aden op genoemde datum de op 100.000 mensen. Er worden thans"IemfnleDS^ groncl&eblcjó hggen- patrouilles uitgerust om het ge- de stad Beldah aangevallen, bied te verkennen. De dorpen der inheemsen zijn omgeven door tuinen en akkers. Het Britse departement van buitenlandse zaken heeft Vrijdag de Jemenietische beschuldigingen tegengesproken, volgens welke stamleden en aangeworven man nen uit het Britse protectoraat Aden op 20 Mei het dorp Saow- maa in Yemen hebben aangeval len. Een Britse woordvoerder zeide, dat op die dag een groep Jeme- nieten de grens van het protec toraat had overschreden en door plaatselijke stamleden en aange worven mannen als teruggesla gen. Er was uitsluitend op het grondgebied van het protectoraat gestreden. De woordvoerder zeide verder, dat het departement nog geen verslag had ontvangen van een incident op 5 Juni. Volgens een Donderdag uitgegeven jemenie tische verklaring hadden strijd krachten uit het protectoraat Communistisch China "heeft de Ver. Staten laten weten, dat het niet moeilijk is een „rede lijke en eerlijke oplossing" te vinden voor het vraagstuk der Amerikaanse en Chinese staats burgers", die zich resp. in China en de Ver. Staten bevinden. De .Chinese delegatie op de conferentie van Genève deelde dit mee na afloop van een ge- dachtenwisseling tussen Chine se en Amerikaanse functionaris sen, die de kwestie sinds Zater dag voor de tweede maal heb ben besproken. kaanse burgers in China, van wie er 32 zich in gevangenissen bevinden, 3 vermoedelijk worden gevangen gehouden en 19 geen toestemming krijgen het land te verlaten. Voorts worden er 29 Amerikaanse militairen vastge houden, n.l. 18 leden van de luchtmacht en 11 leden van de vliegdienst van de vloot en de kustwacht. De Chinezen beschuldigen de Amerikanen er op hun beurt van, dat zij ongeveer 5000 Chi nese burgers, hoofdzakelijk stu denten, (vasthouden in de Ver. Staten. De Amerikaanse autori- ntkennen dit echter. De directeur van het Neder landse scheepsbouwkundige proefstation te Wageningen, heeft te Duisburg voorgesteld, dat men langs wetenschappelij ke weg zal onderzoeken, of het ook op de rivieren en kanalen in Europa mogelijk zal zijn de sleepboten te vervangen door vaartuigen, die de aken duwen' 'j Prof. Van Lammeren deed dit voorstel in een redevoering, ge houden bij de opening van het proefstation voor de bouw van binnenschepen te Duisburg. Hij zeide, dat duw-boten min der kracht nodig hebben om aken voort te bewegen dan de sleepboten. Op de binnenwate ren in Amerika duwen derge lijke boten tot 50 aken tegelijk voort met slechts een vijfde van de kracht, die sleepboten nodig zouden hebben. Amerikaanse deskundigen menen, dat dergelijke boten ook op de Rijn en andere grote Europese rivieren kunnen wor den gebruikt. De opperbevelhebber van de verbonden landen in Europa, ge neraal Alfred Gruenther, heeft te Ottawa verklaard, dat hij de Navo-leden zal vragen om een grotere militaire bijdrage. De strijdkrachten van het Wes ten zijn nog niet sterk genoeg om een Russische aanval in Europa af te slaan, zei hij. Het ministerie van Buitenland se Zaken deelt mede, dat de Ne derlandse missionaris pater Huysmans, die geruime tijd in China in gevangenschap heeft verkeerd, onlangs is vrijgelaten. Pater Huysmans heeft China reeds verlaten. De Sowjet-Unie en Libanon hebben het aan de Rode Zee ge legen Arabische koninkrijk Je men ste'un toegezegd in zijn geschil met Engeland over be paalde (oliehoudende) gebieden in het Westen van het Britse protectoraat Aden, aldus een verklaring van de gezant van Jemen te Cairo, afgelegd na be zoeken aan de Sowjetrussische ambassadeur en de Libanese zaakgelastigde ter plaatse. Jemen heeft Engeland er van beschuldigd jegens de bevolking- der Britse protectoraten in Z.- Aarbië een politiek van vrees- aanjaging te volgen. Het streeft Volgens het socialistische blad „Le Peuple" heeft de gewezen S. S.-er Debbaudt een neo-fas- cistische partij opgericht, waar van één der eerste daden is weest het zenden van een tele gram aan Leon Degrelle, de vroegere leider van Rex, waarin deze een „spoedige terugkeer wordt toegewenst naar een van zijn werkelijke verraders ontlas te vaderland". Het blad zegt, dat onder de vorige regering de organisatie van Debbaudt een verkiezings lijst heeft kunnen indienen (waarop vrijwel geen stemmen er, volgens Jemen, naar deze zijn behaald) en twijfelt er niet protectoraten, tegen de wil der aan dat de nieuwe ministei van federatie Justitie korte metten zal maken met deze nieuwe partij. inwoners in, xn een samen te voegen.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1